Monográfia

Ebben a cikkben a Monográfia kérdését többdimenziós perspektívából vizsgáljuk, elemezzük következményeit, következményeit és lehetséges megoldásait. A Monográfia egy olyan téma, amely a jelenlegi kontextusban való relevanciája miatt felkeltette az akadémikusok, aktivisták, kormányzati intézmények és általában a társadalom figyelmét. Egy mélyreható elemzéssel arra törekszünk, hogy átfogó jövőképet adjunk a Monográfia-ről, kitérve annak legrelevánsabb aspektusaira, más jelenségekkel való kapcsolatára és a különböző területekre gyakorolt ​​lehetséges hatásaira. A Monográfia körüli vita gazdagítása érdekében ez a cikk egy holisztikus jövőképet kíván kínálni, amely gondolkodásra és építő párbeszédre hív.

A monográfia önálló dolgozat, szakmai írásmű, amely egy tudományos kérdést minden szempontból, kimerítően, egységbe foglalva tárgyal. Gyakran doktori dolgozatok, akadémiai pályaművek. A monográfia abban különbözik a tankönyvektől, kézikönyvektől, hogy nem egy bizonyos tudományterület egészét térképezi fel, hanem annak csak egy részét mutatja be. A kisebb terjedelmű, részben a nagyközönségnek szánt, tömörebb művet kismonográfiának nevezik.

A szó eredete

A szó görög eredetű, a mono 'egy' és a grafia 'rajz, leírás' szavak összetételéből keletkezhetett[1] és az egy bizonyos tárgyról való írásra utalhat – a monográfiák ugyanis abban különböznek a tankönyvektől, kézikönyvektől, hogy nem valamely tudományterületet térképezik fel, hanem egy bizonyos kutatást vagy tanulmányt ismertetnek.

Az akadémikusok gyakran vesznek részt könyvek szerkesztésében, kutatásaikat általában cikkek formájában publikálják; ám monográfia kiadására kevesen vállalkoznak – tudományos körökben ez az egyik legkomolyabb szakmai előmenetel.[2]

Jegyzetek

Kapcsolódó szócikkek