Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Holtpont témáját, és mindent, amit tudni kell róla. Akár a Holtpont életéről, akár a Holtpont-hez kapcsolódó legrelevánsabb eseményekről vagy a Holtpont körüli aktuális trendekről beszélünk, ez a cikk a teljes útmutató lesz. Ezen a vonalon részletesen elemezzük a Holtpont legfontosabb szempontjait, és egy részletes és kimerítő elemzést kínálunk, amely lehetővé teszi a téma teljes megértését. Nem számít, milyen szintű ismeretei vannak a Holtpont-ről, ez a cikk értékes információkkal szolgál, és segít a Holtpont-ről való ismereteinek bővítésében. Készüljön fel, hogy elmerüljön a Holtpont lenyűgöző világában!
A holtpont egy rendszernek egy olyan állapota, ahonnan külső beavatkozás nélkül nem tud elmozdulni. Holtpont akkor fordulhat elő, amikor a folyamatok egy adott halmazában minden egyes elem leköt néhány erőforrást, és ugyanakkor várakozik is másokra. Ha ilyen esetben a folyamatok egy része olyan erőforrásra várakozik, amelyek mások elfoglaltak, akkor a tevékenységek "megmerevedhetnek". Amennyiben a rendszert nem éri külső beavatkozás vagy a folyamatok nem tudják megváltoztatni saját állapotukat, akkor a rendszer nem tud elmozdulni a holtpontról.
A holtpont fogalmát elterjedten használják a következő tudományokban:
A számítástechnikában a holtpont az elosztott rendszerek, a párhuzamos feldolgozás és a multiprocesszing (több szál együttes futtatása) esetén fordulhat elő. Ezért ezekben az esetekben szoftveres és hardveres erőforrásmenedzsmentet használnak a holtponti szituációk kialakulásának megelőzésére.
Ugyancsak holtpont keletkezik a kommunikációban, ha folyamatok egymás információira várnak, miközben nem tudnak előrehaladni a saját feldolgozásukban.
Holtpont csak akkor alakul ki, ha a fenti feltételek egyszerre teljesülnek!
A holtpont megelőzés célja az, hogy a fenti feltételekből legalább egy ne teljesüljön.
Ez a szócikk részben vagy egészben a Deadlock című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.