Ebben a cikkben a Megyeszintű város témával foglalkozunk azzal a céllal, hogy feltárjuk a különböző aspektusait, és elmélyüljünk a jelentésében és a mai relevanciájában. A Megyeszintű város olyan téma, amely a mindennapi élet különböző területeire gyakorolt hatása miatt felkeltette a szakértők és a nagyközönség érdeklődését. A történelem során a Megyeszintű város döntő szerepet játszott a társadalomban, és befolyása ma is jelentős. Ebben a cikkben megpróbáljuk megvilágítani a Megyeszintű város különböző aspektusait, elemezve annak időbeli alakulását és relevanciáját a mai világban.
A megyeszintű város (县级市) vagy megyeszintű település a Kínai Népköztársaság megyeszintű közigazgatási egysége. A megyeszintű városok általában prefektúraszintű települések irányítása alá tartoznak, jóllehet néhány közvetlenül a tartomány szint alá tartozik.
A megyeszintű városok többségét az 1980–1990-es években hozták létre a korábbi megye megjelölés helyett.
A megyeszintű városok olyan városok (kínai: 市, pinjin: si), illetve megyék (kínai: 县, pinjin: hszian), amelyekben a törvénykezést összeolvasztották. Ezáltal ezek egyszerre városok, települési és megyei egységek, amelyek egyben a prefektúrák közigazgatási egységeit jelentik.
A megyeszintű városok a szó szoros értelmében véve nem városok, ugyanis általában vidéki területeket is tartalmaznak, amelyek a városi és beépített részek területének sokszorosa. Ez amiatt van, mivel a megyéket felváltó megyeszintű városok olyan közigazgatási egységek, amelyek magukba foglalnak városokat, falvakat és egyéb vidéki földeket. Úgy szokták megkülönböztetni a megyeszintű városokat a bennük lévő tényleges városoktól, hogy a „sicsü” (市区), azaz „városi terület” kifejezést teszik hozzá a névhez.
Franciaországban a megyeszintű város megfelelője az agglomerációs község.
Jóllehet nyugaton nem jellemző a több várost magába foglaló város gondolata, Ausztrália néhány részén hasonló elnevezést használnak bizonyos helyi önkormányzati területeken. Például Új-Dél-Wales-ben az ilyen területi egységet gyakran nevezik „városnak” (a hagyományosabb "shire" helyett), amelyek több várost is tartalmaznak. Például a Kék-hegység városa több városból áll (Katoomba, Springwood, stb.).
A kanadai Ontario államban nagy városokat összevonták külvárosokkal, kisebb városokkal, községekkel, falvakkal és egyéb területekkel, amelyek hatalmas méretűre duzzadtak és a „települési kormányzat” (municipal government) elnevezést kapták. Az összevonás részben gazdasági célzattal történt, hogy ne legyen minden egyes településnek saját tűzoltósága, egészségügye, és egyéb szociális szolgáltatása.
2020 júniusáig 391 megyeszintű város található Kínában:
Az alprefektúra-szintű város megyeszintű város, amelynek közigazgatási hatalma megközelíti a prefektúraszintű városokét. Ezek közé tartozik például Hsziantao (Hupej), Csiancsiang (Hupej), Tianmen (Hupej) és Csijüan (Honan).