Ma a Szülészet téma továbbra is releváns és széles közönség érdeklődésére tart számot. Akár a társadalomra gyakorolt hatása, akár történelmi jelentősége, akár a populáris kultúrára gyakorolt hatása miatt, a Szülészet továbbra is állandó vita és tanulmányozás tárgya. A kezdetektől napjainkig a Szülészet mérföldkövet jelentett az emberi élet különböző területein, és jelentősége tagadhatatlan. Ebben a cikkben a Szülészet számos aspektusát és annak különböző területekre gyakorolt hatását fogjuk feltárni, azzal a szándékkal, hogy teljes és gazdagító pillantást nyújtsunk erre a jelentős témára.
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A szülészet (latin: obstare, „mellette”) az orvostudomány azon szakága, amely a terhességgel, a szüléssel és a gyermekággyal foglalkozik. A szülészet részben sebészeti és részben segítő szakma. A szülészetben általában szülész-nőgyógyász szakorvosok és szülésznők dolgoznak együtt, és más szakmák képviselői is (neonatológus szakorvos, csecsemőápoló, védőnő, szoptatási szaktanácsadó stb.), továbbá különféle ún. nem szakképzett segítők is (pl.: dúla). A szülészet ugyan külön orvostudományi szakág, sokszor mégis a nőgyógyászattal együtt említik illetve jelenik meg, főként mivel mindkét szakterület kizárólag nőkkel foglalkozik, továbbá számos egyéb kapcsolódási pontjuk miatt. A mai orvosképzésben is szülész-nőgyógyász szakvizsgát tesznek le az orvosok.