Lushnja

Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Lushnja témát, amely egy alapvető szempont, amely a mindennapi élet különböző területeit áthatja. Megvizsgáljuk eredetét, fejlődését az évek során, és jelentőségét napjainkban. Részletes és kimerítő elemzésen keresztül megvizsgáljuk a Lushnja körül létező különböző megközelítéseket és perspektívákat, valamint annak társadalmi, kulturális, gazdasági és politikai szférában gyakorolt ​​​​hatásait. Hasonlóképpen, abbahagyjuk annak megvizsgálását, hogy a Lushnja hogyan befolyásolta azt, ahogyan a körülöttünk lévő világot észleljük, és hogyan alakította ki interakcióinkat és kapcsolatainkat más egyénekkel. Ezeken az oldalakon végig azt javasoljuk, hogy elmélyedjünk a Lushnja minden vonatkozásában, azzal a céllal, hogy rávilágítsunk egy, a jelenkorban nagyon fontos témára.

Lushnja
Lushnja címere
Lushnja címere
Közigazgatás
Ország Albánia
Irányítószám9001
Testvérvárosok
Népesség
Teljes népesség27 000 fő (2011. okt. 1.)[1]
Földrajzi adatok
Tszf. magasság9 m
Terület372,72 km²
IdőzónaUTC+1 (UTC)
UTC+2 (UTC)
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 40° 56′, k. h. 19° 42′40.933333°N 19.700000°EKoordináták: é. sz. 40° 56′, k. h. 19° 42′40.933333°N 19.700000°E
Lushnja weboldala
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Lushnja témájú médiaállományokat.


Lushnja város Közép-Albánia nyugati részén, az azonos nevű Lushnja kerület székhelye. Az ország kilencedik legnépesebb városa, lakossága mintegy 42 300 fő (2006, becslés). Jelentős agrárváros. Albánia legtermékenyebb területén, a Myzeqeja síkság északnyugati, domboktól övezett szegletében fekszik.

Történelem

A város helyén Salushe néven egy török földesúr özvegye építtetett pihenőállomást a DıraçBerat úton közlekedők számára. 1920. január 2131. között itt tartották az első világháborút lezáró és a nemzeti kérdéseket újrafogalmazó, alkotmányozó lushnjai kongresszust, amelyen a megjelentek deklarálták Albánia függetlenségét. Sylejman Delvina vezetésével kinevezték a nemzeti kormányt, megalakították az ország ügyeit intéző Legfelsőbb Tanácsot és Tiranát jelölték ki az ország ideiglenes fővárosának.

Folklorisztikai érdekesség, hogy a lushnjaiak Albánia „rátóti atyafiai”, ők állnak az ostoba emberekről szóló viccek, anekdoták, rátótiádák célkeresztjében.

  1. Thomas Brinkhoff: Albania: Prefectures and Major Cities - Population Statistics, Maps, Charts, Weather and Web Information. Citypopulation.de . . (Hozzáférés: 2024. július 20.)