Horváth Miklós (állatorvos)

Mai cikkünkben a Horváth Miklós (állatorvos)-ről és annak fontosságáról szeretnénk beszélni a mai társadalomban. A Horváth Miklós (állatorvos) olyan téma, amely az elmúlt években egyre fontosabbá vált, és világszerte vitát váltott ki. Hatása a mindennapi élet különböző aspektusaiban tükröződik, a politikától a populáris kultúráig. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Horváth Miklós (állatorvos)-et, és elemezzük különböző területekre gyakorolt ​​hatását, valamint időbeli alakulását. Ezenkívül foglalkozni fogunk a Horváth Miklós (állatorvos) társadalmunkra és életünkre gyakorolt ​​hatásaival, kiemelve annak jelentőségét és annak szükségességét, hogy teljes egészében megértsük. Ne hagyja ki ezt az elemzést, amelyről kétségtelenül sok beszélnivaló lesz!

Horváth Miklós
Született1925. március 11.
Ebergőc
Elhunyt2017. március 5. (91 évesen)[1]
Mosonmagyaróvár
Állampolgárságamagyar
Foglalkozása

Horváth Miklós (Ebergőc, 1925. március 11. – Mosonmagyaróvár, 2017. március 5.) állatorvos, kandidátus, nyugalmazott főiskolai tanár.

Élete

Édesanyja Németh Gizella, édesapja Horváth Alajos, mindketten földművesek voltak. A család 6 hold termőföldön gazdálkodott, és a szülők 4 gyermeket neveltek.

Horváth Miklós 6 elemit a szülőfalujában végzett, majd 1944-ben kitüntetéssel érettségizett a soproni Szent Benedek Rendi Gimnáziumban. 1946–1950 között Budapesten az Agrártudományi Egyetem Állatorvos-tudományi Karának volt hallgatója, majd 1951-ben jeles oklevelet szerezve az állatorvos-tudományok doktorává avatták.

Első munkahelye a Budapesti Mesterséges Termékenyítő Állomás volt, ahol dr. Cseh Sándorral, dr. Szepeshelyi Andorral és dr. Stirling Györggyel együtt a szarvasmarhák és a juhok mesterséges termékenyítési módszerének a kidolgozásával, a nagyüzemben tartott tehenek meddőségével és inszeminátorképzéssel foglalkozott.

1952-ben a Mosonmagyaróvári Mesterséges Termékenyítő Állomás igazgatójává nevezték ki. Másodállásban az Agrártudományi Egyetem Tangazdaságában az állategészségügyi teendőket is ellátta. Kísérleti jelleggel vizsgálta a nagy termelésű tehenek meddőségét, a tartási módok és a szaporodás összefüggéseit. Az utóbbi témából, elsőként Magyarországon, gyakorló állatorvosként kandidátusi tudományos fokozatot szerzett 1970-ben.

1971–73 között a Bábolnai Mezőgazdasági Kombinátban dolgozott állatorvosként.

1973-ban meghívást kapott a Kaposvári Mezőgazdasági Főiskolára. Először tanszékvezető főiskolai tanárként állategészségtant és szaporodásbiológiát oktatott, valamint ellátta a kísérleti állatokkal kapcsolatos állategészségügyi teendőket. Az intézetesítés bevezetését követően az Élettani- és Takarmánygazdálkodási Intézet igazgatója lett. Az MTA Pécsi Akadémiai Bizottságában az Agrártudományi Szakbizottságnak több évig volt az elnöke.

Tíz szakkönyv társszerzője, többek között a Szarvasmarha-tenyésztők kézikönyvének (1979) és a Juhtenyésztők kézikönyvének (1982), számos főiskolai jegyzete és tudományos közleménye jelent meg. Munkáját több kitüntetéssel ismerték el.

1986. január 1-től kérte nyugdíjazását, de ezt követően még 10 évig besegített az oktatásba, vizsgáztatásban.[2]

Jegyzetek

  1. Elhunyt Prof. Dr. Horváth Miklós, 2017. március 10. (Hozzáférés: 2017. március 15.)
  2. Foltányi Gábor: Ebergőc története (Fertőhomok, 2007).