Mai cikkünkben a Párkány (építészet) lenyűgöző világába fogunk beleásni. A Párkány (építészet) eredetétől a modern társadalomra gyakorolt hatásáig állandó érdeklődés és vita téma volt. Az évek során a Párkány (építészet) fejlődött, és alkalmazkodott a társadalmi, technológiai és kulturális változásokhoz. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Párkány (építészet) különböző oldalait, és elemezzük a mindennapi élet különböző aspektusaira gyakorolt hatását. Akár személyes, akár szakmai, akár globális szinten, a Párkány (építészet) többféleképpen is rányomta bélyegét világunkra, és elengedhetetlen, hogy megértsük jelentőségét és hatókörét. Csatlakozzon hozzánk ezen a felfedező és elmélkedő utazáson a Párkány (építészet)-ről.
A párkány két, három vagy több tagból álló, összefogó vagy koronázó, erősebben vagy gyengébben kiugró, többé-kevésbé gazdagon tagozott, valamely építményt, vagy egyes részeit tagoló, vízszintes épületszerkezeti elem.
A párkányokat elvileg három részre tagoljuk, bár nem mindegyik rész jelenik meg minden párkányon. Az egyes részek (fölülről lefelé haladva):
A geiszon (koszorúpárkány) a párkány fölső, kiülő, koronázó része.
A fríz (képszék, párkánymező, gerendamező) a párkány középső, vízszintes sávja, az épület egy-egy részének formai lezárására, tagolására, díszítésére szolgáló elem. Figurális, növényi vagy geometrikus mintákkal díszítik — ennek megfelelően ornamentális és figurális változatait különböztetjük meg.
Az architráv (episztillon) a párkány többi részét hordozó, egyenes áthidalás. Az ógörög építészetben használt, monolit (egy kőből faragott) támaszgerendás szerkezetekből fejlődött ki. Az antik és az azt követő templomépítészetben az architráv az a vízszintes, oszlopokon fekvő főgerenda, ami a fölötte elhelyezkedő épületelemeket hordozza.
A hagyományos (vasbeton előtti) épületekben a párkányok anyaga lehet: