A Kovács Gábor (producer) témája az utóbbi időben nagy érdeklődést és vitát váltott ki. Ahogy a világ az egyre inkább technológiai és globalizált jövő felé halad, a Kovács Gábor (producer) az emberek mindennapi életének központi elemévé vált. A társadalomra gyakorolt hatásától a gazdaságra gyakorolt hatásaiig a Kovács Gábor (producer) továbbra is vita és vita tárgya világszerte. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Kovács Gábor (producer) különböző aspektusait, a történelem során kialakult fejlődésétől a mai világban betöltött szerepéig. Ezen túlmenően elemezzük a témával kapcsolatos különböző szakértők véleményét és álláspontját azzal a céllal, hogy átfogó és objektív képet adjunk a Kovács Gábor (producer)-ről és annak a jelenlegi társadalomra gyakorolt hatásáról.
Kovács Gábor | |
Született | 1955. március 24. (70 éves) Budapest |
Állampolgársága | magyar |
Házastársa | Pataki Ági |
Foglalkozása | filmproducer |
Kitüntetései | Balázs Béla-díj további díjait lásd a szakaszban |
Kovács Gábor (Budapest, 1955. március 24.[1][2] – ) Balázs Béla-díjas magyar filmproducer.
Sokáig külföldön élt. Jól beszél angolul. A Ho Si Minh Tanárképző Főiskolán végezte felsőfokú tanulmányát. 1980-ban az Eötvös Loránd Tudományegyetem bölcsész karának angol-történelem szakára járt (de ezt nem fejezte be), amikor a Mafilm által első alkalommal dolgozhatott a John Huston rendezésű Menekülés a győzelembe (1981) című filmben, ahol tolmácsként alkalmazták. Később annyira megszerette a stáb, hogy ötöd asszisztens lett, majd Sylvester Stallone mellett dolgozott. Ekkor szeretett bele a „filmcsinálásba”. Amikor vége lett a forgatásnak, a MAFILM-nél maradt. A következő nagy film itt, amiben részt vett, Robert Enrico Enyéim nevében című második világháborús története volt a varsói gettólázadásról, Michael York főszereplésével. Az 1980-as évek vége-fele volt egy időszak, amikor a nagyjátékfilmiparban kevés munkalehetőség volt számára, ezért magánvállalkozásokba kezdett. Volt cipőfelsőrész-készítő műhelye, különböző fajtájú fogasokat gyártott, ruhákat is szállított, hogy pénzt keressen.
1990-ben csatlakozott Sándor Pálhoz, aki akkor a Novofilm magyar-német filmprodukciós[3] vállalatánál dolgozott, amely elsősorban bérmunkára épülő vállalkozás volt. Itt 2-3 komolyabb külföldi filmben is részt vett, de emellett reklámfilmekben is dolgoztak. 1991-ben önállósodott és létrehozta a Rotoscope Grafikai Stúdiót,[4] ami az első 3D komputeranimációs stúdió volt Magyarországon. 1992-ben aztán Kozma Péter áthívta a Kozmo Stúdióba, ami akkoriban egyedüli cégként reklámokkal foglalkozott. Itt készültek többek között a Postabank és a Kontrax reklámjai, de ebből az egykori stúdióból indult például Geszti Péter, Herendi Gábor, Schiffer Miklós, Márk Iván, Kapitány Iván és sokan mások is. Majd egy évvel később ebből nőtt ki a Filmpartners.
Gyakorlatilag hárman alkották 1993-ban a Filmpartnerst: Kapitány Ivánnal és Gulyás Budával. Nemsokára azonban kivásárolta addigi társai részét, Pataki Ágnes pedig betársult. Éveken keresztül kizárólag reklámfilmstúdióként működtek, mígnem a kilencvenes évek vége felé Kapitány Iván előállt az Üvegtigris forgatókönyvével és úgy döntöttek, ezt a filmet annak ellenére megcsinálják, hogy kockázatos kezdő játékfilmes producerként egy elsőfilmes forgatókönyvíróval és egy rendezőként még teljesen tapasztalatlan színész-operatőr párossal belevágni a munkába. Ettől kezdve azonban több az ilyen kihívást is fölvállaltak (alkotói és közönségfilmeket). Így Kovács Gábor közreműködésével készültek a Fekete kefe (Vranik Roland és Pohárnok Gergely), a Halálkeringő (Köves Krisztián Károly és P. Szabó István), vagy a Kalandorok (Paczolay Béla és Péterfy Gergely) című „első nagyjátékfilmek” is. De a cége készítette 2001-ben az első magyar valóságshow-t, a Bárt és a Cannes-ban is díjazott Deltát (Mundruczó Kornél és Bíró Yvette), illetve ő volt a producere a Bibliotheque Pascalnak (Hajdu Szabolcs) is.
Felesége Pataki Ágnes korábbi modell, producer, egy fia van, 1991-ben született István, aki szintén producer.[5][6][7]
Kovács Gábor egy később törölt facebook posztban arra buzdított az Elk*rtuk c. filmmel kapcsolatban, hogy az emberek foglaljanak le előre helyeket, de ne vegyék át a jegyeiket. Később a felháborodás hatására azt mondta, hogy valójában ő explicite nem írta, hogy a vásárlók ne vegyék át a jegyeiket.[13]