Kisspórások

Microsporidia
Fibrillanosema crangonycis spóraFibrillanosema crangonycis spóra
Rendszertani besorolás
Ország: Gombák (Fungi)
Törzs: Kisspórások (Microsporidia)
Balbiani
Hivatkozások
WikifajokWikifajok

A Wikifajok tartalmaz Microsporidia témájú rendszertani információt.

CommonsCommons

A Wikimédia Commons tartalmaz Microsporidia témájú kategóriát.

A kisspórások (Microsporidia) állati paraziták, melyeket sokáig az egysejtűek közé tartozónak véltek. A közelmúltban sikerült egyértelműen tisztázni gombákkal való rokonságukat. Sejten belüli élősködők, mitokondriumaik és ostoraik nincsenek, mitoszómáik vannak. Terjesztő képleteik spórák, melyek mérete 1-40 μm, faluk vastag és ellenálló, részben kitinből épül fel. Benne egy sporoplazma nevű sejt, és egy feltekeredett rögzítőfonál található. Alkalmas gazdaszervezetbe jutva a rögzítőfonal kicsapódik a spórából, és injekciós tű módjára átdöfi a gazdasejt felszínét. Ezen keresztül jut a sporoplazma a sejt belsejébe, ahol intenzív ivartalan szaporodást folytat. Ivaros folyamataik is vannak, de nem kellően ismertek. Genomjuk meghökkentően kicsiny, a baktériumok genetikai kódjához hasonló méretű.

Többségük, mint például a Nosema fajok, rovarok és rákok élősködői, jelentős gazdasági károkat okoznak a méhészetben és a selyemlepke-tenyésztésben. Más fajaik nagy, de csak egyetlen fertőzött sejtből álló daganatokat képeznek halak szöveteiben. Az Encephalitozoon cuniculi a rágcsálók és a házi nyúl állományait tizedeli. Sok fajuk nem virulens, és morfológiailag rendkívül jól integrálódott a gazdasejtbe; ezeket ismerjük a legkevésbé.

A hét ismert genus (Encephalitozoon,Pleitoshora,Norsema,Vittaforma,Trachipleistophora,Branchiola,Enterocytozoon) több száz fajt tartalmaz, amelyek a legprimitívebb organizmusoktól kezdve az emberig képesek fertőzni. AIDS-től szenvedő páciensekben különösen súlyos lefolyást okoznak. A microsporidiumok fertőző alakja a fajra jellemző, külső hatásokra rezisztens, a fertőzött állat vagy ember székletével,vizeletével ürül.

Immunkompromittált betegekben súlyos,elhúzódó hasmenést,hepatitist,myositist,peritonitist és szisztémás fertőzést okozhat. Esetek kezelése nehéz,leginkább Albendazol,Szulfonamid javasolt.

Főbb csoportjai

Irodalom