Kisebbségi kormány

A politikában kisebbségi kormány megjelöléssel illetik a parlamenti demokráciák azon kormányzatait, ahol a kormánypárti képviselők a törvényhozásban (Magyarországon az Országgyűlésben) nincsenek abszolút többségben, vagyis nem érik el a parlamenti mandátumok 50%-a plusz 1 szavazatot. A kisebbségi kormányoknak fokozott erőfeszítéseket kell tenniük az állam működésének fenntartásához szükséges parlamenti többség megszerzése, biztosítása érdekében. Kisebbségi kormányok sajátos politikai feltételek teljesülése mellett, általában átmeneti jelenségként működnek.

A kisebbségi kormányok létrejöttének feltételei

A demokráciákban a parlamenti pártokat a párt manifesztumában kitűzött célok megvalósítása, illetve a közhatalom kormányzati tisztségek révén történő birtoklása motiválja. A kisebbségi kormányok működésének különlegessége abban rejlik, hogy fennmaradásukat olyan szereplők szavatolják, akik nem élvezik a kormányzati szerepvállalás előnyeit. A kisebbségi kormányok idején a hagyományos kormánypárt-ellenzék felosztás helyett a parlamentet kormánypárti, külső támogató és ellenzéki frakciók alkotják. A kormánypártok kormánytagokat delegálnak és támogatják a kormányt, a külső támogató párt nem delegál kormánytagokat, de támogatja a kormány munkáját, az ellenzéki pártok pedig mindkét téren távol maradnak a kormánytól.

A kormány létrejöttéhez több feltétel egyidejű teljesülése szükséges.

Pártstruktúra oldaláról:

Kormánypárti oldalról:

Ellenzéki oldalról:

Példák kisebbségi kormányokra

Az ilyen kormányok nem ritkák az európai történelemben, de hatékony működéséről viták folynak.

Csehország

Magyarországon

Magyarország 1989 utáni történelmében kisebbségi kormányzás lehetősége először 1992-ben merült fel. Akkor a Torgyán József vezette FKgP kilépett a kormánykoalícióból. A 44 fős kisgazdafrakció nélkül a kormánykoalíciónak nem volt meg a parlamenti többsége. A megoldást a kisgazdapárt hasadása hozta el. A kisgazdafrakció nagyobbik része elhatárolódott a párttól, 33 képviselő új képviselőcsoportot alakított és tovább támogatták a kormányt. Így a kormányzat meg tudta őrizni szűk többségét az Országgyűlésben.

2001 őszén a újból felvetődött a kisebbségi kormányzás lehetősége. A kisgazdapárt válsága következtében az akkori Fidesz-MDF-FKgP koalíció látszólag elveszítette országgyűlési többségét. A kormányzó Fidesz a széthulló Kisgazdapárt Kisgazda Polgári Egyesületbe szerveződő képviselőivel, illetve a kormányzat támogatásáról megállapodást aláíró négy független képviselővel biztosította az első Orbán-kormány működéséhez szükséges 194 szavazatot. Ez a helyzet alig fél évig, a 2002-es választásokig tartott.

A második Gyurcsány-kormány kisebbségi kormányzásának időszaka 2008. április 30-ával kezdődött, amikor az addig a kormányt támogató SZDSZ kilépett az MSZP-vel közös koalícióból. A szocialista párt komoly energiákat mozgósított, hogy a koalícióból távozó liberális képviselők szavazataival megőrizze a kormány többségét. Az SZDSZ ebben partner is volt, mivel a koalíciós szakítás idejére a liberális párt népszerűsége nagyon visszaesett, a kormány támogatása nélkül szükségessé váló előrehozott választáson a párt jó eséllyel kiesett volna az Országgyűlésből. Az SZDSZ kívülről támogatta Bajnai Gordon kormányát is, amely működésének teljes ideje alatt kisebbségi kormány volt. Az SZDSZ a külső támogató szerepben súlyos szervezeti és politikai válságba került, a 2010-es választásokon a párt jószerével már nem is tudott elindulni.

Jegyzetek

  1. a b Enyedi Zsolt, Körösényi András: Pártok és pártrendszerek, A kisebbségi Kormány (magyar nyelven). Osiris, 2001. . (Hozzáférés: 2021. május 3.)
  2. Horváth Péter: Pártok és koalíciók Magyarországon (magyar nyelven) pp. 32. Gondolat, 2014 (Hozzáférés: 2021. május 2.)
  3. Mark Rutte kisebbségi kormánya