Ivan Rohacs

Manapság a Ivan Rohacs téma nagyon fontos és sok embert érdekel világszerte. Hatása és jelentősége a mindennapi élet különböző aspektusait fedi le, a technológiától a politikáig, beleértve a kultúrát és az egészségügyet is. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Ivan Rohacs-et, és elemezzük a mai társadalomra gyakorolt ​​hatását. Ennek okaiban, következményeiben és lehetséges megoldásaiban elmélyülünk azzal a céllal, hogy teljes és objektív képet adjunk erről a nagyon releváns témáról. Kétségtelen, hogy a Ivan Rohacs olyan téma, amely senkit sem hagy közömbösen, és minden figyelmünket és elmélkedésünket megérdemli.

Ivan Rohacs
Született1913. május 29.
Nagyberezna
Elhunyt1942. február 21. (28 évesen)
Babij Jar
Állampolgársága
Foglalkozása
Halál okalőtt seb
A Wikimédia Commons tartalmaz Ivan Rohacs témájú médiaállományokat.

Ivan Rohacs (ukránul: Іван Рогач; Nagyberezna, 1913. – Kijev, 1942. február 21.) ruszin-ukrán újságíró, kárpátaljai közéleti személyiség, az Ukrán Nacionalisták Szervezetének tagja. A kárpátaljai ruszinok ukranofil irányzatához tartozott.

Élete

19381939-ben a magát függetlennek deklaráló Kárpát-Ukrajna fegyveres alakulata, a Kárpáti Szics parancsnokának, Dmitro Klimpusnak a helyettese volt, egyúttal az autonóm államalakulat miniszterelnökének, majd elnökének, Avgusztin Volosinnak (Volosin Ágost) a személyi titkáraként is tevékenykedett. Az Ukrán Nacionalisták Szervezetében (OUN) 1940 augusztusában bekövetkezett szakadást követően az Andrij Melnik vezette szárnyhoz csatlakozott.

Miután a Wehrmacht 1941 nyarán elfoglalta Ukrajnát, Kijevbe ment, ahol a független ukrán állam megteremtését célul kitűző OUN tagjaként, Melnik munkatársaként dolgozott. Olena Telihával együtt létrehozta az Ukrajinszke szlovo c. újságot és a Litavri című folyóiratot. Mindkét kiadványban jelentős teret szenteltek a németbarát írásoknak, mellette pedig az ukrán függetlenség ügyével foglalkozó anyagok kaptak helyet.

Az OUN a korábbi német támogatás ismeretében komoly reményeket táplált a független Ukrajna német segítséggel történő megteremtése iránt (az OUN Sztepan Bandera vezette szárnya 1941. június 30-án ki is kiáltotta Lvivben Ukrajna függetlenségét), Hitlernek azonban nem állt szándékában egy független ukrán állam létrehozása. Ezért Hitler parancsára a Gestapo rövidesen hozzálátott az OUN és más nemzeti mozgalmak felszámolásához. Az Ukrajinszke szlovo szerkesztőségét 1941 decemberében bezárták, a munkatársakat pedig letartóztatták. Rohacsot is Babij Jarba vitték, ahol rövid fogvatartás után, 1942. február 21-én (egyes források szerint február 22-én) meggyilkolták.

Források

  • Ivan Pop: Enciklopegyija Podkarpatszkoj Ruszi, Valerij Pagyak Kiadója, Ungvár, 2001, ISBN 966-7838-23-4, p. 323.