A mai világban a Szabadtéri Színházak Szövetsége nagyon fontos és érdekes téma lett. Akár a társadalomra gyakorolt hatása, akár a munkahelyi relevanciája, akár a populáris kultúrára gyakorolt hatása miatt, a Szabadtéri Színházak Szövetsége-nek sikerült az emberek széles körének figyelmét felkelteni. A terület szakértőitől a nagyközönségig a Szabadtéri Színházak Szövetsége állandó vita és vita tárgyaként pozícionálta magát. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Szabadtéri Színházak Szövetsége-hez kapcsolódó különböző szempontokat és szempontokat, hogy teljes és részletes elemzést adhassunk a Szabadtéri Színházak Szövetsége-hez kapcsolódó mai fontosságáról.
Szabadtéri Színházak Szövetsége | |
Alapítva | 1997 |
Székhely | Gyula |
Tagság | ugrás a szakaszba |
Nyelvek | magyar |
A Szabadtéri Színházak Szövetsége weboldala |
A Szabadtéri Színházak Szövetsége 1997-ben alakult, gyulai székhelyű szakmai szervezet.
A szövetség Mátyás Irén, a Zsámbéki Szombatok Kulturális Fesztivál[1][2] és Gedeon József, a Gyulai Várszínház igazgatójának kezdeményezésére jött létre. 1997-ben azok a nagy múltú szabadtéri színházak alapították, amelyek évtizedek óta egy-egy kiemelkedő magyar műemlék környezetében működnek, s nyaranta azonos időszakban színvonalas színházi, zenei és táncművészeti programokkal teszik Magyarország műemléki vagy természeti értékeit a látogatók számára egyedi élményeket ígérő eseménnyé. Előadásaikon hazai és külföldi művészek is fellépnek önálló bemutatókkal, vagy kőszínházakkal közös koprodukciókban. Mindezek mellett a képző- és filmművészet is szerepet kap, illetve tematikus – így jazz, blues, népzenei, néptánc, Shakespeare, kortárs dráma, határon túli színházi – fesztiválokat is rendeznek. Évente több százezer érdeklődő több mint 25 új bemutatót és 300 előadást láthat országszerte. Magyarországon szinte nincs olyan város, ahol ne folyna szabadtéri színjátszás, ráadásul Európában is kiemelkedően gazdag szinten, ezért ezek összefogása és koordinálása a szervezet elsődleges feladata.
1997-től Gedeon József töltötte be a szervezet elnöki tisztségét.[3] A Szabadtéri Színházak Szövetsége 2017 márciusi tisztújító közgyűlésén Pócza Zoltánt, a Jurisics-vár Művelődési Központ és Várszínház igazgatóját választotta a 2016. november 25-én elhunyt elnök megüresedett posztjára. Gedeon József emlékére és tiszteletére a szövetség kezdeményezte, hogy a 2007-ben alapított Amfiteátrum díjat nevezzék át Gedeon József Amfiteátrum díjra.[4]
Pócza Zoltán elnöki megbízatását 2023-ban három évre meghosszabbították.[5]
A szövetség 2007-ben alapította a díjat azzal a céllal, hogy elismerésben részesüljenek azok, akik kiemelkedő teljesítményükkel sokat tettek pályafutásuk során a magyar szabadtéri színházi kultúráért. Évente egy díjat adnak ki. A kitüntetett lehet a szabadtéri színházakban dolgozó színművész, alkotó, más színházi ember, színház képviselője vagy társulat. A díjat első alkalommal 2007. június 6-án adták át a Pilvaxban.
A plakettet Kiss György Munkácsy-díjas szobrászművész készítette. Átadására a színházi világnapon kerül sor, minden év március 27-én a MASZK Országos Színészegyesület gálaestjén.
A 2016-ban elhunyt Gyulai Várszínház igazgatójának és a Szabadtéri Színházak Szövetsége alapító-elnökének emlékére 2017-ben, a díj létrehozásának tizedik évfordulóján az Amfiteátrum díjat Gedeon Józsefről nevezték el.[12]