Lemondás (jog)

Napjainkra a Lemondás (jog) a modern társadalom aktuális témájává vált. A technológia fejlődésével és a társadalmi szféra állandó változásaival a Lemondás (jog) jelentős jelentőségre tett szert, amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ennek a jelenségnek a jobb megértéséhez elemezni kell annak különböző dimenzióit, a mindennapi életre gyakorolt ​​hatásaitól a gazdaságra és politikára gyakorolt ​​hatásáig. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Lemondás (jog) különböző oldalait és mindennapi életünkre gyakorolt ​​hatását, hogy átfogó képet adjunk a mai relevanciájáról.

A lemondás jogi eredetű kifejezés, amelynek a lényege: valamely jogosultság, állás, tisztség stb. egyoldalú megszüntetése a jogosult erre irányuló nyilatkozatával (akaratnyilatkozatával). (A köznyelvben bármilyen dologgal kapcsolatban használható, amelynek az előnyét, hasznát nem kívánja élvezni az, aki lemond arról.) A köztisztviselőkről szóló törvény Magyarországon lemondásnak nevezi a köztisztviselő azon nyilatkozatát, amit a munkajogban a dolgozó részéről való felmondásnak hívnak.

A nyilatkozat tartalma

A nyilatkozat érvényességét jogszabályok feltételekhez köthetik.
Jogszabály lehetővé teheti a lemondás korábbi időpontra való visszamenő hatályát (pl. Lemondás a védjegyoltalomról avagy a jövőre vonatkozó, felfüggesztő vagy bontó feltételhez kötését. (pl. harmadik személy jóváhagyásától teszik függővé).
Jogszabály előírhatja a lemondó nyilatkozat visszavonásának semmisségét (pl. Lemondás a védjegyoltalomról
A lemondás érvényességéhez jogszabály előírhatja más, azonos nemű jogosultság megszerzését (ez tipikusan az állampolgársági jogosultságra vonatkozik, ahol a hontalanság megelőzése érdekében írnak elő ilyen kötelezettséget jogszabályok.)
Közjogi dilemma is előfordulhat pl. az uralkodó lemondásának érvényességéről (pl. IV. Károly Eckartsaui nyilatkozata vagy magyar miniszterelnökök lemondásáról.

Kapcsolódó szócikkek

XVI. Benedek
Pápai lemondás
Lemondás a brit alsóházi tagságról
Lemondás az öröklésről