Mai cikkünkben a Rybka izgalmas világába fogunk beleásni. Ez a téma kutatók, szakértők és amatőrök érdeklődését egyaránt felkeltette, hiszen a Rybka jelen van mindennapi életünk különböző területein. Ezen a vonalon fogjuk feltárni a Rybka különböző oldalait, az eredetétől a mai fejlődéséig. Emellett elemezzük a társadalomra gyakorolt hatását, valamint a lehetséges jövőbeli következményeket. Nem számít, hogy Ön a Rybka szakértője, vagy csak most fedezi fel ezt a témát, ez a cikk egy mélyreható áttekintést nyújt, amely lehetővé teszi ismeretei bővítését, és átgondolja a Rybka fontosságát a mai világban.
![]() |
Ez a szócikk vagy szakasz lektorálásra, tartalmi javításokra szorul. |
A Rybka a világ egyik legerősebb sakkszoftvere, a 2007-es amszterdami és a 2008-as pekingi Sakkszámítógép Világbajnokság győztese.
Megjelent a program legújabb és legerősebb verziója, a Rybka 4.1. Valamelyest tényleg erősebb az eddigi verzióknál, de nem csökkent a hátránya a nagy rivális Houdini programmal szemben (kb. 60 Elo pont)[1] Erősen vesztett a fejlesztés a dinamizmusából a "clone botrány" kimenetele miatt.
A gép Joel Benjamin nemzetközi nagymestert győzte le 4.5–3.5-re, úgy, hogy ellenfelének minden játszmában (tehát sötéttel is!) gyalogelőnyt adott.
Programozója: Vasik Rajlich cseh-amerikai nemzetközi mester. A 2.3-as verzió óta az értékelő funkciót Larry Kaufman nemzetközi mester kezeli. A szoftver fő tesztelője Rajlich felesége, a lengyel Iweta Rajlich.
Neve csehül halacskát jelent. Amikor egy interjúban megkérdezték, Rajlich nem akarta elárulni, miért ezt a nevet választotta.
Az induló verzió ingyen is letölthető.[2]
Hosszú várakozás után megjelent a várva várt 4.0-s változat, amely sokak várakozása ellenére nem hozott átütő sikert. 50-60 Élő-pont növekedést lehet regisztrálni a 3.0-s változattal összehasonlítva, amely számottevő fejlődés, ám ugyanakkor sok bug maradt a programban, amely bosszantó hibákhoz vezethet bizonyos állásokban. A javított változat a mai napig nem került kiadásra (2010. november 20.) - amely komoly csalódást és felháborodást keltett a vásárlók körében. (Sok rajongó el is fordult ettől a programtól, mert nem érezték, hogy a fejlesztő cég minimálisan is foglalkozna az észrevételeikkel és igényeikkel.)
Ez röviden arról szólt, hogy sokáig a Rybka team támadta azokat a programokat, amelyek felhasználták a Rybka program egyes gépikódú programrészeit, majd később kiderült, hogy a Rybka programozója is erősen támaszkodott előző programok (Crafty, Fruit) programrészleteire, ezért az International Games Association 2011 júniusában visszamenőleg minden címétől megfosztotta a Rybka programot.
Állítólag orosz programozók visszafejtették a Rybka kódját és különböző neveken, különböző változatokat tesznek ki a világhálóra. "Clone-ak" vélt változatok - Ivanhoe, Iggorit, Firebird, Houdini stb. Addig nem is okozott nagyobb felzúdulást az ügy, amíg ezek a programok játékereje meg nem közelítette (majd el nem hagyta) a Rybka 4 játékerejét - innen már természetesen üzleti érdekeket sértett ezen programok futótűzszerű terjedése (ezek ingyen letölthető programok) - és bizonyos mértékadó site-ok nem engedik ezen programok használatát, nem beszélve a különböző versenyekről, ahonnan szintén ki vannak zárva. Ez már csak azért is érdekes, mert annak idején a Rybka korábbi változatai sem a 0-ról készültek, hanem a neten megtalálható ígéretes programokból lett kifejlesztve (Fruit), tehát lehetne ezt is "Clone"-nak nevezni!