Nemi tavi hajók

Ebben a cikkben a Nemi tavi hajók-ről és a modern társadalomra gyakorolt ​​hatásáról fogunk beszélni. A Nemi tavi hajók napjainkban nagy jelentőségű téma, és állandó vitákat váltott ki számos területen. Megjelenése óta a Nemi tavi hajók felkeltette a szakértők és a rajongók érdeklődését, végtelen véleményeket és elméleteket generálva, amelyek értelmet és megértést kívánnak adni neki. Az évek során a Nemi tavi hajók olyan tanulmányok, kutatások és elemzések tárgya volt, amelyek megpróbálják megfejteni valódi jelentését és a mindennapi életre gyakorolt ​​​​hatásait. Ebben a cikkben a Nemi tavi hajók különböző perspektíváit és a jelenkori világban betöltött szerepét vizsgáljuk meg, elemezzük számos oldalát, és azt, hogy hogyan alakította azt a valóságot, amelyben élünk.

Az egyik Nemi tavi római hajó (rekonstrukció)

A Nemi tavi hajók avagy Caligula hajói alatt azon két luxushajót értjük, amelyet Caligula (37-41) építtetett és Néró bukásakor elsüllyesztették őket. Az egyik (71,3 × 20 m) Caligula császár és kísérete számára szolgált palotaként, a másikon (73 × 24 m) Diana-szentély kapott helyet. Mindkét hajó az ókori Róma műszaki ismereteibe engedett bepillantást, hiszen luxushajók lévén és a kor legnagyobb hajóiként felhasználták az ókori világ tudásának javát, többek között olyan általunk kevéssé ismert újításokat mint a csapágy (melyet addig Leonardo da Vinci találmányának hittek), szivattyú (görög), csővezeték zárócsappal, hypocaustum (talajfűtés), padlómozaikok, padlófűtés, vízmerítő, mozgótengelyű horgony, különleges hajóépítési módszerek (méreteinél fogva) és sok minden más. Egyesek azt is feltételezik, hogy a jó állapotban megmaradt szegeket eredetileg galvanizálhatták.

A leletekről a környékbelieknek évszázadok óta tudomása volt, és már a reneszánsz óta próbálkoztak kiemelésükkel. A megmentésüknek nagy löketett adott a tó partján feltárt Diana kultuszhely, ill. a roncsok helyének pontos meghatározása. A modern feltárások 1927 és 1932 között folytak, Mussolini és a fasiszta rendszer támogatásával. A vízszint csökkentését is az ókori csatorna felhasználásával oldották meg. A jó állapotban megmaradt hajókat a tó partján felépített múzeumban helyezték el, azonban a második világháború végén a németek kivonulásukkor felgyújtották a páratlan leletegyüttest. Egyesek szerint a tragédiáért azonban a szövetségesek ágyútüze a felelős.

Irodalom

  • Deborah N. Carlson, "Caligula's Floating Palaces." Archaeology. May/June 2002, Vol. 55, Issue 3, p. 26
  • Novotný a kol 1986: Encyklopédia archeológie

Kapcsolódó szócikkek

Külső hivatkozások