A mai világban a Microsoft SharePoint olyan téma, amely soha nem látott aktualitást kapott. Megalakulása óta nagy érdeklődést váltott ki, és számos tanulmány és kutatás tárgya volt különböző területeken. Az idő múlásával a Microsoft SharePoint fejlődött és alkalmazkodott a társadalom változásaihoz, és olyan aktuális témává vált, amely továbbra is vitákat és vitákat generál. Ebben a cikkben a Microsoft SharePoint különböző aspektusait tárjuk fel, elemezzük mai hatását, és reflektálunk a jelenkori világban betöltött fontosságára.
Microsoft SharePoint | |
![]() | |
Fejlesztő | Microsoft |
Programozási nyelv | C# |
Operációs rendszer |
|
Platform | |
Kategória |
|
Licenc |
|
A Microsoft SharePoint weboldala |
A Microsoft SharePoint egy a Microsoft által a csoportmunka támogatására, fájlok megosztására és weboldalak közzétételére kifejlesztett szoftvercsalád, amely szorosan integrált a Microsoft Office program csomaggal, ám annak megléte nem előfeltétele a használatának. A következő termékeket foglalja magában: Microsoft SharePoint Server,[1] Microsoft SharePoint Foundation, Microsoft Search Server, Microsoft SharePoint Designer és a Microsoft SharePoint Workspace.[2]
A rendszernek három fő összetevője van:
A Microsoft a SharePointot nem egy teljes fájl kiszolgáló kiváltására, ill. egy konkrét feladat megoldására szánja. Ehelyett egy üzleti környezetben különböző szerepkörök betöltésére pozicionálja. Míg a SharePoint-felhasználók többféleképpen hozzáférhetnek a SharePoint szolgáltatásaihoz, az elsődleges felhasználói felület egy böngészőn keresztül elérhető web-alkalmazás. A SharePoint legtöbb funkciója támogatott minden jelentősebb asztali böngészőben - néhány képesség azonban csak az Internet Explorer 8 32 bites verziójában érhető el. Megemlítendő, hogy az Internet Explorer 6 nem támogatott.[3]
SharePoint elérhető a következő szolgáltatások, programok segítségével is: egy Windows-alapú szinkronizált kliens, a Windows 7 Federated Search szolgáltatása, a WebDAV "Internet mappák" (azaz pl. Windows Intézőn keresztül), a Microsoft Outlook, a Microsoft Office 2010 és a más külső alkalmazások. Lehetőség van a vállalati biztonsági korlátozások elemi szintű alkalmazására, amely lehetővé teszi a SharePoint-webhelyek internet felőli, intranet felőli, vagy mindkét oldali elérhetőségének engedélyezését.
A SharePoint-webhelyek funkcionálisan ASP.NET 2.0 webes alkalmazások, melyeket az IIS használatával publikálunk, back end-ként az SQL Server adatbázist használva az adatok tárolására. Minden webhely tartalom adatai, mint például a dokumentumtárak és listák, egy SQL-adatbázisban vannak tárolva, melynek a neve alapértelmezés szerint „WSS_Content_ ".
A rendszerre épülő megoldások egy portálon belül ún. webhelyek egymásba ágyazásával jönnek létre. A fő portálról webhelyek nyithatók, melyekben további webhelyek hierarchikus rendje alakítható ki.
Minden webhely esetén igaz, hogy önálló egységet alkot, saját nyitó lappal rendelkezik, melyen a webhely tartalmából különböző típusú kijelzők (webpart) jeleníthetőek meg. A kijelző a moduloknak, szolgáltatásoknak az a megjelenési formája, mely egy meghatározott méretű felületet tölt ki (box) a képernyő valamely részén. A felhasználó megfelelő jogosultsági beállítások esetén a kijelzőket képes testre szabni.
Korlátozott jogosultság esetén ez csak a kijelzők bezárását, kinyitását és áthelyezését jelenti.
A megfelelő jogosultságokkal a kijelző egyéb beállításai is elérhetővé válnak, így annak viselkedése, megjelenése vagy akár tartalma is testreszabható.
A rendszer a felhasználó beállításait megőrzi.
Egy-egy webhely kijelzőkészletét a rendszer adminisztrátora szabályozza. Minden webhelyhez rendelhető tetszőleges számú modul. Speciális dokumentumtárként jelenik meg a szöveges tartalmakat kezelő tár, mely alkalmas szerkesztett tartalmak megjelenítésére. A modulok a webhely menüjében jelennek meg, vagy kijelzőként, amennyiben ezt a rendszer adminisztrátora beállította.
A Microsoft SharePoint Foundation (korábbi nevén Windows SharePoint Services [4][5]) egy web portált, és az ehhez kapcsolódó leggyakrabban szükséges szolgáltatásokat biztosító ingyenes bővítmény a Microsoft Windows Server 2003 és 2008 számára. Azt fontos azonban megjegyezni, hogy magának a Windows Servernek a használata nem ingyenes, így a SharePoint Foundation jogtiszta használatához a Windows Server licenc mellett a szerver eléréséhez szükséges ún. ügyfél-hozzáférési licencekkel (Client Access License) is rendelkeznünk kell.[6]
A Microsoft voltaképpen kereskedelmi SharePoint technológiájának magját, azaz alapvető részét tette ingyenesen használhatóvá Microsoft SharePoint Foundation (korábban Windows SharePoint Services) néven. A kereskedelmi kiadások így kvázi az ingyenes kiadásokra épülnek, plusz funkciókkal kibővítve azokat. Konkrétan az MSF2010 adja a Microsoft Sharepoint Server 2010 alapját, a WSS 3 adta a Microsoft Office SharePoint Server 2007 (MOSS) alapját, míg a WSS 2 alkotta a Office SharePoint Portal Server 2003 alatti keretrendszert.
A portál funkcionalitáson kívül a MSF telepítésével a kiszolgálón elérhetővé válik a Microsoft SharePoint technológia alapjait adó teljes objektum modell és az API-k. Ez magában foglalja a weblapokba ágyazható kijelzők gyűjteményét – ilyenek például a dokumentum-munkaterületek, listák, értesítések, naptárak, névjegyalbumok, vitafórumok és wikik –, melyek segítségével SharePoint funkcionalitással ruházható fel egy egyéni webhely.
A Microsoft SharePoint Server a Microsoft vállalati portál technológiájának kereskedelmi kiadása, mely lényegében a SharePoint Foundation alapszolgáltatásait kibővítve számos nagyvállalati funkcióval egy teljes funkcionalitású portál technológiát tesz elérhetővé a felhasználók számára. Csak Microsoft Windows Server operációs rendszeren futtatható, és működéséhez szükség van az ASP .NET keretrendszer telepítésére. Két változata elérhető, a Microsoft SharePoint Server 2010 Standard, és Microsoft SharePoint Server 2010 Enterprise.
A használathoz szükség van a megfelelő licencek megvásárlására. Két licenc modell érhető el, egy belső használatra és egy külső használatra. A belső használat alatt azt kell érteni, hogy csak a vállalat alkalmazottai férnek hozzá a portálunkhoz. Ekkor megfelelő számú SharePoint 2010 ügyfél-hozzáférési licencet (Client Access License) kell vásárolnunk. A külső használat esetén bárki számára biztosítjuk a hozzáférést portálunk publikus részéhez. Ebben az esetben ún. SharePoint 2010 for Internet Sites licencet kell vásárolnunk.[6]
A Microsoft Search Server egy vállalati keresési platform, amely a Microsoft SharePoint Server keresési lehetőségeire épít.[7] Az MSS architekturálisan közös alapokon nyugszik a Windows Search platformmal a lekérdező motor (querying engine), és az indexelő (indexer) erejéig. Lehetőség van a dokumentumokhoz csatolt metaadatokban való keresésre. A Microsoft 2008 márciusában tette elérhetővé a Search Servert Search Server 2008 néven. Search Server 2008 Express néven egy ingyenes verzió is elérhető. Az Express kiadás szolgáltatásai nem különböznek a kereskedelmi változatétól, beleértve az indexelhető fájlok korlátlan számát is. Azonban a kereskedelmi verzióval ellentétben csak önállóan (stand-alone) telepíthető, azaz nem fürtözhető.[8] Különböző beépülő modulok (pluginek) segítségével külső fájltípusok is indexelhetők, mint pl. az Adobe PDF-fájlok.
A Microsoft SharePoint Designer egy specializált weblapszerkesztő SharePoint-webhelyek és végfelhasználói munkafolyamatok (workflow-k) létrehozásához a SharePoint Server és a SharePoint Foundation webhelyek számára. Segítségével a fejlesztők a .NET-keretrendszerben való kódolás nélkül végezhetnek műveleteket akár a SharePoint, akár külső forrás (például a Microsoft SQL Server) adatain. Bár a SharePoint Designer 2010 – azaz a jelenlegi verzió – a Microsoft Office SharePoint Designer 2007 utódja, a két verzió mégsem kompatibilis egymással.
A Microsoft SharePoint Workspace,[9] (korábbi nevén Microsoft Office Groove) egy számítógépes alkalmazás, melyet a dokumentumokkal kapcsolatos csoportmunka támogatására terveztek olyan csoportok számára, melyek tagjai gyakran dolgoznak a dokumentumokon hálózati kapcsolat nélküli közegben, vagy nem azonos hálózati biztonsági jogosítványokkal rendelkeznek.
A Workspace felhasználási módjai között találhatjuk például válságkezelési ügynökségek munkájának összehangolását,[10] ahol a különböző szervezetek nem azonos biztonsági infrastruktúrát használnak, és fontos a hálózati kapcsolat nélküli hozzáférés, valamint tanácsadók csoportjai is gyakran használják, akiknek a biztonságot szem előtt tartva kell közösen dolgozniuk a megbízóik telephelyein. Használják még egyfajta verzió kezelési rendszerként is dokumentumok létrehozásakor, amikor a tartalmat lépésről lépésre bővítik, majd a kész verziót feltöltik egy portálra.
A SharePoint Workspacet eredetileg a Lotus Notes atyja, Ray Ozzie fejlesztette ki Groove néven, majd a további fejlesztésekért a Groove Networks volt a felelős egészen 2005 márciusáig, amikor a Microsoft felvásárolta a vállalatot.[11]
A felhasználási lehetőségek skálája rendkívül széles, a következők csak szerény ízelítőül szolgálnak:[12][13][14]
A Microsoft SharePoint különböző generációi más-más néven érhetőek el. Ezek a következők:[15]
Ipar elemzők eltérő értékeléseket publikáltak a SharePointról. 2008 végén a Gartner csoport az ún. Magic Quadrant (mágikus kvadránsok) jelentésében három kvadránsban (Keresés, Portálok és Vállalati tartalomkezelés) az élmezőnybe helyezte a SharePointot.[16] Elemzők kritizálták a SharePointot a megfelelően integrált fejlesztő eszközök hiánya miatt, és a komplex egyéni szoftver architektúra miatt, amely jelentősen eltér más ASP.NET-alapú web-alkalmazásoktól.[17][18][19] Válaszul a Microsoft 2009-ben bejelentette, hogy a Microsoft Visual Studio következő verziója javulást hoz majd ezen a téren.[20]