Maláj nyelv

Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Maláj nyelv témáját, kitérve annak különböző oldalaira, a mai társadalomban betöltött jelentőségére és a történelem során betöltött relevanciájára. Megvizsgáljuk hatását különböző területeken, a politikától és a gazdaságtól a kultúráig és a technológiáig. A Maláj nyelv egy olyan téma, amely nemcsak a minket körülvevő világ jobb megértését teszi lehetővé, hanem arra is ösztönöz bennünket, hogy elgondolkodjunk a benne játszott szerepünkön, és megkérdőjelezzük hiedelmeinket és meggyőződéseinket. Kimerítő elemzéssel olyan témára kívánunk fényt deríteni, amely nemcsak tudományos érdeklődésre tart számot, hanem mindennapi életünkre is mélyreható vonatkozásai lehetnek.

Maláj
Bahasa Melayu, بهاس ملايو
Beszélik Brunei,  Indonézia,  Malajzia,  Szingapúr,  Thaiföld déli része,  Fülöp-szigetek,  Mianmar déli része,  Kókusz-szigetek,  Karácsony-sziget,  Srí Lanka,  Suriname és  Kelet-Timor
TerületDélkelet-, Kelet- és Dél-Ázsia, Óceánia,  Suriname
Beszélők száma29 millió (az indonézzel együtt több mint 260 millió) fő
Nyelvcsaládausztronéz
   maláj-polinéz
Írásrendszerlatin és arab
Rang6.
Hivatalos állapot
Hivatalos Malajzia
 Brunei
 Szingapúr
 Kelet-Timor
Nyelvkódok
ISO 639-1ms
ISO 639-2msa (T)may (B)
ISO 639-3
a nyelvjárások külön kóddal rendelkeznek msa
a nyelvjárások külön kóddal rendelkeznek
A Wikimédia Commons tartalmaz Bahasa Melayu, بهاس ملايو témájú médiaállományokat.

A maláj nyelv (malájul: Bahasa Melayu, arabul: بهاس ملايو) egy természetes nyelv, az ausztronéz, azon belül a maláj-polinéz nyelvcsalád tagja.[1] Hivatalos nyelv Malajziában, Bruneiben, Szingapúrban és Kelet-Timorban. Ezen kívül sok beszélője van Indonéziában, a Fülöp-szigeteken, Thaiföldön és Mianmarban.

Több, egymástól többé-kevésbé különböző nyelvjárása létezik. Indonézia hivatalos nyelve, az indonéz nyelv (Bahasa Indonesia) is a maláj nyelvből alakult ki, annak egy dialektusának is tekinthető.[2] Nyelvtana és fonetikája meglehetősen egyszerű, könnyen tanulható, ezáltal a gyarmati időkben fontos közvetítőnyelv volt.

Jegyzetek

  1. Láng, Attila: A világ nyelveinek csoportosítása. MEK - Kisokos, 1995. január 1. (Hozzáférés: 2010. április 22.)
  2. Péli, Péter: Tudnivalók az ausztronéz nyelvcsaládról. nyest.hu - Nyelv és Tudomány, 2009. október 9. (Hozzáférés: 2010. április 22.)

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Malay language című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
Tekintsd meg a Wikipédia maláj nyelvű változatát!