Kisvasúti híd (Békés)

A mai világban a Kisvasúti híd (Békés) nagy jelentőségű és széles közönség érdeklődésére számot tartó témává vált. Akár társadalmi hatása, akár történelmi jelentősége, akár a mindennapi életre gyakorolt ​​hatása miatt, a Kisvasúti híd (Békés) sok ember figyelmét felkeltette szerte a világon. A Kisvasúti híd (Békés) eredetétől a fejlesztésig és a lehetséges jövőbeli következményekig kiterjedt vitákat és vitákat váltott ki különböző területeken. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Kisvasúti híd (Békés)-et és annak számos aspektusát, azzal a céllal, hogy átfogó és átfogó áttekintést nyújtsunk erről a témáról.

Kisvasúti híd
ElhelyezkedéseBékés Alsó körgáti zsilip mellett
Áthidalt akadályÉlővíz-csatorna
SzerkezettípusVasbeton szerkezetű híd
Funkciókisvasúti híd
Sávok száma1
Elhelyezkedése
Kisvasúti híd (Magyarország)
Kisvasúti híd
Kisvasúti híd
Pozíció Magyarország térképén
é. sz. 46° 47′ 09″, k. h. 21° 07′ 25″46.785840°N 21.123680°EKoordináták: é. sz. 46° 47′ 09″, k. h. 21° 07′ 25″46.785840°N 21.123680°E
Térkép

A békési kisvasúti híd egy 122 éves, vasúti forgalom céljára épült, de eredeti funkciójától már évtizedekkel ezelőtt megfosztott híd, amely azóta közúti és gyalogosforgalmat bonyolít. A hídon a szerkezeti adottságai miatt csak egy forgalmi sáv átvezetésére volt lehetőség, ezért a szembeforgalom áthaladási elsőbbségét KRESZ-táblákkal szabályozták.

Története

1903-ban, amikor megépült az Alföldi Első Gazdasági Vasút Békéscsaba-Vésztő közötti kisvasúti szakasza, felmerült az igény egy, a békési olajipari malomhoz vezető iparvágány építése iránt. Hamarosan meg is épült a Tavasz utcán keresztül vezető kisvasúti iparvágány, de a malom megközelítéséhez szükség volt még egy hídra is, a vágány Élővíz-csatornán való átvezetéséhez. Ekkor épült meg ez a teljesen vasbeton szerkezetű kisvasúti híd.

A régi funkciója teljesen megszűnt, miután a kisvasutat az iparvágánnyal együtt az 1960-as évek közepére teljesen elbontották. Az olajipari malom is megszűnt, a régi malom területén ma a Békési Pálinka Zrt. pálinkafőző üzeme működik. Az egykori kisvasúti híd azonban ma is áll az Alsó Körgáti zsilip mellett. Jövőbeli sorsa bizonytalan: sem az elbontásáról, sem pedig a felújításáról és műemlékké nyilvánításáról nem született döntés, habár a híd akár turisztikai látványosság is lehetne.

Források