A jelenlegi kontextusban a Köztes szoftver számos területen visszatérő beszédtémává vált. Relevanciája és hatása széles körű érdeklődést és vitát váltott ki a szakértők és általában a társadalom körében. Ennek a cikknek a célja a Köztes szoftver-hez kapcsolódó különböző szempontok elemzése és feltárása, átfogó elképzelést nyújtva az olvasóknak, hogy teljes mértékben megértsék a Köztes szoftver jelentőségét és hatókörét. Ezen a vonalon különböző nézőpontokkal és megközelítésekkel foglalkozunk azzal a céllal, hogy a Köztes szoftver teljes és gazdagító jövőképét kínáljuk. Kétségtelen, hogy ez az olvasmány érdekes és hasznos lesz mindazok számára, akik érdeklődnek ennek az izgalmas témának a további megértésében.
A köztes szoftver (angolul middleware) általánosan véve egy olyan számítógépes szoftver, amely az operációs rendszerek mögötti, azok számára nem elérhető szoftveralkalmazásokat biztosítja. A köztes szoftvert akár szoftverragasztónak is nevezhetnénk.[1] Ezáltal a köztes szoftver nem része egyértelműen az operációs rendszernek, nem adatkezelő rendszer, valamint nem része a szoftveralkalmazásoknak sem. A köztes szoftver megkönnyíti a szoftverfejlesztők dolgát a kommunikációs és az input/output feladatok végrehajtásában, így a saját alkalmazásuk sajátos céljára tudnak összpontosítani.
A kifejezést legtöbbször olyan szoftverre használjuk, amely a megosztott alkalmazások közötti kommunikációt és adatkezelést teszi lehetővé. Így, ebben a specifikusabb értelemben „a kliens-szerver összekötője”-ként is jellemezhetnénk.
Az ObjectWeb a következőképpen ír a köztes szoftverről: "Egy olyan szoftverréteg, amely az operációs rendszer és az alkalmazások között húzódik az egy hálózatban lévő megosztott számítástechnikai rendszer mindegyik oldalán."[2] A köztes szoftverként említhető szolgáltatások közé tartozik a vállalati rendszerintegráció, adatintegráció, üzenetorientált köztesréteg (Message Oriented Middleware – MOM) és a objektumkérelem-közvetítők (Object Request Brokers – ORBs)).
A köztes szoftver kifejezés más kontextusban is használható. A köztes szoftvert néha a szoftverillesztő programhoz hasonlítják – egy olyan absztrakciós réteg, amely a hardvereszközök és más szoftverek részleteit elrejti az alkalmazás elől.
Az operációs rendszerek és middleware-k funkcionalitása közötti különbség – egy bizonyos mértékig – a korlátlan lehetőség. A mag (kernel) funkcionalitást csak operációs rendszerek tudják biztosítani, viszont néhány, korábban külön kapható middleware funkciót már integráltak az operációs rendszerekbe. Egy tipikus példája ennek a telekommunikációs TCP/IP, ami manapság már gyakorlatilag minden operációs rendszerben megtalálható.
A köztes szoftver egy viszonylag új terület a számítástechnika térképén. Az 1980-as években kezdett egyre népszerűbbé válni, mivel az újabb alkalmazások régebbi, hagyományos rendszerekkel való összekötésének problémájára kínált megoldást, habár magát a kifejezést már 1968 óta használják.[5] Ez szintén elősegítette – az általában hálózaton keresztüli – megosztott feldolgozást, és a több alkalmazás összekapcsolásával egy nagyobb alkalmazás létrehozását.
Ez a szócikk részben vagy egészben a Middleware című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.