Kalcium-klorid

A kalcium-klorid (CaCl2) a kalciumnak a klórral alkotott ionos vegyülete. Vízben nagyon jól oldódik. Szobahőmérsékleten szilárd sót alkot. Alkalmazása nagyon sokrétű, például az utak síkosságmentesítéséhez és cement-adalékanyagként is használják. Nagy mennyiségben mészkőből lehet előállítani, ugyanakkor fontos forrása a Solvay-eljárás, melynek melléktermékeként keletkezik. Higroszkopikus tulajdonsága miatt (nagy intenzitással köti meg a vizet) zárt, jól szigetelt tartályban kell tárolni, szállítani. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Calcii chloridum dihydricum és Calcii chloridum hexahydricum néven hivatalos.

Kémiai tulajdonságok

A kalcium-kloridot egy oldatban kalcium-ionok forrásához alkalmazzák. Sok kalciumvegyület nem vízoldékony, ezért a folyamat során kicsapódik.

3 CaCl2(aq) + 2 K3PO4(aq) → Ca3(PO4)2(s) + 6 KCl(aq)

Olvadt CaCl2-t elektrolízisnek alávetve kalciumot kapunk.

CaCl2(l) → Ca(s) + Cl2(g)

Előállítása

Előállításának többféle módja is ismert:

2 CH3COOH + CaCO3 → CO2 + H2O + 2 CH3COO- + Ca2+ majd a keletkezett oldathoz Nátrium-klorid oldatot adagolva a lejátszódó reakció: 2 CH3COO- + Ca2+ + 2 Na+ + 2 Cl- → CaCl2 + 2 CH3COONa

Továbbá:

CaCO3 + 2 HCl → CaCl2(Aq) + H2O(I) + CO2(g)

Mindkét előállítási mód esetén nehézséget okoz a keletkező CaCl2 exoterm oldódása.

Felhasználási területei

Az évente előállított több millió tonna kalcium-kloridot rendkívül sok területen alkalmazzák:

CaCl2 + 2 H2O → CaCl2·2H2O

A víz megkötése, valamint a vízben történő oldódás erősen exoterm, és a környezet hőmérséklete igen hamar 60 °C fölé ugrik. Emiatt könnyen égési sérüléseket okozhat.

Elővigyázatossági tanácsok

A kalcium-klorid erősen irritáló szer, használata során kesztyű és védőszemüveg viselése ajánlott, valamint kerülni kell a közvetlen belélegzést.

Bár kezelése különösebb körültekintést nem igényel, a szervezetbe légzés folyamán vagy a szájon át bekerülve égési sérüléseket okozhat.

Jegyzetek

  1. a b c A kalcium-klorid vegyülethez tartozó bejegyzés az IFA GESTIS adatbázisából. A hozzáférés dátuma: 2010. augusztus 22. (JavaScript szükséges) (angolul)
  2. Accelerating Concrete Set Time, 1999. június 1. . (Hozzáférés: 2007. január 16.)
  3. Dust: Don't Eat It! Control It!. Road Management & Engineering Journal. US Roads (TranSafety Inc.), 1998. június 1. . (Hozzáférés: 2006. augusztus 9.)
  4. Apple Caviar Technique. StarChefs Studio. StarChefs.com, 2004. április 1. (Hozzáférés: 2006. augusztus 9.)

Források