Henuttaui (XIX. dinasztia)

A Henuttaui (XIX. dinasztia) témája kétségtelenül az egyik legrelevánsabb ma. Ez egy olyan téma, amely nagy hatással volt a társadalomra, és széles körű vitát váltott ki különböző területeken. A Henuttaui (XIX. dinasztia) felkeltette szakértők, akadémikusok, politikusok és egyszerű állampolgárok érdeklődését, akik igyekeznek megérteni és alaposan elemezni a következményeit. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Henuttaui (XIX. dinasztia)-ről alkotott különböző nézőpontokat és véleményeket, valamint a különféle ágazatokra gyakorolt ​​hatását. A keletkezésétől a jövőbeli kivetítéséig a Henuttaui (XIX. dinasztia) olyan nagy jelentőségű témát képvisel, amely megérdemli, hogy részletesen és kritikusan foglalkozzunk vele.

Henuttaui
Henuttaui szobra Abu Szimbelben
Henuttaui szobra Abu Szimbelben
Születetti. e. 13. század
Elhunytnem ismert
Neve hieroglifákkal
W10
t
tA
tA
Állampolgárságaókori Egyiptom
SzüleiNofertari
II. Ramszesz
SírhelyeKirálynék völgye 73

Henuttaui (ḥnw.t-t3.wỉ, „A Két Föld asszonya”[1]) ókori egyiptomi hercegnő a XIX. dinasztia idején; II. Ramszesz fáraó és Nofertari nagy királyi hitves leánya.[2] Ramszesz lányai közül a 7., Nofertari teljes bizonyossággal ismert gyermekei közül a második lány (Meritamon után).

Szobra látható a Nofertarinak épült kisebbik Abu Szimbel-i templom bejáratánál testvéreivel, Amonherkhopsef, Paréherwenemef, Meriré és Meriatum hercegekkel, valamint Meritamon hercegnővel, szüleik lábánál. Ez alapján szokták azonosítani Ramszesz és Nofertari közös gyermekeit (a nagyobbik templom homlokzatán a nem Nofertaritól született gyermekek közül is több szerepel, oda viszont Henuttaui nem került fel, Ramszesz lányai közül csak az első hat). Emellett ábrázolják a nagyobbik Abu Szimbel-i templom belsejében, nővérei között.

Sírja, a Királynék völgye 73 nincs messze Ramszesz más családtagjainak (QV68 – Meritamon, QV71Bintanath, QV75Henutmiré) sírjától; féltestvére, Bintanath és a XX. dinasztiabeli Duatentopet királyné sírja (QV74) közt fekszik.[3]

Az Abu Szimbel-i nagy templomban (Lepsius rajza)

Jegyzetek

  1. Hermann Ranke: Die ägyptische Persönennamen. Verlag von J. J. Augustin in Glückstadt, 1935. , p.244
  2. Dodson, Aidan, Hilton, Dyan. The Complete Royal Families of Ancient Egypt. Thames & Hudson (2004). ISBN 0-500-05128-3 , pp.164,170
  3. Alberto Siliotti: Királyok völgye. Budapest: Gabo. . ISBN 963-8009-14-4  , p.73
  • Ókor Ókorportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap