Ebben a cikkben a Markov-egyenlőtlenség (valószínűségszámítás)-et különböző nézőpontokból elemezzük, hogy átfogó és részletes képet adjunk erről a témáról. A Markov-egyenlőtlenség (valószínűségszámítás)-hez kapcsolódó történelmi, kulturális, társadalmi, politikai és gazdasági vonatkozásaival foglalkozunk, azzal a céllal, hogy megértsük a jelenlegi társadalomra gyakorolt hatását. Friss kutatások, szakértői vélemények és olyan emberek tanúvallomásai kerülnek bemutatásra, akiknek volt tapasztalatuk a Markov-egyenlőtlenség (valószínűségszámítás)-el kapcsolatban. Ezzel a kimerítő elemzéssel arra törekszünk, hogy az olvasó mélyen és teljes mértékben megértse a Markov-egyenlőtlenség (valószínűségszámítás)-et, lehetővé téve számukra, hogy megalapozott véleményt alkossanak és gazdagítsák tudásukat ebben a témában.
A Markov-egyenlőtlenség a valószínűségszámításban becslést ad arra, hogy a valószínűségi változó kimenetele mekkora valószínűséggel halad meg egy megadott számot. Andrej Andrejevics Markov után nevezték el.
Legyen valószínűségi mező, valós értékű valószínűségi változó, adott valós szám és monoton növő függvény. Továbbá értelmezési tartománya tartalmazza képhalmazát. Ekkor az általános Markov-egyenlőtlenség szerint
ami esetén írható úgy is, mint
Legyen , ha , és legyen valós valószínűségi változók, ekkor esetén adódik a speciális eset:
Ezt a speciális esetet területek összehasonlításával lehet bizonyítani, és hasonló módon a Csebisev-egyenlőtlenség is bizonyítható.[1]
Legyen , ahol , akkor következik a -szeres túllépést becslő változat:
Legyen és alkalmazzuk a Markov-egyenlőtlenséget az valószínűségi változóra. Ekkor esetén a Csebisev-egyenlőtlenséghez jutunk:
Korlátos valószínűségi változó esetén Markov-szerű becslés adható arra, hogy a valószínűségi változó értéke a várható érték -szerese alatt marad. Legyenek és legyen valószínűségi változó úgy, hogy és . Ekkor minden esetén:
Ez a változat önállóan is bizonyítható, az eredeti Markov-egyenlőtlenséghez hasonlóan.[2]
Ha , akkor alkalmas paraméterrel nagyon jó becslést lehet nyerni, lásd Csernov-egyenlőtlenség. Sőt, megfelelő feltételek esetén ez a becslés optimális.
Legyen az halmaz indikátorfüggvénye. Ekkor
Ez a szócikk részben vagy egészben a Markow-Ungleichung (Stochastik) című német Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.