Magyarország



Soha az emberiség történetében nem volt ennyi információ róla Magyarország felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató mint ma az internetnek köszönhetően. Azonban ez a hozzáférés minden kapcsolódó Magyarország felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató nem mindig könnyű. Telítettség, rossz használhatóság és a helyes és helytelen információk megkülönböztetésének nehézsége Magyarország felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató gyakran nehéz leküzdeni. Ez motivált bennünket egy megbízható, biztonságos és hatékony webhely létrehozására.

Egyértelmű volt számunkra, hogy célunk eléréséhez nem elegendő a helyes és ellenőrzött információk birtokában Magyarország felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató . Minden, amiről összegyűjtöttünk Magyarország felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató is áttekinthetően, olvashatóan, a felhasználói élményt megkönnyítő struktúrában, letisztult és hatékony dizájnnal, a betöltési sebességet előtérbe helyezve kellett bemutatni. Bízunk benne, hogy ezt elértük, bár mindig azon dolgozunk, hogy apróbb fejlesztéseket tegyünk. Ha megtaláltad, amiben hasznosnak találtad Magyarország felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató és jól érezte magát, nagyon boldogok leszünk, ha visszatér scientiaen.com amikor csak akarja és kell.

47 ° N 20 ° E /47 ° N 20 ° E / 47; 20
Magyarország
Magyarország (magyar)
Himnusz: "Himnusz" (magyar)
(Angol: "Himnusz")
Magyarország elhelyezkedése (sötétzöld) – Európában (zöld és sötétszürke) – az Európai Unióban (zöld) –
Magyarország helye (sötétzöld)

- ban ben Európa (zöld és sötétszürke)
- ban,-ben Európai Unió (zöld) – [Legenda]

Tőke
és a legnagyobb város
Budapest
47 ° 26 ' Kh 19 ° 15 ′ /47.433 ° N 19.250 ° E / 47.433; 19.250
Hivatalos nyelvekmagyar
Etnikai csoportok
(mikrocenzus, 2016)
Vallás
(2011-es népszámlálás)
Demonim(ok)magyar
KormányEgységes domináns-párt parlamentáris köztársaság
• Elnök
Novák Katalin
Orbán Viktor
Kovér László
TörvényhozásNemzetgyűlés
Alapítvány
895
25. december 1000.
24. április 1222.
29 augusztus 1526
2. szeptember 1686.
15. március 1848.
30. március 1867.
4 június 1920
23. október 1989.
12. március 1999.
1. május 2004.
Terület
• Teljes
93,030 km2 (35,920 XNUMX XNUMX négyzetméter) (108th)
• Víz (%)
3.7
Lakosság
• 2023-es becslés
9,678,000 (92nd)
• Sűrűség
105 / km2 (271.9/nm mérföld) (78th)
GDP (PPP)2023-es becslés
• Teljes
Növelje 427 milliárd $ (54th)
• Per fő
Növelje $ 43,907 (42nd)
GDP (névleges)2023-es becslés
• Teljes
Növelje 188 milliárd $ (58th)
• Per fő
Növelje $ 19,385 (57th)
Gini (2020)Negatív növekedés 28.3
alacsony
HDI (2021)Növelje 0.846
nagyon magas · 46th
Valutaforint (HUF)
IdőzónaUTC+1 (CET)
• Nyár (STD)
UTC+2 (EDT)
Dátum formátuméééé.hh.nn.
vezetési oldaljobb
Hívó kód+36
ISO 3166 kódHU
Internetes TLD.HU
  1. ^ A . I domain is használatos, mivel meg van osztva másokkal Európai Unió tagállamok.

Magyarország (magyar: Magyarország (hallgat)) egy szárazföldi ország in Közép-Európa. 93,030 35,920 négyzetkilométeren (XNUMX XNUMX négyzetmérföldön) található Kárpát-medence, határolja Szlovákia északra, Ukrajna északkeletre, Románia keletre és délkeletre, Szerbia délre, Horvátország és a Szlovénia délnyugatra, és Ausztria nyugatra. Magyarország lakossága 9.7 millió fő, többségében nemzetiségi Magyarok és egy jelentős roma kisebbség. magyar, a hivatalos nyelv, a világ legszélesebb körben elhangzott Uráli nyelv és azon kevés nemIndoeurópai nyelvek széles körben elterjedt Európában. Budapest az ország fővárosa és legnagyobb városa; más nagyobb városi területek közé tartozik Debrecen, Szeged, Miskolc, Pécsés Győr.

A mai Magyarország területe évszázadok óta válaszút volt különböző népek számára, köztük kelták, Róm, germán törzsek, hunok, nyugati szlávok és a avarok. A magyar állam alapítása a Kr.u. 9. század végén jött létre a a Kárpát-medence meghódítása magyar nagyfejedelemtől Árpád. A dédunokája István I 1000-ben lépett trónra, birodalmát a keresztény királyság. A 12. századra Magyarország regionális hatalommá vált, elérte annak századi kulturális és politikai magasság. Követően Mohácsi csata 1526-ban részben volt az Oszmán Birodalom megszállta (1541–1699). Magyarország alá került Habsburg uralom a 18. század fordulóján, később csatlakozik a Osztrák Birodalom alkotnak Ausztria-MagyarországEgy nagyhatalom század elejéig.

Ausztria-Magyarország ezután összeomlott Első Világháború, és az azt követő Trianoni Szerződés megállapította Magyarország jelenlegi határait, aminek következtében elvesztette területének 71%-át, lakosságának 58%-át, ill. a magyarok 32%-a. A zűrzavart követve két világháború közötti időszak, Magyarország csatlakozott a Tengelyhatalmak in A második világháború, jelentős károkat és áldozatokat szenvedett. A háború utáni Magyarország a műholdas állapot az szovjet Únió, ami a létrehozásához vezet a Magyar Népköztársaság. A sikertelen után 1956 forradalom, Magyarország lett a aránylag szabadabb, bár még mindig elnyomott, tagja a Keleti blokk Az Magyarország osztrák határkerítésének eltávolítása felgyorsította a keleti blokk összeomlását és később a Szovjetunió. 23. október 1989-án Magyarország ismét a demokratikus parlamentáris köztársaság. Magyarország csatlakozott a Európai Unió 2004-ben, és része volt a Schengeni térség óta 2007. Alatt Orbán Viktor és a Fidesz party since 2010, Hungary has underwent demokratikus visszaesés along with a gradual shift towards tekintélyelvűség.

Magyarország a középső hatalom nemzetközi ügyekben, leginkább annak köszönhetően kulturális és a gazdasági befolyás. Ez egy magas jövedelmű gazdaság val vel univerzális egészségügyi ellátás és tandíjmentes középfokú oktatás. Magyarország hosszú múltra tekint vissza, és jelentős mértékben hozzájárult ehhez művészetek, zene, irodalom, sport, tudomány és technológia. Ez egy népszerű turista célpont Európában, 24.5-ben 2019 millió nemzetközi turistát vonz. Számos nemzetközi szervezet tagja, köztük a Az Európa Tanács, NATO, Egyesült Nemzetek, World Health Organization, Kereskedelmi Világszervezet, Világbank, Ázsiai infrastrukturális beruházási bank, És a Visegrádi Csoport.

Etimológia

A "H" Magyarország nevében (és latin Hungaria) valószínűleg a történeti asszociációkból származik hunok, akik azelőtt telepedtek le Magyarországra avarok. A szó többi része a latinizált formából származik bizánci görög Oungroi (Οὔγγροι). A görög név kölcsönözhető Régi bolgár ągrinŭ, viszont tőle kölcsönzött oghur-török Onogur ('tíz ogur'), ​​talán egy nyelvjárási *onguron keresztül lép be a szláv nyelvbe. Onogur volt a gyűjtőneve azoknak a törzseknek, akik később csatlakoztak a bolgár törzsszövetség, amely az avarok után Magyarország keleti részeit uralta. Peter B. Golden figyelembe veszi Berta Árpád elméletét is, aki szerint a név eredete kazár török ongar (oŋ "jobbra," oŋar- "valamit jobbá tenni, rendbe tenni," oŋgar- "valamit jobbá tenni, (jobbra) tenni," oŋaru "jobbra") "jobb szárny" . Ez arra a gondolatra mutat rá, hogy a honfoglalás előtti Magyar Unió alkotta a honfoglalás "jobbszárnyát" (= nyugati szárnyát). Kazár katonai erők.

A magyar endonim is Magyarország, amelyből áll magyar ('magyar') és ország ('ország'). Az ország népére utaló „Magyar” név pontosabban tükrözi az ország nevét néhány más nyelvben, mint pl. török, perzsa és más nyelvek mint Magyarisztán or Magyarok földje vagy hasonló. A szó magyar a hét legnagyobb félnomád magyar törzs egyikének nevéből származik, magyeri. Az első elem varázslat valószínűleg protougor eredetű *mäńć- 'férfi, személy', szintén megtalálható a nevében Mansi emberek (mäńćī, mańśi, måńś). A második elem eri, 'ember, men, lineage', magyarul fennmaradt férj 'férj', és rokon vele Mari egyenesen 'fiú', finn régies yrkä 'fiatal férfi'.

Történelem

mielőtt 895

Római tartományok: Illyricum, Macedónia, Dacia, Moesia, Pannonia, Thracia

A Római Birodalom közötti területet hódította meg Alpok és a területtől nyugatra Duna Folyó Kr.e. 16-tól 15-ig, a Duna a birodalom határa. Kr.e. 14-ben Pannónia, a nyugati része a Kárpát-medence, amely magában foglalja a mai Nyugat-Magyarországot, császári elismerésben részesült augusztus a Res Gestae Divi Augusti a Római Birodalom részeként. A terület délkeletre Pannónia római provinciaként szervezték meg Moesia BC-ben 6-ben. A folyótól keletre fekvő terület Tisza római provinciája lett Dacia 106-ban, amely magában foglalta a mai Kelet-Magyarországot. 271-ig római fennhatóság alatt maradt. 235-től a Római Birodalom zaklatott időket élt át, amelyeket lázadások, rivalizálás és a császárok gyors egymásutánja okoztak. A Nyugat-Római Birodalom az 5. században a népvándorlás nyomán összeomlott germán törzsek és a kárpi nyomás.

Ez az időszak sok megszállót hozott Közép-Európába, kezdve a Hun Birodalom (370–469. k.). A Hun Birodalom leghatalmasabb uralkodója volt Attila a hun (434–453), aki később a magyar mitológia központi alakjává vált. A Hun Birodalom felbomlása után a Gepidák, egy keleti germán törzs, amelyet a hunok vazallusává tettek, saját királyságot alapítottak a Kárpát-medencében. A népvándorlás időszakában a Kárpát-medencébe jutott további csoportok a gótok, vandálok, lombardokés szlávok.

Az 560-ekben a avarok megalapította az Avar Khaganátust, egy államot, amely több mint két évszázadon át fenntartotta a fennhatóságot a régióban. A Franks alatt Charlemagne a 790-es években egy sor hadjáratban legyőzte az avarokat. 804 és 829 között a Első Bolgár Birodalom meghódította a Dunától keletre fekvő területeket és átvette a helyi szláv törzsek és az avarok maradványainak uralmát. A 9. század közepére a Balatoni Hercegség, más néven Alsó-Pannónia, a Dunától nyugatra a frankok részeként jött létre Pannónia márciusa.

Középkor (895–1526)

A frissen egységes Magyarok által vezetett Árpád (hagyomány szerint Attila leszármazottja), a Kárpát-medencében telepedett le kezdve 895. Szerint Finnugor elmélet, származtak egy ősi uráliközötti erdős területet korábban lakott -nyelvű lakosság Volga River és a Urál-hegység. Az egyesült törzsek szövetségeként Magyarország 895-ben alakult, mintegy 50 évvel a felosztása után Carolingian Birodalom a Verduni szerződés 843-ban, az egyesülés előtt a Anglo-szász királyságok.

Kezdetben az emelkedés Magyar Hercegség ("Nyugat-Tourkia" a középkori görög forrásokban) egy félnomád nép által létrehozott állam volt. A 10. században hatalmas átalakulást hajtott végre keresztény birodalommá. Ez az állam jól működött, a nemzet katonai ereje lehetővé tette a magyarság sikeres magatartását heves hadjáratok és razziák, Az Konstantinápoly egészen a mai Spanyolországig. A magyarok legyőzték három nagy keleti frank császári hadsereg az 907 és az 910 között. Vereség a Lechfeld csata 955-ben a külföldi területeken folytatott hadjáratok többségének ideiglenes végét jelezte, legalábbis nyugat felé.

Árpád-kori királyok kora

Szent István király, Az első magyar király, keresztény hitre térítette a nemzetet.

972-ben az uralkodó herceg (magyar: fejedelem) Géza az Árpád-ház hivatalosan megkezdte Magyarország integrálását a keresztény Nyugat-Európába. Elsőszülött fia, Szent István I, lett az első magyar király miután legyőzte az övét pogány nagybácsi Koppány, aki a trónra is igényt tartott. István alatt Magyarországot katolikusnak ismerték el Apostoli Királyság. Jelentkezés a következőre: Szilveszter pápa II, István megkapta a királyi jelvényt (beleértve valószínűleg a Magyarország Szent Koronája, jelenleg a Magyar Parlament) a pápaságtól.

1006-ra István megszilárdította hatalmát, és átfogó reformokat kezdett Magyarország nyugati országgá alakítása érdekében. feudális állam. Az ország áttért a latin használatára az igazgatási célokra, és egészen 1844-ig a latin maradt az ügyintézés hivatalos nyelve. Ez idő tájt kezdett Magyarország erős királysággá válni.[Szerkesztés] László I kiterjesztette Magyarország határát Erdélyben és megszállta Horvátország A 1091. A horvát kampány csúcspontja a Gvozd hegyi csata 1097-ben és a Horvátország és Magyarország perszonáluniója 1102-ben uralkodott colomán.

A Szent Korona (Szent Korona), Magyarország egyik kulcsszimbóluma

Az Árpád-ház leghatalmasabb és leggazdagabb királya volt Béla III, aki egy kortárs szerint évente 23 tonna ezüstöt dobott el. jövedelemnyilvántartás. Ez meghaladta a francia király jövedelmét (17 tonnára becsülve), és kétszerese az angol korona bevételének. András II kiadta a Andreanum oklevél amely biztosította a különleges kiváltságokat a Erdélyi szászok és az elsőnek tartják autonómia törvény a világon. Ő vezette a Ötödik keresztes hadjárat hoz Szent föld 1217-ben felállította a keresztes hadjáratok történetének legnagyobb királyi hadseregét. Övé 1222-os Aranybulla volt az első alkotmány Kontinentális Európa. A kisebb nemesek is elkezdték sérelmeket felhozni Andrásnak, ez a gyakorlat a parlament intézményévé fejlődött (parlamentum publicum).

1241–1242-ben a királyság jelentős csapást kapott a Mongol (tatár) invázió. Magyarország 2 milliós lakosságának fele volt az invázió áldozata. Béla király IV let kunok és a Jassic emberek az országba, akik a mongolok elől menekültek. Az évszázadok során teljesen beolvadtak a magyar lakosságba. A mongolok visszavonulása után Béla király több száz kővár és erődítmény építését rendelte el, hogy megvédje magát egy esetleges második mongol invázió ellen. A A mongolok visszatértek Magyarországra 1285-ben, de az újonnan épített kővárrendszerek és az új taktikák (nagyobb arányban fegyveres lovagokat alkalmazva) megállították őket. A betörő mongol haderő vereséget szenvedett Pest közelében a király királyi serege László IV. A későbbi inváziókhoz hasonlóan ezt is könnyedén visszaverték, a mongolok elveszítették betörő erejük nagy részét.

A választott királyok kora

Az általa uralt országok térképe Nagy Lajos Pallas nagy enciklopédiájában

A Magyar Királyság Az egyik legnagyobb kiterjedését az Árpád-királyok idején érte el, de a királyi hatalom uralmuk végén, 1301-ben meggyengült. interregnum (1301–1308), az első Anjou király, I. Károly magyar – az Árpád-ház kétsoros leszármazottja – sikeresen visszaállította a királyi hatalmat, és legyőzte az oligarcha riválisokat, az úgynevezett "kiskirályokat". A második Angevin magyar király, Nagy Lajos (1342–1382) számos sikeres katonai hadjáratot vezetett Litvániától Dél-Olaszországig.Nápolyi Királyság) és az is volt lengyel király 1370-től. Lajos király férfi örökös nélküli halála után az ország csak akkor stabilizálódhatott Luxemburgi Zsigmond (1387–1437) került a trónra, aki 1433-ban szintén Szent római császár. Zsigmond is (több szempontból) az Árpád-ház kétsoros leszármazottja volt.

Az általa uralt területek térképe Corvin Mátyás. Tervezte: Dr. Baróti Lajos.

Az első magyar Biblia fordítása 1439-ben fél évig volt antifeudális és antiklerikális parasztlázadás Erdélyben amelyet erősen befolyásolt huszita ötleteket.

Egy kis erdélyi nemesi családból, Hunyadi János Kiváló zsoldosparancsnoki képességeinek köszönhetően az ország egyik leghatalmasabb urává nőtte ki magát. Kormányzónak, majd régensnek választották. Sikeres keresztes lovag volt az ellen oszmán törökök, egyik legnagyobb győzelme a Belgrád ostroma A 1456.

A középkori Magyarország utolsó erős királya a Reneszánsz király Corvin Mátyás (1458–1490), Hunyadi János fia. Megválasztása volt az első alkalom, hogy a nemesség tagja dinasztikus háttér nélkül került a magyar királyi trónra. Sikeres katonai vezető volt, a művészetek és a tanulás felvilágosult mecénása. Könyvtára, a Bibliotheca Corvinianaszázadban Európa legnagyobb történelmi krónikáinak, filozófiai és tudományos munkáinak gyűjteménye volt, és méretét tekintve csak a második a 15. században. Vatikáni Könyvtár. A Bibliotheca Corviniana tételei voltak ráírva UNESCO's A világ emlékezete nyilvántartás A 2005. A jobbágyok és a köznép igazságos uralkodónak tartották, mert megvédte őket a mágnások túlzott követeléseitől és egyéb visszaéléseitől. Uralkodása alatt, 1479-ben a magyar hadsereg megsemmisítette az oszmán és az oláh csapatokat. Breadfield csata. Külföldön Breslaunál legyőzte Frigyes lengyel és német császári seregét.Wrocław). Mátyás zsoldos állandó serege, a Magyar Fekete Hadsereg, a maga idejében szokatlanul nagy hadsereg volt, és győzött Bécs valamint Ausztria egyes részei és Csehország.

Hanyatlás (1490–1526)

Mátyás király törvényes fiak nélkül halt meg, a magyar mágnások pedig megszerezték a lengyel csatlakozását Vladislaus II (1490–1516), állítólag a magyar arisztokráciára gyakorolt ​​gyenge befolyása miatt. Magyarország nemzetközi szerepvállalása csökkent, politikai stabilitása megrendült, a társadalmi haladás megrekedt. 1514-ben a meggyengült, öreg II. Vlagyiszló király nagy parasztlázadásba ütközött. Dózsa György, amelyet kíméletlenül levert a nemesek, vezette Zápolya János. A rend ebből eredő degradációja megnyitotta az utat az oszmán elsőbbség felé. 1521-ben a délvidék legerősebb magyar vára, Nándorfehérvár (ma Belgrád, Szerbia), a törökök kezébe került. A protestantizmus korai megjelenése tovább rontotta az ország belső viszonyait.

Oszmán háborúk (1526-1699)

Festmény emléket állít a Eger ostroma, jelentős győzelem az oszmánok ellen

Miután néhány 150 éves háborúk a magyarokkal és más államokkal az oszmánok döntő győzelmet arattak a magyar hadsereg felett a Mohácsi csata 1526-ban, ahol Kir II menekülés közben meghalt. A megosztott magyar nemesség a politikai káosz közepette egyszerre két királyt választott. Zápolya János és a I. Ferdinánd az Habsburg-dinasztia. A meghódításával Buddha A törökök 1541-ben Magyarországot három részre osztották, és az is maradt a 17. század végéig. Az északnyugati része, ún Királyi Magyarország, a Magyarország királyaként uralkodó Habsburgok annektálták. A királyság keleti része függetlenné vált, mint a Erdélyi Fejedelemség, oszmán (és később Habsburg) alatt fennhatóság. A megmaradt központi területet, beleértve a fővárost is, Budai pasalik néven ismerték.

A Magyarország területén lévő oszmán erődökben szolgálatot teljesítő tizenhét és tizenkilencezer oszmán katona túlnyomó többsége inkább ortodox és muszlim balkáni szláv volt, mintsem török ​​nemzetiségű. Az ortodox délszlávok is úgy viselkedtek akinjis és más, a mai Magyarország területén fosztogatásra szánt könnyű csapatok. A 1686, a A Szent Liga hadsereg, amely több mint 74,000 XNUMX embert tartalmaz különböző nemzetekből, visszahódította Budát a törököktől. További zúzás után az oszmánok vereségei a következő években 1718-ra az egész Magyar Királyságot kivonták az oszmán uralom alól. Az oszmán vazallusok utolsó betörése Magyarországra tatárok ból ből Krím 1717-ben történt. A 17. századi kényszerű Habsburg-ellenreformációs törekvések a királyság nagy részét a katolicizmusra térítették. Magyarország etnikai összetétele alapvetően megváltozott a törökkel való elhúzódó háborúskodás következtében. Az ország nagy része elpusztult, a népességnövekedés megakadt, sok kisebb település pusztult el. Az osztrák-Habsburg kormány nagy csoportokat telepített be szerbek és más szlávok az elnéptelenedett délen, és letelepedtek németek (hívott Dunai svábok).

A 18. századtól az első világháborúig (1699–1918)

II Rákóczi Ferenc, a Habsburg uralom elleni szabadságharc vezetője 1703–1711
Gróf Széchenyi István egy évi jövedelmet ajánlott fel a létrehozására Magyar Tudományos Akadémia.
A Buda ostroma májusban 1849
Etnikai és politikai helyzet a Magyar Királyságban az 1910. évi népszámlálás szerint
Kossuth Lajos, Kormányzó-Elnök alatt a 1848-os magyar forradalom

1703 és 1711 között volt egy nagyszabású függetlenségi háború által vezetett II Rákóczi Ferenc, aki a Habsburgok trónfosztása után 1707-ben az országgyűlésen Ónod, a háborús időszakra ideiglenesen átvette a hatalmat, mint uralkodó fejedelem, de megtagadta a magyar koronát és a „király” címet. A felkelések évekig tartottak. A magyar Kuruc hadsereg, bár átvette az ország nagy részét, elvesztette a fő csata Trencsénnél (1708). Három évvel később a növekvő dezertálás, defetizmus és alacsony morál miatt a Kuruc csapatok végül megadták magukat.

A Napóleoni háborúk utána pedig évtizedekig nem ült össze a Magyar Országgyűlés. Az 1820-as években a császár kénytelen volt összehívni az országgyűlést, amely a reformkor kezdetét jelentette (1825–1848, magyar: reformkor). Számol Széchenyi István, az ország egyik legkiemelkedőbb államférfija felismerte a korszerűsítés sürgető szükségességét, és üzenete át is jutott. Az anyagi szükségletek kezelésére 1825-ben újra összehívták a magyar országgyűlést. Létrejött egy liberális párt, amely a parasztság ellátására összpontosított. Kossuth Lajos– egy akkori híres újságíró – az alsóbbrendűek vezetőjévé lépett elő dzsentri a Parlamentben. Figyelemreméltó fellendülés kezdődött, amikor a nemzet a modernizációra összpontosította erőit annak ellenére, hogy a Habsburg uralkodók akadályoztak minden fontos liberális törvényt. polgári és politikai jogok és a gazdasági reformok. Sok reformer (Kossuth Lajos, Táncsics Mihály) a hatóságok bebörtönözték.

15. március 1848-én a pesti és a budai tömegtüntetések lehetővé tették a magyar reformerek számára, hogy átnyomják a listát 12 igény. Kormányzó és elnök alatt Kossuth Lajos és miniszterelnök Batthyány Lajos, a Habsburg-házat letaszították a trónról. A Habsburg uralkodó és tanácsadói ügyesen manipulálták a horvát, szerb és román parasztságot, amelyet a Habsburgokhoz szilárdan hű papok és tisztek vezettek, és lázadásra késztették őket a magyar kormány ellen, bár a magyarokat a szlovákok túlnyomó többsége támogatta. német és ruszin nemzetiségek és a királyság összes zsidója, valamint nagyszámú lengyel, osztrák és olasz önkéntes. 1849 júliusában a Magyar Országgyűlés kihirdette és megalkotta az első nemzetiségi és nemzetiségi törvényeket kisebbségi jogok a világon. A nemzetiségek közül többen is megszerezték az áhított legmagasabb tisztséget a Magyar Honvédségen belül, mint a tábornok Damjanich János, a 3. honvédhadtest parancsnoksága révén magyar nemzeti hőssé vált szerb nemzetiségű, ill. József Bem, aki lengyel volt és Magyarországon is nemzeti hős lett. A magyar erők (Honvédség) legyőzte az osztrák seregeket. A magyar forradalmi hadsereg sikereinek ellensúlyozására, Habsburg császár I. Ferenc József segítséget kért az „Európa csendőrétől”, cártól Miklós I, amelynek orosz seregei megszállták Magyarországot. Ez készült Görgey Artúr 1849 augusztusában megadja magát. Az osztrák hadsereg vezetője, Julius Jacob von Haynau, néhány hónapra Magyarország kormányzója lett és elrendelte a végrehajtását a 13 aradi vértanú, a magyar hadsereg vezetői, és Batthyány miniszterelnök 1849 októberében. Kossuth száműzetésbe szökött. Az 1848–1849-es háborút követően az egész ország „passzív ellenállásba” került.

A külső és belső problémák miatt a reformok elkerülhetetlennek tűntek, és Ausztria jelentős katonai vereségei arra kényszerítették a Habsburgokat, hogy tárgyaljanak 1867. évi osztrák-magyar kiegyezés, amellyel a kettős monarchia Ausztria-Magyarország alakult. Ennek a birodalomnak volt a második legnagyobb területe Európában (a Orosz Birodalom), és a harmadik legnépesebb volt (Oroszország és a Német Birodalom). A két birodalmat külön-külön két főváros két parlamentje irányította, közös uralkodóval és közös kül- és katonai politikával. Gazdaságilag a birodalom vámunió volt. Visszaállították a régi magyar alkotmányt, és I. Ferenc Józsefet koronázták meg magyar király. A korszak lenyűgöző gazdasági fejlődésnek volt tanúja. A korábban elmaradott magyar gazdaság a 20. század fordulójára viszonylag modernné, iparosodottá vált, bár 1890-ig a mezőgazdaság domináns maradt. 1873-ban a régi főváros Buda és Obuda hivatalosan egyesültek Dögvész, így létrejött az új metropolisz Budapest. Ebben az időszakban jött létre Magyarország számos állami intézménye és modern közigazgatási rendszere.

Azután Ferenc Ferdinánd főherceg meggyilkolása Szarajevóban, miniszterelnök Tisza István kabinetje pedig megpróbálta elkerülni egy háború kitörését és eszkalációját Európában, de diplomáciai erőfeszítéseik nem jártak sikerrel. Ausztria-Magyarország az I. világháborúban 9 millió (harcoló erő: 7.8 millió) katonát (több mint 4 milliót a Magyar Királyságból) sorozott be Németország, Bulgária és Törökország oldalán. A Magyar Királyságban felállított csapatok kevés időt fordítottak Magyarország tényleges területének védelmére, kivéve a Bruszilov offenzíva 1916 júniusában és néhány hónappal később, amikor a román hadsereg megtámadta Erdélyt,[saját kiadású forrás?] mindkettőt taszították. A Központi Hatalmak meghódította Szerbiát. Románia hadat üzent. A központi hatalmak meghódították Románia déli részét és a román fővárost Bukarest. 1916-ban meghalt József császár és az új uralkodó Charles IV szimpatizált a pacifistákkal. A központi hatalmak nagy nehezen megállították és visszaverték az Orosz Birodalom támadásait.

A Keleti front a szövetségesek (Antant) Teljesen összeomlott a hatalom. Az Osztrák-Magyar Birodalom ezután minden legyőzött országból kivonult. Az olasz fronton az osztrák-magyar hadsereg 1918 januárja után nem haladt Olaszországgal szemben. A keleti fronton elért nagy sikerek ellenére Németország teljes vereséget szenvedett a keleti fronton. Nyugati front. 1918-ra a gazdasági helyzet megromlott (a gyárakban a sztrájkot baloldali és pacifista mozgalmak szervezték), és mindennapossá váltak a hadseregben a felkelések. A fővárosokban az osztrák és magyar baloldali liberális mozgalmak (a maverick pártok) és vezetőik támogatták az etnikai kisebbségek szeparatizmusát. Ausztria-Magyarország általános fegyverszünetet írt alá Padova A 3 november 1918. 1918 októberében felbomlott Magyarország uniója Ausztriával.

A világháborúk között (1918-1941)

Aktivitáskövető Trianoni SzerződésMagyarország elvesztette területének 72%-át, tengeri kikötőit és 3,425,000 millió XNUMX ezer magyart.
  A többségi magyar területek (az 1910-es népszámlálás szerint) elszakadtak Magyarországtól

Az első világháborút követően Magyarország mélyreható politikai felforduláson ment keresztül, kezdve a Őszirózsás forradalom 1918-ban, amely elhozta a szociáldemokrata Károlyi Mihály miniszterelnökként hatalomra. A Magyar Királyi Honvéd Hadsereg még mindig több mint 1,400,000 XNUMX XNUMX katonája volt amikor Károlyit beiktatták. Károlyi engedett az amerikai elnöknek Woodrow Wilsoniránti kereslet pacifizmus a magyar hadsereg leszerelésének elrendelésével. Ez irányítása alatt történt Linder Béla, a Károlyi-kormány hadügyminisztere. Hadseregének leszerelése azt jelentette, hogy Magyarországnak honvédelem nélkül kellett maradnia a különösen sérülékeny időszakban. Károlyi pacifista kabinetjének uralma alatt Magyarország harc nélkül elvesztette az irányítást korábbi, első világháború előtti területének mintegy 75%-a felett (1 325,411 négyzetkilométer) és külföldi megszállás alá került. A Kis Antantlehetőséget érzékelve három oldalról betört az országba...Románia megszállta Erdélyt, Csehszlovákiát csatolták Felső-Magyarország (a mai Szlovákia), és egy közös Szerb-francia koalíció csatolták Vajdaság és más déli régiókban. 1919 márciusában a kommunisták vezetésével Kun Béla elűzte a Károlyi-kormányt és kihirdette a Magyar Tanácsköztársaság (Tanácsköztársaság), majd egy alapos Vörös terror kampány. A csehszlovák fronton elért sikerek ellenére Kun erői végül nem tudtak ellenállni a román inváziónak; 1919 augusztusára a román csapatok elfoglalták Budapestet és elűzték Kunt.

Horthy Miklós, a Magyar Királyság régense (1920–1944)

1919 novemberében jobboldali erők az egykori osztrák-magyar tengernagy vezetésével Horthy Miklós belépett Budapestre; A háborúban és következményeiben kimerült lakosság elfogadta Horthy vezetését. 1920 januárjában parlamenti választásokat tartottak, és Horthyt kikiáltották a helyreállított állam régensévé. Magyar Királyság, az úgynevezett "Horthy-korszakot" (Horthy-kor). Az új kormány gyorsan dolgozott a külkapcsolatok normalizálásán, miközben szemet hunyt a Fehér terror amely végigsöpört a vidéken; A feltételezett kommunisták és zsidók bírósági eljáráson kívüli meggyilkolása egészen 1920-ig tartott. 4. június 1920-én a Trianoni Szerződés új határokat állított Magyarországnak. Az ország elvesztette területének 71%-át és háború előtti lakosságának 66%-át, valamint számos nyersanyagforrást és egyetlen kikötőjét. folyó. Bár a szerződés felülvizsgálata gyorsan az országos politikai napirend élére került, a Horthy-kormány nem volt hajlandó katonai beavatkozásra folyamodni ennek érdekében.

A Horthy-rendszer kezdeti éveit puccskísérletek foglalkoztatták Charles IV, az osztrák-magyar igénylő; a kommunisták folyamatos elnyomása; valamint a trianoni területi változások által kiváltott migrációs válság. Bár a szabad választások folytatódtak, Horthy személyisége és a személyesen kiválasztott miniszterelnökei uralták a politikai színteret. A kormány lépései az év elteltével is jobbra sodródtak antiszemita törvények és a Kis Antant folyamatos elszigeteltsége miatt a gazdasági, majd politikai gravitáció felé Olaszország és a Németország Az Nagy Depresszió tovább súlyosbította a helyzetet, és megnőtt a fasiszta politikusok népszerűsége, mint pl Gömbös Gyula és a Szálasi Ferenc, amely gazdasági és társadalmi fellendülést ígér.

Horthy nacionalista napirendje 1938-ban és 1940-ben érte el csúcspontját, amikor a nácik Magyarország határozottan Németország-barát külpolitikáját díjazták. vezetéknév és a Második Bécsi Díj, a Trianon után elvesztett etnikai-magyar többségű területek békés helyreállítása. 1939-ben Magyarország további területeket nyert vissza Csehszlovákiától erő révén. Magyarország formálisan csatlakozott a Tengelyhatalmak 20. november 1940-án és 1941-ben részt vett a Jugoszlávia inváziója, megszerzi korábbi területeinek egy részét délen.

világháború (1941-1945)

Magyar Királyság, 1941–1944

Magyarország hivatalosan 26. június 1941-án tengelyhatalomként lépett be a második világháborúba, és háborút üzent a Szovjetuniónak, miután azonosítatlan repülőgépeket bombáztak. pénztárgép, Munkácsés Rahó. magyar csapatok harcoltak a Keleti front két évig. A korai siker ellenére a Uman csata, a kormány titkos békeszerződést kezdett keresni a szövetségesek miután a Második hadsereg katasztrofális veszteségeket szenvedett a Don folyónál 1943 januárjában. A tervezett disszidálás tudomása, német csapatok megszállta Magyarországot 19. március 1944-én, hogy garantálja Horthy megfelelését. Októberben a szovjet front közeledtével és a kormány további erőfeszítéseket tett a háborúból való kiválásra, a német csapatok elűzték Horthyt, és bábkormányt állítottak be Szálasi fasisztája alá. Nyilaskeresztes Párt. Szálasi az ország minden képességét vállalta a német hadigépezet szolgálatában. 1944 októberére a szovjetek elérték a Tiszát, és ennek ellenére néhány veszteség, sikerült bekeríteni és ostromolja Budapestet decemberben.

Zsidó a Wesselényi utcában letartóztatják a nőket Budapest alatt a holokauszt, c. 20. október 22–1944

A német megszállás után Magyarország részt vett a holokauszt. Az 1944. május–júniusi német megszállás alatt a nyilasok és a magyar rendőrség közel 440,000 XNUMX zsidót deportált, főként Auschwitz. Majdnem mindegyiküket meggyilkolták. A svéd diplomata Raoul Wallenberg jelentős számú magyar zsidót sikerült megmentenie azzal, hogy svéd útlevelet adott nekik. Kasztner Rezső, egyik vezetője a magyar Segély- és Mentőbizottság, megvesztegetett rangidős SS tisztek mint például Adolf Eichmann hogy néhány zsidó elmenekülhessen. Továbbra is vita és vita tárgya a Horthy-kormány bűnrészessége a holokausztban.

A háború pusztította Magyarországot, tönkretette a gazdaság több mint 60%-át, és jelentős károkat okozott életvesztés. A több mint 600,000 XNUMX meggyilkolt magyar zsidó mellett mint az 280,000 más magyarokat csehszlovákok erőszakoltak meg, gyilkoltak meg és végeztek ki vagy deportáltak rabszolgamunkára, Szovjet Vörös Hadsereg csapatok, és jugoszlávok.

13. február 1945-án Budapest megadta magát; áprilisra a német csapatok szovjet katonai megszállás alatt hagyták el az országot. Csehszlovákiából 200,000 70,000 magyart utasítottak ki, cserébe 202,000 XNUMX Magyarországon élő szlovákért. XNUMX XNUMX német nemzetiségűt utasítottak ki Németországba, és 1947-ig Párizsi békeszerződések, Magyarország ismét a közvetlen Trianon utáni határokra süllyedt.

Kommunizmus (1945-1989)

A náci Németország vereségét követően Magyarország a műholdas állapot a Szovjetunió. A szovjet vezetés kiválasztott Rákosi Mátyás elől a Sztálinizáció az ország, és Rákosi de facto Kormányának militarizációs, iparosítási, kollektivizálási és háborús kompenzációs politikája az életszínvonal súlyos csökkenéséhez vezetett. Sztálin utánzásával KGB, a Rákosi-kormány titkos politikai rendőrséget hozott létre, a ÁVH, a rezsim érvényesítésére. Az ezt követő tisztogatások során 350,000 és 1948 között körülbelül 1956 XNUMX tisztviselőt és értelmiségit zártak be vagy végeztek ki. Sok szabadgondolkodót, demokratát és Horthy-korszak méltóságát tartóztatták le és internálták bíróságon kívül bel- és külföldre. gulágok. Mintegy 600,000 200,000 magyart deportáltak szovjet munkatáborokba, ahol legalább XNUMX XNUMX meghalt.

Egy megsemmisült szovjet tank Budapesten a 1956-as forradalom. Time's az év embere 1956-ban a magyar szabadságharcos volt.

Sztálin 1953-as halála után a Szovjetunió egy olyan programot folytatott sztálinizáció ez ellenséges volt Rákosival szemben, ami letelepedéséhez vezetett. A következő politikai lehűlés felfelé ívelt Nagy Imre a miniszterelnökségre és a diákok és értelmiségiek politikai élet iránti növekvő érdeklődésére. Nagy piaci liberalizációt és politikai nyitottságot ígért, Rákosi pedig mindkettőt hevesen ellenezte. Rákosinak végül sikerült lejáratnia Nagyot, és leváltotta a keményebb vonalat Gerő Ernő. Magyarország csatlakozott a varsói egyezmény 1955 májusában, amikor a társadalom elégedetlensége a rendszerrel megduzzadt. A szovjet katonák és titkosrendőrök békés demonstrációira lőtt tüzelés, valamint az országszerte 23. október 1956-i felvonulás után tüntetők vonultak ki Budapesten, és kezdeményezték a 1956 forradalom. A káosz csillapítása érdekében Nagy visszatért a miniszterelnöki székbe, szabad választásokat ígért, és kivette Magyarországot a Varsói Szerződésből.

Az erőszak ennek ellenére tovább folytatódott, miközben forradalmi milíciák szöktek fel a szovjet hadsereg és az ÁVH ellen; a nagyjából 3,000 fős ellenállás szovjet tankokkal harcolt Molotov koktélok és géppisztolyok. Bár a szovjetek túlsúlya óriási volt, súlyos veszteségeket szenvedtek el, és 30. október 1956-ra a szovjet csapatok többsége kivonult Budapestről a vidék helyőrségébe. A szovjet vezetés egy ideig bizonytalan volt, hogyan reagáljon, de végül úgy döntött, hogy beavatkozik, hogy megakadályozza a szovjet blokk destabilizálódását. November 4-én a Szovjetunióból több mint 150,000 2,500 katonából és XNUMX tankból álló erősítés érkezett az országba. Közel 20,000 21,600 magyart öltek meg, akik ellenálltak a beavatkozásnak, további 13,000 230-at pedig politikai okokból bebörtönöztek. Mintegy 1958 XNUMX-et internáltak, XNUMX-at pedig bíróság elé állították és kivégeztek. Nagyot titokban bíróság elé állították, bűnösnek találták, halálra ítélték, majd akasztással kivégezték XNUMX júniusában. A határok rövid időre megnyíltsága miatt a forradalom leverésére közel negyedmillió ember menekült el az országból.

Kádár-korszak (1956-1988)

A szovjet katonai megszállás második, rövidebb időszaka után Kádár János, Nagy egykori államminiszterét választotta a szovjet vezetés az új kormány élére és az új kormány elnöki tisztére. Szocialista Munkáspárt. Kádár gyorsan normalizálta a helyzetet. 1963-ban a kormány általános amnesztiát adott, és szabadon engedte a felkelésben való aktív részvételük miatt bebörtönzöttek többségét. Kádár új irányvonalat hirdetett, amely szerint a nép többé nem volt kénytelen párthűséget vallani, ha hallgatólagosan tényként fogadja el a szocialista rendszert. Sok beszédében ezt így jellemezte: "Aki nincs ellenünk, az velünk van". Kádár új tervezési prioritásokat vezetett be a gazdaságban, például jelentős magánterületek engedélyezését a gazdálkodók számára a kolhozrendszeren belül.háztáji gazdálkodás). Az életszínvonal emelkedett, mivel a fogyasztási cikkek és élelmiszerek előállítása elsőbbséget élvezett a katonai termeléssel szemben, amely a forradalom előtti szint egytizedére csökkent.

A 1968, a Új gazdasági mechanizmus szabadpiaci elemeket vezetett be a szocialista parancsgazdaságba. Az 1960-as évektől az 1980-as évek végéig Magyarországot gyakran „a legboldogabb barakkként” emlegették a keleti blokkon belül. A hidegháború második felében Magyarországé Egy főre jutó GDP csak negyedik lett Kelet Németország, Csehszlovákia, és a Szovjetunió. Ennek eredményeként viszonylag magas életszínvonalA liberalizáltabb gazdaság, a kevésbé cenzúrázott sajtó és a kevésbé korlátozott utazási jogok miatt Magyarországot általában a kommunizmus idején a liberálisabb országok közé tartották Közép-Európában. Magyarország 1980-ban a Űrhajós részeként a térbe Interkozmosz. Az első magyar űrhajós volt Farkas Bertalan. Magyarország lett a hetedik nemzet, amelyet a térben képviselnek általa. Az 1980-as években azonban az életszínvonal ismét meredeken csökkent világméretű recesszió amire a kommunizmus képtelen volt válaszolni. Mire Kádár 1989-ben meghalt, a Szovjetunió meredek hanyatlásban volt, és a reformisták fiatalabb generációja a liberalizációt látta a gazdasági és társadalmi kérdések megoldásának.

Harmadik Köztársaság (1989-től napjainkig)

A Visegrádi Csoport aláírási ünnepségen 1991 februárjában

Magyarország átmenete a kommunizmusból a kapitalizmusbarendszerváltás, "rendszerváltás") békés volt, és a gazdasági stagnálás, a belpolitikai nyomás, valamint a Varsói Szerződés más országaihoz fűződő megváltozott kapcsolatok késztették. Habár a Magyar Szocialista Munkáspárt kezdődött Kerekasztal beszélgetések Különféle ellenzéki csoportokkal 1989 márciusában Nagy Imre forradalmi mártírként való újratemetése júniusban széles körben a kommunizmus szimbolikus befejezésének számít Magyarországon. A budapesti ünnepségen több mint 100,000 ezren vettek részt jelentős kormányzati beavatkozás nélkül, és sok felszólaló nyíltan felszólította a szovjet csapatokat az ország elhagyására. Szabad választásokat tartottak májusban 1990, És a Magyar Demokrata Fórum, egy jelentős konzervatív ellenzéki csoportot egy koalíciós kormány élére választották. Antall József világháború óta az első demokratikusan megválasztott miniszterelnök lett.

Az állami támogatások megszüntetésével és a gyors privatizációval 1991-ben Magyarországot súlyos gazdasági recesszió sújtotta. Az Antall-kormány megszorító intézkedései népszerűtlennek bizonyultak, a kommunista párt jogi és politikai örököse, a Szocialista Párt, nyerte a következőt 1994 választások. A politikai helyzet e hirtelen változása megismétlődött 1998 és a 2002; minden választási ciklusban kiszorították a kormánypártot, és megválasztották a korábbi ellenzéket. A legtöbb többi posztkommunista európai államhoz hasonlóan azonban Magyarország is nagy vonalakban törekedett egy integrációs napirend, csatlakozott NATO 1999-ben és az Európai Unióban 2004-ben. Magyarország NATO-tagként részt vett a Jugoszláv háborúk.

Under Viktor Orban (2010–present)

A 2006, jelentős országos tiltakozások – tört ki, miután kiderült, hogy a miniszterelnök Gyurcsány Ferenc állította be zárt ajtós beszéd hogy pártja "hazudott" megnyerni a legutóbbi választások. A baloldali pártok népszerűsége az ezt követő politikai felfordulásban zuhant, és 2010. Orbán Viktor's nemzeti-konzervatív Fidesz buli volt megválasztott parlamenti képviselőnek többséget. A törvényhozás ennek következtében jóváhagyta a új alkotmány, többek között olyan átfogó kormányzati és jogi változásokat, mint az új országgyűlési választókerületek létrehozása, a parlamenti képviselők számának csökkentése és az egyfordulós parlamenti választásra való átállás.

Rendőrautó a magyar-szerb határzárnál

A 2015-ös migránsválság, a kormány épített a határzár a magyar-horvát és a magyar-szerb határok az illegális migráció megakadályozására. A magyar kormány is bírálta a tisztviselőt Európai Unió politikát, amely nem tartja vissza a migránsokat az Európába való beutazástól. A sorompó sikeressé vált, mivel 17. október 2015-től naponta több ezer migránst irányítottak át Szlovéniába. A migráció kulcskérdéssé vált az országban 2018 -ös parlamenti választások. A Fidesz ismét szupertöbbséggel nyerte meg a választást.

A 2010-es évek végén Orbán kormánya fokozott nemzetközi ellenőrzés alá került az állítólagos jogállamiság megsértése miatt. 2018-ban a Európai Parlament feltételei szerint Magyarország elleni fellépésre szavazott Az Európai Unióról szóló szerződés 7 cikke. Magyarország vitatja és vitatja ezeket az állításokat.

A koronavírus járvány jelentős hatással volt Magyarországra. Magyarországon 4. március 2020-én jelentették be az első eseteket. az első haláleset tizenegy nappal később. Márciusban 18, 2020, Általános sebész Müller Cecília bejelentette, hogy a vírus az ország minden részére átterjedt. Az első COVID-19 vakcinák jóváhagyását követően a Európai Unió, free and voluntary vaccination against the disease began in Hungary on 26 December 2020. In February 2021, after Hungary became the first EU country and one of the first in the former varsói egyezmény engedélyezni orosz és a Kínai vakcinák, rövid időre az egyik legmagasabb oltási arányt élvezte Európában.

According to the 2020 report of the V-Dem Institute at the Göteborgi Egyetem, Hungary had by 2019 become the first-ever EU tagállam to become an authoritarian regime. On Freedom House's annual report, Hungary's democracy rating dropped for ten consecutive years. Its classification was downgraded from "democracy" to "transitional or hibrid rendszer" in 2020; Hungary was also the first EU member state to be labeled "partially free" (in 2019). The organization's 2020 report states that "Orbán's government in Hungary has similarly dropped any pretense of respecting democratic institutions". 2018-ben megjelent cikk a Journal of Democracy also described Hungary as a hybrid regime. Recently Hungary also backslid in its view regarding LMBT jogok Magyarországon, creating a bill similar to the Szakasz 28 számla.

Földrajz

Magyarország földrajzi térképe

Magyarország a szárazföldi ország. Földrajzát hagyományosan két fő vízi útja, a Duna és a Tisza folyók. A közös háromoldalú felosztás –Dunántúl ("a Dunán túl", Dunántúl), Tiszántúl ("Tiszántúl"), ill Duna-Tisza kőze ("Duna-Tisza között") — ennek a tükörképe. A Duna észak-déli irányban halad át a mai Magyarország közepén, és az egész ország benne van. vízgyűjtőmedence.

Az ország közepétől nyugatra Ausztria felé húzódó Dunántúl elsősorban dombvidék, alacsony hegyvidéki domborzattal. Ezek közé tartozik a legkeletibb szakasz Alpok, Alpokalja, az ország nyugati részén, a Dunántúli-hegység a Dunántúl középső régiójában, és a Mecsek Hegyek és Villányi-hegység délen. A terület legmagasabb pontja az Írott-kő az Alpokban, 882 méter (2,894 láb). A Kisalföld (Kisalföld) a Dunántúl északi részén található. Balaton és a Hévízi tó, Közép-Európa legnagyobb tava, illetve a világ legnagyobb termáltava a Dunántúlon is találhatók.

A Duna-Tisza kőze és a Tiszántúl főként az jellemzi Magyar Alföld (Alföld), amely az ország keleti és délkeleti részének nagy részén átnyúlik. A síkságtól északra találhatók a hegyláb Kárpátok széles sávban a közelében Szlovák határ. Az Kékes 1,014 m (3,327 láb) Magyarország legmagasabb hegye, és itt található.

Növényföldrajzilag, Magyarország a közép-európai tartományhoz tartozik a Circumboreal régió belül Boreális Királyság. Szerint a WWF, Magyarország területe a földi ökorégióba tartozik Pannon vegyes erdők. 2019-es volt Erdőtáj integritási indexe átlagos pontszám 2.25/10, amivel a 156. helyen áll globálisan a 172 ország közül.

Magyarországnak 10 nemzeti parkja, 145 kisebb természetvédelmi területe és 35 tájvédelmi körzete van.

Klíma

Magyarországnak van a mérsékelt évszakos éghajlat, általában meleg nyarak alacsony általános páratartalommal, de gyakori esőzésekkel és hideg havas telekkel. Az éves átlagos hőmérséklet 9.7 °C (49.5 °F). A szélsőséges hőmérséklet 41.9 °C (107.4 °F) 20. július 2007-án, Kiskunhalas nyáron és -35 °C-on (-31.0 °F) 16. február 1940-án Miskolc télen. Az átlagos magas hőmérséklet nyáron 23-28 °C (73-82 °F), az átlagos alacsony hőmérséklet télen -3 és -7 °C (27-19 °F). Az átlagos évi csapadékmennyiség körülbelül 600 mm (23.6 hüvelyk).

Magyarország a hatodik helyen áll a környezetvédelmi indexen GW/TUD.

Kormány és politika

Magyarország a egységes, parlamentáris köztársaság. A magyar politikai rendszer 2012-ben megreformált keretek között működik; ez az alkotmányos dokumentum az Magyarország Alaptörvénye. A módosításokhoz általában a parlament kétharmados többsége szükséges; az alkotmány alapelvei (az emberi méltóságot garantáló cikkekben, a hatalmi ágak szétválasztásában, az államszerkezetben és a a jogállamiság) örökké érvényesek. 199 parlamenti képviselő (országgyűlési képviselő) a legmagasabb állami hatósági szervbe, a egykamarás Országgyűlés (Nemzetgyűlés), négyévente egy körben első-a-post választás egy választási küszöb A 5%.[Szerkesztés]

A Magyar Parlament épülete ban a Duna partján Budapest

A köztársasági elnök (köztársasági elnök) szolgál államfő és az Országgyűlés ötévente választja. Az elnököt elsősorban képviseleti feladat- és hatáskörök ruházzák fel: fogadja a külföldi államfőket, az Országgyűlés javaslatára formálisan jelöli a miniszterelnököt, főparancsnok az fegyveres erők. Fontos, hogy az elnök is be van fektetve vétó hatalmat és jogszabályt küldhet a 15 tagúnak Alkotmánybíróság ellenőrzésre. Magyarországon a harmadik legjelentősebb kormányzati pozíció a Az Országgyűlés elnöke, akit az Országgyűlés választ meg és a testület napi üléseinek felügyeletéért felelős.[Szerkesztés]

A miniszterelnök (miniszterelnök) az Országgyűlés választja meg a kormány feje és gyakorolni végrehajtó hatalom. Hagyományosan a miniszterelnök a parlament legnagyobb pártjának vezetője. A miniszterelnök választ Szekrény miniszterek, és kizárólagos joga van elbocsátani őket, bár a kabinetjelölteknek meg kell jelenniük egy vagy több parlamenti bizottság előtti konzultációs nyílt meghallgatás előtt, túl kell élniük az Országgyűlés szavazását, és az elnöknek hivatalosan is jóvá kell hagyniuk őket. A kabinet beszámol a parlamentnek.[Szerkesztés]

Politikai pártok

A Magyar Országgyűlés jelenlegi felépítése
Szerkezet
ülések199
A Magyar Országgyűlés jelenlegi felépítése
Politikai csoportok
Kormány (135)

Támogatja (1)

Ellenzék (65)

A kommunizmus bukása óta Magyarországnak a többpártrendszer Az utolsó magyar parlamenti választás 3. április 2022-án került sor. A mostani országgyűlési választás a 8. volt azóta 1990-ben az első többpárti választás. Az eredmény a Fidesz–KDNP szövetség győzelme volt, megőrizte kétharmados többségét, Orbán maradt a miniszterelnök. Magyarország 1. január 2012-jén hatályba lépett új Alkotmánya szerint ez volt a harmadik választás. új választójogi törvény is aznap hatályba lépett. A választók a korábbi 199 képviselő helyett 386 képviselőt választottak meg. 2014 óta a szavazók etnikai kisebbségek Magyarországon szavazhatnak nemzetiségi listán. A kisebbségek akkor kaphatnak elsőbbségi mandátumot, ha elérik a listás szavazatok kilencvenharmadának negyedét. Azok a nemzetiségek, akik nem kaptak mandátumot, nemzetiségi szóvivőt küldhettek a Nemzetgyűlés. Magyarországon a jelenlegi politikai tájat a közel szupertöbbséggel rendelkező konzervatív Fidesz és három közepes párt, a baloldal uralja. Demokratikus Koalíció (DK), a szélsőjobboldal A Szülőföld Mozgalom és liberális Lendület.

A vasfüggöny leomlása és a kommunista diktatúra 1989-es vége után létrejött a demokratikus államforma. A mai parlamentet még hívják Országgyűlés csakúgy, mint a királyi időkben, de a történelmi királyi diétát a mai „Nemzetgyűlésnek” nevezik a különbségtétel érdekében. A Magyarország étrendje törvényhozó intézmény volt a középkori Magyar Királyságban az 1290-es évektől, utódállamaiban pedig a Királyi Magyarország és a Habsburg Magyar Királyság az egész kora újkor. Az 1790-es diéta cikkei kimondták, hogy a diétát legalább 3 évente egyszer össze kell tartani, de mivel a diétát az ún. Habsburg monarchia, ezt az ígéretet ezt követően többször nem tartották be. Az osztrák-magyar kiegyezés eredményeként 1867-ben újjáalakult. A latin kifejezés Natio Hungarica ("magyar nemzet") azt a politikai elitet jelöli, amely részt vett a diétában, amely a következőkből állt. nemesség, a katolikus papság és néhány feljogosított polgár, nyelvtől és etnikai hovatartozástól függetlenül.

Jog és igazságszolgáltatás

Az eredeti és leendő székhelye Kúria, Magyarországé Legfelsõbb Bíróság

Magyarország igazságszolgáltatási rendszere a polgári jog rendszeres polgári és büntetőjogi joghatóságú bíróságok, valamint az egyének és a közigazgatás közötti peres eljárásokban illetékes közigazgatási bíróságok között megosztott rendszer. A magyar jog kodifikált és azon alapul Német törvény és tágabb értelemben a polgári jogi ill A római jog. A polgári és büntető joghatóság bírósági rendszere helyi bíróságokból áll (járásbíróság), regionális fellebbviteli bíróságok (ítélőtábla), és a legfelsőbb bíróság (Kúria). Magyarország legfelsőbb bíróságai Budapesten találhatók.

Magyarországon a rendészet megosztott a rendőrség és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal között. A Magyar Rendőrség Magyarország legfőbb és legnagyobb állami rendészeti szerve. Szinte az összes általános rendőrségi feladatot ellátja, mint például bűnügyi nyomozás, járőrözés, közlekedésrendészet, határellenőrzés. Az országos rendőrfőkapitány vezeti a felügyelete alatt belügyminiszter. A testület megyei rendőrkapitányságokra oszlik, amelyek szintén regionális és városi rendőrkapitányságokra oszlanak. Az Országos Rendőrségnek vannak alárendelt, országos illetékességű szervei, mint például a „Nemzeti Nyomozó Iroda”, a súlyos bűncselekmények felderítésére szakosodott polgári rendőrség. csendőrség-szerű, militarizált „Készenléti Rendőrség” (Stand-by Police), amely főként zavargással foglalkozik, és gyakran megerősíti a helyi rendőrséget. Magyarország csatlakozása miatt a Schengeni Szerződés, a rendõrséget és a határõrséget egyetlen nemzeti alakulattá vonták össze, a határõrséggel (Határőrség Magyarországon) rendőrökké válnak. Az egyesülésre 2008 januárjában került sor. A Vám- és Pénzügyőrség továbbra is a Vám- és Pénzügyőrség hatálya alá tartozott Pénzügyminisztérium a Nemzeti Adó- és Vámhivatal alá tartozik.

Külföldi kapcsolatok

A vezetők találkozója Visegrádi Csoport, Németországban és Franciaországban 2013-ban
Egyesült Nemzetek konferencia a közgyűlés termében Mágnások Háza a Magyar Parlament épülete

A külpolitika négy alapvető kötelezettségen alapul: arra Atlanti együttműködés, Hogy Az európai integráció, Hogy nemzetközi fejlődés és nemzetközi jog. Magyarország tagja volt a Egyesült Nemzetek 1955 decembere óta tagja a Európai Unió, NATO, a OECD, a Visegrádi Csoport, a WTO, a Világbank, a AIIB és a IMF. Magyarország vette át az elnökséget Az Európai Unió Tanácsa 2011-ben fél évre, a következő 2024-ben lesz. 2015-ben Magyarország volt az ötödik legnagyobb OECD nem DAC donor fejlesztési támogatás a világban, amely képviseli bruttó nemzeti jövedelmének 0.13%-a.

Budapest több mint 100 nagykövetségnek és képviseleti testületnek ad otthont nemzetközi politikai szereplőként. Magyarország számos nemzetközi szervezet fő- és regionális központjának ad otthont, többek között Európai Innovációs és Technológiai Intézet, Európai Rendőrakadémia, ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, az Egyesült Nemzetek, Demokratikus Átmenet Nemzetközi Központja, Nemzetközi Oktatási Intézet, Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, Nemzetközi Migrációs Szervezet, Nemzetközi Vöröskereszt, Közép- és Kelet-Európai Regionális Környezetvédelmi Központ, Duna Bizottság és mások.

1989 óta a legfőbb külpolitikai cél a nyugati gazdasági és biztonsági szervezetekbe való integráció. Magyarország csatlakozott a Partnerség a békéért programot 1994-ben, és aktívan támogatta a IFOR és a SFOR missziók Boszniában. 1989 óta Magyarország a Romániával, Szlovákiával és Ukrajnával kötött alapszerződésekkel javította gyakran fagyos szomszédsági kapcsolatait. Ezek lemondanak minden fennálló területi követelésről, és megalapozzák a konstruktív kapcsolatokat. A kérdés azonban a etnikai magyar kisebbség A romániai, szlovákiai és szerbiai jogok időszakonként kétoldalú feszültségek fellángolását okozzák, bár a Szerbiával való kapcsolatok az utóbbi időben rendkívül szorossá váltak a szerbiai EU-tagság iránti erős magyar kiállás miatt. Mivel 2017, a kapcsolatok Ukrajnával gyorsan romlott a kérdés miatt Magyar kisebbség Ukrajnában. 1989 óta Magyarország aláírta az összes EBESZ dokumentumokat, és 1997-ben az EBESZ soros elnökeként tevékenykedett. Magyarország történelmileg különösen barátságos volt kapcsolatok Lengyelországgal; Ezt a különleges kapcsolatot mindkét ország parlamentje 2007-ben a „Lengyel-Magyar Barátság Napjává” nyilvánította március 23-án.

Katonai

Az elnök a nemzet fegyveres erőinek főparancsnoka címet viseli. A Védelmi Minisztérium -vel közösen személyzeti vezető igazgatja a fegyveres erőket, beleértve a magyar szárazföldi haderő (HDF) és a Magyar Légierő. A Magyar Honvédség 2007 óta egységes parancsnoki struktúra alatt áll. A Honvédelmi Minisztérium politikai és polgári ellenőrzést tart fenn a hadsereg felett. Egy alárendelt Összhaderőnemi Parancsnokság koordinálja és vezényli a HDF-et. A fegyveres erők 2016-ban 31,080 2016 főt teljesítettek aktív szolgálatban, az operatív tartalék létszáma ötvenezerre nőtt. 1.21-ban a tervek szerint a következő évi katonai kiadások 0.94 milliárd dollárt tesznek ki, ami az ország GDP-jének körülbelül 2%-a, ami jóval elmarad a NATO 2012%-os célkitűzésétől. 1.4-ben a kormány határozatot fogadott el, amelyben vállalta, hogy 2022-ig a GDP XNUMX százalékára emeli a védelmi kiadásokat.

Katonai szolgálat azonban önkéntes sorozás háború idején fordulhat elő. A modernizáció jelentős lépéseként Magyarország 2001-ben 14 darab megvásárlása mellett döntött JAS 39 Influenza vadászrepülőgépek körülbelül 800 millió euróért. A Nemzeti Kiberbiztonsági Központot 2016-ban átszervezték a hatékonyabb működés érdekében kiberbiztonság. A magyar honvédség 2016-ban mintegy 700 katonát állomásozott külföldön a nemzetközi békefenntartó erők részeként, ebből 100 HDF katona a NATO vezetésével. ISAF haderő Afganisztánban, 210 magyar katona Koszovóban KFOR bővítés, és 160 katona Bosznia-Hercegovinában. Magyarország egy 300 fős logisztikai egységet küldött Irakba, hogy fegyveres szállítókonvojokkal segítse az amerikai megszállást, bár a közvélemény ellenezte az ország háborús részvételét.[Szerkesztés]

adminisztratív osztályok

Magyarország 19 országra oszlik megyében (vármegye). A tőke (főváros) Budapest egy független entitás. A megyék és a főváros a 20 NUTS Magyarország harmadik szintű egységei. Az államok további 174-re oszlanak kerületek (járás). A körzetek tovább oszlanak városok és falvak, amelyből 25 van kijelölve megyei jogú városok (megyei jogú város), angolul „urban counties”-nek is nevezik. E városok önkormányzatai kiterjesztett hatáskörrel rendelkeznek, de ezek a városok nem önálló területi egységek, hanem az adott járás területéhez tartoznak. A megyei és járási tanácsoknak és önkormányzatoknak eltérő szerepük és külön felelősségük van az önkormányzattal kapcsolatban. A megyék szerepe alapvetően adminisztratív és a stratégiai fejlesztésre fókuszál, az óvodák, a közüzemi vízművek, a szemétszállítás, az idősgondozás és a mentőszolgálat pedig az önkormányzatok irányítása alatt áll.

1996 óta Budapest megyéit és városát csoportosítják hét régiót statisztikai és fejlesztési célokra. Ez a hét régió Magyarország NUTS második szintű egységeit alkotja. Ők Közép-Magyarország, Közép-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Dél-Dunántúl, Dél-Alföldés Nyugat-Dunántúl.

Magyarország megyéi
Magyarország régiói
Magyarország kerületei
Magyarországi városok és falvak
County
(vármegye)
Adminisztratív
központ
Lakosság Vidék
Bacs-kiskun-megye.svg Bács-Kiskun Kecskemét 524,841 Dél-Alföld
HUN Baranya megye COA.png Baranya Pécs 391,455 Dél-Dunántúl
Békés departemento blazono.svg Bekes Békéscsaba 361,802 Dél-Alföld
Borsod-Abaúj-Zemplén departemento blazono.svg Borsod-Abaúj-Zemplén Miskolc 684,793 Észak-Magyarország
Coa Hungary Town Budapest big.svg Budapest Főváros Budapest 1,744,665 Közép-Magyarország
HU Csongrád megye COA.svg Csongrád-Csanad Szeged 421,827 Dél-Alföld
HUN Fejér megye COA.png Fejér Székesfehérvár 426,120 Közép-Dunántúl
HUN Győr-Moson-Sopron megye COA.png Győr-Moson-Sopron megye Győr 449,967 Nyugat-Dunántúl
HUN Hajdú-Bihar COA.svg Hajdú-Bihar Debrecen 565,674 Észak-Alföld
Coa Hungary County Heves.svg Heves Eger 307,985 Észak-Magyarország
HUN Jász-Nagykun-Szolnok megye COA.png Jász-Nagykun-Szolnok Szolnok 386,752 Észak-Alföld
HUN Komárom-Esztergom megye COA.png Komárom-Esztergom Tatabánya 311,411 Közép-Dunántúl
Coa Hungary County Nógrád.svg Nógrád Salgótarján 201,919 Észak-Magyarország
HUN Pest megye COA.svg Dögvész Budapest 1,237,561 Közép-Magyarország
HUN Somogy megye COA.svg Somogy Kaposvár 317,947 Dél-Dunántúl
HUN Szabolcs-Szatmár-Bereg megye COA.svg Szabolcs-Szatmár-Bereg Nyíregyháza 552,000 Észak-Alföld
HUN Tolna megye COA.png Tolna Szekszárd 231,183 Dél-Dunántúl
HUN Vas megye COA.png Vas Szombathely 257,688 Nyugat-Dunántúl
Coa Hungary County Veszprém.svg Veszprém Veszprém 353,068 Közép-Dunántúl
Coa Hungary County Zala (2010-).svg Zala Zalaegerszeg 287,043 Nyugat-Dunántúl

Nagyvárosok és kisvárosok

Budapest, Magyarország fővárosa és legnépesebb városa

Magyarországon 3,152 van önkormányzatok 15. július 2013-én: 346 város (magyar kifejezés: város, többes szám: városok; a terminológia nem tesz különbséget városok és a városok – a város kifejezés a hivatalos fordításokban használatos) és 2,806 falu (magyarul: község, többes szám: községek), amelyek teljes egészében lefedik az ország területét. A városok száma változhat, hiszen a falvak az elnök határozatával városi rangra emelhetők. Budapest különleges státuszú és nem tartozik egy megyéhez sem, míg a városok közül 23 úgynevezett városi megye.megyei jogú város – megyei jogú város). Budapest kivételével minden megyeszékhely városi megye. A városok közül négy (Budapest, Miskolc, Győrés Pécs). A legnagyobb város Budapest, míg a legkisebb város az Pálháza 1,038-ben 2010 lakossal. A legnagyobb község az Solymár 10,123-ben 2010 100 lakossal. Több mint 100 falu van 20 fő alatt, míg a legkisebb falvak XNUMX fő alatti lakosúak.

Gazdaság

Magyar Tőzsdepalota on Szabadság tér

Magyarország az OECD tagja magas bevétel kevert gazdaság val vel nagyon magas humán fejlettségi index és szakképzett munkaerőt a A 16. legalacsonyabb jövedelmi egyenlőtlenség a világon. Továbbá ez a A 9. legösszetettebb gazdaság a Gazdasági Összetettségi Index szerint. A gazdaság az Az 57. legnagyobb a világon (a által mért 188 országból IMF) 265.037 milliárd dolláros kibocsátással és rangok 49. a világon az egy főre jutó GDP alapján által mérve vásárlóerő-paritás. Magyarország exportorientált piacgazdaság nagy hangsúlyt fektetve a külkereskedelemre, így az ország a A 36. legnagyobb exportgazdaság a világban. Az ország exportja 100-ben több mint 2015 milliárd dollár, magas, 9.003 milliárd dollárral kereskedelmi többlet, amelynek 79%-a az EU-ba, 21%-a pedig EU-n kívüli kereskedelem volt. Magyarországnak több mint 80%-a van magántulajdon gazdaságot 39.1% a teljes adó, amely alapot ad az ország jóléti gazdaság. Kiadási oldalon a háztartások fogyasztása a fő összetevője GDP és a teljes felhasználás 50%-át teszi ki, ezt követi a bruttó fix tőkeképzés 22%-kal, a kormányzati kiadások pedig 20%-kal.

Magyarország exportjának arányos reprezentációja, 2019

Magyarország továbbra is az egyik vezető nemzet a vonzás tekintetében a közvetlen külföldi befektetések (FDI) be Közép- és Kelet-Európa119.8-ben az országba befelé irányuló FDI 2015 milliárd dollár volt, miközben külföldön több mint 50 milliárd dollárt fektetett be. Mivel a 2015, a legfontosabb kereskedelmi partnerek Németország, Ausztria, Románia, Szlovákia, Franciaország, Olaszország, Lengyelország és a Cseh Köztársaság voltak. A főbb iparágak közé tartozik az élelmiszer-feldolgozás, a gyógyszeripar, a gépjárműgyártás, az információs technológia, a vegyipar, a kohászat, a gépipar, az elektromos termékek és a turizmus (12.1-ben 2014 millió nemzetközi turista). Magyarország Közép- és Kelet-Európa legnagyobb elektronikai gyártója. Az elektronikai gyártás és kutatás az innováció és a gazdasági növekedés egyik fő motorja az országban. Az elmúlt 20 évben Magyarország is jelentős központtá nőtte ki magát mobil technológia, információ biztonságés a kapcsolódó hardverkutatás. A foglalkoztatási ráta 68.3-ben 2017% volt; a foglalkoztatási szerkezet a jellemzőit mutatja posztindusztriális gazdaságok, a foglalkoztatott munkaerő 63.2%-a a szolgáltatási szektorban dolgozik, az ipar 29.7%-kal, míg a mezőgazdaság 7.1%-kal járult hozzá. A munkanélküliségi ráta 4.1% volt 2017-ben. alatti 11%-ról 2007–2008-as pénzügyi válság. Magyarország része a európai egységes piac amely több mint 508 millió fogyasztót jelent. Számos hazai kereskedelempolitikát az Európai Unió tagországai közötti megállapodások és uniós jogszabályok határoznak meg.

Large magyar cégek szerepelnek a BUSZ-on jegyzett tőzsdeindex Budapesti Értéktőzsde. A jól ismert cégek közé tartozik a FortuneGlobal 500 cég MOL-csoport, a Az OTP Bank, Richter Gedeon Nyrt., Magyar Telekom, CIG Pannónia, FHB Bank, Zwack Unicum és így tovább. Ezen kívül Magyarországon nagy a szakterülete kis- és középvállalkozás, például jelentős számú autóipari beszállító és technológia induló vállalkozások Többek között.

Budapest az Alfának minősített pénzügyi és üzleti főváros világváros a dolgozószobában a Globalizáció és Világvárosok Kutatóhálózat. Országos szinten Budapest a prímás város Magyarország üzleti és gazdasági szempontból a nemzeti jövedelem 39%-át kitevő város a bruttó fővárosi termék 100-ben több mint 2015 milliárd dollár, amivel az Európai Unió egyik legnagyobb regionális gazdaságává vált. Budapest is a világ 100 legjobb GDP-teljesítő városa között van a mérések szerint PricewaterhouseCoopers. Ráadásul Magyarország társasági adókulcsa mindössze 9%, ami az EU-tagországok számára viszonylag alacsony.

Magyarország fenntartja saját valutáját, a Magyar forint ( Ft), bár a gazdaság teljesíti a Maastrichti kritériumok az államadósság kivételével, de jelentősen elmarad az uniós átlagtól is 75.3-ben 2015%-os szinttel Magyar Nemzeti BankAz 1924-ben, az Osztrák-Magyar Birodalom felbomlása után alapított cég jelenleg az árstabilitásra helyezi a hangsúlyt 3%-os inflációs céllal.

Tudomány és technológia

Alapítva az 1782-ban, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a legrégebbi technológiai Intézet a világon.

Magyarország tudományos és technológiai eredményei jelentősek, a kutatás-fejlesztési erőfeszítések az ország gazdaságának szerves részét képezik. Magyarország bruttó hazai termékének (GDP) 1.61%-át fordította civil kutatás-fejlesztésre 2020-ban, ami a A 25. legmagasabb arány a világon. Magyarország a 32. helyen áll a leginnovatívabb országok között Bloomberg innovációs index. Magyarország a 34. helyen végzett Globális innovációs index 2021-ben, a 33-es 2019-hoz képest. 2014-ben Magyarországon 2,651 teljes munkaidős egyenértékű kutató jutott egy millió lakosra, ami folyamatosan nő a 2,131-es 2010-hez képest, míg az Egyesült Államokban 3,984-en vagy Németországban 4,380-an. A magyar csúcstechnológiai ipar profitált mind az ország képzett munkaerőből, mind a külföldi high-tech cégek és kutatóközpontok erős jelenlétéből. Magyarországon az egyik legmagasabb a bejelentett szabadalmak aránya, a hatodik legmagasabb a high-tech és közepes high-tech termelés aránya a teljes ipari termelésben, a 12. legmagasabb a kutatási FDI-beáramlás, a 14. helyen áll az üzleti vállalkozások kutatói tehetsége terén, és A 17. legjobb innovációs hatékonysági mutató a világon.

A kutatás-fejlesztés kiemelt szereplője Magyarországon a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI), amely nemzetstratégiai és tudományos kutatást, fejlesztést és innovációt finanszírozó ügynökség, a magyar kormány és az elsődleges KFI-finanszírozási ügynökség elsődleges KFI-politikai tanácsadási forrása. Feladata a KFI-politika kialakítása, valamint annak biztosítása, hogy Magyarország a kiváló kutatás finanszírozásával és az innováció támogatásával a versenyképesség növelése és a kormány KFI-stratégiájának előkészítése, az NRDI Alap kezelése, valamint a kormány és a KFI közösség képviselete a nemzetközi szervezetekben. .

A tudományos kutatást részben az ipar, részben az állam támogatja, egyetemeken és tudományos állami intézményeken keresztül, mint pl. Magyar Tudományos Akadémia. Magyarország számos tudományág, így a fizika, a matematika, a kémia és a mérnöki tudományok legkiemelkedőbb kutatóinak otthona. 2018-tól tizenhárom magyar tudós címzettjei voltak a Nóbel díj. 2012-ig három személy – Csoma, Bolyai János és Tihanyi – bekerült az UNESCO-ba A világ emlékezete nyilvántartás, valamint a kollektív hozzájárulások Tabula Hungariae és a Bibliotheca Corviniana. A kortárs tudósok között van matematikus is Lovász László, fizikus Barabási Albert-László, fizikus Krausz Ferencés biokémikus Pusztai Árpád. Magyarország kiváló matematika oktatás amely számos kiváló tudóst képzett. A híres magyar matematikusok között van apa is Bolyai Farkas és fiam Bolyai János, aki az egyik alapítója volt nem-euklideszi geometria; Paul Erdős, több mint negyven nyelven publikált, és akinek Erdős számok továbbra is nyomon követik, és John von Neumann, kulcsfontosságú közreműködő a következő területeken: kvantummechanika és a játékelmélet, a digitális számítástechnika úttörője és a fő matematikus a Manhattan Project. A nevezetes magyar találmányok közé tartozik a ólom-dioxid mérkőzés (Irinyi János), egy fajta karburátor (Bánki Donát, Csonka János), az elektromos (AC) vonatmotor és generátor (Kandó Kálmán), holográfia (Dennis Gábor), A Kálmán szűrő (Rudolf E. Kálmán), És Rubik kocka (Rubik Ernő).

közlekedés

Magyarország fejlett közúti, vasúti, légi és vízi közlekedési rendszerrel rendelkezik. Budapest fontos csomópontként szolgál a magyar vasúti rendszer (MÁV). A fővárost három nagy vasútállomás szolgálja ki, ún Keleti (Keleti), nyugati (nyugati), és Delhi (Déli) pályaudvars (termii). Szolnok Budapesten kívül a legfontosabb vasúti csomópont, míg Tiszai pályaudvar Miskolcon és a főbb állomásokon Szombathely, Győr, Szegedés Székesfehérvár kulcsfontosságúak a hálózathoz is.

Budapest, Debrecen, Miskolc, ill Szeged villamoshálózatuk van. A Budapest metró a második legrégebbi földalatti Metró rendszer a világon; annak vonal 1 1896-ból származik. A rendszer négy sorból áll. A elővárosi vasút rendszer, HÉV, Budapest nagyvárosi körzetében működik. Magyarország teljes hossza körülbelül 1,314 km (816.48 mérföld)magyar: autópálya). A meglévő hálózatot autópálya-szakaszokkal egészítik ki, amelyek már sok gazdaságilag fontos nagyvárost kötnek össze a fővárossal. A kikötők Budapesten találhatók, Dunaújváros és a Baja.

Öt nemzetközi repülőtér van: Budapest Liszt Ferenc (informális nevén "Ferihegy"), Debrecen, Hévíz–Balaton (más néven sármelléki repülőtér), Győr-Pérés Pécs-Pogány, de ebből csak kettő (Budapest és Debrecen) kap menetrend szerinti járatokat. Fapados légitársaság Wizz Air székhelye Ferihegy.

Energia

Paksi Atomerőmű Magyarország villamosenergia-termelésének több mint 50%-át állította elő.

Magyarország teljes energiaellátását uralja fosszilis tüzelőanyagok, És földgáz a legnagyobb részt foglalják el, ezt követi olaj és a szén. 2020 júniusában Magyarország törvényt fogadott el, amely kötelezi magát egy cél elérésére nettó nulla kibocsátás Az ország energia- és klímapolitikájának szélesebb körű átalakításának részeként Magyarország a 2050-ig szóló Nemzeti Energiastratégiát is kiterjesztette, hogy még messzebbre tekintsen, és egy 2030-ig tartó kilátást ad hozzá, amely a szén-dioxid-semleges és költséghatékony energiát helyezi előtérbe, miközben a megerősítésre összpontosít. energiabiztonság és a energiafüggetlenség. Az ország 2050-re kitűzött célja kulcsfontosságú erői közé tartozik megújuló energiaforrások, nukleáris villany, és villamosítás a végfelhasználói ágazatokban. Az energiaszektorban jelentős beruházások várhatók, köztük két új atomenergia-termelő blokk építése. A megújuló energia kapacitása jelentősen nőtt, de az elmúlt években a megújuló szektor növekedése stagnált. Mi több, bizonyos politikák, amelyek korlátozzák a fejlesztést szélenergia várhatóan negatív hatással lesz a megújuló energiaágazatra.

Magyarország üvegházhatást okozó gázok kibocsátása csökkent, miközben a gazdaság egyre kevesebb szénalapú üzemanyagot használ. A független elemzés azonban lehetőséget adott Magyarország számára ambiciózusabb kibocsátáscsökkentési célok kitűzésére.

Demográfiai

Magyarország népsűrűsége by kerület

Magyarország lakossága 9,689,000-ben 2021 millió XNUMX ezer fő volt a KSH adatai szerint, ezzel Közép-Kelet-Európa ötödik legnépesebb országa. az Európai Unió közepes méretű tagállama. Mint a többi korábbinál keleti blokk országai, lakossága jelentősen csökkent a Szovjetunió bukása óta, 10.8-ban 1980 millió fővel tetőzött. Nép sűrűség 107 lakos négyzetkilométerenként, ami körülbelül kétszerese a világ átlag. A lakosság körülbelül 70%-a él városokban, ami jóval meghaladja a globális 56%-os arányt, de alacsonyabb, mint a legtöbb fejlett országban; a magyarok egynegyede él a Budapest nagyváros észak-középső régióban.

Mint a legtöbb európai ország, Magyarország is tapasztal alpótló termékenység; a becsült teljes termékenységi ráta az egy nőre jutó 1.43 gyermek jóval a 2.1-es helyettesítési arány alatt van, és jóval alacsonyabb, mint az 5.59-es csúcs, 1884 gyermek született egy nőre. Következésképpen lakossága fokozatosan csökken, és gyorsan öregszik; az átlagéletkor 42.7 év, a legmagasabbak közé tartozik a világon. Ezt a tendenciát súlyosbította a nagyarányú kivándorlás, különösen a fiatal felnőttek körében, valamint a bevándorlásellenes politika, amely az 1990-es években felgyorsult, de azóta némileg alábbhagyott.

2011-ben a konzervatív kormány programba kezdett a születésszám növelésére etnikai magyarok a hároméves szülési szabadság visszaállításával és a részmunkaidős állások elérhetőségének növelésével; a termékenységi ráta azóta fokozatosan nőtt a 1.27-es legalacsonyabb 2011 gyermek/nőhöz képest, egyes években akár 1.5-re is emelkedik. 2023-ban a népesség 0.77%-kal nőtt az előző évhez képest, ami főként a szomszédos országokból érkező bevándorlók beáramlásának köszönhető. 2015-ben a születések 47.9%-a nőtlen nőtől származott. Várható élettartam 71.96-ben 79.62 év volt a férfiaknál és 2015 év a nőknél, a kommunizmus bukása óta folyamatosan nőtt.

Magyarország két jelentős kisebbségi csoportot ismer el, amelyeket "nemzeti kisebbségnek" neveznek, mivel őseik évszázadok óta a saját régiójukban éltek Magyarországon: a német közösség mintegy 130,000 XNUMX, amely országszerte él, és a roma kisebbség 300,000 876,000 körül van, és főként az ország északi részén él. Egyes tanulmányok a cigányság lényegesen nagyobb számát jelzik Magyarországon (9 XNUMX fő – a lakosság kb. XNUMX%-a). A 2011-es népszámlálás szerint 8,314,029 83.7 XNUMX (XNUMX%) nemzetiségű volt. Magyarok, 308,957 3.1 (XNUMX%) Romani, 131,951 1.3 (XNUMX%) németek, 29,647 0.3 (XNUMX%) szlovákok, 26,345 0.3 (XNUMX%) románokés 23,561 0.2 (XNUMX%) Horvátok Magyarországon; 1,455,883 14.7 90 fő (a teljes lakosság XNUMX%-a) nem nyilatkozott nemzetiségi hovatartozásáról. Így az etnikai hovatartozást nyilatkozók több mint XNUMX%-át magyarok tették ki. Magyarországon egynél több etnikumot is bejelenthetnek az emberek, így az etnikumok összege meghaladja a teljes népesség számát.

Hozzávetőlegesen, körülbelül 5 millió magyar él Magyarországon kívül.

Nyelvek

Közép- és Kelet-Európa ma magyar nyelvűek által lakott régiói

magyar a hivatalos és az uralkodó beszélt nyelv. a magyar az A 13. legszélesebb körben beszélt első nyelv Európában mintegy 13 millió anyanyelvű, és az Európai Unió 24 hivatalos és munkanyelvének egyike. Magyarországon kívül a környező országokban és a diaszpóra magyar közösségeiben is beszélik világszerte. A 2011-es népszámlálás adatai szerint Magyarországon 9,896,333 99.6 9,827,875-an (99%) beszélnek magyarul, közülük XNUMX XNUMX XNUMX-en (XNUMX%) beszélik magyarul. első nyelv, míg 68,458 0.7 ember (XNUMX%) beszéli úgy, mint a második nyelv. Az angol (1,589,180 16.0 1,111,997 beszélő, 11.2%) és a német (XNUMX XNUMX XNUMX beszélő, XNUMX%) a legszélesebb körben beszélt idegennyelv, emellett több elismert kisebbségi nyelv is létezik Magyarországon (örmény, bolgár, horvát, német, görög, román, Romani, ruszin, szerb, szlovák, szlovénés ukrán).

Magyar tagja a Uráli nyelvcsalád, nem rokon semmilyen szomszédos nyelvvel és távoli rokonságban áll a finn és a észt. Beszélők számát tekintve a legnagyobb az uráli nyelvek közül, és az egyetlen beszélt Közép-Európában. Jelentős magyar anyanyelvű populáció él Romániában, Csehországban, Szlovákiában, a volt Jugoszláviában, Ukrajnában, Izraelben és az Egyesült Államokban. Kisebb magyar anyanyelvű csoportok élnek Kanadában, Szlovéniában és Ausztriában, de Ausztráliában, Brazíliában, Argentínában is. Mexikó, Venezuela és Chile. A standard magyar alapja a budapesti beszélt változat. Bár a sztenderd dialektus használata érvényesül, a magyar nyelvnek számos városi és falusi nyelve van nyelvjárások.

Vallás

Magyarország történelmileg keresztény ország. A magyar történetírás a magyar államalapítást I. Istvánéval azonosítja keresztség és a koronázás a Szent Korona i.sz. 1000. István kihirdette Katolicizmus mint államvallás, utódai pedig hagyományosan a Apostoli királyok Az Katolikus Egyház Magyarországon századokon át erős maradt, és a esztergomi érsek rendkívüli időbeli kiváltságokat kapott, mint hercegprímás (hercegprímás) Magyarország.

Szent István király felajánlva a magyar koronát Szűz Mária – Benczúr Gyula festménye, a Szent István Bazilikában

Bár a mai Magyarországnak nincs hivatalos vallás és felismeri vallásszabadság alapjogként az alkotmány preambulumában "elismeri a kereszténység nemzetépítő szerepét". a VII. cikk pedig megerősíti, hogy "az állam közösségi célok érdekében együttműködhet az egyházakkal". A 2011-es népszámlálás kimutatta, hogy a magyarok többsége keresztény (54.2%). Római katolikusok (római katolikusok) (37.1%) és magyar református reformátusok (reformátusok) (11.1%), amelyek ezek mellett a zömét alkotják evangélikusok (evangélikusok) (2.2%), görög katolikusok (1.8%) és más keresztények (1.3%). A zsidó (0.1%), buddhista (0.1%) és muszlim (0.06%) közösségek vannak kisebbségben. A lakosság 27.2%-a nem vallott vallási hovatartozást, 16.7%-a pedig kifejezetten vallástalannak, további 1.5%-a ateistának vallotta magát.

A protestáns kezdeti szakaszában Megújulás, a legtöbb magyar először a lutheránust, majd a kálvinizmust vette át a Magyar Református Egyház formájában. A 16. század második felében a jezsuiták vezetett a Ellenreformáció kampányt, és a lakosság ismét túlnyomórészt katolikussá vált. Ez a hadjárat azonban csak részben sikerült, és a (főleg református) magyar nemesség biztosíthatta a protestánsok istentiszteleti szabadságát. A gyakorlatban ez azt jelentette cuius regio, eius religio; így a legtöbb magyarországi helység történelmileg katolikusként, evangélikusként vagy reformátusként azonosítható. Az ország keleti régiói, különösen Debrecen környéke (a „kálvinista Róma”) szinte teljesen reformátusok maradtak, a román határon túli, történelmileg összefüggő, etnikailag magyar régiókkal közös vonásuk. Ortodox kereszténység Magyarországon az ország etnikai kisebbségeihez kötődnek: örmények, bolgárok, görögök, románok, ruszinok, ukránok és szerbek.

Történelmileg Magyarország adott otthont a jelentős zsidó közösség világháború előtt több mint 800,000 ezer lakossal, de a becslések szerint valamivel több mint 564,000 ezer magyar zsidót öltek meg 1941 és 1945 között a magyarországi holokauszt során. Csak 15. május 9. és július 1944. között több mint 434,000 147 zsidót deportáltak XNUMX vonaton. legtöbbjük Auschwitzba, ahol körülbelül 80%-uk elgázosodott érkezéskor. Néhány zsidó el tudott menekülni, de legtöbbjüket koncentrációs táborokba deportálták, vagy megölték nyilas tagjai. Az 800,000–1941-es Magyarország határain belül élő több mint 1944 255,500 zsidóból mintegy 120,000 XNUMX maradhatott életben. Magyarországon ma körülbelül XNUMX XNUMX zsidó él.

Oktatás

Az oktatás túlnyomórészt állami, a Oktatási Minisztérium. Óvoda-óvoda az oktatás az kötelező és minden három és hat év közötti gyermek számára biztosított, ezt követően tizenhat éves korig szintén kötelező az iskolába járás. Általános Iskola általában nyolc évig tart. Középfokú oktatás három hagyományos iskolatípust foglal magában, amelyek különböző akadémiai szintekre összpontosítanak: a Tornaterem beíratja a legtehetségesebb gyerekeket és felkészíti az egyetemi tanulmányokra; a középfokú szakközépiskolák négy évig tartanak, és a technikum készíti fel a tanulókat szakképzés és a munka világa. A rendszer részben rugalmas és léteznek hidak, a szakiskolát végzettek egy kétéves programot teljesíthetnek például a felsőoktatásba való bejutáshoz. A A nemzetközi matematika és természettudományi tanulmányok trendei A 13–14 éves magyarországi tanulókat a világ legjobbjai közé sorolta matematikából és természettudományból.

Debreceni Egyetem Magyarország legrégebbi, azóta is folyamatosan működő felsőoktatási intézménye 1538.
budapesti Gazdasági Főiskola, az első nyilvános üzleti iskola a világban, ben alapították 1857
A Pécsi Tudományegyetem Magyarország legrégebbi egyeteme. 1367-ben alapította Nagy Lajos király.
Eötvös Loránd Tudományegyetem az egyik legnagyobb és legrangosabb intézmény.

Az egyetemek többsége ilyen közintézmények, a diákok pedig hagyományosan díjfizetés nélkül tanulnak. Az egyetem általános követelménye a Érettségi vizsga. A magyar közvélemény Felsőoktatási A rendszer magában foglalja az egyetemeket és más felsőoktatási intézményeket, amelyek oktatási tanterveket és kapcsolódó fokozatokat adnak a doktori fokozatig, és hozzájárulnak a kutatási tevékenységhez. A hallgatók egészségbiztosítása tanulmányaik végéig ingyenes. A magyar felsőoktatásban fontos az angol és a német nyelv, számos szakon folyik ezeken a nyelveken, ami több ezer érdeklődőt vonz. cserediákok minden évben. Magyarország felsőoktatása és képzése a 44 ország közül a 148. helyre került a Global Competitiveness Report 2014-ben.

Magyarországon nagy hagyománya van a felsőoktatásnak, ami tükrözi a bevett intézmények létezését tudásgazdaság. Az alapított egyetemek közé tartozik néhány legrégebbi a világon, az első volt a Pécsi Tudományegyetem 1367-ben alapították, amely ma is működik, bár 1276-ban az egyetem Veszprém csapatai megsemmisítették Csák Péter de soha nem építették újjá. Zsigmond megalapozott Óbudai Egyetem 1395-ben. Universitas Istropolitana1465-ben alapította Pozsonyban Corvin Mátyás. Nagyszombat Az 1635-ben alapított egyetemet 1777-ben Budára költöztették, és ún Eötvös Loránd Tudományegyetem Ma. A világ első technológiai Intézet - ben alakult Selmecbánya 1735-ben; jogutódja a Miskolci Egyetem Az Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a világ legrégebbi egyetemi rangú és felépítésű műszaki intézete, jogelődjét, az Institutum Geometrico-Hydrotechnicumot 1782-ben alapította. József császár II.

Magyarország a negyedik helyen áll (a szomszédos Románia előtt, Kína, az Egyesült Államok és Oroszország után) a mindenkori éremszámban. Nemzetközi Matematikai Olimpia összesen 336 éremmel, 1959-ből.

Egészség

Szent István Kórház on Üllői sugárút, Budapest. A Szent László Kórházzal együtt Magyarország legnagyobb, a 19. és 20. század fordulóján épült kórházkomplexumát alkotják.

Magyarország fenntartja a univerzális egészségügyi ellátás nagyrészt az állam finanszírozza nemzeti egészségbiztosítás. Szerint a OECD, a lakosság 100%-a az egyetemes egészségbiztosítás fedezi, amely ingyenes gyermekeknek, diákoknak, nyugdíjasoknak, alacsony jövedelműeknek, fogyatékosoknak, egyházi dolgozóknak. Magyarország a GDP 7.2 százalékát költi egészségügyre, fejenként 2,045 dollárt, ebből 1,365 dollárt a kormány biztosít.

Magyarország egyik fő célországa gyógyturizmus Európában, különösen a fogászatban, amelyben részesedése Európában 42%, világszerte pedig 21%. Plasztikai műtét szintén kulcsfontosságú ágazat, az ügyfelek 30%-a külföldről érkezik. Magyarország jól ismert fürdőkultúrájáról és ad otthont számos gyógyfürdő, amelyek vonzzák a "fürdőturizmust".

A fejlett országokhoz hasonlóan a szív- és érrendszeri betegségek a vezető halálokok, 49.4-ban az összes halálozás 62,979%-át (2013 XNUMX) tette ki. Ez a szám azonban 1985-ben tetőzött 79,355 XNUMX halálesettel, és a kommunizmus bukása óta folyamatosan csökken. A második vezető halálok a rák 33,274 26.2-gyel (1990%), amely az XNUMX-es évek óta stagnál. A balesetekben elhunytak száma az 8,760-es 1990-ról 3,654-ra 2013-re csökkent; az öngyilkosságok száma az 4,911-as 1983-ről 2,093-ra 2013-ra csökkent (21.1/100,000 1956 fő), ami XNUMX óta a legalacsonyabb. Magyarország nyugati és keleti része között jelentős egészségügyi különbségek vannak; A szívbetegség, a magas vérnyomás, a szélütés és az öngyilkosság a keleti, zömmel mezőgazdasági és alacsony jövedelmű alföldi régióban elterjedt, a nyugat-dunántúli és közép-magyarországi magas jövedelmű, középosztálybeli térségekben azonban ritka. A dohányzás a vezető halálokok az országban, bár meredeken csökken: a felnőtt dohányosok aránya 19-ban 2013%-ra csökkent a 28-es 2012%-ról olyan szigorú szabályozások miatt, mint az országos dohányzási tilalom minden beltéri nyilvános helyen. valamint a dohányértékesítésnek az állami irányítás alatt álló „Nemzeti Dohányboltokra” való korlátozása.

Magyarország a A 17. legbiztonságosabb ország a világon, 1.3 100,000 főre XNUMX emberölési rátával.

kultúra

Építészet

Eszterháza Palota, a „Magyar Versailles”, in Fertőd, Győr-Moson-Sopron megye

Magyarország ad otthont a Európa legnagyobb zsinagógája1859-ben épült Mór ébredés stílus 3,000 fő befogadására alkalmas; a Európa legnagyobb gyógyfürdője1913-ban fejeződött be a Modern Reneszánsz stílus és a budapesti Városligetben található; az egyik Európa legnagyobb bazilikája; a a második legnagyobb területi apátság a világban; és a legnagyobb ókeresztény nekropolisz Olaszországon kívül. A figyelemre méltó építészeti stílusok közé tartozik historizmus és a Szecesszió, vagy inkább a szecesszió több változata. A magyar szecesszió a historizmussal ellentétben a nemzeti építészeti sajátosságokra épül. Figyelembe véve a magyarság keleti származását, Lechner Ödön, a magyar szecesszió legjelentősebb alakja, kezdetben az indiai és szír építészet, majd a hagyományos magyar díszítőtervek ihlette. Ily módon az építészeti stílusok eredeti szintézisét hozta létre. Ezeket háromdimenziós építészeti elemekre alkalmazva készítette el a szecesszió Magyarországra jellemző változatát. Lechner stílusától elfordulva, de megközelítéséből ihletet merítve a „Fiatalok” csoportja (Fiatalok), amely tartalmazza Kós Károly és Zrumeczky Dezső, a hagyományos magyar építészet jellegzetes struktúráit és formáit használta ugyanezen cél elérése érdekében.

román Ják apátság, Vas megye1220 és 1256 között épült

Budapest a két fő stílus mellett a más európai országokból származó trendek helyi változatait is megjeleníti. A Sezession from Bécs, a német Jugendstil, a belga és francia szecesszió, valamint az angol és finn építészet hatása mind tükröződik a 20. század fordulóján épült épületekben. Lajta Béla kezdetben Lechner stílusát vette át, majd az angol és finn irányzatokból merített ihletet; miután érdeklődést váltott ki a Egyiptomi stílusában végre eljutott a modern építészethez. Árkay Aladár majdnem ugyanazt az utat járta be. Medgyaszay István kidolgozta saját stílusát, amely különbözött Lechnerétől, stilizált hagyományos motívumokat használva dekoratív minták létrehozására betonban. Az iparművészet területén a szecesszió elterjedésének előmozdításáért elsősorban az 1896-ban megnyílt Dekoratív Művészeti Iskola és Múzeum volt a felelős.

A külföldiek váratlanul "felfedezték", hogy a polgárok jelentős része régi és építészetileg értékes épületekben él. Budapest belvárosában szinte az összes épület mintegy száz éves, vastag falakkal, magas mennyezettel, homlokfalakon motívumokkal.

zene

A magyar zene főként tradicionális magyar népzene és olyan neves zeneszerzők zenéjét, mint pl Liszt Ferenc és a Bartók Béla, akit a legnagyobb magyar zeneszerzők között tartanak számon. Más neves zeneszerzők is Ernst von Dohnányi, Franz Schmidt, Kodály Zoltán, Gabriel von Wayditch, Rudolf Wagner-Régeny, Lajtha László, Franz Lehár, Kálmán Imre, Veress Sándor és a Rózsa Miklós. A magyar hagyományos zene általában erős daktilus ritmus, mivel a nyelv mindig minden szó első szótagján hangsúlyos.

Magyarországon a kortárs komolyzene neves zeneszerzői vannak, Ligeti György, Kurtág György, Eötvös Péter, Kodály Zoltán és a Jeney Zoltán közöttük. Bartók a 20. század legjelentősebb zenészei közé tartozott. Zenéjét az általa tanulmányozott magyar és a környező népzenei hagyományok témái, módozatai, ritmikai mintái lendítették fel, amelyeket kortársai hatásával szintetizált saját jellegzetes stílusába.

Liszt Ferenc, minden idők egyik legnagyobb zongoristája; neves zeneszerző és karmester

A népzene a nemzeti identitás kiemelkedő része, és jelentős volt azokban az egykori országrészekben, amelyek – az 1920-as trianoni békeszerződés óta – olyan szomszédos országokhoz tartoznak, mint Románia, Szlovákia, Lengyelország és különösen Dél-Szlovákiában és Erdélyben. A Liszt vezette zeneakadémia megalakulása után ill Erkel FerencMagyarország jelentős számú művészzenészt hozott létre:

Bartók Béla, a 20. század elején nagy hatású zeneszerző; egyik alapítója etnomuzikológia

Broughton azt állítja, hogy Magyarország "fertőző hangzása meglepően hatott a szomszédos országokra (talán a közös osztrák-magyar történelemnek köszönhetően), és nem ritka a magyar hangzású dallamok hallása Romániában, Szlovákiában és Lengyelországban". Erős a Szabolcs-Szatmár területen és a Dunántúl délnyugati részén, a horvát határ közelében. A Busójárás A mohácsi karnevál egy nagy magyar népzenei rendezvény, amelyen korábban a nagy múltú és elismert Bogyiszló Zenekar.

A magyar komolyzene régóta „magyar előzményekből és magyar földön készült kísérlet a népdal tudatos zenei kultúra zenei világának megteremtésére”. Bár a magyar felső osztálynak régóta kulturális és politikai kapcsolatai vannak Európa többi részével, ami az európai zenei eszmék beáramlását eredményezte, a vidéki parasztok úgy tartották fenn saját hagyományaikat, hogy a 19. század végére a magyar zeneszerzők a vidéki alkotásokból meríthessenek. parasztzene egy magyar klasszikus stílus (újra)teremtésére. Bartók például Kelet-Közép-Európa népdalait gyűjtötte össze, így Romániából és Szlovákiából is, Kodály pedig inkább a sajátosan magyaros zenei stílus megteremtésében érdekelt.

A magyarországi kommunista uralom idején (1944–1989) a Dalbizottság átvizsgálta és cenzúrázta a populáris zenét a felforgatás és az ideológiai tisztátalanság nyomai után. Azóta azonban a magyar zeneipar fellendülésnek indult, sikeres előadókat produkálva a következő területeken dzsessz mint például trombitás Tomsits Rudolf, zongoraművész-zeneszerző Binder Károly és a magyar népi modernizált formában Sebő Ferenc és a Sebestyén Márta. A magyar rock három óriása, illés, Metró és a omega, továbbra is nagyon népszerű, különösen az Omega, amely Németországban és azon túl, valamint Magyarországon is követi. Régebbi veterán underground zenekarok, mint pl Beatrice, az 1980-as évektől szintén népszerűek maradnak.

Irodalom

Az ábécé a Székely-magyar rovásírás. Az ország uralkodása alatt áttért a latin ábécére Szent István király (1000-1038).

A legrégibb időkben a magyar nyelvet a rovásírásszerű írás (bár a modern értelmezésben nem használták irodalmi célokra). Az ország áttért a Latin ábécé században, I. István uralkodása alatt keresztyénizálták. A legrégebbi megmaradt magyar nyelvű írásos emlék töredéke a A tihanyi apátság alapító oklevele (1055), amely több magyar kifejezést tartalmaz, köztük a szavakat feheruuaru rea meneh hodu utu rea, "fel a katonai úton Fehérvár" A dokumentum többi része latinul íródott.
A legrégebbi fennmaradt teljes magyar nyelvű szöveg a Temetési beszéd és ima (Halotti beszéd és könyörgés) (1192–1195), latin prédikáció fordítása. A legrégebbi megmaradt magyar költemény az ómagyar Mária siralmai (Ómagyar Mária-siralom), szintén (nem túl szigorú) fordítás latinból, a XIII. Ez egyben a legrégebbi fennmaradt uráli vers. A magyar történelemről szóló első krónikák közé tartoztak Gesta Hungarorum (A magyarok tettei) az általában nevezett ismeretlen szerző Névtelenés Gesta Hunnorum et Hungarorum (A hunok és a magyarok tettei) Kézai Simon. Mindkettő latin nyelvű. Ezek a krónikák keverik a történelmet a legendákkal, így történelmileg nem mindig hitelesek. Egy másik krónika a Képes krónika (Illusztrált krónika), amely számára íródott Nagy Lajos.

Reneszánsz irodalom Mátyás király uralkodása alatt virágzott. Janus Pannonius, bár latinul írt, a magyar irodalom egyik legjelentősebb személyisége, a korszak egyetlen jelentős magyar humanista költője. Az első nyomdát is Mátyás uralkodása alatt alapították, a Hess András Budán. Az első Magyarországon nyomtatott könyv a Chronica Hungarorum. A korszak legjelentősebb költői voltak Balassi Bálint és a Zrínyi Miklós. Balassi költészete középkori hatásokat mutat, versei három részre oszthatók: szerelmes költemények, háborús versek és vallásos költemények. Zrínyi legjelentősebb műve, az eposz Szigeti veszedelem (A Sziget veszedelme, 1648/49-ben íródott) hasonló módon írják a Iliász és elmeséli a hősiest Szigetvári csata, ahol a dédapja a szigetvári vár védelmében halt meg. A vallásos irodalmi művek közül a legfontosabb a Biblia fordítása Károlyi Gáspár (a második magyar bibliafordítás a történelemben), a protestáns lelkész Gönc, 1590. A fordítás az úgynevezett Vizsolyi Biblia, a város után, ahol először megjelent.

Petőfi Sándor, magyar költő és forradalmár

A magyar felvilágosodás mintegy ötven évvel a franciák után következett be Felvilágosodás. Az első felvilágosult írók voltak Mária Teréziatestőrei (Bessenyei György, Batsányi János és mások). A kor legnagyobb költői voltak Csokonai Mihály és a Berzsenyi Dániel. A nyelvreform legnagyobb alakja az volt Kazinczy Ferenc. A magyar nyelv ettől kezdve minden típusú tudományos magyarázat számára alkalmassá vált, emellett számos új szót alkottak az új találmányok leírására.

A magyar irodalom az utóbbi időben Magyarország határain kívül is ismertté vált (leginkább német, francia és angol fordítások révén). Néhány modern magyar szerző Németországban és különösen Olaszországban vált egyre népszerűbbé Márai Sándor, Esterházy Péter, Nádas Péter és a Kertész Imre. Utóbbi a holokausztot túlélő, 2002-ben irodalmi Nobel-díjas kortárs zsidó író. A magyar irodalom és a magyar költészet régebbi klasszikusai Magyarországon kívül szinte teljesen ismeretlenek maradtak. Arany János19. századi magyar költő, a mai napig nagyon kedvelt Magyarországon (főleg balladagyűjteménye), számos más „igazi klasszikus” mellett, mint pl. Petőfi Sándor, az 1848-as forradalom költője, Ady Endre, Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, József Attila, Radnóti Miklós és a Pilinszky János. További ismert magyar szerzők Jókai Mór. Karinthy Frigyes, Krasznahorkai László, Móra Ferenc, Gárdonyi Géza, Móricz Zsigmond, Efraim Kison, Gárdonyi Géza, Arthur Koestler, Molnár Ferenc, Elie Wiesel, Mikszáth Kálmán, Illyés Gyula, Szentkuthy Miklós, Szabó Magda és a Vizinczey István.

Konyha

Hagyományos ételek, mint például a világhírű gulyás (gulyás pörkölt vagy gulyás leves) kiemelten szerepel a magyar konyhában. Az ételeket gyakran ízesítik paprika (őrölt pirospaprika), magyar újítás. A különleges paprikafajtából nyert paprikapor a tipikus magyar konyha egyik leggyakrabban használt fűszere. Sűrű, nehéz tejföl ún tejföl gyakran használják egy étel ízének lágyítására. A híres magyar forró folyami halászlé ún halászleves or halászlé általában többféle buggyantott hal gazdag keveréke.

A többi étel az csirkepaprikás, libamáj libamájból készült, pörkölt pörkölt, vadas, (vadpörkölt zöldségleves és gombóc), pisztráng mandulával és sós és édes galuskával, mint túrós csusza, (gombóc friss túró sajt és sűrű tejföl). A desszertek közé tartozik az ikonikus Dobos torte, rétesek (rétes), almával, cseresznyével, mákkal vagy sajttal töltve, Gundel palacsinta, szilvás gombóc (szilvás gombóc), somlói gombócok, desszert levesek, mint hűtve meggyleves és szelídgesztenye püré, gesztenyepüré (főtt gesztenye cukorral és rummal pépesítve, morzsára vágva, tejszínhabbal felöntve). Perec és a kifli széles körben népszerű sütemények.

A csárda a legjellegzetesebb magyar fogadótípus, egy régi stílusú taverna, ahol hagyományos ételeket és italokat kínálnak. Borozó általában egy hangulatos, régimódi borozót jelöl, fogó egy sör- vagy borospince és a söröző egy olyan kocsma csapolt sört és néha ételeket kínál. A bisztró egy olcsó étterem, gyakran önkiszolgálóval. Az büfé a legolcsóbb hely, bár lehet, hogy a pultnál állva kell enni. elnevezésű cukrászdában péksüteményeket, süteményeket, kávét szolgálnak fel cukrászda, míg egy eszpresszó egy kávézó.

A híres Tokaj bor. Úgy hívták Vinum Regum, Rex Vinorum ("Királyok bora, borok királya") írta XIV. Louis Franciaországból.

Pálinka egy gyümölcspálinka, amelyet az alföldi gyümölcsösökben termett gyümölcsökből készítenek. Magyarországon őshonos szeszes ital, sokféle ízben kapható, beleértve a sárgabarackot is.barack) és cseresznye (cseresznye). Azonban a szilva (szilva) a legnépszerűbb íz. A sör sok hagyományos magyar ételhez illik. Az öt fő magyar sörmárka: Borsodi, fészer, Arany Ászok, Kõbányaiés Dreher. Az emberek hagyományosan nem koccintgatják a poharukat vagy a bögréjüket sörivás közben. A magyar kultúrában él egy városi legenda, hogy az osztrák tábornokok söröspoharukat koccintva ünnepelték a kivégzést. a 13 aradi vértanú 1849-ben. Sokan még mindig követik a hagyományt, bár a fiatalabbak gyakran megtagadják, arra hivatkozva, hogy a fogadalom csak 150 évre szól.

Magyarország ideális borkészítésre, és az ország számos régióra osztható. A rómaiak szőlőt hoztak Pannóniába, és a Kr.u. V. századra kiterjedt szőlőültetvényekről vannak feljegyzések a mai Magyarország területén. A magyarok keletről hozták borászati ​​ismereteiket. Alapján Ibn Ruszta, a magyar törzsek már jóval korábban ismerkedtek a borkészítéssel a Kárpát-medence meghódítása. A különböző borvidékek nagyon sokféle stílust kínálnak: az ország fő termékei az elegáns, testes, jó savtartalmú száraz fehérek, bár összetett édes fehérek (Ez az), elegáns (Eger) és testes, robusztus vörösek (Falvak és a Szekszárd). A főbb fajták: Olaszrizling, Hárslevelű, Furmint, Pinot gris vagy Szürkebarát, Chardonnay (fehérek), Kékfrankos (ill Kékfrankos németül), Kadarka, Portugál, Zweigelt, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc és a Merlot. A leghíresebb magyarországi borok Tokaji Aszu és a Egri Bikaver. TokajA tokaji borvidékről származó borok címkézésére használják, magyarul "tokaji" vagy "tokaji" jelöléssel. A tokaji bort számos nagy író és zeneszerző érdemelte ki, köztük Beethoven, Liszt, Schubert és a Goethe; Joseph Haydnkedvenc bora egy tokaji volt. XV és a Nagy Frederick próbálták felülmúlni egymást, amikor Tokajival vendégelték meg a vendégeket. Napóleon III évente 30–40 hordó tokajit rendelt a francia királyi udvarban. Gusztáv III Svédország szerette Tokajit. Oroszországban az ügyfeleket is beleértve Nagy Péter és a Erzsébet császárné, Míg a Nagy Katalin tulajdonképpen egy orosz helyőrséget alapított Tokaj városában azzal a céllal, hogy rendszeres borszállítást biztosítson Saint Petersburg.

Több mint 150 éve negyven magyar fűszernövény keverékéből készült a likőr egyedülálló. Az Unicum egy keserű, sötét színű likőr, amely aperitifként vagy étkezés után is fogyasztható, így segíti az emésztést.

Népművészet

Magyarok hagyományos ruhákban / népviseletben táncolnak a csárdás

Ugrós (ugrótáncok) régi stílusú táncok, amelyek a Középkor. Az ugrók közé tartoznak a régi stílusú zenével kísért szóló vagy páros táncok, erdélyi pásztor- és egyéb szólóembertáncok, menettáncok, valamint középkori fegyvertáncok maradványai. Karikázó egy körtánc, amelyet nők adnak elő népdalok éneklésével. Csárdás században kifejlesztett újabb stílusú táncok, amelyek hímzett jelmezeket és energikus zenét foglalnak magukban. A Csárdás a férfiak bonyolult csizmacsapkodó táncaitól az ősi női körtáncokig mutatja be a falvakban ma is ünnepelt magyar néptánc fertőző tombolását. Verbunkos szóló férfitánc, amely az osztrák-magyar hadsereg toborzó előadásaiból alakult ki. A legényes a vidéken élő magyar nemzetiségűek férfi szólótánca Kalotaszeg Erdély régiója. Bár általában fiatal férfiak táncolják, idősebbek is táncolhatják. A táncot általában egy-egy táncos szabad stílusban adja elő egy zenekar előtt. A nők úgy vesznek részt a táncban, hogy oldalra állnak sorba, és verseket énekelnek vagy kiabálnak, miközben a férfiak táncolnak. Minden férfi számos pontot (táncmondatot) hajt végre, jellemzően négytől nyolcig, ismétlés nélkül. Minden pont négy részből áll, amelyek mindegyike négy számot tart. Az első rész általában mindenkinek ugyanaz (csak néhány variáció van).

A 18. század elején formálódott ki a magyar népművészet mai stílusa, amely mindkettőt magába foglalja. Reneszánsz és a barokk elemek, a területtől függően, valamint perzsa Sassanid befolyásolja. A virágok és a levelek, néha egy madár vagy egy spiráldísz, a fő díszítőelemek. A leggyakoribb dísz a virág, amelynek középpontja pávatollszemre emlékeztet. A magyar parasztság körében is felvirágzott egykor-olykor a népművészetnek csaknem minden Európában másutt művelt megnyilvánulása, kerámiájuk és textíliájuk a legfejlettebb. Textilművészetük legszebb vívmányai a hímzések, amelyek régiónként változnak. A kalotaszegiek elbűvölő keleti dizájn termékei, főként egyetlen színben – piros, kék vagy fekete – varrva. Puha vonalú, a hímzéseket oltárterítőkre, párnahuzatokra és lepedőre alkalmazzák.

A Sárköz és a Matyóföld régiók készítik a legszebb hímzéseket. A női sapkák általában olyan finom fekete-fehér mintákat mutatnak be, mint a csipke, és az emberek csodálatosan finom művészi érzéséről tanúskodnak. A női viseletre alkalmazott hímzésmotívumok faldíszként is átkerültek a modern használatra alkalmas terítőkre és futókra.

Sport

Magyarország férfi vízilabda-válogatott a világ legjobbjai között tartják számon, ő tartja az olimpiai aranyok és összesített érmek világcsúcsát.

magyar sportolók sikeres versenyzők voltak a Nyári Olimpiai Játékok. Magyarország a 9. helyen áll összesen 511 éremmel minden idők nyári olimpiai játékok érmeinek száma. Magyarországon a harmadik legtöbb Olimpiai érmek egy főre jutó és a második legtöbb egy főre jutó aranyérmet a világon. Magyarország történelmileg jeleskedett az olimpiai vízisportokban. Ban ben vízilabda a férfi magyar csapat a jelentős előnnyel vezető éremgyőztesés úszásban a férfiakét és a a nőkét mindketten az ötödik legeredményesebbek. Magyarország vezet az összesített éremszámban kenuzás és kajakozás. Magyarország 2018-ban megszerezte első aranyérmét a téli olimpián férfi rövidpályás gyorskorcsolyában négyfős csapattal: Burján Csaba, Shaolin Sándor Liu, Shaoang Liués Knoch Viktor.

Magyarország számos globális sporteseménynek adott otthont, köztük a 1997-es amatőr ökölvívó világbajnokság, 2000-es vívó világbajnokság, 2001-es gyorskorcsolya-világbajnokság, 2008-as Egyetemközi Világjátékok, 2008-as modern öttusa világbajnokság, 2010-es ITU világbajnokság sorozat, 2011 IIHF World Championship, 2013-es vívó világbajnokság, 2013-as birkózó világbajnokság, 2014 Masters atlétikai világbajnokság, 2017. évi vizes világbajnokság és a 2017-as judo világbajnokság, csak az elmúlt két évtizedben. Ezek mellett Magyarország számos európai szintű tornának adott otthont, pl 2006-os vizes Európa-bajnokság, 2010-os vizes Európa-bajnokság, 2013-as Judo Európa-bajnokság, 2013-as karate Európa-bajnokság, 2017. évi ritmikus gimnasztika Európa-bajnokság és 4 mérkőzésnek adott otthont a UEFA Euro 2020, amelyeket a 67,889 XNUMX férőhelyes új többcélú Puskás Ferenc Stadion.

A Magyar Nagydíj in Formula One került megrendezésre a Hungaroring Budapesten kívül, amely körúttal rendelkezik FIA 1. fokozatú jogosítvány. 1986 óta a verseny egy forduló Formula One Világbajnokság. A pályát először 2016 elején újították fel teljesen, és bejelentették, hogy a Grand Prix szerződését további öt évvel, 2026-ig meghosszabbítják.

sakk népszerű és sikeres sportág, a magyar játékosok összesítésben a nyolcadik legerősebbek a rangsorban Sakk Világszövetség. Körülbelül 54 van Nagymesterek és 118 Nemzetközi mesterek, ami több, mint benne Franciaország or Egyesült Királyság. Polgár Judit általában úgy tartják a legerősebb minden idők női sakkozója. A világ legjobbjai közül néhány szablya a sportolók történelmileg Magyarországról is érkeztek, 2009-ben pedig a Magyarország férfi jégkorong-válogatott kvalifikáltak az elsőre IIHF World Championship, 2015-ben a második világbajnokságra kvalifikálták magukat a legfelsőbb osztályban.

Futball

Puskás Ferenc, a 20. század legnagyobb élvonalbeli góllövője. A FIFA Puskás-díj tiszteletére nevezték el.

Magyarország három olimpiai labdarúgó-bajnoki címet nyert, és a második helyen végzett 1938 és a 1954 FIFA világkupák, és a harmadik be euro 1964. Magyarország az 1950-es években forradalmasította a sportot, lefektette a taktikai alapokat teljes futball és uralja a nemzetközi futballt azzal Aranycsapat ("Aranycsapat"), amely tartalmazza Puskás Ferenc, a 20. század legjobb gólkirálya, akinek a FIFA dedikált legújabb díja, a Puskás-díj. A korszak csapatának van a második minden idők legmagasabb Football Elo minősítése a világon, 2166-tal, és a futballtörténelem egyik leghosszabb veretlensége, több mint négy éven keresztül 31 meccs óta veretlen.

Az aranykor utáni évtizedekben Magyarország fokozatosan gyengült, bár mostanában minden tekintetben megújulás tapasztalható. A Magyar Gyermek Labdarúgó-szövetség 2008-ban alakult, az utánpótlás fejlődésével. Ők látták vendégül a 2010-es UEFA Futsal Bajnokság Budapesten és Debrecenben, először a MLSZ megrendezett a UEFA döntős torna. Emellett a nemzeti csapatok is produkáltak néhány meglepő sikert, például verést euro 2004 győztes Görögország 3-2 és a 2006 FIFA World Cup győztes Olaszország 3-1. Alatt UEFA Euro 2016 Magyarország nyert F csoport és végül a nyolcaddöntőben vereséget szenvedtek.

Média

A kommunista korszakban (1945–1989) Magyarországon a tömegtájékoztatás főként alávetett volt sztálinista kontroll. A 2020-as években a főbb televíziós csatornák közé tartozik TV2 és a RTL és rádióhálózatok közé tartozik a Karc FM és a Radio 1. Egyes napilapok, mint pl Magyar Hírlap, már nem adnak ki nyomtatott verziót, hanem csak online jelenlétet tartanak fenn, mások pedig az elmúlt években bezártak. Sok sajtóorgánum "összeolvadt és konglomerátumot alkotott". Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány.

Lásd még:

Megjegyzések

  1. ^ Magyarországon az emberek többféle etnikai identitást vallhatnak, így az összeg meghaladja a 100%-ot.

Referenciák

  1. ^ "A magyar himnusz mögötti történet". Jules S. Vállay. Archiválva innen Az eredeti A 10 október 2017. Lekért 8 May 2017.
  2. ^ a b "Magyarország Alaptörvénye" (PDF). Magyar állam. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 29 június 2014. Lekért 8 May 2017.
  3. ^ Vukovich, Gabriella (2018). Mikrocenzus 2016 – 12. Nemzetiségi adatok [2016. évi mikrocenzus – 12. Etnikai adatok] (PDF). Központi Statisztikai Hivatal (magyar nyelven). Budapest. ISBN 978-963-235-542-9. Lekért 10 január 2019.
  4. ^ a b c d "Hungarian census 2011 / Országos adatok (National data) / 1.1.4.2. A népesség nyelvismeret és nemek szerint (population by speak language), 1.1.6.1 A népesség anyanyelv, nemzetiség és nemek szerint (population by anyanyelv és ethnicity), 2.1.7.1 .XNUMX A népesség vallás, felekezet, és fontosabb demográfiai ismérvek szerint (population by vallás, felekezet és főbb demográfiai mutatók) (Hungarian)". Ksh.hu. Lekért 30 szeptember 2014.
  5. ^ Encyclopedia Americana: Szív Indiának. Vol. 1. Scholastic Library Pub. 2006. p. 581. ISBN 978-0-7172-0139-6.
  6. ^ British Columbia Egyetem. Középkorkutatási Bizottság, Középkori és reneszánsz történeti tanulmányok, Committee for Medieval Studies, University of British Columbia, 1980, p. 159
  7. ^ "Magyarország". CIA The World Factbook. Lekért 27 március 2014.
  8. ^ "CIA World Factbook weboldal". Lekért Június 3 2009.
  9. ^ "22.1.1.1. A népesség és a létfontosságú események főbb mutatói". www.ksh.hu. Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Lekért 9 február 2022.
  10. ^ a b c d "World Economic Outlook Database, 2023. április". IMF.org. Nemzetközi Valutaalap. 2023. április.
  11. ^ "Gini-együttható egyenértékű rendelkezésre álló jövedelem – EU-SILC felmérés". ec.europa.eu. Eurostat. Lekért 9 augusztus 2021.
  12. ^ „2021/2022-es humán fejlődési jelentés” (PDF). Az ENSZ Fejlesztési Programja. 8 szeptember 2022. Lekért 8 szeptember 2022.
  13. ^ "Urali (finnugor) nyelvek, Az uráli (finnugor) nyelvek osztályozása, a beszélők jelenlegi számával és elterjedési területeivel (utolsó frissítés: 24. szeptember 201.)". helsinki.fi. 6. június 2017. Lekért Június 6 2017.
  14. ^ „Magyarország a Kárpát-medencében” (PDF). Gubcsi Lajos, dr. 6. június 2017. Lekért Június 6 2017.
  15. ^ Acta Orientalia Academiae Scientiarum Hungaricae. Vol. 36. Magyar Tudományos Akadémia (Magyar Tudományos Akadémia). 1982. p. 419.
  16. ^ Kristó Gyula – Barta János – Gergely Jenő: Magyarország története előidőktől 2000-ig (History of Hungary from the prehistory to 2000), Pannonica Kiadó, Budapest, 2002, ISBN 963-9252-56 5-, p. 687, pp. 37, pp. 113 ("Magyarország a 12. század második felére jelentős európai tényezővé, középhatalommá vált"/"By the 12th century Hungary lett an important European constituent, lett a middle power", "A Nyugat részévé vált Magyarország ... /Magyarország a Nyugat része lett"), 616–644
  17. ^ "Ausztria-Magyarország, TÖRTÉNELMI BIRODALOM, EURÓPA". Encyclopædia Britannica. 6 június 2017. Lekért Június 6 2017.
  18. ^ Richard C. Frucht (31. december 2004.). Kelet-Európa: Bevezetés az emberekbe, a földekbe és a kultúrába. ABC-CLIO. o. 360. ISBN 978-1-57607-800-6.
  19. ^ "Trianon, szerződés". A Columbia Encyclopedia. 2009.
  20. ^ "Az 4. június 1920-én Trianonban aláírt szerződés, a szövetséges és társult hatalmak és Magyarország közötti békeszerződés szövege, valamint a jegyzőkönyv és a nyilatkozat szövege". Lekért Június 10 2009.
  21. ^ Magyarország: The Unwilling Satellite Archivált 16. február 2007-án a Wayback Machine John F. Montgomery, Magyarország: The Unwilling Satellite. Devin-Adair Company, New York, 1947. Reprint: Simon Publications, 2002.
  22. ^ Tamás, A Magyar Királyi Honvédség a II, oldal. 11
  23. ^ Hanrahan, Brian (9. május 2009.). „Magyarország szerepe az 1989-es forradalmakban”. BBC News.
  24. ^ "1989. évi XXXI. törvény az Alkotmány módosításáról" [1989. évi XXXI. törvény az Alkotmány módosításáról]. Magyar Közlöny (magyar nyelven). Budapest: Pallas Lap- és Könyvkiadó Vállalat. 44 (74): 1219. 23. október 1989.
  25. ^ "Az EU-tagság előnyei". Magyar Kereskedelmi és Iparkamara. 6. június 2017. Archiválva innen Az eredeti A 8 június 2017. Lekért Június 6 2017.
  26. ^ https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20220909IPR40137/meps-hungary-can-no-longer-be-considered-a-full-democracy
  27. ^ https://www.hrw.org/news/2022/08/04/hungarys-authoritarian-leader-no-gift-us-conservatives
  28. ^ Higgott, Richard A.; Cooper, Andrew Fenton (1990). "Középhatalmi vezetés és koalícióépítés: Ausztrália, a Cairns-csoport és a kereskedelmi tárgyalások uruguayi fordulója". Nemzetközi szervezet. 44 (4): 589-632. két:10.1017 / S0020818300035414. ISSN 0020-8183. JSTOR 2706854. S2CID 153563278.
  29. ^ a b OECD (27. június 2013.). „OECD egészségügyi adatok: szociális védelem”. OECD egészségügyi statisztikák (adatbázis). két:10.1787/data-00544-en. Lekért 14 július 2013.
  30. ^ a b Eurydice. „Kötelező oktatás Európában 2013/2014” (PDF). Európai Bizottság. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 6 november 2013. Lekért 19 May 2014.
  31. ^ "Magyarország Nobel-díjasai, még 13 magyar kapott Nobel-díjat". Magyar Tudományos Akadémia. Lekért 2 április 2022.
  32. ^ "Az egy aranyéremre jutó lakosságszám. Magyarország rendelkezik a második legmagasabb egy főre jutó aranyéremmel a világon. Összességében 175 aranyérem van 2016-ig". medalspercapita.com.
  33. ^ Magyar irodalom – „A populáris költészet az egyetlen igazi költészet – vélekedett Petőfi Sándor, az egyik legnagyobb magyar költő, akinek legjobb versei a világirodalom remekei közé tartoznak”., Encyclopædia Britannica, 2012-es kiadás
  34. ^ Szalipszki, 12. old
    Az országot "széles körben" a "zene otthonának" tekintik.
  35. ^ "STADAT – 4.5.3. Magyarországra beutazások száma és a kapcsolódó ráfordítások motiváció szerint (2009–)". Központi Statisztikai Hivatal. Lekért Június 2 2022.
  36. ^ „Nemzetközi szervezetek Magyarországon”. Külügyminisztérium. Archiválva innen Az eredeti A 13 március 2016. Lekért 20 november 2016.
  37. ^ Benjamin Golden, Peter (2011). "Tanulmányok az eurázsiai sztyeppék népeiről és kultúráiról". Editura Academiei Române: 23.
  38. ^ Király Péter (1997). A magyarok elnevezése a korai európai forrásokban (A magyarok nevei a korai európai forrásokban) /In: Honfoglalás és nyelvészet/. Budapest: Balassi Kiadó. p. 266. ISBN 978-963-506-108-2. Archivált Az eredeti A 13 április 2014. Lekért 7 október 2015.
  39. ^ Peter F. Sugar, szerk. (22. november 1990.). Magyarország története. Indiana University Press. p. 9. ISBN 978-0-253-20867-5.
  40. ^ Berta, Árpad. Die chasarische Benennung der Ungarn.
  41. ^ Balázs György, Szelényi Károly, Magyarok: egy európai nemzet születése, Corvina, 1989, p. 8
  42. ^ Alan W. Ertl, Európa megértése felé: A kontinentális integráció politikai gazdasági pontossága, Universal-Publishers, 2008, p. 358
  43. ^ ZJ Kosztolnyik, Magyarország a korai Árpádok alatt: 890-1063, Kelet-Európai Monográfiák, 2002, p. 3
  44. ^ "Urali etimológia : Lekérdezés eredménye". starling.rinet.ru.
  45. ^ a b c Kershaw, Stephen P. (2013). A Római Birodalom rövid története: Felemelkedés és bukás. London. Constable & Robinson Ltd. ISBN 978-1-78033-048-8.
  46. ^ a b c Scarre, Chris (2012). A római császárok krónikája: Róma birodalmi uralkodóinak uralkodói feljegyzései. London. Thames & Hudson Ltd. ISBN 978-0-500-28989-1.
  47. ^ Kelly, Christopher (2008). A hun Attila: Barbár terror és A római birodalom bukása. London. A Bodley-fej. ISBN 978-0-224-07676-0.
  48. ^ Bóna István (2001). "Dáciától Erdélyig: A nagy népvándorlások időszaka (271–895); A gepidák királysága; A gepidák a hun kor alatt és után". Köpecziben Béla; Barta, Gábor; Makkai László; Mócsy András; Szász Zoltán (szerk.). Erdély története. Kanadai Magyar Kutatóintézet (Terjeszti: Columbia University Press). ISBN 0-88033-479 7-.
  49. ^ Gubcsi Lajos, Magyarország a Kárpát-medencében, HM Zrínyi Média Kft., 2011
  50. ^ Skutsch, Carl, szerk. (2005). A világ kisebbségeinek enciklopédiája. New York: Routledge. p. 158. ISBN 1-57958-468 3-.
  51. ^ Luthar, Oto, szerk. (2008). Közötti föld: Szlovénia története. Frankfurt am Main: Peter Lang GmbH. ISBN 9783631570111.
  52. ^ Encyclopedia Americana. Vol. 24. Grolier Incorporated. 2000. p. 370.
  53. ^ Egy országtanulmány: Magyarország. Szövetségi Kutatási Osztály, Library of Congress. Lekért 6 március 2009.
  54. ^ a b "Magyar (magyar) népvándorlás, 9. század". Eloznik.org.uk. Archiválva innen Az eredeti A 6 október 2008. Lekért 20 szeptember 2009.
  55. ^ Eredet és nyelv. forrás: Amerikai Kongresszusi Könyvtár.
  56. ^ Peter B. Golden, Nomádok és szomszédaik az orosz sztyeppén: törökök, kazárok és Qipchaqok, Ashgate/Variorum, 2003. „A tizedik századi bizánci források, amelyek nem etnikai, hanem kulturális értelemben beszéltek, széles körben ismerték el a terjedés zónáját, amikor a kazár földeket „Kelet Tourkiának”, Magyarországot pedig „Nyugati Tourkiának” nevezték. Carter Vaughn Findley, A törökök a világtörténelemben Archivált 5. február 2016-án a Wayback Machine, Oxford University Press, 2005, p. 51, Peter B. Golden, „Imperial Ideology and the Sources of Political Unity among the Pre-Činggisid Nomads of Western Eurázsia” című művére hivatkozva. Archivum Eurasiae Medii Aevi 2. (1982), 37–76. Golden, Peter B. (2003. január). Nomádok és szomszédaik az orosz sztyeppén. ISBN 9780860788850.
  57. ^ a b Stephen Wyley (30. május 2001.). "Magyarország magyarjai". Geocities.com. Archiválva innen Az eredeti A 21 október 2009. Lekért 20 szeptember 2009.
  58. ^ Peter Heather (2010). Birodalmak és barbárok: migráció, fejlődés és Európa születése. Pan Macmillan. p. 227. ISBN 978-0-330-54021-6.
  59. ^ Zsoldos Attila, Szent István és hazája: újszülött királyság Közép-Európában: Magyarország, Lucidus, 2001, p. 40
  60. ^ Ázsia Utazás Európába. "Hungaria Travel Information | Asia Travel Europe". Asiatravel.com. Archiválva innen Az eredeti A 5 szeptember 2008. Lekért 21 november 2008.
  61. ^ Encyclopaedia Britannica, inc (2002). Encyclopedia Britannica. Encyclopaedia Britannica. ISBN 978-0-85229-787-2.
  62. ^ "Marko Marelic: A bizánci és szláv világ". Korcula.net. Archivált Az eredeti A 10 október 2017. Lekért 3 augusztus 2017.
  63. ^ "Magyarország az amerikai történelem tankönyvekben". magyar-történelem.hu. Archivált Az eredeti A 6 február 2009. Lekért 3 augusztus 2017.
  64. ^ "Magyarország, tények és történelem röviden". Erwin.bernhardt.net.nz. Lekért 3 augusztus 2017.
  65. ^ Ladislav Heka (2008. október). "Hrvatsko-ugarski odnosi od sredinjega vijeka do nagodbe iz 1868. s posebnim osvrtom na pitanja Slavonije" [Horvát-magyar kapcsolatok a középkortól az 1868-as kiegyezésig, a szlavóniai kérdés külön áttekintésével]. Scrinia Slavonica (horvátul). 8 (1): 152-173. ISSN 1332-4853. Lekért 16 október 2011.
  66. ^ Molnár Miklós (2001). Magyarország tömör története. Cambridge University Press. p. 46. ISBN 978-0-521-66736-4.
  67. ^ "Hungarianhistory.com" (PDF). Lekért 25 november 2010.
  68. ^ A mongol invázió: az utolsó Árpád királyok, Encyclopædia Britannica – "Az ország lakosságának körülbelül a felét veszítette el, az incidencia az Alföld 60 százalékától (egyes részein 100 százalék) a Dunántúl 20 százalékáig terjedt; Erdélynek csak egy része és északnyugati része vált le meglehetősen enyhén."
  69. ^ Autonómiák Európában és Magyarországon. Írta: Hévizi Józsa.
  70. ^ cs. "Magyarország nemzeti és történelmi jelképei". Nemzetijelkepek.hu. Archiválva innen Az eredeti A 29 július 2008. Lekért 20 szeptember 2009.
  71. ^ Engel Pál (2005). Szent István birodalma: A középkori Magyarország története. IBTauris. p. 109. ISBN 978-1-85043-977-6.
  72. ^ a b "Magyarország – Britannica Online Encyclopedia". Britannica.com. Lekért 21 november 2008.
  73. ^ "Magyarország – A Bibliotheca Corviniana Gyűjtemény: UNESCO-CI". Portal.unesco.org. Archiválva innen Az eredeti A 18 március 2008. Lekért 21 november 2008.
  74. ^ „Magyarország – Reneszánsz és Reformáció”. Countrystudies.us. Lekért 20 szeptember 2009.
  75. ^ "Egy országtanulmány: Magyarország". Geography.about.com. Archiválva innen Az eredeti A 8 július 2012. Lekért 20 szeptember 2009.
  76. ^ Kontler László, "Magyarország története" p. 145
  77. ^ Inalcik Halil: "Az Oszmán Birodalom"
  78. ^ Dávid Géza; Fodor Pál (2007). Váltságdíjrabszolgaság az oszmán határok mentén: (XNUMX. század eleje – tizennyolcadik század eleje). SIMA ROMBUSZHAL. o. 203. ISBN 978-90-04-15704-0.
  79. ^ Csepeli, György (2. június 2009.). "A magyar nacionalizmus változó oldalai – A nacionalizmus újravizsgálása | Társadalomkutatás | Cikkek keresése a BNET-en". Findarticles.com. Archiválva innen Az eredeti A 9 július 2012. Lekért 20 szeptember 2009.
  80. ^ "Ch7 Magyarország rövid demográfiai története" (PDF). Archivált Az eredeti (PDF) A 4 február 2011. Lekért 20 szeptember 2009.
  81. ^ Lendvai Pál (2003). A magyarok: Ezerévnyi győzelem a vereségben. C. Hurst & Co. Publishers. p. 152. ISBN 978-1-85065-673-9.
  82. ^ Peter N Stearns, A modern világ oxfordi enciklopédiája, 4. kötet, Oxford University Press, 2008, p. 64
  83. ^ Jeszenszky Géza: „Kelet-Svájctól” az etnikai tisztogatásig, beszéd a Duquesne History Forumon, 17. november 2000. A szerző Magyarország egykori egyesült államokbeli nagykövete, 1990 és 1994 között külügyminiszter volt.
  84. ^ Péter László, Martyn C. Rady, Peter A. Sherwood: Kossuth Lajos sas szó...: Kossuth születésének kétszázadik évfordulója alkalmából elhangzott dolgozatok (101. oldal)
  85. ^ Frojimovics Kinga (1999). Zsidó Budapest: Műemlékek, rítusok, történelem. Közép-európai Egyetemi Kiadó. p. 67. ISBN 978-963-9116-37-5.
  86. ^ "WorldWar2.ro – Ofensiva Armatei 2 romane in Transilvania". Worldwar2.ro. Lekért 3 augusztus 2017.
  87. ^ François Bugnion (2003). A Vöröskereszt és a Háborús Áldozatok Védelmének Nemzetközi Bizottsága. Macmillan oktatás. ISBN 978-0-333-74771-1.
  88. ^ Molnár Miklós (2001). Magyarország tömör története. Cambridge University Press. p. 262. ISBN 978-0-521-66736-4.
  89. ^ Nyugat-Európa: Kihívás és változás. ABC-CLIO. 1990. 359–360. ISBN 978-1-57607-800-6.
  90. ^ Márton konyha (2014). Európa a háborúk között. Routledge. o. 190. ISBN 9781317867531.
  91. ^ Romsics Ignác (2002). A történelmi Magyarország lebontása: A trianoni békeszerződés, 1920 A CHSP Magyar szerzők sorozatának 3. száma Kelet-európai monográfiák. Társadalomtudományi monográfiák. p. 62. ISBN 9780880335058.
  92. ^ Dixon JC Vereség és leszerelés, szövetséges diplomácia és katonai politika Ausztriában, 1918–1922. Associated University Presses 1986. p. 34.
  93. ^ Sharp A. Versailles-i telep: Béketeremtés az első világháború után, 1919–1923[állandó holt láncszem]. Palgrave Macmillan 2008. p. 156. ISBN 9781137069689
  94. ^ Macartney, CA (1937). Magyarország és utódai: A trianoni békeszerződés és következményei 1919–1937. Oxford University Press.
  95. ^ Bernstein, Richard (9. augusztus 2003.). Kelet a Dunán: Magyarország tragikus évszázada. A New York Times. Lekért 15 március 2008.
  96. ^ a b J. Lee Ready (1995), Második világháború. Nemzet nemzetenként, London, Cassell, 130. oldal. ISBN 1-85409-290 1-
  97. ^ Mike Thomson (13. november 2012.). – A BBC tehetett volna többet a magyar zsidók megsegítéséért?. BBC (brit műsorszolgáltató). A BBC minden nap sugározta a háborúról szóló híreket, általános híreket és véleménycikkeket a magyar politikáról. De ezek között a közvetítések között voltak olyan döntő dolgok, amelyekről nem esett szó, amelyek magyar zsidók ezreit figyelmeztethették volna a német megszállás esetén várható borzalmakra. A BBC Magyar Szolgálatának 1942-es politikáját meghatározó feljegyzésben ez áll: "Egyáltalán nem szabad említeni a zsidókat". 1943-ban a BBC lengyel szolgálata közvetítette a megsemmisítéseket. A zsidókkal szembeni hallgatási politikáját mégis az 1944. márciusi német invázióig követték. A tankok begördülése után a Magyar Szolgálat figyelmeztetéseket sugárzott. De akkor már késő volt "Sok magyar zsidó, aki túlélte a deportálást, azt állította, hogy nem tájékoztatták őket vezetőik, senki sem mondta el nekik. De rengeteg bizonyíték van arra, hogy tudhatták" - mondta David Cesarani, professzor. történelemből a Royal Holloway-n, a Londoni Egyetemen.
  98. ^ "Auschwitz: Kronológia". Ushmm.org. Lekért 13 február 2013.
  99. ^ Herczl, Moshe Y. A kereszténység és a magyar zsidóság holokausztja (1993) online
  100. ^ "A holokauszt Magyarországon". Egyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeum; Holokauszt Enciklopédia.
  101. ^ Alfred de Zayas "Raoul Wallenberg": Dinah Shelton Encyclopedia of Genocide (Macmillan Reference 2005, 3. kötet)
  102. ^ Braham, Randolph (2004): Mentőakciók Magyarországon: Mítoszok és valóság, Kelet-európai negyedévente 38 (2): 173 – 203.
  103. ^ Bauer, Yehuda (1994): Jews for Sale?, Yale University Press.
  104. ^ Bilsky, Leora (2004): Transformative Justice: Israeli Identity on Trial (Law, Meaning and Violence), University of Michigan Press.
  105. ^ Bridge, Adrian (5. szeptember 1996.). "A magyar zsidók rácsodálkoznak arany jövőjükre". A Független. Lekért 20 április 2009.
  106. ^ Prauser, Steffen; Rees, Arfon (2004. december). „A német közösségek kiűzése Kelet-Európából a második világháború végén” (PDF). EUI munkadokumentum HEC 2004/1. San Domenico, Firenze: Európai Egyetemi Intézet. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 1 október 2009. Lekért 5 augusztus 2013.
  107. ^ "www.magyar-history.hu". magyar-történelem.hu. Archivált Az eredeti A 28 május 2016. Lekért 3 augusztus 2017.
  108. ^ Chicagói Egyetem. Társadalomtudományi Osztály, Human Relations Area Files, inc., Tanulmány a kortárs Csehszlovákiáról, University of Chicago for the Human Relations Area Files, inc., 1955, Idézet „1947 januárjában a magyarok panaszkodtak, hogy magyarokat hurcolnak el Szlovákiából Csehországba kényszermunkára.
  109. ^ S. Pogány István (1997). A tévedések kijavítása Kelet-Európában. Manchester University Press. p. 202. ISBN 978-0-7190-3042-0.
  110. ^ Alfred J. Rieber (2000). Kényszermigráció Közép- és Kelet-Európában, 1939–1950. Psychology Press. p. 50. ISBN 978-0-7146-5132-3. Az intézkedés alapjául az a köztársasági elnöki rendelet szolgált, amely a hasznos munkát nem végző személyeket munkavállalásra kötelezte. Ennek eredményeként a Szovjetunió Külügyminisztériumának dokumentációja szerint hozzávetőleg 50,000 XNUMX magyart küldtek a csehországi gyárakba és mezőgazdasági vállalkozásokba dolgozni.
  111. ^ Kanadai Szlávisok Szövetsége, Revue canadienne des slavistes, 25. kötet, Canadian Association of Slavists., 1983
  112. ^ Magyarody SJ, The East-Central European Syndrome: Unsolved konfliktus in the Carpathian Basin, Matthias Corvinus Pub., 2002
  113. ^ Fenyvesi Anna (2005). Magyar nyelvi elérhetőség Magyarországon kívül: Tanulmányok a magyarról mint kisebbségi nyelvről. John Benjamins Kiadó. p. 50. ISBN 978-90-272-1858-2.
  114. ^ Norman M. Naimark (1995). Az oroszok Németországban: A szovjet megszállási övezet története, 1945–1949. Harvard University Press. p. 70. ISBN 978-0-674-78405-5.
  115. ^ Borhi László (2004). Magyarország a hidegháborúban, 1945–1956: az Egyesült Államok és a Szovjetunió között. Közép-európai Egyetemi Kiadó. p. 57. ISBN 978-963-9241-80-0.
  116. ^ Richard Bessel; Dirk Schumann (2003). Élet a halál után: Európa kulturális és társadalomtörténetének megközelítései az 1940-es és 1950-es években. Cambridge University Press. o. 142. ISBN 978-0-521-00922-5.
  117. ^ Cseres Tibor (1993). Titoista atrocitások Vajdaságban, 1944–1945: Szerb Vendetta Bácskában. Hunyadi Pub. ISBN 978-1-882785-01-8.
  118. ^ Alfred de Zayas "A szörnyű bosszú" (Palgrave/Macmillan 2006)
  119. ^ "Granville/frm" (PDF). Lekért 20 szeptember 2009.
  120. ^ "Magyarország "elfelejtett" háborús áldozatai". BBC News. 7. november 2009. Lekért 4 február 2010.
  121. ^ "Az év embere, a föld és az emberek". Time. 7. január 1957. Archiválva Az eredeti A 17 október 2007. Lekért 9 október 2006.
  122. ^ Findley, Carter V. és John Rothney. Huszadik századi világ. hatodik kiad. Boston: Houghton Mifflin, 2006. 278.
  123. ^ "Magyarország 1956-os agyelszívása", BBC News, 23. október 2006
  124. ^ *Maddison, Angus (2006). A világgazdaság. OECD Publishing. p. 185. ISBN 978-92-64-02261-4.
  125. ^ Béres Attila (6. május 2018.). "Hogyan lettünk a világ hetedik űrhajós nemzete? – Nyolc magyar, aki nélkül nem történhetett volna meg". qubit (magyar nyelven). Lekért December 14 2019.
  126. ^ Watkins, Theyer. „Magyarország gazdaságtörténete és gazdasága”. sjsu.edu. San José Állami Egyetem Közgazdaságtudományi Tanszék. Archiválva innen Az eredeti A 7 december 2014. Lekért 6 augusztus 2014.
  127. ^ "Magyarország elkeríti a határt Szerbiával, hogy megállítsa a migránsokat". Reuters. 17 június 2015. Lekért 28 augusztus 2015.
  128. ^ Anemona Hartocollis; Dan Bilefsky és James Kanter (3. szeptember 2015.). "Magyarország megvédi a migránsok kezelését a pályaudvari káosz közepette". A New York Times. Lekért 3 szeptember 2015.
  129. ^ Barbara Surk & Stephen Castle (17. október 2015.). "Magyarország lezárja a határt, megváltoztatja a menekültek útját". A New York Times. Lekért 17 október 2015.
  130. ^ Krekó Péter és Juhász Attila, A magyar szélsőjobb: társadalmi kereslet, politikai kínálat és nemzetközi kontextus (Stuttgart: ibidem Verlag, 2017), ISBN 978-3-8382-1184-8. online áttekintés
  131. ^ Rankin, Jennifer (12. szeptember 2018.). "Az EP-képviselők megszavazzák a Magyarország elleni fellépést az Orbán-féle szigorítás miatt". Az őrző. Lekért 24 szeptember 2018.
  132. ^ Czeglédi, Zsolt (4. március 2020.). "Megvan az első két fertőzött, Magyarországot is elérte a járvány" (magyar nyelven). A Mediaworks Hungary Zrt. MTI. Archiválva innen Az eredeti A 5 március 2020. Lekért 5 március 2020.
  133. ^ "Meghalt az első magyar beteg". koronavirus.gov.hu. 15. március 2020. Lekért 17 március 2020.
  134. ^ "Az egész országban jelen van a koronavírus". index.hu. 18. március 2020. Lekért 18 március 2020.
  135. ^ Autokratizálódási hullámok – Növekszik az ellenállás: Demokrácia jelentés, 2020 Archivált 30. március 2020-án a Wayback Machine, V-Dem Intézet, Göteborgi Egyetem (2020. március).
  136. ^ a b Krekó, Péter; Enyedi, Zsolt (2018). "Orbán's Laboratory of Illiberalism". Journal of Democracy. 29 (3): 39-51. két:10.1353/jod.2018.0043. ISSN 1086-3214. S2CID 158956718. Archivált az eredetiből 30. november 2020-én. Lekért 25 január 2021.
  137. ^ "Dropping the Democratic Facade". Freedom House. Archivált az eredetiből 10. május 2020-én. Lekért 23 október 2020.
  138. ^ "Hungary Becomes First 'Partly Free' EU Nation in Democracy Gauge". Bloomberg.com. 5 Február 2019. Archivált az eredetiből 25. november 2020-én. Lekért 23 október 2020.
  139. ^ Reuters, Story by (15 June 2021). "A magyar parlament a 2022-es választások előtt LMBT-ellenes törvényt fogadott el". CNN. Archivált az eredetiből 2. július 2021-én. Lekért Június 25 2021. {{cite web}}: |last= általános neve van (segít)
  140. ^ Dinerstein, Eric; Olson, David; Joshi, Anup; Vynne, Carly; Burgess, Neil D.; Wikramanayake, Eric; Hahn, Nathan; Palminteri, Suzanne; Hedao, Prashant; Noss, Reed; Hansen, Matt; Locke, Harvey; Ellis, Erle C; Jones, Benjamin; Borbély, Károly Viktor; Hayes, Randy; Kormos, Cirill; Martin, Vance; Crist, Eileen; Sechrest, Wes; Price, Lori; Baillie, Jonathan EM; Weeden, Don; Szopós, Kierán; Davis, Crystal; Sizer, Nigel; Moore, Rebecca; Thau, David; Nyírfa, Tanya; Potapov, Péter; Turubanova, Szvetlana; Tyukavina, Alexandra; de Souza, Nadia; Pintea, Lilian; Brito, José C.; Llewellyn, Othman A.; Miller, Anthony G.; Patzelt, Annette; Ghazanfar, Shahina A.; Timberlake, Jonathan; Klöser, Heinz; Shennan-Farpón, Yara; Kindt, Roeland; Lillesø, Jens-Peter Barnekow; van Breugel, Paulo; Graudal, Lars; Voge, Maianna; Al-Shammari, Khalaf F.; Saleem, Mohamed (2017). "Ökorégió alapú megközelítés a fél földi birodalom védelmére". Bioscience. 67 (6): 534-545. két:10.1093/biosci/bix014. ISSN 0006-3568. PMC 5451287. PMID 28608869.
  141. ^ Grantham, HS; Duncan, A.; Evans, TD; Jones, KR; Beyer, HL; Schuster, R.; Walston, J.; Ray, JC; Robinson, JG; Callow, M.; Clements, T.; Costa, HM; DeGemmis, A.; Elsen, PR; Ervin, J.; Franco, P.; Goldman, E.; Goetz, S.; Hansen, A.; Hofsvang, E.; Jantz, P.; Jupiter, S.; Kang, A.; Langhammer, P.; Laurance, WF; Lieberman, S.; Linkie, M.; Malhi, Y.; Maxwell, S.; Mendez, M.; Mittermeier, R.; Murray, NJ; Possingham, H.; Radachowsky, J.; Saatchi, S.; Samper, C.; Silverman, J.; Shapiro, A.; Strassburg, B.; Stevens, T.; Stokes, E.; Taylor, R.; Tear, T.; Tizard, R.; Venter, O.; Visconti, P.; Wang, S.; Watson, JEM (2020). "Az erdők antropogén módosulása azt jelenti, hogy a fennmaradó erdők mindössze 40%-a rendelkezik magas ökoszisztéma integritással – Kiegészítő anyag". Nature Communications. 11 (1): 5978. Bibcode:2020NatCo..11.5978G. két:10.1038/s41467-020-19493-3. ISSN 2041-1723. PMC 7723057. PMID 33293507.
  142. ^ "Magyarország éghajlata: Átlaghőmérséklet, időjárás hónaponként, Magyarország időjárási átlagai". Climate-Data.org. Lekért 21 november 2018.
  143. ^ Andrew Speedy. "Magyarország". Fao.org. Archiválva innen Az eredeti A 4 december 2008. Lekért 21 november 2008.
  144. ^ „Magyarország a hatodik helyen áll a környezetvédelem terén”. Caboodle.hu. 10. december 2007. Archiválva innen Az eredeti A 23 február 2014. Lekért 29 May 2010.
  145. ^ "Áder április 2014-ra tűzte ki a 6-es választás időpontját". 18. január 2014. Archiválva Az eredeti A 1 február 2014. Lekért 18 január 2014.
  146. ^ "Magyarországi választások: Orbán Viktor miniszterelnök a győzelem felé tart". BBC News, 6 április 2014.
  147. ^ Az országgyűlési képviselők választásáról szóló 2011. évi CCIII. törvényt. In.: Magyar Közlöny. 2011. évi, 165. sz., 41095-41099. p.
  148. ^ "Életbe lép az új választójogi törvény". Magyar Nemzet (magyar nyelven). 29. december 2011. Archiválva innen Az eredeti A 13 május 2012. Lekért 2 január 2012.
  149. ^ "2018 – Nemzeti Választási Iroda". Országos Választási Iroda (magyar nyelven). Lekért 18 március 2018.
  150. ^ Gergely András, Máthé Gábor: A magyar állam: ezer év Európában (megjelenés: 2000)
  151. ^ Hantos Elemér: Az angol és a magyar alkotmány Magna Carta (1904)
  152. ^ John M. Merriman, JM Winter, Európa 1789-től 1914-ig: az ipar és a birodalom korának enciklopédiája, Charles Scribner's Sons, 2006, p. 140, ISBN 978-0-684-31359-7
  153. ^ Tadayuki Hayashi, Hiroshi Fukuda, Régiók Közép- és Kelet-Európában: múlt és jelen, Szláv Kutatóközpont, Hokkaido Egyetem, 2007, p. 158, ISBN 978-4-938637-43-9
  154. ^ Katerina Zacharia (2008). Hellenizmusok: kultúra, identitás és etnicitás az ókortól a modernitásig. Ashgate Publishing, Ltd. o. 237. ISBN 978-0-7546-6525-0.
  155. ^ "Magyarország Kúria". Országos Igazságügyi Hivatal. Lekért 12 May 2014.
  156. ^ Interpol belépés Letöltve: 15. május 2007.
  157. ^ „Magyar Főkonzulátus Los Angeles”. losangeles.mfa.gov.hu. Lekért Június 3 2022.
  158. ^ "Követségek Budapesten". Kulugyminiszterium.hu. 2014. Lekért 16 április 2020.
  159. ^ „Nemzetközi szervezetek Magyarországon”. Külügyminisztérium. Archiválva innen Az eredeti A 13 március 2016. Lekért 20 november 2016.
  160. ^ „Vucic és Orbán hivatalossá teszi „különleges kapcsolatát”". Euractiv. 10 szeptember 2021.
  161. ^ "A magyar-ukrán kapcsolatok újabb mélypontra kerültek a csapatok bevetésével kapcsolatban Archivált 31. március 2019-án a Wayback Machine". Új Európa. 26 március 2018.
  162. ^ Quinn Hargitai (13. február 2017.). "A globális feszültségekkel és konfliktusokkal teli világban kedves és szokatlan, hogy két ország, amelyeknek nincs is közös határa, egyetlen napot szánnak arra, hogy megbecsüljék barátságukat.". BBC. Lekért 14 szeptember 2021.
  163. ^ „2017-es költségvetés: Magyarország jövőre 3.7 milliárd euróval többet költ a kelleténél”. hungarytoday.hu. 28. április 2016. Lekért 28 április 2016.
  164. ^ „Átdolgozott magyar IT-biztonsági politika”. Nemzeti Kiberbiztonsági Központ. Lekért 20 november 2016.
  165. ^ Magyar Közlöny, Magyarország Hivatalos Lapja (PDF). Magyar Közlöny. 20. november 2016. Lekért 20 november 2016.
  166. ^ "portal.ksh.hu/portal/page?_pageid=37,412178&_dad=portal&_schema=PORTAL#sett". portal.ksh.hu. Archivált Az eredeti A 19 március 2006. Lekért 23 január 2021.
  167. ^ "Világbank országbesorolása". Archivált Az eredeti A 24 május 2008. Lekért 30 szeptember 2014.
  168. ^ "A gazdasági komplexitás atlasza, @HarvardGrwthLab". atlas.cid.harvard.edu. 2018.
  169. ^ "Magyarország". Nemzetközi Valutaalap. Lekért 29 április 2017.
  170. ^ "A külkereskedelmi többlet 604 millió euró volt decemberben". Központi Statisztikai Hivatal. 10. március 2016. Lekért 10 március 2016.
  171. ^ "GDP – összetétel, végfelhasználás szerint". CIA World Factbook. 2016. Archiválva innen Az eredeti A 12 február 2018. Lekért 11 március 2016.
  172. ^ "Magyarország". CIA World Factbook. 2016. Lekért 11 március 2016.
  173. ^ "Magyarország exportpartnerei". CIA World Factbook. 2016. Archiválva innen Az eredeti A 12 február 2018. Lekért 11 március 2016.
  174. ^ UNWTO Tourism Highlights, 2015-ös kiadás. 10 március 2016. két:10.18111 / 9789284416899. ISBN 9789284416899.
  175. ^ "Elektronika". HIPA. Archiválva innen Az eredeti A 23 október 2015. Lekért 11 március 2016.
  176. ^ "A 15-64 évesek foglalkoztatási rátája 68.3%-ra nőtt". KSH. Lekért 30 augusztus 2017.
  177. ^ "4.1%-ra csökkent a munkanélküliségi ráta". Központi Statisztikai Hivatal. Lekért 26 október 2017.
  178. ^ „Globális 500 – Országok: Magyarország – Fortune”. Pénz. 23. július 2012. Lekért Június 10 2013.
  179. ^ "Top – Magyarország". startupRANKING. Lekért 10 március 2016.
  180. ^ "A világ a GaWC 2010 szerint". lboro.ac.uk. 13. április 2010. Lekért 12 May 2014.
  181. ^ Istrate, Emilia. "Global MetroMonitor | Brookings Institution". Brookings.edu. Archiválva innen Az eredeti A 5 június 2013. Lekért Június 10 2013.
  182. ^ "Magyarország GDP-je (IMF, 2016 becslés) 265.037 milliárd dollár x 39% = 103,36 milliárd dollár.". Portfólió online pénzügyi folyóirat. Lekért Június 10 2013.
  183. ^ „A városok globális versenyképességének benchmarkingja” (PDF). Economist Intelligence Unit. 2012. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 9 július 2014. Lekért 12 May 2014.
  184. ^ "hngary.com". hngary.com. 2017. Lekért 28 augusztus 2018.
  185. ^ "Monetáris politika". Magyar Nemzeti Bank. Lekért 10 március 2016.
  186. ^ Központi Statisztikai Hivatal. „K+F kiadások a GDP százalékában 2020”. www.ksh.hu. Lekért 21 április 2022.
  187. ^ "A Bloomberg innovációs index". Bloomberg. Lekért 2 április 2022.
  188. ^ „Globális Innovációs Index 2021”. Szellemi Tulajdon Világszervezete. Egyesült Nemzetek. Lekért 5 március 2022.
  189. ^ „Globális Innovációs Index 2019”. www.wipo.int. Lekért 2 szeptember 2021.
  190. ^ "RTD – tétel". ec.europa.eu. Lekért 2 szeptember 2021.
  191. ^ „Globális innovációs index”. INSEAD tudás. 28. október 2013. Archiválva Az eredeti A 2 szeptember 2021. Lekért 2 szeptember 2021.
  192. ^ „Globális innovációs index”. Cornell Egyetem, INSEAD, És a Szellemi Tulajdon Világszervezete. Lekért 2 április 2022.
  193. ^ "K+F kutatók (millió főre vetítve)". Világbank.
  194. ^ „Globális Innovációs Index – ELEMZÉS – Magyarország”. Cornell Egyetem, INSEAD, És a Szellemi Tulajdon Világszervezete.
  195. ^ "Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal". NRDI Iroda.
  196. ^ "MTA és Tudomány (Infograpihcs)". Magyar Tudományos Akadémia.
  197. ^ "Az MTA Kutatóközpontjai és Intézetei". Magyar Tudományos Akadémia.
  198. ^ "Magyarország Nobel-díjasai". Magyar Tudományos Akadémia.
  199. ^ a b c d Nemzetközi Energiaügynökség (16. december 2021.). "Hungary – Countries & Regions". Párizs: IEA. Lekért 24 May 2022.
  200. ^ "Population of Hungary 1800–2020". Statista. Lekért 20 február 2023.
  201. ^ "A világ ténykönyve". Cia.gov. Lekért 30 szeptember 2014.
  202. ^ Max Roser (2014), "A teljes termékenységi ráta a világon az elmúlt évszázadokban", Az adatvilágunk, Gapminder Alapítvány
  203. ^ "World Factbook EUROPE : MAGYARORSZÁG", The World Factbook, 12 2018 július
  204. ^ "Population of Hungary 1800–2020". Statista. Lekért 20 február 2023.
  205. ^ Stolz, Joëlle (11. január 2011.). "A magyar kormány hazaküldi a nőket babát szülni". Az őrző. Lekért 3 augusztus 2017.
  206. ^ Leitner Attila (16. február 2023.). "Magyarország lakossága 9.6 millió, a népszámlálás szerint". A Budapest Times. Lekért 20 február 2023.
  207. ^ "Magyarország lakossága 2023 (élő)". worldpopulationreview.com. Lekért 20 február 2023.
  208. ^ "Eurostat – Táblázatok, grafikonok és térképek interfészének (TGM) táblázata". ec.europa.eu. Lekért 3 augusztus 2017.
  209. ^ "A World Factbook várható élettartama". A World Factbook. 29. szeptember 2021.
  210. ^ "Központi Statisztikai Hivatal (KSH) törzsstatisztika". Központi Statisztikai Hivatal. Lekért 30 szeptember 2014.
  211. ^ A roma népesség területi megoszlásának változása Magyarországon az elmúlt évtizedekben A roma lakosság területi eloszlásának változásai Magyarországon az elmúlt évtizedekben. ksh.hu Letöltve: 1. január 2018.
  212. ^ Ennyi roma él Magyarországon. hvg.hu. Letöltve: 15. július 2018.
  213. ^ „Magyar népszámlálás 2011 – végleges adatok és módszertan” (PDF) (magyar nyelven). Központi Statisztikai Hivatal.
  214. ^ Európai Bizottság. "Hivatalos nyelvek". Lekért 29 július 2014.
  215. ^ „2011. évi magyarországi népszámlálási jelentés” (PDF). ksh.hu.
  216. ^ "Magyarország Alaptörvénye" (PDF). Parlament.hu. Magyar Országgyűlés. Lekért 2 augusztus 2014.
  217. ^ „Magyarország 2011-es alkotmánya” (PDF).
  218. ^ "Tények és statisztikák". Reformatus.hu. 4. március 2013. Lekért 26 március 2013.
  219. ^ Braham, Randolph L. (2016). A népirtás politikája: A holokauszt Magyarországon. Vol. 2. New York: Columbia University Press. p. 1509. ISBN 978-0880337113.
  220. ^ Braham 2016, p. 771, 774–775.
  221. ^ "Utcára vonul a zsidó élet a magyarországi Judafesten". Észak-Amerikai Zsidó Szövetség. 9. május 2012. Archiválva innen Az eredeti A 16 október 2013. Lekért 4 március 2013.
  222. ^ Myles, Robert (9. február 2013.). "Magyarország: Új zsinagóga Budapestnek, de erősödik az antiszemitizmus". Digitális folyóirat. Archivált az eredetiről 15. március 2013-án. Lekért 4 március 2013.
  223. ^ UNESCO-UNEVOC (2013. október). „Magyarországi szakképzés”. Lekért 19 May 2014.
  224. ^ „Globális versenyképességi rekord 2013/2014”. Archivált Az eredeti (PDF) A 4 június 2011. Lekért 19 May 2014.
  225. ^ "Az ingyenes biztosításra jogosultak listája, Országos Egészségpénztár, 2013" (PDF).
  226. ^ "Dőzsölők és szűkölködők – Miből gazdálkodnak az egyházakban?, Figyelő (financial status of the churches in Hungary, Hungarian)". Figyelo.hu. Archivált Az eredeti A 17 április 2015. Lekért 3 augusztus 2017.
  227. ^ "Egészségi állapot". stats.oecd.org. Lekért 11 április 2019.
  228. ^ „Magyarország élenjáró a fogászati ​​turizmusban Európában – BudapestAgent.com”. Budapestagent.com. 20 június 2012. Lekért 3 augusztus 2017.
  229. ^ a b "Magyarország célja a fogászati ​​turizmus nagyobb harapása". Bbj.hu. Lekért 3 augusztus 2017.
  230. ^ "19%-kal nőtt a fogászati ​​turizmusfejlesztési klinikák forgalma". Bbj.hu. Lekért 3 augusztus 2017.
  231. ^ "A Magyar Turizmus népszerűsíti a gyógyturizmust – IMTJ". Imtj.com. Lekért 3 augusztus 2017.
  232. ^ "Az egészségügyi turizmus jó egészségben". Imtj.com. Lekért 3 augusztus 2017.
  233. ^ a b c d "STADAT – 1.1. Népesség, népmozgalom (1900–)". Ksh.hu. Lekért 3 augusztus 2017.
  234. ^ "Egészségjelentés 2016" (PDF). Oefi.hu. Archivált Az eredeti (PDF) A 4 április 2016. Lekért 3 augusztus 2017.
  235. ^ "450 millió forintot szán a kormány a dohányértékesítési monopóliumot segítő cégnek". Bbj.hu. Lekért 3 augusztus 2017.
  236. ^ "Globális békeindex" (PDF). Archivált Az eredeti (PDF) A 29 április 2019. Lekért 7 április 2019.
  237. ^ "Általános információ a budapesti diáklakásokról és épülettípusokról". Budapest Sarok. Archiválva innen Az eredeti A 14 december 2010. Lekért December 11 2010.
  238. ^ Szabolcsi Bár a magyar felső rétegnek régóta kulturális és politikai kapcsolatai vannak Európa többi részével, ami az európai zenei eszmék beáramlásához vezetett, a vidéki parasztok megőrizték saját hagyományaikat úgy, hogy a 19. század végére a magyar zeneszerzők a falusi parasztságra támaszkodhattak. zene egy magyar klasszikus stílus (újra)teremtésére. Például, Bartók Béla és a Kodály ZoltánMagyarország két leghíresebb zeneszerzője arról ismert, hogy népi témákat használ saját zenéiben.
  239. ^ Szalipszki, p. 12
    Az országot "széles körben" a "zene otthonának" tekintik.
  240. ^ Broughton, 159–167
  241. ^ Szabolcsi, A magyar zenei fejlődés sajátos feltételei
    „Minden magyar előzményekből és magyar földön végzett kísérlet egy tudatos zenei kultúra (a népzenétől eltérő zeneszerzők által írt zene) megteremtésére ösztönösen vagy tudatosan a népdal zenei világának széleskörű és egyetemes fejlesztésére törekedett. A népköltészet és a népzene mélyen beágyazódott a kollektív magyar népi kultúrába, és ez az egység akkor sem szűnt meg hatni, amikor egyéni alkotó művészek, előadók, költők adták és fejezték ki."
  242. ^ "Szabolcsi". Mek.oszk.hu. Lekért 20 szeptember 2009.
  243. ^ "Sulinet: Magyar növény-e a paprika?". Sulinet.hu. Archiválva innen Az eredeti A 20 június 2008. Lekért 21 november 2008.
  244. ^ Gundel, Károly (1992). Gundel magyar szakácskönyve. Budapest: Corvina. ISBN 963-13-3600-X. OCLC 32227400.oldal 23
  245. ^ Czégény, Clara Margaret (2006). Heléna magyar örökség receptjei. Álomgép Kiadó. ISBN 978-0-9780254-0-3.
  246. ^ "Sörhelyzet, Magyarország 2016 – Gault&Millau kalauz – Gault&Millau Magyarország". Archivált Az eredeti A 4 március 2017. Lekért 19 március 2017.
  247. ^ "Koccintás sörrel" (magyar nyelven). 17. június 2005. Archiválva innen Az eredeti A 9 március 2009. Lekért 29 július 2011.
  248. ^ "127/2009. (IX. 29.) FVM rendelet" (magyar nyelven). Nemzeti Jogszabálytár / National Legislation (Magyarország). Lekért 2 április 2022.
  249. ^ Ian Spencer Hornsey, The Chemistry and Biology of Wineking, Royal Society of Chemistry, 2007, p. 49, ISBN 9780854042661
  250. ^ Ez a világhírű édes, topáz színű bor, amely az angol nyelvterületen ismert tokaji. "Magyarországon, Tokay környékén készült gazdag, édes, közepesen erős, topáz színű bor; másutt is hasonló bor." Webster új nemzetközi angol nyelvi szótára (Springfield, Mass.: G.&C. Merriam, 1913). Lát tokaji a 2166. oldalon.
  251. ^ "Egri Bikavér – Hungarikum Lett a Vörös Cuvée". Eger.hu.
  252. ^ a b c „Igazi örökség – Vinum Regum, Rex Vinorum – Királyok bora, borok királya”. A Royal Tokaji Bortársaság, 2013.
  253. ^ "Unicum". Zwack.
  254. ^ "Medals per capita: All Summer Games". Lekért 15 augusztus 2022.
  255. ^ "Kínai-magyar testvérek aranyat nyernek Magyarországnak a téli olimpián". Magyar Szabad Sajtó. 22. február 2018. Lekért 4 március 2018.
  256. ^ "FIA licencelt pályák listája" (PDF). FIA. 6. február 2015. Lekért 28 May 2015.
  257. ^ "Aszfaltavató a Hungaroringen" (magyar nyelven). Hungaroring. 14. április 2016. Lekért 15 április 2016. "A Magyar Nagydíj szerződését újabb öt évvel meghosszabbítottuk, ami azt jelenti, hogy a futamunknak 2026-ig helye van a Formula–1-es versenynaptárban." Lefordítva: "További 5 évvel meghosszabbítottuk a Magyar Nagydíj szerződését, ami azt jelenti, hogy versenyünk 1-ig szerepel az F2026-es naptárban".
  258. ^ "Föderációs rangsor". FIDE. 19. november 2016. Lekért 19 november 2016.
  259. ^ "FIE 2009–2010 férfi ranglista". Fie.ch. Lekért Június 22 2011.
  260. ^ "FIE 2009–2010 női ranglista". Fie.ch. Lekért Június 22 2011.
  261. ^ "FIFA-elnök: A FIFA segít a Vágtázó Majornak". FIFA. 12. október 2005. Archiválva Az eredeti A 7 október 2006. Lekért 17 november 2006.
  262. ^ "Puskás koronel, el zurdo de oro". AS (spanyolul). 17. november 2006. Lekért 17 november 2006.
  263. ^ Mackay, Duncan (13. október 2005.). "Lineker újabb kedves kis keresőt tépáz fel". Az őrző. London. Lekért 17 november 2006.
  264. ^ Blatter bemutatta a FIFA Puskás-díjat. Fifa.com. 21. október 2009. Archiválva innen Az eredeti A 30 április 2011. Lekért Június 22 2011.
  265. ^ "World Football Elo Ratings: Magyarország". 6. július 2017. Lekért 6 július 2017.
  266. ^ "Magyarország 3-2 Görögország: megdöbbentek az Eb-bajnokok". ESPN. 24. május 2008. Archiválva innen Az eredeti A 29 június 2011. Lekért Június 22 2011.
  267. ^ "Magyarország 3-1, Olaszország: A világbajnokok megdöbbentek". ESPN. 22. augusztus 2007. Archiválva innen Az eredeti A 29 június 2011. Lekért Június 22 2011.
  268. ^ Sükösd Miklós, "4 – Democratic Transformation and the Mass Media in Hungary: From Stalinism to Democratic Consolidation", in: Richard Gunther és Anthony Mughan, szerk., Demokrácia és média: összehasonlító perspektíva, Cambridge University Press, 2012. Letöltve: 2. december 2022.
  269. ^ Hungary profile – Media, bbc.com. Letöltve: 2. december 2022.

További olvasnivaló

  • Kontler László: Millenniumi Közép-Európában: Magyarország története, Atlantisz Könyvkiadó, Budapest, 1999 (Kelet-Európai Non-Fiction), ISBN 9789639165373.

Külső hivatkozások

Kormány
Általános információk