Ebben a cikkben részletesen elemezzük a Köztársasági ösztöndíj-et, feltárva annak különböző szempontjait és szempontjait. A _Var1 ma széles körben vitatott és rendkívül releváns téma, és ebben a cikkben ennek különböző dimenzióiba fogunk ásni, hogy teljes mértékben megértsük fontosságát és hatását a különböző területeken. Ennek megfelelően a Köztársasági ösztöndíj-et különböző nézőpontokból vizsgáljuk meg, olyan információkat és elemzéseket kínálva, amelyek lehetővé teszik az olvasó számára, hogy teljes áttekintést kapjon erről a témáról. Történetétől és fejlődésétől a gyakorlati vonatkozásaiig egy kimerítő elemzésbe fogunk belemerülni, amely a Köztársasági ösztöndíj minden lényeges aspektusát lefedi.
Ez a lap vagy szakasz tartalmában elavult, korszerűtlen, frissítésre szorul. Frissítsd időszerű tartalommal, munkád végeztével pedig távolítsd el ezt a sablont! |
A köztársasági ösztöndíj olyan ösztöndíj, melyre azok a felsőoktatási intézményekben tanuló, nappali és levelező tagozatos diákok pályázhatnak, akiknek kiemelkedő tanulmányi eredményeik vannak, illetve szakmai területen kimagasló munkát végeznek (pl.: tudományos diákkör).
További feltétel, hogy a két lezárt félévben (kreditpont-rendszer esetén) a hallgatónak legalább 55 kreditet kell összegyűjtenie.
Ezeken kívül a hallgatók közéleti-, sport- és egyéb tevékenységei is figyelembe vehetők legfeljebb az adott hallgató összteljesítményének 10%-áig.
A díjakat minden tanév elején osztják ki az adott intézményben az erre érdemes diákoknak. A pályázatokat az oktatási miniszternek címezve, a felsőoktatási intézmény vezetőjéhez kell benyújtani (Az intézmény megkerülésével beküldött egyéni pályázatok nem bírálhatóak el). A pályázat benyújtásának határidejét az intézményi szabályzat határozza meg.
„A fenti kritériumok alapján az intézmények államilag finanszírozott, nappali, vagy levelező tagozatos, első alap- és első kiegészítő alapképzésben tanulmányokat folytató, magyar állampolgárságú, illetve jogszabály vagy nemzetközi megállapodás alapján a magyar állampolgárságú hallgatókkal azonos elbírálás alá eső külföldi hallgatók 2010. október 15-i létszáma 0,8%-ának megfelelő számú hallgató részesülhet az ösztöndíjban.”
Tehát az intézmény (fenti kritériumoknak megfelelő) diáklétszámának csak 0,8%-a kaphat ilyen ösztöndíjat. A díj egy tanévre vonatkozik, azaz tíz hónapon keresztül jár. Amennyiben a hallgató jogviszonya megszűnik vagy szünetel, az ösztöndíj tovább nem folyósítható.
További információ található a felsőoktatási intézmények honlapján, a tanulmányi osztályon, vagy az Oktatási és Kulturális Minisztérium weblapján ( Archiválva 2007. május 6-i dátummal a Wayback Machine-ben).
A Felsőoktatási törvény (2005. évi 139. törvény) 104. §-ának (5) bekezdése (2010. január 1. – 2010. április 29-i állapot)
Az 51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet 24. § (2010. január 31-i állapot)