Ma a Levirátus olyan téma, amely sokrétű és folyamatosan bővülő közönség figyelmét felkeltette. Megjelenése óta vitákat, vitákat és reflexiókat generált különböző területeken, mint például a politika, a tudomány, a technológia, a kultúra és általában a társadalom. Az idő múlásával a Levirátus a különböző generációk számára nagyon fontos és érdeklődésre számot tartó témává vált, mivel sikerült átlépnie az akadályokat és a határokat, és sok ember mindennapi életének alapvető részévé vált. Ebben a cikkben tovább vizsgáljuk a Levirátus hatását, és elemezzük a kortárs élet különböző aspektusaira gyakorolt hatását.
A levirátus (a latin levir „a férj bátyja” szóból), magyarra fordítva sógorházasság, ókori jogszokás, melynek lényege, hogy a gyermektelen özvegyet az elhalt férj fivérének kell feleségül vennie. Az így létrejött új házasságból származó első gyermek az elhunyt nevére kerül, így az örökösödési sor nem szakad meg.
A levirátus az egész ókori keleten bevett szokásnak számított.
A nyugati kultúrákban a levirátus ebben a formában nem volt szokásban, viszont hasonló esetek felmerültek, de elsősorban a szeniorátus megerősítésének céljából, mint például Koppány vezér esete, akinek származását nem is ismerjük biztosan. Pont a levirátus miatt, vagyis – túl azon, hogy felléphetett a fejedelmi cím megszerzéséért a szeniorátus elvére hivatkozva – el akarta venni az elhunyt fejedelem feleségét, Sarolt fejedelemasszonyt, a későbbi I. (Szent) István anyját, sejthető, hogy Árpád fejedelem leszármazottja volt.
A Magyar Néprajzi Lexikon szerint bizonyos szinten nálunk is ismert volt ez az intézmény, viszont nem a bibliai okokra vezethető vissza. „Levirátus az a társadalmilag előírt vagy javasolt szokás, hogy az özvegyasszony az elhunyt férj fiútestvéréhez vagy közeli férfirokonához menjen feleségül. Ez a szokás a magyar paraszti társadalomban általánosan ismert volt.”
A levirátus a zsidókon kívül, például Mongólia, Tibet vagy a Koreai-félsziget területén is előfordult.