A Munkavédelem témája az elmúlt években nagy érdeklődést és hatást váltott ki a társadalomban. Megjelenése óta a Munkavédelem vita, tanulmányozás és elemzés tárgya különböző területeken, legyen szó a politikáról, a kultúráról, a tudományról vagy a technológiáról. A Munkavédelem-nek sikerült megragadnia a szakértők és a nagyközönség figyelmét, és sokféle véleményt és álláspontot generált jelentésével, következményeivel és a társadalomra gyakorolt hatásaival kapcsolatban. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Munkavédelem hatását és jelentését különböző kontextusokban, meghatározva trendjeit és lehetséges jövőbeli előrejelzéseit.
A munkavédelem célja, hogy a szervezetten munkát végzők egészségét megőrizze, munkavégző képességüket megóvja, munkakörülményeiket ennek megfelelően javítsa. A munkavédelem a szervezett munkavégzésre vonatkozó egészségügyi és biztonsági követelmények komplex rendszere és ezek végrehajtása.
A munkavédelem során a tárgyi és személyi feltételeket úgy kell megteremteni, hogy megelőzhetőek, elkerülhetőek legyenek a munkabalesetek és a foglalkozási megbetegedések. Összhangban kell lenniük a személyi és tárgyi feltételeknek.
Az embert a tudatos és célirányos munkavégzés is kiemelte az állatvilágból. Már a középkorban megfigyelték, hogy egyes munkavégzésekkel együtt járhatnak bizonyos betegségek. Az iparosodás korában már felismerték, hogy a gyárakban biztonságosabb gépek fejlesztésével, üzemeltetésével sokat lehet tenni a munkavédelem megvalósulásáért. Angliában 1802-ben már törvényt hoztak a munkavédelem részeként gyermek- és női munkára vonatkozóan.
Magyarországon az ipar fejlődésének korai szakaszában felismerték a munkavégzési eszközökben, munkakörnyezetben rejlő veszélyeket és ezek hatása, elkerülése érdekében számos erőfeszítés történt. Műszaki iskolákban, orvostudományi karokon a különböző foglalkozási ártalmakról, a védekezési lehetőségekről oktattak is. (például a por kártékony hatásairól, metán, arzén, egyéb vegyi anyagok szervezetet károsító tulajdonságairól)
ik felismerték a termelési eszközökben, munkakörnyezetben rejlő veszélyeket és a veszélyek hatása ellen intézkedéseket sürgettek. Nekik tulajdonítható, hogy már a XIX. század első felében az orvostudományi karon és néhány felsőszintű műszaki iskolában tanították az egyes foglalkozások ártalmait és a kor technikai fejlettségének megfelelő védelmi lehetőségeket. Ilyen volt a levegő porszennyeződése, a metán az arzén, a kén és más vegyianyagok káros hatása.
Amikor az ipari fejlődés felgyorsult, és sorra mutatkoztak meg a munkavédelmi szabályozásokat igénylő problémák, az 1872-es ipartörvényben már rögzítettek számos munkavédelmi előírást. Ezzel próbálták elkerülni a dolgozók folyamatos, pihenő nélküli munkavégzésből adódó kimerülését, megbetegedését és számos munkabaleset bekövetkezését.
Az Országos Munkavédelmi Főfelügyelet 1984-ben jött létre, később neve Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőségre módosult. A munkaegészségügy feladatait, irányítását az ÁNTSZ látta el. 2007-ben az ÁNTSZ-től az OMMF-hez kerültek a feladatok, ekkor jött létre az egységes munkavédelmi hatóság.
A munkavédelem kiterjedése kapcsán fontos tudni, hogy három pilléren, az állam, a munkavállaló és a munkáltató feladatain és felelősségén nyugszik. Az állam meghatározza a munkavédelem követelményeit, az irányítási és ellenőrzési intézményeket, a munkáltató kötelessége a követelményeknek megfelelni. A munkavállalónak is van felelőssége, hiszen vigyáznia kell a biztonságos munkavégzés követelményeinek megtartására, saját és mások testi épségének megóvására.
A védelem kiterjesztésének elve szerint a munkavédelmi szabályok megalkotásánál arra kell törekedni, hogy azok végrehajtása megfelelő védelmet biztosítson! A munkavédelmi törvény egyébként a védelmet a munkavállalói körön kívülre is kiterjeszti mindenkire, aki potenciálisan veszélyben lehet a munkavégzés által.
A munkavédelem feltételeinek rendszerében vannak:
A munkáltató kötelességei a munkavédelem területén:
A munkavállaló szempontjából kötelező, betartandó elvek:
Állandó dolgozónál nem okoz nehézséget, hogy a munkáltató meggyőződhessen, hogy a munkavállaló alkalmas egészségügyi szempontból a feladat elvégzésére és a munkavégzés nem veszélyezteti a testi épségét. Alkalmi vagy ideiglenes munkavállaló viszont csak pár napot dolgozik általában a cégnél, sokba kerülhet a munkaköri alkalmassági vizsgálat, de ettől függetlenül a munkáltatónak biztosan tudnia kell, hogy az alkalmi munkavállaló az adott munkát biztonságban el tudja végezni.
A Munkavédelmi törvény, a Szabálysértési törvény, a Munka törvénykönyve, a Büntető törvénykönyv is tartalmaz lehetséges szankciókat a munkavédelem betartatása érdekében.
Ezek lehetnek bírságok, akár enyhébb szabálysértési vagy komolyabb esetben munkavédelmi bírság is. Főként, ha a munkáltató a munkavédelmi előírásokat nem tartja be.
A munkavédelmi szabályok megszegőivel szemben a lehetséges legsúlyosabb joghátrányt a büntetőjogi felelősségre vonás jelenti.
A munkáltatók gyakran vesznek igénybe munkavédelemre szakosodott vállalkozásszolgáltatásait az oktatást, kockázatértékelést illetően, de akár elsősegély tanfolyam vagy munkavédelmi képviselő képzés kapcsán is.
Munkabiztonsági Felügyelőségek Magyarországon:
Munkaügyi Felügyelőségek:
Magyarország az EU-s munkavédelmi szabályokat átültette a magyar jogrendbe. Az Európai Unió IV. munkavédelmi akcióprogramja keretében (SAFE) a korábban meghatározott elveket, szabályokat megvalósítja, a háttérintézményeket fejleszti, a jogalkotást folytatja. Nemrég jelent meg a rezgés okozta ártalmak megelőzéséről szóló irányelv is. Az Európai Bizottság folyamatosan ellenőrzi, hogy a jogharmonizáció keretében a tagországok az elvárt módon beépítik és alkalmazzák a munkavédelem európai előírásait.