Kazahsztán



Soha az emberiség történetében nem volt ennyi információ róla Kazahsztán felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató mint ma az internetnek köszönhetően. Azonban ez a hozzáférés minden kapcsolódó Kazahsztán felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató nem mindig könnyű. Telítettség, rossz használhatóság és a helyes és helytelen információk megkülönböztetésének nehézsége Kazahsztán felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató gyakran nehéz leküzdeni. Ez motivált bennünket egy megbízható, biztonságos és hatékony webhely létrehozására.

Egyértelmű volt számunkra, hogy célunk eléréséhez nem elegendő a helyes és ellenőrzött információk birtokában Kazahsztán felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató . Minden, amiről összegyűjtöttünk Kazahsztán felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató is áttekinthetően, olvashatóan, a felhasználói élményt megkönnyítő struktúrában, letisztult és hatékony dizájnnal, a betöltési sebességet előtérbe helyezve kellett bemutatni. Bízunk benne, hogy ezt elértük, bár mindig azon dolgozunk, hogy apróbb fejlesztéseket tegyünk. Ha megtaláltad, amiben hasznosnak találtad Kazahsztán felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató és jól érezte magát, nagyon boldogok leszünk, ha visszatér scientiaen.com amikor csak akarja és kell.

Kazah Köztársaság
  • Қазақстан Республикасы (kazah)
    Qazaqstan Respublikasy
  • A Kazah Köztársaság (orosz)
    Respublika Kazahstan
Himnusz: 
Менің Қазақстаным (Kazah)
Menıñ Qazaqstanym
"Az én Kazahsztánom"
Kazahsztán helye
TőkeAstana
51 ° 10 ' Kh 71 ° 26 ′ /51.167 ° N 71.433 ° E / 51.167; 71.433
Legnagyobb városaAlmaty
43 ° 16'39 "N 76 ° 53'45 "E /43.27750 ° N 76.89583 ° E / 43.27750; 76.89583
Hivatalos nyelvek
Etnikai csoportok
(2021)
Vallás
(2021)
Demonim(ok)Kazahsztani
KormányEgységes domináns-párt elnöki köztársaság
• Elnök
Kassym-Jomart Tokayev
Älihan Smaiylov
TörvényhozásParlament
Szenátus
Majilis
Képződés
1465
13. december 1917.
26 augusztus 1920
19 június 1925
• kazah SSR
5. december 1936.
• Szuverenitási nyilatkozat
25. október 1990.
• Újjáalakult a Kazah Köztársaság
10. december 1991.
• Függetlenség a USSR
16. december 1991.
• Elismert
26. december 1991.
30 augusztus 1995
Terület
• Teljes
2,724,900 km2 (1,052,100 XNUMX XNUMX négyzetméter) (9th)
• Víz (%)
1.7
Lakosság
• 2022-es becslés
19,398,331 (64th)
• Sűrűség
7 / km2 (18.1/nm mérföld) (236th)
GDP (PPP)2022-es becslés
• Teljes
Növelje 596.666 milliárd dollár (41.)
• Per fő
Növelje $ 30,827 (53rd)
GDP (névleges)2022-es becslés
• Teljes
Növelje 224.338 milliárd dollár (55th)
• Per fő
Növelje $ 11,591 (69th)
Gini (2018)Negatív növekedés 27.8
alacsony
HDI (2021)Csökken 0.811
nagyon magas · 56th
Valutatenge (₸) (KZT)
IdőzónaUTC+5 / +6 (Nyugati Kelet)
Dátum formátuméééé.nn.hh
vezetési oldaljobb
Hívó kód+7 (6xx / 7xx)
ISO 3166 kódKZ
Internetes TLD

Kazahsztán, hivatalosan a Kazah Köztársaság, egy olyan transzkontinentális szárazföldi ország főleg ben található Közép-Ázsia részben pedig be Kelet-Európa. Határokon átnyúlik Oroszország nak nek északon és nyugaton, Kína nak nek Kelet, Kirgizisztán nak nek a délkeleti, Üzbegisztán nak nek a délés Türkmenisztán nak nek a délnyugati, partvonallal a mentén Kaszpi-tenger. Fővárosa Astana2019 és 2022 között Nur-Sultan néven ismerték. Almaty, Kazahsztán legnagyobb városa, 1997-ig az ország fővárosa volt. Kazahsztán a világ szárazföldi terület szerint a kilencedik legnagyobb ország és a világ legnagyobb tengerparttal nem rendelkező országa. Lakossága 19 millió fő és az egyik legalacsonyabb népsűrűség a világon kevesebb mint 6 ember négyzetkilométerenként (15 ember négyzetmérföldönként). Etnikai kazahok a lakosság többségét alkotják, míg etnikai oroszok jelentős kisebbséget alkotnak. Hivatalosan világi, Kazahsztán a muszlim többségű ország, bár az országban élő oroszok jelentős Keresztény közösség.

Kazahsztán területét történelmileg nomád csoportok és birodalmak lakták. Az ókorban az ókori iráni nomád szkíták lakta a földet, és a Achaemenid Perzsa Birodalom a modern ország déli területe felé terjeszkedett. türk nomádok, akik sokakra vezetik fel származásukat török ​​államok mint például a Az első török ​​kaganátus és a Második Török Kaganátus, már a 6. századtól lakják az országot. A 13. században a területet leigázták a Mongol Birodalom alatt Dzsingisz kán. A 15. században felbomlása következtében Arany Horda, a Kazah Kánság azon területek nagy részén jött létre, amelyek később a modern Kazahsztán területét alkották.

A 18. századra a kazah kánság három részre bomlott fel jüz amelyeket felszívott és meghódított a Orosz Birodalom; század közepére az oroszok az Orosz Birodalom részeként névlegesen egész Kazahsztánt uralták, és felszabadították az összes rabszolgát, akiket a kazahok 19-ben elfogtak. Követően 1917-ös orosz forradalom és az azt követő kitörés a Orosz polgárháború, Kazahsztán területét többször átszervezték. 1936-ban a Kazah Szovjet Szocialista Köztársaság belül szovjet Únió. Kazahsztán volt az utolsó szovjet köztársaságok alatt kinyilvánítani a függetlenséget a Szovjetunió felbomlása 1988-tól 1991-ig. Az emberi jogi szervezetek leírták a kazah kormány tekintélyelvűnek, és rendszeresen leírják Kazahsztán emberi jogi helyzete mint szegény.

Az ország uralja Közép-Ázsiát gazdaságosan és a politikailag, ami a régió 60 százalékát adja GDP, elsősorban annak révén olaj- és gázipar; hatalmas ásványkincsekkel is rendelkezik. Ez de jure egy demokratikus, egységes, alkotmányos köztársaság; azonban az de facto an tekintélyelvű rezsim szabad választások nélkül. Ennek van a legmagasabb Emberi fejlődés indexe helyezés a régióban. Kazahsztán az ország tagja Egyesült Nemzetek, Kereskedelmi Világszervezet, Független Államok Közössége, Sanghaji Együttműködési Szervezet, Eurázsiai Gazdasági Unió, Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete, Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, Az iszlám együttműködés szervezete, A török ​​államok szervezeteés A Türk Kultúra Nemzetközi Szervezete.

Etimológia

Az angol szó kazah, azaz a kazah nép tagja, abból származik orosz: kazah. A natív név az kazah: kazah, latinizált: qazaq. Lehet, hogy a török ​​ige szóból ered qaz-, 'vándorolni', tükrözve a kazahokat' nomád kultúra. A kifejezéskozák' azonos eredetű. A perzsa képző -stan jelentése "föld" vagy "hely", tehát Kazahsztán (kazah: Kazahsztán, latinizált: Kazaqstan) szó szerint "a vándorok földjeként" fordítható.

In török-perzsa források, a kifejezés Özbek-Kazaq század közepén jelent meg először, a Tarikh-i-Rashidi by Mirza Muhammad Haidar DughlatEgy Chagatayid hercege Kasmír. Ebben a kéziratban a szerző a kazah keleti részén található Desht-i Qipchaq. Szerint Vaszilij Bartold, a kazahok valószínűleg a 15. században kezdték használni ezt a nevet.

Bár kazah hagyományosan csak hivatkoznak rá etnikai kazahok, beleértve a Kínában, Oroszországban, Törökországban, Üzbegisztánban és más szomszédos országokban élőket is, a kifejezést egyre gyakrabban használják Kazahsztán bármely lakosára, beleértve a más etnikumú lakosokat is.

Történelem

Hozzávetőleges mértéke Szkíthia a Kr.e. 1. században

Kazahsztán óta lakott Paleolit korszak. A Botai kultúra (Kr. e. 3700–3100) a lovak első háziasításának tulajdonítható. A botai populáció felmenőinek nagy részét egy mélyen Európához kötődő populációból származtatták, amely néven ismert Ókori észak-eurázsiaiak, miközben néhányat megjelenít Ősi kelet-ázsiai keverék. A legeltetéses állattenyésztés alatt alakult ki neolit, mivel a régió klímája és domborzata leginkább a nomád életmódhoz illik. A lakosság volt Kaukázusi során a Bronz és a Iron Age időszakban.

A kazah terület az eurázsiai kereskedelem kulcsfontosságú alkotóeleme volt Sztyeppei útvonal, a földiek őse Selyemutak. A régészek úgy vélik, hogy először az emberek háziasította a lovat (azaz pónik) a régió hatalmas sztyeppéin. A közelmúlt őskorában Közép-Ázsiát olyan csoportok lakták, mint a valószínűleg indoeurópaiak. Afanasievo kultúra, később korai indoiráni kultúrák, mint pl Andronovo, később pedig az indoirániak, mint a Saka és a Massagetae. Más csoportok közé tartoztak a nomádok is szkíták és a perzsa Achaemenid Birodalom a modern ország déli területén. Az Andronovo és Srubnaya kultúrák, előfutárai a népek a szkíta kultúrák, azt találták, hogy vegyes származásúak a Yamnaja Sztyeppei pásztorok és a közép-európai középső neolitikum népei.

BC 329 Nagy Sándor és az ő macedóniai hadsereg harcolt a Jaxartes-i csata ellen a szkíták a Jaxartes folyó mentén, amelyet ma a Syr Darya a modern Kazahsztán déli határa mentén.

Kun-Kipcsak és Arany Horda

kun-kipcsak konföderáció Eurázsiában 1200 körül. A kazahok leszármazottai Kipcsakok, Nogais és más török ​​és középkori mongol törzsek.

A fő elvándorlás of török ​​népek 5. és 11. század között történt, amikor elterjedt Közép-Ázsia nagy részén. A török ​​népek lassan felváltották és asszimilálták az előzőt iráni- beszélő helyiek, elfordítva Közép-Ázsia lakosságát nagyrészt iráni, elsősorban kelet-ázsiai származásúakba.

A első török ​​kaganátus alapította bumin 552-ben a Mongol-fennsíkon, és gyorsan elterjedt nyugat felé a Kaszpi-tenger felé. A Göktürks különféle népeket hajtott előttük: Xioniták, Uar, Oghurok és mások. Úgy tűnik, ezek egyesültek a avarok és a bolgárok. 35 éven belül a keleti fele és a Nyugati Török Khaganátus függetlenek voltak. A Nyugati Khaganate a 7. század elején érte el csúcspontját.

A kunok század elején léptek be a modern Kazahsztán sztyeppéibe, ahol később csatlakoztak a kipcsak és létrehozta a hatalmas kun-kipcsak konföderációt. Míg az ókori városok Taraz (Aulie-Ata) és Hazrat-e Turkesztán régóta fontos úti állomásokként szolgált az ország mentén Silk Road Ázsiát és Európát összekötő igazi politikai konszolidáció csak a 13. század eleji mongol uralom idején kezdődött. Alatt Mongol Birodalom, létrejöttek az első szigorúan strukturált közigazgatási körzetek (Ulus). Azután a Mongol Birodalom felosztása 1259-ben a mai Kazahsztánná váló földet a Arany Horda, más néven Jochi Ulusa. Az Arany Horda időszakában a Türkó-mongol hagyomány felbukkant az uralkodó elit között, ahol törökösödött leszármazottai Dzsingisz kán követ Iszlám és továbbra is uralkodott a földeken.

Kazah Kánság

A 1465, a Kazah Kánság feloszlatása következtében alakult ki Arany Horda. által alapított Janibek kán és a Kerei kán, továbbra is az uralkodott turkó-mongol Tore klán (Jochid dinasztia).
Ebben az időszakban a hagyományos nomád az élet és az állattenyésztés alapú gazdaság továbbra is uralta a sztyeppe. A 15. században egy különálló kazah között kezdett kialakulni az identitás türk törzsek. Ezt követte a kazah függetlenségi háború, ahol a Kánság a szuverenitását a Shaybanidák. A folyamat a 16. század közepére a kazahok megjelenésével megszilárdult nyelv, kultúra és gazdaság.

A három kazah dzsüz által elfoglalt hozzávetőleges területek a 20. század elején

Mindazonáltal a régió a bennszülött kazahok között egyre fokozódó viták középpontjában állt emírek és a szomszéd perzsa nyelvű népek délre. Tetőpontján a Kánság uralta Közép-Ázsia egyes részeit és irányította Cumania. A kazah kánság területei mélyen Közép-Ázsiába terjeszkednének. A 17. század elejére a kazah kánság a törzsi rivalizálás hatásával küszködött, amely gyakorlatilag a lakosságot a nagy, középső és kis (vagy kis) hordákra osztotta.jüz). A politikai széthúzás, a törzsi rivalizálás és a kelet és nyugat közötti szárazföldi kereskedelmi útvonalak jelentőségének csökkenése meggyengítette a kazah kánságot. A Khiva Kánság élt ezzel a lehetőséggel és csatolta a Mangyshlak-félsziget. Az üzbég uralom két évszázadig tartott az oroszok érkezéséig.

A 17. század folyamán a kazahok harcoltak a Oirats, a nyugati szövetség Mongol törzsek, köztük a Dzungar. A 18. század eleje a kazah kánság csúcspontját jelentette. Ebben az időszakban a Kis Horda részt vett az 1723–1730 háború a Dzungár Kánság ellen, a kazah területre való „nagy katasztrófa” invázióját követően. Vezetése alatt Abul Khair Khan, a kazahok jelentős győzelmet arattak a dzungárok felett a Bulanty folyónál 1726-ban és a Añyraqai csata A 1729.

Ablai kán Az 1720-as évektől az 1750-es évekig részt vett a dzungárok elleni legjelentősebb csatákban, amelyekért "batyr" ("hős") az emberek által. A kazahok megszenvedték a Volga által ellenük irányuló gyakori rajtaütéseket Kalmyks Az Kokand Kánság felhasználta a kazah dzsüzs gyengeségét a dzungar és kalmük portyák után, és meghódította a jelenlegi Délkelet-Kazahsztánt, beleértve Almaty, a 19. század első negyedének hivatalos fővárosa. Továbbá a Bukhara Emirátus uralkodott Shymkent mielőtt az oroszok fölénybe kerültek.

Orosz Kazahsztán

uráli kozákok csetepaté kazahokkal
A kazah terület térképe 1903-ban
Kazah nő esküvői ruhában, 19. század

A 18. század első felében a Orosz Birodalom megépítette az Irtis vonalat, egy negyvenhat erődből és kilencvenhat reduból álló sorozatot, beleértve Omszk (1716), szemipalatyinszki (1718), Pavlodar (1720), Orenburg (1743) és Petropavlovsk (1752), hogy megakadályozzák a kazah és az oirati portyákat orosz területre. A 18. század végén a kazahok kihasználták Pugacsov lázadása, amelynek középpontjában a Volga környéke állt, hogy rajtaütést hajtsanak végre az orosz és Volga német települések.[Szerkesztés] Században a Orosz Birodalom elkezdte kiterjeszteni befolyását Közép-Ázsiára. A "Nagyszerű játék"Az időszakot általában körülbelül 1813-tól a következőig tartanak Az 1907-ös angol-orosz egyezmény Az cárok ténylegesen uralta a mai Kazah Köztársasághoz tartozó terület nagy részét.

Az Orosz Birodalom igazgatási rendszert vezetett be, és katonai helyőrségeket és laktanyákat épített annak érdekében, hogy jelenlétet hozzon létre Közép-Ázsiában az úgynevezett "Nagy Játékban", hogy uralkodjon a térségben a háború ellen. brit Birodalom, amely dél felől terjesztette be hatását Indiában és Délkelet-Ázsiában. Oroszország felépítette első előőrsét, OrszkOroszország minden iskolában és kormányzati szervezetben bevezette az orosz nyelvet.

Oroszországnak a rendszere rákényszerítésére tett erőfeszítései ellenérzést váltottak ki a kazah emberek, és az 1860-as évekre néhány kazah ellenállt uralmának. Oroszország megzavarta a hagyományos nomád életmódot és az állattenyésztésre épülő gazdaságot, és az emberek éhségtől és éhezéstől szenvedtek, és néhány kazah törzset megtizedeltek. A 19. század végén indult kazah nemzeti mozgalom az anyanyelv és identitás megőrzésére törekedett azáltal, hogy ellenállt az Orosz Birodalomnak a kazah kultúra asszimilálására és elfojtására tett kísérleteinek.

Az 1890-es évektől kezdve egyre nagyobb számban érkeztek be az Orosz Birodalomból telepesek. gyarmatosító a mai Kazahsztán területe, különösen a tartomány Semirechye. A telepesek száma egyszer még tovább emelkedett Transz-Aral vasút ból ből Orenburg nak nek Taskent 1906-ban fejeződött be. Egy speciálisan létrehozott Migrációs Osztály (Переселенческое Управление) Szentpétervár felügyelte és ösztönözte a migrációt az orosz befolyás kiterjesztésére a térségben. A 19. század során mintegy 400,000 20 orosz vándorolt ​​be Kazahsztánba, és körülbelül egymillió szláv, német, zsidó és mások vándoroltak be a régióba a XNUMX. század első harmadában. Vaszilij Balabanov az idő nagy részében az áttelepítésért felelős adminisztrátor volt.

A kazahok és a jövevények között a földért és a vízért folytatott versengés nagy ellenérzést váltott ki a gyarmati uralom ellen a kazahok utolsó éveiben. Orosz Birodalom. A legkomolyabb felkelés, a Közép-ázsiai lázadás, történt 1916. A kazahok megtámadták az orosz és kozák telepesek és katonai helyőrségek. A lázadás sorozatos összecsapásokat és brutális mészárlásokat eredményezett mindkét oldalon. Mindkét oldal 1919 végéig ellenállt a kommunista kormánynak.

kazah SSR

Stanitsa Sofiiskaya, Talgar, 1920-es évek
Fiatal úttörők egy fiatal úttörő táborban a kazah SSR-ben

Követően a központi kormányzat összeomlása in pétervári 1917 novemberében a kazahok (akkor Oroszországban hivatalosan "kirgiznek" nevezték) egy rövid időszakot éltek át autonómia (A Alash autonómia), mielőtt végül megadná magát a bolsevikok"szabály. 26. augusztus 1920-án a Kirgizi Autonóm Szocialista Tanácsköztársaság belül Orosz Szovjet Szövetségi Szocialista Köztársaság (RSFSR) jött létre. A Kirgiz ASZK a mai Kazahsztán területét foglalta magában, de közigazgatási központja a főleg oroszok lakta város volt. Orenburg. 1925 júniusában a Kirgiz ASSR átnevezték a Kazak ASSR közigazgatási központja pedig a városhoz került át Kyzylorda, 1927 áprilisában pedig ig Alma-Ata.

A hagyományos elit szovjet elnyomása, erőszakkal együtt kollektivizálás az 1920-as évek végén és 1930-as években hozta éhínség és sok halálos áldozat, ami nyugtalansághoz vezet (lásd még: Éhínség Kazahsztánban 1932–33). Az 1930-as években a kazah értelmiség néhány tagját kivégezték – ennek részeként politikai megtorlás politikája a szovjet kormány üldözte Moszkvában.

December 5 decemberében az 1936, a Kazah Autonóm Szovjet Szocialista Köztársaság (amelynek területe addigra megfelelt a modern Kazahsztánénak) elszakadt a Orosz Szovjet Szövetségi Szocialista Köztársaság (RSFSR) és elkészítette a Kazah Szovjet Szocialista Köztársaság, teljes szakszervezeti köztársaság a Szovjetunió egyike a tizenegy ilyen köztársaságnak, valamint a Kirgiz Szovjet Szocialista Köztársaság.

A köztársaság a száműzött és elítélt személyek, valamint az 1930-as és 1940-es években a Szovjetunió központi hatóságai által érintett tömeges áttelepítések vagy deportálások egyik célpontja volt, például körülbelül 400,000 XNUMX embert. Volgai németek deportálták a Volga Német Autonóm Szovjet Szocialista Köztársaság 1941 szeptemberében–októberében, majd később a görögök és a Krími tatárok. A deportáltakat és foglyokat a legnagyobbak némelyikébe internálták Szovjet munkatáborok (a Gulag), beleértve ALZhIR tábor Asztanán kívül, amelyet a „nép ellenségeinek” tartott férfiak feleségeinek tartottak fenn. A politika miatt sokan elköltöztek népességtranszfer a Szovjetunióban mások pedig arra kényszerültek önkéntelen letelepedések a Szovjetunióban.

Az 1978-as Nemzetközi Egészségügyi Alapellátási Konferencia, az úgynevezett Alma-Ata Nyilatkozat

A szovjet-német háború (1941–1945) az iparosodás fokozódásához és ásványkinyerés a háborús erőfeszítések támogatására. Idején Sztálin1953-ban bekövetkezett halála után azonban Kazahsztán továbbra is túlnyomórészt agrárgazdasággal rendelkezett. 1953-ban szovjet vezető Nikita Hruscsov kezdeményezte a Virgin Lands kampány célja, hogy Kazahsztán hagyományos legelőit a Szovjetunió jelentős gabonatermelő régiójává alakítsa. A Virgin Lands politika vegyes eredményeket hozott. A későbbi modernizációkkal együtt azonban szovjet vezetés alatt Leonid Brezsnyev (hatalomban 1964–1982), felgyorsította a mezőgazdasági szektor fejlődését, amely Kazahsztán lakosságának nagy százalékának továbbra is megélhetési forrása. A több évtizedes nélkülözés, háború és betelepítés miatt 1959-re a kazahok kisebbséggé vált az országban, és a lakosság 30 százalékát tette ki. Etnikai oroszok 43 százalékát tette ki.

1947-ben a Szovjetunió kormánya annak részeként atombomba projekt, alapított egy atombomba kísérleti helyszín az északkeleti város közelében szemipalatyinszki, Ahol a az első szovjet atombomba 1949-ig több száz nukleáris kísérletet hajtottak végre, amelyek káros következményekkel jártak az ország környezetére és lakosságára nézve. A Az atomellenes mozgalom Kazahsztánban az 1980-as évek végén jelentős politikai erővé vált.

1986 decemberében fiatal kazahok tömegtüntetései, később az úgynevezett Jeltoqsan lázadásra került sor Almatiban, hogy tiltakozzanak a lecserélése ellen Első titkár az Kommunista Párt a kazah SSR Dinmukhamed Konajev val vel Gennagyij Kolbin tól Orosz SFSR. A kormány csapatai elfojtották a zavargásokat, többen meghaltak, és sok tüntetőt börtönbe zártak. A szovjet uralom hanyatló napjaiban az elégedetlenség tovább nőtt, és a szovjet vezetés alatt kifejezésre jutott Mihail Gorbacsovpolitikája kötet ("nyitottság").

Függetlenség

25. október 1990-én Kazahsztán kinyilvánította szuverenitás területén a Szovjetunión belüli köztársaságként. 1991 augusztusát követően megszakadt puccs kísérlet Moszkvában (Kazahsztán) jelentette ki függetlenség 16. december 1991-án, így lett az utolsó szovjet köztársaság, amely kikiáltotta függetlenségét. Tíz nappal később maga a Szovjetunió megszűnt létezni.

Kazahsztán kommunista korszakának vezetője, Nurszultan Nazarbajev, az ország első elnöke lett. Nazarbajev tekintélyelvű módon kormányzott. A hangsúlyt az ország gazdaságának piacgazdasággá alakítására helyezték, miközben a politikai reformok elmaradtak a gazdasági fejlődéstől. 2006-ra Kazahsztán Közép-Ázsia GDP-jének 60 százalékát termelte, elsősorban olajiparán keresztül.

1997-ben a kormány átköltöztette a fővárost Astana23. március 2019-án átkeresztelték Nur-Sultanra, ból ből Almaty, Kazahsztán legnagyobb városa, ahol a Szovjetunió alatt hozták létre.

2019 márciusában Nazarbajev 29 évvel hivatalba lépése után lemondott. Továbbra is vezette azonban a befolyásos biztonsági tanácsot, és a Nemzet Vezetője formális címet viselte. Kassym-Jomart Tokayev Nazarbajevet sikerült a Kazahsztán elnöke. Első hivatalos cselekedete az volt, hogy a fővárost átnevezte elődjéről. 2019 júniusában az új elnök, Kassym-Jomart Tokayev nyerte meg a kazahsztáni elnökválasztást. választás.

2022 januárjában az ország belezuhant politikai nyugtalanság az üzemanyagárak megugrását követően. Következésképpen Kasszim-Jomart Tokajev elnök vette át a nagyhatalmú Biztonsági Tanács élét, leváltva elődjét, Nurszultan Nazarbajevet. 2022 szeptemberében az ország fővárosának neve Nur-Sultanról Asztanára változott.

Földrajz

Kazahsztán műholdképe (2004. november)

Mivel mindkét oldalán átnyúlik a Urál folyóAz Európát és Ázsiát elválasztó választóvonalnak tekintett Kazahsztán a kettő egyike tengerparttal nem rendelkező országok abban a világban, hogy két kontinensen van területe (a másik az Azerbajdzsán).

A 2,700,000 1,000,000 XNUMX négyzetkilométeres (XNUMX XNUMX XNUMX négyzetmérföldes) területével – amely méretében Nyugat-Európának felel meg – Kazahsztán a kilencedik legnagyobb ország és a legnagyobb tengerparttal nem rendelkező ország a világon. Miközben része volt a Orosz Birodalom, Kazahsztán elveszítette területének egy részét Kínának Xinjiang tartomány, és néhányat Üzbegisztánba Karakalpaksztánban autonóm köztársaság a szovjet években.

A kazah sztyeppe egyike a népszerű Eurázsiai sztyepp Öv (be a térképen).

6,846 kilométeres (4,254 mérföld) határon osztozik Oroszországgal, 2,203 kilométeren (1,369 mérföldön) Üzbegisztán, 1,533 kilométer (953 mérföld) Kínával, 1,051 kilométer (653 mérföld) Kirgizisztán, és 379 kilométer (235 mérföld) vele Türkmenisztán. A nagyvárosok közé tartozik Astana, Almaty, Karagandy, Shymkent, Atyraués Oskemen. szélességi fokok között fekszik 40 ° és a 56 ° É, és hosszúsági fokok 46 ° és a 88 ° K. Bár elsősorban Ázsiában található, Kazahsztán egy kis része az országtól nyugatra is található Ural Kelet-Európában.

Kazahsztán terepe nyugatról keletre terjed ki a Kaszpi-tenger hoz Altay-hegység és északról délre a síkságtól Nyugat-Szibéria közép-ázsiai oázisokba és sivatagokba. A kazah sztyeppe (síkság), amelynek területe körülbelül 804,500 310,600 négyzetkilométer (XNUMX XNUMX négyzetmérföld), az ország egyharmadát foglalja el, és a világ legnagyobb szárazföldje. sztyeppe vidék. A sztyeppét nagy területek jellemzik gyepek és homokos vidékek. A főbb tengerek, tavak és folyók közé tartoznak Balkhash-tó, A Zaysan-tó, a Charyn folyó és szurdok, a Ili, Irtysh, Ishim, Urál és a Syr Darya folyók, és a Aral-tenger amíg nagyrészt ki nem száradt a világ egyik legrosszabb környezeti katasztrófájában.

A Charyn kanyon 80 kilométer (50 mérföld) hosszú, átvág egy piroson homokkő fennsíkon és a Charyn folyó szoros mentén húzódik északon Tian Shan ("Mennyei hegyek", 200 km-re (124 mérföld) keletre Almatitól) 43 ° 21'1.16 "N 79 ° 4'49.28 "E /43.3503222 ° N 79.0803556 ° E / 43.3503222; 79.0803556. A meredek kanyon lejtői, oszlopai és ívei 150 és 300 méter (490 és 980 láb) közötti magasságba emelkednek. A kanyon megközelíthetetlensége biztonságos menedéket nyújtott egy ritka számára kőrisfa, Fraxinus sogdiana, amely túlélte a Jégkorszak ott, és mostanra néhány más területen is növekedett.[Szerkesztés] Bigach kráter, nál nél 48 ° 30 ' Kh 82 ° 00 ′ /48.500 ° N 82.000 ° E / 48.500; 82.000, Egy pliocén or miocén kisbolygó becsapódási kráter, 8 km (5 mérföld) átmérőjű, és a becslések szerint 5±3 millió éves.

Kazahsztáné Almaty régió is otthont ad a Mynzhylky hegyi fennsík.

Természetes erőforrások

Kazahsztán bőséges kínálattal rendelkezik hozzáférhető ásványi és fosszilis tüzelőanyag-készletekből. A kőolaj-, földgáz- és ásványkitermelés fejlesztése vonzotta a legtöbb több mint 40 milliárd dollárnyi külföldi befektetést Kazahsztánban 1993 óta, és az ország ipari termelésének mintegy 57 százalékát (vagyis a bruttó hazai termék körülbelül 13 százalékát) teszi ki. Egyes becslések szerint Kazahsztán a második legnagyobb uránium, króm, ólom, és cink tartalékok; a harmadik legnagyobb mangán tartalékok; az ötödik legnagyobb rézkészlet; és az első tíz közé tartozik a szén, a vas és az arany tekintetében. Gyémánt exportőr is. A gazdasági fejlődés szempontjából talán a legjelentősebb, hogy Kazahsztán rendelkezik a 11. legnagyobb bizonyított kőolaj- és földgázkészletekkel is. Az egyik ilyen helyszín a Tokarevskoye gáz kondenzátum mező.

Összesen 160 lelőhelyen több mint 2.7 milliárd tonna (2.7 milliárd hosszú tonna) kőolaj található. Az olajkutatások kimutatták, hogy a lerakódások a Kaszpi-tenger partja csak egy kis része egy sokkal nagyobb betétnek. Állítólag 3.5 milliárd tonna (3.4 milliárd hosszú tonna) olaj és 2.5 milliárd köbméter (88 milliárd köbláb) gáz található ezen a területen. A kazahsztáni olajlelőhelyeket összességében 6.1 milliárd tonna (6.0 milliárd hosszú tonna) becsülik. Azonban csak három van finomítók az országon belül, ben található Atyrau, Pavlodarés Shymkent. Ezek nem képesek feldolgozni a teljes kőolajterméket, ezért ennek jelentős részét Oroszországba exportálják. Az USA szerint Energiainformációs igazgatás, Kazahsztán körülbelül 1,540,000 245,000 XNUMX hordót (XNUMX XNUMX m) termelt3) olaj naponta 2009-ben.

Kazahsztán nagy lelőhelyekkel is rendelkezik foszforit. A két legnagyobb lelőhely a Karataui-medence, ahol 650 millió tonna P2O5 és a Chilisai letét a Aqtobe foszforit medence Északnyugat-Kazahsztánban található, 500-800 erőforrással millió tonna 9 százalékos ércet.

Az 17 október 2013-on a A kitermelő iparágak átláthatósági kezdeményezése (EITI) elfogadta Kazahsztánt "EITI-kompatibilisnek", ami azt jelenti, hogy az ország rendelkezik egy alapvető és funkcionális eljárással a természeti erőforrásokból származó bevételek rendszeres közzétételére.

Klíma

Kazahsztán térkép Köppen éghajlati osztályozás

Kazahsztánban van egy "szélsőséges" kontinentális éghajlat, forró nyárral és nagyon hideg téllel. Valójában Asztana a világ második leghidegebb fővárosa után Ulánbátor. Csapadék száraz és félszáraz viszonyok között változik, a tél különösen száraz.

Átlagos napi maximum és minimum hőmérséklet Kazahsztán nagyvárosaiban
Települések július (°C) július (°F) január (°C) január (°F)
Almaty 30 / 18 86 / 64 0/−8 33 / 17
Shymkent 32 / 17 91 / 66 4/−4 39 / 23
Karaganda 27 / 14 80 / 57 −8/−17 16 / 1
Astana 27 / 15 80 / 59 −10/−18 14/−1
Pavlodar 28 / 15 82 / 59 −11/−20 12/−5
Aktobe 30 / 15 86 / 61 −8/−16 17 / 2

Vadvilág

Tíz van természetvédelmi területek és tíz Nemzeti parkok Kazahsztánban, amelyek biztonságos menedéket nyújtanak számos ritka és veszélyeztetett növénynek és állatnak. A gyakori növények Ugrócsont, Gagea, Allium, Carex és a oxytropis; a veszélyeztetett növényfajok közé tartozik az őshonos vadalma (Malus sieversii), vadszőlő (Vitis vinifera) és számos vad tulipán fajok (pl. Tulipa greigii) és ritka hagymafajták allium karataviense, Tehát Iris willmottiana és a Kaufmann lettem. Kazahsztánban volt egy 2019 Erdőtáj integritási indexe átlagos pontszám 8.23/10, amivel a 26. helyen áll globálisan a 172 ország közül.

A gyakori emlősök közé tartozik a farkas, vörös róka, corsac róka, jávorszarvas, argali (a legnagyobb juhfaj), Eurázsiai hiúz, Pallas macskájaés hópárducok, amelyek közül több védett. Kazahsztán védett fajainak vörös könyve 125 gerinces állatot sorol fel, köztük sok madarat és emlőst, és 404 növényt, köztük gombákat, algákat és zuzmókat.

Kormány és politika

Politikai rendszer

Kassym-Jomart Tokayev (2019-11-07) 01.jpg Älihan Smaiylov (2022-01-24) (kivágva).jpg
Kassym-Jomart Tokayev
Elnök
Alihan Smaiylov
Kazahsztán miniszterelnöke

Hivatalosan Kazahsztán demokratikus, világi, alkotmányos állam egységes köztársaság; Nurszultan Nazarbajev 1991 és 2019 között vezette az országot. Ő lett az utóda Kassym-Jomart Tokayev. Az elnök megvétózhatja az általa elfogadott jogszabályt parlament és egyben a főparancsnok az fegyveres erők. A miniszterelnök a miniszteri kabinet elnöke és Kazahsztán kormányfője. A kabinetben három miniszterelnök-helyettes és tizenhat miniszter dolgozik.

Kazahsztánnak van egy kétkamarás alkotta parlament Majilis (A alsó ház) És szenátus (A felsőház). Az egymandátumos körzetek népszerûen 107 mandátumot választanak Majilis; tíz tagot is listás szavazással választanak meg. A szenátusnak 48 tagja van. A megválasztott gyűlések mindegyike két szenátort választ (mäslihats) Kazahsztán tizenhat főének adminisztratív osztályok (tizennégy régió plusz Asztana, Almaty és Shymkent városai). A maradék tizenöt szenátort az elnök nevezi ki. Majilis a képviselőknek és a kormánynak egyaránt jogalkotási kezdeményezési joguk van, bár a kormány javasolja a legtöbb jogszabályt, amelyet a parlament mérlegel.

A 2020, Freedom House Kazahsztánt "konszolidáltnak" minősítette tekintélyelvű rezsim", kijelentve, hogy a szólásszabadság nem tartják tiszteletben, és „Kazahsztán választási törvényei nem rendelkeznek erről szabad és tisztességes választások."

Politikai reformok

A reformok végrehajtása Kassym-Jomart Tokayev 2019. júniusi megválasztása után megkezdődött. Tokajev támogatja az ellenzék kultúráját, a nyilvános gyülekezést és a politikai pártalapítási szabályok lazítását. 2019 júniusában Kassym-Jomart Tokayev kazah elnök kezdeményezésére létrehozták a Nemzeti Közbizalmi Tanácsot, amelyen a szélesebb társadalom megvitathatja a különböző nézeteket, és erősítheti a nemzeti párbeszédet a kormányzati politikákkal és reformokkal kapcsolatban. 2019 júliusában Kazahsztán elnöke bejelentette a „hallgató állam” koncepcióját, amely gyorsan és hatékonyan válaszol az ország polgárainak minden konstruktív kérésére. Elfogadják azt a törvényt, amely lehetővé teszi más pártok képviselőinek, hogy elnöki tiszteket töltsenek be egyes parlamenti bizottságokban, hogy ezzel is elősegítsék az alternatív nézetek és vélemények megjelenését.[amikor?] A politikai párt bejegyzéséhez szükséges minimális taglétszám 40,000 ezerről 20,000 ezerre csökken. A központi területeken külön helyeket osztanak ki a békés gyűlések számára, és új törvénytervezetet fogadnak el, amely felvázolja a szervezők, a résztvevők és a megfigyelők jogait és kötelezettségeit. A közbiztonság növelése érdekében Tokajev elnök megerősítette az egyének elleni bűncselekményeket elkövetők büntetését.

17. szeptember 2022-én Tokajev aláírt egy rendeletet, amely egy hét évre korlátozza az elnöki mandátumot. Bejelentette továbbá egy új reformcsomag előkészítését a hatalom „decentralizálására” és „elosztására” a kormányzati intézmények, így a minisztériumok és a területi vezetők között. A reformcsomag célja a választási rendszer módosítása és a kazahsztáni régiók döntéshozói jogkörének növelése is. A parlament jogkörét a köztársasági elnök rovására bővítették, akinek a hozzátartozói már nem tölthetnek be kormányzati tisztségeket, visszaállították az Alkotmánybíróságot és eltörölték a halálbüntetést.

Választások

A madzsilis választások 2004 szeptemberében a kormánypártiak által uralt alsóházhoz vezetett Otan Party, élén Nazarbajev elnökkel. Két másik párt is szimpatikusnak tartotta az elnököt, köztük az AIST agrár-ipari blokk és a Asar párt, amelyet Nazarbajev elnök lánya alapított, megszerezte a fennmaradó helyek többségét. A hivatalosan bejegyzett és a választásokon induló ellenzéki pártok egyetlen mandátumot szereztek. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet figyelemmel kísérte a választást, amely szerinte nem felelt meg a nemzetközi normáknak.

4. december 2005-én Nurszultan Nazarbajevet elsöprő győzelemmel újraválasztották. A választási bizottság bejelentette, hogy a szavazatok több mint 90%-át megszerezte. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) arra a következtetésre jutott, hogy a választás nem felelt meg a nemzetközi normáknak annak ellenére, hogy a választások lebonyolításában némi javulás történt.

17. augusztus 2007-én választásokat tartottak a parlament alsóházában, és az uralkodó vezette koalíciót. Nur-Otan párt, amely magában foglalta a Asar párt, a Kazahsztáni Polgári Párt és a Agrárpárt, minden mandátumot megnyert a szavazatok 88%-ával. Egyik ellenzéki párt sem érte el a mandátumok 7 százalékos irányadó szintjét. Az ellenzéki pártok súlyos szabálytalanságokkal vádolták a választásokat.

Nur Otan Központ in Astana

2010-ben Nazarbajev elnök visszautasította a támogatók felhívását, hogy tartsanak népszavazást hivatalában 2020-ig. Ragaszkodott az elnökválasztáshoz öt évre. A 3. április 2011-án megtartott szavazáson Nazarbajev elnök a szavazatok 95.54%-át szerezte meg, és a regisztrált szavazók 89.9%-a vett részt rajta. 2011 márciusában Nazarbajev felvázolta a Kazahsztán által a demokrácia felé tett előrelépéseket. Mivel a 2010, Kazahsztán jelentették a Demokrácia Index by The Economist mint egy tekintélyelvű rezsim, ami a 2022-es jelentésben is így volt.

26. április 2015-án tartották az ötödik elnökválasztást Kazahsztánban. Nurszultan Nazarbajevet a szavazatok 97.7%-ával újraválasztották.

19. március 2019-én Nazarbajev bejelentette, hogy lemond az elnöki posztról. Kazahsztán szenátusának elnöke Kassym-Jomart Tokayev Nurszultan Nazarbajev lemondása után lett megbízott elnök. Később Tokajev megnyerte a 2019 elnökválasztás június 9-én került megrendezésre.

adminisztratív osztályok

Kazahsztán tizenhét részre oszlik régiók (kazah: облыстар, oblystar; Orosz: mezője, nak) plusz három város (Almaty, Astana és Shymkent), amelyek függetlenek attól a régiótól, amelyben találhatók. A régiók 177-re vannak felosztva kerületek (kazah: аудандар, audandar; Orosz: kerület, rayony). A járások a közigazgatás legalacsonyabb szintjén vidéki körzetekre oszlanak, amelyek magukban foglalják az összes vidéki települést és községi önkormányzattal nem rendelkező falut.

A városok Almaty és a Astana „állami jelentőségű” státusszal rendelkeznek, és nem tartoznak egyik régióhoz sem. Városa Bajkonur különleges státuszú, mert 2050-ig bérbe adják Oroszországnak Bajkonuri kozmodróm. 2018 júniusában a város Shymkent „köztársasági jelentőségű várossá” vált.

Minden régió élén egy äkim (régiós kormányzó) nevezi ki az elnök. Kerület äkimi területileg nevezik ki Akims. Kazahsztán kormánya 10. december 1997-én áthelyezte fővárosát a Szovjetunió alatt létrehozott Almatiból Asztanába.

Önkormányzati osztályok

Kazahsztán közigazgatási felosztásának minden szintjén vannak önkormányzatok. A köztársasági, regionális és kerületi jelentőségű városokat városlakta helységnek jelölik ki; az összes többi vidéki. A legmagasabb szinten Almati és Asztana városai találhatók, amelyek besorolása szerint köztársasági jelentőségű városok egy régióéval megegyező közigazgatási szinten. Középszinten vannak regionális jelentőségű városok kerületével megegyező közigazgatási szinten. E két szint városai városrészekre oszthatók. A legalacsonyabb szinten vannak kerületi jelentőségű városok, és több mint kétezer falvak és vidéki települések (aul) a vidéki körzetekkel megegyező közigazgatási szinten.

Városi központok

 
 
Kazahsztán legnagyobb városai vagy települései
Rang Név Vidék Pop.
Almaty
Almaty
Astana
Astana
1 Almaty Almaty 1,854,656 Shymkent
Shymkent
Karaganda
Karaganda
2 Astana Astana 1,078,384
3 Shymkent Turkesztán 1,009,086
4 Karaganda Karagandy 497,712
5 Aktobe Aktobe 487,994
6 Taraz Jambyl 357,791
7 Pavlodar Pavlodar 333,989
8 Oskemen Kelet-Kazahsztán 331,614
9 Semey Kelet-Kazahsztán 323,138
10 Atyrau Atyrau 269,720

Külföldi kapcsolatok

Elnök Nazarbajev amerikai elnökkel Barack Obama és orosz elnök Dmitrij Medvegyev 2012-ben

Kazahsztán a Független Államok Közösségének tagja, a Gazdasági Együttműködési Szervezet és a Sanghaji Együttműködési Szervezet. Kazahsztán, Oroszország nemzetei, Fehéroroszország, Kirgizisztán és Tádzsikisztán létrehozta a Eurázsiai Gazdasági Közösség 2000-ben a kereskedelmi vámok harmonizálására és a vámunió keretében szabadkereskedelmi övezet létrehozására irányuló korábbi erőfeszítések újraélesztésére. 1. december 2007-jén bejelentették, hogy Kazahsztánt választották az elnöki posztra Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet tagjává választották Kazahsztánt a 2010. évre ENSZ Emberi Jogi Tanács először 12. november 2012-én.

Kazahsztán az Egyesült Nemzetek Szervezetének is tagja, Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, Euro-atlanti Partnerségi Tanács, Török tanácsés Az iszlám együttműködés szervezete (RANGIDŐS TISZT). Aktív résztvevője a Észak-atlanti Szerződés Szervezete Partnerség a békéért program.

1999-ben Kazahsztán megfigyelői státuszért folyamodott Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése. A Közgyűlés hivatalos válasza az volt, hogy mivel Kazahsztán részben Európában található, pályázhatna teljes jogú tagságra, de nem kap semmilyen státuszt a tanácsban, amíg demokráciája és emberi jogi helyzete nem javul.

Az 1991-es függetlenné válása óta Kazahsztán az úgynevezett „többszereplős külpolitikát” folytatja.kazah: көпвекторлы сыртқы саясат), egyformán jó kapcsolatokra törekszik két nagy szomszédjával, Oroszországgal és Kínával, valamint az Egyesült Államokkal és a nyugati világ többi részével. Oroszország körülbelül 6,000 négyzetkilométernyi területet vesz bérbe, amely körülveszi Baikonur kozmodróm űrkilövőhely Kazahsztán déli középső részén, ahol az első embert, valamint a szovjet űrsiklót az űrbe bocsátották Buran és a jól ismert űrállomás Mir.

11. április 2010-én Nazarbajev és az elnökök Obama találkozott a nukleáris biztonsági csúcstalálkozón Washingtonban, és megvitatta az Egyesült Államok és Kazahsztán közötti stratégiai partnerség megerősítését. Megígérték, hogy fokozzák a kétoldalú együttműködést a nukleáris biztonság és az atomsorompó, a közép-ázsiai regionális stabilitás, a gazdasági jólét és az egyetemes értékek előmozdítása érdekében.

2011 áprilisában Obama felhívta Nazarbajevet, és megvitatta a nukleáris biztonsággal kapcsolatos számos együttműködési erőfeszítést, beleértve a BN-350-es reaktor nukleáris anyagának biztosítását. Áttekintették a két elnök által a 2010-es Nukleáris Biztonsági Csúcson tartott kétoldalú találkozójuk során megállapított célok elérése terén elért előrehaladást. A kazah kormány 2014 óta pályázik egy nem állandó tagságra az ENSZ Biztonsági Tanácsában a 2017–2018-as időszakra. 28. június 2016-án Kazahsztánt nem állandó taggá választották az ENSZ Biztonsági Tanácsának kétéves időszakra.

Kazahsztán támogatta az ENSZ békefenntartó misszióit Haitin, Nyugat-Szaharában és Elefántcsontparton. 2014 márciusában a Honvédelmi Minisztérium 20 kazah katonát választott megfigyelőnek az ENSZ békefenntartó misszióiba. A kapitánytól ezredesig terjedő katonai személyzetnek speciális ENSZ-kiképzésen kellett keresztülmennie; folyékonyan kellett angolul beszélniük és jártasnak kellett lenniük a speciális katonai járművek használatában.

2014-ben Kazahsztán humanitárius segítséget nyújtott Ukrajnának az oroszok által támogatott lázadókkal folytatott konfliktus során. 2014 októberében Kazahsztán 30,000 2015 dollárt adományozott a Nemzetközi Vöröskereszt ukrajnai humanitárius erőfeszítéseinek. 400,000 januárjában a humanitárius válság megsegítésére Kazahsztán XNUMX XNUMX dollár segélyt küldött Ukrajna délkeleti régiói. Nazarbajev elnök az ukrajnai háborúról azt mondta: "A testvérgyilkos háború valódi pusztítást hozott Kelet-Ukrajnában, és közös feladat a háború ottani leállítása, Ukrajna függetlenségének megerősítése és Ukrajna területi integritásának biztosítása". Szakértők úgy vélik, hogy bárhogy is alakul az ukrajnai válság, Kazahsztán kapcsolatai az Európai Unióval normálisak maradnak. Úgy vélik, hogy Nazarbajev közvetítését Oroszország és Ukrajna is pozitívan fogadja.

A kazahsztáni külügyminisztérium 26. január 2015-án közleményt adott ki: "Szilárd meggyőződésünk, hogy nincs alternatívája a béketárgyalásoknak, mint a délkelet-ukrajnai válság megoldásának." 2018-ban Kazahsztán aláírta az ENSZ-t nukleáris fegyverek tilalmáról szóló szerződés.

Elnök Kassym-Jomart Tokayev orosz elnökkel Vlagyimir Putyin 2019-ben

6. március 2020-án hirdették ki Kazahsztán külpolitikai koncepcióját a 2020–2030-as időszakra. A dokumentum a következő főbb pontokat vázolja fel:

  • Az ország nyitott, kiszámítható és következetes külpolitikája, amely progresszív jellegű, és az Első Elnök – a fejlődés új szakaszában lévő ország – pályáját folytatva tartja meg kitartását;
  • Az emberi jogok védelme, a humanitárius diplomácia és a környezetvédelem fejlesztése;
  • Az ország gazdasági érdekeinek előmozdítása a nemzetközi színtéren, beleértve a befektetések vonzására irányuló állami politika végrehajtását;
  • A nemzetközi béke és biztonság fenntartása;
  • A regionális és többoldalú diplomácia fejlesztése, amely elsősorban a kulcsfontosságú partnerekkel – Oroszországgal, Kínával, az Egyesült Államokkal, Közép-Ázsiai államokkal és az EU országaival –, valamint többoldalú struktúrákon – az ENSZ-szel, a Biztonsági Szervezettel és a Biztonsági Szervezettel – való kölcsönösen előnyös kapcsolatok erősítését jelenti. Együttműködés Európában, a Sanghaji Együttműködési Szervezet, a Független Államok Közössége és mások.

Kazahsztán nemzetközi szervezetekben való tagsága többek között:

Ezen elvek alapján Kazahsztán Oroszország 2022 februári ukrajnai invázióját követően egyre inkább önálló külpolitikát folytatott, amelyet saját külpolitikai céljai és ambíciói határoznak meg. amelyen keresztül az ország megpróbálja egyensúlyba hozni kapcsolatait "valamennyi nagyhatalommal, és egyformán elvileg elzárkózik attól, hogy bármely területen túlzottan függjön bármelyiküktől, miközben gazdaságilag megnyitja az országot mindazok előtt, akik hajlandóak oda befektetni".

Katonai

Egy Kazahsztán Sukhoi Su-27

Kazahsztán hadseregének nagy részét az országból örökölték Szovjet fegyveres erők' Turkesztáni Katonai Körzet. Ezek az egységek váltak Kazahsztán új hadseregének magjává. Megszerezte az összes egységet 40th hadsereg (a volt 32. hadsereg) és a 17. hadsereghadtest egy része, beleértve a hat szárazföldi hadosztályt, tárolóbázisokat, a 14. és 35. légi leszállódandárt, két rakétadandárt, két tüzérezredet és nagy mennyiségű felszerelést aláírása után visszavonták az Urálon túlról CFE-szerződés. A 20. század vége óta a kazah hadsereg páncélos egységei számának bővítésére összpontosít. 1990 óta a páncélozott egységek 500-ról 1,613-ra bővültek 2005-ben.

A kazah légierő túlnyomórészt szovjet kori repülőgépekből áll, köztük 41 darab MiG-29-esek, 44 MiG-31-esek, 37 Su-24-esek és 60 Su-27-esek. Kis haditengerészeti erőt tartanak fenn a Kaszpi-tengeren.

Kazahsztán 29 hadmérnököt küldött ide Irak hogy segítsen Az Egyesült Államok invázió utáni küldetése Irakban. A második iraki háború alatt a kazah csapatok 4 millió aknát és egyéb robbanóanyagot szereltek le, segítettek orvosi ellátásban több mint 5,000 koalíciós tagot és civilt, valamint 718 köbméter (25,400 XNUMX köbméter) vizet tisztítottak meg.

Kazahsztáné Nemzetbiztonsági Bizottság (UQK) 13. június 1992-án jött létre. Magában foglalja a Belső Biztonsági Szolgálatot, a Katonai Ellenfelderítést, a Határőrséget, több kommandós egységet és a Külföldi Hírszerzést (Barlau). Ez utóbbit tartják a KNB legfontosabb részének. Az igazgatója az Nurtai Abikajev.

2002 óta a "Steppe Eagle" közös taktikai békefenntartó gyakorlatnak a kazah kormány ad otthont. A "Steppe Eagle" a koalíciók építésére összpontosít, és lehetőséget ad a résztvevő nemzeteknek az együttműködésre. A Steppe Eagle gyakorlatok során a KAZBAT békefenntartó zászlóalj egy többnemzetiségű haderőn belül működik egységes parancsnokság alatt a multidiszciplináris békefenntartó műveleteken belül, a NATO-val és az amerikai hadsereggel.

2013 decemberében Kazahsztán bejelentette, hogy tiszteket küld az ENSZ békefenntartó erőinek támogatására Haitin, Nyugat-Szaharában, Elefántcsontparton és Libériában.

Emberi jogok

A Közgazdász hírszerzési egység Kazahsztánt következetesen "tekintélyelvű rezsimnek" minősítette Demokrácia Index128-ben a 167 ország közül a 2020. helyen áll.

Kazahsztán a 122. helyen végzett a 180 ország közül Riporterek határok nélkül' Sajtószabadsági index 2022-re; korábban a 155. helyen állt 2021-ben.

Független megfigyelők rossznak minősítették Kazahsztán emberi jogi helyzetét. Az ország emberi jogairól szóló 2015-ös jelentésében Human Rights Watch Kazahsztán erősen korlátozza a gyülekezési, szólás- és vallásszabadságot. A kormányt tekintélyelvűnek is minősítette. 2014-ben a hatóságok bezárták az újságokat, több tucat embert börtönbe vagy pénzbírsággal sújtottak békés, de nem engedélyezett tiltakozások után, és pénzbírságot szabtak ki vagy őrizetbe vettek a hívőket azért, mert az állami ellenőrzésen kívüli vallást gyakoroltak. Kormánykritikusok, köztük ellenzéki vezető Vlagyimir Kozlovtisztességtelen tárgyalások után őrizetben maradt. 2014 közepén Kazahsztán új büntetőjogi, büntetőjogi végrehajtási, büntetőeljárási és közigazgatási törvénykönyveket, valamint a szakszervezetekről szóló új törvényt fogadott el, amelyek az alapvető szabadságjogokat korlátozó cikkeket tartalmaznak, és nem egyeztethetők össze a nemzetközi normákkal. A kínzás továbbra is gyakori a fogvatartási helyeken." Kazahsztán azonban jelentős előrelépést ért el a börtönök számának csökkentésében. A Human Rights Watch 2016-os jelentése megjegyezte, hogy Kazahsztán "kevés érdemi lépést tett a 2015-ben romló emberi jogi helyzet kezelésére, és továbbra is a gazdasági fejlődésre helyezte a hangsúlyt a politikai reform helyett". Néhány kritikus a kormány volt letartóztatott állítólagos terjesztésért hamis információk a COVID-19 világjárvány Kazahsztánban. Különféle rendőrségi reformok, mint például a helyi rendőri szolgálat létrehozása és a zéró tolerancia nélküli rendészet, amelyek célja a rendőrségnek a helyi közösségekhez való közelítése, nem javították a rendőrség és az állampolgárok közötti együttműködést.

Egy 2014-ben kiadott amerikai kormányjelentés szerint Kazahsztánban:

A törvény nem írja elő a rendőrségnek, hogy tájékoztassa a fogvatartottakat, hogy rendelkeznek a ügyvédhez való jogés a rendőrség nem tette meg. Emberi jogi megfigyelők azt állították, hogy a bűnüldöző szervek tisztviselői lebeszélték a fogvatartottakat az ügyvédi felkeresésről, bizonyítékokat gyűjtöttek előzetes kihallgatással, mielőtt a fogvatartott ügyvédje megérkezett volna, és egyes esetekben korrupt védőügyvédeket használtak fel bizonyítékok gyűjtésére.

A törvény nem rendelkezik kellőképpen egy független igazságszolgáltatás. A végrehajtó hatalom élesen korlátozta a bírói függetlenséget. Az ügyészek kvázi bírói szerepet töltöttek be, és felhatalmazásuk volt a bírósági határozatok felfüggesztésére. A korrupció a bírósági eljárás minden szakaszában nyilvánvaló volt. Bár a bírák a legjobban fizetett állami alkalmazottak közé tartoztak, az ügyvédek és az emberi jogi megfigyelők azt állították, hogy a bírák, ügyészek és más tisztviselők vesztegetés a büntetőügyek többségében kedvező ítéletekért cserébe.

Kazahsztán globális rangja a World Justice Project2015-ös jogállamisági indexe 65 volt a 102-ből; az ország jó eredményeket ért el a "Rend és biztonság" (globális rangsor 32/102), és gyengén a "Kormányzati hatalmak korlátai" (globális rangsor 93/102), a "Nyitott kormány" (85/102) és az "Alapvető jogok" terén. 84/102, a feltételek romlását jelző csökkenő tendenciával).

A ABA jogállamisági kezdeményezés Az Amerikai Ügyvédi Kamara szervezete programokat folytat az igazságszolgáltatási szektorban dolgozó szakemberek képzésére Kazahsztánban.

A kazahsztáni legfelsőbb bíróság lépéseket tett az ország jogrendszerének modernizálása, valamint az átláthatóság és a felügyelet fokozása érdekében. Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének finanszírozásával az ABA jogállamisági kezdeményezés 2012 áprilisában új programot indított a kazahsztáni igazságszolgáltatás függetlenségének és elszámoltathatóságának megerősítésére.

A büntető igazságszolgáltatás és a bírósági rendszer átláthatóságának növelése, valamint az emberi jogok javítása érdekében Kazahsztán 2018-ig az összes nyomozati, ügyészi és bírósági nyilvántartást digitalizálni kívánt. Számos büntetőügy a vádlott és a sértett megbékélése alapján zárul le a tárgyalás előtt, mert leegyszerűsíti a rendfenntartók munkáját, mentesíti a vádlottat a büntetés alól, és kevés figyelmet fordít a sértett jogaira.

A homoszexualitás 1997 óta legális Kazahsztánban, bár társadalmilag a legtöbb területen még mindig elfogadhatatlan. Elleni diszkrimináció LMBT emberek Kazahsztánban elterjedt.

Gazdaság

Belváros Astana
Az egy főre jutó GDP fejlődése, 1973 óta
A kazahsztáni export arányos megjelenítése, 2019

Kazahsztán gazdasága, amelyet az olajkibocsátás és az olajárak emelkedése támogat, 8-ig átlagosan évi 2013 százalékkal nőtt, majd 2014-ben és 2015-ben lassulást szenvedett el. Kazahsztán volt az első volt Tanácsköztársaság, amely 7 évvel a határidő előtt visszafizette teljes adósságát a Nemzetközi Valutaalapnak.

Kazahsztán GDP-je 179.332 milliárd dollár, éves növekedési üteme pedig 4.5 százalék. Az egy főre eső kazahsztáni GDP 9,686 dollár.

Kazahsztán megnövekedett szerepe a globális kereskedelemben és központi pozíciója a új Selyemút lehetőséget adott az országnak arra, hogy piacait emberek milliárdjai előtt nyissa meg. Kazahsztán 2015-ben csatlakozott a Kereskedelmi Világszervezethez.

A magas világ felhajtója nyersolaj A GDP növekedési adatai 8.9 és 13.5 között 2000 és 2007 százalék között mozogtak, majd 1-ban és 3-ben 2008-2009 százalékra csökkentek, majd 2010-től ismét emelkedtek. Kazahsztán további jelentős exportcikkei közé tartozik a búza, a textil és az állattenyésztés. Kazahsztán vezető uránexportőr.

Kazahsztán gazdasága 4.6 százalékkal nőtt 2014-ben. Az országban 2014-től lassult a gazdasági növekedés, amit az olajárak zuhanása és az ukrán válság hatásai váltottak ki. Az ország 19 februárjában 2014 százalékkal leértékelte valutáját. Újabb 22 százalékos leértékelés történt 2015 augusztusában.

Kazahsztán kormánya továbbra is konzervatív költségvetési politikát követett a költségvetési kiadások ellenőrzése és az olajbevételek megtakarításainak felhalmozása az olajalapban – Samruk-Kazyna. A globális pénzügyi válság arra kényszerítette Kazahsztánt, hogy növelje állami hitelfelvételét a gazdaság támogatására. Az államadósság 13.4-ban 2013 százalékra nőtt a 8.7-as 2008 százalékról. 2012 és 2013 között a kormány összességében 4.5 százalékos költségvetési többletet ért el.

2002 óta Kazahsztán arra törekszik, hogy az infláció kiváltása nélkül kezelje az erős devizabeáramlást. Az infláció azonban nem volt szigorú ellenőrzés alatt, 6.6-ben 2002 százalék, 6.8-ban 2003 százalék, 6.4-ben pedig 2004 százalék.

2002 márciusban a Az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma megadta Kazahsztánnak piacgazdaság alatti állapot Amerikai kereskedelmi törvény. Ez a státuszváltás jelentős piacgazdasági reformokat ismert el a valuta konvertibilitása, a bérek meghatározása, a külföldi befektetések iránti nyitottság, valamint a termelési eszközök és az erőforrások elosztása feletti kormányzati ellenőrzés területén.

Kazahsztán átvészelte a globális pénzügyi válságot[Szerkesztés] a fiskális lazítás és a monetáris stabilizáció kombinálásával. A kormány 2009-ben olyan nagyszabású támogatási intézkedéseket vezetett be, mint a bankok feltőkésítése, valamint az ingatlan- és mezőgazdasági szektor, valamint a kis- és középvállalkozások (kkv-k) támogatása. Az ösztönző programok összértéke elérte a 21 milliárd dollárt, az ország GDP-jének 20 százalékát, 4 milliárd dollár pedig a pénzügyi szektor stabilizálására szolgál. A gazdasági világválság idején Kazahsztán gazdasága 1.2-ben 2009 százalékkal zsugorodott, az éves növekedési ütem ezt követően 7.5 százalékra, 5-ben pedig 2011 százalékra nőtt.

Aktau Kazahsztán egyetlen tengeri kikötője Kaszpi-tenger.

2002 szeptemberében Kazahsztán lett az első olyan ország a FÁK-ban, amely befektetési minősítést kapott hitelminősítő jelentős nemzetközitől hitelminősítő intézet. 2003 decemberének végén Kazahsztán bruttó külföldi adóssága körülbelül 22.9 milliárd dollár volt. A teljes államadósság 4.2 milliárd dollár volt, a GDP 14 százaléka. Csökkent az adósság GDP-hez viszonyított aránya. A teljes államadósság GDP-hez viszonyított aránya 21.7-ben 2000 százalék, 17.5-ben 2001 százalék, 15.4-ben 2002 százalék volt. 2019-ben 19.2 százalékra emelkedett.

A gazdasági növekedés a korábbival kombinálva adó és a pénzügyi szektor reformja, 1999 óta drámaian javította az államháztartást költségvetési deficit A kormányzati bevételek a GDP 3.5 százalékáról 1.2-ben a GDP 2003 százalékára nőttek 19.8-ben, de 1999-ban a GDP 22.6 százalékára csökkentek. 2001-ben Kazahsztán elfogadta a egy új adószám e nyereségek megszilárdítása érdekében.

29. november 2003-én az adótörvény módosításáról szóló törvény, amely csökkentette adómértékek örökbe fogadták. A áfa 16 százalékról 15 százalékra csökkent, az összes munkáltatót terhelő szociális adó 21 százalékról 20 százalékra, az SZJA jövedelemadó, 30 százalékról 20 százalékra. 7. július 2006-én a személyi jövedelemadó tovább mérséklődött, az osztalék formájában szerzett személyi jövedelem esetében 5 százalék, az egyéb személyi jövedelem esetében pedig 10 százalék. Kazahsztán 20. június 2003-án új földkódexet, 5. április 2003-én pedig új vámkódexet fogadott el.

Kazahsztán importjának térképe, 2013

Az energia a vezető gazdasági szektor volt. Kőolaj termelés és földgáz kondenzátum tól Kazahsztán olaj- és gázmedencéi 79.2 millió tonnát tett ki (77.9 millió tonna hosszú tonna; 87.3 millió rövid tonna) 2012-ben a 51.2-as 50.4 millió tonnáról (56.4 millió hosszú tonnáról; 2003 millió rövid tonnáról). Kazahsztán 44.3-ban 2003 millió tonnára emelte az olaj- és gázkondenzátum exportját, ami 13 százalékkal magasabb, mint 2002-ben. Gáztermelés Kazahsztánban 2003 13.9 milliárd köbmétert tett ki (490 milliárd köbláb), 22.7 százalékkal több, mint 2002-ben, beleértve a 7.3 milliárd köbméter (260 milliárd köbláb) földgáztermelést. Kazahsztán mintegy 4 milliárd tonna (3.9 milliárd hosszú tonna; 4.4 milliárd rövid tonna) bizonyítottan hasznosítható olajtartalékkal és 2,000 köbkilométernyi gázzal rendelkezik. Kazahsztán a világ 480. legnagyobb olajtermelő országa. Kazahsztán olajexportjának értéke 2003-ban több mint 7 milliárd dollár volt, ami a teljes export 65 százalékát és a GDP 24 százalékát jelenti. Jelentős olaj- és gázmezők és hasznosíthatók olajkészletek faliórái Tengiz 7 milliárd hordóval (1.1 milliárd köbméter); Karachaganak 8 milliárd hordó (1.3 milliárd köbméter) és 1,350 köbkilométer (320 köbmérföld) földgázzal; és Kashagan 7-9 milliárd hordóval (1.4 milliárd köbméterrel).

KazMunayGas (KMG), a nemzeti olaj- és gázipari vállalat 2002-ben jött létre, hogy az állam érdekeit képviselje az olaj- és gáziparban. A Tengiz mező 1993-ban közösen fejlesztették ki, mint 40 éves Tengizchevroil közötti vállalkozás Chevron Texaco (50 százalék), USA ExxonMobil (25 százalék), KazMunayGas (20 százalék), és LukArco (5 százalék). A Karachaganak földgázt és gázkondenzátummezőt fejleszt BG, Agip, ChevronTexaco és Lukoil. Is kínai olajtársaságok vesznek részt Kazahsztán olajiparában.

Kazahsztán 1998-ban nyugdíjreform-programot indított. 2012 januárjára a nyugdíjvagyon körülbelül 17 milliárd dollár (2.5 billió KZT) volt. Az országban 11 megtakarítási nyugdíjpénztár működik. Az Állami Nyugdíjpénztár, az egyetlen állami tulajdonú pénztár volt privatizált Az ország egységes pénzügyi szabályozó ügynöksége felügyeli és szabályozza a nyugdíjalapokat. A nyugdíjpénztárak növekvő kereslete a befektetési helyekre az adósságállomány kialakulását idézte elő értékpapír piac. A nyugdíjalapok tőkéjét szinte kizárólag a vállalatokba és az államokba fektetik be kötvények, beleértve a kazah kormány eurókötvényeit. Kazahsztán kormánya egy egységes nemzeti nyugdíjalap létrehozására irányuló projektet tanulmányozott, amelybe a magánnyugdíjpénztárak összes számláját átvezetik.

A Kazah Nemzeti Bank bevezette a betétbiztosítást a bankszektor megerősítését célzó kampányban. Számos nagy külföldi banknak volt fiókja Kazahsztánban, köztük RBS, Citibankés HSBC. Kookmin és a UniCredit mindketten akvizíciókkal léptek be Kazahsztán pénzügyi szolgáltatási piacára és tét-épület.[Szerkesztés]

A 2010–11-es World Economic Forum in Global Competitiveness Report szerint Kazahsztán a világ 72. helyén állt a gazdasági versenyképesség tekintetében. Egy évvel később a Globális versenyképességi jelentés Kazahsztánt az 50. helyre sorolta a legversenyképesebb piacokon.

2012-ben Kazahsztán 14 milliárd dollárt vonzott a közvetlen külföldi befektetések 7 százalékos növekedési ütemben áramlik be az országba. 2018-ban 24 milliárd dollárnyi FDI irányult Kazahsztánba, ami jelentős növekedés 2012 óta.

Kazahsztán a legnagyobb bizonyított olajkészletek a Kaszpi-tenger térségében.[Szerkesztés]

Kazahsztán a 41. helyre kúszott fel a 2018-as gazdasági szabadság indexen The Wall Street Journal és a Az Örökség Alapítvány.

Kazahsztán gazdasága átlagosan évi 8 százalékkal nőtt az elmúlt évtizedben a szénhidrogén-exportnak köszönhetően. A globális gazdaság elhúzódó bizonytalansága ellenére Kazahsztán gazdasága stabil. A 2013. január–szeptemberi GDP-növekedés 5.7 százalék volt a Gazdasági és Költségvetési Tervezési Minisztérium előzetes számításai szerint.

2014 januárja és szeptembere között Kazahsztán GDP-je 4 százalékkal nőtt. Az első félévi eredmények szerint a folyó fizetési mérleg többlete 6.6 milliárd dollár, ami kétszerese 2013 első félévének. Kairat Kelimbetov, a Kazah Nemzeti Bank elnöke szerint a növekedést a 17.4 százalékos, azaz hozzávetőleg 22.6 milliárd dolláros kereskedelmi többlet okozta. 2014-re az összesített inflációt 7.4 százalékra prognosztizálják.

Kína Kazahsztán egyik fő gazdasági és kereskedelmi partnere. 2013-ban Kína elindította a Öv és közúti kezdeményezés (BRI), amelyben Kazahsztán tranzit csomópontként működik.

Külkereskedelem

Kazahsztán külkereskedelmi forgalma 2018-ban 93.5 milliárd dollár volt, ami 19.7 százalékkal több 2017-hez képest. Az export 2018-ban elérte a 67 milliárd dollárt (25.7 százalékos növekedés 2017-hez képest), az import pedig 32.5 milliárd dollárt (9.9 százalékos növekedés 2017-hez képest). Az export 40.1-ban Kazahsztán bruttó hazai termékének (GDP) 2018 százalékát tette ki. Kazahsztán 800 terméket exportál 120 országba.

Mezőgazdaság

Gabonatáblák a közelben Kokshetau

Mezőgazdaság Kazahsztán GDP-jének körülbelül 5 százalékát adja. A legfontosabb mezőgazdasági áruk a gabona, a burgonya, a szőlő, a zöldség, a dinnye és az állattenyésztés. A mezőgazdasági terület több mint 846,000 327,000 négyzetkilométert foglal el (205,000 XNUMX négyzetmérföld). A rendelkezésre álló mezőgazdasági terület XNUMX km2 (79,000 négyzetmérföld) szántó és 611,000 km2 (236,000 XNUMX négyzetmérföld). legelő és szénaföld. Az ország teljes területének több mint 80 százaléka mezőgazdasági terület, ezen belül csaknem 70 százalékát legelő foglalja el. Szántóföldje az egy lakosra jutó második legmagasabb rendelkezésre állású (1.5 hektár).

A fő állattenyésztési termékek tejtermékek, bőr, hús, és gyapjú. Az ország fő növényei a búza, árpa, pamut és rizs. Búzaexport, fő forrása kemény Valuta, a vezető árucikkek közé tartozik Kazahsztán exportkereskedelmében. 2003-ban Kazahsztán bruttó 17.6 millió tonna gabonát takarított be, ami 2.8%-kal magasabb, mint 2002-ben. A kazahsztáni mezőgazdaságnak még mindig sok környezeti problémája van a Szovjetunióban eltöltött évek helytelen gazdálkodásából eredően. Néhány kazah bor az Almatitól keletre fekvő hegyekben gyártják.

Úgy gondolják, hogy Kazahsztán az egyik hely, ahol az alma származik, különösen a vadonból ős of malus domestica, Malus sieversii. Angolul nincs közönséges neve, de hazájában Kazahsztánban ismert alma. Azt a vidéket, ahonnan feltételezik, hogy ered, ún Almaty: "almával gazdag". Ez a fa még mindig vadon él Közép-Ázsia hegyeiben, Kazahsztán déli részén, Kirgizisztán, Tádzsikisztán és a Xinjiang Kínában.

Infrastruktúra

Kazahsztán vasúti hálózatának térképe
A 22-es Kyzylorda – Szemipalatyinszk vonat, amelyet egy kazahsztáni Temir Zholy 2TE10U típusú dízelmozdony vontatott. A kép a kazahsztáni Aynabulak közelében készült.

A vasút biztosítja az összes teher- és személyforgalom 68 százalékát az ország több mint 57 százalékára. 15,333 9,527 km (XNUMX XNUMX mérföld) van közös fuvarozói szolgáltatásban, az ipari vonalak nélkül.15,333 9,527 km (XNUMX XNUMX mérföld). 1,520 mm (4 láb 11+27/32 in) nyomtávú, 4,000 km (2,500 mérföld) villamosított, 2012-ben. A legtöbb várost vasút köti össze; innen indulnak a gyorsvonatok Almaty (a legdélebbi város) a Petropavl (a legészakibb város) körülbelül 18 óra alatt.

Kazahsztán Temir Zholy (KTZ) a nemzeti vasúttársaság. A KTZ együttműködik a francia Alstom mozdonygyártó céggel Kazahsztán vasúti infrastruktúrájának fejlesztésében. Az Alstomnak több mint 600 alkalmazottja van, és két vegyes vállalata van a KTZ-vel és kazahsztáni leányvállalatával. 2017 júliusában az Alstom megnyitotta első mozdonyjavító központját Kazahsztánban. Ez az egyetlen javítóközpont Közép-Ázsiában és a Kaukázusban.

Mivel a kazahsztáni vasúti rendszert a szovjet korszakban tervezték, a vasúti útvonalak a szovjet tervezés céljait tükrözték. Ez olyan anomáliákat okozott, mint a honnan induló útvonal Orális nak nek Aktobe most rövid ideig orosz területen halad át.[Szerkesztés]

Astana Nurly Zhol vasútállomásAsztanában 31. május 2017-én nyílt meg Kazahsztán legmodernebb vasútállomása. Az állomás megnyitása egybeesett a Expo 2017 nemzetközi kiállítás. A Kazahsztáni Vasutak (KTZ) szerint a 120,000 XNUMX m2 Az állomást a tervek szerint 54 vonat fogja használni, és napi 35,000 XNUMX utas szállítására lesz képes.

Van egy kis 8.56 km (5.32 mérföld) Metró rendszerben Almaty. Második és harmadik metróvonalat terveztek a jövőben. A második vonal metszi az első sort a helyen Alatau és a Zhibek Zholy állomások. 2011 májusában megkezdődött az Almati 1-es metró második ütemének építése. A fővállalkozó az Almatymetrokurylys. Több[amikor?] több mint 300 m (980 láb) alagutat ástak ki a bővítési projekt során. A bővítés öt új állomást foglal magában, és Almaty belvárosát köti majd össze Kalkaman a külvárosban. Hossza 8.62 km (5.36 mérföld) lesz. Az építkezés 3 fázisra oszlik. Az első fázis (az áram[amikor?] fázis) két állomással egészül ki: Sairan és Moszkva, amelyek hossza 2.7 km (1.7 mérföld). További részletek: Almaty metró.10 és 1937 között működött egy 2015 vonalból álló villamosrendszer.

A Asztana metró A rendszer kialakítása folyamatban volt, de 2013-ban egy ponton felhagytak. 2015 májusában megállapodást írtak alá a projekt folytatásáról. Van egy 86 km-es villamoshálózat, amely 53-ben indult, 1965-től 2012 rendszeres és három különjárattal.

A Khorgos Gateway száraz kikötő Kazahsztán egyik elsődleges száraz kikötője a transzeurázsiai vonatok kezelésére, amelyek több mint 9,000 km-t (5,600 mérföldet) utaznak Kína és Európa között. A Khorgos Gateway száraz kikötőt a Khorgos Eastern Gate SEZ veszi körül, amely hivatalosan 2016 decemberében kezdte meg működését.

Az 2009 a Európai Bizottság minden kazah légi fuvarozó feketelistára került, az egyetlen kivétellel Air Astana. Ezt követően Kazahsztán intézkedéseket hozott repülésbiztonsági felügyeletének korszerűsítésére és megújítására. 2016-ban az európai repülésbiztonsági hatóságok az összes kazah légitársaságot eltávolították a feketelistáról, mondván, hogy a Kazakh Airlines és a Polgári Repülési Bizottság "elegendő bizonyítéka van" a nemzetközi szabványoknak való megfelelésre.

Idegenforgalom

Burabay-tó, kilátás a Bolectau-hegyről
Shymbulak síközpont Almatiban

Kazahsztán az terület szerint a kilencedik legnagyobb ország és a világ legnagyobb tengerparttal nem rendelkező országa. 2014-ben a turizmus a kazahsztáni GDP 0.3 százalékát tette ki, de a kormány azt tervezte, hogy ezt 3-ra 2020 százalékra emeli. Szerint Világgazdasági Fórum's Utazási és turizmus versenyképességi jelentés 2017-ben az utazási és turisztikai ipar GDP-je Kazahsztánban 3.08 milliárd dollár volt, vagyis a teljes GDP mindössze 1.6 százaléka. A WEF 80-es jelentésében Kazahsztánt a 2019. helyre sorolta.

2017-ben Kazahsztán a 43. helyen állt a turisták számát tekintve. 2014-ben Az őrző A kazahsztáni turizmust "nagyon fejletlennek" nevezte, az ország hegyi, tavas és sivatagi tájai ellenére. A turizmus növekedését hátráltató tényezők állítólag a magas árak, a "kopott infrastruktúra", a "rossz szolgáltatás" és az utazási nehézségek egy nagy fejletlen országban. Még a kazahok számára is előfordulhat, hogy külföldre menni nyaralni csak fele annyiba került, mint a kazahsztáni nyaralás.

A kazah kormányt, amelyet sokáig tekintélyelvűnek jellemeztek, emberi jogi visszaélésekkel és a politikai ellenzék elnyomásával foglalkozott, 2015-ben kiadta a „2020-as turisztikai ágazati fejlesztési tervet”. Célja öt turisztikai klaszter létrehozása volt Kazahsztánban: Astana város, Almaty város, Kelet-Kazahsztán, Dél-Kazahsztánés Nyugat-Kazahsztán Oblastok. Emellett 4 milliárd dolláros befektetést és 300,000 2020 új munkahely létrehozását is igyekezett elérni XNUMX-ig az idegenforgalmi ágazatban.

Kazahsztán 90 napos állandó vízummentességet ajánlott az ország állampolgárainak Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia Moldova, Kirgizisztán, Mongólia, Oroszország és Ukrajna, és legfeljebb 30 napig állampolgárai számára Argentína, Brazília, Ecuador, Szerbia, Dél-Korea, Tádzsikisztán, Törökország, Egyesült Arab Emírségek és a Üzbegisztán. Ezenkívül vízummentességet vezetett be 54 ország állampolgárai számára, köztük a Európai Unió és a OECD tagországok, a USA, Japán, Mexikó, Ausztrália és a Új-Zéland.

Zöld gazdaság

Astana Expo 2017 "Nur Alem" pavilon

Kazahsztán 2013-ban indította el a Zöld Gazdasági Tervet, amely kötelezettséget vállalt arra, hogy 50-ig energiaszükségletének 2050 százalékát alternatív és megújuló forrásokból fedezi. Az előrejelzések szerint a zöld gazdaság 3 százalékkal növeli a GDP-t, és mintegy 500,000 XNUMX munkahelyet teremt. A kormány meghatározza a megújuló forrásokból előállított energia árat. A szélerőművek által megtermelt energia 1 kilowattórája ára 22.68 tenge (0.12 USD), a kis vízerőművek 1 kilowattóra ára 16.71 tenge (0.09 USD), a biogáz erőműveké pedig 32.23 tenge (0.18 USD). .

A közvetlen külföldi befektetések

Kazahsztán függetlensége óta 330 milliárd dollárnyi közvetlen külföldi befektetést (FDI) vonzott több mint 120 országból. 2015-ben az Egyesült Államok külügyminisztériuma kijelentette, hogy Kazahsztánt tartják a legjobb befektetési légkörrel a régióban. 2014-ben Nazarbajev elnök törvénybe iktatott adókedvezményeket írt alá a közvetlen külföldi befektetések támogatására, amelyek 10 éves társasági adómentességet, nyolcéves ingatlanadó-mentességet és a legtöbb egyéb adó 10 éves befagyasztását tartalmazták. Az egyéb ösztönzők közé tartozik a tőkebefektetések akár 30 százalékos visszatérítése is, amint egy termelő létesítmény működik.

2014-ben a Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és Kazahsztán partnerséget hozott létre a kazahsztáni reformfolyamat újraindítása érdekében, hogy nemzetközi pénzügyi intézményekkel együttműködve 2.7 milliárd USD-t irányítsanak a kazah kormány által biztosított kazah gazdaság fontos ágazataiba.

2014 májusában Kazahsztán 190-es függetlenné válása óta 1991 milliárd dollár bruttó külföldi befektetést vonzott, és az egy főre jutó közvetlen külföldi befektetések tekintetében vezette a FÁK-országokat. Az egyik tényező, amely vonzza a közvetlen külföldi befektetéseket, az ország politikai stabilitása.

Az OECD 2017. évi befektetési politikájának áttekintése megjegyezte, hogy „nagy lépések” történtek a külföldi befektetők előtti lehetőségek megnyitása és az FDI vonzására irányuló politika javítása érdekében.

Banking

Kazahsztán bankszektora a 21. század elején fellendülési cikluson ment keresztül. A 2000-es évek közepén bekövetkezett több éves gyors terjeszkedés után a bankszektor 2008-ban összeomlott. Számos nagy bankcsoport, köztük BTA Bank A JSC és az Alliance Bank hamarosan fizetésképtelenné vált. Az iparág összezsugorodott és átstrukturálódott, a rendszerszintű hitelek a GDP 59 százalékáról 2007-ben 39 százalékra csökkentek 2011-ben. Bár az orosz és a kazah bankrendszernek van néhány közös vonása, vannak alapvető különbségek: a kazahsztáni bankok hosszú időszakot éltek át. a politikai stabilitás és a gazdasági növekedés, ami hozzájárult Kazahsztán bankrendszerének magasabb fejlettségi szintjére. A banki technológia és a személyzet képzettsége erősebb volt Kazahsztánban. A negatív oldalon Kazahsztán múltbeli stabilitása abból adódott, hogy gyakorlatilag az összes politikai hatalom egyetlen személy kezében összpontosult – ez a kulcsfontosságú tényező a rendszer- vagy országkockázat értékelésében.

Kötvénypiac

2014 októberében Kazahsztán 14 év után bevezette első tengerentúli dollárkötvényeit. Kazahsztán 2.5. október 10-én 30 milliárd dollár értékű 5 és 2014 éves lejáratú kötvényt bocsátott ki, ami 2000 óta az ország első dollárban denominált tengerentúli eladása volt. Kazahsztán 1.5 milliárd dollár 10 éves lejáratú dollárkötvényt adott el, így 1.5 százalékponttal magasabb hozamot ért el a midswapoknál, és 1 milliárd dollár 30 éves adósságot XNUMX százalékponttal a midswapoknál. Az ország 11 milliárd dollárra pályázott.

Lakáspiac

2016-ban a teljes lakásterület Kazahsztánban 342.6 millió négyzetméter (3,688 millió négyzetláb) volt, átlagosan 21.4 m2 (230 négyzetláb) személyenként. Az egy főre jutó lakásterület 20%-kal nőtt 2005 és 2016 között, de az ENSZ által ajánlott, személyenként 30 négyzetméteres (320 négyzetláb) szabvány alatt maradt.

"Nurly Jol" gazdaságpolitika

11. november 2014-én Kazahsztán elnöke Nurszultan Nazarbajev váratlan, a helyzetről szóló beszédet tartott Asztanában a Nur Otan párt Politikai Tanácsának meghosszabbított ülésén, amelyben bemutatta a „Nurly Jol”-t (Fényes Ösvényt), egy új gazdaságpolitikát, amely hatalmas állami beruházásokat von maga után az infrastruktúrába. a következő néhány évben. A „Nurly Zhol” politikát olyan megelőző intézkedésként fogadják el, amely a gazdaság fenntartható növekedés felé tereléséhez szükséges a modern globális gazdasági és geopolitikai kihívásokkal összefüggésben, mint például az olajár 25 százalékos csökkenése, a nyugat és a kölcsönös szankciók. Oroszország Ukrajna felett stb. A politika felöleli a gazdasági növekedés minden aspektusát, beleértve a pénzügyeket, az ipart és a szociális jólétet, de különösen nagy hangsúlyt fektet az infrastruktúra fejlesztésébe és az építési munkákba történő beruházásokra. Tekintettel a nyersanyagexportból származó bevételek közelmúltbeli csökkenésére, a forrásokat a Kazahsztáni Nemzeti Alapból fogják felhasználni.

Gazdasági versenyképesség

A Világbank 2020-as Doing Business jelentésében Kazahsztán a 25. helyen áll, és a világ első számú országa a kisebbségi befektetők jogainak védelme terén. Kazahsztán 50-ban elérte célját, hogy bekerüljön az első 2013 legversenyképesebb ország közé, és megőrizte pozícióját a 2014–2015-ös Világgazdasági Fórumon Globális versenyképességi jelentés amely 2014 szeptemberének elején jelent meg. Kazahsztán a jelentésben szereplő versenyképesség szinte valamennyi pillérében megelőzi a FÁK többi államát, ideértve az intézményeket, az infrastruktúrát, a makrogazdasági környezetet, a felsőoktatást és képzést, az árupiaci hatékonyságot, a munkaerőpiac fejlődését, a pénzügyi piacok fejlődését, a technológiai felkészültséget, a piac méreteit, üzleti kifinomultság és innováció, csak az egészségügy és az alapfokú oktatás kategóriájában marad le. A Globális Versenyképességi Index 1-től 7-ig terjed ezen pillérek mindegyikében, és Kazahsztán összességében 4.4 pontot ért el.

vesztegetés

A 2005, a Világbank Kazahsztánt a korrupciós gócok közé sorolta, egy szinten a korrupcióval Angola, Bolívia, Kenya, Líbia és a Pakisztán. 2012-ben Kazahsztán az alacsony helyezést érte el a legkevésbé korrupt országok indexében és a Világgazdasági Fórum a korrupciót az ország üzleti tevékenységének legnagyobb problémájaként sorolta fel. Az OECD Kazahsztánról szóló 2017-es jelentése jelezte, hogy Kazahsztán megreformálta a közszolgálatra, az igazságszolgáltatásra és a korrupció megelőzésére szolgáló eszközökre vonatkozó törvényeket, információkhoz való hozzáférésés a korrupciós vádemelés. Kazahsztán korrupcióellenes reformokat hajtott végre, amelyeket olyan szervezetek is elismertek, mint a Transparency International.

2011-ben Svájc 48 millió USA dollárnyi kazah vagyont kobozott el svájci bankszámlákon az Egyesült Államokban lefolytatott vesztegetési vizsgálat eredményeként. Amerikai tisztviselők úgy vélték, hogy a pénzeszközök kenőpénzt jelentettek, amelyet amerikai tisztviselők fizettek kazah tisztviselőknek olajért vagy kazahsztáni kutatási jogokért cserébe. Az eljárás végül 84 millió USD-t érintett az Egyesült Államokban, és további 60 millió USD Svájcban.

A Szövetségi Nyomozó Iroda és a Kazah Korrupcióellenes Ügynökség 2015 februárjában írt alá a kölcsönös jogsegélyről szóló szerződést.

Transparency International2022 Korrupció-észlelési index, amely 180 országot ért el egy 0-tól ("nagyon korrupt") 100-ig ("nagyon tiszta") terjedő skálán, 36-ot adott Kazahsztánnak. Pontszámonkénti rangsoroláskor Kazahsztán a 101. helyen állt az index 180 országa között, ahol a az első helyen álló ország a legbecsületesebb állami szektor. Összehasonlításképpen: a legjobb pontszám 90 (1. helyezés), a legrosszabb 12 (180.), az átlagos pontszám pedig 43.

Tudomány és technológia

A kutatási kiadások alakulása Közép-Ázsiában, a GDP százalékában, 2001–2013. Forrás: UNESCO Science Report: 2030 (2015), 14.3. ábra.

A kutatás továbbra is nagyrészt Kazahsztán legnagyobb városában és egykori fővárosában, Almatiban összpontosul, ahol a kutatók 52 százaléka él. Az állami kutatások nagyrészt intézetekre korlátozódnak, és az egyetemek csak jelképes hozzájárulást nyújtanak. A kutatóintézetek finanszírozásukat az Oktatási és Tudományos Minisztérium égisze alatt működő nemzeti kutatótanácsoktól kapják. Kibocsátásuk azonban hajlamos elszakadni a piaci igényektől. Az üzleti szektorban kevés ipari vállalkozás végez maga kutatást.

Kazahsztáni fizikusok csoportja a DC-60 iongyorsítón dolgozó üzbég kutatókkal együttműködve

A 2010-ben elfogadott Felgyorsult Ipari és Innovatív Fejlesztési Állami Program egyik legambiciózusabb célja, hogy 1-re az ország kutatás-fejlesztési kiadásainak szintjét a GDP 2015 százalékára emelje. 2013-ra ez az arány a GDP 0.18 százaléka volt. . Amíg a gazdasági növekedés erős marad, nehéz lesz elérni a célt.[frissítést igényel] 2005 óta a gazdaság gyorsabban nőtt (6-ban 2013 százalékkal), mint a kutatásra és fejlesztésre fordított bruttó hazai kiadás, amely 598 és 714 között csak 2005 millió PPP dollárról 2013 millió dollárra nőtt.

Az innovációs kiadások több mint kétszeresére nőttek Kazahsztánban 2010 és 2011 között, ami 235 milliárd KZT-t jelent.hozzávetőlegesen 1.6 milliárd USD), vagyis a GDP körülbelül 1.1 százaléka. A teljes összeg mintegy 11 százalékát kutatásra és fejlesztésre fordították. Ez a fejlett országok innovációs kiadásainak körülbelül 40-70 százalékához képest. Ez a növekedés a terméktervezés meredek felfutásának, valamint az új szolgáltatások és gyártási módszerek bevezetésének köszönhető ebben az időszakban, ami a gépek és berendezések beszerzésének rovására ment, amely hagyományosan Kazahsztán innovációs kiadásainak nagy részét tette ki. A képzési költségek az innovációs kiadások mindössze 2 százalékát tették ki, ami jóval alacsonyabb arány, mint a fejlett országokban. Kazahsztán a 79. helyen végzett Globális innovációs index A 2021.

2012 decemberében elnök Nurszultan Nazarbajev bejelentette Kazahsztán 2050 stratégia "Erős üzlet, erős állam" szlogennel. Ez a pragmatikus stratégia átfogó társadalmi-gazdasági és politikai reformokat javasol annak érdekében, hogy 30-re Kazahsztán a 2050 legnagyobb gazdaság közé kerüljön. Ebben a dokumentumban Kazahsztán 15 évet ad magának, hogy tudásalapú gazdasággá fejlődjön. Minden ötéves terv során új ágazatokat kell létrehozni. Ezek közül az első, a 2010–2014-es éveket felölelő ipari kapacitás fejlesztésére irányult az autógyártásban, a repülőgépgyártásban, valamint a mozdonyok, személy- és teherszállító kocsik gyártásában. A 2019-ig tartó második ötéves terv során e termékek exportpiacainak fejlesztése a cél. Annak érdekében, hogy Kazahsztán beléphessen a geológiai kutatás világpiacára, az ország növelni kívánja a hagyományos kitermelő ágazatok, például az olaj és a gáz hatékonyságát. Ritkaföldfémek fejlesztését is szándékozik fejleszteni, tekintettel azok fontosságára az elektronikában, a lézertechnológiában, a kommunikációban és az orvosi berendezésekben. A második ötéves terv egybeesik a fejlesztésével Üzleti 2020 ütemterv a kis- és középvállalkozások (kkv-k) számára, amely előírja a támogatások kiosztását a régiókban működő kkv-knak és mikrohiteleket. A kormány és a Nemzeti Vállalkozói Kamara az induló vállalkozásokat segítő hatékony mechanizmus kidolgozását is tervezi.

Baikonur kozmodróm a világ legrégebbi és legnagyobb üzeme űrkikötő.

A következő, 2050-ig tartó ötéves tervek során új iparágak jönnek létre olyan területeken, mint a mobil, multimédia, nano- és űrtechnológiák, robotika, géntechnológia és alternatív energia. Az élelmiszer-feldolgozó vállalkozásokat azzal a céllal fejlesztik, hogy az ország a marhahús, tejtermékek és egyéb mezőgazdasági termékek jelentős regionális exportőre váljon. Az alacsony hozamú, vízigényes növényfajtákat növényi, olaj- és takarmánytermékekre cserélik. A „zöld gazdaságra” való átállás részeként 2030-ra a terület 15%-át víztakarékos technológiákkal fogják megművelni. Kísérleti agrár- és innovációs klaszterek jönnek létre és szárazságtűrők lesznek géntechnológiával módosított növények fejlett.

A Kazahsztán 2050 stratégia célul tűzi ki, hogy 3-re a GDP 2050 százalékát kutatásra és fejlesztésre fordítsák, hogy lehetővé tegye új csúcstechnológiai ágazatok kifejlesztését.

A Digital Kazakhstan programot 2018-ban indították útjára, hogy digitális technológiák bevezetésével fellendítsék az ország gazdasági növekedését. Kazahsztán digitalizálási erőfeszítései 800 milliárd tenget (1.97 milliárd USD) termeltek két év alatt. A program 120,000 32.8 munkahely létrehozását segítette elő, és 80.7 milliárd tenge (XNUMX millió USD) befektetést vonzott az országba.

Az összes közszolgáltatás mintegy 82 százaléka automatizálódott a Digital Kazakhstan program részeként.

Demográfiai

Közép-ázsiai etnolingvisztikai patchwork, 1992

A US Census Bureau A Nemzetközi Adatbázis szerint Kazahsztán lakossága 18.9 millió (2019. május), míg az ENSZ-források, mint például a World Population Prospects 2022-es felülvizsgálata 19,196,465 18.711 2020-re becsüljük. Hivatalos becslések szerint XNUMX májusában Kazahsztán lakossága XNUMX millió volt. A kazahsztáni statisztikai hivatal szerint 2013-ban Kazahsztán lakossága 17,280,000 1.7 XNUMX-re nőtt, az elmúlt évhez képest XNUMX százalékos növekedéssel.

A 2009-es népességbecslés 6.8 százalékkal haladja meg a legutóbbi, 1999. januári népszámláláson közölt népességet. A népesség 1989 után kezdődő fogyását megállították, és valószínűleg meg is fordították. A férfiak és a nők a lakosság 48.3, illetve 51.7 százalékát teszik ki.

Etnikai csoportok

2021-től etnikai kazahok a lakosság 70.4 százaléka és etnikai csoportja oroszok 15.5 százalék. Más csoportok közé tartozik tatárok (1.1 százalék), ukránok (2.0 százalék), Üzbégek (3.2 százalék), németek (1.2 százalék), Az ujgurok (1.5 százalék), azeriek, Dungans, Turks, koreaiak, lengyelekés litvánok. Néhány kisebbség, mint pl ukránok, koreaiak, Volgai németek (0.9 százalék), csecsenek, mesketi törökök, és a rezsim orosz politikai ellenfelei voltak deportálták Kazahsztánba az 1930-as és 1940-es években Josef Sztálin. Néhány a legnagyobb szovjet munkatáborok (Gulág) létezett az országban.

Kazahsztán a Jasybay-tó strand, Pavlodar régió

A jelentős orosz bevándorlás is összefüggött a Virgin Lands kampány és a Szovjet űrprogram során a Hruscsov korszak. 1989-ben az oroszok a lakosság 37.8 százalékát tették ki, és az ország 7 régiójából csak 20-ben voltak többségben a kazahok. 1991 előtt körülbelül 1 millióan voltak Németek Kazahsztánban, többnyire leszármazottai a Volgai németek világháború alatt Kazahsztánba deportálták. Azután a Szovjetunió felbomlása, többségük Németországba emigrált. A legtöbb tagja a kisebb Pontianus görög kisebbség Görögországba emigrált. Az 1930-as évek végén több ezer koreaiak a Szovjetunióban voltak deportálták Közép-Ázsiába. Ezeket az embereket ma már úgy ismerik Koryo-saram.

Az 1990-es éveket az ország számos lakójának kivándorlása jellemezte oroszok, ukránok és a Volgai németek, ez a folyamat az 1970-es években kezdődött. Ez az őslakos kazahokat tette a legnagyobb etnikai csoporttá. A kazahsztáni népesség növekedésének további tényezői a magasabb születésszám és a kazahok bevándorlása Kínából, Mongólia, és Oroszország.

Kazahsztán népessége etnikai csoportok szerint 1926–2021
Etnikai
csoport
népszámlálás 19261 népszámlálás 19392 népszámlálás 19593 népszámlálás 19704 népszámlálás 19895 népszámlálás 19996 népszámlálás 20097 népszámlálás 20218
Szám % Szám % Szám % Szám % Szám % Szám % Szám % Szám %
kazahok 3,627,612 58.5 2,327,625 37.8 2,794,966 30.0 4,161,164 32.4 6,534,616 39.7 8,011,452 53.5 10,096,763 63.1 13,497,891 70.4
oroszok 1,275,055 20.6 2,458,687 40.0 3,974,229 42.7 5,499,826 42.8 6,227,549 37.8 4,480,675 29.9 3,793,764 23.7 2,981,946 15.5
Üzbégek 129,407 2.1 120,655 2.0 136,570 1.5 207,514 1.6 332,017 2.0 370,765 2.5 456,997 2.8 614,047 3.2
ukránok 860,201 13.9 658,319 10.7 762,131 8.2 930,158 7.2 896,240 5.4 547,065 3.7 333,031 2.1 387,327 2.0
németek 51,094 0.8 92,571 1.5 659,751 7.1 839,649 6.5 957,518 5.8 353,462 2.4 178,409 1.1 226,092 1.2
1 Forrás: 2 Forrás: 3 Forrás: 4 Forrás: 5 Forrás: 6 Forrás: 7 Forrás: 8Forrás:

Nyelvek

Kazahsztán hivatalosan is kétnyelvű ország. kazah (a Kipchak család része Török nyelvek) a lakosság 64.4 százaléka beszéli anyanyelvén, és „államnyelvi” státuszú. A legtöbb kazah beszél oroszul, „hivatalos nyelvként” a kazahhoz azonos státuszú, és rutinszerűen használják az üzleti életben, a kormányzatban és az etnikumok közötti kommunikációban.

A kormány 2015 januárjában jelentette be, hogy a Latin ábécé helyettesíti Cirill mint a kazah nyelv írásrendszere 2025-re. Egyéb Kazahsztánban beszélt kisebbségi nyelvek közé tartozik üzbég, ukrán, ujgur, kirgizés tatár. Az angol, valamint a török ​​a Szovjetunió összeomlása óta népszerűvé vált a fiatalok körében. Az oktatás Kazahsztánban vagy kazah, orosz vagy mindkettő nyelven folyik. Nazarbajev 2019-es lemondó beszédében előrevetítette, hogy Kazahsztán lakossága a jövőben három nyelven (kazah, orosz és angol) fog beszélni.

Vallás

Vallás Kazahsztánban, 2021
Iszlám
69.3%
Kereszténység
17.2%
Nincs válasz
11.01%
Ateizmus
2.25%
Egyéb vallások
0.2%
Khazret Sultan mecset a legnagyobb mecset Kazahsztánban.

A 2021-es népszámlálás szerint a lakosság 69.3%-a Muzulmán, 17.2% keresztény, 0.2% követi más vallások (többnyire Buddhista és a Zsidó), 11.01% úgy döntött, hogy nem válaszol, 2.25% pedig úgy nyilatkozott ateista.

Kazahsztán a világi állapot amelynek alkotmánya garantálja a vallásszabadságot. Az alkotmány 39. cikke kimondja: "Az emberi jogok és szabadságjogok semmilyen módon nem korlátozhatók." A 14. cikk tiltja a „vallási alapon történő megkülönböztetést”, a 19. cikk pedig biztosítja, hogy mindenkinek „joga legyen meghatározni és jelezni vagy megtagadni etnikai, párt- és vallási hovatartozását”. Az Alkotmánytanács egy 2009-es nyilatkozatában megerősítette ezeket a jogokat, amely kimondta, hogy alkotmányellenesnek nyilvánították azt a törvényjavaslatot, amely korlátozza egyes személyek vallásgyakorlásához való jogát.

Iszlám Kazahsztán legnagyobb vallása, ezt követi Keleti ortodox kereszténység. Évtizedek után a Szovjetunió vallási elnyomása, a függetlenség eljövetele tanúja volt az etnikai identitás kifejezésének felfutásának, részben a valláson keresztül. A szabad gyakorlás vallásos hiedelmek és a teljes vallásszabadság megteremtése a vallási aktivitás növekedéséhez vezetett. Több száz mecset, templom és más vallási építmény épült néhány év leforgása alatt, a vallási egyesületek száma az 670-es 1990-ről ma 4,170-re emelkedett.

Néhány szám ezt mutatja nem felekezeti muszlimok többséget alkotnak, míg mások azt jelzik, hogy a legtöbb muszlim az országban szunniták követő Hanafi iskola. Ezek közé tartozik az etnikai kazahok, akik a lakosság mintegy 70%-át teszik ki, valamint etnikai Üzbégek, ujgurokés tatárok. Kevesebb mint 1%-a tartozik a szunnitákhoz Shafi`i iskola (elsősorban csecsenek). Vannak olyanok is Ahmadi Muszlimok. Összesen 2,300 mecset van, mindannyian a "Kazahsztáni Muszlimok Lelki Szövetségéhez" tartoznak, amelyet egy legfelsőbb vezető vezet. mufti. A független mecseteket erőszakkal bezárják. Eid al-Adha nemzeti ünnepként ismerik el. A lakosság egynegyede orosz ortodox, köztük oroszok, ukránok és fehéroroszok. Más keresztény csoportok közé tartozik Római katolikusok, görög katolikusokés Protestánsok. Összesen 258 ortodox, 93 katolikus templom van (9 Görög katolikus), valamint több mint 500 protestáns templom és imaház. Az orosz ortodox karácsonyt nemzeti ünnepként ismerik el Kazahsztánban. Más vallási csoportok közé tartozik a judaizmus, a Baháʼí Hit, Hinduizmus, Buddhizmusés az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza.

A 2009-es népszámlálási adatok szerint a szláv és germán etnikumon kívül nagyon kevés keresztény él.

Oktatás

Kazah Nemzeti Művészeti Egyetem

Az oktatás egyetemes és kötelező második szint és a felnőttkori írástudás aránya 99.5%. Ezek a statisztikák átlagosan megegyeznek a nők és a férfiak adataival Kazahsztánban.

Az oktatás három fő szakaszból áll: alapfokú oktatás (1–4. osztály), általános általános oktatás (5–9. osztály) és felsőfokú oktatás (10–11. vagy 12. osztály), amely általános továbbképzésre és szakképzésre oszlik. A szakképzés általában három-négy évig tart. (Az alapfokú oktatást egy éves óvodai nevelés előzi meg.) Ezeket a szinteket egy intézményben vagy különböző intézményekben (pl. általános iskola, majd középiskola) lehet követni. Az utóbbi időben több középiskola, szakiskola, mágnesiskola, tornatermek, líceumok valamint nyelvi és műszaki gimnáziumokat alapítottak. A középfokú szakképzést speciális szakmai vagy műszaki iskolákban, líceumokban vagy főiskolákban és szakiskolákban kínálják.

Jelenleg vannak egyetemek, akadémiák és intézetek, télikertek, felsőfokú iskolák és főiskolák. Három fő szint van: az alapfokú felsőoktatás, amely megadja a választott képzési terület alapjait, és a képzés odaítéléséhez vezet. Főiskolai diploma; szakirányú felsőoktatás, amely után a hallgatók Szakorvosi oklevelet kapnak; valamint a mesterképzéshez vezető tudományos-pedagógiai felsőoktatás. A posztgraduális képzés ahhoz vezet, hogy a Kandidat Nauk ("tudományok kandidátusa") és a tudományok doktora (PhD). Az oktatási és a felsőoktatási törvény elfogadásával létrejött a magánszektor, és több magánintézmény is engedélyt kapott.

Kazahsztánban több mint 2,500 diák kért diákhitelt összesen körülbelül 9 millió dollár értékben. A legtöbb diákhitel Almatiból, Asztanából és Kyzylordából érkezik.

A kazahsztáni képzési és készségfejlesztő programokat nemzetközi szervezetek is támogatják. Például 30. március 2015-án a Világbank ügyvezető igazgatóinak csoportja 100 millió dolláros kölcsönt hagyott jóvá a Skills and Job projekthez Kazahsztánban. A projekt célja, hogy képzést biztosítson munkanélkülieknek, nem termelékeny önálló vállalkozóknak és képzésre szoruló munkavállalóknak.

kultúra

A Közép-ázsiai Békefenntartó Zászlóalj megnyitóján egy kazah előadó mutatja be a hosszú lovas örökséget a gálakoncerten.

Az orosz gyarmatosítás előtt a kazahok nomád pásztorgazdaságukon alapuló fejlett kultúrával rendelkeztek. Iszlám érkezésével került be a régióba arabok a 8. században. Kezdetben a déli részein honosodott meg turkesztáni és észak felé terjedt. A Samanidák buzgó misszionáriusi munkával segítette a vallás gyökeresedését. A Arany Horda a 14. században tovább terjesztette az iszlámot a régió törzsei között.

Kanis Satpajev, a szovjet korszak egyik alapítója metallogén, főügyvédje és első elnöke Kazahsztáni Tudományos Akadémia

Kazahsztán az irodalom, a tudomány és a filozófia számos kiemelkedő munkatársának ad otthont: Abay Qunanbayuli, Mukhtar Auezov, Gabit Musirepov, Kanis Satpajev, Mukhtar Shakhanov, Saken Seyfullin, Dzsambil Jabajev, Sok más közül.

A turizmus gyorsan növekvő iparág Kazahsztánban, és csatlakozik a nemzetközi turisztikai hálózatokhoz. 2010-ben Kazahsztán csatlakozott a The Region Initiative-hoz (TRI), amely a turizmussal kapcsolatos szervezetek háromrégiós ernyője. A TRI három régió összekötőjeként működik: Dél-Ázsia, Közép-Ázsia és Kelet-Európa. Örményország, Banglades, Grúzia, Kazahsztán, Kirgizisztán, India, Nepál, Pakisztán, Oroszország, Srí Lanka, Tádzsikisztán, Törökország és Ukrajna immár partnerek, Kazahsztán pedig más dél-ázsiai, kelet-európai és közép-ázsiai országokkal áll kapcsolatban a turizmusban. piac.

Irodalom

A kazah irodalmat úgy határozzák meg, mint „mindkettő az irodalom összessége szóbeli és írott, előállított a kazah nyelven valami által kazah emberek Közép-Ázsia". A kazah irodalom a jelenlegi Kazahsztán területéről bővül, ideértve a korszakot is Kazah Szovjet Szocialista Köztársaságalapján kazah elismert terület Orosz Birodalom és a Kazah Kánság. Némi átfedés van több egymást kiegészítő témával, beleértve a Kazahsztánt történelme során benépesített türk törzsek irodalmát és az etnikai kazahok által írt irodalmat.

1965 Szovjet kazah esszéista és költő tiszteletére szolgáló bélyeg Abai Qunanbaiuly

A 6–8. századi kínai írott források szerint a kazahsztáni türk törzsek szóbeli költészeti hagyományokkal rendelkeztek. Ezek korábbi időszakokból származtak, és elsősorban az bárdok: profi mesemondók és zenei előadók. Ennek a hagyománynak a nyomai láthatók Orkhon szkript századi kőfaragások, amelyek Kultegin és Bilge, két korai török ​​uralkodó („kagán”) uralmát írják le.[Szerkesztés] A kazahok körében a bárd elsősorban, bár nem kizárólagosan férfi szakma volt. Legalább a 17. század óta a kazah bárdok két fő kategóriába sorolhatók: a zhıraw-ok (zhiraus, žyraus), akik mások műveit adták tovább, általában nem hozták létre és nem adták hozzá saját eredeti munkájukat; és a aqyns (akyns), akik rögtönöztek vagy megalkották saját verseiket, történeteiket vagy dalaikat. Többféle alkotás volt, mint pl didaktikus feltételek, elégikus tolgawsés epikus zhırs. Bár az ilyen mesék eredete gyakran ismeretlen, legtöbbjüket a közelmúlt vagy távolabbi bárdjaihoz kötték, akik feltehetően létrehozták vagy továbbadták őket, mire a legtöbb kazah költészet és próza a második felében lejegyezték. századi. Egyértelmű stilisztikai különbségek vannak az először a 19. században készült művek és a korábbi időszakokból származó, de a 19. század előtt nem dokumentált művek között, mint például az olyan 16. és 17. századi bárdoknak, mint Er Shoban és Dosmombet Zhıraw (más néven) mint Dospambet Žyrau; úgy tűnt, hogy írástudó volt, és állítólag meglátogatta Konstantinápoly), sőt olyan 15. századi bárdoknak is, mint Shalkiz és Asan Qayghı.

További jelentős bárdok közé tartozik Kaztugan Žyrau, Žiembet Žyrau, Axtamberdy Žyrau és Buxar Žyrau Kalkamanuly, aki tanácsadója volt Ablai kán, melynek műveit Mäšhür Žüsip Köpeev őrizte meg. Er Targhın és a Alpamıs századi kazah irodalom két leghíresebb példája. A Dede Korkut könyve és az Oguz név (egy ősi török ​​király története Oguz kán) a legismertebb török ​​hősi legendák. Kezdetben az i.sz. 9. század környékén hozták létre, és nemzedékeken keresztül adták tovább szóbeli formában. A legendás meséket török ​​szerzők jegyezték le a 14–16. században

A kazah modern irodalom fejlődésében a kiemelkedő szerep az övé Abai Qunanbaiuly (kazah: Абай Құнанбайұлы, néha Abay Kunanbayev, Абай Кунанбаев) (1845–1904) eloroszosítva, akinek írásai sokat tettek a kazah népi kultúra megőrzéséért. Abai fő munkája az A Szavak Könyve (kazah: қара сөздері, Qara sözderi), egy filozófiai értekezés és versgyűjtemény, amelyben bírálja az orosz gyarmati politikát, és más kazahokat ösztönöz az oktatás és az írástudás megszerzésére. Az irodalmi folyóiratok Ay Qap (1911 és 1915 között jelent meg arab írással) ill Qazaq (1913 és 1918 között jelent meg) fontos szerepet játszott a 20. század eleji kazahok szellemi és politikai életének fejlődésében.

zene

Nowruz Kazahsztán bélyegzőjén

A modern Kazahsztán állam ad otthont a Kazah Állami Kurmangazy Népi Hangszerzenekarnak, a Kazah Állami Filharmonikusoknak, a Kazah Nemzeti Operaháznak és a Kazah Állami Kamarazenekarnak. A népi hangszerzenekar nevét kapta Kurmangazy Sagyrbayulyszázadi híres zeneszerző és dombra-játékos. Az 19-ben alapított Zenei-Drámaiképző Főiskola volt az első zenei felsőoktatási intézmény. Két évvel később megalakult a Kazah Népi Hangszerek Zenekara. Az Asyl Mura Alapítvány archivál és publikál történelmi felvételeket a hagyományos és a klasszikus kazah zene nagyszerű mintáiról. A vezető konzervatórium Almatiban található, a Qurmanghazy Conservatoire. Felveszi a versenyt az Asztanában, Kazahsztán fővárosában működő nemzeti konzervatóriummal.

Ha a tradicionális kazah zenére hivatkozunk, az autentikus folklórt el kell választani a „folklorizmustól”. Ez utóbbi olyan zenét jelöl, amelyet akadémiailag képzett előadóművészek adnak elő, akik célja a hagyományos zene megőrzése a következő generációk számára. Amennyire rekonstruálható, Kazahsztán zenéje az erős orosz hatás előtti időszakból hangszeres zenéből és vokális zenéből áll. Hangszeres zene, a darabokat ("Küy") szólisták adják elő. A zene hátterében (vagy "programjában") gyakran látható szöveg, mivel sok Küy-cím történetekre utal. Énekzene, akár egy ceremónia, például esküvő részeként (főleg nők előadásában), akár egy lakoma részeként. Itt alműfajokra bonthatunk: epikus éneklés, amely nemcsak történelmi tényeket, hanem a törzs genealógiáját, szerelmes dalait és didaktikai verseit is tartalmazza; és különleges formaként két vagy több nyilvános énekes (Aitys) kompozíciója, dialógus jellegű és általában váratlanul őszinte tartalommal.

A-Studio 1982-ben jött létre Almaty, akkori nevén Alma-Ata, innen nevezték "Alma-Ata Stúdiónak".

A kazahsztáni zenei életre gyakorolt ​​orosz befolyás két szférában érhető tetten: egyrészt olyan zenei akadémiai intézmények bevezetésében, mint az operaszínpados koncertházak és a konzervatóriumok, ahol európai zenét adnak elő és oktattak, másodszor pedig az, hogy megpróbálták beépíteni az európai zenét. A kazah hagyományos zene ezekbe az akadémiai struktúrákba. Először a Orosz Birodalom majd az szovjet Únió, Kazahsztán népi és klasszikus hagyományai kapcsolódnak össze etnikai orosz zene és nyugat-európai zene. A 20. század előtt a kazah népzenét gyűjtötte és tanulmányozta néprajzi kutatócsoportok, köztük zeneszerzők, zenekritikusok és zenetudós. A 19. század első felében a kazah zenét lineárisan írták át jelölés. Ennek a korszaknak egyes zeneszerzői a kazah népdalokat orosz stílusúra állítják európai klasszikus zene.

Maguk a kazahok azonban csak 1931-ben írták meg saját zenéjüket kottaírással. Később, a Szovjetunió részeként a kazah népi kultúrát a politikai és társadalmi zavargások elkerülése érdekében higiénikus módon ösztönözték. Az eredmény az igazi kazah népzene nyájas származéka lett. 1920-ban, Alekszandr Zatajevics, egy orosz tisztviselő, jelentősebb műzenei alkotásokat készített a kazah népzene dallamaival és egyéb elemeivel. 1928-tól kezdődően és az 1930-as években felgyorsulva a hagyományos kazah hangszereket is adaptálta az orosz stílusú együttesekben való használatra, például a hangszerek számának növelésével. bund és a húrok. Hamarosan ezek a modern zenekari játékstílusok váltak a zenészek hivatalos játékának egyetlen módjává; A kazah népet hazafias, szakmai és szocialista törekvésekké alakították.

A jelenlegi helyzet úgy jellemezhető, mint a hagyományos zene újrafelfedezése, ahogyan azt az európai zenei stílusok erős befolyása előtt gyakorolták. A hagyományos népzenében fellépő kortárs zenészek képzett szakemberek (Rauchan Orazbaeva, Ramazan Stamgazi).

Egy másik nagy kihívást jelent a fiatal zeneszerző-generáció, valamint a rock- és jazzzenészek, akik hagyományos örökségüket a nyugati kultúrákból tanult zenékbe kívánják beépíteni, így az „etnikai kortárs klasszikusok” új színterét alkotják. etnikai rock vagy jazz zene, amely kifejezetten kazah hangzású. A klasszikus szektorban kiemelkedő: Aqtoty Raimkulova, Turán együttes; jazz: "Magic of Nomads"; rockhoz: Roksonaki, Urker, Ulytau, Alda span.

Képzőművészet

Kazahsztánban a klasszikus értelemben vett képzőművészet a 19. század második felében és a 20. század elejétől származik. Nagy hatással voltak rá olyan orosz művészek, mint Vaszilij Verescsagin és Nyikolaj Khludov, akik intenzíven utaztak Közép-Ázsiában. Khludov különös hatással volt a helyi festőiskola fejlődésére, sok helyi művész tanára lett. Ezek közül a leghíresebb Abilkhan Kasteyev, akiről 1984-ben átnevezték a Kazahsztáni Állami Művészeti Múzeumot.

A kazah képzőművészeti iskola az 1940-es években alakult ki teljesen, és az 1950-es években virágzott. Az egységes szovjet művészképzési rendszerben képzett helyi festők, grafikusok és szobrászok aktív munkába kezdtek, gyakran nemzeti motívumokat alkalmazva művészetükben. O. Tansykbaev, J. Shardenov, K. Telzhanov és S. Aitbaev festők, E. Sidorkina és A. Duzelkhanov grafikusok, valamint H. Nauryzbaeva és E. Szergebajeva szobrászok ma a kazah művészet kulcsfigurái közé tartoznak.

Konyha

A nemzeti konyhában az állathús, mint pl Lóhús és a marhahús sokféleképpen főzhető, és általában hagyományos kenyértermékek széles választékával szolgálják fel. A frissítők közé tartozik a fekete tea, amelyet gyakran tejjel és szárított gyümölcsökkel (például aszalt sárgabarack) és diófélékkel szolgálnak fel. A déli tartományokban az emberek gyakran inkább zöld tea. A hagyományos tejből származó italok, mint pl ayran, shubat és a kymyz. A hagyományos kazah vacsora előételek sokaságából áll az asztalon, majd egy leves és egy-két főétel, mint pl. piláf és a beshbarmak. They also drink their national beverage, kumys, which consists of fermented mare's milk.

Sport

Kazahsztán folyamatosan szerepel az olimpiai versenyeken. Ebben különösen sikeres boksz. Ez felkeltette a figyelmet a közép-ázsiai nemzetre, és növelte sportolóinak ismertségét a világban. Dmitrij Karpov és a Olga Rypakova a legjelentősebb kazah sportolók közé tartoznak. Dmitrij Karpov kiváló tíztusázó, mindkét helyen bronzérmet szerzett 2004 évi nyári olimpiai játékok, És a 2003 és a 2007-as atlétikai világbajnokság. Olga Rypakova sportoló, szakterülete hármasugrás (női), ezüstöt vesz 2011-es atlétikai világbajnokság és Arany a 2012 évi nyári olimpiai játékok.

Astana Aréna 2009-ban nyitották meg.

Kazahsztán városa Almaty kétszer nyújtott be ajánlatot a Téli olimpia: A 2014 és ismét a 2022 téli olimpiai játékok. Astana és a Almaty házigazdája a 2011-os Ázsiai Téli Játékok.

Kazahsztánban a népszerű sportok közé tartozik a labdarúgás, a kosárlabda, a jégkorong, a bandy és a boksz.

Futball a legnépszerűbb sport Kazahsztánban. A Kazahsztán Labdarúgó Szövetség a sportág nemzeti irányító testülete. Az FFK szervezi a férfi, a nőkés Futsal válogatottak.

Kazahsztán leghíresebb kosárlabdázója volt Alzhan Zharmukhamedov, aki játszott CSKA Moszkva és a Szovjetunió kosárlabda-válogatott az 1960-as és 1970-es években. Pályafutása során számos címet és érmet nyert a világ legrangosabb kosárlabda-versenyein, köztük a Nyári olimpia, a Kosárlabda világbajnokság, a EuroBasket (kosárlabda Európa-bajnokság), valamint a Euroliga. 1971-ben elnyerte a címet A Szovjetunió sportmestere, nemzetközi osztály és egy évvel később megkapta a A Becsületrend rendje. Kazahsztán kosárlabda-válogatott 1992-ben, a Szovjetunió felbomlása után hozták létre. Megalakulása óta kontinentális szinten is versenyképes. Legnagyobb eredménye a 2002-es Ázsiai Játékok, ahol legyőzte a Fülöp-szigetek utolsó meccsén bronzérmet szerzett. A hivatalosnál Ázsiai kosárlabda-bajnokság, immár FIBA ​​Ázsia Kupa néven, a kazahok legjobb eredménye a 4. hely volt 2007-ben.

A Kazahsztáni bandaválogatott a világ legjobbjai között van, és sokszor nyert bronzérmet a versenyen Bandy Világbajnokság, Beleértve az 2012 kiadás amikor Kazahsztán hazai jégen adott otthont a tornának. Ban,-ben 2011 verseny, hosszabbítást kaptak az elődöntőben attól, hogy először jutottak döntőbe. 2012-ben még közelebb voltak, amikor tizenegyespárbajig vitték. A csapat megnyerte az elsőt bandytorna az Ázsiai Téli Játékokon. A szovjet időkben a Dynamo Alma-Ata megnyerte a Szovjetunió nemzeti bajnoksága 1977-ben és 1990-ban és a Európai Kupa Bandyt az ország tizenhét közigazgatási körzetéből tízben (a tizennégy régióból nyolcban és a három városból kettőben, amelyek a régiókon belül találhatók, de nem részei) fejlesztik. Akzhaiyk ból ből Orális, azonban az egyetlen profi klub.

A Kazah nemzeti jégkorong-válogatott -ben versenyeztek jéghoki 1998-ban és 2006 téli olimpiai játékok, valamint a 2006-os férfi jégkorong-világbajnokság Az Kazahsztán jégkorongbajnokság 1992 óta kerül megrendezésre. Barys Astana a kazahsztáni jégkorong fő hazai profi csapata, és a kazah nemzeti bajnokságban játszott egészen a 2008–09-es szezonig, amikor átigazolták a Kontinentális Jégkorong Liga. Eközben a Kazzinc-Torpedó és játszani a Supreme Hockey League 1996 óta és a Saryarka Karagandy 2012 óta. A legjobb kazahsztáni jégkorongozók közé tartozik Nik Antropov, Ivan Kulshov és Jevgenyij Nabokov.

kazah bokszolók általában jól ismertek a világon. A legutóbbi három olimpián teljesítményüket a legjobbak közé értékelték, és több érmet szereztek, mint a világ bármely országa, kivéve Kuba és Oroszország (mindhárom meccsen). 1996-ban és 2004-ben három kazah ökölvívó (Vaszilij Jirov A 1996, Bahtiyar Artajev A 2004 és Serik Sapijev 2012-ben) a legjobb ökölvívóként ismerték el technikáiért a Val Barker trófea, a torna legjobb ökölvívójának ítélik oda. Ban ben boksz, Kazahsztán jól teljesített a 2000 évi nyári olimpiai játékok Sydneyben. Két boxer, Bekzat Sattarkhanov és a Jermakhan Ibraimov, szerzett aranyérmek. Még két bokszoló, Bulat Zsumadilov és a Mukhtarkhan Dildabekov, szerzett ezüst érmek. Oleg Maskaev, született ZhambylOroszországot képviselő , volt az WBC Nehézsúlyú bajnok kiütés után Haszim Rahman 12. augusztus 2006-én. Az uralkodó WBA, WBC, IBF és Ibo középsúlyú bajnok kazah bokszoló Gennadi Golovkin. Natasha Ragosina, Oroszországot képviselő, de a Karaganda bokszkarrierje során hét változatát birtokolta a női szuperközépsúlyú címnek, valamint két nehézsúlyú címet. Ő tartja a rekordot, mint a leghosszabb ideig regnáló WBA női szuperközépsúlyú bajnok, és a leghosszabb ideig regnáló WBC női szuperközépsúlyú bajnok.

Film

A kazahsztáni filmipar az állami tulajdonon keresztül működik Kazahfilm stúdiók Almatiban. A stúdió olyan díjnyertes filmeket készített, mint pl Myn Bala, Harmónia leckékés shal. Kazahsztán a házigazda a Nemzetközi Asztanai Akciófilm Fesztivál és a Eurázsia Nemzetközi Filmfesztivál évente kerül megrendezésre. hollywoodi rendező Timur Bekmambetov Kazahsztánból származik, és aktívan áthidalja Hollywoodot a kazah filmiparral.[Szerkesztés]

Artur Platonov kazahsztáni újságíró nyerte el a legjobb forgatókönyv díjat a „Eladott lelkek” című dokumentumfilmjéért, amely Kazahsztán hozzájárulásáról szól a terrorizmus elleni küzdelemhez a 2013-as Cannes-i Vállalati Média- és TV-díjon.

Serik Aprymov Kistestvér (Bauyr) nyert a Közép- és Kelet-Európai Filmfesztiválon menj Keletre a német szövetségi külügyminisztériumtól.

Média

Timur Bekmambetov, jelentős kazah rendező

Kazahsztán a 161. helyen áll a 180 ország közül A világ sajtószabadság -indexe, összeállította Riporterek határok nélkül. 2002. március közepe bírósági végzés, a kormány, mint a felperes, kijelentette, hogy Respublika három hónapra leállítják a nyomtatást. A rendelést más címen történő nyomtatással kijátszották, mint pl Nem az a Respublika. 2014 elején egy bíróság a kis példányszámú Assandi-Times újságnak is közzétételi tilalmat adott ki, mondván, hogy az a Respublika csoport tagja. A Human Rights Watch szerint "ez az abszurd eset jól mutatja, hogy a kazah hatóságok mennyi ideig hajlandók elmenni a kritikus média elhallgattatására".

Az Egyesült Államok Külügyminisztériumának Demokrácia, Emberi Jogok és Munkaügyi Hivatala (DRL) támogatásával az Amerikai Ügyvédi Kamara jogállamisági kezdeményezése médiatámogatási központot nyitott Almatiban, hogy megerősítse a véleménynyilvánítás szabadságát és az újságírói jogokat Kazahsztánban.

UNESCO Világörökség részei

Kazahsztánban három kulturális és két természeti helyszín található UNESCO Világörökség listája. A kulturális helyszínek a következők:

A természetes helyek a következők:

Nemzeti ünnep

Lásd még:

Magyarázó megjegyzések

  1. ^ A „kazahsztáni” minden kazahsztáni állampolgárra vonatkozik, etnikai hovatartozástól függetlenül. Ezzel szemben a "kazah" csak az etnikai kazahok.
  2. ^ nn.hh.yyyy oroszul.
  3. ^
  4. ^
    • kazah: Қазақстан Республикасы, latinizált: Qazaqstan Respublikasy
    • orosz: A Kazah Köztársaság, romanizáltRespublika Kazahstan
  5. ^ Kazahsztán területének mintegy 4%-a, az országtól nyugatra Urál folyó, rejlik Kelet-Európa.

Referenciák

  1. ^ a b c d "2021 жылғы Қазақстан Республикасы халқының ұлтық санағының қорытындылары" [A Kazah Köztársaság 2021. évi népszámlálásának eredményei] (kazah nyelven). A Kazah Köztársaság Stratégiai Tervezési és Reformok Ügynöksége Nemzeti Statisztikai Hivatal. Lekért 19 szeptember 2022.
  2. ^ a b c Viktorova, Polina (30. november 2022.). "Hogyan változott a hívők száma Kazahsztánban". CABAR.asia. The Institute for War & Peace Reporting. Lekért 11 március 2023.
  3. ^ Schneider, Johann F.; Larsen, Knud S.; Krumov, Krum; Vazow, Grigorii (2013). Előrelépések a nemzetközi pszichológiában: kutatási megközelítések és személyes hajlamok, szocializációs folyamatok és szervezeti viselkedés. Kassel University Press GmbH. p. 164. ISBN 978-3-86219-454-4. Archivált az eredetiről 27. február 2018-án.
  4. ^ "Kazahsztán". The World Factbook (2023-as kiadás). Központi Hírszerző Ügynökség. Lekért 24 szeptember 2022.
  5. ^ a b c d "World Economic Outlook Database, 2022. október". IMF.org. Nemzetközi Valutaalap. Lekért 2 január 2023.
  6. ^ "GINI index (a Világbank becslése)". data.worldbank.org. Világbank. Archivált az eredetiből 18. május 2020-én. Lekért December 25 2022.
  7. ^ „2021/2022-es humán fejlődési jelentés” (PDF). Az ENSZ Fejlesztési Programja. 8 szeptember 2022. Lekért December 25 2022.
  8. ^ Porter, Malcolm; Lye, Keith (2008). Ázsia. Cherrytree Books. p. 14. ISBN 978-1-84234-461-3. Archivált az eredetiből 12. január 2022-én. Lekért 11 október 2021.
  9. ^ A világ ténykönyve. Washington DC: Központi Hírszerző Ügynökség. 29 szeptember 2021. Archivált az eredetiből 9. január 2021-én. Lekért 23 január 2021. Kazahsztán: Földrajz
  10. ^ Galiev, Anuar (1998). "Hagyományos intézmények a modern Kazahsztánban". Src-h.slav.hokudai.ac.jp. Archivált az eredetiről 4. szeptember 2019-én. Lekért December 4 2011.
  11. ^ a b c Zarakhovich, Jurij (27. szeptember 2006.). "Kazahsztán erősödik". Time. Archivált az eredetiből 7. december 2015-én. Lekért December 13 2015.
  12. ^ "Kazahsztán/Kazaqsztán alkotmány". Kazahsztán parlamentje. Archivált az eredetiből 2. december 2016-én. Lekért December 27 2016.
  13. ^ a b "Demokrácia Index 2010: Demokrácia visszavonulóban" (PDF). Economist Intelligence Unit. 6. december 2010. Archivált (PDF) az eredetiből 13. december 2017-én. Lekért 26 január 2017.
  14. ^ a b Demokrácia Index 2022
  15. ^ a b "Kazahsztán: Nemzetek átutazóban 2020 országjelentés". Freedom House. Archivált az eredetiből 2. június 2021-án. Lekért 30 May 2021.
  16. ^ "Kazah". Oxford English Dictionary (Online szerk.). Oxford University Press. (Előfizetés ill részt vevő intézményi tagság kívánt.)
  17. ^ a b "Kozák (n.)". Az online etimológiai szótár. Archivált az eredetiről 2. október 2015-én.
  18. ^ Kenzheakhmet Nurlan (2013). A Qazaq Khanate a Ming-dinasztia forrásaiban dokumentálva. o. 133.
  19. ^ Barthold, VV (1962). Négy tanulmány Közép-Ázsia történetéről. Vol. &thinsp, 3. Fordította: V. & T. Minorsky. Leiden: Brill Kiadó. o. 129.
  20. ^ Surucu, Cengiz (2002). "Modernitás, nacionalizmus, ellenállás: identitáspolitika a posztszovjet Kazahsztánban". Közép-ázsiai felmérés. 21 (4): 385-402. két:10.1080 / 0263493032000053208. S2CID 145155985.
  21. ^ Ikawa-Smith, Fumiko (1. január 1978.). Korai paleolitikum Dél- és Kelet-Ázsiában. Walter de Gruyter. p. 91. ISBN 978-3-11-081003-5. Archivált az eredetiből 17. április 2021-én. Lekért 14 november 2020.
  22. ^ Jeong, Choongwon; Balanovsky, Oleg; Lukianova, Elena; Kahbatkyzy, Nurzhibek; Flegontov, Pavel; Zaporozscsenko, Valerij; Immel, Sándor; Wang, Chuan-Chao; Ixan, Olzhas; Khussainova, Elmira; Bekmanov, Bakhytzhan (2019. június). "A keveredés genetikai története Eurázsia belsejében". Természetökológia és evolúció. 3 (6): 966-976. két:10.1038/s41559-019-0878-2. ISSN 2397-334X. PMC 6542712. PMID 31036896.
  23. ^ Ismagulov, O; et al. (2010). "A kazah emberek fizikai antropológiája és keletkezésük". Közép-Ázsia tudománya.
  24. ^ Gibbons, Ann (10. június 2015.). "A nomád pásztorok erős genetikai nyomot hagytak az európaiakban és az ázsiaiakban". Tudomány. AAAS.
  25. ^ Allentoft et al. (2015) és Haak et al. (2015),
  26. ^ Beckwith 2009o. 49: "A régészek ma már általánosan egyetértenek abban, hogy a középső sztyeppei régió andronovói kultúrája az időszámításunk előtti második évezredben az indoirániakkal azonosítandó."
  27. ^ Beckwith 2009o. 68 "A modern tudósok többnyire a Szaka nevet használták a keleti sztyeppei és a Tarim-medencei irániakra."
  28. ^ Dandamajev 1994o. 37 "A modern tudományban a "szakák" elnevezést Közép-Ázsia északi és keleti részének, valamint Kelet-Turkesztán ókori törzseinek tartják fenn, hogy megkülönböztessék őket az Aral-vidék rokon Massagetae törzseitől és a pontusi sztyeppék szkítáitól. Ezek a törzsek iráni nyelveket beszéltek, és fő foglalkozásuk a nomád pásztorkodás volt."
  29. ^ Narasimhan, Vagheesh M. (2019). "Az emberi populációk kialakulása Dél- és Közép-Ázsiában". Tudomány. Amerikai Tudományfejlesztési Szövetség. 365 (6457): eaat7487. bioRxiv 10.1101 / 292581. két:10.1126/science.aat7487. PMC 6822619. PMID 31488661.
  30. ^ Damgaard, Peter de Barros; Marchi, Nina; Rasmussen, Simon; Peyrot, Michael; Renaud, Gabriel; Korneliussen, Thorfinn; Moreno-Mayar, J. Víctor; Pedersen, Mikkel Winther; Goldberg, Amy; Usmanova, Emma; Baimukhanov, Nurbol (2018. május). "137 ősi emberi genom az eurázsiai sztyeppékről". Természet. 557 (7705): 369-374. Bibcode:2018Natur.557..369D. két:10.1038/s41586-018-0094-2. hdl:1887 / 3202709. ISSN 1476-4687. PMID 29743675. S2CID 13670282. A török ​​nyelvek széles elterjedése Északnyugat-Kínától, Mongóliától és Szibériától keleten Törökországig és Bulgáriáig nyugati irányban nagymértékű kivándorlásokat von maga után Mongóliában. Az idézet a 4–5.
  31. ^ "Kazahsztán i.sz. 1700 körül". Encyclopædia Britannica. Archivált az eredetiből 11. augusztus 2015-én. Lekért Június 1 2010.
  32. ^ "Országtájékoztatók: Kazahsztán". The Economist. Archivált az eredetiből 8. december 2015-én. Lekért Június 1 2010.
  33. ^ 2018. január, Assel Satubaldina in Tourism 17-én (17. január 2018-én). "Shymkent – ​​a középkori kultúra és a pezsgő modern életmód városa". Az Astana Times. Archivált az eredetiből 7. január 2021-én. Lekért 5 január 2021.
  34. ^ "Az orosz gyarmatosítás és a kazak nemzettudat keletkezése". S. Sabol (2003). Springer. 27. o ISBN 0230599427
  35. ^ "Közép-Ázsia, 130 éves orosz uralom: történelmi áttekintés". Edward A. Allworth, Edward Allworth (1994). Duke University Press. 10. o. ISBN 0822315211
  36. ^ "Kazahsztán". Encyclopædia Britannica. 16 december 1991. Archivált az eredetiből 17. június 2015-án. Lekért 9 szeptember 2013.
  37. ^ "Kazahsztán". Microsoft Encarta Online Encyclopedia. 2005 év. Archiválva innen Az eredeti A 15 április 2005. Lekért 29 október 2009.
  38. ^ Simon Ertz (2005). "A kazah katasztrófa és Sztálin elsőbbségi rendje, 1929–1933: bizonyítékok a szovjet titkos archívumból" (PDF). Stanford Student Journal of Russian, East European and Eurasian Studies. 1: 1–12. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 3 szeptember 2006. Lekért Június 1 2010.
  39. ^ Pianciola, Niccolò (2004). "Éhínség a sztyeppén. A mezőgazdaság kollektivizálása és a kazak pásztorok, 1928–1934". Cahiers du monde russe. 45: 137–192. Archiválva innen Az eredeti A 23 október 2015.
  40. ^ A gulág gyermekei amnéziával élnekArchivált 3. március 2016-án a Wayback Machine, Taipei Times, 1 január 2007
  41. ^ Flynn, Moya (1994). Migránsok áttelepítése az Orosz Föderációban: az „otthonok” és a „hazföldek” újjáépítése Archivált 5. szeptember 2015-én a Wayback Machine. Himnusz sajtó. p. 15. ISBN 1-84331-117 8-
  42. ^ Keenan, Jillian. "Kazahsztán fájdalmas nukleáris múltja túlterhelt energetikai jövője felett". Az Atlanti-óceán. Archivált az eredetiből 2. február 2017-én. Lekért 27 január 2017.
  43. ^ Putz, Catherine. "1986: Kazahsztán másik függetlenségének évfordulója". thediplomat.com. Archivált az eredetiről 28. március 2019-án. Lekért 5 január 2021.
  44. ^ "Nurszultán: Kazahsztán a fővárost Asztanának nevezi át a volt elnökről". BBC News. 20 március 2019. Archivált az eredetiből 25. december 2019-én. Lekért 5 január 2021.
  45. ^ "Fővárosváltás: Egy pillantás néhány országra, amelyek átköltöztették fővárosukat – Nigéria: Lagos Abujába". Az Economic Times. Archivált az eredetiből 20. április 2021-én. Lekért 5 január 2021.
  46. ^ "Nazarbajev kazah vezető három évtized után lemond". BBC News. 19 március 2019.
  47. ^ "Kazahsztán átnevezi a fővárost az új elnök hivatalba lépésével". Franciaország 24. 20 március 2019.
  48. ^ "Nazarbajev pártfogoltja megnyerte a tiltakozások által megviselt kazahsztáni választásokat". Franciaország 24. 10. június 2019.
  49. ^ "Kazahsztán tiltakozása: a kormány lemond a ritka zavargások miatt". az őrző. 5 január 2022. Archivált az eredetiből 5. január 2022-én. Lekért 5 január 2022.
  50. ^ "A kazahsztáni Nazarbajev saját akaratából adta át a biztonsági tanácsi állást: szóvivő". www.aa.com.t jelentése.
  51. ^ "Kazahsztán megváltoztatja a főváros nevét Nur-sultanról Asztanára". az őrző. 14 szeptember 2022.
  52. ^ Warikoo, K. (2. március 2016.). Hszincsiang – Kína északnyugati határa. Routledge. ISBN 978-1-317-29028-5. Archivált az eredetiből 17. április 2021-én. Lekért 14 november 2020.
  53. ^ Kazahsztán – MSN Encarta. Archivált Az eredeti A 1 június 2008.
  54. ^ Daily Telegraph (5. április 2010.). "Az Aral-tenger a bolygó egyik legrosszabb környezeti katasztrófája"". The Daily Telegraph. London. Archiválva innen Az eredeti A 8 április 2010. Lekért 1 May 2010.
  55. ^ Ásványi gazdagság. tanya.com
  56. ^ Nemzetközi Válság Csoport. (2007. május). Közép-Ázsia energiakockázatai, Ázsia jelentés 133. sz Archivált 3. március 2016-án a Wayback Machine
  57. ^ "Az Atyrau Refinery LLP vállalati áttekintése – KazWorld.info". kazworld.info. Archivált az eredetiről 26. október 2016-én.
  58. ^ "3b. táblázat. Nem OPEC kőolajellátás". Amerikai Energia Információs Hivatal. Független statisztika és elemzés. Tonto.eia.doe.gov. 11. május 2010. Archiválva innen Az eredeti A 9 április 2009. Lekért Június 1 2010.
  59. ^ Chilisai Phosphate Project Ore Reserve frissítés Archivált 2. április 2016-án a Wayback Machine // SUNKAR RESOURCES PLC
  60. ^ KAZAHSZTÁN ÁSVÁNYIPAR — 1997 Archivált 3. március 2013-án a Wayback Machine // USGS: Phosphate Rock – Reserves
  61. ^ Kazahsztán „EITI-kompatibilis” Archivált 1. január 2016-én a Wayback Machine. EITI (17. október 2013.). Letöltve: 8. március 2014.
  62. ^ "A világ leghidegebb fővárosai". WorldAtlas.com. Archivált az eredetiből 8. január 2017-én. Lekért 15 január 2017.
  63. ^ "Kazahsztán klímainformáció". Időjárási bázis. Archivált az eredetiből 2. január 2016-én. Lekért 4 február 2016.
  64. ^ AF Kovshar (szerk.): Monitoring biologicheskogo raznoobraziya Zapovednika Aksu-Dzhabagly. Ban ben: Tethys biodiverzitáskutatás. Tom 1, S. 17–21.
  65. ^ "Égi Selyemút 5. június 21. és 2016. között". viranatura.com. Archivált az eredetiről 5. március 2016-án. Lekért 26 May 2015.
  66. ^ Grantham, HS; Duncan, A.; Evans, TD; Jones, KR; Beyer, HL; Schuster, R.; Walston, J.; Ray, JC; Robinson, JG; Callow, M.; Clements, T.; Costa, HM; DeGemmis, A.; Elsen, PR; Ervin, J.; Franco, P.; Goldman, E.; Goetz, S.; Hansen, A.; Hofsvang, E.; Jantz, P.; Jupiter, S.; Kang, A.; Langhammer, P.; Laurance, WF; Lieberman, S.; Linkie, M.; Malhi, Y.; Maxwell, S.; Mendez, M.; Mittermeier, R.; Murray, NJ; Possingham, H.; Radachowsky, J.; Saatchi, S.; Samper, C.; Silverman, J.; Shapiro, A.; Strassburg, B.; Stevens, T.; Stokes, E.; Taylor, R.; Tear, T.; Tizard, R.; Venter, O.; Visconti, P.; Wang, S.; Watson, JEM (2020). "Az erdők antropogén módosulása azt jelenti, hogy a fennmaradó erdők mindössze 40%-a rendelkezik magas ökoszisztéma integritással – Kiegészítő anyag". Nature Communications. 11 (1): 5978. Bibcode:2020NatCo..11.5978G. két:10.1038/s41467-020-19493-3. ISSN 2041-1723. PMC 7723057. PMID 33293507.
  67. ^ "Piros könyv". ENSZ Környezetvédelmi Program (UNEP). Archivált az eredetiből 5. február 2017-én. Lekért December 8 2016.
  68. ^ "Igen, Kazahsztánnak meg kellene változtatnia a nevét. Ez a térkép megmutatja, miért". Washington Post. Archivált az eredetiből 11. augusztus 2017-én. Lekért 11 augusztus 2017.
  69. ^ "A kazah vezető három évtized után lemond". 19 március 2019. Archivált az eredetiből 25. április 2019-én. Lekért 19 március 2019.
  70. ^ Auyezov, Olzhas (19. március 2019.). "Nazarbajev, a kazahsztáni vezető három évtizednyi hatalommal töltött idő után lemond". US News. Archivált az eredetiből 1. április 2019-én. Lekért 1 április 2019.
  71. ^ "Nazarbajev szövetségese nagyot nyert a kazahsztáni választásokon, miután több száz embert letartóztattak". Az őrző. Archivált az eredetiből 12. július 2019-én. Lekért 12 július 2019.
  72. ^ "A Kazah Köztársaságról | FÁK-jogszabályok". cis-legislation.com. Archivált az eredetiből 9. január 2021-én. Lekért 5 január 2021.
  73. ^ "A Kazah Köztársaság elnökének hivatalos oldala – Kazahsztán". Akorda.kz. Archiválva innen Az eredeti A 23 március 2013. Lekért 26 március 2013.
  74. ^ "Kazahsztán liberalizálja a tiltakozásokra és a politikai pártokra vonatkozó szabályokat". USNews. REUTERS. Archivált az eredetiből 24. december 2019-én. Lekért December 24 2019.
  75. ^ a b c d "Tokajev kazah elnök kezdeményezései a közbiztonságról, a jogállamiságról és az emberi jogokról". www.irandaily.com. 5 január 2020. Archivált az eredetiből 14. január 2020-én. Lekért 8 április 2020. CC BY icon.svg A szöveget ebből a forrásból másoltuk ki, amely a a alatt érhető el Creative Commons Nevezd meg! 4.0 Nemzetközi licenc Archivált 16. október 2017-án a Wayback Machine.
  76. ^ "Első pillantások Tokajev Kazahsztánjára: a hallgató állam?". Atlanti Tanács. 17 szeptember 2019. Archivált az eredetiről 20. szeptember 2019-én. Lekért 7 április 2020.
  77. ^ "Kazahsztán korlátozza az elnöki ciklust, átnevezi a fővárost". www.aljazeera.com. Lekért December 21 2022.
  78. ^ a b "Tokajev elharapja a reformgolyót". Kelet-Ázsia fórum. 18. november 2022. Lekért December 21 2022.
  79. ^ "Kazahsztán: A szavazók támogatják az alapító örökségének elutasítására irányuló reformokat – DW – 06.". dw.com. Lekért December 21 2022.
  80. ^ "Parlamenti választások, 19. szeptember 3-i és október 2004-i". www.osce.org. Archivált az eredetiből 8. január 2021-én. Lekért 5 január 2021.
  81. ^ "A kazahsztáni Nazarbajev a szavazatok 91%-ával nyerte meg az újraválasztást". Bloomberg.com. 5. december 2005. Archivált az eredetiből 2. december 2010-én. Lekért Június 1 2010.
  82. ^ "Világ|Ázsia-csendes-óceáni|A kazah közvélemény-kutatás tisztessége megkérdőjeleződik". BBC News. 19 augusztus 2007. Archivált az eredetiből 18. december 2008-én. Lekért Június 1 2010.
  83. ^ "Világ|Ázsia-csendes-óceáni | Kérdések és válaszok: A kazahsztáni parlamenti választások megkérdőjelezték a kazah közvélemény-kutatás igazságosságát". BBC News. 17 augusztus 2007. Archivált az eredetiből 28. október 2009-án. Lekért Június 1 2010.
  84. ^ "Daniel Witt: A kazahsztáni elnökválasztás előrehaladást mutat". Huffingtonpost.com. 4. november 2011. Archivált az eredetiből 13. november 2012-én. Lekért 4 augusztus 2012.
  85. ^ Nazarbajev, Nurszultán (28. március 2011.). OP szerk.: "Kazahsztán folyamatos előrehaladása a demokrácia felé" Archivált 10. december 2015-én a Wayback Machine, Washington Post
  86. ^ "Közel 10 millió szavazó indul az urnákhoz a kazah elnök megválasztásáért". latino.foxnews.com. 25. április 2015. Archiválva innen Az eredeti A 1 január 2016. Lekért December 5 2015.
  87. ^ "A kazah vezető megsemmisítő választási győzelmet aratott". BBC News, 27 április 2015. Archivált az eredetiből 8. január 2021-én. Lekért 5 január 2021.
  88. ^ "A kazah vezető három évtized után lemond". BBC News. 19 március 2019. Archivált az eredetiből 25. április 2019-én. Lekért 19 március 2019.
  89. ^ "Kazahsztán szenátusának elnöke, Tokajev lesz az ügyvezető elnök". TASS. Archivált az eredetiből 15. augusztus 2019-én. Lekért 15 augusztus 2019.
  90. ^ "A CEC közzétette a 2019-es kazahsztáni elnökválasztás előzetes eredményeit". tájékoztatja.kz. 10. június 2019. Archivált az eredetiből 15. augusztus 2019-én. Lekért 15 augusztus 2019.
  91. ^ a b c d "Kazahsztán, egységes megye" (PDF). www.oecd.org. Archivált (PDF) az eredetiből 6. február 2018-én. Lekért 6 február 2018.
  92. ^ a b "A Kazah Köztársaság közigazgatási-területi felosztásáról, a Kazah Köztársaság 8. december 1993-i törvénye". Adilet. A Kazah Köztársaság Igazságügyi Minisztériuma Jogi Információk Köztársasági Központja. Archivált az eredetiből 7. február 2018-én. Lekért 7 február 2018.
  93. ^ a b Kazahsztán Archivált 9. január 2021-én a Wayback Machine . CIA World Factbook.
  94. ^ Публичное подписание Указа "О некоторых вопросах административно-территориального устройства Республики Казах" [A Kazah Köztársaság közigazgatási és területi szerkezetének egyes kérdéseiről szóló rendelet nyilvános aláírása] (orosz nyelven). Kazahsztán elnöke. 19. június 2018. Archivált az eredetiből 20. június 2018-án. Lekért Június 21 2018.
  95. ^ "Kazahsztán átnevezi a fővárost a volt vezető tiszteletére". www.aljazeera.com. Archivált az eredetiből 8. január 2021-én. Lekért 5 január 2021.
  96. ^ "Kazahsztán tagja lett az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának". Tengrinews.kz angol. 13. november 2012. Archivált az eredetiről 1. január 2016-én.
  97. ^ Észak-atlanti Szerződés Szervezete (5. október 2006.). "Partnerség a békéért keretdokumentum aláírásai". Archivált az eredetiből 29. november 2006 -én.
  98. ^ Iwiński, Tadeusz (7. július 2006.). "A kazahsztáni helyzet és kapcsolatai az Európa Tanáccsal". Európa Tanács – Parlamenti Közgyűlés. Archivált az eredetiből 15. január 2020-én. Lekért 14 február 2020. A Közgyűlés a maga részéről már ebben a szakaszban dönthet úgy, hogy eljárási szabályzatának a különleges vendégekre vonatkozó 59. szabályát úgy értelmezi, hogy az magában foglalja az eurázsiai államokat is. Az Európa Tanács két tagállama, Törökország és Oroszország földrajzilag Európához és Ázsiához is tartozik, ezért eurázsiai. Szigorúan véve a három dél-kaukázusi állam, Örményország, Azerbajdzsán és Grúzia Ázsiában található, de politikai európai tagságuk már nem kétséges. Ebben az esetben Kazahsztán, mint az EBESZ-ben részt vevő eurázsiai állam, amely aláírója a polgári és politikai jogokról szóló nemzetközi egyezségokmánynak, valamint a gazdasági, szociális és kulturális jogokról szóló nemzetközi egyezségokmánynak, megfelelne az 59. szabályban meghatározott kritériumoknak. jogosult különleges vendég státuszt kérelmezni a Közgyűlésen.
  99. ^ Cornell, Svante; Engvall, Johan (2017). "Kazahsztán Európában: Miért ne?" (PDF). Biztonság- és Fejlesztéspolitikai Intézet. Archivált (PDF) az eredetiből 24. október 2020-án. Lekért 15 február 2020. 2006-ra azonban a Politikai Bizottság előadója arra a következtetésre jutott, hogy Kazahsztán európai ország jellege miatt az országot „jogosultnak kell tekinteni arra, hogy különleges vendég státuszt kérjen”.
  100. ^ Blank, Stephen (27. április 2005.). „Kazahsztán külpolitikája a zűrzavar idején”. EurasiaNet. Archiválva innen Az eredeti A 4 március 2016. Lekért 9 április 2009.
  101. ^ Cohen, Ariel (7. október 2008.). "A kazah külügyminiszter ragaszkodik ahhoz, hogy a kiegyensúlyozott külpolitika érintetlen maradjon". Business News Europe. Archiválva innen Az eredeti 17 augusztus 2009.
  102. ^ Közös nyilatkozat Obama elnök és Nazarbajev kazahsztáni elnök találkozójáról | A fehér Ház Archivált 16. február 2017-án a Wayback Machine. Whitehouse.gov (11. április 2010.). Letöltve: 14. január 2013.
  103. ^ "Az elnök felhívásának felolvasása Nazarbajev kazah elnökhöz" | A fehér Ház Archivált 5. február 2017-án a Wayback Machine. Whitehouse.gov (30. április 2011.). Letöltve: 14. január 2013.
  104. ^ „Kazahsztán, az ENSZ tovább épít a két évtizedes együttműködésre”. Astanatimes.com. 27. október 2014. Archivált az eredetiből 19. február 2016-én. Lekért 14 február 2016.
  105. ^ "Svédországot, Bolíviát, Etiópiát és Kazahsztánt beválasztották a Biztonsági Tanácsba". un.org. 28. június 2016. Archivált az eredetiből 25. november 2016-én. Lekért 23 november 2016.
  106. ^ a b "Kazah békefenntartók Nyugat-Szaharában". Tengrinews. Archivált az eredetiből 8. november 2014 -én.
  107. ^ "Kazahsztán humanitárius segélyt szállít Ukrajnának". Global Post. Archivált Az eredeti 5 február 2015.
  108. ^ "Nazarbajev közvetítést ajánl fel Ukrajnában, hangsúlyozza Kazahsztán gazdasági ellenálló képességét". Az Astana Times. Archivált az eredetiről 8. december 2015-én.
  109. ^ a b "Nazarbajev mint közvetítő". Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért Moszkvai Központ. Archivált az eredetiről 8. december 2015-én.
  110. ^ "Kazahsztán békés megoldást sürget az ukrajnai konfliktusra, megismétli a minszki megállapodásokat". Az Astana Times. Archivált az eredetiről 8. december 2015-én.
  111. ^ "XXVI. Fejezet: Leszerelés – 9. számú szerződés az atomfegyverek tilalmáról". Egyesült Nemzetek Szervezete Szerződésgyűjtemény. 7. július 2017. Archivált az eredetiből 6. augusztus 2019-én. Lekért 16 augusztus 2019.
  112. ^ INFORM.KZ (9. március 2020.). „Az elnök jóváhagyta Kazahsztán 2020–2030-as külpolitikájának új koncepcióját”. www.inform.kz (oroszul). Archivált az eredetiből 7. április 2020-én. Lekért 7 április 2020.
  113. ^ "Tizenkét új tagot választottak be a Világörökségi Bizottságba". UNESCO. Archivált az eredetiről 18. február 2016-án.
  114. ^ "Kazahsztán és a WTO". Kereskedelmi Világszervezet. Archivált az eredetitől 1. július 2017-jén.
  115. ^ "Tagállamok". OIC. Archivált az eredetiről 9. június 2017-én.
  116. ^ Sanchez, Wilder Alejandro (2020. május). „Egy feltörekvő globális szereplő: Kazahsztán külpolitikája a 2020-as években” (PDF). Wilson Center.
  117. ^ Umarov, Temur. „Kazahsztán kitör Oroszország szorításából”. Külpolitika. Lekért December 21 2022.
  118. ^ "Kazahsztán megerősíti független külpolitikáját". trendsresearch.org. Lekért December 21 2022.
  119. ^ Putz, Catherine. "Igen, Kazahsztánnak van haditengerészete". thediplomat.com. Archivált az eredetiből 7. január 2021-én. Lekért 5 január 2021.
  120. ^ A Reuters munkatársai (21. október 2008.). "Kazahsztán kivonja a katonákat Irakból". Reuters. Archivált az eredetiből 22. december 2015-én. Lekért 5 január 2021. {{cite news}}: |author= általános neve van (segít)
  121. ^ "A Steppe Eagle hadgyakorlat a forgatókönyvek széles spektrumát fedi le". Közép-Ázsia Newswire. Archivált az eredetiről 8. december 2015-én.
  122. ^ "Steppe Eagle – 2015. évi többnemzetiségű békefenntartó gyakorlatok áprilisban és júniusban". Az Astana Times. Archivált az eredetiről 8. december 2015-én.
  123. ^ "Kazahsztán először csatlakozik az ENSZ békefenntartójához". A New York Times.
  124. ^ "A globális demokráciának nagyon rossz éve van". The Economist. 2 Február 2021. Archivált az eredetiből 26. július 2021-én. Lekért 22 március 2021.
  125. ^ "Újabb rossz éve van a globális demokráciának". The Economist. 22 január 2020. Archivált az eredetiről 23. március 2021-án. Lekért 22 március 2021.
  126. ^ "Kazahsztán". Riporterek határok nélkül. Lekért Június 8 2022.
  127. ^ Human Rights Watch, Világjelentés 2015: Kazahsztán Archivált 28. október 2016-án a Wayback Machine, Hozzáférés: 2015. október.
  128. ^ "A kazahsztáni választások és az átmenet, ami nem volt". hrw.org. 5. június 2019. Archivált az eredetiről 1. március 2021-án. Lekért 22 március 2021.
  129. ^ Human Rights Watch, Világjelentés 2015: Kazahsztán Archivált 28. október 2016-án a Wayback Machine, megtekintve 2016. szeptember.
  130. ^ Trocsev, Alekszej; Slade, Gavin (2019), Caron, Jean-François (szerk.), "Próbák és megpróbáltatások: Kazahsztán büntető igazságszolgáltatási reformja", Kazahsztán és a szovjet örökség, Szingapúr: Springer Singapore, 75–99. két:10.1007/978-981-13-6693-2_5, ISBN 978-981-13-6692-5, S2CID 159320888, lekért December 4 2020
  131. ^ Human Rights Watch, Világjelentés 2016: Kazahsztán Archivált 14. szeptember 2016-én a Wayback Machine, megtekintve 2016. szeptember.
  132. ^ „Hamis információk terjesztése miatt őrizetbe vettek egy kazah ellenzéki aktivistát”". Human Rights Watch, 18 április 2020. Archivált az eredetiből 28. július 2020-én. Lekért 2 May 2020.
  133. ^ Slade, Gavin; Trocsev, Alekszej; Talgatova, Malika (2. december 2020.). "A tekintélyelvű modernizáció határai: Zéró tolerancia Rendőrség Kazahsztánban". Európa-Ázsia tanulmányok. 73:-178 199. két:10.1080 / 09668136.2020.1844867. ISSN 0966-8136. S2CID 229420067. Archivált az eredetiből 19. január 2021-én. Lekért December 4 2020.
  134. ^ a b „Országjelentések az emberi jogi gyakorlatokról 2013-ban: Kazahsztán” Archivált 18. június 2020-án a Wayback Machine, amelyet a Demokrácia, Emberi Jogok és Munkaügyi Hivatal adta ki. Letöltve: 1. november 2015.
  135. ^ „Jogállamisági index 2015”. World Justice Project. Archivált az eredetiből 29. április 2015-én. Lekért 14 február 2016.
  136. ^ "Kazahsztáni jogállamiság". Amerikai Ügyvédi Kamara. Archivált az eredetiről 3. március 2016-án.
  137. ^ "Kazahsztán háttér". Amerikai Ügyvédi Kamara. Archivált az eredetiről 3. március 2016-án.
  138. ^ "Igazságügyi reform". Amerikai Ügyvédi Kamara. Archivált az eredetiről 3. március 2016-án.
  139. ^ „2018-ig digitalizálják a kazah büntető igazságszolgáltatási rendszert”. Az Astana Times. Archivált az eredetiről 1. december 2017-én.
  140. ^ Trocsev, Alekszej (2017). "Elítélések és megbékélések között: Büntetőügyek feldolgozása a kazahsztáni bíróságokon" (PDF). Cornell Journal of International Law. 50:-107 145. Archivált (PDF) az eredetiből 20. július 2020-én. Lekért December 4 2020.
  141. ^ Paul Brummell (7. szeptember 2018.). Kazahsztán. Bradt útikalauzok; Harmadik kiadás. p. 40. ISBN 978-1-78477-092-1.
  142. ^ „Kazahsztán: Félelemben élő LMBT közösség”. Human Rights Watch. 23 július 2015. Archivált az eredetiből 27. július 2019-én. Lekért 16 augusztus 2019.
  143. ^ "Élet a szekrényben: Az LMBT közösség Közép-Ázsiában". A Diplomat. 29 január 2019. Archivált az eredetiből 2. augusztus 2019-én. Lekért 16 augusztus 2019.
  144. ^ a b c "Az IMF Igazgatóságának IV. cikkével kapcsolatos konzultáció1 Kazahsztánnal". Imf.org. Nemzetközi Valutaalap. Archivált az eredetiről 3. március 2016-án. Lekért 14 február 2016.
  145. ^ "Kazahsztán profil". State.gov. Amerikai Külügyminisztérium. Archivált az eredetiből 4. augusztus 2019-én. Lekért 14 február 2016.
  146. ^ "stat.gov.kz". stat.gov.kz. Archivált az eredetiből 17. október 2019-án. Lekért 7 április 2020.
  147. ^ "Kína új Selyemútja átszeli Kazahsztánt. Egyes kazahok azonban szkeptikusak a kínai befolyással szemben". pri.org. Archivált az eredetiből 8. május 2021-én. Lekért 27 May 2021.
  148. ^ "WTO: Kazahsztán". WTO.org. Archivált az eredetiből 1. július 2017-én. Lekért 28 May 2021.
  149. ^ "GDP növekedés (éves %)". A Világbank. Világbank.org. Archivált az eredetiből 31. május 2011-én. Lekért Június 1 2010.
  150. ^ "№ 1 a világon". Az Atomic Company Kazatomprom, Kazatomprom.kz. 30. december 2009. Archiválva innen Az eredeti A 22 július 2011. Lekért Június 1 2010.
  151. ^ "Urán és atomenergia Kazahsztánban". world-nuclear.org. 2022. június. Archivált az eredetiről 26. március 2013-án. Lekért 13 január 2023.
  152. ^ "Kazahsztán: a legújabb feltörekvő lehetőség". BRIC Plus. Archiválva innen Az eredeti A 20 június 2015.
  153. ^ A kazahok azért küzdenek, hogy elkerüljék az orosz sztyeppről érkező hideget Archivált 19. május 2020-én a Wayback Machine, Financial Times21 május 2014
  154. ^ "Tenge-láz", The Economist, 22. február 2014
  155. ^ Kazahsztán valutája zuhan Archivált 5. február 2017-án a Wayback Machine, A New York Times, 21. augusztus 2015
  156. ^ "Kazahsztán profil". A Világbank. Archivált az eredetiről 11. szeptember 2014-án.
  157. ^ "Kazahsztán 21 milliárd dolláros mentőcsomagot mutat be". Financial Times. Archivált az eredetiről 16. október 2015-én.
  158. ^ Kazahsztán Befektetési és Üzleti útmutató 1. kötet Stratégiai és gyakorlati információk. IBP, Inc. 2015. p. 51. ISBN 9781514528488.
  159. ^ "A Fitch megerősíti Kazahsztánt a BBB-nél; stabil kilátás". www.fitchratings.com. Archivált az eredetiből 8. január 2021-én. Lekért 5 január 2021.
  160. ^ "Kazahsztán energiaprofil – Elemzés". IEA. Archivált az eredetiből 8. január 2021-én. Lekért 5 január 2021.
  161. ^ A Chevron vezette kazah olajcég rekordot döntött 2013-ban, Nemzetközi: Reuters, 2014, archivált az eredetiből 7. január 2022-én, lekért 7 január 2022
  162. ^ "Hatályba lép a karacsaganaki terepegyezmény". Olaj és Gáz folyóirat. PennWell Corporation. 28. június 2012. Archivált az eredetiből 7. január 2022-én. Lekért 7 január 2022.
  163. ^ "A kínai lábnyomok nyomon követése a kazahsztáni olaj- és gáziparban". A Diplomat. 12 december 2020. Archivált az eredetiből 7. január 2022-én. Lekért 7 január 2022.
  164. ^ „Kazahsztánban ajánlott egységes nyugdíjalap”. Közép-Ázsia Közlönye. Satrapia. 23. január 2013. Archivált az eredetiről 8. december 2015-én.
  165. ^ „A globális versenyképességi jelentés 2010–2011” (PDF). Archivált (PDF) az eredetiből 6. december 2010-én. Lekért 24 július 2011.
  166. ^ "Kazah TV – Kazahsztán bekerült az 50 legversenyképesebb ország közé". kazah-tv.kz. 6. szeptember 2013. Archiválva innen Az eredeti A 20 február 2014. Lekért 9 szeptember 2013.
  167. ^ Kazahsztán vonzerejének felmérése 2013. EY.com Archivált 8. március 2014-án a Wayback Machine
  168. ^ „Kazahsztán 34-ig 2025 milliárd USD befektetést kíván meghívni”. Kazinform. 26 szeptember 2019. Archivált az eredetiből 24. október 2019-án. Lekért 24 október 2019.
  169. ^ "Gazdasági Szabadság Index". Az Örökség Alapítvány. Archivált az eredetiről 26. október 2017-én.
  170. ^ "Kazahsztán GDP-je 5.7 százalékkal nő". TengriNews. Archivált az eredetiről 5. szeptember 2014-án.
  171. ^ a b c d "Kazahsztán GDP-je várhatóan öt százalékkal nő 2014-ben". Üzleti standard. Archivált az eredetiből 4. november 2014 -én.
  172. ^ Vakulchuk, Roman és Indra Overland (2019)Kína Öv és Út kezdeményezése Közép-Ázsia szemüvegén keresztül Archivált 24. október 2021-án a Wayback Machine", in Fanny M. Cheung és Ying-yi Hong (szerk.) Regionális kapcsolat az Öv és út kezdeményezés keretében. A gazdasági és pénzügyi együttműködés kilátásai. London: Routledge, 115–133.
  173. ^ "Kazahsztán külkereskedelmi forgalma 19.7%-kal nőtt 2018-ban". Kazinform. 13 Február 2019. Archivált az eredetiből 29. október 2019-án. Lekért 29 október 2019.
  174. ^ "Kazahsztán közel 25 százalékkal növelte exportját 2018-ban". astanatimes.com, 18 április 2019. Archivált az eredetiből 6. augusztus 2019-én. Lekért 27 november 2019.
  175. ^ "Szántóföld egy lakosra jutó Világbank adatbázis". A Világbank. Archivált az eredetiről 10. február 2015-án.
  176. ^ Shepard, Wade. „Hogyan válik Kazahsztán a világszínvonalú borok következő határa”. Forbes. Archivált az eredetiből 7. január 2021-én. Lekért 5 január 2021.
  177. ^ Pollen, Michael (2009). "Alma édesség". A vágy botanikája. San Francisco: KQED. Archivált az eredetiből 10. október 2010-án. Lekért 29 november 2010.
  178. ^ "Almati város hivatalos oldala: Történelem". Almaty.kz. 12. január 2010. Archivált az eredetiből 13. október 2010-án. Lekért Június 1 2010.
  179. ^ a b "The World Factbook – Központi Hírszerző Ügynökség". www.cia.gov. Archivált az eredetiből 9. január 2021-én. Lekért 25 szeptember 2017.
  180. ^ "A mozdonygyártó megszerezte az első IRIS-tanúsítványt Kazahsztánban". www.railwaygazette.com. Archivált az eredetiből 13. május 2018-én. Lekért 12 May 2018.
  181. ^ "Az Alstom felavatta az első mozdonyjavító központot Kazahsztánban". www.raillynews.com. Archivált az eredetiből 13. május 2018-én. Lekért 12 May 2018.
  182. ^ "Astana Nurly Zhol állomást avattak". www.railjournal.com. 2. június 2017. Archivált az eredetiből 13. május 2018-én. Lekért 12 May 2018.
  183. ^ "urbanrail.net". Archivált Az eredeti A 25 április 2015. Lekért 25 szeptember 2017.
  184. ^ a b "Алматыметро :: Главная страница". Archivált Az eredeti A 15 augusztus 2012. Lekért 25 szeptember 2017.
  185. ^ "Metrók ​​és villamosok Kazahsztánban: Almati metrója". www.subways.net. Archivált az eredetiből 29. július 2019-én. Lekért 25 szeptember 2017.
  186. ^ „Nincs könnyű vasúti közlekedés Asztanában”. Tengrinews.kz. 28. november 2013. Archivált az eredetiről 26. szeptember 2017-én. Lekért 25 szeptember 2017.
  187. ^ Egyesült Királyság, DVV Media. "Aláírták az asztanai könnyűvasúti keretmegállapodást". Archivált az eredetiből 2. július 2017-én. Lekért 25 szeptember 2017.
  188. ^ Pavlodar
  189. ^ "Khorgos: Az új selyemút központi pályaudvara életre kel". forbes.com. Archivált az eredetiből 13. május 2018-én. Lekért 12 May 2018.
  190. ^ Anonymous (22. szeptember 2016.). „Repülésbiztonság: A Bizottság frissíti az EU repülésbiztonsági listáját – Irán és Afrika halad előre”. Mobilitás és közlekedés – Európai Bizottság. Archivált az eredetiből 7. január 2021-én. Lekért 5 január 2021.
  191. ^ "A folyamatos biztonsági erőfeszítések leemelték Kazahsztánt az EU feketelistájáról". www.flightglobal.com. Archivált az eredetiből 7. november 2017 -én.
  192. ^ Joanna Lillis az EurasiaNet számára, az Új Kelet része (17. július 2014.). "Nyári nyaralás Kazahsztánban? Asztana enyhíti a vízumkorlátozásokat, hogy vonzza a turistákat | Világhírek". Az őrző. Archivált az eredetiből 3. május 2019-én. Lekért 18 november 2015.
  193. ^ "Kazahsztán: Asztana vízummentes utazást hirdet 10 nagy befektetést igénylő állam számára". EurasiaNet.org. 16. június 2014. Archivált az eredetiből 17. november 2015-én. Lekért 18 november 2015.
  194. ^ "Rangsorok". Archivált az eredetiről 25. szeptember 2019-én. Lekért 19 november 2020.
  195. ^ a b c d Lillis, Joanna (17. július 2014.). "Nyári nyaralás Kazahsztánban? Asztana enyhíti a vízumkorlátozásokat, hogy vonzza a turistákat". Az őrző. Archivált az eredetiből 3. május 2019-én. Lekért December 11 2015.
  196. ^ "Kazahsztán turisztikai iparának fejlesztése. Környezet. Tengrinews.kz". En.tengrinews.kz. 18. június 2014. Archivált az eredetiből 19. november 2015-én. Lekért 18 november 2015.
  197. ^ "Vízum és egészségügyi információ". Timatic. Nemzetközi légi közlekedési szövetség keresztül Gulf Air. Lekért 1 április 2017.
  198. ^ "Kazahsztán vízumrendszere más országokkal" (oroszul). A Kazah Köztársaság Külügyminisztériuma. 3. június 2017. Archiválva innen Az eredeti A 9 június 2017. Lekért Június 22 2017.
  199. ^ "Kazahsztán: lendületet kapnak a zöld gazdaság reformjai". UNDP. Archivált az eredetiből 27. november 2019-én. Lekért 27 november 2019.
  200. ^ Ujzbajeva, Aigerim (2015. február). „Az energiahatékonyság elérése felé Kazahsztánban”. Energiahatékonyságról és megújuló energiatechnológiáról szóló nemzetközi konferencia (ICEERET2015). 9. Archivált az eredetiből 12. október 2017-én – a ResearchGate-en keresztül.
  201. ^ "Kazahsztán meghatározza a megújuló forrásokból származó energia árait". Bloomberg News. Archivált az eredetiről 9. március 2017-án.
  202. ^ 2019. szeptember 11-én (11. szeptember 2019-én) Dilshat Zhussupova a Nemzetben. "Kazahsztán 330 milliárd dollár közvetlen külföldi befektetést vonzott 1991 óta". Az Astana Times. Archivált az eredetiről 11. szeptember 2019-én. Lekért 7 április 2020.
  203. ^ „2015. évi befektetési klímanyilatkozat – Kazahsztán” (PDF). Amerikai Külügyminisztérium. Archivált (PDF) az eredetiből 30. július 2019-én. Lekért 21 May 2019.
  204. ^ a b "Kazahsztán befektetői adókedvezményeket vezet be". Adóhírek. Archivált az eredetiből 1. július 2014-én. Lekért Június 18 2014.
  205. ^ "Az EBRD és Kazahsztán történelmi partnerségről állapodott meg a reformok és a beruházások fellendítése érdekében". EBRD. Archiválva innen Az eredeti Az 25 május 2014.
  206. ^ "Nazarbajev bejelentette, hogy új, jelentős ösztönzőket tervez a külföldi befektetők számára". Astanatimes.com. 5. május 2014. Archivált az eredetiből 19. február 2016-én. Lekért 14 február 2016.
  207. ^ „OECD Befektetési Politikai áttekintések: Kazahsztán 2017”. OECD.org. OECD. Archivált az eredetiből 17. november 2017 -én.
  208. ^ Az S&P megtartja Kazahsztán BICRA-ját a 8-as csoportnál". Közép-Ázsia Közlönye. Satrapia. 30. március 2012. Archivált az eredetiből 8. december 2015-én. Lekért 4 augusztus 2012.
  209. ^ a b c d Porzecanski, Katia (6. október 2014.). "Kazahsztán 14 év óta első tengerentúli dollárkötvényt ad el". Bloomberg LP Archivált az eredetiről 9. március 2017-án.
  210. ^ a b "Országprofilok a lakásszektorban – Kazah Köztársaság" (PDF). ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága. 2018. Lekért December 31 2022.
  211. ^ a b c d "A nemzet állapotáról szóló meglepetés beszédében a kazah elnök hatalmas infrastrukturális beruházásokat mutat be". Astana Times. Archivált az eredetiről 8. december 2015-én.
  212. ^ "Doing Business 2020" (PDF). Üzleti tevékenység. Archivált (PDF) az eredetiből 5. január 2020-én. Lekért 7 április 2020.
  213. ^ a b c „Versenyképesség megőrzése egyre keményedő külső környezetben”. Astanatimes.com. 16 szeptember 2014. Archivált az eredetiből 19. február 2016-én. Lekért 14 február 2016.
  214. ^ Olaj, készpénz és korrupció Archivált 5. február 2017-án a Wayback Machine, A New York Times, 5 november 2006
  215. ^ a b OECD Befektetéspolitikai áttekintések Archivált 27. február 2018-án a Wayback Machine, P112, OECD, 2012
  216. ^ "Kazahsztánnak építenie kell a korrupció elleni küzdelemre és a reformok előmozdítására tett erőfeszítéseire". OECD. Archivált az eredetiről 26. október 2017-én.
  217. ^ "Kazahsztán lekerült a legtöbb korrupt ország listájáról". Az Astana Times. 2018. március. Archivált az eredetiből 25. december 2019-én. Lekért December 25 2019.
  218. ^ a b Gretta Fenner Zinkernagel; Kodjo Attisso. "Ellopott vagyontárgyak visszaadása – Tanulás a korábbi gyakorlatból: Válogatott esettanulmányok" (PDF). Nemzetközi Vagyon-visszaszerzési Központ. p. 5. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 18 augusztus 2016. Lekért 19 július 2016 – a Basel Institute on Governance-on keresztül.
  219. ^ "Kölcsönös jogsegélyről szóló szerződés aláírása az Egyesült Államok és Kazahsztán között". US Department of State. Amerikai Külügyminisztérium. Archivált az eredetiből 30. január 2017-én. Lekért Június 24 2017.
  220. ^ "A CPI ABC-je: Hogyan számítják ki a korrupciós észlelési indexet". Transparency.org. Lekért 20 április 2023.
  221. ^ „Korrupciós észlelési index 2022: Kazahsztán”. Transparency.org. Lekért 20 április 2023.
  222. ^ a b Innovációs teljesítmény áttekintése. New York és Genf: ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága. 2012.
  223. ^ a b c d e f Mukhitdinova, Nasiba (2015). Közép-Ázsia. In: UNESCO Science Report: 2030 felé. Párizs: UNESCO. 365–387. ISBN 978-92-3-100129-1.
  224. ^ „Globális Innovációs Index 2021”. Szellemi Tulajdon Világszervezete. Egyesült Nemzetek. Lekért 5 március 2022.
  225. ^ "Kazahsztán digitalizálási programja további 2 milliárd dollárt hoz a gazdaságba". Az Astana Times. 18. június 2020. Archivált az eredetiből 22. június 2020-án. Lekért Június 20 2020.
  226. ^ "Népesség óra: Világ". www.census.gov. Archivált az eredetiből 30. május 2019-én. Lekért 30 May 2019.
  227. ^ „A világ népességének kilátásai 2022-re”. populáció.un.org. Egyesült Nemzetek Osztályának Gazdasági és Szociális, Népességi osztály. Lekért 17 július 2022.
  228. ^ "A világ népességének kilátásai 2022-re: Demográfiai mutatók régiónként, alrégiónként és országonként, évente 1950-2100 között" (XSLX). populáció.un.org ("Összes lakosság, július 1-jén (ezer)"). Egyesült Nemzetek Osztályának Gazdasági és Szociális, Népességi osztály. Lekért 17 július 2022.
  229. ^ "Негізгі". stat.gov.kz. Archivált az eredetiből 30. május 2019-én. Lekért 30 May 2019.
  230. ^ Kazahsztán lakossága 1.7 százalékkal nő egy év alatt Archivált 8. december 2015-én a Wayback Machine. bnews.kz. 15. augusztus 2013
  231. ^ a b Тольц, Марк (15. április 2020.). "Итоги переписи населения СССР 1939 г.: две проблемы адекватности". Демографическое обозрение. 7 (1): 100-117. két:10.17323/demreview.v7i1.10822. ISSN 2409-2274. S2CID 219657282.
  232. ^ Sztálin deportálásaira emlékezve Archivált 6. június 2013-án a Wayback Machine, BBC News, 23. február 2004
  233. ^ Clarey, Christopher (1. január 2007.). "A politika, a gazdaság és az idő eltemetik a kazah gulág emlékeit". Nemzetközi Herald Tribune. Archivált Az eredeti A 4 január 2007. Lekért 9 szeptember 2013.
  234. ^ Greenall, Robert (23. november 2005.). "Közép-Ázsiában hátrahagyott oroszok". BBC News. Archivált az eredetiről 11. szeptember 2013-én. Lekért 9 szeptember 2013.
  235. ^ Kazahsztán: Különjelentés az etnikai németekről Archivált 8. december 2015-én a Wayback Machine, IRIN Asia, 1. február 2005
  236. ^ "Közép-ázsiai koreaiak Koreában: oda és (többnyire) vissza". openDemokrácia. Archivált az eredetiből 9. január 2021-én. Lekért 5 január 2021.
  237. ^ "Szamarkandból Szöulba: Közép-ázsiai migránsok Dél-Koreában | Eurasianet". eurasianet.org. Archivált az eredetiből 9. január 2021-én. Lekért 5 január 2021.
  238. ^ "Kazahsztán – emberek". Encyclopædia Britannica. Archivált az eredetiből 17. június 2015-án. Lekért 5 január 2021.
  239. ^ "Всесоюзная перепись населения 1926 года" Archivált 8. február 2015-án a Wayback Machine. demoscope.ru.
  240. ^ "Всесоюзная перепись населения 1939 года". demoscope.ru.
  241. ^ "Всесоюзная перепись населения 1959 года". demoscope.ru.
  242. ^ "Всесоюзная перепись населения 1970 года" Archivált 3. december 2009-én a Wayback Machine. demoscope.ru.
  243. ^ "Всесоюзная перепись населения 1989 года" Archivált 16. március 2010-án a Wayback Machine. demoscope.ru.
  244. ^ Etnodemográfiai helyzet Kazahsztánban. ide.go.jp
  245. ^ Перепись населения Республики Казахстан 2009 года. Краткие итоги. (A Kazah Köztársaság népszámlálása 2009. Rövid összefoglaló) (PDF) (oroszul). A Kazah Köztársaság Statisztikai Hivatala. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 12 december 2010. Lekért December 10 2010.
  246. ^ "A Kazah Köztársaság alkotmánya". A Kazah Köztársaság elnökének hivatalos honlapja.
  247. ^ Paul Brummell (7. szeptember 2018.). Kazahsztán. Bradt útikalauzok; Harmadik kiadás. p. 22. ISBN 978-1-78477-092-1.
  248. ^ "A Kazahsztánban beszélt nyelvek". Tanulmányi ország. Archivált az eredetiből 11. augusztus 2017-én. Lekért 11 augusztus 2017.
  249. ^ "Elveszett a fordításban? A kazah vezető megtiltotta a kabinetnek, hogy oroszul beszéljen Archivált 25. május 2018-én a Wayback Machine". Reuters. 27. február 2018.
  250. ^ A kazah nyelvet latin ábécére kell konvertálni – MCS RK Archivált 19. február 2017-án a Wayback Machine. Inform.kz (30. január 2015.). Letöltve: 28. szeptember 2015.
  251. ^ "Kazahsztán 2013-ban". A Kazah Köztársaság Nemzetgazdasági Minisztériuma Statisztikai Bizottság. 2014. p. 33. Archiválva innen Az eredeti Az 29 szeptemberben 2015.
  252. ^ "Nurszultan Nazarbajev államfő beszéde Kazahsztán népéhez". Kazahsztán ENSZ-képviselete. 19. március 2019. Archivált az eredetiről 22. március 2019-án. Lekért 22 március 2019.
  253. ^ AsiaNews.it. "A vallásszabadságról szóló új korlátozó törvény alkotmányellenes". www.asianews.it. Archivált az eredetiből 8. január 2021-én. Lekért 5 január 2021.
  254. ^ a b c d Vallási helyzet áttekintése Kazahsztánban Archivált 11. május 2010-én a Wayback Machine Világvallások Kongresszusa. Letöltve: 7. szeptember 2009.
  255. ^ "Pew fórum a vallási és közéletről, 1. fejezet: Vallási hovatartozás". 9 augusztus 2012. Archivált az eredetiből 26. december 2016-én. Lekért December 27 2016.
  256. ^ Paul Brummell (7. szeptember 2018.). Kazahsztán. Bradt útikalauzok; Harmadik kiadás. p. 23. ISBN 978-1-78477-092-1.
  257. ^ a b c Kazahsztán – Nemzetközi Vallásszabadság Jelentés 2008 Archivált 2. október 2017-án a Wayback Machine Amerikai Külügyminisztérium. Letöltve: 7. szeptember 2009.
  258. ^ "KAZAHSZTÁN: bezárták az Ahmadi muszlim mecsetet, a protestánsokat a minimálbér 100-szorosára büntették". Fórum 18. Archivált az eredetiből 6. június 2014-án. Lekért Június 6 2014.
  259. ^ Az iszlám Kazahsztánban Archivált 18. szeptember 2009-én a Wayback Machine. Beérkezett 7. szeptember 2009-én.
  260. ^ "KAZAHSZTÁN: "A mecsetek nem lehetnek függetlenek"". Fórum 18. Archivált az eredetiből 6. június 2014-án. Lekért Június 6 2014.
  261. ^ "Kazahsztán". Egyesült Államok Bizottság International Religious Freedom. Egyesült Államok Külügyminisztériuma. 26. október 2009. Archivált az eredetiből 22. május 2019-én. Lekért Június 3 2010.
  262. ^ "Нац состав.rar". Archivált Az eredeti A 23 július 2011. Lekért 24 július 2011.
  263. ^ a b "Kazahsztán főiskolák és egyetemek". CollegeAtlas. Archivált az eredetiből 6. június 2014-án. Lekért Június 3 2014.
  264. ^ Paul Brummell (7. szeptember 2018.). Kazahsztán. Bradt útikalauzok; Harmadik kiadás. p. 24. ISBN 978-1-78477-092-1.
  265. ^ UNESCO-UNEVOC (2012. augusztus). "Szakképzés Kazahsztánban". Archivált az eredetiből 7. június 2014-án. Lekért Június 3 2014.
  266. ^ Több mint 2.5 ezer diák kap hitelt Kazahsztánban – Hírfolyam – Bnews.kz: friss hírek Archivált 8. december 2015-én a Wayback Machine. Bnews.kz. Letöltve: 20. augusztus 2013.
  267. ^ a b "A Világbank támogatja a jobb készségeket a minőségi munkahelyekhez Kazahsztánban". Finchannel.com. Archivált Az eredeti A 9 március 2016. Lekért 14 február 2016.
  268. ^ Atabaki, Toraj. Közép-Ázsia és a Kaukázus: transznacionalizmus és diaszpóra, oldal. 24
  269. ^ Ibn Athir, 8. kötet, p. 396
  270. ^ a b c d e f Walter Feldman. "kazah irodalom". Encyclopædia Britannica. Archivált az eredetiből 2. április 2019-én. Lekért 31 október 2017.
  271. ^ a b Aitjan Nurmanova (2000. szeptember). Fordította: Alié Akimova. "La tradition historique orale des kazahs". Cahiers d'Asie Centrale. 2000 (8): 93-100. Archivált az eredetiből 8. november 2016-én. Lekért 10 May 2018.
  272. ^ Meeker, Michael E. (1992. augusztus). "A Dede Korkut etika". Nemzetközi folyóirat a Közel-Keleten. 24 (3): 395-417. két:10.1017 / S0020743800021954. S2CID 162799102.
  273. ^ GÖMEC, Saadettin (2009). "Oguz Kagan kiléte, az Oguz Oguz Kagan történetében és eposzaiban". Turkish Studies. 4 (8): 133-145.
  274. ^ Abazov, Rafis (11. október 2007.). A közép-ázsiai köztársaságok kultúrája és szokásai. Greenwood Press. ISBN 9780313056185 – a Google Könyveken keresztül.
  275. ^ "A folklórtól a szovjet nemzeti kultúráig: a "kazaki nemzeti zene" kialakulásának folyamata (1920–1942). src-h.slav.hokudai.ac.jp. Archivált az eredetiről 18. szeptember 2021-én. Lekért 18 szeptember 2021.
  276. ^ „A folklórtól a szovjet nemzeti kultúráig – A „kazaki nemzeti zene” kialakulásának folyamata (1920–1942) –. src-h.slav.hokudai.ac.jp. Archivált az eredetiről 18. szeptember 2021-én. Lekért 18 szeptember 2021.
  277. ^ "A. KASTEYEV A KAZAH KÖZTÁRSASÁG ÁLLAMI MŰVÉSZETI MÚZEUMA". Archivált az eredetiből 10. január 2021-én. Lekért 5 január 2021.
  278. ^ "10 legnépszerűbb kazahsztáni étel". www.tasteatlas.com. Archivált az eredetiből 17. április 2021-én. Lekért 25 március 2021.
  279. ^ "Kazah konyha". Oriental Express Közép-Ázsia. Archivált az eredetiből 18. január 2017-én. Lekért 17 január 2017.
  280. ^ "2011-es Ázsiai Téli Játékok". Nemzetközi Jégkorong Szövetség. Archivált az eredetiből 7. november 2017-én. Lekért 5 november 2017.
  281. ^ "Ставки на Футбол – bandy2012.kz". 13. március 2021. Archiválva innen Az eredeti az 24 januári 2012-n.
  282. ^ „Csapatkép a 2015-ös VB-ben szerzett bronzérem után”. Archivált az eredetiből 9. április 2015-én. Lekért 10 May 2018.
  283. ^ "Hírek – XXXV Чемпионат мира по хоккею с мячом". bandyvm2015.ru. Archivált az eredetiből 4. június 2016-án. Lekért 10 May 2018.
  284. ^ "Kazahfilm Stúdió". IMDbPro.com. Lekért 10 október 2022.
  285. ^ CCS · Artur Platonov megnyeri a 2013-as Cannes-i Corporate Media & TV Award díját Archivált 1. január 2016-én a Wayback Machine. Ortcom.kz (5. november 2013.). Letöltve: 8. március 2014.
  286. ^ Cannes-i Vállalati Média- és TV-díjak: 2013-as nyertesek Archivált 7. szeptember 2015-én a Wayback Machine. Cannescorporate.com. Letöltve: 8. március 2014.
  287. ^ "Kazahsztán kistestvére átveszi a szövetségi külügyminisztérium kitüntetését a goEasten". TengriNews. 20. április 2014. Archivált az eredetitől 12. július 2014-jén.
  288. ^ "World Press Freedom Index 2014". Riporterek határok nélkül. Archivált Az eredeti A 14 február 2014. Lekért 31 augusztus 2014.
  289. ^ a b Wines, Michael (13. július 2002.). "Borok 2012". A New York Times. Archivált az eredetiről 28. szeptember 2013-án.
  290. ^ "Kazahsztán: Az újság csapást mér a szólásszabadságra". Human Rights Watch, 22 április 2014. Archivált az eredetiből 30. augusztus 2014-én. Lekért 31 augusztus 2014.
  291. ^ "Hozzáférés az igazságszolgáltatáshoz és az emberi jogokhoz". Amerikai Ügyvédi Kamara. Archiválva innen Az eredeti A 4 március 2016. Lekért 27 november 2013.
  292. ^ "Kazahsztán". UNESCO. Archivált az eredetiről 30. május 2016-én.

A szabad kulturális művek logo notext.svg meghatározása Ez a cikk szöveget tartalmaz a ingyenes tartalom munka. CC BY-SA IGO 3.0 licenc alatt. A szöveg innen származik UNESCO Tudományos Jelentés: 2030 felé, 365–387, UNESCO, UNESCO Kiadó. Hozzáadás megtanulásához nyílt licenc szöveg a Wikipédia cikkekhez, lásd ezt az útmutatót. Információ a a Wikipédiából származó szöveg újrafelhasználása, Lásd a felhasználási feltételeket.

További olvasnivaló

Külső hivatkozások

általános

Kormány

Kereskedelem