Lengyelország



Soha az emberiség történetében nem volt ennyi információ róla Lengyelország felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató mint ma az internetnek köszönhetően. Azonban ez a hozzáférés minden kapcsolódó Lengyelország felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató nem mindig könnyű. Telítettség, rossz használhatóság és a helyes és helytelen információk megkülönböztetésének nehézsége Lengyelország felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató gyakran nehéz leküzdeni. Ez motivált bennünket egy megbízható, biztonságos és hatékony webhely létrehozására.

Egyértelmű volt számunkra, hogy célunk eléréséhez nem elegendő a helyes és ellenőrzött információk birtokában Lengyelország felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató . Minden, amiről összegyűjtöttünk Lengyelország felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató is áttekinthetően, olvashatóan, a felhasználói élményt megkönnyítő struktúrában, letisztult és hatékony dizájnnal, a betöltési sebességet előtérbe helyezve kellett bemutatni. Bízunk benne, hogy ezt elértük, bár mindig azon dolgozunk, hogy apróbb fejlesztéseket tegyünk. Ha megtaláltad, amiben hasznosnak találtad Lengyelország felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató és jól érezte magát, nagyon boldogok leszünk, ha visszatér scientiaen.com amikor csak akarja és kell.

52 ° N 20 ° E /52 ° N 20 ° E / 52; 20

Lengyel Köztársaság
A Lengyel Köztársaság (lengyel)
Himnusz: Mazurek Dąbrowskiego
"Lengyelország még nem veszett el"
EU-Lengyelország (ortográfiai vetület).svg
EU-Lengyelország.svg
Lengyelország helye (sötétzöld)

- ban ben Európa (zöld és sötétszürke)
- ban,-ben Európai Unió (zöld) – [Legenda]

Tőke
és a legnagyobb város
Varsó
52 ° 13 ' Kh 21 ° 02 ′ /52.217 ° N 21.033 ° E / 52.217; 21.033
Hivatalos nyelvlengyel
Etnikai csoportok
(2011)
Vallás
(2011)
  • 2.4% nincs vallás
  • 0.2% diğer
  • 8.7% megválaszolatlan
Demonim(ok)
KormányEgységes parlamentáris köztársaság
• Elnök
Andrzej Duda
Mateusz Morawiecki
TörvényhozásParlament
Szenátus
szejm
Képződés
14. április 966.
18. április 1025.
1. július 1569.
24. október 1795.
11. november 1918.
17. szeptember 1939.
19. február 1947.
31. december 1989.
Terület
• Teljes
312,696 km2 (120,733 XNUMX négyzetmérföld) (69th)
• Víz (%)
1.48 (2015)
Lakosság
• 2022. évi népszámlálás
Semleges csökkenés 38,036,118 (38th)
• Sűrűség
122 / km2 (316.0/nm mérföld) (98th)
GDP (PPP)2023-es becslés
• Teljes
Növelje $ 1.705 billió (21.)
• Per fő
Növelje $ 45,343 (41.)
GDP (névleges)2023-es becslés
• Teljes
Növelje 748.8 milliárd $ (22th)
• Per fő
Növelje $ 19,912 (50th)
Gini (2020)Pozitív csökkenés 27.2
alacsony
HDI (2021)Növelje 0.876
nagyon magas · 34th
ValutaZłoty (PLN)
IdőzónaUTC+1 (CET)
• Nyár (STD)
UTC+2 (EDT)
Dátum formátumnn.hh.yyyy (CE)
vezetési oldaljobb
Hívó kód+48
ISO 3166 kódPL
Internetes TLD.pl

Lengyelország, hivatalosan a Lengyel Köztársaság, országban van Közép-Európa. 16 közigazgatási tartományra oszlik vajdaságok, 312,696 XNUMX km-es területen2 (120,733 38 négyzetméter). Lengyelország lakossága XNUMX millió, és az ötödik legnépesebb az Európai Unió tagállamai. Varsó az ország fővárosa és legnagyobb metropolis. Más nagyvárosok közé tartozik Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańskés Szczecin.

Lengyelországnak van a mérsékelt övi átmeneti éghajlat és területe áthalad a Közép-európai Alföld, tól terjedő Balti-tenger északon a Szudéta és a Kárpát-hegység délen. A leghosszabb lengyel folyó a Visztula, Lengyelország legmagasabb pontja pedig Rysy-hegy, található a Tátra hegység a Kárpátoké. Az ország határos Litvánia és a Oroszország északkeletre, Fehéroroszország és a Ukrajna keletre, Szlovákia és a Csehország dél felé, és Németország nyugatra. Meg is osztja tengeri határok val vel Dánia és a Svédország.

A történelem az ember tevékenység lengyel földön időpontja c. 10,000 BC. Kulturálisan sokszínű az egész késő ókor, a régió törzsek lakta lett Polans ki adta Lengyelország a neve a kora középkori időszak. Az államiság létrejötte 966-ban egybeesett a pogány az áttérő polánok uralkodója Kereszténység a. égisze alatt római templom Az Lengyel Királyság 1025-ben jelent meg, és 1569-ben bebetonozta régóta fennállását egyesület val vel Litvánia, így kialakul a Lengyel–Litván Nemzetközösség. Ez volt az egyik nagyhatalmak Európa akkori, a egyedülállóan liberális elfogadott politikai rendszer Európa első modern alkotmánya A 1791.

Egy virágzó elmúlásával lengyel aranykor, az ország volt felosztották a szomszédos államok a 18. század végén és visszanyerte annak függetlenség 1918-ban Második Lengyel Köztársaság. 1939 szeptemberében a Lengyelország inváziója by Németország és a szovjet Únió kezdetét jelölte A második világháború, ami azt eredményezte a holokauszt és milliók Lengyel áldozatok. Tagjaként a Kommunista blokk a globális Hidegháború, a Lengyel Népköztársaság alapító aláírója volt varsói egyezmény. A megjelenése és hozzájárulása révén a Szolidaritási mozgalom, a kommunista kormány volt oldott és Lengyelország újjáalakult a demokratikus állam A 1989.

Lengyelország a parlamentáris köztársaság, Annak kétkamarás törvényhozás amely magában foglalja a szejm és a Szenátus. Ez egy fejlett piac és egy magas jövedelmű gazdaság. Tekintettel a középső hatalom, Lengyelországban a hatodik legnagyobb gazdaság a Európai Unió by GDP (nominális) és a ötödik legnagyobb by GDP (PPP). Ez egy a nagyon magas életszínvonal, biztonság és gazdasági szabadság, valamint ingyenes egyetemi oktatás és egy univerzális egészségügyi ellátás rendszer. Az országnak 17 UNESCO Világörökségi helyek, ebből 15 kulturális. Lengyelország alapító tagállama a Egyesült Nemzetek, valamint tagja a Kereskedelmi Világszervezet, NATO, És a Európai Unió (beleértve a Schengeni térség).

Etimológia

Az őshonos lengyel Lengyelország neve Polska. A név abból származik PolansEgy nyugati szláv törzs, aki a Warta folyó medencéje a jelenkorban Nagy-Lengyelország régió (i. e. 6–8. század). A törzs neve innen ered Proto-szláv főnév pólus jelentésmező, amely önmagában is a Proto-Indo-European szó *pleh₂- síkságot jelezve. Az etimológia utal arra topográfia a régió és Nagy-Lengyelország sík tája. Az angol név Lengyelország az 1560-as években alakult, től német pólus(n) és az utótag -föld, amely egy népet vagy nemzetet jelöl. Elfogadása előtt a latin forma Polonia végig széles körben használták középkori Európa.

Az ország alternatív archaikus neve az licsi és szótaggyökere több nyelven is hivatalos használatban marad, nevezetesen magyar, litvánés perzsa. A exonim esetleg valamelyikből származik Lech, legendás uralkodója a LechitákVagy a Lendiaiak, nyugati szláv törzs, amely a legdélkeletibb szélén lakott Kis-Lengyelország. A törzs nevének eredete a Régi lengyel szó lęda (egyszerű). Kezdetben mindkét név licsi és a Polonia felváltva használták, amikor a krónikások Lengyelországra utaltak Középkor.

Történelem

Őstörténet és őstörténet

A rekonstrukció a Bronzkor, Lusati kultúra településen Biskupin, Kr.e. 8. század

Az első Kőkorszak archaikus emberek és Homo erectus A fajok körülbelül 500,000 XNUMX évvel ezelőtt telepedtek le Lengyelország területére, bár az ezt követő ellenséges éghajlat megakadályozta a korai embereket abban, hogy állandóbb táborokat alapítsanak. Érkezés Homo sapiens és a anatómiailag modern emberek végén egybeesett éghajlati megszakadással Utolsó jégkorszak (Kr. e. 10,000 XNUMX), amikor Lengyelország lakhatóvá vált. neolit az ásatások széles körű fejlődést jeleztek abban a korszakban; az európai legkorábbi bizonyítéka sajtkészítés (Kr. e. 5500) lengyelül fedezték fel Kuyavia, és a Bronocice fazék be van vágva a legkorábbi ismert ábrázolással, hogy mi lehet a kerekes jármű (Kr. e. 3400).

Az az időszak, amely a Bronzkor és a Kora vaskor (Kr. e. 1300–i. e. 500) a népsűrűség növekedésével jellemezhető, a települések létrejötte. palánkázva települések (istenek) és a bővítése Lusati kultúra. Jelentős régészeti lelet innen Lengyelország őstörténete egy erődített település a Biskupin, a lusati kultúrának tulajdonítható a Késő bronzkor (Kr. e. 8. század közepe).

Az egész antikvitás (Kr. e. 400–i.sz. 500) számos különálló ősi népesség lakta a mai Lengyelország területén, nevezetesen Kelta, szkíta, germán, szarmata, Balti és a szláv törzsek. Ezenkívül a régészeti leletek megerősítették a jelenlétét Római légiók védelmére küldték a borostyán kereskedelem. A lengyel törzsek nyomán jelent meg a migrációs időszak második hulláma a 6. század körül; ők voltak szláv és valószínűleg a területen korábban lakott népek asszimilált maradványai is szerepeltek benne. A 10. század elejétől kezdődően a Polans uralni kezdene másokat Lechitic törzsek a régióban, kezdetben törzsi föderációt, majd centralizált monarchikus államot alkottak.

Lengyel Királyság

Lengyelország fennhatósága alatt I. Mieszko, akinek elfogadása Kereszténység a. égisze alatt római templom és a Lengyelország keresztsége 966-ban az államiság kezdetét jelentette.

Lengyelország a 10. század közepe táján kezdett felismerhető egységes és területi egységgé formálódni. Piast dinasztia. 966-ban a polánok uralkodója I. Mieszko elfogadott Kereszténység a. égisze alatt római templom a ... val Lengyelország keresztsége. An kezdődik címmel Dagome iudex először meghatározta Lengyelország földrajzi határait fővárosával és püspökség at Gniezno, és megerősítette, hogy monarchiája az Egyesült Államok védelme alatt áll Apostoli Lásd. Az ország korai eredetét ismertette Gallus Anonymus in Gesta principum Polonorum, a legrégebbi lengyel krónika. A korszak fontos országos eseménye volt a vértanúság of Szent Adalbert, akit megölt porosz pogányok 997-ben, és akiknek maradványait állítólag súlyukért visszavásárolták arany Mieszko utódja, Bolesław I, a Bátor.

1000-ben a Gnieznói Kongresszus, Bolesław megszerezte a jogot beiktatás ból ből III. Ottó, a római római császár, aki hozzájárult további püspökségek létrehozásához. Ezt követően három új egyházmegyét hoztak létre Kraków, Kolobrzegés Wrocław. Ottó királyi Bolesławot is megajándékozta királyi jelvények és másolata a Szent Lándzsa, amelyeket később koronázásakor elsőként használtak lengyel király in c. 1025, amikor Bolesław engedélyt kapott a koronázásához János pápa XIX. Bolesław jelentősen kibővítette a birodalmat a német nyelv egyes részei megszerzésével Lausitz, cseh Morávia, Felső-Magyarország és délnyugati régióiban Kijevi Rusz.

Nagy Kázmér III az egyetlen lengyel király, aki megkapta a címet Nagy. Uralkodása alatt sokat épített, és megreformálta a lengyel hadsereget az ország törvénykönyvével együtt, 1333–70.

Az átmenet a pogányság Lengyelországban nem volt azonnali, és azt eredményezte, hogy a az 1030-as évek pogány reakciója. A 1031, Mieszko II Lambert elvesztette a királyi címet, és az erőszak közepette elmenekült. A zavargások miatt a fővárost 1038-ban Krakkóba helyezték át I. Kázmér, a helyreállító. A 1076, Bolesław II újra felvette a királyi tisztet, de 1079-ben száműzték ellenfele meggyilkolása miatt, Stanislaus püspök. 1138-ban az ország töredezett öt fejedelemségbe mikor Bolesław III Wrymouth felosztotta földjeit fiai között. Ezek tartalmazták Kis-Lengyelország, Nagy-Lengyelország, Szilézia, Masovia és a Sandomierz, időszakos visszatartással Pomeránia. A 1226, I. Konrád Maszovából meghívta a Német Lovagrend leküzdésében segíteni Balti poroszok; egy döntés, amely a lovagokkal folytatott évszázados háborúkhoz vezetett.

A XX. század közepén Szakállas I. Henrik és a II. Jámbor Henrik a széttöredezett hercegségek egyesítését tűzte ki célul, de a Mongol inváziók és II. Henrik halála ben csata akadályozta az egyesülést. Az ezt követő pusztítás eredményeként az elnéptelenedés és a kézműves munkaerő iránti kereslet a népvándorlást ösztönözte. német és flamand telepesek Lengyelországba, amelyet a lengyel hercegek biztattak. A 1264, a Kalisz statútuma példátlan autonómiát vezetett be a lengyel zsidók, aki Európa más részének üldöztetése elől menekülve érkezett Lengyelországba. A 1320, I. Władysław első királya lett az újraegyesített Lengyelország óta Przemysł II A 1296, és az első koronázandó at Wawel katedrális Krakkóban.

1333-tól kezdődően az uralkodás Nagy Kázmér III évi fejlemények jellemezték kastély infrastruktúrája, hadsereg, igazságszolgáltatás és diplomácia. Az ő fennhatósága alatt Lengyelország európai nagyhatalommá alakult át; beindította a lengyel uralmat Ruthenia 1340-ben és karantént rendelt el, amely megakadályozta a terjedését Fekete halál. 1364-ben Kázmér felavatta a Krakkói Egyetem, Európa egyik legrégebbi felsőoktatási intézménye. 1370-ben bekövetkezett halála után a Piast-dinasztia véget ért. Utóda legközelebbi férfi rokona lett, Anjou Lajos, aki Lengyelországot uralta, Magyarország és a Horvátország egy személyi unió. Lajos kisebbik lánya Hedwig 1384-ben Lengyelország első női uralkodója lett.

A A Grunwald csata ellen harcoltak Német Német Lovagrend, és döntő győzelmet eredményezett a Lengyel Királyság, 15. július 1410.

1386-ban a lengyel Jadwiga érdekházasságot kötött vele Władysław II Jagiełło, a Litvánia nagyhercege, így kialakul a Jagelló-dinasztia és a lengyel–litván unió amely átfogta a későn Középkor és korán Modern kor. A lengyelek és a litvánok közötti partnerség meghozta a hatalmas soknemzetiséget litván területek Lengyelország befolyási övezetébe kerültek, és hasznosnak bizonyult a lakói számára, akik együtt éltek az egyik legnagyobb európai országban. politikai entitások az idő.

A balti-tenger térségében Lengyelország és Litvánia küzdelme a Német Lovagrend folytatódott és csúcspontja a A Grunwald csata 1410-ben, ahol az egyesített lengyel-litván hadsereg döntő győzelmet aratott ellenük. 1466-ben, a Tizenhárom éves háború, király IV. Jagelló Kázmér királyi beleegyezését adta a Thorn béke, amely megteremtette a jövőt Porosz Hercegség lengyel szuzerinitás alatt és fizetésre kényszerítette a porosz uralkodókat sarcot. A Jagelló-dinasztia dinasztikus irányítást is kialakított a királyságok felett Csehország (1471-től) és Magyarország. Délen Lengyelország állt szemben a Oszmán Birodalom és a Krími tatárok, keleten pedig segített Litvániának a harcban Oroszország.

Lengyelország a feudális túlnyomórészt mezőgazdasági gazdasággal és egyre erősebb állammal birtokos nemesség amely a lakosságot magánkúriai tanyákra korlátozta, ill folwarks. A 1493, János I. Albert szankcionálta a létrehozását kétkamarás parlament alsóházból áll, a szejm, és egy felsőház, a Szenátus. A Nihil novi törvényt fogadott el a lengyel Szejm tábornok 1505-ben a legtöbbet átadta törvényhozó hatalom az uralkodótól a parlamentig, egy esemény, amely a néven ismert időszak kezdetét jelentette Golden Liberty, amikor az államot a látszólag szabadok és egyenlők irányították lengyel nemesek.

Wawel kastély in Kraków, székhelye lengyel királyok 1038-tól a főváros átköltözéséig Varsó A 1596.

A 16. század látta protestáns reformáció a lengyel kereszténységbe mélyen behatoló mozgalmak, amelyek az akkori Európában egyedülálló vallási toleranciát hirdető politikák kialakítását eredményezték. Ez a tolerancia lehetővé tette az ország számára, hogy elkerülje a vallási zűrzavart és vallásháborúk amely Európát övezi. Lengyelországban, Nem trinitárius kereszténység tanává vált az ún Lengyel Testvérek, akik elváltak az övéktől kálvinista felekezet, és a globális társalapítói lettek unitarizmus.

Az Európai Reneszánsz alatt idézték fel Öreg I. Zsigmond és a II. Augustus Zsigmond a sürgősség érzése, hogy elő kell segíteni a kulturális ébredés. A lengyel aranykor, az ország gazdasága és kultúrája virágzott. Az olasz származású Jól sikerült, lánya a Milánó hercege és I. Zsigmond királyné hitvese, jelentős mértékben hozzájárultak építészet, konyha, nyelvi és udvari szokások at Wawel kastély.

Lengyel–Litván Nemzetközösség

A Lengyel-litván nemzetközösség legnagyobb terjedelmében 1619-ben

A Lublini unió 1569-ből megalapította a Lengyel–Litván Nemzetközösség, egységes szövetségi állam egy választható monarchia, de nagyrészt a nemesség irányítja. Ez utóbbi egybeesett a jólét időszakával; a lengyelek által uralt unió ezt követően vezető hatalommá és jelentős kulturális egységgé vált, amely politikai ellenőrzést gyakorolt ​​a központi részein, Keleti, Délkeleti és a Észak-Európa. A Lengyel–Litván Nemzetközösség körülbelül 1 millió km-t foglalt el2 (390,000 XNUMX négyzetmérföld) csúcsán és Európa legnagyobb állama volt. Ezzel párhuzamosan Lengyelország is kikényszerítette Polonizálás az újonnan megszerzett területeken, amelyek az etnikai és vallási kisebbségek ellenállásába ütköztek.

A 1573, Henry de Valois francia, az első választott király, jóváhagyta a Henrician cikkek amely a leendő uralkodókat a nemesek jogainak tiszteletben tartására kötelezte. Utódja, Báthory István, sikeresen vezetett kampány a Livónia háború, amely többet biztosít Lengyelországnak átszáll a keleti partokon a Balti-tenger. Az államügyek élére akkor került Jan Zamoyski, a koronakancellár. A 1592, Lengyel Zsigmond III sikerült az apja, Vasa János-ban Svédország. A Lengyel-svéd unió 1599-ig kitartott, amikor is leváltották a svédek által.

király III Sobieski János legyőzte a oszmán törökök a Bécsi csata Az 12 szeptemberben 1683.

1609-ben Zsigmond megszállta Oroszország amelyet elnyelt a polgárháború, egy évvel később pedig a lengyel szárnyas huszár alatti egységek Stanisław Żółkiewski megszállt Moszkva két évig az oroszok legyőzése után Klushino. Zsigmond is kontrázott a Oszmán Birodalom délkeleten; nál nél hotini 1621-ben Jan Karol Chodkiewicz döntő győzelmet aratott a törökök ellen, ami bevezette Szultán bukását Oszmán II.

Zsigmond hosszú lengyelországi uralkodása egybeesett a Ezüstkor. A liberális Władysław IV hatékonyan védte Lengyelország területi birtokait, de halála után a hatalmas Nemzetközösség hanyatlásnak indult a belső rendetlenségtől és az állandó háborúskodástól. 1648-ban az Ukrajna feletti lengyel hegemónia robbantotta ki a Hmelnickij felkelés, ezt követi a tizedelés Svéd vízözön során a Második északi háború, és Poroszországé függetlenség A 1657. A 1683, III Sobieski János visszaállította a katonai vitézséget, amikor megállította an Oszmán hadsereg Európába a Bécsi csata. Az egymást követő szász korszak, al Augustus II és a Augustus III, a szomszédos országok felemelkedését látta az utóhatásokban a Nagy északi háború (1700) és a A lengyel örökösödési háború (1733).

válaszfalak

Stanisław II Augustus, az utolsó lengyel király, 1764-től uralkodott egészen 25. november 1795-ig történt lemondásáig.

A királyválasztás 1764-ből a felemelkedést eredményezte Stanisław II Augustus Poniatowski a monarchiának. Jelölését szponzora és egykori szeretője, a császárné széles körben finanszírozta Orosz Katalin II. Az új király a szükséges modernizációs reformok végrehajtásának vágya és a környező államokkal való békesség szükségessége között lavírozott. Eszméi vezettek az 1768-as megalakulásához Bárszövetség, a Poniatowski és minden külső befolyás ellen irányuló lázadás, amely alkalmatlan volt Lengyelország szuverenitásának és a nemesség által birtokolt kiváltságainak megőrzésére. A kudarcba fulladt kormányátalakítási kísérletek, valamint a hazai zűrzavar a szomszédokat is beavatkozásra késztette.

A 1772, a A Nemzetközösség első felosztása Poroszország, Oroszország és Ausztria által; olyan cselekedet, amelyet a Felosztás szejm, jelentős kényszer hatására végül ratifikálták a kész tényként. A területi veszteségeket figyelmen kívül hagyva 1773-ban megszületett a kritikus reformterv, amelyben a Nemzetnevelési Bizottságfelavatták Európa első állami oktatási hatóságát. 1783-ban hivatalosan betiltották az iskolások testi fenyítését. Poniatowski volt a főalakja Felvilágosodás, ösztönözte az iparágak fejlődését, és felkarolta a köztársasági klasszicizmus. A művészetben és a tudományban végzett tevékenységéért kitüntetésben részesült A Royal Society ösztöndíja.

A 1791, Nagy Szejm parlament elfogadta a május 3-i alkotmány, a legfőbb nemzeti törvények első csoportja, és bevezette a alkotmányos monarchia. A Targowica Konföderáció, a nemesekből és képviselőkből álló szervezet, amely ellenzi a cselekményt, fellebbezett Catherine-hez és okozta a 1792-es lengyel-orosz háború. A lengyel hegemónia újbóli megjelenésétől tartva Oroszország és Poroszország megszervezte és 1793-ban kivégezték a Második partíció, amely területtől megfosztottan és önálló létezésre képtelenné hagyta az országot. 24. október 1795-én a Nemzetközösség létrejött harmadszor is felosztották és területi egységként megszűnt létezni. Stanisław Augustus, az utolsó lengyel király 25. november 1795-én mondott le a trónról.

A felkelések korszaka

A lengyel nép többször felállt a felosztók ellen és megszálló hadseregek. 1794-ben sikertelen kísérlet történt Lengyelország szuverenitásának védelmére. Kościuszko felkelés, ahol egy népszerű és jeles tábornok Tadeusz Kościuszko, aki néhány évvel korábban alatt szolgált George Washington a Amerikai Forradalmi Háború, vezette a lengyel felkelőket. A győzelem ellenére Racławicei csata, végső veresége véget vetett Lengyelország független létének 123 évekre.

1806-ban, évben felkelés által szervezett Jan Henryk Dąbrowski előtt felszabadította Nyugat-Lengyelországot Lehajtott szárú csizma alatt előrenyomulni Poroszországba A negyedik koalíció háborúja. Az 1807. sz Tilsi szerződés, Napóleon hirdette a Varsói HercegségEgy ügyfél állam szövetségese uralja I. Augustus Frigyes szász. A lengyelek aktívan segítették a francia csapatokat Napóleoni háborúk, különösen az alatta lévőket Józef Poniatowski ki lett Franciaország marsallja röviddel halála előtt, órakor Leipzig A 1813. Napóleon száműzetését követően a Varsói Hercegség megszűnt Bécsi Kongresszus 1815-ben és területét oroszra osztották Kongresszus Lengyel Királyság, a porosz Posen Nagyhercegségés Osztrák Galícia a ... val Krakkó szabad városa.

Tadeusz Kościuszko veteránja és hőse volt mindkettőnek lengyel és a Amerikai szabadságharcok.

A 1830, altisztek Varsóban Tiszt Kadét Iskola fellázadt abban, ami volt a Novemberi felkelés. Összeomlása után a Kongresszus Lengyelország elvesztette alkotmányos autonómiát, hadsereg és a törvényhozó gyűlés. A Nemzetek Európai tavasza, a lengyelek fegyvert fogtak a 1848-as nagy-lengyel felkelés ellenáll németesítés, de kudarca miatt a hercegség státusza puszta tartomány; és az azt követő integráció a Német Birodalom A 1871. Oroszországban az ősz a Januári felkelés (1863–1864) késztette súlyos politikai, társadalmi és kulturális megtorlások, majd a deportálások és pogromok a lengyel-zsidó lakosságból. A 19. század vége felé a Kongresszus Lengyelország erősödött iparosodott; elsődleges exportcikke szén, cink, vas és a textíliák.

Második Lengyel Köztársaság

államfő marsall Jozef Pilsudski A lengyel függetlenségi kampány hőse és a nemzet elsőszámú államférfija volt 1918-tól egészen 12. május 1935-én bekövetkezett haláláig.

Utánkövetése Első Világháború, a szövetségesek megállapodáson keresztül állapodott meg Lengyelország újjáépítéséről Versailles-i békeszerződés június 1919. Összesen 2 millió lengyel katona harcolt a három megszálló hatalom hadseregével, és több mint 450,000 ezren haltak meg. Követően fegyverszünet Németországgal 1918 novemberében Lengyelország visszanyerte függetlenségét, mint a Második Lengyel Köztársaság. Ezt követően megerősítette szuverenitását katonai konfliktusok sorozata, leginkább a lengyel-szovjet háború, amikor Lengyelország megsemmisítő vereséget mért a Vörös Hadsereg a Varsói csata. Ez alatt az időszak alatt Lengyelországnak sikerült egy összetartó nemzetállammá olvasztania a három egykori kettészakadó birodalom területeit.

A két háború közötti időszak új korszakot hirdetett a lengyel politikában. Míg a lengyel politikai aktivisták súlyos cenzúrával szembesültek az első világháborúig tartó évtizedekben, az ország most azon kapta magát, hogy új politikai hagyományt próbált kialakítani. Emiatt számos száműzött lengyel aktivista, mint pl Ignacy Paderewski (akiből később miniszterelnök lesz) hazatért segíteni; jelentős részük ezután az újonnan alakult politikai és kormányzati struktúrák kulcspozícióit töltötte be. A tragédia 1922-ben történt, amikor Gabriel Narutowicz, az elnöki poszt beiktatóját, meggyilkolták a Zachęta Egy festő és jobboldali nacionalista galériája Varsóban Eligiusz Niewiadomski.

A 1926, a májusi puccs, amelyet a lengyel függetlenségi kampány hőse marsall vezetett Jozef Pilsudski, átadta a második Lengyel Köztársaság uralmát a párton kívülieknek Sanacja (Gyógyítás) mozgalom annak megakadályozására, hogy a bal- és jobboldali radikális politikai szervezetek destabilizálják az országot. Az 1930-as évek végére az országon belüli politikai szélsőségek által jelentett megnövekedett fenyegetések miatt a lengyel kormány egyre keményebbé vált, és betiltott számos radikális szervezetet, köztük kommunista és ultranacionalista politikai pártokat, amelyek veszélyeztették az ország stabilitását.

A második világháború

Lengyel Hadsereg 7TP tankok katonai manővereken röviddel a Lengyelország inváziója 1939-ben

A második világháború kezdődött a Náci német Lengyelország inváziója 1. szeptember 1939-jén, majd a Szovjet invázió Lengyelországban szeptember 17-én. 28. szeptember 1939-án Varsó elesett. A megállapodás szerint a Molotov–Ribbentrop paktumLengyelországot két zónára osztották, az egyik a náci Németország által megszállt, a másik által A Szovjet Únió. 1939–1941-ben a szovjetek több százezer lengyelt deportáltak. A szovjet NKVD lengyel hadifoglyok ezreit végezte ki (egyéb incidensek mellett Katyn mészárlás) előtt Barbarossa művelet. A német tervezők 1939 novemberében "minden lengyel teljes megsemmisítését" és a népirtásban körvonalazott sorsukat követelték. Generalplan Ost.

Lengyelország a negyedik legnagyobb katonai hozzájárulást adta Európában, csapatai pedig mind a Száműzetésben lévő lengyel kormány a nyugati és a szovjet vezetés a Kelet. A lengyel csapatok fontos szerepet játszottak a Normandia, olasz és a Észak-afrikai kampányok és különösen emlékeznek rájuk Monte Cassino csata. A lengyel hírszerzők rendkívül értékesnek bizonyultak a szövetségesek számára, mivel az Európából és azon túlról származó hírszerzés nagy részét biztosították. és a Lengyel kódtörők voltak felelősek feltörve az Enigma rejtjelét. Keleten a szovjet támogatású 1. lengyel hadsereg ért vívott harcokban kitüntette magát Varsó és a Berlin.

A háborús ellenállási mozgalom, És a Armia Krajowa (Hazai sereg), a német megszállás ellen harcolt. Az egész háború három legnagyobb ellenállási mozgalmának egyike volt, és egy sor titkos tevékenységet foglalt magában, amelyek an földalatti állapot kiegészít vmivel diplomát adó egyetemek és a bírósági rendszer. Az ellenállás hűséges volt a száműzött kormányhoz, és általában nehezményezte a kommunista Lengyelország gondolatát; emiatt 1944 nyarán kezdeményezte Tempest hadművelet, ebből a Varsói felkelés 1. augusztus 1944-jén kezdődött a legismertebb művelet.

Térkép a holokauszt a németek által megszállt Lengyelországban deportálási útvonalakkal és mészárlási helyszínekkel. Jelentősebb gettók sárga csillagokkal vannak jelölve. náci megsemmisítő táborok fekete négyzetekben fehér koponyákkal vannak jelölve. A határ 1941-ben között Náci Németország és a szovjet Únió pirossal van jelölve.

A náci német erők parancsára Adolf Hitler felállított hat német megsemmisítő táborok a megszállt Lengyelországban, beleértve Treblinka, Majdanek és a Auschwitz. A németek több millió zsidót szállított a megszállt Európából, hogy meggyilkolják őket ezekben a táborokban. Összesen 3 millió lengyel zsidó – Lengyelország háború előtti zsidóságának körülbelül 90%-a – és 1.8–2.8 millió lengyel nemzetiségű a német idején megölték Lengyelország megszállása, köztük a lengyel 50,000 100,000 és XNUMX XNUMX közötti tagja értelmiség – akadémikusok, orvosok, ügyvédek, nemesség és papság. Csak a varsói felkelés során több mint 150,000 XNUMX lengyel civilt öltek meg, a legtöbbet a németek gyilkolták meg. Akarat és a Ochota mészárlások. Körülbelül 150,000 1939 lengyel civilt öltek meg a szovjetek 1941 és XNUMX között, amikor a Szovjetunió megszállta Kelet-Lengyelországot.Kresy), és a becslések szerint további 100,000 XNUMX lengyelt gyilkolt meg a Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) 1943 és 1944 között az úgynevezett Wołyńi mészárlások. Az összes ország közül a háborúban Lengyelország veszítette el állampolgárainak legnagyobb százalékát: körülbelül 6 millióan vesztették életüket – Lengyelország háború előtti lakosságának több mint egyhatoda – a felét lengyel zsidók. A halálesetek körülbelül 90%-a nem katonai jellegű volt.

1945-ben Lengyelország határai nyugat felé tolták el. Több mint kétmillió lengyel lakosa van Kresy kiutasították mentén Curzon Line by Sztálin. A nyugati határ lett a Odera-Neisse vonal. Ennek eredményeként Lengyelország területe 20%-kal, azaz 77,500 29,900 négyzetkilométerrel csökkent. A váltás kikényszerítette a migrációt millió más ember, akik többsége lengyel, német, ukrán és zsidó volt.

A háború utáni kommunizmus

At Fényes nappal, 4 június 1989 — politikai plakát, amelyen szerepel Gary Cooper szavazásra ösztönözni a Szolidaritás buli a 1989 választások

A ragaszkodásra Sztálin, a Jalta konferencia szentesítette egy új ideiglenes kommunistapárti koalíciós kormány megalakulását Moszkvában, amely figyelmen kívül hagyta a Lengyel emigráns kormány londoni székhelyű. Ez az akció feldühített sok lengyelt, akik úgy vélték, a árulás a szövetségesek által. 1944-ben Sztálin garanciákat vállalt rá Churchill és a Roosevelt hogy fenntartja Lengyelország szuverenitását és lehetővé teszi a demokratikus választások megtartását. Az 1945-ös győzelem után azonban a megszálló szovjet hatóságok által szervezett választásokat meghamisították, és a lengyel ügyek feletti szovjet hegemónia legitimációjának biztosítására használták fel. A Szovjetunió új kommunista kormány Lengyelországban, hasonlóan a többihez Keleti blokk. Mint máshol a kommunista Európában, a lengyelországi szovjet befolyással találkoztak fegyveres ellenállás kezdettől fogva, amely az 1950-es évekig folytatódott.

A széles körű ellenkezések ellenére az új lengyel kormány elfogadta Lengyelország háború előtti keleti régióinak szovjet annektálását. (főleg a városok Vilnius és a Lwów), és beleegyezett az állandó helyőrségbe Vörös Hadsereg egységek Lengyelország területén. Katonai összehangolás belül varsói egyezmény keresztül a Hidegháború a lengyel politikai kultúrában bekövetkezett változás közvetlen eredményeként jött létre. Az európai színtéren ez jellemezte Lengyelország teljes értékű integrációját a kommunista nemzetek testvériségébe.

Az új kommunista kormány a törvény elfogadásával vette át az irányítást Kis alkotmány 19. február 1947-én Lengyel Népköztársaság (Polska Rzeczpospolita Ludowa) hivatalosan 1952-ben hirdették ki. 1956-ben, halála után Bolesław Bierut, a rezsim Wladyslaw Gomułka átmenetileg liberálisabbá vált, sok embert kiszabadítva a börtönből, és kiterjesztve bizonyos személyes szabadságjogokat. Kollektivizálás a Lengyel Népköztársaságban nem sikerült. Hasonló helyzet ismétlődött meg az 1970-es években Edward Gierek, de legtöbbször üldöztetése antikommunista ellenzék csoportok kitartottak. Ennek ellenére Lengyelország akkoriban a keleti blokk egyik legkevésbé elnyomó állama volt.

Az 1980-as munkavihar a független szakszervezet megalakulásához vezetett.Szolidaritás"("Szolidaritás"), amely idővel politikai erővé vált. Az üldöztetés és rákényszerítés ellenére hadiállapot 1981-ben tábornok által Wojciech Jaruzelski, erodálta a dominanciáját a Lengyel Egyesült Munkáspárt és 1989-re diadalmaskodott Lengyelország első részben szabad és demokratikus parlamenti választások a második világháború vége óta. Lech Walesa, végül a Szolidaritás jelöltje 1990-ben elnyerte az elnöki posztot. A Szolidaritás mozgalom beharangozta a a kommunista rendszerek és pártok összeomlása Európa-szerte.

Harmadik Lengyel Köztársaság

Virágok előtt a Elnöki palota követő Lengyelország vezető kormánytisztviselőinek halála 10. április 2010-én egy repülőgép-balesetben

A sokkterápia által kezdeményezett program Leszek Balcerowicz az 1990-es évek elején lehetővé tette az ország számára, hogy átalakítsa szocialista stílusát tervgazdaság egy piacgazdaság. Mint a többiekhez hasonlóan posztkommunista országokLengyelország átmeneti társadalmi, gazdasági és életszínvonal-csökkenést szenvedett el, de ez lett az első posztkommunista ország, amely elérte az 1989 előtti időszakot GDP szintek már 1995-ben, nagyrészt annak köszönhetően virágzó gazdaság. Lengyelország tagja lett a Visegrádi Csoport A 1991, és csatlakozott NATO A 1999. A lengyelek ezután a csatlakozásra szavaztak Európai Unió in népszavazást 2003 júniusában, val vel Lengyelország teljes jogú taggá válik 1. május 2004-jén, ezt követően a szervezet ebből következő bővítése.

Lengyelország csatlakozott a Schengeni térség 2007-ben, aminek eredményeként az ország határait az Európai Unió többi tagállamával felszámolták, lehetővé téve a teljes mozgásszabadság az Európai Unió nagy részén. 10. Április 2010 - án a Lengyelország elnöke Lech Kaczyński89 másik magas rangú lengyel tisztviselővel együtt repülőgép-balesetben halt meg közel Szmolenszk, Oroszország.

2011-ben az ítélet polgári Platform nyerte parlamenti választások. A 2014, a Lengyelország miniszterelnöke, Donald Tusk, lett kiválasztva Elnöke az Európai Tanács, és lemondott a miniszterelnöki posztról. A 2015 és a 2019 választások nyertek a konzervatívok Jog és Igazságosság Párt (PiS) vezetésével Jarosław Kaczyński, megnövekedett Euroszkepticizmus és a fokozott súrlódás az Európai Unióval. Decemberben 2017, Mateusz Morawiecki letette az új miniszterelnöki esküt, sikerrel Beata Szydlo, hivatalban 2015 óta. Elnök Andrzej Duda, amelyet a Jog és Igazságosság párt támogat, szűken választották újra a 2020-as elnökválasztáson választás. Ukrajna orosz inváziója 2022-ben 6.9 millióhoz vezetett ukrán menekültek megérkezik Lengyelországba.

Földrajz

Topográfiai Lengyelország térképe

Lengyelország közigazgatási területe 312,722 XNUMX km2 (120,743 XNUMX négyzetmérföld), és a Európa kilencedik legnagyobb országa. Körülbelül 311,895 XNUMX km2 (120,423 2,041 négyzetmérföld) az ország területének területe szárazföld, XNUMX km2 (788 négyzetmérföld) belső vizekből és 8,783 km-ből áll2 (3,391 négyzetmérföld) a parti tenger. Topográfiailag a lengyel tájat sokszínűség jellemzi felszínformák, víztestek és a ökoszisztémák. A központi és északi régió határos a Balti-tenger feküdni a lakásban Közép-európai Alföld, de a déli dombos és a hegyvidéki. Az átlagos tengerszint feletti magasság a becslések szerint 173 méter.

Az ország tengerpartja 770 km-t (480 mérföldet) ível; a Balti-tenger partjaitól húzódó, a Pomerániai-öböl nyugaton a Gdański-öböl Keleten. A strand partvidéke bőséges homokdűne mezők or parti gerincek és be van húzva kiköpi és a lagúnák, nevezetesen a Hel-félsziget és a Visztula-lagúna, amelyet Oroszországgal osztanak meg. A legnagyobb lengyel sziget a Balti-tengeren Wolinbelül található Wolin Nemzeti Park. Lengyelország is osztja a Szczecin-lagúna és a Usedom sziget Németországgal.

A Lengyelország legdélebbi részén fekvő hegyvidéki övezet két nagy részre oszlik hegyvonulatok; a Szudéták nyugaton és a Kárpátok Keleten. A Kárpát-hegység legmagasabb része a Tátra hegységLengyelország déli határa mentén húzódik. Lengyelország legmagasabb pontja Rysy-hegy 2,501 méter (8,205 láb) magasságban, a Tátrában található. A Szudéta-hegység legmagasabb csúcsa az Śnieżka-hegy 1,603.3 méteren (5,260 lábon), megosztva a Cseh Köztársasággal. Lengyelország legalacsonyabb pontja a Raczki Elbląskie a Visztula-delta, amely 1.8 méterrel (5.9 lábbal) a tengerszint alatt van.

Morskie Oko alpesi tó a Tátra hegység. Lengyelországban található a világ egyik legnagyobb sűrűségű tava.

Lengyelországé leghosszabb folyók a Visztula, a Vagy, a Warta, És a Bogár. Az ország az egyik legnagyobb sűrűséggel is rendelkezik tavak a világon tízezer körüli számmal és többnyire az északkeleti régióban koncentrálódnak Mazuria, belül Masurian Lake District. A legnagyobb tavak, amelyek több mint 100 négyzetkilométeren (39 négyzetkilométer) találhatók Śniardwy és a Mamry, és a legmélyebb az Hańcza-tó 108.5 méter (356 láb) mélységben.

Klíma

Lengyelország éghajlata az mérsékelt övi átmeneti, és től változik óceáni északnyugaton ig kontinentális délkeleten. A hegyvidéki déli peremek egy alpesi éghajlat. Lengyelországot meleg nyár jellemzi, júliusban 20 °C (68.0 °F) körüli átlaghőmérséklet, decemberben pedig mérsékelten hideg tél –1 °C (30.2 °F). Lengyelország legmelegebb és legnaposabb része Alsó-Szilézia délnyugaton és a leghidegebb régió az északkeleti sarok, körül Suwalki in Podlaskie tartomány, ahol az éghajlatot befolyásolja hidegfrontok ból ből Skandinávia és a Szibéria. Csapadék gyakoribb a nyári hónapokban, a legmagasabb csapadékot júniustól szeptemberig jegyezték fel.

Jelentős ingadozás tapasztalható a napi időjárásban és egy adott időpontban szezon évente eltérő lehet. Klímaváltozás és más tényezők is hozzájárultak az évközi termikus anomáliák és megnövekedett hőmérséklet; az éves átlagos levegőhőmérséklet 2011 és 2020 között 9.33 °C (48.8 °F) volt, mintegy 1.11 °C-kal magasabb, mint a 2001–2010 közötti időszakban. A tél is egyre szárazabb, kevesebb ónos eső és havazás.

Biodiverzitás

A bölény, Az egyik Lengyelország nemzeti állatai, általában megtalálható az ősi és UNESCO-védett Białowieża erdő.

Növényföldrajzilag, Lengyelország a közép-európai tartományhoz tartozik Circumboreal régió belül Boreális Királyság. Az országnak négy Palearktikus ökorégiók – Közép-, Észak-, Nyugat-európai mérsékelt övi széleslevelű és vegyes erdő, És a Kárpát hegyi tűlevelű. Az erdők Lengyelország területének 31%-át foglalják el, amelyek közül a legnagyobb a Alsó-Sziléziai vadon. A leggyakoribb lombhullató fák országszerte megtalálhatók tölgy, juharfaés bükkfa; a leggyakoribb tűlevelűek azok fenyő, lucfenyőés fenyő. Becslések szerint az összes erdő 69%-a toboztermő fa.

A növényvilág és a fauna Lengyelországban az Kontinentális Európa, A bölény, fehér gólya és a fehérfarkú sas nemzeti állatnak minősítették, és a piros közönséges mák lévén a nem hivatalos virágjelkép. A legvédettebb fajok közé tartozik a európai bölény, Európa legnehezebb szárazföldi állata, valamint a Eurázsiai hód, a hiúz, a szürke farkas és a Tátrai zerge. A régió a kihaltak otthona is volt bölény, az utolsó egyed, aki 1627-ben halt meg Lengyelországban. A vadállatok, mint pl piros Szarvas, őzés vaddisznó a legtöbb erdőben megtalálhatók. Lengyelország is jelentős táptalaja vándormadarak és a globális fehér gólyapopuláció körülbelül egynegyedének ad otthont.

Körülbelül 315,100 1,217 hektár (1 négyzetmérföld), amely Lengyelország területének 23%-ának felel meg, védett XNUMX-ban. lengyel nemzeti parkokebből kettő – Białowieża és a Bieszczady - vannak UNESCO világörökségi helyszínek. 123 terület van megjelölve tájparkok, valamint számos természetvédelmi területek és egyéb védett területek alatt a Nature 2000 hálózaton.

Kormány és politika

Lengyelország a egységes parlamentáris köztársaság és egy reprezentatív demokrácia, Egy elnök mint a államfő. A végrehajtó hatalmat gyakorolja tovább a Miniszterek Tanácsa és a miniszterelnök aki úgy viselkedik, mint a a kormány feje. A tanács egyes tagjait a miniszterelnök választja ki, az elnök nevezi ki és a parlament hagyja jóvá. Az államfőt az népszavazás Egy öt éves időtartamra. A jelenlegi elnök Andrzej Duda a miniszterelnök pedig az Mateusz Morawiecki.

Lengyelországé törvényhozó összeszerelés a kétkamarás 460 tagú alsóházból álló parlamentszejm) és egy 100 tagú felsőház (Szenátus). alatt választják meg a szejmet arányos ábrázolás szerint a d'Hondt módszer szavazóhely átalakításhoz. alatt választják meg a szenátust első-a-post választási rendszer, a száz választókerület mindegyikéből egy szenátort küldenek vissza. A Szenátusnak jogában áll módosítani vagy elutasítani a Szejm által elfogadott statútumot, de a Szejm többségi szavazattal felülbírálhatja a szenátus döntését.

Az etnikai kisebbségi pártok kivételével csak a jelöltek politikai pártok az összes nemzeti szavazat legalább 5%-át megszerezve bejuthat a Szejmbe. A lengyel parlament alsó- és felsőházát is négy évre választják, és a lengyel parlament minden tagja garantált. parlamenti mentelmi jog. A jelenlegi jogszabályok szerint egy személynek 21 éves vagy annál idősebbnek kell lennie ahhoz, hogy betölthesse a képviselői posztot, 30 éves vagy annál idősebb, hogy szenátor legyen, és 35 évesnél idősebb, hogy indulhasson az elnökválasztáson.

A Szejm és a Szenátus tagjai közösen alkotják a A Lengyel Köztársaság Nemzetgyűlése. Az Országgyűlés, élén a Szejm marsall, három alkalommal alakul – amikor új elnök veszi a hivatali eskü; amikor az elnök ellen vádat emelnek a Állami Törvényszék; valamint abban az esetben, ha az elnök egészségi állapota miatt tartósan alkalmatlanná válik feladatai ellátására.

adminisztratív osztályok

Lengyelország 16 tartományra vagy államra oszlik vajdaságok. 2022-től a vajdaságok 380 megyére oszlanak (powiats), amelyek további 2,477 településre tagolódnak (gminas). A nagyvárosok általában mindkettő státuszával rendelkeznek közösség és a powiat. A tartományok nagyrészt a határokon épültek történelmi régiók, vagy az egyes városokra elnevezett. A vajdasági szintű adminisztratív hatalmat a kormány által kinevezett kormányzó osztja meg (vajda), választott regionális gyűlés (sejmik), Valamint egy vajdasági marsall, a közgyűlés által választott ügyvezető.

Vajdaság Főváros Terület Lakosság
angol lengyelül km2 2021
Nagy-Lengyelország Nagy-Lengyelország Poznań 29,826 3,496,450
Kuyavi-pomerániai Kujávia-Pomeránia Bydgoszcz & Futni 17,971 2,061,942
Kis-Lengyelország csekélyebb Kraków 15,183 3,410,441
Łódź Lodz Łódź 18,219 2,437,970
Alsó-sziléziai Alsó-Szilézia Wrocław 19,947 2,891,321
Lublin Lublin Lublin 25,123 2,095,258
Lubusz Lubuskie Gorzow Wielkopolski &
Zielona Góra
13,988 1,007,145
Maszoviai Mazowieckie Varsó 35,559 5,425,028
Opole Opole Opole 9,412 976,774
Podlaskie Podlaskie Białystok 20,187 1,173,286
pomerániai Pomorskie Gdańsk 18,323 2,346,671
Szilézia Sziléziai Katowice 12,333 4,492,330
Kárpátaljai Podkarpackie tartomány Rzeszów 17,846 2,121,229
Szent Kereszt Swietokrzyskie Kielce 11,710 1,224,626
Warmian-Masurian Warmia-Mazury Olsztyn 24,173 1,416,495
Nyugat-pomerániai nyugat-pomerániai Szczecin 22,905 1,688,047

Törvény

A május 3-i alkotmány Az 1791-ben elfogadott alkotmány volt az első modern alkotmány Európában.

A Lengyelország alkotmánya az elfogadott legfelsőbb törvény, és a lengyel igazságszolgáltatás a polgári jogok elvén alapul, amelyet a törvénykönyv szabályoz. polgári jog. A jelenlegi demokratikus alkotmányát fogadta el Lengyelország nemzetgyűlése 2. április 1997-án; garantálja a többpárti állam a vallás-, szólás- és gyülekezési szabadsággal, tiltja az erőszakos gyakorlatokat orvosi kísérletezés, kínzás ill testi fenyítés, és elismeri az otthon sérthetetlenségét, az alakításhoz való jogot szakszervezetek, és a jogot sztrájk.

A bírói Lengyelországban áll a Legfelsőbb Bíróság mint az ország legmagasabb bírói szerve, az Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság a közigazgatás bírósági ellenőrzésére, Közös Bíróságok (Kerület, Regionális, Fellebbviteli), És a Hadbíróság. A Alkotmányos és az Állami Törvényszékek külön bírói testületek, amelyek szabályozzák a legmagasabb állami tisztséget betöltő személyek alkotmányos felelősségét, és felügyelik a törvények betartását. törvényi törvény, ezzel védve az Alkotmányt. A bírákat a Országos Igazságszolgáltatási Tanács és életre szólóan nevezik ki a elnök. A szejm a szenátus jóváhagyásával egy ombudsman öt évre a társadalmi igazságosság betartásának őrzésére.

Lengyelországnak mélypontja van emberölés 0.7 gyilkosság 100,000 2018 emberre számítva XNUMX-ban. A nemi erőszak, a testi sértés és az erőszakos bűncselekmények száma továbbra is nagyon alacsony szinten van. Az ország szigorú szabályokat vezetett be magzatelhajtás, amely csak nemi erőszak, vérfertőzés vagy a nő élete veszélye esetén megengedett; veleszületett rendellenesség és a halvaszületés nem tartoznak a törvény hatálya alá, ezért néhány nő külföldön kér abortuszt.

Történelmileg a legjelentősebb lengyel jogi aktus a 3. május 1791-i alkotmány. A régóta fennálló politikai hibáinak orvoslására irányult szövetségi Lengyel–Litván Nemzetközösség és Golden Liberty, ez volt az első modern alkotmány Európában, és később sokakat befolyásolt demokratikus mozgalmak a föld körül. A 1918, a Második Lengyel Köztársaság az egyik első ország, amely bevezette az univerzális a nők választójogát.

Külföldi kapcsolatok

Lengyelország a középső hatalom és átmegy a regionális hatalom Európában. Összesen 52 képviselője van Európai Parlament az 2022. Varsó székhelyéül szolgál Frontex, az Európai Unió külső határbiztonsági ügynöksége, valamint ODIHR, az egyik fő intézmény a EBESZ. Az Európai Unión kívül Lengyelország is tagja volt NATO, a Egyesült Nemzetek, És a WTO.

Az elmúlt években Lengyelország jelentősen megerősítette kapcsolatok az Egyesült Államokkal, így az egyik legközelebbivé vált szövetségesei és stratégiai partnerei Európában. Lengyelország történelmileg erős maradt kulturális és politikai Magyarországhoz való kötődés; Ezt a különleges kapcsolatot mindkét ország parlamentje 2007-ben a „Lengyel-Magyar Barátság Napjává” nyilvánította március 23-án.

Katonai

A Lengyel Fegyveres Erők öt ágból állnak – a Szárazföldi erők, a Haditengerészet, a Légierő, a Special Forces és a Területvédelmi Erő. A katonaság alá van rendelve a A Lengyel Köztársaság Nemzetvédelmi Minisztériuma. Békeidőben azonban főparancsnoka az elnök, aki tiszteket jelöl, a honvédelmi miniszter és a vezérkari főnök. A lengyel katonai hagyományokról általában megemlékeznek a Fegyveres erők napja, amelyet minden évben augusztus 15-én ünnepelnek. 2022-ben a lengyel fegyveres erők együttes ereje 114,050 75,400 aktív katona, és további XNUMX XNUMX aktív katona. csendőrség és a védelmi erő.

Lengyelország GDP-jének 2%-át költi védelemre, ami 14.5-ben hozzávetőleg 2022 milliárd dollárnak felel meg, 29-ban pedig 2023 milliárd dollárra nő. Lengyelország 2022-től 110 milliárd eurót költ fegyveres erőinek modernizálására, szoros együttműködésben az amerikai, dél-koreai és helyi lengyelekkel. védelmi gyártók. Emellett a lengyel hadsereg létszámát 250,000 50,000 besorozottra és tisztre, valamint XNUMX XNUMX védelmi erőre tervezik. Szerint SIPRI487-ban az ország 2020 millió euró értékben exportált fegyvert és fegyverzetet külföldre.

Kötelező katonai szolgálat A korábban kilenc hónapig szolgálatot teljesítő férfiak esetében 2008-ban megszűnt. A lengyel katonai doktrína ugyanazt a védekező jelleget tükrözi, mint NATO-partnereié, és az ország aktívan fogadja a NATO-t. hadgyakorlatot. 1953 óta az ország nagymértékben hozzájárul a különféle Egyesült Nemzetek békefenntartó missziók, és jelenleg katonai jelenlétet tart fenn a Közel-Keleten, Afrikában, a Balti államok és a Délkelet-Európa.

Rendészeti és segélyszolgálatok

A Mercedes Benz Sprinter a lengyelhez tartozó járőrkocsi Állami Rendőrszolgálat (rendőrség)

A bûnüldözést Lengyelországban több ügynökség végzi, amelyek alá vannak rendelve a Belügyminisztérium - A Állami rendőrség (rendőrség), akiket bűncselekmények vagy jogsértések kivizsgálására bíztak; a Városi Városőrség, amely fenntartja a közrendet; és számos szakosodott ügynökség, mint pl Lengyel Határőrség. Gyakoriak a magán biztonsági cégek is, bár nincs törvényes felhatalmazásuk egy gyanúsított letartóztatására vagy őrizetbe vételére. Az önkormányzati őrség élén elsősorban a tartományi, regionális vagy városi tanács áll; egyéni őrök szállítása nem megengedett lőfegyverek hacsak a felettes parancsnok nem utasítja. A biztonsági szolgálat munkatársai rendszeres járőrözést végeznek mind a nagyvárosi területeken, mind a kisebb elővárosi helyeken.

A Belső Biztonsági Ügynökség (ABW, vagy angolul ISA) a főnök kémelhárítási eszköz Lengyelország belső biztonságának védelme, valamint Agencja Wywiadu (AW), amely azonosítja a fenyegetéseket és titkos információkat gyűjt külföldön. A Rendőrségi Központi Nyomozó Iroda (CBŚP) és a Központi Korrupcióellenes Iroda (CBA) felelősek a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelemért az állami és magánintézményekben.

A segélyszolgálatok Lengyelországban a következőkből állnak sürgősségi orvosi szolgáltatások, keresés és mentés egységei a Lengyel Fegyveres Erők és a Állami Tűzoltóság. Lengyelországban a sürgősségi egészségügyi szolgáltatásokat helyi és regionális önkormányzatok működtetik, hanem a központosított nemzeti ügynökség részei - a Országos Sürgősségi Szolgálat (Państwowe Ratownictwo Medyczne).

Gazdaság

Panoráma siekierkowski.jpg

Gazdasági mutatók
GDP (PPP) $ 1.599 billió (2022)
Névleges GDP 716 milliárd $ (2022)
A reál GDP növekedése 4.5% (2019)
Fogyasztói árindex infláció 2.2% (2019)
Foglalkoztatás/népesség aránya 55% (2019)
Munkanélküliség 2.9% (2021)
Teljes államadósság 274 milliárd $ (2019)

2023-tól Lengyelország gazdasága ill A bruttó hazai termék (GDP) a hatodik legnagyobb az Európai Unióban névleges szabványok és az ötödik legnagyobb által vásárlóerő-paritás. Az Unión belül is az egyik leggyorsabban növekvő, és elérte a fejlett piac állapota 2018-ban. által közzétett munkanélküliségi ráta Eurostat 2021-ben 2.9% volt, ami a második legalacsonyabb az EU-ban. A foglalkoztatott lakosság 61%-a dolgozik az országban szolgáltatási szektor, 31% a feldolgozóiparban és 8% a mezőgazdasági ágazat. Bár Lengyelország az EU tagja egységes piac, az ország nem fogadta el a Euro törvényes fizetőeszközként, és fenntartja saját valutáját – az Lengyel złoty (zł, PLN).

Lengyelország a regionális gazdasági vezető Közép-Európa, a régió 40 legnagyobb vállalatának közel 500 százalékával (bevételek szerint), valamint magas globalizációs ráta. Az ország legnagyobb cégei alkotják a WIG20 és a WIG30 indexek, amellyel a Varsói tőzsde. által készített jelentések szerint Lengyel Nemzeti Bank, a lengyel külföldi működőtőke-befektetések értéke csaknem elérte a 300 milliárdot PLN 2014 végén. Az Központi Statisztikai Hivatal becslések szerint 2014-ben 1,437 lengyel vállalat 3,194 külföldi jogalanyban érdekelt.

Lengyelországban van a legnagyobb bankszektor Közép-Európában, 32.3 100,000 felnőttre XNUMX ág jut. Ez volt az egyetlen európai gazdaság, amely elkerülte a 2008-as recesszió. Az ország az 20. legnagyobb exportőr áruk és szolgáltatások a világon. Az áru- és szolgáltatásexport értéke 56-tól a GDP körülbelül 2020%-a. 2019-ben Lengyelország törvényt fogadott el, amely mentesíti a 26 év alatti munkavállalókat jövedelemadó.

Idegenforgalom

Lengyelország 2004-es európai uniós csatlakozását követően jelentősen megnőtt a turisták száma. 21-ben közel 2019 millió nemzetközi érkezéssel a turizmus jelentős mértékben hozzájárul a teljes gazdasághoz, és az ország szolgáltatási piacának viszonylag nagy részét teszi ki.

A turisztikai látványosságok Lengyelországban változatosak, a déli hegyektől az északi homokos strandokig, szinte minden építészeti stílusú ösvényen. A leglátogatottabb város az Kraków, amely Lengyelország egykori fővárosa volt és ereklyéül szolgál a lengyel aranykor és a Reneszánsz. Krakkó is tartott királyi koronázások of a legtöbb lengyel király és uralkodó at Wawel, az ország legfőbb történelmi nevezetessége. Az ország egyéb nevezetes helyszínei között található Wrocław, Lengyelország egyik legrégebbi városa, amely Krakkó megalapításának mintája volt. Wrocław arról híres törpe szobrok, egy nagy piactér kettővel Városházák, és a legrégebbi Állatkertek a világ egyik legnagyobb számú állatával faj. A lengyel főváros Varsó és annak történeti Óváros után teljesen rekonstruálták háborús pusztítás. Más városok vonzzák számtalan turistát Gdańsk, Poznań, Lublin, Futni valamint a helyszín a német Auschwitz in Oswiecim. Figyelemre méltó fénypontja a 13. század Wieliczkai Sóbánya labirintusszerű alagútjaival, a földalatti tó és bányászok által faragott kápolnák kősó a föld alatt.[Szerkesztés]

Lengyelország fő turisztikai kínálata olyan szabadtéri tevékenységeket foglal magában, mint pl síelés, vitorlázás, hegy turisztika és a mászó<p></p> agroturizmus, városnézés történelmi emlékművek. A turisztikai célpontok közé tartozik a Balti-tenger part északon; a Masurian Lake District és a Białowieża erdő Keleten; délen Karkonosze, a Asztalhegység és a Tátra hegység, Ahol karcolás – Lengyelország legmagasabb csúcsa, ill Eagle's Path hegyi ösvény található. A Pieniny és a Bieszczady-hegység legszélső délkeleti részén fekszik. Vannak több mint 100 kastély az országban, a legtöbb a Alsó-Sziléziai Vajdaság, valamint a A sasfészkek nyoma. Szárazföld alapján a világ legnagyobb kastélya található Malbork, Lengyelország észak-középső részén.

Közlekedés és energia

A lengyelországi szállítás a következőkkel történik sín, út, tengeri hajózás és a légi utazás. Az ország az EU része Schengeni térség és stratégiai helyzetének köszönhetően fontos közlekedési csomópont a szomszédos Németországban Közép-Európa. Néhány leghosszabb európai útvonal, köztük a E40, Lengyelországon keresztül fut.

Az ország jó hálózattal rendelkezik autópályák, amelyből áll gyorsforgalmi utak és a autópályák. 2022 elején Lengyelországban 4,623.3 km (2,872.8 mérföld) autópálya volt használatban. Ezen túlmenően minden helyi és regionális utat felügyel az Országos Útfelújítási Program, amelynek célja a vidéki és külvárosi települések közlekedési minőségének javítása.

2017-ben az ország vasúti pályája 18,513 11,503 kilométer (XNUMX XNUMX mérföld) volt, ami Németország és Franciaország után a harmadik leghosszabb az Európai Unióban.[jobb forrás szükséges] A Lengyel Államvasutak (PKP) az ország meghatározó vasúttársasága. Lengyelországnak számos nemzetközi repülőtere van, amelyek közül a legnagyobb Varsói Chopin repülőtér, az elsődleges globális központja LOT Polish Airlines.

Tengeri kikötők egész Lengyelország balti-tengeri partján léteznek, a legtöbb árufuvarozási művelettel Swinoujscie, Rendőrség, Szczecin, Kolobrzeg, Gdynia, Gdańsk és a Elbląg mint az alapjuk. A Gdańsk kikötője az egyetlen kikötő a Balti-tenger óceáni hajók fogadására alkalmas.

A villamosenergia-termelési szektor Lengyelországban nagyrészt fosszilis üzemanyag– alapú. Szén A lengyelországi termelés a munkahelyteremtés egyik fő forrása és a nemzet legnagyobb forrása üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának. Számos erőmű országszerte kihasználja Lengyelország jelentős európai szénexportőrként betöltött pozícióját, és továbbra is a szenet használja elsődleges nyersanyagként energiatermelésük során. A három legnagyobb lengyel szénbányászati ​​cég (Węglokoks, Kompania Węglowa és a JSW) évente körülbelül 100 millió tonna szenet termelnek ki. A szén után a lengyel energiaellátás jelentős mértékben az olajra támaszkodik – a nemzet az EU-ba irányuló orosz olajexport harmadik legnagyobb vásárlója.

Az új Lengyelország energiapolitikája 2040-ig (EPP2040) csökkentené a szén részarányát és barnaszén A terv új atomerőművek telepítését, az energiahatékonyság növelését, valamint a lengyel közlekedési rendszer szén-dioxid-mentesítését foglalja magában az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése és a hosszú távú energiabiztonság előtérbe helyezése érdekében.

Tudomány és technológia

Fizikus és vegyész Maria Sklodowska-Curie volt az első, aki kettőt nyert Nobel-díjak.

A történelem során a lengyel nép jelentős mértékben hozzájárult a tudomány, a technológia és a matematika területén. Talán a leghíresebb lengyel volt, aki támogatta ezt az elméletet Nicolaus Kopernikusz (Nicolaus Copernicus), aki kiváltotta a Kopernikuszi forradalom elhelyezésével Inkább a Nap, mint a Föld az univerzum középpontjában. Levezette továbbá a a pénz mennyiségelmélete, ami a közgazdaságtan úttörőjévé tette. Kopernikusz eredményeit és felfedezéseit tekintik a lengyel kultúra és kulturális identitás alapjának. Lengyelország a 40. helyen végzett Globális innovációs index 2021-ben, a 39-es 2019. helyről lefelé.

Nicolaus Kopernikusz, a 16. századi lengyel csillagász, aki megfogalmazta a heliocentrikus a naprendszer modellje.

Lengyelország felsőoktatási intézményei; hagyományos egyetemek, valamint a műszaki, egészségügyi és gazdasági intézmények mintegy tízezer kutatót és alkalmazottat foglalkoztatnak. Több száz kutató-fejlesztő intézet működik. A 19. és 20. században azonban sok lengyel tudós dolgozott külföldön; ezek közül az egyik legfontosabb száműzött az volt Maria Sklodowska-Curie, fizikus és vegyész, aki élete nagy részét Franciaországban élte le. 1925-ben megalapította Lengyelországot Rádium Intézet.

A 20. század első felében Lengyelország a matematika virágzó központja volt. Kiváló lengyel matematikusok alkották meg a Lwów Matematikai Iskola (val vel Stefan Banach, Stanisław Mazur, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam) És Varsói Matematikai Iskola (val vel Alfréd Tarsky, Kazimierz Kuratowski, Wacław Sierpiński és a Antoni Zygmund). Számos matematikus, tudós, vegyész vagy közgazdász emigrált történelmi viszontagságok miatt, köztük Benoit Mandelbrot, Leonyid Hurwicz, Alfréd Tarsky, Joseph Rotblat és a Nóbel díj kitüntetettek Roald Hoffmann, Georges Charpak és a Tadeusz Reichstein. Az 1930-as években matematikus és kriptológus Marian Rejewski feltalálta a Kriptográfiai bomba amely az alapját képezte annak az erőfeszítésnek, amely lehetővé tette a szövetségesek számára, hogy feltörjék a Enigma kód.

Demográfiai

Lengyelország lakossága 38.2-ben megközelítőleg 2021 millió fő a kilencedik legnépesebb ország Európában, valamint az ötödik legnépesebb tagállamban Európai Unió. Népsűrűsége 122 lakos négyzetkilométerenként (328/négyzetmérföld). A teljes termékenységi ráta becslések szerint 1.42 gyermek született egy nőtől 2019-ben a világ legalacsonyabbjai között. Továbbá Lengyelország lakossága jelentősen öregszik, és az országnak van a középkor nagyjából 42-ből.

Lengyelország lakossága 1900 és 2010 között, millió lakosban

Az ország lakosságának körülbelül 60%-a városi területeken vagy nagyobb városokban, 40%-a pedig vidéki övezetekben él. 2020-ban a lengyelek 50.2%-a lakott különálló lakások és 44.3% -ban apartmanok. A legnépesebb közigazgatási tartomány vagy állam a Województwo és a legnépesebb város a főváros, Varsó, 1.8 millió lakossal, és további 2-3 millió ember él benne agglomeráció. A agglomeráció of Katowice a legnagyobb város agglomeráció 2.7 millió közötti lakossággal és 5.3 millió lakos. A népsűrűség magasabb Dél-Lengyelországban, és többnyire a városok között koncentrálódik Wrocław és a Kraków.

Ban,-ben 2011-es lengyel népszámlálás, 37,310,341 XNUMX XNUMX ember jelentette lengyel személyazonosság, 846,719 XNUMX Szilézia, 232,547 kasub és 147,814 német. Más identitások 163,363 0.41-an (521,470%) jelentették be, és 1.35 XNUMX-en (XNUMX%) nem jelöltek meg nemzetiséget. A hivatalos népességstatisztikában nem szerepelnek olyan migráns munkavállalók, akik nem rendelkeznek állandó tartózkodási engedéllyel ill Karta Polaka. Több mint 1.7 millió ukrán állampolgárok legálisan dolgoztak Lengyelországban 2017-ben. A migránsok száma folyamatosan növekszik; az ország csak 504,172-ben 2021 XNUMX munkavállalási engedélyt hagyott jóvá külföldiek számára.

 
 
Lengyelország legnagyobb városai vagy települései
Lengyel Statisztika (GUS) 2021 és GUS BDL 2021
Rang Név Vajdaság Pop. Rang Név Vajdaság Pop.
Varsó
Varsó
Kraków
Kraków
1 Varsó Maszoviai 1,860,281 11 Katowice Szilézia 285,711 Wrocław
Wrocław
Łódź
Łódź
2 Kraków Kis-Lengyelország 800,653 12 Gdynia pomerániai 245,222
3 Wrocław Alsó-sziléziai 672,929 13 Częstochowa Szilézia 213,107
4 Łódź Łódź 670,642 14 Radom Maszoviai 201,601
5 Poznań Nagy-Lengyelország 546,859 15 Futni Kuyavi-pomerániai 198,273
6 Gdańsk pomerániai 486,022 16 Rzeszów Kárpátaljai 195,871
7 Szczecin Nyugat-pomerániai 396,168 17 Sosnowiec Szilézia 193,660
8 Bydgoszcz Kuyavi-pomerániai 337,666 18 Kielce Swietokrzyskie 186,894
9 Lublin Lublin 334,681 19 Gliwice Szilézia 174,016
10 Białystok Podlaskie 294,242 20 Olsztyn Warmian-Masurian 170,225

Nyelvek

Dolina Jadwigi - a kétnyelvű Fényesít-kasub közúti tábla a falu nevével

lengyel a hivatalos és az uralkodó beszélt nyelv Lengyelországban, és az egyik hivatalos az Európai Unió nyelvein. Ez is egy második nyelv a szomszédos részeken Litvánia, ahol lengyel kisebbségi iskolákban tanítják. A mai Lengyelország nyelvileg egy homogén nemzet, a válaszadók 97%-a a lengyelt vallotta anyanyelvének. Lengyelországban jelenleg 15 kisebbségi nyelv van, beleértve egy elismert regionális nyelvet, kasub, amelyet körülbelül 100,000 XNUMX ember beszél naponta az északi régiókban Kashubia és a Pomeránia. Lengyelország is elismeri másodlagos közigazgatási nyelvek vagy segédnyelvek a kétnyelvű településeken, ahol mindennaposak a kétnyelvű táblák és helynevek. Szerint Közvéleménykutató Központ, a lengyel állampolgárok mintegy 32%-a nyilatkozott arról, hogy ismeri a Angol nyelv A 2015.

Vallás

II. János Pál, született Karol Wojtyła, 1978 és 2005 között töltötte be a pápaságot, és ő volt az első Lengyel lesz Római Katolikus Pápa.

A 2011-es népszámlálás szerint az összes lengyel állampolgár 87.6%-a tartja magát római katolikus templom2.4%-uk nyilatkozott úgy, hogy nem rendelkezik vallással. Lengyelország az egyik Európa legtöbb vallásos országa, ahol a római katolicizmus továbbra is a nemzeti identitás kritériuma és lengyel származású János Pál pápa széles körben tisztelik. 2015-ben a válaszadók 61.6%-a vázolta fel, hogy a vallás nagy vagy nagyon fontos. fontos zarándoklatok hoz Jasna Góra kolostor, szentély, amelyet a Fekete Madonna, évente kerül sor. A templomba járás azonban csökkent az elmúlt években; a hívőknek csak 38%-a vett részt tömeg 2018-ban rendszeresen vasárnap.

A vallásszabadságot Lengyelországban az Alkotmány garantálja, és a konkordátum garantálja a hitoktatást az állami iskolákban. Történelmileg a lengyel állam magas fokát tartotta fenn vallási tolerancia és menedékjogot biztosított a vallási üldöztetések elől Európa más részein menekülő menekülteknek. Lengyelország adott otthont Európa legnagyobb rendezvényének is zsidó diaszpóra és az ország központja volt Ashkenazi zsidó kultúra és hagyományos tanulás ig Holocaust.

A kortárs vallási kisebbségek közé tartoznak Ortodox keresztények, Protestánsok - beleértve evangélikusok az Evangélikus-augsburgi templom, pünkösdi a Pünkösdi Egyház Lengyelországban, adventisták a A hetedik nap adventista egyháza és más kisebb Evangéliumi felekezetek – Jehova Tanúi, keleti katolikusok, mariaviták, Zsidók, Muszlimok (tatárok) És neopogányok, akik közül néhány tagja a Őshonos lengyel templom.

Egészség

Orvosi szolgáltatók és kórházak (kórházak) Lengyelországban alá vannak rendelve a Egészségügyi Minisztérium; ellátja a háziorvosi gyakorlat adminisztratív felügyeletét és ellenőrzését, és köteles a magas színvonalat fenntartani higiénia és a betegellátás. Lengyelországnak van a univerzális egészségügyi rendszer all inclusive alapján biztosítási rendszer; Az államilag támogatott egészségügyi ellátás minden, az általános egészségbiztosítási program hatálya alá tartozó állampolgár számára elérhető Országos Egészségpénztár (NFZ). Országosan léteznek magánorvosi komplexumok; a lakosság több mint 50%-a használja mind a köz-, mind a magánszektort.

Szerint Emberi fejlődésről szóló jelentés 2020-tól a születéskor várható átlagos élettartam 79 év (körülbelül 75 év egy csecsemő férfi és 83 év egy csecsemő nő esetében); az országnak mélypontja van csecsemőhalálozási arány (4/1,000 születés). 2019-ben a halál fő oka az volt ischaemiás szívbetegség; a keringési rendszer az összes halálozás 45%-át tette ki. Ugyanebben az évben Lengyelország volt a 15. legnagyobb importőre is gyógyszerek és gyógyszeripari termékek.

Oktatás

A Jagelló Egyetem alapította 1364-ban Kázmér III in Kraków volt az első felsőoktatási intézmény Lengyelországban, és az egyik legrégebbi egyetemek továbbra is folyamatosan üzemel. Lengyelországé Nemzetnevelési Bizottság (Komisja Edukacji Narodowej) 1773-ban alapították, és a világ első állami oktatási minisztériuma volt.

A keret ahhoz elsődleges, másodlagos és a <p></p> felsőoktatásban által létrehozott Oktatási és Tudományos Minisztérium. Az óvodába járás a három és öt év közötti gyermekek számára választható, egy éven belül kötelező hatéveseknek. Az alapfokú oktatás hagyományosan hét éves kortól kezdődik, de a hat éves gyermekek szüleik vagy gondviselőik kérésére is részt vehetnek. Az általános iskola nyolc osztályt ölel fel, a középiskola pedig a tanulók preferenciáitól függ – egy négyéves középiskola (középiskola), egy ötéves műszaki iskola (Technikum) vagy különféle szakmai tanulmányok (szkoła branżowa) minden egyes tanuló űzheti. A liceum vagy a technikum érettségi vizsgával zárul (érettségi), amelyet az egyetemre vagy más felsőoktatási intézménybe való jelentkezéshez kell teljesíteni.

Lengyelországban több mint 500 egyetemi szintű intézmény működik, műszaki, orvosi, gazdasági, mezőgazdasági, pedagógiai, teológiai, zenei, tengerészeti és katonai karral. A Varsói Egyetem és a Varsói Politechnikum, a Wrocławi Egyetem, A Poznańi Adam Mickiewicz Egyetem és a Műszaki Egyetem Gdańskban a legkiemelkedőbbek közé tartoznak. Három hagyományos tudományos fokozatok Lengyelországban - segédlelkész or mérnök (első ciklusú képesítés), magister (második ciklus minősítés) és orvos (harmadik ciklusú képesítés). A 2018, a PISA-mérés, amelyet a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, Lengyelország oktatási rendszerét az OECD-átlagnál magasabbra értékelte; a tanulmány kimutatta, hogy a lengyelországi diákok jobb tanulmányi teljesítményt nyújtanak, mint a legtöbb OECD-országban.

kultúra

Lengyelország kultúrája szorosan összefügg a bonyolult 1,000 évével történelem, és fontos alkotóelemet képez a nyugati civilizáció. A lengyelek nagyon büszkék nemzeti identitásukra, amelyet gyakran a fehér és a vörös színekkel társítanak, és ezt a kifejezést árasztják. biało-czerwoni ("fehéredtek"). Nemzeti szimbólumok, elsősorban a koronás fehérfarkú sas, gyakran láthatók a ruhákon, jelvényeken és emblémákon. A kiemelt jelentőségű építészeti emlékeket a Lengyelország Nemzeti Örökségvédelmi Tanácsa. Az ország több mint 100 legjelentősebb kézzelfogható csodája kapott helyet Történelmi Műemlékek Nyilvántartása, további 17-et ismer el UNESCO mint a világörökségi helyszínek.

Ünnepek és hagyományok

Mindenszentek november 1-je az egyik legfontosabb állami ünnep Lengyelországban.

13 kormány által jóváhagyott éves munkaszüneti nap van – Újév január 1-jén, Három királyok napja január 6-jén, húsvét vasárnap és a Húsvét hétfő, A Munka Ünnepe május 1-én, Az alkotmány napja május 3-én, pünkösd, Corpus Christi, Nagyboldogasszony ünnepe augusztus 15-én, Mindenszentek november 1-én, Independence Day november 11-én és Karácsony december 25-én és 26-án.

A Lengyelországban megfigyelt különleges hagyományok és babonás szokások nem találhatók meg másutt Európában. Bár Szenteste (szenteste) nem munkaszüneti nap, továbbra is az egész év legemlékezetesebb napja. Fák december 24-én feldíszítik, szénát tesznek az abrosz alá, hogy Jézusé legyen. jászol, Karácsonyi ostyák (opłatek) az összegyűlt vendégek és a tizenkét fogásos hús nélküli vacsora ugyanazon az estén szolgálják fel, amikor a első csillag Megjelenik. Egy üres tányért és egy helyet szimbolikusan az asztalnál hagynak egy váratlan vendég számára. Időnként, énekesek utazás kisebb városokban egy néppel Turoń lény egészen addig lassú időszakban.

Egy széles körben népszerű fánk és édes péksütemény lakoma következik Kövér csütörtök, általában 52 nappal azelőtt Húsvéti. Tojás mert nagyvasárnap kifestik és díszítve helyezik el kosarak amelyeket korábban papok áldottak meg a templomokban Húsvét szombat. Húsvét hétfőt pogány ünnepeljük dyngus ünnepségek, ahol a fiatalok vízi harcokat vívnak. Az elhunytak temetőit és sírjait minden évben mindenszentek napján felkeresik a családtagok; a sírköveket a tisztelet jeléül megtisztítják és gyertyákat gyújtanak a halottak tiszteletére, soha nem látott mértékben.

zene

Frederyk Chopin
Frederyk Chopin neves klasszikus zeneszerző és virtuóz zongoraművész volt.
Arthur Rubinstein
Arthur Rubinstein század egyik legnagyobb koncertzongoristája volt.

Lengyel művészek, köztük olyan híres zenészek, mint pl Frédéric Chopin, Arthur Rubinstein, Ignacy Jan Paderewski, Krzysztof Penderecki, Henryk Wieniawski, Szymanowski Karolés hagyományos, regionalizált népi zeneszerzők hozzon létre egy élénk és sokszínű zenei szcénát, amely még a saját zenei műfajait is felismeri, mint pl énekelt költészet és a disco póló.

A lengyel zene eredete a 13. századra tehető; kéziratokat találtak benne Stary Sacz tartalmazó többszólamú a párizsival kapcsolatos kompozíciók Notre Dame Iskola. Más korai kompozíciók, mint például a dallam Isten Anyja és a Isten születik (koronázás polonéz dallam lengyel királyoknak egy ismeretlen zeneszerzőtől), szintén ebből az időszakból származhat, azonban az első ismert jelentős zeneszerző, Radomi Miklós, a 15. században élt. Diomedes Cato, a Krakkóban élt olasz származású, neves lantos lett III. Zsigmond udvarában; nemcsak importált néhány zenei stílust Dél-Európából, hanem keverte őket a hazai népzenével.

A 17. és 18. században lengyel barokk zeneszerzők írtak liturgikus zene és világi kompozíciók, mint pl versenyművek és a szonáták hangokhoz vagy hangszerekhez. A 18. század végén a lengyel komolyzene olyan nemzeti formákká fejlődött, mint a polonéz. Wojciech Bogusławski akkreditált az első lengyel állampolgár zeneszerzésével működik, címe Krakowiacy i Górale, amelynek premierje 1794-ban volt.

Lengyelország ma aktív zenei élettel rendelkezik, a jazz és a metal műfajok különösen népszerűek a kortárs lakosság körében. A lengyel jazz zenészek, mint pl Krzysztof Komeda egyedi stílust hozott létre, amely az 1960-as és 1970-es években volt a leghíresebb, és a mai napig népszerű. Lengyelország a nagyszabású zenei fesztiválok fő helyszínévé is vált, amelyek közül a legfontosabbak a Open'er Fesztivál, Opole Fesztivál és a Sopot fesztivál.

Művészet

Jan Matejko
Jan Matejko, vezető lengyel történelemfestő amelynek művei Lengyelország örökségét és a legfontosabb történelmi eseményeket ábrázolják.
Hölgye, hölgy
Hölgye, hölgy (1490) készítette Leonardo da Vinci jelenik meg a Czartoryski Múzeum Krakkóban.

A lengyelországi művészet mindig tükröződött európai irányzatokat, a lengyel festészettel folklór, Katolikus témák, historizmus és a realizmus, hanem tovább impresszionizmus és a romantika. Fontos művészeti mozgalom volt Fiatal Lengyelország, amelyet a 19. század végén fejlesztettek ki promóciójára dekadencia, szimbolizmus és a szecessziós. A 20. század óta a lengyel dokumentarista művészet és fotográfia világszerte ismertté vált, különösen a Lengyel plakátiskola. Lengyelország egyik legkiválóbb festménye az Hölgye, hölgy (1490) készítette Leonardo da Vinci.

A nemzetközileg elismert lengyel művészek közé tartozik Jan Matejko (historizmus), Jacek Malczewski (szimbolizmus), Stanisław Wyspiański (szecesszió), Henryk Siemiradzki (Római akadémiai művészet), Tamara de Lempicka (art deco), És Zdzislaw Beksinski (disztópikus szürrealizmus). Számos lengyel művész és szobrász is elismert képviselője volt avangard, konstruktivista, minimalista és kortárs művészeti mozgalmak, köztük Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński, Magdalena Abakanowicz, Alina Szapocznikow, Igor Mitoraj és a Wilhelm Sasnal.

A jelentős lengyel művészeti akadémiák közé tartozik a Krakkói Képzőművészeti Akadémia, Varsói Képzőművészeti Akadémia, Szczecini Művészeti Akadémia, Poznańi Képzőművészeti Egyetem és a Geppert Képzőművészeti Akadémia Wrocławban. A kortárs alkotásokat itt állítják ki Zachęta, Ujazdówés MOCAK művészeti gallériák.

Építészet

A krakkói Szent Mária-templom
Szent Mária -bazilika a Fő piactér in Kraków egy példa erre Tégla gótika építészet.
Poznań városháza
A 16. század Városháza of Poznań szemlélteti a Reneszánsz stílusban.

A Lengyelország építészete tükrözi európai építészeti stílusok, amelyekből erős történelmi hatások származnak Olaszország, Németország, És a Alacsony országok. -án alapított települések Magdeburgi jog körül alakult ki központi piacterek (plac, piac), ráccsal körülvéve ill körkörös utcahálózat alkotja an Óváros (régi város). Lengyelország hagyományos táját díszes templomok jellemzik, városi bérházak és a Városházák. Posztócsarnok piacok (sukiennice) egykor a lengyel városépítészet bőséges elemei voltak. A hegyvidéki délről ismert Zakopane faház stílusú, amely Lengyelországból származik.

A legkorábbi építészeti irányzat az volt román (c. 11. század), de nyomai alakjában kör alakú rotundák szűkösek. Érkezés téglagótika (c. 13. század) határozta meg Lengyelország legkiválóbb középkori stílusát, amelyet a várak árasztanak Malbork, Lidzbark, Harag és a Kwidzyn valamint a katedrálisok Gniezno, Gdańsk, Wrocław, Fromborkból és a Kraków. A Reneszánsz (XVI. század) olaszos udvarok, védelmi jellegűek keletkeztek palazzos és a mauzóleum. Dekoratív padlások val vel csúcsok és a árkád loggiák a lengyel manierizmus, találhatók Poznań, Lublin és a Zamość. A külföldi kézművesek gyakran királyok vagy nemesek rovására jöttek, akiknek palotáit ezt követően építették barokk, neoklasszikus és a Revivalista stílusok (XVII–XIX. század).

Elsődleges építőanyagok, amelyek tartalmazzák faanyag or vörös tégla széles körben alkalmazták a lengyel népi építészetben, és a fogalma a erődtemplom közhely volt. A világi struktúrák, mint pl vidéki kastély udvarházak, tanyák, magtárak, malmok és ország fogadók még mindig jelen vannak egyes régiókban vagy szabadtéri múzeumokban (skanzen). A hagyományos építési módok azonban a 20. század elején-közepén elhalványultak urbanizáció és építése funkcionalista lakótelepek és a lakóövezet.

Irodalom

Joseph Conrad-Korzeniowski
Joseph Conrad, olyan népszerű könyvek szerzője, mint pl A sötétség szíve (1899) és Nostromo (1904).

A lengyel irodalmi alkotások hagyományosan a téma köré koncentráltak hazaszeretet, szellemiség, szociális allegóriák és a erkölcsi elbeszélések. A lengyel irodalom legkorábbi példái, ben íródott latin, 12. századi keltezéssel. Az első lengyel kifejezés – Day ut ia pobrusa, a ti poziwai – dokumentálták a Henryków könyve és tükrözte a használatát quern-stone. Azóta benne van Az UNESCO Világemlékezete nyilvántartása. A legrégebbi fennmaradt szép kéziratok próza in Régi lengyel a Szent Kereszt prédikációi és a Zsófia királynő Bibliája, és a Calendarium cracoviense (1474) Lengyelország legrégebbi fennmaradt példánya nyomtatás.

A költők Jan Kochanowski és a Nicholas Rey lett az első Reneszánsz szerzők lengyelül írni. A korszak első számú irodalmát is beleértve Dantiscus, Modrevius, Goslicius, Sarbievius és teológus John Laski. Az barokk korszak, Jezsuita filozófia és a helyi kultúra nagyban befolyásolta az irodalmi technikákat Jan Andrzej Morsztyn (A marinizmus) És Jan Chryzostom Pasek (szarmata emlékiratok). A Felvilágosodás, drámaíró Ignacy Krasicki megalkotta az első lengyel nyelvet regény. Lengyelország vezető 19. századi romantikus költők voltak a Három bárd - Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński és a Mickiewicz Ádám, melynek epikus költeménye Tadeusz úr (1834) nemzeti klasszikus. A 20. században az angol impresszionista és korán modernista írásai Joseph Conrad minden idők egyik legkiválóbb regényírójává tette.

A kortárs lengyel irodalom sokoldalú, azzal fantázia műfajt különösen dicsérték. A filozófiai sci-fi regény Solaris by Stanislaw Lem és a The Witcher sorozat Andrzej Sapkowski a világirodalom ünnepelt alkotásai. Lengyelországnak hat Nobel-díjas szerzők – Henryk Sienkiewicz (Quo Vadis; 1905), Władysław Reymont (A parasztok; 1924), Isaac Bashevis Singer (1978), Czesław Miłosz (1980), Wislawa Szymborska (1996), és Olga Tokarczuk (2018).

Konyha

Kiadós, hagyományos komfort ételek választéka Lengyelországból, beleértve bigos, gołąbki, keserű leves, pierogi, krumplis palacsintaés rozskenyér.

A lengyel konyha eklektikus, és hasonlóságokat mutat más regionális konyhákkal. Az alapvető vagy regionális ételek között szerepel pierogi (töltött gombóc), kolbász (kolbász), bigos (vadász pörkölt), kotlet scabowy (panírozott szelet), gołąbki (káposztatekercsek), Barszcz (borscs), keserű leves (savanyú rozsleves), oscypek (füstölt sajt), és paradicsomleves. bagel, egy fajta zsemle, szintén Lengyelországból származik.

A hagyományos ételek kiadósak és bőségesek sertéshús, burgonya, tojás, tejszín, gomba, regionális fűszernövények és mártás. A lengyel ételek a különféle fajtáira jellemzőek kluski (puha gombóc), levesek, gabonafélék és sokféle kenyerek és a nyitott szendvicsek. Saláták, beleértve mizeria (uborkasaláta), káposztasaláta, savanyú káposzta, sárgarépa és a sült céklát, gyakoriak. Az étkezéseket egy desszert zárja, mint pl sernik (sajttorta), Mákos torta (mákos tekercs), ill napóleonka krémes pite.

A hagyományos alkoholos italok közé tartozik a méz rét, a 13. század óta elterjedt, sör, bor és vodka. A világ első írásos említése a vodkáról Lengyelországból származik. A legnépszerűbb alkoholos italok jelenleg a sör és a bor, amelyek az 1980-1998-as években népszerűbb vodkát vettek át. Grodziskie, amelyet néha "lengyel pezsgőnek" is neveznek, a lengyelországi történelmi sörstílus egyik példája. Tea század óta gyakori a lengyel társadalomban, miközben kávé a 18. század óta széles körben részeg.

Divat és design

Hagyományos polonéz ruhák, 1780–1785.

Számos lengyel tervező és stylist hagyott örökséget szépségápolási találmányokból és kozmetikum; beleértve Helena Rubinstein és a Maksymilian Faktorowicz, aki egy kozmetikai cég sort hozott létre ben Kalifornia néven Max Factor és megfogalmazta a "smink" kifejezést, amelyet ma már széles körben használnak a kozmetikumok leírásának alternatívájaként. Faktorowicz nevéhez fűződik a modern feltalálása is szempilla kiterjesztés. 2020-tól Lengyelország birtokolja az ötödik legnagyobb kozmetikai piacot Európában. Inglot Cosmetics az ország legnagyobb szépségápolási termékek gyártója, és a kiskereskedelmi üzlet Fenntartott az ország legsikeresebb ruházati üzletlánca.

történelmileg, divat Lengyelország nemzettudatának fontos aspektusa volt, ill kulturális megnyilvánulása, és az ország kialakította a saját stílusát, amely néven ismert szarmatizmus század fordulóján. A lengyel nemzetiségi viselet és etikett is eljutott az udvarra Versailles, ahol a lengyel ruhadarabok ihlette francia ruhák is szerepeltek köntös à la polonéz és a witzchoura. A befolyási kör a bútorokat is magában foglalta; rokokó Lengyel ágyak val vel előtetők divatossá vált a francia kastélyokban. A szarmatizmus végül elhalványult a 18. század nyomán.

mozi

Andrzej Wajda, a címzett egy Tiszteletbeli Oscar, a Palme d'Or, valamint Honorary Arany Oroszlán és a Aranymedve díjat.

A lengyel mozi eredetét 1894-ig vezeti, amikor feltalálta Kazimierz Prószyński szabadalmaztatta a Pleográf és ezt követően a Aeroszkóp, az első sikeres kézi működtetésű filmes fényképezőgép. A 1897, Jan Szczepanik építette a távcső, prototípusa televízió képek és hangok továbbítása. Mindketten úttörőként ismertek filmezés. Lengyelország befolyásos rendezőket, filmproducereket és színészeket is termelt, akik közül sokan aktívak voltak Hollywood, főleg Roman Polanski, Andrzej Wajda, Pola Negri, Samuel Goldwyn, a Warner testvérek, Max Fleischer, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi és a Krzysztof Kieślowski.

A témák a lengyel moziban gyakran felfedezett történelem, dráma, háború, kultúra és fekete realizmus (film noir). A 21. században két lengyel produkció nyerte meg a Academy Awards - A zongorista (2002) Roman Polański és Haladó (2013) készítette Paweł Pawlikowski.

Média

A közfinanszírozott országos televíziós hálózat központja TVP Varsóban

Szerint Eurobarométer jelentés (2015) szerint a lengyelek 78 százaléka nézi a televízió naponta. 2020-ban a lakosság 79 százaléka naponta többször olvassa a híreket, ezzel a második helyen áll Svédország mögött. Lengyelországnak számos jelentős hazai médiája van, elsősorban a közszolgálat vállalat TVP, szabad levegőre csatornák TVN és a Polsat valamint 24 órás hírcsatornák TVP Info, TVN 24 és a Polsat News. A köztévé kiterjeszti működését olyan műfaji műsorokra, mint pl DVT Sport, TVP Historia, TVP Kultúra, TVP Rozrywka, TVP Seriale és TVP Lengyelország, ez utóbbi egy állami fenntartású csatorna, amely a lengyel nyelvű televíziós adások továbbítására szolgál a lengyel diaszpóra. 2020-ban a legnépszerűbb újságtípusok voltak bulvárlapok és a társadalmi-politikai napilapok.

Lengyelország a videojáték-fejlesztők egyik fő európai központja, és a legsikeresebb cégek közé tartozik CD Projekt, Techland, A Farm 51, CI játékok és a Az emberek repülhetnek. A Lengyelországban kifejlesztett népszerű videojátékok közé tartozik The Witcher trilógia és cyberpunk 2077. A lengyel város Katowice házigazdák is Intel Extreme Masters, az egyik legnagyobb eSports események a világban.

Sport

A Narodowy stadion Varsóban, az otthonában labdarúgó-válogatott

Motorkerékpár Speedway, röplabda és a labdarúgás az ország legnépszerűbb sportjai közé tartoznak, gazdag nemzetközi versenytörténettel. Atlétika, kosárlabda, Kézilabda, box, MMA, Síugrás, sífutás, jéghoki, tenisz, vívás, úszás, ill súlyemelés más népszerű sportok. Az aranykorszak futball Lengyelországban az 1970-es években történt, és egészen az 1980-as évek elejéig tartott, amikor a lengyel labdarúgó-válogatott a FIFA világbajnokságon elért legjobb eredményeiket a harmadik helyen végezték A 1974 és a A 1982 versenyek. A csapat aranyérmet szerzett a futballban a 1972 évi nyári olimpiai játékok és két ezüstérem, 1976-ben és a 1992-ben. 2012-ben Lengyelország társházigazdája volt a UEFA Labdarúgó Európa-bajnokság.

2023. januárjától a Lengyel férfi röplabda-válogatott rangsorolva van mint először a világon. A csapat aranyérmet nyert a versenyen 1976 évi nyári olimpiai játékok és az aranyérmet a FIVB világbajnokság 1974, 2014 és a 2018. Mariusz Pudzianowski rendkívül sikeres erősember versenyző, és többet nyert A világ legerősebb embere címeket, mint bármely más versenyző a világon, 2008-ban ötödször nyerte meg az eseményt.

Lengyelország megkülönböztető jegyet tett motoros gyorsasági versenyen. A csúcs Ekstraliga osztálynak van egy a legmagasabb átlagos látogatottság bármely lengyelországi sporthoz. A Lengyelország nemzeti gyorsasági csapata a nemzetközi gyorsasági verseny egyik legnagyobb csapata. Egyénileg Lengyelországnak három Speedway Grand Prix Világbajnokok, a legsikeresebb a háromszoros világbajnok Bartosz Zmarzlik aki 2019-ben és 2020-ban egymás után nyert bajnokságot, 2022-ben pedig a harmadikat. 2021-ben Lengyelország második lett a Speedway of Nations világbajnoki döntőjében, amelyet 2021-ben Manchesterben (Egyesült Királyság) rendeztek.

A 21. században az ország népszerűsége nőtt tenisz és számos sikeres teniszezőt nevelt, köztük világelsőt Iga Swiatek, három győztes Grand Slam kislemez címek (2020-as francia nyílt, 2022-as francia nyílt és a 2022 US Open); egykori világranglista 2 Agnieszka Radwanska, pályafutása során 20 WTA-cím győztese egyéniben, köztük 2015-os WTA döntők; A 10 legjobb ATP játékos Hubert Hurkacz; és egykori világelső páros játékos Łukasz Kubot akinek karrierje csúcspontjai közé tartozik, hogy két Grand Slam-bajnoki címet nyert párosban – 2014-os Australian Open és a 2017-os wimbledoni bajnokság. Lengyelország is megnyerte a 2015-es Hopman Kupa Agnieszka Radwańskával és Jerzy janowicz az országot képviselve.

A lengyelek jelentős eredményeket értek el a hegymászásban, különösen a Himalája és a téli emelkedő a nyolcezres. A lengyel hegyek az ország egyik turisztikai látványossága. A túrázás, a hegymászás, a síelés és a hegyi kerékpározás minden évben számos turistát vonz a világ minden tájáról. A vízi sportok a legnépszerűbb nyári szabadidős tevékenységek, különösen az ország északi régióiban bőséges hely a horgászat, a kenu, a kajakozás, a vitorlázás és a szörfözés.

Lásd még:

Megjegyzések

  1. ^ Sokan egynél több etnikai vagy nemzeti identitást vallottak. Az etnikai lengyelek és kisebbségek százalékos aránya attól függ, hogyan számítják őket. 94.83%-uk kizárólag lengyel identitást vallott, 96.88%-a lengyelt vallott első identitásként és 97.10%-a első vagy második identitásként. Körülbelül 98% nyilatkozott valami lengyel mint első identitásuk.
  2. ^ A kereszténység lengyelországi felvételét sok lengyel – vallási hovatartozásától vagy annak hiányától függetlenül – országa történelmének egyik legjelentősebb eseményének tekinti, mivel azt a kereszténység egységesítésére használták fel. lengyel törzsek.
  3. ^ lengyel: Polska (hallgat)
  4. ^ Fényesít: Rzeczpospolita Polska (hallgat)
  5. ^ Lengyelország határos Kalinyingrádi terület, Egy exklávé Oroszország.
  6. ^ Brit kódtörő Gordon Welchman mondott: "Ultra soha nem indult volna el, ha nem tanultuk volna meg rövid időn belül a lengyelektől a kereskedelmi Enigma gép német katonai változatának és a használatban lévő műveleti eljárásoknak a részleteit."
  7. ^ A források eltérőek a második világháború legnagyobb ellenállási mozgalmát illetően. A zűrzavar gyakran abból fakad, hogy a háború előrehaladtával egyes ellenállási mozgalmak növekedtek – mások pedig csökkentek. A lengyel területek többnyire felszabadultak a náci német irányítás alól az 1944–45-ös években, így megszűnt a saját (náciellenes) partizánerőik igénye Lengyelországban (bár a átkozott katonák folytatta a harcot a szovjetek ellen). Több forrás megjegyzi, hogy a lengyel Armia Krajowa volt a legnagyobb ellenállási mozgalom a nácik által megszállt Európában. Norman Davies ezt írta: "Armia Krajowa (Hazai Hadsereg), az AK, amely méltán mondhatja magát a legnagyobb európai ellenállásnak"; Gregor Dallas írta: "A hazai hadsereg (Armia Krajowa vagy AK) 1943 végén körülbelül 400000 XNUMX főt számlált, így Európa legnagyobb ellenállási szervezete"; Mark Wyman írta: "Armia Krajowa a háborús Európa legnagyobb földalatti ellenállási egysége volt". Természetesen a lengyel ellenállás volt a legnagyobb ellenállás németig Jugoszlávia inváziója és a invázió a Szovjetunióba 1941-ben. Ezt követően a számok a szovjet partizánok és a jugoszláv partizánok gyorsan növekedni kezdett. A számok szovjet partizánok gyorsan felzárkózott, és hasonlóak voltak a lengyel ellenálláséhoz. Tito számai jugoszláv partizánok nagyjából hasonlóak voltak a lengyel és a szovjet partizánokéhoz a háború első éveiben (1941–42), de a későbbi években gyorsan növekedtek, 2:1 arányban vagy még többel megelőzve a lengyel és szovjet partizánokat (a becslések szerint a jugoszláv erők kb. 800,000-ben 1945 400,000, 1944-ben XNUMX XNUMX fős lengyel és szovjet erőknek).
  8. ^ Hivatalosan lefordítva: "Engedd, én darálok, te pedig pihenj"

Referenciák

  1. ^ A Lengyel Köztársaság alkotmánya, 27. cikk.
  2. ^ a b Struktura narodowo-etniczna, językowa i wyznaniowa ludności Polski. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011 [Lengyelország nemzeti-etnikai, nyelvi és vallási felépítése. 2011. évi Országos Nép- és Lakásösszeírás] (PDF) (lengyelül). Központi Statisztikai Hivatal. 2015. p. 36. ISBN 978-83-7027-597-6.
  3. ^ a b Struktura narodowo-etniczna, językowa i wyznaniowa ludności Polski. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011 [Lengyelország nemzeti-etnikai, nyelvi és vallási felépítése. 2011. évi Országos Nép- és Lakásösszeírás] (PDF) (lengyelül). Központi Statisztikai Hivatal. 2015. p. 93. ISBN 978-83-7027-597-6.
  4. ^ Christian Smith (1996). Bomlasztó vallás: A hit ereje a társadalmi-mozgalmi aktivizmusban. Psychology Press. ISBN 978-0-415-91405-5. Lekért 9 szeptember 2013 – a Google Könyveken keresztül.
  5. ^ "Az 29. december 1989-i törvény a Lengyel Népköztársaság alkotmányának módosításáról". Internetowy System Aktów Prawnych. Lekért 18 október 2020. (lengyelül)
  6. ^ GUS. "Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2018 roku".
  7. ^ "Felszíni víz és felszíni víz változása". Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD). Lekért 11 október 2020.
  8. ^ "11/2022. sz. Statisztikai Közlöny". Statisztika Lengyelország. Lekért December 23 2022.
  9. ^ a b c d e f "World Economic Outlook Database, 2023. április". IMF.org. Nemzetközi Valutaalap. 2023. április.
  10. ^ "Az ekvivalens rendelkezésre álló jövedelem Gini-együtthatója". Eurostat. Archivált az eredetiből 9. október 2020-án. Lekért Június 21 2022.
  11. ^ Nemzetek, Egyesült Államok (8. szeptember 2022.). „2021/2022-es humán fejlődési jelentés” (PDF). Az ENSZ Fejlesztési Programja. Lekért 11 szeptember 2022.
  12. ^ Thompson, Wayne C. (2021). Észak-, Közép- és Délkelet-Európa 2020-2022. Blue Ridge Summit: Rowman & Littlefield Publishers. p. 322. ISBN 9781475856262.
  13. ^ Lukowski, Jerzy; Zawadzki, Hubert (2001). Lengyelország tömör története. Cambridge: Cambridge University Press. p. 4. ISBN 0521551099.
  14. ^ Lehr-Spławiński, Tadeusz (1978). Język polski. Pochodzenie, powstanie, rozwój (lengyelül). Warszawa (Varsó): Państwowe Wydawnictwo Naukowe. p. 64. OCLC 4307116.
  15. ^ Potkański, Karol (2004) . Pisma pośmiertne. Granice plemienia Polan (lengyelül). Vol. 1. és 2. Krakkó: Polska Akademia Umiejętności. p. 423. ISBN 9788370634117.
  16. ^ Everett-Heath, John (2019). "Lengyelország (Polska)". A világ helyneveinek tömör szótára. Oxford: University Press. ISBN 9780191905636.
  17. ^ Harper, Douglas (nd). "Lengyelország (n.)". Online etimológia szótár. Lekért 1 augusztus 2021.
  18. ^ Harper, Douglas (nd). "Pólus (n.)". Online etimológia szótár. Lekért 1 augusztus 2021.
  19. ^ a b Buko, Andrzej (2014). Bodzia. Késő viking kori elit temető Közép-Lengyelországban. Leiden: Brill. 36., 62. o. ISBN 9789004281325.
  20. ^ Hannan, Kevin (1994). Nyelv és identitás egy nyugatszláv határvidéken: Teschen-Szilézia esete. Austin: Texasi Egyetem. p. 127. OCLC 35825118.
  21. ^ a b c d e f g h i Dabrowski, Patrice M. (2014). Lengyelország. Az első ezer év. New York: Cornell University Press. ISBN 9781501757402.
  22. ^ Kamusella, Tomasz (2022). Szavak térben és időben: A nyelvpolitika történeti atlasza a modern Közép-Európában. Budapest: Central European University Press. p. 9. ISBN 9789633864180.
  23. ^ Małecki, Antoni (1907). Lechici w świetle historycznej krytyki (lengyelül). Lwów (Lviv): Zakład Narodowy im. Ossolińskich. p. 37. ISBN 9788365746641.
  24. ^ Andersson, Theodore Murdock; Morkinskinna, Ellen Gade (2000). A norvég királyok legkorábbi izlandi krónikája (1030-1157). Ithaca: Cornell University Press. p. 471. ISBN 9780801436949.
  25. ^ Fabisiak, Wojciech (2002). Dzieje powiatu wrocławskiego (lengyelül). Wrocław: Starostwo Powiatowe. p. 9. ISBN 978-83-913985-3-1.
  26. ^ Jurek, Krzysztof (2019). Poznać przeszłość 1. Karty pracy ucznia. Poziom podstawowy (lengyelül). Warszawa (Varsó): Nowa Era. p. 93. ISBN 978-83-267-3653-7.
  27. ^ Subbaraman, Nidhi (12. december 2012.). "7,500 éves a sajtkészítés művészete". Természet Hírek. két:10.1038 / természet.2012.12020. S2CID 180646880.
  28. ^ Attema, PAJ; Los-Weijns, Ma; Pers, ND Maring-Van der (2006. december). "Bronocice, Flintbek, Uruk, Jebel Aruda és Arslantepe: A legkorábbi bizonyíték a kerekes járművekről Európában és a Közel-Keleten". Palaeohistoria. Groningeni Egyetem. 47/48: 10–28 (11).
  29. ^ Harding, Anthony (2020). Az európai bronzkor oxfordi kézikönyve. Oxford: University Press. 766–783. ISBN 9780198855071.
  30. ^ Price, T. Douglas (2015). Ókori Skandinávia: régészeti történelem az első emberektől a vikingekig. New York: Oxford University Press. p. 212. ISBN 9780190231989.
  31. ^ Gyűrű, Trudy; Watson, Noelle; Schellinger, Paul (28. október 2013.). Észak-Európa: Történelmi helyek nemzetközi szótára. Routledge. ISBN 978-1-136-63944-9. Lekért 31 március 2019.
  32. ^ Davies, Norman (2001). Európa szíve. A múlt Lengyelország jelenében. Oxford: Oxford University Press. p. 247. ISBN 978-0-19-280126-5.
  33. ^ Zdziebłowski, Szymon (9. május 2018.). "Régész: Bizonyítékaink vannak római légiósok jelenlétéről Lengyelországban". Tudomány Lengyelországban. Lengyel Oktatási és Tudományos Minisztérium. Lekért 8 augusztus 2021.
  34. ^ Mielnik-Sikorska, Marta; et al. (2013), "A szlávok története teljes mitokondriális genomszekvenciákból következtetve", PLoS ONE, 8 (1): e54360, Bibcode:2013PLoSO...854360M, két:10.1371 / journal.pone.0054360, PMC 3544712, PMID 23342138
  35. ^ Brather, Sebastian (2004). "Az északnyugati szlávok régészete (hetedik-kilencedik század)". Kelet-Közép-Európa. 31 (1): 78-81. két:10.1163 / 187633004x00116.
  36. ^ McKenna, Amy (2013). Észtország, Lettország, Litvánia és Lengyelország. Britannica Oktatási Kiadó. p. 132. ISBN 9781615309917.
  37. ^ Dabrowski, Patrice (2014). Lengyelország: Az első ezer év. Ithaca: Cornell University Press. 21–22. ISBN 9781501757402.
  38. ^ Ramet, Sabrina (2017). A katolikus egyház a lengyel történelemben. 966-tól napjainkig. New York: Palgrave Macmillan US. p. 15. ISBN 978-1-137-40281-3.
  39. ^ a b c Curta, Florin; Holt, Andrew (2016). Nagy események a vallásban. Santa Barbara: ABC-CLIO. 468., 480–481. ISBN 9781610695664.
  40. ^ Knoll, Paul W.; Schaer, Frank, szerk. (2003), Gesta Principum Polonorum / A lengyelek fejedelmeinek tettei, Central European Medieval Texts, General Editors János M. Bak, Urszula Borkowska, Giles Constable & Gábor Klaniczay, Volume 3, Budapest/ New York: Central European University Press, pp. 87–211, ISBN 978-963-9241-40-4
  41. ^ Ożóg, Krzysztof (2009). Lengyelország szerepe Európa szellemi fejlődésében a középkorban. Krakkó: Societas Vistulana. p. 7. ISBN 978-83-61033-36-3.
  42. ^ Urbańczyk, Przemysław (2017). Bolesław Chrobry – lew ryczący (lengyelül). Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 309–310. ISBN 978-8-323-13886-0.
  43. ^ Davies, Norman (2005a). Isten játszótere: Lengyelország története, I. kötet (2. kiadás). Oxford: Oxford University Press. 27–28. ISBN 978-0-231-12817-9.
  44. ^ Kumor, Bolesław; Obertyński, Zdzisław (1974). Historia Kościoła w Polsce. Poznań: Pallottinum. p. 12. OCLC 174416485.
  45. ^ Gerard Labuda (1992). Mieszko II król Polski: 1025–1034 : czasy przełomu w dziejach państwa polskiego. Secesja. p. 112. ISBN 978-83-85483-46-5. Lekért 26 október 2014. ... w wersji Anonima Minoryty mówi się znowu, iż w Polsce "paliły się kościoły i klasztory", co koresponduje w przekazaną przez Anonima Galla wiadomością o zniszczeniu kościołów Gnieź katedralnych...
  46. ^ Krajewska, Monika (2010). Integracja i dezintegracja państwa Piastów w kronikach polskich Marcina Kromera oraz Marcina i Joachima Bielskich9 (lengyelül). Warszawa (Varsó): W. Neriton. p. 82. ISBN 978-83-909852-1-3.
  47. ^ Anita J. Prazmowska (2011). Lengyelország története. Palgrave Macmillan. 34–35. ISBN 978-0-230-34537-9. Lekért 26 október 2014.[állandó holt láncszem]
  48. ^ Melton, J. Gordon (2011). Vallási ünnepségek. Ünnepek, fesztiválok, ünnepélyek és lelki megemlékezések enciklopédiája. Santa Barbara: ABC-CLIO. p. 834. ISBN 978-1-59884-206-7.
  49. ^ Hourihane, Colum (2012). A középkori művészet és építészet Grove-i enciklopédiája. Vol. 2. New York: Oxford University Press. p. 14. ISBN 9780195395365.
  50. ^ Biber, Tomasz; Leszczyński, Maciej (2000). Encyklopedia Polska 2000. Poczet władców. Poznań: Podsiedlik-Raniowski. p. 47. ISBN 978-83-7212-307-7.
  51. ^ Krasuski, Jerzy (2009). Polska-Niemcy. Stosunki polityczne od zarania po czasy najnowsze. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich. p. 53. ISBN 978-83-04-04985-7.
  52. ^ Maroń, Jerzy (1996). Legnica 1241 (lengyelül). Warszawa (Varsó): Bellona. ISBN 978-83-11-11171-4.
  53. ^ Davies, Norman (2010). Európa: történelem. New York: Oxford University Press. p. 366. ISBN 9780198201717.
  54. ^ Dembkowski, Harry E. (1982). Lublini unió, lengyel föderalizmus az aranykorban. Kelet-európai monográfiák. p. 271. ISBN 978-0-88033-009-1.
  55. ^ Kula, Marcin (2000). Zupełnie normalna historia, czyli, Dzieje Polski zanalizowane przez Marcina Kulę w krótkich słowach, subiektywnie, ku pożytkowi miejscowych i cudzoziemców. Warszawa (Varsó): Więzi. 58–59. ISBN 978-83-88032-27-1.
  56. ^ Wróblewski, Bohdan (2006). Jaki znak twój? Orzeł Biały. Piekary Śląskie: ZP Grupa. p. 28. ISBN 978-83-922944-3-6.
  57. ^ Stanley S. Sokol (1992). A lengyel életrajzi szótár: közel 900 lengyel profilja, akik tartósan hozzájárultak a világ civilizációjához. Bolchazy-Carducci Kiadó. p. 60. ISBN 978-0-86516-245-7.
  58. ^ Britannica Educational Publishing (2013). Észtország, Lettország, Litvánia és Lengyelország. Britannica Oktatási Kiadó. p. 139. ISBN 978-1-61530-991-7.
  59. ^ Wróbel, Piotr (2004). "Lengyelország". In Frucht, Richard C. (szerk.). Kelet-Európa: Bevezetés az emberekbe, a földekbe és a kultúrába. Vol. 1. ABC-CLIO. p. 10. ISBN 978-1-57607-800-6. Lekért 8 április 2013. Ugyanakkor, amikor Európa nagy részét megtizedelte a fekete halál, Lengyelország gyorsan fejlődött, és gazdaságában és kultúrájában elérte a Nyugat leggazdagabb országainak szintjét.
  60. ^ Magill, Frank N. (2012). Középkor. Világéletrajzi szótár. Vol. 2. Hoboken: Taylor és Francis. p. 210. ISBN 978-1-136-59313-0.
  61. ^ Watson, Noelle (2013). Észak-Európa. Történelmi helyek nemzetközi szótára. New York: Routledge, Taylor és Francis. p. 388. ISBN 978-1-136-63944-9.
  62. ^ Magill 2012o. 64
  63. ^ a b Davies 2001o. 256
  64. ^ Halecki, Oscar (1991). Anjou Jadwiga és Kelet-Közép-Európa felemelkedése. Polish Institute of Arts and Sciences of America. 116–117., 152. o. ISBN 978-0-88033-206-4.
  65. ^ Griessler, Christina (2020). A Visegrádi Négyek és a Nyugat-Balkán. Baden-Baden: Nomos. p. 173. ISBN 978-3-7489-0113-6.
  66. ^ Jerzy Wyrozumski – Historia Polski do roku 1505 (Lengyelország története 1505-ig), Państwowe Wydawnictwo Naukowe (Lengyel Tudományos Kiadó PWN), Warszawa 1986, ISBN 978-83-01-03732-1
  67. ^ Norman Davies (1996). Európa: történelem. Oxford University Press. p. 428. ISBN 978-0-19-820171-7. 1490-re a Jagellók uralták Lengyelországot – Litvániát, Csehországot és Magyarországot, de a Birodalmat nem.
  68. ^ Frost, Robert I. (2018). A Lengyel-Litván Unió létrejötte 1385-1569. Vol. 1. Oxford: University Press. p. 242. ISBN 9780198800200.
  69. ^ Graves, MAR (2014). A kora újkori Európa parlamentjei. Hoboken: Taylor és Francis. p. 101. ISBN 978-1-317-88433-0.
  70. ^ Graves 2014, 101., 197. o
  71. ^ a b Paul W. Knoll (2011). "Vallási tolerancia a tizenhatodik századi Lengyelországban. Politikai valóság és társadalmi korlátok.". In Howard Louthan; Gary B. Cohen; Franz AJ Szabó (szerk.). Sokszínűség és nézeteltérés: Tárgyalás a vallási különbségekről Közép-Európában, 1500–1800. Berghahn könyvek. 30–45. ISBN 978-0-85745-109-5.
  72. ^ Houlden, JL (2015). Jézus a történelemben, a legendában, a szentírásban és a hagyományban: Világenciklopédia. Denver, Colorado: ABC-CLIO. 577–578. ISBN 978-1-61069-804-7.
  73. ^ a b Butterwick, Richard (2021). A Lengyel-Litván Nemzetközösség, 1733-1795. Yale Egyetemi Kiadó. 21., 14. o. ISBN 978-0-300-25220-0.
  74. ^ Parker, Geoffrey (2017). Globális válság. Háború, éghajlatváltozás és katasztrófa a tizenhetedik században. New Haven: Yale University Press. p. 122. ISBN 978-0-300-21936-4.
  75. ^ Parker 2017o. 122
  76. ^ Ward, Adolphus; Hume, Martin (2018). Vallásháborúk Európában. Vachendorf: Évelőnyomda. ISBN 978-1-5312-6318-8.
  77. ^ O'Connor, Kevin (2015). A balti államok története. Vol. 2. kiadás. Westport: ABC-CLIO. 37–38. ISBN 978-1-61069-916-7.
  78. ^ Halina Lerski (30. január 1996.). Lengyelország történelmi szótára, 966-1945. ABC-CLIO. o. 678. ISBN 978-0-313-03456-5. Lekért 2 július 2012.
  79. ^ Szujski, Józef (1894). Dzieła Józefa Szujskiego. Dzieje Polski (lengyelül). Vol. 3. Krakkó: Szujski-Kluczycki. 162–163. OCLC 717123162.
  80. ^ Peterson, Gary Dean (2014). Svédország harcos királyai. Egy birodalom felemelkedése a tizenhatodik és tizenhetedik században. McFarland, Incorporated, Publishers. p. 107. ISBN 978-1-4766-0411-4.
  81. ^ Dyer, Thomas Henry (1861). A modern Európa története. Vol. Konstantinápoly elestétől, 1453-ban, a krími háborúig, 1857-ben. 2. kötet. London: J. Murray. p. 504. ISBN 978-3-337-75029-9.
  82. ^ Dzięgielewski, Jan (1994). Encyklopedia historii Polski: AM (lengyelül). Polska: Morex. p. 101. ISBN 978-83-902522-1-6.
  83. ^ Kizwalter, Tomasz (1987). Kryzys Oświecenia a początki konserwatyzmu polskiego (lengyelül). Warszawa (Varsó): Uniwersytet Warszawski. p. 21. OCLC 23942204.
  84. ^ Scott, HM (2015). The Oxford Handbook of Early Modern European History, 1350-1750. Vol. 2. Oxford: Oxford University Press. 409–413. ISBN 978-0-19-102000-1.
  85. ^ Czapliński, Władysław (1976). Władysław IV i jego czasy [IV. Władysław és kora] (lengyelül). Varsó: PW "Wiedza Poweszechna". 170., 217–218.
  86. ^ Scott 2015o. 409
  87. ^ a b Scott 2015, 409–413
  88. ^ Scott 2015o. 411
  89. ^ Scott 2015, 409–412., 666. o
  90. ^ Butterwick 2021o. 88
  91. ^ Butterwick 2021, 83–88
  92. ^ Butterwick 2021, 89–91
  93. ^ Butterwick 2021, 108–109
  94. ^ Butterwick 2021, 108–116
  95. ^ Józef Andrzej Gierowski – Historia Polski 1764–1864 , Państwowe Wydawnictwo Naukowe (Lengyel Tudományos Kiadó PWN), Warszawa 1986, ISBN 978-83-01-03732-1, 1–74
  96. ^ Ted Tapper; David Palfreyman (2005). A tömeges felsőoktatás megértése: a hozzáférés összehasonlító perspektívái. RoutledgeFalmer. p. 140. ISBN 978-0-415-35491-2. Lekért 17 március 2013.
  97. ^ Butterwick 2021o. 176
  98. ^ Polska Akademia Nauk (1973). Nauka polska. Polska Akademia Nauk. p. 151. Lekért 30 augusztus 2021.
  99. ^ Butterwick 2021o. 260
  100. ^ Butterwick 2021o. 310
  101. ^ Józef Andrzej Gierowski – Historia Polski 1764–1864 (Lengyelország története 1764–1864), 74–101
  102. ^ Bertholet, Auguste (2021). "Constant, Sismondi et la Pologne". Annales Benjamin Constant. 46:-65 85.
  103. ^ Schulz-Forberg, Hagen (2005). Unraveling Civilization: European Travel and Travel Writing. Lang Péter. p. 162. ISBN 9052012350.
  104. ^ a b Storozynski, Alex (2009). A parasztherceg: Tádé Kosciuszko és a forradalom kora (Google Könyvek). New York: St. Martin's Press, 352 oldal. ISBN 978-1-4299-6607-8.
  105. ^ Gardner, Monica Mary (1942). Kościuszko felemelkedése (VII. fejezet) (Gutenberg projekt). Kościuszko: Életrajz. G. Allen & Unwin., Ltd., 136 oldal.
  106. ^ Nicholls, David (1999). Napóleon. Oxford: ABC-CLIO. p. 204. ISBN 978-0-87436-957-1.
  107. ^ Lukowski, Jerzy; Zawadzki, WH (2001). Lengyelország tömör története. Cambridge: Cambridge University Press. p. 313. ISBN 978-0-521-55917-1.
  108. ^ Carolina Armenteros; Dawn Dodds; Isabel Divanna; Tim Blanning (2008). A francia forradalom historizálása. Newcastle: Cambridge Scholars. p. 247. ISBN 978-1-4438-1157-6.
  109. ^ Kappeler, Andreas (27. augusztus 2014.). Az Orosz Birodalom: soknemzetiségű történelem. Routledge. ISBN 978-1-317-56810-0 – a Google Könyveken keresztül.
  110. ^ Lucassen, Leo; Feldman, David; Oltmer, Jochen (6. szeptember 2006.). Az integráció útjai: migránsok Nyugat-Európában (1880–2004). Amsterdam University Press. ISBN 978-90-5356-883-5 – a Google Könyveken keresztül.
  111. ^ Restivo, Sal (2005). Tudomány, technológia és társadalom: Enciklopédia. New York: Oxford University Press. p. 613. ISBN 1280835133.
  112. ^ Koryś, Piotr (2018). Lengyelország a felosztástól az EU-csatlakozásig: Modern gazdaságtörténet, 1772–2004. Springer. ISBN 978-3-319-97126-1.
  113. ^ Szerint Margaret MacMillan„Lengyelország újjászületése a világ egyik nagy története volt párizsi békekonferenciaMargaret MacMillan, Párizs 1919: Hat hónap, amely megváltoztatta a világot (2001), p. 208.
  114. ^ Curtis, Glenn E. (1994). Lengyelország: Egy országtanulmány. Vol. 550 (3 kiadás). Washington, DC: Szövetségi Kutatási Osztály Library of Congress. o. 29. ISBN 978-0-844-40827-9.
  115. ^ Wandycz, Piotr S. (2009). "A második köztársaság, 1921-1939". A lengyel szemle. University of Illinois Press. 54 (2): 159-171. JSTOR 25779809.
  116. ^ Kukiel, Marjan (1929). "Az 1920-as lengyel-szovjet hadjárat". A szláv és kelet-európai szemle. Modern Bölcsészettudományi Kutató Egyesület. 8 (22): 48-65. JSTOR 4202361.
  117. ^ Keserű dicsőség: Lengyelország és sorsa, 1918-1939; p. 179
  118. ^ Machray, Robert (1930. november). "Pilsudski, Lengyelország erős embere". Jelenlegi történelem. University of California Press. 33 (2): 195-199. két:10.1525/curh.1930.33.2.195. JSTOR 45333442.
  119. ^ Porter-Szücs, Brian (6. január 2014.). Lengyelország a modern világban: a mártíromságon túl. John Wiley & Sons. ISBN 978-1-118-59808-5 – a Google Könyveken keresztül.
  120. ^ "Az orosz parlament elítéli Sztálint a katyni mészárlás miatt". BBC News. 26. november 2010
  121. ^ Michael Geyer (2009). A totalitarizmuson túl: a sztálinizmus és a nácizmus összehasonlítása. Cambridge University Press. 152–153. ISBN 978-0-521-89796-9.
  122. ^ Steven J. Zaloga; Richard Hook (1982). A lengyel hadsereg 1939–45. Osprey Kiadó. 3. o.–. ISBN 978-0-85045-417-8. Lekért 6 március 2011 – a Google Könyveken keresztül.[állandó holt láncszem]
  123. ^ Jerzy Jan Lerski (1996). Lengyelország történelmi szótára, 966–1945. Greenwood Publishing Group. p. 18. ISBN 978-0-313-26007-0. Lekért 6 március 2011 – a Google Könyveken keresztül.
  124. ^ E. Garrison Walters (1988). A másik Európa: Kelet-Európa 1945-ig. Syracuse University Press. 276. o.–. ISBN 978-0-8156-2440-0. Lekért 6 március 2011 – a Google Könyveken keresztül.
  125. ^ A Tobruk ostroma
  126. ^ beleértve a kolostordomb elfoglalását a Monte Cassino csata
  127. ^ Kochanski, Halik (2014). A meghajolt sas: Lengyelország és a lengyelek a második világháborúban. Harvard University Press. ISBN 978-0-674-06814-8.
  128. ^ Gordon Welchman, The Hut Six Story, 1982, p. 289.
  129. ^ a b Jerzy Jan Lerski (1996). Lengyelország történelmi szótára, 966–1945. Greenwood Publishing Group. p. 34. ISBN 978-0-313-26007-0 – a Google Könyveken keresztül.
  130. ^ Norman Davies, Isten játszótere: Lengyelország története, Columbia University Press, 2005, ISBN 978-0-231-12819-3, Google Print p. 344
  131. ^ Gregor Dallas, 1945: A soha véget nem érő háború, Yale University Press, 2005, ISBN 978-0-300-10980-1, Google Print, p. 79
  132. ^ Mark Wyman, DP: Europe's Displaced Persons, 1945–1951, Cornell University Press, 1998, ISBN 978-0-8014-8542-8, Google Print, p. 34
  133. ^ Lásd például: Leonyid D. Grenkevich in The Soviet Partisan Movement, 1941–44: A Critical Historiographical Analysis, p. 229. vagy Walter Laqueur in The Guerilla Reader: A Historical Anthology, New York, Charles Scribiner, 1990, p. 233.
  134. ^ a b Velimir Vukšić (2003). Tito partizánjai 1941–45. Osprey Kiadó. 11. o.–. ISBN 978-1-84176-675-1. Lekért 1 március 2011.[állandó holt láncszem]
  135. ^ Anna M. Cienciala, A háború eljövetele és Kelet-Európa a második világháborúban, Történelem 557 Előadásjegyzet
  136. ^ Stanisław Salmonowicz, Polskie Państwo Podziemne, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa, 1994, ISBN 978-83-02-05500-3, P. 37
  137. ^ A varsói felkelés, polandinexile.com
  138. ^ Browning, Christopher R.; Matthäus, Jürgen (2004). A végső megoldás eredete: a náci zsidó politika alakulása, 1939. szeptember – 1942. március. A holokauszt átfogó története. Lincoln: University of Nebraska Press. ISBN 978-0-8032-1327-2.
  139. ^ Snyder, Timothy (2015). Fekete föld: a holokauszt mint történelem és figyelmeztetés (Első kiadás). New York: Tim Duggan Books. ISBN 978-1-101-90345-2.
  140. ^ Materski és Szarota (2009) Idézet: Liczba Żydów i Polaków żydowskiego pochodzenia, obywateli II Rzeczypospolitej, zamordowanych przez Niemców sięga 2,7-2,9 millió osób. Fordítás: A zsidó áldozatok számát 2,9 millióra becsülik. Ez a háború előtti Lengyelországban élő 90 millió zsidó körülbelül 3.3%-a volt. Forrás: IPN.
  141. ^ "Lengyelország történelmi háttere".
  142. ^ "lengyel áldozatok". Az Egyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeuma.
  143. ^ Piotrowski, Tadeusz. "Lengyelország második világháborús áldozatai (ezrekben)".
  144. ^ Materski és Szarota (2009) Idézet: Łączne straty śmiertelne ludności polskiej pod okupacją niemiecką oblicza się obecnie na ok. 2 770 000. Fordítás: A jelenlegi becslések szerint nagyjából 2,770,000 11.3 24.4 áldozata van a német megszállásnak. Ez a háború előtti Lengyelország XNUMX milliós lengyelének XNUMX%-a volt.
  145. ^ "A holokauszt és a náci üldözés áldozatainak számának dokumentálása". Az Egyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeuma.
  146. ^ Wardzyńska, Maria (2009). Był rok 1939. Operacja niemieckiej policji bezpieczeństwa w Polsce. Intelligencia [1939 volt az év: a német biztonsági rendőrség hadművelete Lengyelországban. Intelligencia] (PDF) (lengyelül). Nemzeti Emlékezet Intézete. ISBN 978-83-7629-063-8. Archivált Az eredeti (PDF) A 29 november 2014. Lekért 4 január 2020. Oblicza się, że akcja „Inteligencja" pochłonęła ponad 100 tys. ofiar. Fordítás: Becslések szerint Intelligencia 100,000 XNUMX lengyel életét oltotta ki.
  147. ^ Grzegorz Motyka, Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła". Konflikt polsko-ukraiński 1943–1947. Krakkó 2011, p. 447. Lásd még: Tomasz Stańczyk könyvajánlója: "Grzegorz Motyka oblicza, że ​​w latach 1943–1947 z polskich rąk zginęło 11–15 tys. Ukraińców. Polskie rátzíki réteg 76–106 tys. zajcziśnaki réteg galicyjskiej."
  148. ^ – Mik voltak a Volhíniai mészárlások?. 1943 Wołyń mészárlásai Igazság és emlékezés. Nemzeti Emlékezet Intézete. 2013.
  149. ^ Materski és Szarota (2009)
  150. ^ Holokauszt: Ötmillió elfelejtett: A Shoah nem zsidó áldozatai. Archivált 25. január 2018-én a Wayback Machine Emlékezz.org.
  151. ^ "Lengyel szakértők csökkentik a nemzet második világháborús halálos áldozatainak számát". Archivált Az eredeti 18 augusztus 2019.
  152. ^ Bureau odszkodowan wojennych (BOW), Nyilatkozat Lengyelország háborús veszteségeiről és kárairól 1939–1945-ben. Varsó 1947
  153. ^ Bogumiła Lisocka-Jaegermann (2006). „Háború utáni migráció Lengyelországban”. In: Mirosława Czerny. Lengyelország Európa földrajzi közepén. Hauppauge, New York: Nova Science Publishers. 71–87. ISBN 978-1-59454-603-7. Google Könyvek előnézete.
  154. ^ Eberhardt, Piotr (2006). Politikai migráció Lengyelországban 1939–1948 (PDF). Varsó: Didactica. ISBN 978-1-5361-1035-7. Archivált Az eredeti (PDF) A 26 június 2015.
  155. ^ Eberhardt, Piotr (2011). Politikai migráció a lengyel területeken (1939-1950) (PDF). Varsó: Lengyel Tudományos Akadémia. ISBN 978-83-61590-46-0.
  156. ^ "Európai menekültmozgalmak a második világháború utánBBC – Történelem.
  157. ^ "Karol Nawrocki, Ph.D. CIKK: A lengyel szabadság katonái". Lekért 6 március 2022.
  158. ^ Arthur Bliss Lane Láttam Lengyelországot elárulva: Egy amerikai nagykövet jelent az amerikai népnek. Indianapolis: The Bobbs-Merrill Company, 1948.
  159. ^ "Varsói Szerződés: meghatározás, történelem és jelentősége". Lekért 6 március 2022.
  160. ^ "Polska. Historia". PWN Enciklopédia (lengyelül). Archiválva innen Az eredeti A 1 október 2006. Lekért 11 július 2005.
  161. ^ "Szolidaritási Mozgalom – avagy a kommunizmus végének kezdete". 2020. szeptember archiválva Az eredeti A 28 március 2022. Lekért 6 március 2022.
  162. ^ Hunter, Richard J. Jr.; Ryan, Leo V. (2006). "RETROSPEKTÍV ELEMZÉS ÉS JÖVŐI SZEMPONT: "Miért volt olyan nehéz Lengyelország átmenete?"". A lengyel szemle. University of Illinois Press. 51 (2): 147-171. JSTOR 25779611.
  163. ^ Kowalik, Tadeusz (2011). A szolidaritástól a kiárusításig: A kapitalizmus helyreállítása Lengyelországban. New York, NY: Monthly Review Press.
  164. ^ Spieser, Catherine (2007. április). "Munkaerő-piaci politika a posztkommunista Lengyelországban: A munkanélküliség békés intézményesítésének magyarázata". Politique européenne. 21 (1): 97-132. két:10.3917/poeu.021.0097.
  165. ^ Poláčková, Hana (1994). „Regionális együttműködés Közép-Európában: Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia: Visegrádtól a CEFTA-ig”. Perspektívák. SAGE Kiadó (3): 117-129. JSTOR 23615759.
  166. ^ Sieradzka, Monika (3. november 2019.). "A NATO-ban eltöltött 20 év után Lengyelország még mindig a kedvében jár". DW hírek. Deutsche Welle. Lekért 26 március 2022. Lengyelország 1999-es NATO-csatlakozása védelmet akart nyújtani Oroszországgal szemben.
  167. ^ Szczerbiak, Aleks (2004. szeptember). "A történelem megsérti a kormány népszerűtlenségét: A 2003. júniusi lengyel EU-csatlakozási népszavazás". Nyugat-európai politika. 27 (4): 671-690. két:10.1080 / 0140238042000249876. S2CID 153998856.
  168. ^ Kundera, Jaroslaw (2014. szeptember). "Lengyelország az Európai Unióban. A tízéves tagság gazdasági hatásai". Rivista di Studi Politici Internazionali. 81 (3): 377-396. JSTOR 43580712.
  169. ^ "Európa határmentes övezete bővül". BBC News. 21. december 2007. Lekért 28 július 2011.
  170. ^ Smith, Alex Duval (7. február 2016.). "Lengyelország valaha is felfedi az igazságot az elnökét meghaladó repülőgép-szerencsétlenségről?". Az őrző. Varsó. Lekért 26 március 2022.
  171. ^ Turkowski, Andrzej. "A kormányzó polgári platform megnyerte a parlamenti választásokat Lengyelországban". Carnegie Nemzetközi Béke Alapítvány.
  172. ^ Lynch, Suzanne. "Donald Tusk lett az Európai Tanács következő elnöke". The Irish Times.
  173. ^ "Lengyelországi választások: a konzervatívok döntő győzelmet arattak". BBC News. 25. október 2015.
  174. ^ "A lengyel populista Jog és Igazságosság párt második ciklusát nyerte meg a hatalomban". Az őrző. 14. október 2019.
  175. ^ „Jogállamiság: Az Európai Bizottság fellép a lengyelországi bírói függetlenség védelmében”. Európai Bizottság. Lekért 15 november 2020.
  176. ^ Morijn, John (10. március 2020.). „Bizottság kontra Lengyelország: mi történt, mit jelent, mire lesz szükség”. Verfassungsblog: Alkotmányos ügyekről. két:10.17176 / 20200310-215105-0. Lekért 15 november 2020.
  177. ^ "A lengyel Duda kis híján legyőzi Trzaskowskit az elnökválasztáson". BBC News. 13 július 2020.
  178. ^ "A háború sújtotta Ukrajnából a lengyel határt átlépők száma 2022 júliusában a jelentés dátuma szerint". Statista. 28 július 2022.
  179. ^ a b c d e f g Lengyel Oktatási és Tudományos Minisztérium (2019). "A Lengyel Köztársaság Statisztikai Évkönyve" (PDF). Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej. Varsó: Lengyel Statisztika (Główny Urząd Statystyczny GUS): 80–81, 84–85, 111. ISSN 1506-0632. OCLC 907771825. Lekért 2 április 2022.
  180. ^ "Cechy krajobrazów Polski – Notatki geografia".
  181. ^ Grochowski, Mirosław (1997). "Lengyelország átalakulóban és új földrajza". Kanadai szláv iratok. Taylor és Francis. 39 (1/2): 1–26. két:10.1080 / 00085006.1997.11092140. JSTOR 40869887.
  182. ^ BACC szerkesztői csapat (2015). A Balti-tenger medencéjének éghajlatváltozásának második értékelése. Cham: Springer. p. 385. ISBN 9783319160054.
  183. ^ Tymon Zielinski; Iwona Sagan; Waldemar Surosz (2017). Interdiszciplináris megközelítések a fenntartható fejlődési célok érdekében. Cham: Springer. p. 79. ISBN 9783319717883.
  184. ^ Shell, Marc (2014). Szigetológia: földrajz, retorika, politika. Stanford: University Press. p. 89. ISBN 9780804789264.
  185. ^ "Najwyższe szczyty w Tatrach Polskich i Słowackich". www.polskie-gory.pl. Archivált Az eredeti A 12 december 2021. Lekért December 4 2020.
  186. ^ Siwicki, Michał (2020). "Nowe ustalenia dotyczące wysokości szczytów w Tatrach". geoforum.pl (lengyelül). Archiválva innen Az eredeti A 9 október 2021. Lekért 9 október 2021.
  187. ^ Czetwertynski-Sytnik, Lesław; Kozioł, Edward; R. Mazurski, Krzysztof (2000). „Letelepedés és fenntarthatóság a lengyel szudétákban”. GeoJournal. Lovag. 50 (2/3): 273–284. két:10.1023 / A: 1007165901891. JSTOR 41147476. S2CID 150809158.
  188. ^ Christine Zuchora-Walske (2013). "A tavak vidéke". Lengyelország. ABDO Kiadó. p. 28. ISBN 978-1-61480-877-0. beszúrása: Lengyelországban 9,300 tó található. Finnország az egyetlen európai nemzet, ahol nagyobb a tavak sűrűsége, mint Lengyelország.
  189. ^ a b c d Korzeniewska, Ewa; Harnisz, Monika (2020). Lengyel folyók és tavak. Vol. I: Hidrológia és hidrokémia. Cham: Springer International Publishing. 4–5. ISBN 9783030121235.
  190. ^ a b Azad, Abdul Kalam; Khan, Mohammad Masud Kamal (2021). Bioenergia-források és technológiák. London: Elsevier. p. 6. ISBN 9780128225264.
  191. ^ a b Zbigniew Ustrunul; Agnieszka Wypych; Ewa Jakusik; Dawid Biernacik; Czekierda Danuta; Anna Chodubska (2020). Lengyelország éghajlata (PDF) (Jelentés). Meteorológiai és Vízgazdálkodási Intézet – Országos Kutatóintézet (IMGW). p. 7. Lekért 3 április 2022.
  192. ^ "Erdőterület (a földterület %-a) - Lengyelország". Világbank. Lekért 1 április 2021.
  193. ^ Milewski, Wawrzyniec (2017). Erdők Lengyelországban 2017 (PDF). Varsó (Warszawa): Állami Erdészeti Információs Központ. p. 8. ISBN 9788365659231.
  194. ^ Frouz, Jan; Frouzova, Jaroslava (2022). Alkalmazott ökológia: Hogyan alakítja bolygónkat a mezőgazdaság, az erdőgazdálkodás és a halászat. Cham: Springer International Publishing. p. 245. ISBN 9783030832254.
  195. ^ Aniskiewicz, Alena (2016). „Ez lengyel: Lengyelország nemzeti jelvényeinek történetének felfedezése”. kultúra.pl. Adam Mickiewicz Intézet. Lekért 3 április 2022. "Egy fehér sas, egy bozontos bölény profilja egy füves mezőben. Ezek Lengyelország jelképei". „A nemzet (némileg vitatott) nemzeti virága – a kukorica mák”.
  196. ^ Rokosz, M. (1995). "Az aurochok története (Bos taurus primigenius) Lengyelországban" (PDF). Állatgenetikai források információi. 16:-5 12. két:10.1017 / S1014233900004582. Archivált Az eredeti (PDF) az 14 januári 2013-n.
  197. ^ Reidar Andersen; Marco Apollonio; Rory Putman; Piotr Wawrzyniak (2010). Európai patás állatok és gazdálkodásuk a 21. században. Cambridge: University Press. 223–231. ISBN 9780521760614.
  198. ^ Kevin Hillstrom; Laurie Collier Hillstrom (2003). Európa: A környezetvédelmi kérdések kontinentális áttekintése, 4. kötet. ABC-CLIO Világföldrajz. p. 34. ISBN 978-1-57607-686-6.
  199. ^ Mayer, Marius (2019). Határon átnyúló turizmus a védett területeken: lehetőségek, buktatók és kilátások. Cham: Springer. p. 115. ISBN 9783030059606.
  200. ^ Kowalczyk, Barbara; Mikowski, Rafał; Mikowski, Łukasz (2019). Környezetvédelmi törvény Lengyelországban. Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International. ISBN 9789403509501.
  201. ^ a b c Serwis Rzeczypospolitej Polskiej (nd). "Közszolgálat; Alapvető információk Lengyelországról". www.gov.pl. A Lengyel Köztársaság kormánya. Lekért 8 március 2022.
  202. ^ Stanisz, Piotr (2020). Vallás és jog Lengyelországban. Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International. p. 13. ISBN 9789403529738.
  203. ^ Központi Hírszerző Ügynökség (2021). CIA World Factbook 2021-2022. New York: Skyhorse Publishing. ISBN 9781510763814.
  204. ^ A jog alapjai: a lengyel perspektíva. Warszawa (Varsó): Wolters Kluwer Polska. 2021. p. 127. ISBN 9788382231731.
  205. ^ Gwiazda, Anna (2015). Demokrácia Lengyelországban: Képviselet, részvétel, verseny és elszámoltathatóság 1989 óta. Firenze: Taylor és Francis. p. 67. ISBN 9781315680118.
  206. ^ a b c Granat, Mirosław; Granat, Katarzyna (2021). Lengyelország alkotmánya: kontextuális elemzés. Oxford: Hart Publishing. 51., 52., 221. o. ISBN 9781509913947.
  207. ^ Piotr Machnikowski; Justyna Balcarczyk; Monika Drela (2017). "Politikai rendszer (III)". Szerződésjog Lengyelországban. Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International. ISBN 9789041189332. OCLC 1046634087.
  208. ^ a b Jasiński, Wojciech; Kremens, Karolina (2019). "Politikai rendszer és közigazgatási struktúra (IV)". Büntetőjog Lengyelországban. Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International. ISBN 9789403513249.
  209. ^ a b Bień-Kacała, Agnieszka; Młynarska-Sobaczewska, Anna (2021). "A házelnök, elnökség és idősek kolostora, parlamenti bizottságok (II), 281. sz.. Alkotmányjog Lengyelországban. Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International. ISBN 9789403533001.
  210. ^ a b c "Liczba jednostek podziału terytorialnego kraju". TERYT (lengyelül). Statisztika Lengyelország (Główny Urząd Statystyczny GUS). 2022. Lekért 16 március 2022.
  211. ^ a b Martí-Henneberg, Jordi (2021). Európai régiók, 1870-2020: Földrajzi és történelmi betekintés az európai integrációs folyamatba. Cham: Springer International Publishing. 259–271. ISBN 9783030615376.
  212. ^ a b Lengyelország kormánya (2021). "Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2021 roku". stat.gov.pl (lengyelül). Lengyel Statisztika (Główny Urząd Statystyczny GUS). Lekért 23 március 2022.
  213. ^ Kamarad, Ewa; Wysocka-Bar, Anna (2020). "Általános bevezető, 3. rész". Nemzetközi magánjog Lengyelországban. Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International. ISBN 9789403529615.
  214. ^ A Lengyel Köztársaság szejmje. "Dziennik Ustaw nr 78: A Lengyel Köztársaság alkotmánya". sejm.gov.pl. Nemzetgyűlés (Zgromadzenie Narodowe). Lekért 9 március 2022.
  215. ^ Kamarad, Ewa; Wysocka-Bar, Anna (2020). "Általános bevezető, 2. rész". Nemzetközi magánjog Lengyelországban. Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International. ISBN 9789403529615.
  216. ^ a b Jaremba, Urszula (2013). A nemzeti bírák mint uniós jogi bírák: A lengyel polgári jogi rendszer. Boston: Martinus Nijhoff Kiadó. 126–129. ISBN 9781306070959.
  217. ^ Nemzetek, Egyesült (2020). „Humánfejlesztési mutatók – Lengyelország”. Humán fejlesztési jelentések. ENSZ Fejlesztési Program. Lekért December 16 2020.
  218. ^ „Szándékos emberölések áldozatai 1990–2018 – Lengyelország”. Adatok UNODC. Az Egyesült Nemzetek Kábítószer- és Bűnügyi Hivatala. 2018. Lekért December 16 2020.
  219. ^ Csergo Zsuzsa; Daina Stukuls Eglitis; Paula M Pickering (2021). Közép- és Kelet-Európa politika: Változások és kihívások. Lanham, Maryland: Rowman és Littlefield. p. 168. ISBN 9781538142790.
  220. ^ Davies, Norman (1996). Európa: történelem. Oxford University Press. p. 699. ISBN 978-0-19-820171-7 – Internetes archívumban.
  221. ^ Norman Davies (1996). Európa: történelem. Oxford University Press. p. 699. ISBN 978-0-19-820171-7.
  222. ^ Gierowski, Józef Andrzej (1986). Historia Polski, 1505–1764 [Lengyelország története, 1505–1764] (lengyelül). Państwowe Wydawnictwo Naukowe. p. 251. ISBN 978-83-01-03732-1. Lekért 26 október 2014.
  223. ^ Berglund, Sten (2006). Az Európai Unió létrehozása: alapok, intézmények és jövőbeli trendek. Cheltenham: Edward Elgar Publishing Press. p. 46. ISBN 9781845420253.
  224. ^ Glazebrook, G. deT. (1947. június). "A középső hatalmak az ENSZ rendszerében". Nemzetközi szervezet. University of Wisconsin Press. 1 (2): 307-315. két:10.1017 / S0020818300006081. JSTOR 2703870. S2CID 154796013.
  225. ^ Bindi, Federiga (2019). Európa és Amerika: vége a transzatlanti kapcsolatnak?. Washington, DC: Brookings Institution Press. p. 6. ISBN 9780815732815.
  226. ^ "Lengyelország az EU-ban". A Lengyel Köztársaság honlapja. Lengyelország kormánya. 2022. Lekért 19 március 2022.
  227. ^ De Londras, Fiona; Doody, Josephine (2015). Az uniós terrorizmus elleni küzdelem hatása, legitimitása és hatékonysága. London: Routledge, Taylor & Francis Group. p. 58. ISBN 9781138097957.
  228. ^ Weissbrodt, David S.; Vega, Connie (2010). Nemzetközi emberi jogi jog: Bevezetés. Philadelphia: University of Pennsylvania Press. p. 324. ISBN 9780812221206.
  229. ^ Deni, John R. (2021). Nem akarók és tehetetlenek koalíciója: európai átrendeződés és az amerikai geopolitika jövője. Michigan: University of Michigan Press. p. 148. ISBN 9780472128792.
  230. ^ Suszycki, Andrzej Marcin (2021). Nacionalizmus a jelenkori Európában: Fogalom, határok és formák. Zürich: LIT. p. 193. ISBN 9783643911025.
  231. ^ a b c Mihalčová, Bohuslava; Szaryszová, Petra; Štofová, Lenka; Pružinský, Michal; Gontkovičová, Barbora (2019) . Termelésirányítás és üzletfejlesztés : a 6. éves nemzetközi tudományos konferencia anyaga a marketingmenedzsmentről, a kereskedelemről, az üzleti élet pénzügyi és társadalmi vonatkozásairól. Boca Raton: CRC Press. 174–175. ISBN 9780429468667.
  232. ^ Zalewski, Jerzy (2002). Wojsko Polskie w przemianach ustrojowych 1989-2001 (lengyelül). Warszawa (Varsó): Elipsa. p. 131. ISBN 978-83-7151-494-4.
  233. ^ a b c Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézete (IISS) (2022). A katonai mérleg 2022. Milton: Routledge. 134–137. ISBN 9781000619720.
  234. ^ Onoszko, Maciej (20. augusztus 2022.). "Lengyelország megduplázza katonai kiadásait, mivel az ukrajnai háború tombol". Bloomberg. Lekért 30 március 2022.
  235. ^ Popescu, Ana-Roxana (2022). „Lengyelország 3-tól a GDP 2023 százalékára emeli védelmi kiadásait”. Janes. Montagu Private Equity. Lekért 24 március 2022.
  236. ^ Lepiarz, Jacek (27. augusztus 2022.). "Europa Środkowa i Wschodnia nie kupuje niemieckiej broni". MSN.com. Lekért 28 augusztus 2022.
  237. ^ L., Wojciech (29. március 2022.). "Gyorsan és merészen: Lengyelország terve a hadsereg modernizálására". Nyílt védelem. Lekért 28 augusztus 2022.
  238. ^ Lengyelország kormánya (2019). Export uzbrojenia i sprzętu wojskowego Polski (PDF) (Jelentés). Warszawa (Varsó): Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ (Külügyminisztérium). p. 4. Lekért 24 március 2022.
  239. ^ Day, Matthew (5. augusztus 2008.). "Lengyelország véget vet a katonai sorozásnak". Távíró. London. Archivált az eredetiből 10. január 2022-én. Lekért 28 július 2011.
  240. ^ Zięba, Ryszard (2020). Lengyelország kül- és biztonságpolitikája: a változó nemzetközi renddel való összeegyeztethetőség problémái. Cham: Springer International Publishing. 226–229. ISBN 9783030306977.
  241. ^ a b Narodowego, Biuro Bezpieczeństwa. "Potencjał ochronny". Biuro Bezpieczenstwa Narodowego. Archivált Az eredeti A 24 január 2022. Lekért December 2 2020.
  242. ^ Rybak, Marcin (6. december 2018.). "Klient kontra ochrona sklepu. Czy mogą nas zatrzymać, przeszukać, legitymować?". Gazeta Wrocławska.
  243. ^ "Rozdział 3 - Uprawnienia i obowiązki strażników - Straże gminne. - Dz.U.2019.1795 tj"
  244. ^ "Policja o zwierzchnictwie nad Strażą Miejską w powiecie dzierżoniowskim". doba.pl.
  245. ^ "Agencja Wywiadu". aw.gov.pl.
  246. ^ Antykorupcyjne, Centralne Biuro. "Aktualności". Centralne Biuro Antykorupcyjne.
  247. ^ Internet, JSK "Status prawny". Centralne Biuro Śledcze Policji.
  248. ^ "Projekt ustawy o krajowym systemie ratowniczym". orka.sejm.gov.pl.
  249. ^ "Ustawa z dnia 25 lipca 2001 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym". isap.sejm.gov.pl. Lekért 10 augusztus 2021.
  250. ^ "GDP növekedés (éves %) – Lengyelország | Adatok". data.worldbank.org.
  251. ^ "Infláció, fogyasztói árak (éves %) – Lengyelország | Adatok". data.worldbank.org.
  252. ^ "A foglalkoztatás aránya a lakossághoz viszonyítva, 15+, összesen (%) (modellezett ILO-becslés) – Lengyelország | Adatok". data.worldbank.org.
  253. ^ a b "Eurostat: Lengyelország a második helyen áll, a legalacsonyabb munkanélküliséggel az Európai Unióban". www.gov.pl.
  254. ^ "Lengyelország államadóssága 2020". countryeconomy.com.
  255. ^ "Lengyelországot az FTSE Russell fejlett piaci státuszba emelte". Feltörekvő Európa. 2018. szeptember. Lekért 1 január 2021.
  256. ^ "Pracujący w rolnictwie, przemyśle i usługach | RynekPracy.org". Archivált Az eredeti A 25 április 2020. Lekért 28 May 2020.
  257. ^ "A lengyel gazdaság stabilnak és versenyképesnek tekinthető". Varsói üzleti folyóirat. 9. szeptember 2010. Archiválva innen Az eredeti A 13 szeptember 2010. Lekért 28 július 2011.
  258. ^ Dorota Ciesielska-Maciągowska (5. április 2016.). "Az elmúlt évtizedben több száz külföldi céget vettek át lengyel cégek". Közép-Európai Pénzügyi Megfigyelő. Archivált Az eredeti A 13 április 2016. Lekért Június 17 2017.
  259. ^ Thomas White International (2011. szeptember), Kiemelt bankok Lengyelországban. Feltörekvő piaci reflektorfényben. Bankszektor Lengyelországban (Internet Archívum). Letöltve: 6. november 2014.
  260. ^ Worldbank.org, Globális pénzügyi fejlődési jelentés 2014. B. függelék. A pénzügyi befogadás kulcsfontosságú szempontjai (PDF fájl, közvetlen letöltés). Letöltve: 6. november 2014.
  261. ^ Schwab, Klaus. „A globális versenyképességi jelentés 2010–2011” (PDF). Gazdasági Világfórum. 27. o. (41/516). Lekért 25 április 2011.
  262. ^ "Termék- és szolgáltatásexport (BoP, jelenlegi USD) | Adatok". data.worldbank.org.
  263. ^ "Termék- és szolgáltatásexport (a GDP %-ában) | Adatok". data.worldbank.org. Lekért 6 szeptember 2021.
  264. ^ Ivana Kottasová (30. július 2019.). "Az agyelszívás 1.7 millió fiatalt követelt. Tehát ez az ország eltörli a jövedelemadóját". CNN. Lekért 30 július 2019.
  265. ^ "Utazás és turizmus Lengyelországban". www.euromonitor.com. Archivált Az eredeti A 7 december 2010. Lekért 12 október 2009.
  266. ^ Konopacki, Stanisław (12. március 2009.). Polska pięć lat w Unii Europejskiej. WSMIP UŁ. ISBN 978-83-88679-84-1 – a Google Könyveken keresztül.
  267. ^ Sajtóközlemény (5. november 2012.). "A bizonytalan gazdaság ellenére erős a nemzetközi turizmus". Turisztikai Világszervezet UNWTO. Archiválva innen Az eredeti A 18 február 2013. Lekért 6 február 2013.
  268. ^ március 2020, przez Filip Frydrykiewicz-9 (9. március 2020.). "Bez pomocy państwa upadną tysiące firm turystycznych".
  269. ^ a b "UNTWO World Tourism Barometer, Vol.5 No.2" (PDF). www.tourismroi.com. Archivált Az eredeti (PDF) A 25 március 2009. Lekért 12 október 2009.
  270. ^ Neil Wilson; Tom Parkinson; Richard Watkins (2005). "A sasfészkek". Lengyelország. Magányos bolygó. ISBN 978-1-74059-522-3 – a Google Könyveken keresztül.
  271. ^ Pickup, Gilly (7. március 2019.). A világ 50 legnagyobb kastélya és palotája. Ikon könyvek. ISBN 978-1-78578-458-3 – a Google Könyveken keresztül.
  272. ^ "PAIH | Közlekedés". www.paih.gov.pl.
  273. ^ "Autostrady :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Serwis informacyjny". www.gddkia.gov.pl.
  274. ^ "Nemzeti útfelújítási program (lengyel)". Bip.mswia.gov.pl. 16. február 2006. Lekért 28 július 2011.
  275. ^ „A vasúthálózat hossza Európában 2017, országonként”. Statista.
  276. ^ a b Nemzetközi Energiaügynökség (20. május 2022.). "Lengyelország - Országok és régiók". Párizs: IEA. Lekért 24 May 2022.
  277. ^ "Lengyelország. Összefoglaló a széniparról" (PDF). Lekért 5 március 2022.
  278. ^ Nemzetközi Energiaügynökség (13. április 2022.). "Gyakran ismételt kérdések az energiabiztonságról". Párizs: IEA. Lekért 27 április 2022.
  279. ^ Klíma- és Környezetvédelmi Minisztérium (2. február 2021.). „Lengyelország energiapolitikája 2040-ig (EPP2040)”. Lengyelország Klíma- és Környezetvédelmi Minisztériuma. Lekért 24 May 2022.
  280. ^ a b Richard Francis Mold (1993). A röntgensugarak és a radioaktivitás évszázada az orvostudományban: a hangsúly a korai évek fényképfelvételein. o. 19. ISBN 978-0-7503-0224-1 – a Google Könyveken keresztül.
  281. ^ Nodzyńska, Małgorzata; Cieśla, Paweł (2012). Az alkímiától napjainkig – lengyel tudósok életrajzi válogatása. Krakkó: Krakkói Pedagógiai Egyetem. ISBN 978-83-7271-768-9. Archivált Az eredeti A 3 március 2016. Lekért 3 May 2018.
  282. ^ "Nicolaus Copernicus életrajza: tények és felfedezések". Space.com. 20. március 2018. Lekért 6 április 2018.
  283. ^ Wolak, Arthur J. (12. március 2004.). Kikényszerítve: A lengyel zsidóság sorsa a kommunista Lengyelországban. Arthur Wolak. ISBN 978-1-58736-291-0.
  284. ^ "LENGYELORSZÁG" (PDF). Szellemi Tulajdon Világszervezete. Genf: Egyesült Nemzetek. 2021. Lekért 4 március 2022.
  285. ^ Barcikowska, Renata (1. szeptember 2016.). "Lengyelországi Kutatóintézetek – Helyük és szerepük értékelése a lengyelországi innovatív politikában". Tudományos és kutatási szervezetek marketingje. 21 (3): 141-154. két:10.14611/minib.21.09.2016.12. S2CID 199470591. Archivált Az eredeti 1. május 2020-jén – a content.sciendo.com oldalon.
  286. ^ Statisztika Lengyelország (2021). A 2021-es Országos Nép- és Lakásösszeírás előzetes eredményei. Główny Urząd Statystyczny GUS. p. 1.
  287. ^ Statisztika Lengyelország (2021). Terület és népesség a területi profilban (angolul és lengyelül). Główny Urząd Statystyczny GUS. p. 20.
  288. ^ "Termékenységi ráta, összesen (születések egy nőre) - Lengyelország". Világbank. Lekért 12 március 2022.
  289. ^ "Középkor". CIA World Factbook. Központi Hírszerző Ügynökség. Lekért 12 március 2022.
  290. ^ "Városi lakosság (a lakosság %-a) - Lengyelország". Világbank. Lekért 13 március 2022.
  291. ^ "A népesség megoszlása ​​urbanizáció foka, lakástípus és jövedelmi csoport szerint – EU-SILC felmérés". Európai Statisztikai Hivatal "Eurostat". Európai Bizottság. 2020. Lekért 6 április 2022.
  292. ^ Funkcje Metropolitalne Pięciu Stolic Województw Wschodnich Archivált 27. március 2009-án a Wayback Machine - Markowski
  293. ^ A világ urbanizációjának kilátásai - Egyesült Nemzetek - Gazdasági és Szociális Osztály / Népesedési Osztály, 2003-as felülvizsgálat (2000-es adatok)
  294. ^ Eurostat, Urban Audit adatbázis Archivált 6. április 2011-án a Wayback Machine, Hozzáférés dátuma: 12. március 2009. 2004. évi adatok.
  295. ^ Cox, Wendell (2013). "Európa nagyvárosi területei". Új Földrajz. Joel Kotkin és a Praxis stratégiai csoport.
  296. ^ Európai Területrendezési Megfigyelő Hálózat, Tanulmány a városi funkciókról (1.4.3. projekt) Archivált 24. szeptember 2015-én a Wayback Machine, Zárójelentés, 3. fejezet, (ESPON, 2007)
  297. ^ Jażdżewska, Iwona (2017. szeptember). "A városi lakosság népsűrűségének változása Dél-Lengyelországban az 1950-2011 közötti időszakban a politikai és gazdasági átalakulás hátterében". Miscellanea Geographica. Sciento. 21 (3): 107-113. két:10.1515/mgrsd-2017-0017. ISSN 2084-6118. S2CID 134111630.
  298. ^ Statisztika Lengyelország (nd). A nemzetközi migráció fogalma. Statisztikai rendszer Lengyelországban (PDF). Główny Urząd Statystyczny GUS. p. 5.
  299. ^ „Lengyelország munkaerőhiányának betöltése”. Lengyelország ma. Archivált Az eredeti A 12 május 2022. Lekért 24 március 2019.
  300. ^ Rynku Pracy MRPiPS osztály (2021). "Zezwolenia na pracę cudzoziemców". psz.praca.gov.pl (lengyelül).
  301. ^ "Informacja o wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin". stat.gov.pl. 2022. Archiválva innen Az eredeti A 20 szeptember 2022. Lekért 21 szeptember 2022.
  302. ^ "GUS - Bank Danych Lokalnych". bdl.stat.gov.pl. 2022.
  303. ^ Mori, Laura (2018). Az eurolects korpusz elemzésének megfigyelése az EU-jog nyelvi változatosságáról. Philadelphia: John Benjamins Publishing Company. p. 295. ISBN 9789027201706.
  304. ^ „Keretegyezmény a nemzeti kisebbségek védelméről”. Az 157. február 1-i 1995. sz. Európa Tanács. Lekért 15 szeptember 2021.
  305. ^ Lazdiņa, Sanita; Marten, Heiko F. (2018). Többnyelvűség a balti államokban: Társadalmi diskurzusok és érintkezési jelenségek. Springer. ISBN 9781137569141.
  306. ^ Natalia Kucirkova; Catherine E Snow; Vibeke Grøver; Catherine McBride (2017). A Routledge nemzetközi kézikönyve a korai írás-olvasás oktatásáról. New York: Routledge. p. 139. ISBN 9781138787889.
  307. ^ "6. január 2005-i törvény a nemzeti és etnikai kisebbségekről, valamint a regionális nyelvekről" (PDF). GUGiK.gov.pl. Główny Urząd Geodezji i Kartografii (Geodéziai és Térképészeti Központ). Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 6 március 2021. Lekért 6 április 2020.
  308. ^ Michna, Ewa; Warmińska, Katarzyna (2020). A hontalan etnikai kisebbségi csoportok identitásstratégiái a jelenkori Lengyelországban. Cham: Springer International Publishing. p. 16. ISBN 9783030415754.
  309. ^ "Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraznyo ję". isap.sejm.gov.pl.
  310. ^ "O wyjazdach zagranicznych i znajomości języków obcych" (PDF). CBOS Komunikat z Badań (lengyelül) (5): 13. 2016. ISSN 2353-5822. Lekért 15 március 2022.
  311. ^ Graf Strachwitz, Rupert (2020). Vallási közösségek és civil társadalom Európában. Vol. II: Elemzések és perspektívák egy komplex összjátékról. Berlin: De Gruyter Oldenburg. p. 177. ISBN 978-3110672992.
  312. ^ "Infografika – a lengyel lakosok vallásossága". stat.gov.pl. Statisztika Lengyelország (Główny Urząd Statystyczny GUS). 2015. Lekért 13 március 2022.
  313. ^ Brabbs, Derry (2020). Európa nagy zarándokhelyei. London: Frances Lincoln. p. 116. ISBN 9780711245082.
  314. ^ Silbermann, Michael; Berger, Ann M. (2022). Globális perspektívák a rákkezelésben: vallás, spiritualitás és kulturális sokszínűség az egészségügyben és a gyógyításban. Oxford: University Press. p. 197. ISBN 978-0197551356.
  315. ^ Ramet, Sabrina P.; Borowik, Irena (26. október 2016.). Vallás, politika és értékek Lengyelországban: Folytonosság és változás 1989 óta. New York: Palgrave Macmillan. p. 147. ISBN 9781137437518.
  316. ^ Laursen, John Christian; Nederman, Cary J. (2011). Beyond the Persecuting Society: Vallási türelem a felvilágosodás előtt. Philadelphia: University of Pennsylvania Press. p. 103. ISBN 978-0812215670.
  317. ^ Marcus, Joseph (2011). A lengyelországi zsidóság társadalom- és politikatörténete 1919-1939. Boston: De Gruyter Mouton. p. 7. ISBN 9783110838688.
  318. ^ "Lengyelország tömör statisztikai évkönyve, 2008" (PDF). Központi Statisztikai Hivatal. 28. július 2008. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 28 október 2008. Lekért 12 augusztus 2008.
  319. ^ "Niecierpliwi". www.termedia.pl.
  320. ^ "Prywatnie leczy się już ponad połowa Polaków".
  321. ^ "Lengyelországi Útmutató: A lengyel egészségügyi rendszer, Bevezetés: Lengyelország egészségügyi ellátása általános alapokon nyugszik". Justlanded.com. Lekért 28 július 2011.
  322. ^ Nemzetek, Egyesült (2020). "Lengyelország – Humán fejlődési mutatók". Humán fejlesztési jelentések. ENSZ Fejlesztési Program. Lekért December 16 2020.
  323. ^ "Csecsemőhalálozási arány (1,000 élveszületésre vetítve) | Adatok". data.worldbank.org.
  324. ^ "Lengyelország: Országos egészségügyi profil 2019 | OLVASSA EL online". OECD iLibrary.
  325. ^ "Prywatna opieka medyczna – czy warto? – Blog – Compensa". www.compensa.pl.
  326. ^ "Kábítószer- és gyógyszerimport országonként". A világ legjobb exporttermékei, 4 április 2020.
  327. ^ „Történelem – Jagelló Egyetem – Jagelló Egyetem”. en.uj.edu.pl.
  328. ^ Jan IJ. van der Meer (2002). Irodalmi tevékenység és attitűd a sztaniszláv korban Lengyelországban (1764–1795): társadalmi rendszer?. Rodopi. p. 233. ISBN 978-90-420-0933-2. Lekért 26 április 2012.
  329. ^ Norman Davies (2005). Isten játszótere: 1795-től napjainkig. Columbia University Press. p. 167. ISBN 978-0-231-12819-3. OCLC 660185612.
  330. ^ "Zmiany w wychowaniu przedszkolnym - Informacje - Wychowanie przedszkolne w Polsce - wiek, obowiązek, miejsce, opłaty - dlaprzedszkolaka.info". www.dlaprzedszkolaka.info. Archivált Az eredeti A 25 november 2020. Lekért December 3 2020.
  331. ^ a b c "Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r." (PDF). isap.sejm.gov.pl (lengyelül). Lekért Június 30 2022.
  332. ^ "MATURA 2020 | wymagania na STUDIA | jak wygląda | terminy". otouczelnie.pl.
  333. ^ Központi Statisztikai Hivatal: Studenci szkół wyższych (łącznie z cudzoziemcami) na dzień 30. XI.2008. A lengyel felsőoktatási intézmények hallgatóinak száma 30. november 2008-án. Letöltve: 13. június 2012. Archiválva: Archive.org A 28 október 2008. (lengyelül)
  334. ^ "Tanulmány Lengyelországban". tanulmányok.info. Lekért 27 március 2019.
  335. ^ „Rangsor Uczelni Akademickich – Ranking Szkół Wyższych PERSPEKTYWY 2019”. ranking.perspektywy.pl.
  336. ^ OECD (2009). "Az 1999-es oktatási reform hatása Lengyelországban". Lekért 17 szeptember 2010.
  337. ^ "Programme for International Student Assessment (PISA) Results from PISA 2018" (PDF). OECD. 2019. Lekért Június 30 2022.
  338. ^ Adam Zamoyski, A lengyel út: A lengyelek és kultúrájuk ezeréves története. Megjelent 1993, Hippocrene Books, Lengyelország, ISBN 978-0-7818-0200-0
  339. ^ "Biało-Czerwoni – definicja, szinonim, przykłady użycia". sjp.pwn.pl.
  340. ^ Jakubowska, Longina (1990). "Politikai dráma Lengyelországban: A nemzeti szimbólumok használata". Antropológia ma. Nagy-Britannia és Írország Királyi Antropológiai Intézete. 6 (4): 10-13. két:10.2307 / 3032734. JSTOR 3032734.
  341. ^ "Zabytki nieruchome". www.nid.pl. Archivált Az eredeti A 7 július 2020. Lekért 7 július 2020.
  342. ^ „100 pomników historii album”". www.nid.pl. Archivált Az eredeti A 8 július 2020. Lekért 7 július 2020.
  343. ^ UNESCO Világörökség. "Lengyelország". UNESCO Világörökség Központ. Lekért 29 július 2021.
  344. ^ "Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o dniach wolnych od pracy". isap.sejm.gov.pl.
  345. ^ "Opłatek i pierwsza gwiazdka czyli wigilijne tradycje". wegorzewo.wm.pl.
  346. ^ "Miért hagynak a lengyelek üresen egy széket szenteste?". Culture.pl.
  347. ^ "turoń – słownik języka polskiego i poradnia językowa – Dobry słownik". DobrySłownik.pl.
  348. ^ a b Borodo, Michał (22. február 2020.). Korczak gyermekirodalom angol fordításai: Nyelvi perspektíva. Springer Nature. ISBN 978-3-030-38117-2 – a Google Könyveken keresztül.
  349. ^ "Śmigus-Dyngus: Lengyelország nemzeti víziharc napja". Culture.pl.
  350. ^ "Nyár Varsóban | Amit csak nyáron tehetsz". 21. október 2018.
  351. ^ Az egyének és társadalmi kontextusuk. Lengyelország: Politikai Tanulmányok Intézete Lengyel Tudományos Akadémia. 31. december 2018. p. 160. ISBN 978-83-65972-34-7.
  352. ^ "A lengyel Vasas zeneudvarjai" (PDF). www.semper.pl. p. 244. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 29 május 2009. Lekért 13 May 2009.
  353. ^ Wolff, Larry (9. január 2012.). Galícia eszméje; Történelem és fantázia a Habsburg politikai kultúrában. Stanford University Press. p. 57. ISBN 978-0-8047-7429-1.
  354. ^ Guillain, Charlotte (2012). Lengyelország. Raintree. p. 29. ISBN 978-1-4062-2826-7.
  355. ^ Lengyelország külügyminisztériuma, 2002–2007, A lengyel kultúra áttekintése Archivált 2. április 2009-án a Wayback Machine Hozzáférés dátuma: 13. december 2007.
  356. ^ "Hölgy hermelinnel – Leonardo Da Vinci". LeonardoDaVinci.net.
  357. ^ Cross, Mary (31. augusztus 2017.). Madonna: Életrajz. Greenwood Publishing Group. p. 47. ISBN 978-0-313-33811-3. Lekért 31 augusztus 2017 – a Google Könyveken keresztül.
  358. ^ Sarzyński, Piotr (12. február 2013.). "Rangsor polskich galerii ze współczesną sztuką". www.polityka.pl (lengyelül). Lekért 4 May 2021.
  359. ^ Facca, Danilo; Lepri, Valentina (2013). Lengyel kultúra a reneszánszban: művészeti tanulmányok, humanizmus és politikai gondolkodás. Firenze: Egyetemi Kiadó. 14–16. ISBN 9788866554899.
  360. ^ Magocsi, Paul Robert (2018). Közép-Európa történelmi atlasza. Vol. 3. kiadás. Toronto: University Press. p. 37. ISBN 9781487523312.
  361. ^ Karczmarzyk, Włodzimierz (1990). Lengyel városok kilátása. Varsó (Warszawa): Interpress. p. 30. ISBN 8322323921.
  362. ^ Szolginia, Witold (1992). építészet. Varsó: Sigma NEM. p. 152. ISBN 978-83-85001-89-8.
  363. ^ Brockington, Grace (2009). Internacionalizmus és művészetek Nagy-Britanniában és Európában a Fin de Siècle-ben. Bern: Peter Lang. p. 116. ISBN 9783039111282.
  364. ^ Marcinek, Roman (2002). Lengyelország. Krakkó: Kluszczyński. 16., 158., 170. o. ISBN 9788388080425.
  365. ^ Kujawińska-Courtney, Krystyna; Williams, Evan (2011). Európai kultúra a sokszínűségben. Newcastle: Cambridge Scholars. 115–116. ISBN 9781443832953.
  366. ^ Roszkowski, Wojciech (2015). Kelet-Közép-Európa kulturális öröksége: történelmi vázlat. Varsó (Warszawa): Instytut Studiów Politycznych PAN. 44–46. ISBN 9788364091551.
  367. ^ Miłobędzki, Adam (1994). Lengyelország építészete: az európai örökség egy fejezete (lengyelül). Lengyelország: Nemzetközi Kulturális Központ-Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. 52–56. ISBN 978-83-85739-14-2.
  368. ^ Sok terv a Wawel-palota árkádos udvarát és íves loggiáit utánozta. Michael J. Mikoś. "Reneszánsz kulturális háttér". www.staropolska.pl. p. 9. Lekért 23 április 2009.
  369. ^ Stanley, John (2004). Jan IJ van der Meer áttekintett munkája: Irodalmi tevékenységek és attitűdök a sztaniszláv korban Lengyelországban (1764–1795): Társadalmi rendszer? Kanadai szláv iratok. 46 (1/2): 226–229. JSTOR 40870954.
  370. ^ Rączka, Jan Władysław (2001). Walka o polski styl narodowy w architekturze (lengyelül). Lengyelország: Politechnika Krakowska. ISBN 978-83-7242-153-1.
  371. ^ Dmochowski, Zbigniew (1956). Lengyelország építészete: történelmi áttekintés. London: Lengyel Kutatóközpont. p. 241. OCLC 636790894.
  372. ^ Kosmaczewska, Joanna; Poczta, Walenty (2021). A vidéki területek turizmusa és társadalmi-gazdasági átalakulása: bizonyítékok Lengyelországból. Milton: Taylor és Francis. 4–30. ISBN 9781000377385.
  373. ^ Centroni, Alessandra (3. január 2016.). Restauro e ricostruzione. Olaszország: Gangemi Editore. p. 121. ISBN 978-88-492-9191-9.
  374. ^ Dyczewski, Leon (29. július 2002.). Értékek a lengyel kulturális hagyományban. CRVP. ISBN 978-1-56518-142-7 – a Google Könyveken keresztül.
  375. ^ Koca, B. (2006). "Lengyel irodalom – a középkor (vallási írások)" (lengyelül). Archiválva innen Az eredeti A 8 november 2006. Lekért December 10 2006.
  376. ^ www.ideo.pl, Ideo Sp. z oo -. „A kézirat az első lengyel nyelvű mondattal [sic] digitalizált – Hírek – Tudomány és ösztöndíj Lengyelországban”. scienceinpoland.pap.pl. Archivált Az eredeti A 21 augusztus 2017. Lekért 24 May 2017.
  377. ^ "Az első lengyel mondat az UNESCO nyilvántartásában". #Lengyelország. Lekért 24 May 2017.
  378. ^ "Lengyel könyvtárak – Wiesław Wydra: A legrégebbi fennmaradt prózaszöveg lengyel nyelven. A Szent Kereszt prédikációinak jelensége". lengyel könyvtárak.pl. Lekért 24 May 2017.
  379. ^ Carter, FW (2006). Kereskedelem és városfejlesztés Lengyelországban: Krakkó gazdaságföldrajza, eredetétől 1795-ig. Cambridge University Press. o. 364. ISBN 978-0-521-02438-9.
  380. ^ "Dwujęzyczność w twórczości Jana Kochanowskiego". fp.amu.edu.pl.
  381. ^ Evonne Levy (2004. április). Propaganda és a jezsuita barokk. University of California Press. ISBN 978-0-520-23357-7. Lekért 24 May 2017.
  382. ^ Peter Melville Logan, szerk. (2014). A regény enciklopédiája. Társszerkesztők: Olakunle George, Susan Hegeman, Efraán Kristal. John Wiley & Sons. ISBN 978-1-118-77907-1. Lekért 24 May 2017 – a Google Könyveken keresztül.
  383. ^ Eunice L. Blavascunas (2008). A paraszti és kommunista múlt egy ökológiai régió kialakításában: Podlasie, Lengyelország. o. 98. ISBN 978-0-549-65633-3.[állandó holt láncszem]
  384. ^ "A Joseph Conrad Társaság (Egyesült Királyság) hivatalos honlapja". josephconradsociety.org. Lekért 10 február 2016.
  385. ^ "Az amerikai Joseph Conrad Társaság". josephconrad.org. Lekért 10 február 2016.
  386. ^ Booker, M. Keith (2020). A Science Fiction mozi történeti szótára. Rowman & Littlefield Kiadó. p. 261. ISBN 978-1-5381-3010-0.
  387. ^ "O Wiedźminie i Wiedźmince". Rynek książki.
  388. ^ "Tények az irodalmi Nobel-díjról". Nobelprize.org. 5. október 2009. Lekért 28 július 2011.
  389. ^ Gopnik Ádám (5. június 2007.). "Szymborska 'nézete': Kis igazságok élesen kivésve". npr.org. Lekért December 12 2010.
  390. ^ "Tokarczuk és Handke irodalmi Nobel-díjat kapnak". BBC News. 10. október 2019.
  391. ^ "A mindig házilag készített paradicsomleves az egyik első dolog, amit egy lengyel szakács megtanul elkészíteni." Marc E. Heine. Lengyelország. 1987
  392. ^ "Tu się w lasy schroniły wygnane ze zbytkowych stołów, narodowe potrawy, Borscs, Bigos, Zrazy, Pirogi i Pieczeń" Jan N. de Bobrowicz. Maxymilian arcyksiąże Austryacki obrany Król polski. 1848. s. 74; "Barszcz, húsleves, sztuka mięsa, pieczenie huzarskie, bigos, pierogi, kolbász z kapustą, przede wszystkim zaś rozmaite kasze" Zbigniew Kuchowicz Obyczaje staropolskie XVII-XVIII wieku. 1975; "pieczeń cielęca pieczona (panierowana), pieczeń cielęca pieczona (panierowana), pieczeń farkloade (prkloanae piecljańskańłłe= huspieczame w sosie beszcza) , pieczeń rzymska (klops z cielęciny) w sosie śmietanowym, pieczeń rzymska z królika " Stanisław Berger. Kuchnia polska. 1974.; Lengyel ünnepi konyhaművészet, Robert Strybel. Strybel, Robert (2003). Lengyel ünnepi konyha. ISBN 978-0-7818-0994-8 – a Google Könyveken keresztül.
  393. ^ Amanda Fiegl (17. december 2008.). "A bagel rövid története". smithsonianmag.com. Lekért 6 May 2023.
  394. ^ Byrd Hollar, Melanie; Dunn, John P. (2020). Főzés a történelmen keresztül: világméretű ételek enciklopédiája menükkel és receptekkel. Santa Barbara: Greenwood. 431–432. ISBN 9781610694568.
  395. ^ Steves, Rick; Hewitt, Cameron (15. augusztus 2017.). Rick Steves Pillanatkép Krakkó, Varsó és Gdańsk. Avalon Kiadó. ISBN 978-1-63121-624-4.
  396. ^ "gorzała – Słownik języka polskiego PWN". sjp.pwn.pl.
  397. ^ "A vodkagyártás története, a Lengyel Szeszipari Szövetség (KRPS) hivatalos oldalán, 2007". Archivált Az eredeti Az 30 szeptemberben 2007.
  398. ^ "EJPAU 2004. Kowalczuk I. AZ ALKOHOLIS ITAL FOGYASZTÁSÁNAK FELTÉTELEI LENGYEL FOGYASZTÓK KÖZÖTT". www.ejpau.media.pl.
  399. ^ Jim Hughes (4. február 2013.). "Elfelejtett sörstílusok: Grodziskie". badassdigest.com. Archivált Az eredeti A 17 február 2015. Lekért 10 May 2023.
  400. ^ Strybel, Robert; Strybel, Maria (31. március 2019.). Lengyel Heritage Cookery. Hippocrene könyvek. ISBN 978-0-7818-1124-8. Lekért 31 március 2019 – a Google Könyveken keresztül.
  401. ^ "Maks Faktorowicz: Polak, który stworzył kosmetyczne imperium" [Maks Faktorowicz: Egy lengyel, aki kozmetikai birodalmat teremtett]. Interia Kobieta (lengyelül). Lekért 24 May 2017.
  402. ^ "Maksymilian Faktorowicz – człowiek, który dał nam sztuczne rzęsy" [Maksymilian Faktorowicz – egy ember, aki műszempillákat készített nekünk]. Lengyelország rádió (lengyelül). Lekért 24 May 2017.
  403. ^ Stella Rose Saint Clair (12. február 2014.). "Sminkmesterek: A Max Factor története". Gyönyörű. Lekért 24 May 2017.
  404. ^ Lepan, Alen (22. május 2019.). "Lengyelország: egy ambiciózus játékos, aki hírnevet szerez a kozmetikai iparban". Napi Sabah.
  405. ^ Norbert Ziętal (13. július 2013.). "Przemyski Inglot ma już 400 sklepów na świecie" [A Przemysl Inglotnak már 400 üzlete van a világon]. Strefa Biznesu (lengyelül).
  406. ^ Butler, Sarah (2. szeptember 2016.). "Fenntartva! A lengyel divatlánc a BHS zászlóshajó üzletébe költözik". Az őrző. Lekért 12 március 2022.
  407. ^ a b Biedrońska-Słota, Beata (2005). A jelmezek és a textíliák kereszteződése Lengyelországban. Krakkó: Nemzeti Múzeum (Muzeum Narodowe). p. 20. ISBN 9788389424464. OCLC 607873644.
  408. ^ "A Wrightsman kollekció. 1. és 2. kötet, Bútorok, Aranyozott Bronz és Szerelt Porcelán, Szőnyegek". Metropolitan Museum of Art – a Google Könyveken keresztül.
  409. ^ a b c d Ford, Charles; Hammond, Robert M. (2009). Lengyel film: A huszadik századi történelem. London: Eurospan. 12–14., 118. o. ISBN 9781476608037.
  410. ^ a b c Haltof, Marek (2015). A lengyel filmművészet történeti szótára. Lanham: Rowman & Littlefield Publishers. 195., 25., 5., 91. o. ISBN 978-1322889191.
  411. ^ Tzvetkova, Juliana (12. október 2017.). Popkultúra Közép-Európában. ABC-CLIO. o. 188. ISBN 978-1-4408-4466-9.
  412. ^ a b Agnieszka Stępińska; Artur Lipiński; Dorota Piontek; Agnieszka Hess (2020). Populista politikai kommunikáció Lengyelországban. Berlin: Logos Verlag. 110., 114. o. ISBN 9783832586140.
  413. ^ Cabrera, Isabel (2020). „A világ olvasási szokásai 2020-ban”. geediting.com. Globális angol szerkesztés. Lekért 29 szeptember 2021.
  414. ^ The International Encyclopedia of Media Effects, 4 kötetes készlet. Wiley. 6. március 2017. p. 1160. ISBN 978-1-118-78404-4.
  415. ^ a b c Marszałkowski, Jakub; Biedermann, Sławomir; Rutkowski, Eryk (2021). A lengyel játékipar (PDF). Varsó (Warszawa): Lengyel Vállalkozásfejlesztési Ügynökség. ISBN 9788376334516.
  416. ^ "FIFA World Cup Statisztika – Lengyelország". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 6 december 2007. Lekért December 12 2010.
  417. ^ "FIFA Statisztika – Lengyelország". Archivált Az eredeti A 6 december 2007. Lekért December 12 2010.
  418. ^ "Lengyelország rendezi a 2012-es Eb-t!". warsaw-life.com. Lekért December 12 2010.
  419. ^ "FIVB Senior World Ranking – Férfiak". Lekért 30 May 2021.
  420. ^ „FIVB férfi röplabda-világbajnokság, Lengyelország 2014”. Lekért 1 január 2017.
  421. ^ "Döntő". Lekért 13 október 2018.
  422. ^ Fedor, Dariusz; Ramlau, Łukasz (2009). Polska, to tu się zaczęło (lengyelül). Lengyelország: Agora. p. 153. ISBN 978-83-7552-707-0.
  423. ^ "Speedway Világkupa: Lengyelország nyerte a 2010-es gyorsasági világbajnokságot". worldspeedway.com. Archiválva innen Az eredeti A 10 május 2011. Lekért December 18 2010.
  424. ^ Konopka Blanka (10. június 2022.). "Teniszláz sújtja Lengyelországot, mivel a klubok országszerte megugrott az érdeklődés". thefirstnews.com. Lekért 24 április 2023.
  425. ^ "Lengyelország megnyeri a Hopman-kupát, mivel Agnieszka Radwanska és Jerzy Janowicz együtt legyőzte Serena Williamst és John Isnert Perthben". abc.net.au. 10. január 2015. Lekért 24 április 2023.
  426. ^ Nyári sportok Lengyelországban Lengyelországban a látogatóknak online. Letöltve: 2. november 2014.

Hivatkozott munkák

Külső hivatkozások