Ipoly Sándor

A mai világban a Ipoly Sándor az emberek széles rétegeinek érdeklődésére számot tartó témává vált. A tudósoktól és a terület szakértőitől kezdve a nagyközönségig a Ipoly Sándor sokak figyelmét felkeltette, mivel relevanciája és hatása a modern társadalomra. Ennek a jelenségnek a jobb megértése érdekében kulcsfontosságú, hogy feltárjuk az üggyel kapcsolatos különböző nézőpontokat és véleményeket. Ebben a cikkben elmélyülünk a Ipoly Sándor lenyűgöző világában, elemezve jelentőségét, időbeli alakulását és a mindennapi élet különböző aspektusaira gyakorolt ​​hatását. A keletkezésétől a mai relevanciájáig meg fogjuk fedezni, hogy a Ipoly Sándor miként hagyta nyomát a világban, és ma is viták és elemzések témája.

Ipoly Sándor (eredeti nevén Janicsek Sándor) (Pest, 1857. június 29.Budapest, 1902. november 30.) magyar festőművész, fametsző.

Életpályája

Az egyik előkelő fővárosi nyomdaintézet főszedőjének fiaként született. Kisgyermek korában az a szerencsétlenség érte, hogy dajkája elejtette, aminek egész életére kiható végzetes következményei voltak. Kezdetben az Országos Mintarajziskolában Morelli Gusztáv mellett tanult. Az 1880-as évek elején Berlinben fametszéssel foglalkozott. Ezután öt évet töltött Párizsban, ahol a Julian Akadémián és Colarossi iskolájában folytatott festészeti tanulmányokat. Részben fametszéssel, részben pedig avval tartotta fönn magát, hogy a Louvre-ban és a Luxemburgban másolgatott és másolatait szerény áron értékesítette. Párizsból küldte a Műcsarnokba első képeit, a Családi boldogságot és a Délutánt. Hazatérése után az 1890-es években Benczúr Gyula mesteriskolájában nagyméretű kompozíciókon dolgozott, mint pl. Dante álma (1895), Erkel Ferenc géniusza (1897). Krisztus az apostolok közt című képét a király vásárolta meg. Pályája vége felé megélhetési gondokkal és betegségekkel küszködött. Az utolsó három-négy esztendőben már csak arcképekkel, egy-egy gyümölcscsendélettel vagy kisebb méretű vízfestménnyel jelent meg a tárlatokon. Illusztrálással és művészi plakátok rajzolásával is megpróbálkozott, s a Képzőművészeti Társulat rendes plakátpályázataiból két ízben került ki győztesen. 1902. december 2-án temették el a rákoskeresztúri temetőbe, kollegáinak és tisztelőinek részvéte mellett.

Források

Jegyzetek

Kapcsolódó szócikkek

További információk

  • Magyar festők és grafikusok adattára. A kutató-, föltáró- s gyűjtőmunkát végezte Seregélyi György. Szeged, 1988. Szegedi ny.
  • Művészeti lexikon. Fel. szerk. Lajta Edit. Bp., Akadémiai Kiadó, 1965-1968.