Ebben a cikkben elmélyülünk a Pankráció lenyűgöző világában, feltárva annak különféle vonatkozásait és jellemzőit, amelyek ma is aktuálissá teszik. A Pankráció a keletkezésétől az idők során bekövetkezett fejlődéséig jelentős hatást gyakorolt a társadalomra, számos területet befolyásolva, és ellentmondásos véleményeket generált. Egy mély és részletes elemzés segítségével igyekszünk megérteni a Pankráció jelentőségét a jelenlegi kontextusban, megvizsgálva jelentőségét a kultúra, a politika, a technológia és más területeken. Csatlakozzon hozzánk ezen az utazáson a Pankráció univerzumán keresztül, ahol felfedezhetjük annak hatását és relevanciáját a mai világban.
A pankráció a birkózás egy előre megrendezett műfaja, melyben a küzdő felek látványos külsőségek között verekednek egy ringben – és nem ritkán mellette.
A pankrációs versenyeket négyzet alakú emelt küzdőtéren tartják, mely igen hasonló az ökölvívó mérkőzéseken használtra. Mérete változó, egy-egy oldala 14 és 20 láb között változhat. Körben három sávban erős gumikötelek találhatók, melyek nekifutásra visszalökik a játékosokat. A sarkokban kipárnázott rögzítők tartják a köteleket. A padlózat merev, de egyidejűleg ruganyos, a ráesés energiáját elnyeli, ráütésre igen erős hanghatást kelt. A mérkőzéseket általában jellegzetes hanghordozású műsorvezetők konferálják fel, csíkos mezt viselő játékvezetők felügyelik, a ring széléről bírók figyelik. Az egy menetből álló mérkőzés addig tart, amíg az egyik játékost két vállra nem fektetik annyi időre, míg a játékvezető háromszor a ring padlójára csap.
A múltban az amerikai és kanadai pankráció jellemzője volt, hogy a mérkőzések végeredményét előre eldöntötték, és a pankráció (más néven wrestling vagy hivatásos birkózás) kifejezést később már csak az ilyen, előre eltervezett kimenetelű mérkőzésekre használták, melyeket worknek hívnak, azaz „megdolgozott mérkőzés”-nek. A mai pankrációra jellemzőek a különböző ütések, dobások, ugrások és feszítések, melyek a klasszikus birkózáson kívül különböző egyéb harcművészetekből és küzdősportokból származnak.
A modern pankráció egyfajta előadóművészet, ahol a résztvevők egy olyan műsort hoznak létre, mely egy küzdősport jellegű mérkőzést vagy mérkőzés-sorozatot szimulál, de az eldöntött eredményt nem nézik jó szemmel a résztvevők és maguknak akarják pl. a bajnoki címet. A valós küzdelem mértéke a mérsékelttől (például az egyesült államokbeli World Wrestling Entertainment promóció) az igen valósághűn át (például a japán stílus) a látványosan valószerűtlenig terjedhet (például a mexikói lucha libre, mely jellemzően színpadias és stilizált). A tag team mérkőzéseket négyen, kettő kettő ellen tartják.
A küzdő felek úgy teszik a mérkőzéseket még izgalmasabbá, hogy különböző, más sportágtól átvett ruhákat, látványos jelmezeket, vagy egyéb kiegészítőket (láncot, maszkot, palástot, sőt van, hogy gitárt) viselnek, jó illetve rossz figurák számukra kiosztott szerepeit játsszák. A jófiúk a közönség lelkes tombolása, a rosszfiúk meg hangos füttykoncert közepette vonulnak a négyszögbe. A mérkőzéseket többnyire a jófiúk nyerik. A mérkőzések között látványos, sokszor botrányba és verekedésbe hajló interjúk lehetnek, ezek egyik nagy egyénisége a fehér öltönyben, vörösre festett arccal fellépő Brother Love (Bruce Prichard) volt.
Az ismert pankrátorok többnyire hosszabb távon ugyanazt a felvett figurát alakítják (pl. Big Bossman (Nagyfőnök) rendőrnek öltözött, The Undertaker (Sírásó) egy sejtelmes, sötét figurát alakít, a Nasty Boys (gusztustalan fiúk) tag team duó kirívóan gusztustalan dolgokat művelt. Időnként szerepváltás is előfordul.
A versenyzők a mérkőzés előtti promóció során a nézők legnagyobb tetszésére artikulálatlan üvöltözéssel és mintegy állatias viselkedéssel szidják, fenyegetik egymást, ebben sokszor menedzsereik is közreműködnek. A mérkőzést a közönség által is tudottan egyfajta előadásként vagy színjátékként kezelik, ami a modern pankrációnak éppen a lényege. Az esésekre, ütésekre tudatosan rájátszanak, azokat veszélyesebbnek és sokkal fájdalmasabbnak mutatják, mint amilyenek valójában.
Időnként a mérkőzés eldurvulhat, a közönség szórakoztatására olykor a mérkőzésvezetőt és a többnyire a négyszög mentén tartózkodó és a mérkőzésbe beleszóló menedzsereiket is belekeverik, esetenként látványos tömegverekedés tör ki, egymást székekkel ütik, vagy a közönség soraiba dobják. Időnként különösen alaposan megrendezett jeleneteket adnak elő, ilyen volt többek között Ultimate Warrior kinyithatatlan fémkoporsóba zárása The Undertaker (Sírásó) és menedzsere Funeral Parlor (Temetkezési vállalat) által 1991-ben.
A pankrációban, az előre megírt történetek miatt vannak gonosz (heel)[1] és jó (face)[2] karakterek. "Face Turn"-nak nevezik, hogy egy adott pankrátornak megváltozik a személyisége, és az eddig megszokott gonoszságokat már nem csinálja. Beáll a jó oldalra, és újra a közönség kedvence lesz. A "Heel Turn" ennek a fordítottja: egy korábban jó pankrátorból gonosz lesz, vagyis szembefordul mindenkivel, viszályt kelt, és a nevéből adódóan gonosz dolgokat csinál.
A "Feud" a pankrátorok közötti viszályt jelenti. Ennek alapja lehet korábbi sérelem, vereség, szakmai nézeteltérés. Egy viszály több hónapig, de akár egy évig is eltarthat.[3]
A pankrációs szervezet legtöbb bevételt hozó műsora. (Például a Smackdown)
Azok a pankrátorok, akik a legtöbb bevételt hozó műsoron fellépnek.
Magyarázat nélkül befejezni egy feudot, angle-t vagy gimmicket. Általában arra használjuk, amikor a közönség nem mutat érdeklődést a dolog iránt és ezért fejezik be azt.
Japán szervezetek speciális szakzsargonja a szervezet legnépszerűbb face pankrátorára.
Általában korábbi pankrátor, aki segíti a mostani birkózókat. Ötletekkel áll elő a meccs elemeivel kapcsolatban. Közvetítő szerepet tölt be a szervezet és a birkózó között. A WWE producereknek hívja az Agentjeit.
A két birkózó közötti sztorivonal. Különböző hosszúságú lehet egy meccstől akár egy fél éven át is tarthat.
A ring legszéle, ahol a szerkezet a legkevesebbé ruganyos, ezért az itt végzett mozdulatok kifejezetten fájdalmasnak számítanak.
A színfalak mögötti rész az arénában, ahol az öltöző, az interjúhelyszínek, és a vezetőség állása kap helyet.
Az a műsor ahol a szervezet közép és alsó kategóriás pankrátorai lépnek fel. (Például Superstars)
Értelemszerűen azok a birkózok, akik a B-Shown szerepelnek.
A jófiút, a hőst alakító pankrátor. Röviden Face-ként hivatkozunk rá.
Magyarul Pisiszünet meccs, általában két nagyobb összecsapás közé rakják, hogy a közönségnek legyen ideje kipiheni magát. A női forradalom előtt hagyományosan a Dívák töltötték be ezt a szerepet.
Pengézni. Az a technika, mikor a birkózó egy hagyományos borotvapengével felvágja a saját homlokát, így elérve azt, hogy vérezzen.
Csapat mérkőzésben olyan bepacsizás, amikor vagy a csapattárs, vagy az ellenfél nem veszi észre a pacsit.
Egy viszály utolsó mérkőzése.
Összeállítani egy pankrációs esemény mérkőzéslistáját. Az ezt végző személyt hívjuk Booker-nek. A bookingot használjuk arra is ha egy aktuális esemény felépítéséről, vagy egy mérkőzés kulcspontjairól beszélünk.
Hibásan végrehajtott mozdulat, vagy promóban hibásan elhangzott szavak.
Időlimites döntetlen.
Gyakorlatilag a földet érés, legalapvetőbb formája, amikor a birkózó a hátára esik a ringben.
Arra használatos kifejezés, amikor a booker vagy egy tapasztalt birkózó ellehetetlenít egy feltörekvő pankrátort.
Maga a pankráció.
Elkezdeni vérezni.
Magyarul beültetni az embereket a székekbe. Olyan eseményt csinálni, amire az emberek kíváncsiak ezért megnézik a szervezet műsorát
Informálni az ellenfelet hogy melyik mozdulat következik. Call the match azaz hívni a mérkőzést: amikor egy birkózó folyamatosan irányítja a meccset. Magyarul a hívni, illetve a behívni kifejezést használjuk rá.
Ringszőnyeg, a ringet fedő borítás neve.
Olyan sokszor megismételt szöveg, ami az adott birkózó szlogenjévé, védjegyévé válik.
Egy pankrációs esemény meccslistája, amit három fő részre szoktunk bontani: lowcard/undercard, midcard és a main event (lásd lentebb).
Magyarul cipelni valakit. Amikor a képzettebb birkózó átsegíti a kevésbé tehetséges vagy éppen sérült pankrátort a mérkőzésen.
Azaz a bajnokok előnye, bajnoki címet nem lehet diszkvalifikációval vagy kiszámolással megszerezni, hacsak erről külön stipuláció nem rendelkezik.
Gyors negatív reakciót kiváltani a helyi közönségből. Például a helyi sportcsapatot vagy hírességet becsmérelve.
A Cheap heat ellenpontja, amikor hasonló módszerekkel pozitív reakciókat váltunk a közönségből. Például a helyi sportcsapatot vagy hírességet dicsérve.
Illegális taktikák használata: például mélyütés vagy valamilyen eszköz használata.
Olyan mérkőzés befejezés, amikor nem történik csalás, külső beavatkozás vagy bármilyen ellentmondásosság a győztes kilétét illetően.
Eredetileg félresikerült hadászati manőverekre használt szó, birkózásban főleg a sokemberes, összecsapott mérkőzésekre használjuk, amik teljes katyvaszt hoznak és nincs semmi értelmük történetmesélés vagy karakterépítés szempontjából.
Vérezni a mérkőzéseken.
A mérkőzés egyik szakasza, amikor a face visszatér a meccsbe a heel dominancia után. (leghíresebben talán Hulk Hogan csinálta, akinek ezt a szekvenciáját Hulking up-nak nevezzük)
Amikor a pankrátor olyan erősen vérzik hogy az egész arcát elborítja a vér, és az izzadsággal összekeveredve egy karmazsin színű álarcot hoz létre.
TV-ben nem közvetített mérkőzés egy televíziós adás felvételén. Műsor előtt új birkózók felmerésére, műsor után a helyi közönség kielégítésére használják.
Páros mérkőzésen az a szekvencia, mikor az egyik csapat mindkét tagja támadja az egyik ellenfelet.
Amikor a mérkőzésben résztvevők meccs végére szerepet cserélnek. Vagyis az a pankrátor aki heelként érkezett a mérkőzésbe faceként távozik. Míg a facenél fordítva. Leghíresebb példa: Hart kontra Austin, WrestleMania 13.
Az a pankrátor vagy sztorivonal akire/amire kíváncsi a közönség, ezáltal a legtöbb pénzt hozza.
Döntetlen eredmény, például dupla kiszámolás vagy dupla leszorítás esetén.
Elveszteni a bajnoki címet.
Egy csapat legerősebb és legnagyobb tagja. Más esetekben olyan személy, aki a ringen kívüli speciális bírói szerepet tölt be és a fő feladata a rend fenntartása.
Magyarul "veszélyben lévő babyface", a páros mérkőzések jellegzetes vonása, amikor a heel csapat elszigeteli az ellenfél egyik tagját a csapattársától, és dominanciát gyakorol felette, miközben hiábavalóan próbál kipacsizni a ringből. Jellemzően a hot taget (lásd lentebb) megelőző periódus.
A mérkőzés befejezése.
Egy PPV-t (fizetős vagy különleges adást) követő első televíziós adás.
Olyan két vállra szorítási kísérlet amiből a birkózó kirúg. Jellemzően azokra az esetekre használjuk, ahol a tust kezdeményező félnek reális esélye van a győzelemre (pl. egy signature vagy finisher mozdulat, esetleg csalás után).
Viszály két birkózó vagy csoport között. Ezek a sztorivonalakba vannak ágyazva a tévés adásokban. Van, amelyik csak pár hónapot él meg, de ritkább esetben évekig is tarthat.
Olyan bajnok aki gyakran védi meg a címét.
A mérkőzés tervezett befejezése.
A pankrátor azon mozdulata amivel megnyeri a mérkőzést.
Olyan fegyver aminek a használata nem megengedett a mérkőzésben.
A birkózó által alakított karakter amit megszemélyesít. Minél kevésbé valószerű, amit játszik, annál „gimmickesebb”.
Olyan mérkőzések aminek van valami specialitása (Hell in a Cell, Elimination Chamber, Money in the Bank, WarGames stb.)
A mérkőzés szereplői (vagy a döntéshozókkal kapcsolatban álló bíró) ezzel a kifejezéssel jelzik egymásnak hogy ideje elkezdeni a mérkőzés befejező szekvenciáját.
A PPV (fizetős vagy különleges adás) előtti utolsó televíziós adás
A bajnoki cím maga.
Legyőzni valakit.
Az entrance függöny mögötti utolsó hely. Gorrilla Monsoonról, a legendás kommentátorról lett elnevezve, akinek ez a volt a kedvenc helye.
Zöldfülű, kezdő birkózó
A profi birkózás egy különösen véres és brutális ága ahol az eszközhasználaton van a hangsúly.
Természetes úton vérezni, vagyis nem pengézni.
Negatív közönség reakció, fújolás.
A mérkőzés azon szakasza, mikor a heel dominálja a mérkőzést.
Valódi ellenszenv a birkózóval szemben a színfalak mögött (pl. magaviseleti probléma, vagy rivális szervezettől való átigazolás esetén).
A gonosz karaktert alakító birkózó, akinek a feladata a közönségből negatív reakciót kiváltani.
Általában kisméretű, viszont gyors és akrobatikus mozdulatokat használó pankrátor
A mérkőzés azon pillanata, amikor a heel által dominált face karakter előtt látszólag remény nyílik a comebackre (lásd fentebb), azonban a heel ezt meghiúsítja.
Olyan birkozó, akinek megvan az a képessége hogy egy mérkőzést befejező valós fogást bevigyen az ellenfelének, így kényszerítse azt a vereségre.
Siettetett viszály, amikor egy feudot a rövid távú előnyök miatt rövid idő alatt visznek véghez.
Csapatmérkőzésben egy hosszú heel dominancia után bekövetkező pacsi amikor a face csapat frissen mérkőzésbe lépő tagja átveszi a kezdeményezést.
Tévében nem közvetített esemény.
Olyan meccs vagy promo ami előzetesen nem szerepelt a pankrációs esemény programjában.
Független szervezet. Olyan kisebb pankrációs szervezet, ami nem rendelkezik országos televíziós társaságon futó műsorral.
Internet wrestling community, magyarul internetes pankrációs közönség. Azok a szociális média felhasználok (legtöbbször smarkok), akik megbeszélik és véleményt alkotnak a pankrációs adásokról az interneten vagy szociális médiában.
Egy pankrátor nyers technikai tehetsége. Mozdulat repertoár szelessége, és azok kivitelezésének szabályossága.
Az első mérkőzés egy pankrációs eseményen. Curtain jerker pedig egy olyan birkózó, akit gyakran az első mérkőzésbe bookolnak.
Kétféle használata van, egyrészt a szteroidokra, máskor pedig a vérre hivatkoznak vele.
Egy birkózó elhagyja a pankrációs szervezetet egy másik kedvéért.
Elveszteni egy mérkőzést.
Olyan birkózó, akit arra használnak, hogy más pankrátorok ellen veszítsen. A WWE az „enhancement talent” kifejezést használja rájuk.
Azt mutatni hogy a pankráció egy igazi sport, és ezt az illúziót fenntartani. Az 1980-as évek előtt minden promóció és szervezet betartotta azt az íratlan szabályt, hogy a pankrációt valódi sportként kell ábrázolni.
Amikor a pankrátor kirúg egy leszorítási kísérletből.
A legitim rövid formája. A valós dolgokra használjuk, ami nincs előre megírva. Például valódi sérülés vagy valódi viszály a színfalak mögött.
Alacsony profilú birkózó, aki nem kerül be a fő sztorivonalakba és mérkőzésekbe. A pankrációs gála első felének résztvevője.
A pankráció mexikói ága. Gyors, akrobatikus mozdulatok jellemzik.
Azaz matrac. Gyakorlatilag a ring padlóját hívjuk így.
A legjobban reklámozott mérkőzés egy pankrációs eseményen. Általában az utolsó mérkőzés a cardon. A gála fő eseménye.
Az a birkózó, aki általában a gálák fő eseményeiben birkózik. A cég legnagyobb sztárjai, akik a legtöbb bevételt hozzák.
Olyan nem birkózó karakter, aki segíti a közönségnél elfogadottá tenni az adott pankrátort. Általában heel szerepet töltenek be.
Rövid kifejezés a WWE WrestleMania PPV-ra.
Hagyományosan olyan pankráció rajongó, aki elhiszi, hogy a pankráció nem megrendezett. Gyakorlatilag vakon követi a műsort, és nem akar tudomást venni a megrendezettség tényéről. Mára javarészt elvesztette ezt a jelentését, inkább azokra a fanokra értjük, akik nem olvasnak utána a pankráció híreinek, és nem foglalkoznak vele az adáson kívül. Napjainkban a „Casual Fan” kifejezés az elfogadott. A kifejezés tovább él a Product Mark-ban, ami azokat a nézőket takarja, akik csak egy szervezetért rajonganak és a többit egyáltalán nem nézik.
Gyakorlatilag a legjobb technikájú birkózó a rosteren, akit gyakran mások betanítására használnak.
A pankrációs esemény középső része. A kevésbé nagy presztízsű övek körül zajló viszályok. A Mid-carder pedig az a birkózó, aki ezekben részt vesz. Középkategóriás pankrátor.
Olyan mérkőzés egy pankrációs eseményen, amire a nézők legnagyobb része kíváncsi. Gyakran ez adja el a gálát a nézőknek.
Általában hatalmas termetű pankrátor, akit úgy bookolnak, hogy szinte legyőzhetetlennek tűnik, a mérkőzései többsége pedig egyoldalúan zajlik az ő gyors győzelmével.
Az a Manager. aki a birkózó helyett promózik, hogy ellensúlyozza a hiányosságait.
A mérkőzés vége felé zajló leszorítás kísérletek, amiben a birkózó megvárja az utolsó pillanatot, és csak akkor rúg ki. Gyakran false finishként is hivatkozunk rá.
Olyan mérkőzés ami döntetlennel, vagy a győztes definiálása nélkül ér véget.
Amikor egy pankrátor nem reagál az ellenfele mozdulataira, és nem mutatja ki hogy az fájdalmas.
Amikor egy birkózó nem jelenik meg egy adott eseményen, amire reklámozták. Lehet sztorivonalba tartozó lépés, de előfordul, hogy a pankrátor tényleg nem megy el az eseményre.
A negatív reakciók olyan magas szintje ahol a közönség már lázadás közeli állapotba kerül.
Első számú kihívó. A következő pankrátor, aki versenybe szállhat a bajnoki címért.
Az elsőszámú definíció szerint az a pankrátor aki népszerű a közönségnél. A második szerint pedig az a pankrátor aki működik a közönség előtt, vagyis a face-t élteti a közönség, míg a heelt kifújolja.
Bizonyos mozdulatok túljátszása. A birkózó egy ütést vagy mozdulatot túlságosan színpadiasan játszik el.
Egy sztorivonal vagy angle befejezése amiből a közönség és a szervezet is profitál. Például egy face hosszú viszály után legyőzi a domináns heelt
Kétvállra fektetés. A mérkőzés befejezésének egyik módja, mikor a pankrátor ellenfele vállát a bíró háromig tartó számolásáig a ringszőnyegre nyomja.
Pozitív közönségreakció, éljenzés.
Olyan ütés, ami valódi kontakttal jár.
Erősként ábrázolt pankrátor, általában tekintélyes méretű izmokkal, akinek a birkózói stílusa legfőképp nagy ütésekből és dobásokból áll.
Olyan mérkőzéssorozat amikor azonos pankrátorok harcolnak.
A birkózó monológja, vagy párbeszéd az ellenfelével. Az eredeti célja a következő esemény eladása volt. Ma a történetmesélés egyik legfontosabb eszköze.
A birkózás japán stílusa. Az erős ütésekre és rúgásokra épít.
Egy birkózó feljebb emelése a cardon.
Olyan eseménysorozat, amikor a bírót kiütik, így az lemarad egy csalásról vagy egy két vállra fektetési kísérletről.
A visszavágó jóga. Amikor egy bajnok elveszti a bajnoki címét akkor a „szabály” szerint jár neki egy 1-az-1 elleni visszavágó az övért. Ezt a sztorivonalak érdekében gyakran elhagyják.
Egy birkózót újracsomagolni, új karaktert adni neki.
Pihentető fogás, ahol a birkózok kicsit kifújhatják magukat vagy megbeszélhetik egymás között a következő szekvenciát. Tévés adásokon általában a reklámszünet alatt zajlik ez.
Öltözői ugratás.
Az a birkózó, aki teljesen tudatában van annak, hogy mit kell tenni egy mérkőzés alatt, ezért általában ő hívja a mérkőzést, ő dönti el a mozdulatok sorrendjét.
A pankráció igazi művészi része. Úgy birkózni, olyan gesztusokat és mozdulatokat használni és azokat úgy időzíteni, hogy a közönség érzelmileg benne legyen a mérkőzésben.
A birkózói képességek megkopása, főleg egy hosszabb kihagyás következtében.
Bezavarás. Általában a heelek taktikája hogy a face-t megzavarva megfosszák a győzelemtől.
Hamarabb befejezni a mérkőzést a tervezettnél. Általában valós sérülés vagy televíziós adás esetén a műsoridőből való kifutás következtében.
Az ellenfél mozdulatainak szabotálása, azzal a szándékkal, hogy ezáltal az gyengébbnek nézzen ki. A technika lényege, hogy az emelő mozdulatoknál nem segítünk az ellenfelünknek, nem működünk vele együtt egy beleugrással, sőt még a testsúlyunkat is úgy helyezzük, hogy nehezebb legyen felemelni minket. Ez rendkívül sérülésveszélyes.
A műsor előre megírt vázlata. Egyszóval a forgatókönyv.
Reagálni az ellenfél mozdulataira, eladni, hogy a támadásai fájnak, sőt sérülést is okoznak.
A mérkőzés azon szakasza (többnyire eleje), amikor a face karakter villog, és általánosságban jobbnak tűnik heel ellenfelénél.
Amikor egy pankrátor eltér az előre megírtaktól, akár interjúszegmensben, akár mérkőzésben.
Egy birkózó jól ismert mozdulatai, amit minden egyes mérkőzésében használ.
Egy olyan sztorivonal, vagy karakterfejlesztés ami lassan fejti ki a hatását.
Eredetileg a rövid formája a smart marknak: olyan rajongó, aki tudatában van annak, hogy a pankráció megrendezett, de ezt nem saját tapasztalatból tudja. Mára ez a fogalom is átalakult, inkább azokra a rajongókra értjük, akik az adásokon kívül is foglalkoznak a pankrációval akár a szociális médián, fórumokon vagy egyéb online felületen keresztül, és a vélt vagy valós háttérinformációik alapján alkotnak érzelmi véleményt a termékről. Aktív tagjai az IWC-nek.
Olyasvalaki, akinek van belső információja a bizniszről, általában első kézből.
Előre megtervezett jelenet a mérkőzésben, általában a csúcspontokra használjuk. High spot valami különösen látványos vagy éppen veszélyes jelenet.
Olyan mérkőzés, ami a történetmesélés helyet az egymást követő high spotokra helyezi a hangsúlyt.
Maga a ring.
Egyoldalú, gyors mérkőzés, általában egy új karakter vagy mozdulat befuttatására használják.
Ezt arra használjuk, aki állva marad egy fizikális jelenet, meccs vagy szegmens végén. Jellemzően az a célja, hogy az adott birkózót erősnek láttassa.
Olyan csapat ami három vagy több tagból áll és hosszabb távra együtt marad. A birkózók pedig segítik egymást és részt vesznek egymás sztorivonalakban (vagy közös viszályokban).
Olyan birkózó, akinek az ütései és mozdulatai a kelleténél több fájdalmat okoznak. Időnként a „snug” szót is használjuk rá.
Rúgás vagy ütés, olyan kontaktalapú manőver, ami nem fogásokat vagy dobásokat használ.
Egy japán ihletésű pankrációs stílus, ami továbbra is megrendezett, viszont harcművészeti mozdulatokra épít, amelyek sokszor valódi kontaktokkal járnak.
A birkózó ezzel jelzi, hogy feladja a küzdelmet. Az ellenfél testrészén vagy a ringszőnyegen végzett gyorsütemű kopogás.
Face karakterből heel karakterré válás és fordítva.
Olyan birkózó aki se nem tisztán heel, se nem face karaktert alakít.
Átmeneti bajnok, akinek a feladata az „A” birkózótól elvenni az övet hogy azt „B” birkózó tőle vegye el. Azért használjak, hogy elkerüljék vele „A” és „B” összecsapását.
Olyan bajnoki cím, amit épp egy birkózó sem birtokol
Általában vonzó hölgy, aki egy férfi birkózót a ringhez kísér, és manageri feladatokat lát el.
Rövid videóanyagok, amik az adott birkózót vagy történetet hivatottak bemutatni.
Az a fajta pozitív karakter, akinek egyáltalán nincsenek negatív tulajdonságai, nincs a jellemében szürke árnyalat, hanem száz százalékig pozitív dolgokat képvisel.
Bármi, ami előre megrendezve történik.
Egy bizonyos testrészt támadni, imígyen előkészítve a birkózó finisherét
Más szóhasználat a birkózóra. Általában a birkózó tehetségét leíró jelzővel szerepel együtt. Pl.: kiváló Worker.
Egy birkózó látszólag eltér a szkripttől, gyakran kayfabe-törő utalásokkal, így elérve a valóságosság látszat, de igazából minden úgy történik, ahogy az meg volt előre tervezve.
Amikor valódi sérülés történik, a bíró karjait X-alakban feltartva jelzi azt az orvosi személyzetnek.
A közönség általi elvárások és fizikai teherbíró-képesség egyaránt megköveteli a hatalmas izomtömeg létrehozását, ezért a hivatásos pankrátorok igen gyakran használnak izomtömeg-növelő és erőnlétet fokozó, gyakran illegális szereket.
Noha a pankráció sok tekintetben szimulált, az ellenfélre mért hatás inkább csak látványos, számos pankrációbeli manőver okoz valódi fájdalmat és akár súlyos sérülést is, ha helytelenül hajtják végre. Minden elővigyázatosság ellenére gyakoriak a fájdalmas sérülések, ezért szinte általános a fájdalomcsillapítók szedése, sokan közülük tartósan kokaint használnak. Az erős és egészséges külső sokszor súlyosan károsodott belsőt takar. Meglepően gyakori körükben a kábítószer-fogyasztás és a korai halál, de több öngyilkosság is előfordult már. A mérkőzés alatti halálos baleset igen ritka, ezek közül az egyik legrettenetesebb Owen Hart balesete volt 1999. május 23-án.