Plakett

A mai világban a Plakett olyan témává vált, amely az emberek széles körében nagyon fontos és érdekes. A cégtulajdonosoktól és szakemberektől kezdve az akadémikusokig és a szabadidő szerelmeseiig a Plakett emberek millióinak figyelmét ragadta meg szerte a világon. Akár társadalmi hatása, akár történelmi jelentősége, akár a modern világban betöltött jelentősége miatt, a Plakett olyan téma, amelyet érdemes alaposan megvizsgálni. Ebben a cikkben elmélyülünk a Plakett különböző aspektusaiban, elemezve jelentését, időbeli alakulását és a társadalom különböző területeire gyakorolt ​​hatását.

Egy 15. századi padovai plakett

A plakett kis méretű dombormű, amelynek a hátoldala nincs kiképezve (hátlapja sima). Alakja általában négyszögletes. Anyaga általában fém, főként bronz.[1] Gyakran díjakkal, elismerésekkel együtt adják át a díjazottnak.

Különbözik tőle az érem, amelynek elő- és hátlapján is dombormű található és alakja általában kerek (bár létezik négyszögletes vagy ovális érem is).[2]

A szó eredete

A francia plaquette szóból ered, amelynek jelentése táblácska (a francia szót a magyarnál tágabb értelemben, mindenféle táblácskára használják.)

Története

Mint önálló művészeti műfaj, Itáliában jelentkezett először az 1440-es években. Első alkotói közé tartozott pl. A. Filarete, Francsesco di Giorgio Martini. A reneszánsz korban egyre jobban kiteljesedett Urbinóban, Milánóban és Modenában, elterjedt Németországban (Hans Peisser). Különösen kedvelték és gyáűjtötték a humanisták, mint Rotterdami Erasmus. A reneszánsz kor után feledésbe merült. A 19. században főleg a franciák élesztették fel (Hubert Pontscarmé, Clément Chaplain, Alexandre Charpentier). A 20. század elejétől hazánkban is népszerű műfaj; csaknem valamennyi jelentős szobrászművészünk készített illetve készít plaketteket is. Kiemelkedő művelői közé tartozott Beck Ö. Fülöp.

Jegyzetek

  1. Művészettörténeti ABC. 341. old.
  2. Művészettörténeti ABC. 119. old.

Források

Commons:Category:Plaquettes
A Wikimédia Commons tartalmaz Plakett témájú médiaállományokat.
  • Magyar nagylexikon XIV. (Nyl–Pom). Főszerk. Bárány Lászlóné. Budapest: Magyar Nagylexikon. 2002. 841 – 842. o. ISBN 963-9257-11-7  
  • (szerk.) Németh Lajos – Molnár Albert – Voit Pál: Művészettörténeti ABC. Terra, Budapest, 1961.