Napjainkban a ISO 9000 számos területen nagy érdeklődésre számot tartó és releváns témává vált. Hatása széles körű vitát váltott ki, és hatása világszerte elterjedt. Ebben a cikkben részletesen elemezzük a ISO 9000 jelentőségét a modern társadalomban, feltárjuk különböző dimenzióit, és átgondoljuk életünk jelentését. A ISO 9000 eredetétől jelenlegi fejlődéséig tanulmányozás és elmélkedés tárgya volt, felébresztette a szakértők és a rajongók kíváncsiságát. Ezzel az elemzéssel megpróbáljuk megvilágítani a ISO 9000 számos oldalát és a mai világra gyakorolt hatását.
Az ISO 9000 egyszerre jelöl egy szabványsorozatot is és egy konkrét szabványt is.
Az ISO 9000 a gazdasági szféra minden területén, a legszélesebb körben elterjedt szabványsorozat, amely mára egységes nemzetközi követelményrendszer. Olyan egységes iránymutatást jelent, amely a vállalkozás méretétől, tevékenységétől, működésétől függetlenül alkalmazható a gazdasági szektor bármely területén, mind a vállalkozási szférában, mind a közigazgatásban, a kormányzati szervek, nonprofit szervezetek működésében egyaránt. Elősegíti és garantálja a termékek és szolgáltatások állandó kifogástalan minőségét, folyamatos fejlesztését és a vevői elégedettség növekedését, a vevői igényeknek való magasabb szintű megfelelést.
A szabványcsalád kiterjesztésében nyolc alapelvet határozott meg:
A rendkívül erős helyi és nemzetközi verseny egyre inkább arra kényszerítette és ma is kényszeríti a vállalatokat, hogy a minőség elvet ne csupán a termékre, de az egész vállalatra, annak működésére is kiterjesztve alkalmazzák. A minőségirányítási rendszer biztosítja a cégen belüli folyamatok áttekinthetőségét és a tevékenységek észszerű dokumentálhatóságát, lehetővé teszi a folyamatok napi irányíthatóságát.
A magyar szabványcsoport eddig megjelent tagjai:
Kapcsolódó magyar szabványok:
Az ISO 9000-es szabványcsoport első tagja maga az MSZ EN ISO 9000:2005 szabvány, ami alapvetően a szabványcsoport fogalmainak a magyarázatát tartalmazza. A szabvány tartalomjegyzékének fő pontjai: