Jordin Sparks

Jordin Sparks
2022-ben
2022-ben
Életrajzi adatok
Születési névJordin Sparks
Született1989december 22. (34 éves)
Phoenix, Arizona, USA
ÉlettársJason Derulo (2012–2014)
SzüleiJodi Sparks
Phillippi Sparks
Iskolái
  • Sandra Day O'Connor High School
  • Laurel Springs School
Pályafutás
MűfajokR&B, Pop, Soul
Aktív évek2007-
Kapcsolódó előadó(k)Michael W. Smith, Garry Leach, Alice Cooper, Chris Brown, Jesse McCartney, Alicia Keys
Hangszergitár
HangMezzoszoprán
Tevékenység
  • színész
  • énekes-dalszerző
  • zeneszerző
  • üzletember
  • modell
  • énekes
  • színházi színész
  • televíziós színész
  • filmszínész
  • szinkronszínész
  • dalszerző
  • előadóművész
KiadókJive Records/Zomba Label Group
Jordin Sparks weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Jordin Sparks témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Jordin Sparks (Phoenix, 1989. december 22.) amerikai Pop/R&B énekesnő, dalszövegíró, divattervező és modell. Ő nyerte meg az American Idol hatodik szériáját, ennek nyomán 2008-ban több American Music Awards díjra és Grammy-díj is jelölték.

2007-ben jelent meg első albuma Jordin Sparks címmel, amely az USA-ban platinalemez lett. Kelly Clarkson és Carrie Underwood mellett ő az egyetlen American Idol nyertes, aki nemzetközi sikereket is elért.

Élete

Jordin Sparks az arizonai Phoenixben született, Jodi Weidmann-Sparks és Phillippi Sparks amerikaifutball-játékos legidősebb gyermekeként. Egy testvére van, öccse PJ (Phillippi Sparks, Jr.) aki szintén amerikaifutball-játékos. Egy rövid ideig a New Jersey Ridgewoodban élt, ahol az Orchard Általános Iskolába járt, de a 8. osztályt már a phoenixi Northwest Community Christian iskolában végezte el. Azután a Sandra Day O'Connor középiskolába járt, de 2006-tól magántanuló lett, hogy jobban tudjon koncentrálni az éneklésre. 14 éves kora óta egy nagyon szigorú énektanár, Melissa Black tanítja énekelni. Evangélikus vallású, mindig ellátogat a phoenixi Calvary Community templomba. Amikor megnyerte az American Idolt, akkor szüleinek és Istennek köszönte meg győzelmét. Egy olyan gyűrűt hord, ami azt szimbolizálja, hogy addig, amíg férjhez nem megy szűz marad. Szerepelt a World magazin címlapján, amely egy evangélikus vallással foglalkozó újság. 3 évesen megnyerte az Arizona legjobb fiatal előadója díjat.

Az American Idol előtt

Az American Idol előtt Jordin több zenei tehetségkutatón is részt vett: a Sprite Rising Staron, a Gospel Music Association GMA Academyn, a The Proof Is In The Pudding Contesten, az NBC/PAX America's Most Talented Kidsen, a Colgate Country Showdownon és a 2007-es Drug Free AZ Superstar Searchon.

2006-ban Jordin volt az egyik, aki megnyerte a phoenix-i Torrid cég „Következő plusz-méret modell” versenyét. Kaliforniába repült, ahol a Torrid cég több termékét is kipróbálhatta és több reklámban is szerepelt. 2006 decemberében a cég jóvoltából felkerült a Seventeen magazin címlapjára is.

American Idol 2007

2006 nyarán Jordin Sparks kétszer is jelentkezett az American Idolra: egyszer Los Angelesben (csak a producerek hallgatták meg) és egyszer Seattleben, miután megnyerte az Arizona Idolt. A seattle-i meghallgatás után, amit 2007. január 27-én közvetített az American Idol, aranyjegyet kapott, amivel továbbjutott a hollywoodi fordulóba. Már a műsor közben hatalmas rajongótábora lett, akiket összesítve Sparkplugsnak hívtak (ekkor elkészült a hivatalos rajongói honlapja). Jordin Sparks 2007. május 23-án nyerte meg az American Idolt úgy, hogy sosem volt benne az utolsó háromban (Kelly Clarkson, Carrie Underwood és Taylor Hicks után ő a negyedik akinek így sikerült győznie).

Ezután Jordin 2-szer is fellépett az American Idol hetedik szériájának kapcsán: egyszer az Idol Gives Back-en, ahol Chris Brownnal énekelte el a No air-t és egyszer a 7. széria döntőjében énekelte el a One Step at a Time-ot.

Előadások és eredmények

Hét Téma Dal Eredeti előadó Sorrend Eredmény
Meghallgatás - Because You Loved Me Celine Dion - Haladó
Hollywood - Some Kind of Wonderful Soul Brothers Six - Haladó
Top 24 (top 12 nőknél) - Give Me One Reason Tracy Chapman 6 Továbbjutott
Top 20 (top 10 nőknél) Ajánló hét Reflection Christina Aguilera 6 Továbbjutott
Top 16 (top 8 nőknél) - Heartbreaker Pat Benatar 1 Továbbjutott
Top 12 Diana Ross If We Hold On Together Diana Ross 12 Továbbjutott
Top 11 Brit invázió I (Who Have Nothing) Shirley Bassey 7 Továbbjutott
Top 10 No Doubt /Előadók, akiket inspirált Gwen Stefani Hey Baby No Doubt 9 Továbbjutott
Top 9 Amerikai klasszikusok On a Clear Day Tony Bennett 5 Továbbjutott
Top 8 Latin Rhythm Is Gonna Get You Gloria Estefan 6 Továbbjutott
Top 7 Country A Broken Wing Martina McBride 2 Továbbjutott
Top 6 Lelekesítés You'll Never Walk Alone Richard Rodgers 6 Továbbjutott
Ezen a héten nem volt kiesés
Top 6 Bon Jovi Livin' on a Prayer Bon Jovi 2 Továbbjutott
Top 4 Barry Gibb "To Love Somebody"
"Woman in Love"
Bee Gees
Barbra Streisand
4
8
Továbbjutott
Top 3 Zsűrik választása (Simon Cowell)
Producerek választása
Versenytársak választása
Wishing on a Star
She Works Hard for the Money
I (Who Have Nothing)
Rose Royce
Donna Summer
Shirley Bassey
1
4
7
Továbbjutott
Döntő Új dal
Előző dal
Koronázó dal
"Fighter"
"A Broken Wing"
"This Is My Now"
Christina Aguilera
Martina McBride
Jordin Sparks
2
4
6
GYŐZTES


Elődöntők/Döntők érdekessége

Jordint sosem fenyegette az a veszély, hogy kiessen. Ő a negyedik olyan American Idol győztes, aki Kelly Clarksont, Carrie Underwoodot és Taylor Hickst követően sosem volt az utolsó kettőben vagy háromban, és most már a hetedik széria győztese,David Cook is közéjük tartozik. (A második széria győztese Ruben Studdard egyszer benne volt az utolsó kettőben, a harmadik széria győztese, Fantasia Barrino pedig majdnem kétszer is kiesett).

Az American Idol után

A dalokat, amiket Jordin énekelt az American Idol műsoraiban, le lehetett tölteni a műsor hivatalos honlapján. Ezekből, a dalokból később készült egy középlemez, amelynek a címe Jordin Sparks (EP) lett. Az USA Today egyik cikkében leírták, hogy a verseny második helyezettjének Blake Lewis több dalát töltötték le, de Jordin középlemezéből több példány kelt el.

A döntő után Jordint több televíziós műsorba is meghívták, hogy ott is énekeljen. Fellépett a győztes dallal, a This Is My Nowval a The Morning Show with Mike and Julietben, a The Today Showban, a Live with Regis and Kellyben, a The Early Showban, és a The Viewben. Jordin a Total Request Liveba, a The Morning Show with Mike and Julietbe a második helyezett Blake Lewissal hívták meg és a Larry King Liveban a hatodik széria első 10 helyezettjével jelent meg. 2007. július 4-én Jordin fellépett a God Bless Americában, az America the Beautifulban Blake Lewissal és a harmadik helyezett Melinda Doolittle-lel lépett fel.

A televíziós és rádiós fellépések mellett, Jordin szerepelt a Entertainment Weekly, a Your Prom és a Worldmagazin' címlapján. Ezen kívül több újságban is cikkeztek róla (többek között: VIBE, TV Guide, Glamour).

Jordin részt vett a 2007. július 6-tól szeptember 23-ig tartó American Idols LIVE! Tour 2007-en, ahol többször fellépett az American Idol első 10 helyezettjével. A koncerteken felléptek közösen és duettekben, de többször énekelt egyedül akusztikus gitár kíséretében.

2007-ben Jordin részt vett a SOS Children's Villages – USAban, Floridában, ahol egy Swarovski kristályokkal díszített farmerdzsekit viselt, amivel az árvákat támogatta. Fellépett a New Years Eve Liveon Blake Lewissal, amit a FOX csatorna élőben közvetített. 2008-ban énekelt az Eagles-Cardinals NFC bajnokság football meccsén is.

2007-2008

Jordin Sparks (album)

2007. augusztus 17-én leszerződött a 19 Recordings/Jive Records/Zomba Label Grouphoz és így ő lett a kiadó első olyan előadója, akit az emberek az American Idolból ismertek meg (azóta már csatlakozott hozzájuk a 7. széria 2. helyezettje David Archuleta is). Eddig az American Idol szereplői csak a RCA Label Group’s Jvel (Fantasia, Ruben Studdard), az Aristával (Taylor Hicks) vagy az RCAval (Kelly Clarkson, Chris Daughtry, Clay Aiken, Katharine McPhee, és a legújabb David Cook) kiadókkal szerződtek le, kivéve Carrie Underwoodot, aki az Arista Nashville előadója. Jorrdin már a turné előtt elkészített néhány dalt Heath Thurman dobossal, de az album felvételeit csak a koncert után kezdték el Los Angelesben. Akkor azt mondta, hogy az album Top 40-es, rádióbarát és felemelő és a Kelly Clarkson féle pop rock és a Beyoncé féle R&B keveréke lesz. 2007. november 20-27. között jelent meg világszerte Jordin Sparks első albuma Jordin Sparks címmel.

Battlefield

Jordin Sparks második nagylemeze 2009. július 20-án jelenik meg Battlefield címmel. A címadó kislemez 2009. május 12-én jelent meg. A dal producere Ryan Tedder, aki többek közt Leona Lewis Bleeding Love-ját, valamint Beyoncé Halo című számát is jegyzi. A lemezen rajta kívül még Dr. Luke (Kelly Clarkson, Katy Perry, Pink), T-Pain és Toby Gad (Beyoncé, Fergie, The Veronicas) is közreműködött. Az albumból kapható egy deluxe verzió is, melyen két bónusz dal mellett további extrák is helyet kaptak.

A Jordin Sparks kislemezei

Miután Jordin leszerződött kiadójával, megjelent az első kislemeze, amely a Tattoo című dalból készült. Az amerikai rádiók 2007. augusztus 27-én kezdték el játszani és ez a kislemez lett az album első top 10-es dala (8. lett a Billboard Hot 100 slágerlistán). Később, 2008. március 11-én a Tatto felkerült a Now That's What I Call Music Vol. 27 válogatás albumra 19 másik 2008-as slágerlistás dallal.

A Tattoo megjelenése után Jordin hivatalos honlapján a rajongók szavazhattak arra, hogy melyik dalból legyen a következő videóklip és az emberek a No Air, a Freeze, a One Step at a Time és a Shy Boy közül a Chris Brownnal készült No Airt választották. Ez a dal lett Jordin eddigi legsikeresebb száma, 4 hétig volt 3. a Billboard Hot 100 slágerlistán. 2008. június 3-án a No Air felkerült a Now That's What I Call Music Vol. 28 válogatás albumra 19 másik 2008-as slágerlistás dallal. 2008. április 10-én Jordin élőben előadta Chris Brownnal a No Airt az Idol Gives Backen. A dal felkerült az ausztrál ARIA Singles Chart-ra és ezzel Jordin lett az első American Idol győztes, akinek listavezető dala volt Ausztráliában is.

2008. június 10-én jelent meg az album harmadik kislemeze, amely a One Step at a Time című dalból készült. A kislemez 17. lett a Billboard Hot 100 slágerlistán és 5. lett a Pop listán. A kislemez népszerűsítése céljából Jordin elénekelte a dalt a Good Morning Americaban és a Canadian Idolban (Kanadai Megasztár). Ezzel a dallal Jordin lett az egyetlen olyan American Idol versenyző, akinek 4 egymás utáni kislemeze bekerült a Top20-ba a Billboard Hot 100 listán.

2008 februárjában Jordin énekelte az USA Nemzeti Himnuszát a Super Bowl XLIIon (amit a következő nap le lehetett tölteni az internetről). Ezen kívül több sporteseményen is énekelt már.

Diszkográfia

Stúdióalbumok

Középlemezek (EP-k)

Turnék

Elismerések és díjak

Év Esemény Kategória Eredmény
2007 Teen Choice Awards Legjobb női valóságshow sztár Jelölés
2008 NAACP Image Awards Legjobb új előadó Megnyert
BET Awards Közönségdíj a No Air-ért Jelölés
Legjobb szerelmes videó (No Air) Jelölés
CoverGirl & Olay gyönyörű arc díj Megnyert
Teen Choice Awards Legjobb új előadó Jelölés
Legjobb együttműködés (No Air feat. Chris Brown) Megnyert
Legjobb szerelmes dal (No Air) Jelölés
MTV Video Music Awards Legjobb női videó Jelölés
Legjobb új előadó Jelölés
American Music Awards Legjobb felnőtt kortárs művész Megnyert
2009 People's Choice Awards Legjobb Pop dal (No Air) Jelölés
Legjobb együttműködés (No Air feat. Chris Brown) Megnyert
Grammy Awards Legjobb Pop együttműködés (No Air feat. Chris Brown) Jelölés
NAACP Image Awards Legjobb együttműködés (No Air feat. Chris Brown) Jelölés
MTV Australia Awards Legjobb együttműködés (No Air feat. Chris Brown) TBA

További információk