Henry VIII



Soha az emberiség történetében nem volt ennyi információ róla VIII. Henrik felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató mint ma az internetnek köszönhetően. Azonban ez a hozzáférés minden kapcsolódó VIII. Henrik felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató nem mindig könnyű. Telítettség, rossz használhatóság és a helyes és helytelen információk megkülönböztetésének nehézsége VIII. Henrik felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató gyakran nehéz leküzdeni. Ez motivált bennünket egy megbízható, biztonságos és hatékony webhely létrehozására.

Egyértelmű volt számunkra, hogy célunk eléréséhez nem elegendő a helyes és ellenőrzött információk birtokában VIII. Henrik felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató . Minden, amiről összegyűjtöttünk VIII. Henrik felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató is áttekinthetően, olvashatóan, a felhasználói élményt megkönnyítő struktúrában, letisztult és hatékony dizájnnal, a betöltési sebességet előtérbe helyezve kellett bemutatni. Bízunk benne, hogy ezt elértük, bár mindig azon dolgozunk, hogy apróbb fejlesztéseket tegyünk. Ha megtaláltad, amiben hasznosnak találtad VIII. Henrik felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató és jól érezte magát, nagyon boldogok leszünk, ha visszatér scientiaen.com amikor csak akarja és kell.

Henry VIII
Henrik király egész alakos portréja VIII
Anglia királya
Isten/Írország királya
Uralkodik22. április 1509. – 28. január 1547
Koronázás24 június 1509
ElőzőVII. Henrik
UtódEdward VI
Született28 június 1491
Placentia palota, Greenwich, Anglia
Meghalt28. január 1547. (55 évesen)
Whitehall palota, Westminster, Anglia
Temetés16. február 1547.
házastársak
.
.
(m. 1509; Ann. 1533).
.
.
(m. 1533; Ann. 1536).
.
.
(m. 1536; d. 1537).
.
.
(m. 1540; Ann. 1540).
.
.
(m. 1540; d. 1542).
.
.
(m. 1543).
Kiadás
Többek között
HázTudor
ApaHenrik Anglia VII
AnyaYorki Erzsébet
Vallás
aláírásVIII. Henrik aláírása

Henry VIII (28. június 1491. – 28. január 1547.) volt Anglia királya 1509-től 1547-os haláláig.

Henry is best known for his hat házasság, and his efforts to have his first marriage (to Aragón Catherine) megsemmisítette. Nem ért egyet vele Kelemen pápa VII egy ilyen érvénytelenítésről Henry kezdeményezte a Angol reformáció, elválasztva a Church of England pápai tekintélytől. Ő nevezte ki magát Az angliai egyház legfőbb vezetője és a feloszlatták a zárdákat és kolostorokat, amiért volt kiközösített a pápa által.

Henry is known for his radical changes to the angol alkotmány, kiterjeszti a királyi hatalmat és bevezeti az elméletet a a királyok isteni joga ellentétben vele pápai felsőbbség. Gyakran használt felárulás és eretnekség vádjait az ellenvélemények elfojtására, és a vádlottakat gyakran hivatalos tárgyalás nélkül kivégezték. átvevő számlái. Számos politikai célját főminiszterei munkájával érte el, akik közül néhányat száműztek vagy kivégeztek, amikor kiestek a kegyeiből. Thomas Wolsey, Thomas More, Thomas cromwellés Thomas Cranmer mind kiemelten szerepeltek adminisztrációjában.

Henry was an extravagant spender, using the proceeds from the dissolution of the monasteries and acts of the Református Országgyűlés. He converted the money that was formerly paid to Rome into royal revenue. Despite the money from these sources, he was often on the verge of financial ruin due to personal extravagance as well as costly and largely unproductive wars, particularly with King I. Ferenc francia, V. Károly Szent Római császár, Király James V (Skócia) alatti skót régensség pedig a Arran grófja és a Guise Mária. Kiterjesztette a Royal Navy, felügyelte Wales Angliához csatolását a Wales törvényei, 1535 és 1542 és ő volt az első angol uralkodó, aki úgy uralkodott Írország királya követő Írország korona törvénye, 1542.

Henry's contemporaries considered him an attractive, educated and accomplished king. He has been described as "one of the most charismatic rulers to sit on the English throne" and his reign described as the "most important" in English history. Szerző és zeneszerző volt. Az életkor előrehaladtával súlyosan túlsúlyos lett, és egészsége megromlott. Későbbi életében gyakran kéjes, egoista, paranoiás és zsarnoki uralkodóként jellemzik. Utóda a fia lett Edward VI.

Korai évek

VIII. Henrik szülei, Henrik király VII és a Queen Elizabeth

28. június 1491-án született Placentia palota in Greenwich, Kent, Henry Tudor volt a harmadik gyermeke és második fia Henrik király VII és a Yorki Erzsébet. A fiatal Henry hat (vagy hét) testvére közül csak három – a testvére Arthur, walesi hercegés nővérek Margaret és a Mary – túlélte csecsemőkorát. megkeresztelte Richard Foxe, a Exeter püspöke, egy templomban a Figyelmes ferencesek közel a palotához. 1493-ban, kétéves korában Henryt nevezték ki Doveri kastély rendőrtisztje és a A cinquei kikötők őrnagya. Ezt követően nevezték ki Anglia gróf marsallja és a Írország főhadnagya három évesen és készült a A fürdő lovagja nem sokkal ezután. A szertartás másnapján megalkották York hercege és egy hónappal később készült A skót menetek felügyelője. 1495 májusában kinevezték a Harisnyakötő rend. Egy kisgyermeknek azért adott ilyen időpontot, hogy az apja megtarthassa személyes ellenőrzését a jövedelmező pozíciók felett, és ne ossza meg azokat a kialakult családokkal. Henrik korai életéről nem sokat tudni – kivéve a kinevezéseit –, mert nem számítottak rá, hogy király lesz. de köztudott, hogy elsőrangú oktatásban részesült vezető oktatóktól. Folyékonyan beszélt latinul és franciául, és legalább valamennyire megtanult olaszul.

1501 novemberében Henry jelentős szerepet játszott a bátyja, Arthur házassága körüli szertartásokban. Catherine, King legfiatalabb gyermeke II. Aragón Ferdinánd és királynő I. Kasztília Isabella. York hercegeként Henrik királyként apja karjait használta, a különbséggel a három pont hermelin címkéje. További kitüntetésben részesült 9. február 1506-én I. Maximilianus római császár, aki őt a Az aranygyapjú lovagja.

1502-ben Arthur 15 évesen halt meg, valószínűleg izzadási betegség, mindössze 20 héttel a Catherine-nel kötött házassága után. Arthur halála minden kötelességét öccsére hárította. A 10 éves Henry lett az új Cornwall hercege, és az új Prince of Wales és a Chester grófja februárban 1504. VII. Henrik még Arthur halála után is kevés feladatot bízott második fiára. Az ifjú Henryt szigorúan felügyelték, és nem jelent meg a nyilvánosság előtt. Ennek eredményeként „a királyság igényes művészetében képzetlen” lépett a trónra.

VII. Henrik megújította erőfeszítéseit, hogy megpecsételjen egy házassági szövetséget Anglia és Spanyolország között, és feleségül ajánlotta fiát, Henriket az özvegy Katalinnak. Henry VII and Catherine's mother Queen Isabella were both keen on the idea, which had arisen very shortly after Arthur's death. 23. június 1503-án szerződést írtak alá házasságukról, és két nappal később eljegyezték őket. A pápai felosztás csak a "nyilvános őszinteség akadályozására" volt szükség, ha a házasság nem lett volna kiteljesedett mint Catherine és ő társalkodónő állította, de VII. Henrik és a spanyol nagykövet elindult helyette, hogy felmentést szerezzenekaffinitás", amely figyelembe vette a kiteljesedés lehetőségét. Az együttélés nem volt lehetséges, mert Henry túl fiatal volt. Isabella 1504-ben bekövetkezett halála és az ebből következő utódlási problémák Kasztília, bonyolult ügyek. Katalin apja, Ferdinánd inkább Angliában maradt, de VII. Henrik kapcsolata Ferdinánddal megromlott. Katalin ezért egy ideig bizonytalanságban maradt, ami abban tetőzött, hogy Henrik herceg, amint tehette, 14 évesen elutasította a házasságot. Ferdinánd megoldása az volt, hogy lányát nagykövetnek nevezte ki, lehetővé téve számára, hogy határozatlan ideig Angliában maradjon. Jámbor, kezdte azt hinni, hogy Isten akarata, hogy feleségül vegye a herceget, annak ellenére, hogy ellenkezik.

Korai uralkodás

Portré készítette Meynnart Wewyck, 1509

VII. Henrik 21. április 1509-én halt meg, és a 17 éves Henrik váltotta őt a királyi székben. Nem sokkal apja május 10-i temetése után Henry hirtelen kijelentette, hogy valóban feleségül veszi Catherine-t, így számos, a pápai felosztással kapcsolatos kérdés megoldatlan maradt, és a pápai rend egy hiányzó része. házassági rész. Az új király fenntartotta, hogy apja haldokló kívánsága volt, hogy feleségül vegye Katalint. Whether or not this was true, it was convenient. Maximilian I. császár megkísérelte feleségül venni az unokáját Eleanor, Katalin unokahúga, Henrynek; most megrándult. Henry és Catherine esküvőjét visszafogottan tartották, és a greenwichi szerzetes templomban tartották 11. június 1509-én. Henry származását állította Nagy Konstantin és a King Arthur és utódjuknak látta magát.

23. június 1509-án Henry a most 23 éves Catherine-t vezette Tower of London nak nek Westminster Abbey koronázásukra, amelyre másnap került sor. Nagy ügy volt: a király folyosóját faliszőnyegekkel bélelték ki, és finom ruhával borították. A szertartást követően nagyszabású lakoma következett westminster hall. Ahogy Catherine írta édesapjának, „időnket folyamatos fesztiválozással töltjük”.

Két nappal a koronázása után Henry letartóztatta apja két legnépszerűtlenebb miniszterét, Richard Empson és a Edmund Dudley. Megvádolták hazaárulás és 1510-ben kivégezték. A politikailag motivált kivégzések továbbra is Henry egyik elsődleges taktikája az útjában állókkal való bánásmódban. Henry returned some of the money supposedly extorted by the two ministers. Ezzel szemben Henry nézete a York-i ház – potenciális rivális trónkövetelő – mérsékeltebb volt, mint az apjáé volt. Többen, akiket az apja bebörtönzött, köztük Thomas Grey, Dorset 2. márkija, kegyelmet kaptak. Mások megbékéltek; Edmund de la Pole végül 1513-ban lefejezték, a kivégzést testvére késztette Richard a király ellen áll.

Nem sokkal azután, hogy hozzáment Henryhez, Catherine fogant. Született a halva született Körülbelül négy hónappal később Catherine ismét teherbe esett. 1. január 1511-jén, újév napján egy fia Henrik született. Az első gyermekük elvesztése miatti bánat után a pár örült a fiúgyermeknek, és ünnepségeket tartottak, köztük egy kétnapos lovagi torna néven ismert Westminster torna. A gyermek azonban hét hét múlva meghalt. Catherine-nek két halva született fia volt 1513-ban és 1515-ben, de 1516 februárjában egy lányt szült. Mary. Henry és Catherine kapcsolata feszült volt, de Mary születése után kissé megenyhült.

Bár Henry és Catherine házasságát azóta „szokatlanul jónak” minősítik, köztudott, hogy Henry szeretőket vett fel. 1510-ben derült ki, hogy Henrik viszonyt folytatott az egyik nővérrel. Edward Stafford, Buckingham 3. hercege, akár Erzsébet, akár Anne Hastings, Huntingdon grófnője. A legjelentősebb szeretője körülbelül három éven át, 1516-tól kezdve az volt Elizabeth Blount. Blount egyike annak a két teljesen vitathatatlan szeretőnek, akiket néhányan kevésnek tartanak egy férfias fiatal király számára. Hogy Henrynek pontosan hányadikja volt, vitatott: David Loades úgy véli, Henrynek "csak nagyon korlátozott mértékben" voltak szeretői, míg Alison Weir úgy véli, számos egyéb ügy is volt. Catherine nem tiltakozott. 1518-ban ismét teherbe esett egy másik lánnyal, aki szintén halva született.

Blount 1519 júniusában szülte Henry törvénytelen fiát, Henry FitzRoy. A fiatal fiút 1525 júniusában Richmond hercegévé tették, ami egyesek szerint egy lépés volt a végső legitimációjához vezető úton. 1533-ban FitzRoy megnősült Mary Howard, de három év múlva gyermektelenül meghalt. 1536 júniusában bekövetkezett halálakor a parlament mérlegelte a Második utódlási törvény, ami lehetővé tehette volna, hogy király legyen.

Franciaország és a Habsburgok

I. Ferenc és VIII. Henrik találkozása a Az arany ruha mezője 1520-ben

A 1510, Franciaország, törékeny szövetséggel a Szent Római Birodalommal a Cambrai Ligája, háborút nyert Velence ellen. Henry megújította apja barátságát XII. Lajos francia, ez a kérdés megosztotta a tanácsát. Minden bizonnyal rendkívül nehéz lett volna a háború a két hatalom együttes erejével. Nem sokkal ezután azonban Henrik szerződést írt alá II. Aragóniai Ferdinánddal is. Után Julius pápa II létrehozta az antifrancia Szent Liga 1511 októberében, Henry követte Ferdinand példáját, és bevezette Angliát az új ligába. A kezdeti közös angol-spanyol támadást tavaszra tervezték, hogy felépüljön Aquitaine Anglia számára Henry Franciaország uralkodásáról szóló álmai valóra váltásának kezdete. A támadást azonban az 1512. áprilisi hivatalos hadüzenetet követően nem Henry személyesen vezette és jelentős kudarc volt; Ferdinánd egyszerűen saját céljainak előmozdítására használta, és ez feszültséget okoz az angol-spanyol szövetségben. Ennek ellenére a franciákat nem sokkal később kiszorították Olaszországból, és a szövetség fennmaradt, mindkét fél további győzelmeket akart aratni a franciák felett. Henrik ezután diplomáciai puccsot hajtott végre azzal, hogy meggyőzte Maximilian császárt, hogy csatlakozzon a Szent Ligához. Remarkably, Henry had secured the promised title of "A legtöbb keresztény király Franciaország" Juliustól, és esetleg maga a pápa koronáztatta meg Párizsban, ha Lajost sikerül legyőzni.

Henryvel V. Károly császár (jobbra) és X. Leó pápa (középen), c. 1520

30. június 1513-án Henrik megtámadta Franciaországot, és csapatai legyőzték a francia hadsereget. A Spurs csata – viszonylag csekély eredmény, de az angolok propagandacélokra ragadtak meg. Nem sokkal ezután az angolok bevették Therouanne és átadta Maximilliannak; Tournai, jelentősebb település következett. Henry személyesen vezette a sereget, nagy kísérettel kiegészítve. Az országtól való távolléte azonban arra késztette sógorát IV. James skót hogy Lajos parancsára megszállja Angliát. Ennek ellenére a Katalin királynő által felügyelt angol hadsereg határozottan legyőzte a skótokat Flodden csata Az 9 szeptemberben 1513. A halottak között volt a skót király is, ezzel véget ért Skócia rövid ideig tartó háborús szerepvállalása. Ezek a hadjáratok ízelítőt adtak Henrynek az általa annyira vágyott katonai sikerből. A kezdeti jelzések ellenére azonban úgy döntött, hogy nem folytat 1514-es hadjáratot. A kampány során anyagilag támogatta Ferdinándot és Maximiliant, de cserébe keveset kapott; Anglia kassza most üres volt. Julius lecserélésével X. Leó pápa, aki hajlandó volt tárgyalni a békéről Franciaországgal, Henry aláírta a saját szerződését Lajossal: nővére, Mary lesz Lajos felesége, aki korábban az ifjabb Károlynak volt elzálogosítva, és a békét nyolc évre, feltűnően hosszú időre biztosították.

V. KárolyHenrik feleségének, Katalinnak az unokaöccse, nagy birodalmat örökölt Európában, spanyol király A 1516 és Szent római császár 1519-ben. Amikor XII. Lajos francia meghalt 1515-ben, unokatestvére követte. I. Ferenc. Ezek a csatlakozások három viszonylag fiatal uralkodót és lehetőséget hagytak a tiszta lapra. A gondos diplomácia Thomas Wolsey bíboros eredményezte a Londoni Szerződés 1518-ban, amelynek célja a nyugat-európai királyságok egyesítése volt egy új török fenyegetést, és úgy tűnt, a béke biztosítható. Henrik 7. június 1520-én találkozott az új francia királlyal, Ferenccel Az arany ruha mezője közel Calais kéthetes pazar szórakozásért. Mindketten baráti kapcsolatokat reméltek az előző évtized háborúi helyett. A verseny erős légköre azonban megfékezte a Londoni Szerződés megújításával kapcsolatos reményeket, és a konfliktus elkerülhetetlen volt. Henry had more in common with Charles, whom he met once before and once after Francis. Charles brought his realm into war with France in 1521; Henry offered to mediate, but little was achieved and by the end of the year Henry had aligned England with Charles. He still clung to his previous aim of restoring English lands in France but sought to secure an alliance with Burgundia, majd Károly területi birtoka, és a császár folyamatos támogatása. Egy kis angol támadás Észak-Franciaországban nem sok teret adott. Károly legyőzte és elfogta Ferencet Paviánál és békét diktálhat, de úgy vélte, semmivel sem tartozik Henrynek. Ezt érzékelve Henry úgy döntött, hogy szövetségese előtt kivonja Angliát a háborúból, aláírva a Többek szerződése 30 augusztus 1525.

házasságok

Megsemmisítés Catherine részéről

Aragón Catherine, Henrik első királynője, c. 1520.
Henrik portréja, készítette Joos van Cleve, c. 1531

Aragóniai Katalinnal kötött házassága alatt Henry viszonyt folytatott vele Boleyn Mária, Catherine várakozó hölgy. Voltak találgatások, hogy Mary két gyermeke, Henry Carey és a Catherine Carey, Henriktől származtak, de ezt soha nem sikerült bebizonyítani, és a király soha nem ismerte el őket, mint Henry FitzRoy esetében. 1525-ben, amikor Henry egyre türelmetlenebb lett Catherine képtelensége miatt férfi örökös azt kívánta, beleszeretett Mary Boleyn nővérébe, Anne Boleyn, majd egy 25 éves karizmatikus fiatal nő a királynő környezetében. Anne azonban ellenállt az elcsábítási kísérleteinek, és nem volt hajlandó a szeretője lenni, mint a nővére. Ebben az összefüggésben Henry mérlegelte három lehetőségét, hogy megtalálja a dinasztikus utódját, és így megoldja azt, amit az udvarban úgy jellemeztek. király "nagy ügye". Ezek a lehetőségek legitimálták Henry FitzRoyt, amihez a pápa közreműködésére lenne szükség, és megtámadható lenne; a lehető leghamarabb feleségül vette Maryt, a lányát Catherine-nel, és abban reménykedik, hogy egy unokája közvetlenül örökölhet, de úgy vélték, hogy Mary nem fog teherbe esni Henry halála előtt, vagy valamilyen módon elutasította Catherine-t, és feleségül megy valaki máshoz, aki szülőképes korú. Valószínűleg látva annak lehetőségét, hogy feleségül vegye Anne-t, végül a harmadik volt a legvonzóbb lehetőség a 34 éves Henry számára. és hamarosan a király elnyelő vágya lett, hogy érvénytelenítse a most 40 éves Katalinnal kötött házasságát.

Henry pontos motivációi és szándékai az elkövetkező évekre nem egyeznek meg széles körben. Henrik maga, legalábbis uralkodásának korai szakaszában, jámbor és jól tájékozott katolikus volt, amennyiben 1521-ben megjelent kiadványa. Assertio Septem Sacramentorum ("Defense of the Seven Sacraments") érdemelte ki a címet Fidei Defensor (A hit védelmezője) X. Leó pápától. A mű a pápai felsőbbség határozott védelmét képviselte, bár némileg esetleges kifejezésekkel. Nem világos, hogy Henry pontosan mikor változtatta meg a véleményét a témában, mivel egyre inkább elszánta magát a második házasságra. Minden bizonnyal 1527-re meggyőzte magát arról, hogy Katalinnak nem született férfi örököse, mert az egyesülésüket "Isten szemében megrontották". Valójában, amikor feleségül vette Catherine-t, bátyja feleségét, ellentétesen cselekedett Mózes harmadik könyve 20:21, indoklás Thomas Cranmer a házasság semmissé nyilvánítására szolgál. Luther MártonEzzel szemben eleinte a megsemmisítés ellen érvelt, kijelentve, hogy VIII. Henrik második feleséget vehetett a Biblia által megengedett tanítása szerint. poligámia de nem válás. Henrik most úgy gondolta, hogy a pápának nem volt felhatalmazása arra, hogy felmentést adjon ettől az akadálytól. Henry ezt a vitát folytatta Kelemen pápa VII 1527-ben abban a reményben, hogy érvénytelenítik Katalinnal kötött házasságát, lemondva legalább egy kevésbé nyíltan dacos támadásról. A nyilvánosság elé állítása során minden remény elveszett, hogy Catherine-t arra csábítsák, hogy visszavonuljon egy kolostorba, vagy más módon csendben maradjon. Henry elküldte a titkárát, William Knight, hogy közvetlenül a Szentszék megtévesztően megfogalmazott pápai bulla tervezete útján. Knight nem járt sikerrel; a pápát nem lehetett ilyen könnyen félrevezetni.

Más missziók egy angliai egyházi bíróság megszervezésére koncentráltak, VII. Kelemen képviselőjével. Kelemen ugyan beleegyezett egy ilyen bíróság létrehozásába, de soha nem állt szándékában felhatalmazni legátusát, Lorenzo Campeggio, hogy Henry javára döntsön. Ez az elfogultság talán V. Károly császár, Katalin unokaöccse nyomásának eredménye, de nem világos, hogy ez mennyire befolyásolta Campeggiót vagy a pápát. Kevesebb mint két hónapnyi bizonyítékok meghallgatása után Kelemen 1529 júliusában visszahívta az ügyet Rómába, amelyből egyértelmű volt, hogy soha többé nem fog előkerülni. A lehetőséggel egy megsemmisítés elveszett, Wolsey bíboros viselte a felelősséget. Megvádolták praemunire 1529 októberében, és a kegyelemből való kiesése „hirtelen és teljes”. 1530 első felében rövid ideig kibékült Henrikkel (és hivatalosan is megkegyelmezett), majd 1530 novemberében még egyszer megvádolták, ezúttal hazaárulásért, de a tárgyalásra várva meghalt. Rövid idő után, amikor Henry a saját vállára vette a kormányt, Thomas More took on the role of Lord Chancellor and chief minister. Intelligent and able, but a devout Catholic and opponent of the annulment, More kezdetben együttműködött a király új politikájával, és elítélte Wolseyt a parlamentben.

Egy évvel később Catherine-t száműzték az udvarból, szobáit pedig Anne Boleyn kapta. Anne korához képest szokatlanul művelt és intellektuális nő volt, és nagyon elmerült a protestáns reformátorok gondolataiban, és elkötelezte magát, de sokat vitatott, hogy ő maga mennyire volt elkötelezett protestáns. Amikor Canterbury érsek William Warham elhunyt, Anne befolyása és a megsemmisítés megbízható támogatója megtalálása miatt Thomas Cranmert nevezték ki a megüresedett pozícióra. Ezt a pápa jóváhagyta, nem tudván a király születőben lévő egyházi terveiről.

Henry 24 évig volt házas Catherine-nel. Válásukat "mélyen megsebző és elszigetelő" élményként írták le Henry számára.

Házasság Anne Boleynnel

Portré Anne Boleyn, Henrik második királynője; egy 1534 körül festett elveszett eredeti másolata.

1532 telén Henrik találkozott I. Ferenccel Calais-ban, és a francia király támogatását kérte új házasságához. Közvetlenül a visszatérés után Dover Angliában a most 41 éves Henry és Anne titkos esküvői szolgáltatáson mentek keresztül. Hamar teherbe esett, és 25. január 1533-én második esküvői szertartást tartottak Londonban. 23. május 1533-án Cranmer ítéletet hozott egy különleges bíróságon, amelyet XNUMX. január XNUMX-én hívtak össze. Dunstable Priory hogy döntsön a király Aragóniai Katalinnal kötött házasságának érvényességéről, semmisnek nyilvánította Henrik és Katalin házasságát. Öt nappal később, 28. május 1533-án Cranmer érvényesnek nyilvánította Henry és Anne házasságát. Katalint formálisan megfosztották királynői címétől, ehelyett Arthur özvegyeként "hercegnő özvegye" lett. Helyette Anne-t koronázták meg királynő hitvese A 1 június 1533. A királyné 7. szeptember 1533-én kissé koraszülött lányt szült. A gyermeket megkeresztelték. Erzsébet, Henry anyja, Yorki Erzsébet tiszteletére.

A házasságkötést követően a megszilárdulás időszaka következett, amely az alapszabályok sorozata formájában öltött testet Református Országgyűlés célja, hogy megoldást találjon a fennmaradó kérdésekre, miközben megvédi az új reformokat a kihívásoktól, meggyőzi a közvéleményt legitimitásukról, valamint feltárja és kezeli az ellenzőket. Noha Cranmer és mások hosszasan foglalkoztak a kánonjoggal, ezek az aktusok előrehaladtak Thomas cromwell, Thomas Audley és a Norfolk hercege és valóban maga Henry. A folyamat befejeztével 1532 májusában More lemondott lordkancellári posztjáról, így Cromwell Henry főminisztere maradt. Aktivitáskövető 1533. évi öröklési törvény, Katalin lányát, Maryt törvénytelennek nyilvánították; Henry házasságát Anne-nel törvényesnek nyilvánították; és Anne-é kérdés következőnek nyilvánították az utódlási sorban. Aktivitáskövető A felsőbbrendűségi aktusok in 1534, Parliament recognised the king's status as head of the church in England and, together with the törvény a fellebbezés visszaszorításáról 1532-ben eltörölte a fellebbezési jogot Rómához. Kelemen pápa csak ekkor tette meg a lépést kiközösít a király és Cranmer, bár a kiközösítést csak valamivel később tették hivatalossá.

A király és a királyné nem voltak elégedettek a házas élettel. A királyi pár nyugodt és szeretetteljes időszakokat élvezett, de Anne nem volt hajlandó eljátszani a tőle elvárt alázatos szerepet. Az élénkség és a józan intellektus, amely annyira vonzóvá tette őt, mint tiltott szeretőt, túlságosan függetlenné tette őt a nagyrészt szertartásos királyi feleség szerepéhez, és sok ellenségévé tette. Henry a maga részéről nem szerette Anne állandó ingerlékenységét és erőszakos indulatát. Után hamis terhesség or vetélés 1534-ben árulásnak látta, hogy nem adott neki fiút. Henry már 1534 karácsonyán arról beszélt Cranmerrel és Cromwell-lel, hogy milyen esélyekkel hagyhatja el Anne-t anélkül, hogy vissza kellene térnie Catherine-hez. Henryről hagyományosan azt tartják, hogy viszonya volt vele Madge Shelton 1535-ben, bár történész Antonia Fraser azzal érvel, hogy Henrynek viszonya volt a nővérével Mary Shelton.

Henrik valláspolitikájával szembeni ellenállást eleinte gyorsan elfojtották Angliában. Számos másként gondolkodó szerzetes, köztük az első karthauzi vértanúk, kivégezték és még sok mást elkésett. A legjelentősebb ellenállók közé tartoznak John Fisher, Bishop of Rochester, and Thomas More, both of whom refused to take the oath to the king. Sem Henry, sem Cromwell nem törekedett abban a szakaszban a férfiak kivégzésére; inkább abban reménykedtek, hogy ők ketten meggondolják magukat és megmentik magukat. Fisher nyíltan elutasította Henryt, mint az egyház legfelsőbb fejét, de More ügyelt, nehogy nyíltan megszegje az egyházat. 1534. évi hazaárulási törvény, amely (a későbbi felvonásokkal ellentétben) nem tiltotta a puszta csendet. Mindkét férfit azonban később hazaárulásért ítélték el – Bővebben a vele folytatott egyetlen beszélgetés bizonyítékairól Richard Rich, a Államügyész helyettes, és mindkettőt 1535 nyarán kivégezték.

Ezek az elnyomások, valamint a A Kiskolostorokról szóló törvény feloszlatása 1536-ban pedig hozzájárult Henrik reformjaival szembeni általánosabb ellenálláshoz, különösen a A kegyelem zarándoklata, nagy felkelés Észak-Angliában 1536 októberében. Körülbelül 20,000 40,000-XNUMX XNUMX lázadót vezetett Robert Aske, az északi nemesség részeivel együtt. VIII. Henrik megígérte a lázadóknak, hogy megkegyelmez nekik, és megköszönte a kérdések felvetését. Aske azt mondta a lázadóknak, hogy sikerrel jártak, szétoszlahatnak és hazamehetnek. Henry árulónak tekintette a lázadókat, és nem érezte kötelességének betartani a nekik tett ígéreteit, ezért amikor Henry kegyelmi ajánlata után további erőszakra került sor, gyorsan megszegte kegyelmi ígéretét. A vezetőket, köztük Askét, letartóztatták és hazaárulás miatt kivégezték. Összesen mintegy 200 lázadót végeztek ki, és a zavargások véget értek.

Boleyn Anne kivégzése

Portré készítette Hans Holbein, a fiatalabb, c. 1537

8. január 1536-án a hír érkezett a királyhoz és a királynőhöz, hogy Aragóniai Katalin meghalt. Másnap Henry teljesen sárgába öltözött, motorháztetőjében fehér tollal. Anna királynő ismét terhes volt, és tisztában volt a következményekkel, ha nem szül fiat. Még abban a hónapban a királyt ledobták a lováról egy versenyen, és súlyosan megsérült; egy ideig úgy tűnt, hogy az élete veszélyben forog. Amikor ennek a balesetnek a híre eljutott a királynőhöz, sokkot kapott, és Katalin temetésének napján, 15. január 29-én elvetélt egy fiúgyermeket a terhesség körülbelül 1536. hetében. A legtöbb szemlélő számára ez a személyes veszteség jelentette a királyi házasság végének kezdetét.

Bár a Boleyn család továbbra is fontos pozíciókat töltött be a Titkos Tanács, Anne-nek sok ellensége volt, köztük a Suffolk hercege. Még saját nagybátyja, Norfolk hercege is nehezményezte a hatalmához való hozzáállását. A boleinok előnyben részesítették Franciaországot a császárral szemben, mint potenciális szövetségest, de a király tetszése az utóbbi felé lendült (részben Cromwell miatt), rontva a család befolyását. Annával szemben álltak a Mária hercegnővel való megbékélés hívei is (köztük Katalin egykori hívei), aki elérte az érettséget. A második megsemmisítés most már valós lehetőség volt, bár az általános vélekedés szerint Cromwell Boleyn-ellenes befolyása késztette az ellenfeleket arra, hogy keressenek módot a kivégzésére.

Anne bukása nem sokkal azután következett be, hogy felépült végső vetéléséből. Az, hogy ez elsősorban összeesküvés, házasságtörés vagy boszorkányság vádja volt-e, továbbra is vita tárgya a történészek között. A kegyelemből való kiesés korai jelei között szerepelt a király új szeretője, a 28 éves Jane Seymour, új lakásba költöztetik, és Anne testvére, Boleyn György, elutasították a Harisnyakötő Rendjét, amelyet ehelyett kaptak Nicholas Carew. Between 30 April and 2 May, five men, including George Boleyn, were arrested on charges of treasonable adultery and accused of having sexual relationships with the queen. Anne was arrested, accused of treasonous adultery and incest. Although the evidence against them was unconvincing, the accused were found guilty and condemned to death. The accused men were executed on 17 May 1536. Henry és Anne házasságát Cranmer érsek érvénytelenítette Lambethben ugyanazon a napon. Cranmernek a jelek szerint nehezen talált alapot a megsemmisítésre, és ezt valószínűleg Henry és Anne nővére, Mary közötti korábbi kapcsolatra alapozta, ami a kánonjogban azt jelentette, hogy Henry Anne-nel kötött házassága, az első házasságához hasonlóan, a rokonság tiltott fokán belül volt. ezért semmis. 8. május 19-én reggel 1536 órakor Anne-t kivégezték Torony zöld.

Házasság Jane Seymourral; bel- és külügyek

Jane Seymour (balra) Henry harmadik felesége lett, a képen jobb oldalon Henryvel és a fiatalokkal Edward herceg, c. 1545, egy ismeretlen művésztől. Amikor ezt megfestették, Henry a hatodik feleségével élt, Catherine Parr.

Anne kivégzésének másnapján a 45 éves Henry eljegyezte Seymourt, aki a királynő egyik kivégzése volt. várakozó hölgyek. Tíz nappal később összeházasodtak a Whitehall palota, Whitehall, London, a királynő szekrényében, által Stephen Gardiner, Winchester püspöke. 12. október 1537-én Jane fiának adott életet, Edward herceget, a jövőt Edward VI. A szülés nehéz volt, és Jane királynő 24. október 1537-én meghalt egy fertőzés következtében, és Windsorban temették el. Az Edward születését kísérő eufória szomorúsággá vált, de Henry csak idővel kezdett sóvárogni a felesége után. Akkoriban Henry gyorsan magához tért a sokkból. Azonnal intézkedéseket hoztak Henry másik feleségének megtalálására, amely Cromwell és a Titkos Tanács kérésére az európai kontinensre összpontosított.

With Charles V distracted by the internal politics of his many kingdoms and external threats, and Henry and Francis on relatively good terms, domestic and not foreign policy issues had been Henry's priority in the first half of the 1530s. In 1536, for example, Henry granted his assent to the A walesi törvények 1535. évi törvénye, amely jogilag csatolta Wales, uniting England and Wales into a single nation. This was followed by the Second Succession Act (the Act of Succession 1536), which declared Henry's children by Jane to be next in the line of succession and declared both Mary and Elizabeth illegitimate, thus excluding them from the throne. The king was granted the power to further determine the line of succession in his will, should he have no further issue.

1538-ban, a Cromwell és V. Károllyal kötött titkos szerződés tárgyalásának részeként egy sor dinasztikus házasságkötést javasoltak: Mária feleségül veszi a fiát. a portugál király, Erzsébet feleségül veszi az egyik fiát a magyar király és a csecsemő Edward feleségül veszi a császár egyik lányát. Az özvegy király feleségül veheti az özvegyet Milánó hercegnője. Amikor azonban Károly és Ferenc békét kötött 1539 januárjában, Henry egyre paranoiásabb lett, talán annak eredményeként, hogy állandó listát kapott a királyságot fenyegető (valós vagy képzeletbeli, kisebb vagy súlyos) fenyegetésekről, amelyeket Cromwell kémparancsnoki szerepében szolgáltatott. A kolostorok felbomlásával meggazdagodva Henrik pénzügyi tartalékainak egy részét arra használta fel, hogy egy sor part menti védelmet építsen, és egy részét félretette egy francia-német invázió esetére.

Házasság Anne of Cleves-szel

Miután átgondolta a dolgot, Cromwell javasolta Anne, a 25 éves nővére a Cleves hercege, akit fontos szövetségesnek tekintettek egy Anglia elleni római katolikus támadás esetén, ugyanis a herceg között elesett. lutheránus és a Katolicizmus. Hans Holbein, a fiatalabb elküldték Cleves-be, hogy fesse meg Anne portréját a királynak. A feltételezések ellenére, hogy Holbein túlságosan hízelgő fényben festette meg, valószínűbb, hogy a portré pontos volt; Holbein javára maradt a bíróságon. A 49 éves király, miután látta Holbein portréját, és az udvaroncok által Anne-ról szóló ajándék leírása ösztönözte őt, beleegyezett, hogy feleségül veszi Anne-t. A házasságkötésre 1540 januárjában került sor.

Azonban nem sokkal később Henry érvényteleníteni kívánta a házasságot, hogy feleségül vehessen egy másikat. Anne nem vitatkozott, és megerősítette, hogy a házasság soha nem jött létre. Anne előző eljegyzése a Lotaringia hercegefia Francis további okot adott a megsemmisítésre. A házasságot ezt követően 1540 júliusában felbontották, és Anne megkapta a „Király nővére” címet, két házat és bőkezű juttatást. Hamar kiderült, hogy Henry beleszeretett a 17 éves fiúba Catherine Howard, Norfolk hercegének unokahúga. Ez aggasztotta Cromwellt, mert Norfolk volt a politikai ellenfele.

Nem sokkal ezután a vallási reformátorok (és Cromwell pártfogoltjai) Robert Barnes, William Jerome és a Thomas Garret eretnekként elégették. Eközben Cromwell kiesett a kegyből, bár nem világos, hogy pontosan miért, mert kevés bizonyíték van a bel- és külpolitikai különbségekre. Szerepe ellenére hivatalosan soha nem vádolták azzal, hogy felelős Henry sikertelen házasságáért. Cromwellt immár ellenségek vették körül az udvarban, és Norfolk is támaszkodhatott unokahúga, Catherine helyzetére. Cromwellt hazaárulással, exportengedélyek értékesítésével, útlevelek kiadásával és engedély nélküli megbízások kidolgozásával vádolták, és valószínűleg az Anne-nel kötött házassági kísérletet kísérő külpolitika kudarcáért is vádolták. Később ő volt elért és lefejezték.

Házasság Catherine Howarddal

Egy nőnek hitt portréja Catherine Howard, Henry ötödik felesége, szerző: Hans Holbein, a fiatalabb, 1540

28. július 1540-án (azon a napon, amikor Cromwellt kivégezték) Henry feleségül vette a fiatal Catherine Howardot, Anne Boleyn első unokatestvérét és várasszonyát. El volt ragadtatva új királynőjétől, és Cromwell földjeivel és számos ékszerrel ajándékozta meg. Nem sokkal a házasságkötés után azonban Katalin királynő viszonyt folytatott az udvaroncsal Thomas Culpeper. Alkalmazott is Francis Dereham, aki korábban informálisan eljegyezte, és házasságkötése előtt viszonyt folytatott vele, mint titkára. A Titkos Tanácsot értesítették Derehammel való viszonyáról, amíg Henry távol volt; Thomas Cranmert küldték ki, hogy nyomozzon, és bizonyítékot hozott a király tudomására Katalin királynő korábbi viszonyáról Derehamtel. Bár Henry eredetileg nem volt hajlandó elhinni a vádakat, Dereham bevallotta. Beletelt azonban egy újabb tanácsülésbe, mire Henry elhitte a Dereham elleni vádakat, és dühbe gurult, a tanácsot hibáztatva, mielőtt a vadászattal vigasztalta volna magát. Amikor kihallgatták, a királynő elismerhette volna, hogy egy korábbi szerződést köt Derehamhez, ami érvénytelenné tette volna későbbi házasságát Henryvel, de ehelyett azt állította, hogy Dereham házasságtörő kapcsolatra kényszerítette. Dereham eközben leleplezte Catherine és Culpeper kapcsolatát. Culpepert és Derehamet is kivégezték, és Catherine-t is lefejezték 13. február 1542-án.

Házasság Catherine Parr-ral

Catherine Parr, Henry hatodik és utolsó felesége

Henry feleségül vette utolsó feleségét, a gazdag özvegyet Catherine Parr, 1543 júliusában. Szívében reformer, vitatkozott Henryvel a vallásról. Henry továbbra is elkötelezett maradt a katolicizmus és a protestantizmus sajátos keveréke mellett; a reakciós hangulat, amely Cromwell bukása után teret nyert, nem szüntette meg protestáns sorozatát, és nem is győzte le. Parr segített kibékíteni Henryt lányaival, Mary-vel és Elizabeth-tel. A 1543, a Harmadik utódlási törvény visszahelyezte őket az utódlási sorba Edward után. Ugyanez a cselekedet lehetővé tette Henriknek, hogy végrendeletében meghatározza a trón további utódlását.

A szentélyeket elpusztították és a kolostorokat feloszlatták

1538-ban Thomas Cromwell főminiszter kiterjedt kampányt folytatott a kormány által "bálványimádásnak" nevezett, a régi vallás alatt gyakorolt ​​ellen, amely szeptemberben a Szent István-szentély lebontásával tetőzött. Thomas Beckett at Canterbury-i székesegyház. Ennek következtében a királyt III. Pál pápa kiközösítette ugyanazon év december 17-én. Henrik 1540-ben engedélyezte a szentek szentélyeinek teljes lerombolását. 1542-ben Anglia megmaradt kolostorait feloszlatták, és vagyonukat a koronára ruházták. apátok és a priors elvesztették a helyüket a Felsőház; csak érsekek és püspökök maradtak. Következésképpen a Lords Spirituális – amint ismerték a Lordok Házában helyet foglaló papság tagjait – most először voltak túlsúlyban a Időbeli urak.[Szerkesztés]

Franciaország második inváziója és Skócia "durva udvarlása".

Henrik 1540-ben, által Hans Holbein, a fiatalabb

Ferenc és Károly 1539-es szövetsége megromlott, végül kiújult háborúvá fajult. Aragóniai Katalin és Boleyn Anne halálával Károly és Henrik viszonya jelentősen javult, Henrik titkos szövetséget kötött a császárral, és úgy döntött, belép a olasz háború új szövetségese javára. 1543-ra Franciaország invázióját tervezték. Az erre való felkészülés során Henry megmozdult, hogy megszüntesse Skócia potenciális fenyegetését a fiatalok alatt James V.. A skótok vereséget szenvedtek a Solway Moss-i csata 24. november 1542-án, és James december 15-én halt meg. Henry most abban reménykedett, hogy egyesíti Anglia és Skócia koronáját azáltal, hogy feleségül veszi fiát, Edwardot James utódjához, Mary. A skót régens Lord Arran ben beleegyezett a házasságba Greenwichi Szerződés 1. július 1543-jén, de az elutasította Skócia parlamentje december 11-én. Az eredmény nyolc évig tartó háború volt Anglia és Skócia között, a kampányt később „a Durva WooingSzámos békeszerződés ellenére a nyugtalanság Skóciában Henry haláláig folytatódott.

A korai skóciai siker ellenére Henry habozott megtámadni Franciaországot, ami bosszantotta Charlest. Henrik végül 1544 júniusában Franciaországba ment egy kétirányú támadással. Az egyik Norfolk haderő hatástalanul ostromolta Montreuil. A másik, Suffolk alatt, ostromolt nak nek Boulogne. Henry később átvette a személyes parancsnokságot, és Boulogne 18. szeptember 1544-án elesett. Henrik azonban visszautasította Károly kérését, hogy Párizs ellen induljon. Károly saját hadjárata tönkrement, és még aznap békét kötött Franciaországgal. Henry egyedül maradt Franciaországgal szemben, nem tudott békét kötni. Ferenc 1545 nyarán megkísérelte megszállni Angliát, de erői csak a Wight-sziget mielőtt visszaverték a Solent csata. Anyagilag kimerülten Franciaország és Anglia aláírta a Tábori szerződés 7. június 1546-én. Henrik nyolc évre biztosította Boulogne-t. A várost ezután 2 millió koronáért (750,000 1544 font) vissza kellett adni Franciaországnak. Henrynek szüksége volt a pénzre; az 650,000-es kampány XNUMX XNUMX fontba került, és Anglia ismét csődbe került.

Fizikai hanyatlás és halál

Henrik király koporsói (középen, sérültek), Jane királynő (jobb), I. Károly király gyermekével Queen Anne (balra), boltozat a kórus alatt, Szent György-kápolna, windsori kastély, amelyet a padlóban lévő kőlap jelöl. 1888-as vázlat Alfred Young Nutt, Földmérő a dékánhoz és a kanonokokhoz

Életének végén Henry lett elhízott54 hüvelyk (140 cm) derékbőséggel, és mechanikus eszközök segítségével kellett mozgatni. Fájdalmas borította, genny-megtöltött kelések és valószínűleg szenvedett köszvény. Elhízása és egyéb egészségügyi problémái a lovagi torna 1536-ban balesetet szenvedett, amelyben lábsérülést szenvedett. A baleset újra megnyilvánult, és olyan mértékben súlyosbította évekkel korábban szerzett sérülését, hogy orvosai nehezen kezelték. A krónikus seb élete hátralévő részében zaklatott, és azzá vált fekélyes, ami megakadályozza, hogy fenntartsa a korábban élvezett fizikai aktivitás szintjét. A feltételezések szerint a lovagi baleset okozta Henry-t is hangulatingadozás, ami drámai hatással lehetett személyiségére és temperamentumára.

Az elmélet, amitől Henry szenvedett szifilisz a legtöbb történész elutasította. Susan Maclean Kybett történész a halálának tulajdonítja skorbut, amelyet az elégtelenség okoz C-vitamin leggyakrabban a friss gyümölcs és zöldség hiánya miatt. Alternatív megoldásként a feleségei terhességi mintázata és szellemi leromlása arra késztetett egyeseket, hogy valószínűleg Kellem pozitív és szenvedett McLeod szindróma. Egy másik tanulmány szerint Henry története és testmorfológiája annak eredménye lehetett traumás agyi sérülés 1536-os lovagi balesete után, ami viszont a neuroendokrin elhízásának oka. Ez az elemzés azonosítja növekedési hormon hiány (GHD) növekedésének oka zsírosság hanem jelentős viselkedésbeli változásokat is észleltek későbbi éveiben, beleértve többszörös házasságát is.

Henry elhízása siettette halálát 55 éves korában, 28. január 1547-án a Whitehall palotában, apja 90. születésnapján. Az általa tervezett sír (a Wolsey bíborosnak szánt sírból vett alkatrészekkel) csak részben épült meg, és soha nem fejeződött be (a szarkofágot és alapját később eltávolították és felhasználták Lord Nelsonsírja a kriptában Szent Pál székesegyház). Henryt egy páncélszekrényben temették el Szent György-kápolna, windsori kastély, Jane Seymour mellett. Több mint 100 évvel később, I. Károly király (ur. 1625–1649) ugyanabban a trezorban temették el.

Feleségek, szeretők és gyerekek

angol történész és Tudor-ház szakértő David Starkey Henriket férjként írja le:

Az a rendkívüli, hogy Henry általában nagyon jó férj volt. És szerette a nőket – ezért vett feleségül annyit közülük! Nagyon gyengéd volt hozzájuk, tudjuk, hogy "kedvesemnek" szólította őket. Jó szerető volt, nagyon nagylelkű: a feleségek hatalmas földeket, ékszereket kaptak – megrakták ékszerekkel. Rendkívül figyelmes volt, amikor terhesek voltak. De miután kiesett a szerelemből... egyszerűen levágta őket. Csak visszavonult. Elhagyta őket. Nem is tudták, hogy elhagyta őket.

VIII. Henrik ismert gyermekei
Név Szülés Halál Megjegyzések
By Aragón Catherine (házas Placentia palota 11. június 1509.; 23. május 1533-án megsemmisítve)
Névtelen lánya 31. január 1510. halva született
Henrik, Cornwall hercege 1. január 1511. 22. február 1511. csaknem két hónapos korában meghalt
Névtelen fia 17. szeptember 1513. nem sokkal születése után meghalt
Névtelen fia november 1514 nem sokkal születése után meghalt
Mária királyné I 18. február 1516. 17. november 1558. házas Fülöp, Spanyolország II 1554-ben; semmi probléma
Névtelen lánya 10. november 1518. halva született a terhesség 8. hónapjában vagy legalább egy hetet élt
By Elizabeth Blount (úrnő; szülte az egyetlen törvénytelen gyermeket, akit VIII. Henrik fiának ismert el)
Henry FitzRoy, Richmond és Somerset 1. hercege 15 június 1519 23. július 1536. törvénytelen; VIII. Henrik ismerte el 1525-ben; semmi probléma
By Anne Boleyn (házas Westminster Abbey 25 January 1533; annulled 17 May 1536) beheaded 19 May 1536
I. Erzsébet királynő 7. szeptember 1533. 24. március 1603. sosem házasodott; semmi probléma
Névtelen fia Karácsony, 1534 vetélés vagy hamis terhesség
Névtelen fia 1535 elvetélt fia
Névtelen fia 29. január 1536. gyermek vetélése, úgy vélik, hogy férfi, a terhesség negyedik hónapjában
By Jane Seymour (házas Whitehall palota 30. május 1536.) 24. október 1537-én halt meg
Edward király VI 12. október 1537. 6. július 1553. nőtlenül halt meg, 15 éves; semmi probléma
By Cleves Anna (házas Placentia palota 6. január 1540.; megsemmisítve 9. július 1540-én)
semmi probléma
By Catherine Howard (házas Oatlands palota 28 July 1540; annulled 23 November 1541) beheaded 13 February 1542
semmi probléma
By Catherine Parr (házas Hampton Court palota 12. július 1543.; VIII. Henrik 28. január 1547-án halt meg)
semmi probléma

Öröklés

All of Henry's surviving children succeeded him as monarchs
Edward VI
r. 1547-1553
Mary I
r. 1553-1558
I. Erzsébet
r. 1558-1603

Henry halála után egyetlen életben maradt fia követte. Edward VI. Mivel Edward akkor még csak kilenc éves volt, nem tudott közvetlenül uralkodni. Ehelyett Henry végrendelete 16-ot jelölt ki végrehajtók hogy a régensi tanácsban szolgáljon Edward 18 éves koráig. A végrehajtók úgy döntöttek Edward Seymour, Hertford 1. grófja, Jane Seymour (Edward anyja) bátyja Lord Protector a birodalomból. A végrendelet értelmében, ha Edward gyermektelenül hal meg, a trónt Máriára, VIII. Henrik Aragóniai Katalin lányára és örököseire szállják át.

Ha Mary ügye kudarcot vallott, a koronát Elizabeth, Henry lánya, Boleyn Anne és örökösei kapták. Végül, ha Erzsébet leszármazottja kihalt, a koronát VIII. Henrik elhunyt húgának, Máriának, a Szürkéknek a leszármazottai örökölték.

Henry húgának leszármazottai Tudor Margit – a Stuartokat, Skócia uralkodóit – ezzel kizárták az utódlásból.

Ez a rendelkezés végül megbukott, amikor VI. James skót 1603-ban Anglia királya lett.

VI. Edward maga figyelmen kívül hagyná a végrendeletet és a nevet Jane Gray utódja.

Nyilvános kép

zenei kotta "Időtöltés jó társasággal", 1513 körül, komponálta Henry

Henry ápolta a képet a reneszánsz emberudvara pedig a tudományos és művészi innováció és az elbűvölő túlzás központja volt, amelyet a Az arany ruha mezője. Felkutatta az országot a kórusfiúk után, néhányat közvetlenül Wolsey kórusától vett át, és bevezette a reneszánsz zenét az udvarba. A zenészek között volt Benedict de Opitiis, Richard Sampson, Ambrose Lupoés Dionisio Memo velencei orgonaművész, és maga Henry is jelentős hangszergyűjteményt tartott. Jártas volt lanton és orgonán is, tehetséges játékosa volt a lantnak szüzek. Emellett jól tudott zenét olvasni és énekelni is. Kiváló zenész, író és költő volt; legismertebb zenéje a "Időtöltés jó társasággal" ("The Kynges Ballade"), és állítólag ő írta "Greensleeves"de valószínűleg nem tette.

Henry lelkes szerencsejátékos és kockajátékos volt, és kitűnt a sportokban, különösen a torna, a vadászat és a igazi tenisz. A hagyományos keresztény jámborság erős védelméről is ismert volt. Több jelentős épület építésében és fejlesztésében vett részt, többek között Nem olyan palota, King's College Chapel, Cambridgeés a londoni Westminster Abbey. Az általa feljavított meglévő épületek közül sok a Wolseytől elkobzott ingatlan volt, mint pl Christ Church, Oxford, Hampton Court palota, a Whitehall palota és Trinity College, Cambridge.

Henrik értelmiségi volt, az első angol király modern humanista képzettséggel. Angolul, franciául és latinul olvasott és írt, és nagy könyvtára volt. Számos könyvet jegyzett, kiadta egy sajátját, és számos röpiratot és előadást készített az egyház reformációjának támogatására. Richard Sampsoné cím (1534) például a monarchia iránti abszolút engedelmesség mellett szólt, és azt állította, hogy az angol egyház mindig is független volt Rómától. A népi szinten a korona által finanszírozott színházi és lelkészi társulatok körbeutazták az országot, hogy népszerűsítsék az új vallási gyakorlatokat; a pápát és a katolikus papokat és szerzeteseket idegen ördögöknek csúfolták, Henriket pedig Anglia dicsőséges királyának és az igaz hit bátor és hősies védelmezőjének üdvözölték. Henry keményen dolgozott, hogy a megdönthetetlen tekintély és ellenállhatatlan hatalom képét mutassa be.

Aragóniai Katalin Henryt nézi lovagi torna tiszteletére fia születése után

Henry nagy termetű, jó felépítésű atléta volt, több mint 6 láb magas, erős és széles arányban. Sportos tevékenysége több volt, mint időtöltés; olyan politikai eszközök voltak, amelyek több célt szolgáltak, javították imázsát, lenyűgözték a külföldi követeket és uralkodókat, és kifejezték, hogy képes elnyomni minden lázadást. 1517-ben Greenwichben lovagi tornát rendezett, ahol aranyozott páncélt és aranyozott lópáncélt, valamint bársonyból, szaténból és gyöngyökkel és ékszerekkel díszített aranyruhát viselt. Kellően lenyűgözte a külföldi nagyköveteket, akik közül az egyik azt írta haza, hogy "itt van a világ gazdagsága és civilizációja, és számomra úgy tűnik, hogy azok, akik az angol barbároknak nevezik magukat, azok". Henry végül 1536-ban vonult vissza a lovaglástól, miután egy súlyos leesés lováról két órán át eszméletlenül hagyta, de továbbra is szponzorált évente két pazar tornát. Ezután hízni kezdett, és elvesztette a formás, sportos alkatát, amely annyira jóképűvé tette, és udvarnokai erősen párnázott ruhákba kezdtek öltözni, hogy utánozzák és hízelgessék. Uralkodása vége felé egészségi állapota gyorsan megromlott.

Kormány

A Tudor uralkodók, köztük Henrik hatalma „egész” és „egész” volt, uralkodva, ahogyan azt állították, Isten áldásával egyedül. A korona támaszkodhatott azon funkciók kizárólagos használatára is, amelyek a királyi előjog. Ezek magukban foglalták a diplomáciai cselekményeket (beleértve a királyi házasságokat is), a hadüzeneteket, a pénzverés kezelését, a királyi kegyelem kérdését, valamint a parlament szükség szerinti összehívását és feloszlatását. Mindazonáltal, amint az nyilvánvaló volt Henrik Rómával való szakítása során, az uralkodó a meghatározott korlátok között maradt, legyen az jogi vagy pénzügyi, ami arra kényszerítette, hogy szorosan együttműködjön a nemességgel és a parlamenttel (a dzsentrit képviselő).

Bíboros Thomas Wolsey

A gyakorlatban a Tudor uralkodók használták pártfogás hogy fenntartson egy királyi udvart, amely olyan formális intézményeket foglal magában, mint a Titkos Tanács valamint informálisabb tanácsadók és bizalmasok. Az udvari nemesek felemelkedése és bukása egyaránt gyors lehet: Henrik kétségtelenül tetszés szerint végzett kivégzést, két feleségét, 20 társát, négy vezető köztisztviselőjét, hat közeli kísérőjét és barátját, egy bíborost (John Fisher) és számos apát megégette vagy lefejezte. . Azok között, akik Henry uralkodásának bármely pontján támogatták, általában főminiszterként lehetett azonosítani valakit, bár az egyik tartós viták a korszak történetírása az volt a mértéke, hogy ezek a főminiszterek uralták Henryt, nem pedig fordítva. Főleg történész GR Elton azzal érvelt, hogy az egyik ilyen miniszter, Thomas Cromwell a „Tudor-forradalmat a kormányban” vezette, függetlenül a királytól, akit Elton opportunista, lényegében lusta résztvevőként mutatott be a politika bonyodalmas dolgaiban. Ahol Henry személyesen avatkozott be az ország irányításába – érvelt Elton –, ezt többnyire annak rovására tette. A frakció előtérbe kerülését és befolyását Henry udvarában hasonlóképpen tárgyalják Henry uralkodásának legalább öt epizódja, köztük Boleyn Anne bukása kapcsán is.

From 1514 to 1529, Thomas Wolsey, a cardinal of the established Church, oversaw domestic and foreign policy for the king from his position as Lord Chancellor. Wolsey központosította a nemzeti kormányt, és kiterjesztette a tanácskozási bíróságok joghatóságát, különösen a Csillagkamra. A Csillagkamara általános struktúrája változatlan maradt, de Wolsey felhasználta a büntetőjog oly nagyon szükséges reformjára. Maga az udvar hatalma azonban nem élte túl Wolseyt, mivel komoly közigazgatási reformra nem került sor, és szerepe végül a helységekre hárult. Wolsey segített pótolni azt az űrt, amelyet Henrik csökkenő kormányzati részvétele hagyott (különösen apjához képest), de ezt leginkább azzal, hogy a király helyébe kényszerítette magát. Az, hogy ezeket a bíróságokat személyes sérelmek üldözésére használta, és különösen arra, hogy a bûnözõket egy egész osztály büntetésre méltó példájaként kezelje, feldühítette a gazdagokat, akiket bosszantott óriási gazdagsága és hivalkodó életvitele. Következő Wolsey bukása, Henry teljes mértékben átvette kormánya irányítását, bár az udvaron számos összetett frakció továbbra is megpróbálta tönkretenni és elpusztítani egymást.

Thomas cromwell 1532-ben vagy 1533-ban

Thomas Cromwell also came to define Henry's government. Returning to England from the continent in 1514 or 1515, Cromwell soon entered Wolsey's service. He turned to law, also picking up a good knowledge of the Bible, and was admitted to Gray fogadója 1524-ben. Ő lett Wolsey „minden munka embere”. Részben vallási meggyőződésétől vezérelve Cromwell megpróbálta megreformálni az angol kormány politikáját megbeszéléseken és beleegyezésen keresztül, valamint a folytonosság eszközén keresztül, nem pedig a külső változáson keresztül. Sokan úgy látták őt, mint akit el akarnak érni közös céljaikért, köztük Thomas Audley is. 1531-ben Cromwell és társai már sok jogszabály kidolgozásáért felelősek voltak. Cromwell első tisztsége a király ékszereinek mestere volt 1532-ben, innen kezdte élénkíteni az államháztartást. Ekkorra Cromwell hatékony adminisztrátor hatalma a politikusokkal teli Tanácsban meghaladta azt, amit Wolsey elért.

Cromwell számos hivatala révén sokat dolgozott azon, hogy a kormányzat feladatait a királyi háztól (és ideológiailag a király személyes testületétől) eltávolítsa, és állami állammá váljon. De ezt véletlenszerűen tette, amiből több maradvány is maradt, nem utolsósorban azért, mert meg kellett őriznie Henry támogatását, saját hatalmát és a kitűzött terv tényleges megvalósításának lehetőségét. Cromwell a VII. Henrik által bevezetett különféle bevételi forrásokat formálisabbá tette, és nagyrészt autonóm testületeket rendelt ki adminisztrációjukra. A Királyi Tanács átkerült egy megreformált Titkos Tanácshoz, amely sokkal kisebb és hatékonyabb, mint elődje. Különbség mutatkozott a király és az ország pénzügyi helyzete között, bár Cromwell bukása aláásta bürokráciájának nagy részét, ami megkövetelte tőle, hogy rendet tartson a sok új testület között, és megakadályozza a pazar kiadásokat, amelyek feszültséget okoztak a kapcsolatokban és a pénzügyekben. Cromwell reformjai 1539-ben megtorpantak, a kezdeményezés elveszett, és nem tudta biztosítani a lehetővé tevő aktus, a Kiáltvány az 1539. évi koronatörvény által. 28. július 1540-án kivégezték.

Pénzügyek

Arany korona Henrik VIII., vert c. 1544–1547. A hátoldalon Anglia és Franciaország negyedelt karja látható.

Henry hatalmas vagyont és virágzó gazdaságot örökölt apjától, aki takarékos volt. Ezt a vagyont 1,250,000 375 XNUMX fontra becsülik (ez ma XNUMX millió fontnak felel meg). Összehasonlításképpen VIII. Henrik uralkodása pénzügyileg majdnem katasztrófa volt. Az egyházi földek elfoglalásával gyarapította a királyi kincstárat, de súlyos kiadásai és hosszú ideig tartó helytelen gazdálkodása károsította a gazdaságot.

Henrik vagyona nagy részét udvarának és háztartásának fenntartására fordította, beleértve a királyi paloták építési munkáit is. Palotáiban 2,000 faliszőnyeget akasztott; ehhez képest a skót V. Jakab csak 200 lógott. Henry büszke volt arra, hogy bemutatta fegyvergyűjteményét, amely egzotikus íjászfelszerelést, 2,250 darab szárazföldi lövedéket és 6,500 darabot tartalmazott. kézifegyverek. A Tudor uralkodóknak minden kormányzati kiadást saját bevételükből kellett finanszírozniuk. Ez a bevétel a Henrik által birtokolt koronaföldekből, valamint a vámokból származott tonna és font, amelyet a parlament a királynak életfogytiglani adományozott. Henrik uralkodása alatt a korona bevételei változatlanok maradtak (körülbelül 100,000 XNUMX GBP), de erodálta őket az infláció és a háború okozta emelkedő árak. Valóban, a háború és Henrik dinasztikus ambíciói Európában az 1520-as évek közepére kimerítették azt a többletet, amelyet apjától örökölt.

VII. Henrik nem nagyon vonta be a parlamentet ügyeibe, de VIII. Henriknek uralkodása alatt a parlamenthez kellett fordulnia pénzért, különösen háborúi finanszírozására szánt támogatásokért. A kolostorok feloszlatása lehetőséget adott a kincstár feltöltésére, és ennek eredményeként a korona évi 120,000 36 font (XNUMX millió font) értékű szerzetesi földeket vett birtokba. A korona kis mértékben profitált 1526-ban, amikor Wolsey Angliát arany helyett ezüst standardra helyezte, és kissé leértékelte a valutát. Cromwell 1540-től kezdődően Írországban jelentősen leértékelte a valutát. Ennek eredményeként az angol font értéke felére csökkent a flamand fonthoz képest 1540 és 1551 között. Az elért nominális nyereség jelentős volt, elősegítette a bevételek és a kiadások összehozását, de katasztrofálisan érintette az ország gazdaságát. Részben hozzájárult ahhoz, hogy 1544-től egy nagyon magas inflációs időszakot idézzen elő.

Megújulás

VIII. Henrik király lábával VI. Kelemen pápán ül, 1641

Általában Henry nevéhez fűződik az angol reformáció elindítása – az a folyamat, amely Angliát katolikus országból protestánssá változtatta –, bár az elit és a tömegek szintjén elért előrehaladása vitatott. és a pontos narratíva nem széles körben egyetértett. Kétségtelenül 1527-ben Henrik, aki addig figyelmes és jól tájékozott katolikus volt, a pápához fordult Katalinnal kötött házasságának érvénytelenítéséért. Semmilyen megsemmisítés nem történt azonnal, mivel a pápaság immár ellenőrzése alatt állt V. Károly, Catherine unokaöccse. A hagyományos narratíva ezt az elutasítást adja Henry elutasításának indítékaként pápai felsőbbség, amelyet korábban megvédett. Mégis mint EL Woodward úgy fogalmazott, Henry eltökéltsége, hogy érvényteleníti a házasságát Catherine-nel, inkább az alkalom, mint az oka volt a Angol reformáció hogy a megsemmisítésből "se túl sok, se túl kevés" legyen. Történész AF Pollard azzal érvelt, hogy még ha Henriknek nem is lett volna szüksége érvénytelenítésre, pusztán politikai okokból megtagadhatta volna a pápai ellenőrzést Anglia kormányzása felett. Valóban, Henrynek szüksége volt egy fiára, akit biztosítani kell a Tudor-dinasztia és elkerüljük a polgárháború veszélyét a vitatott örökösödés miatt.

Mindenesetre 1532 és 1537 között Henrik számos törvényt hozott létre, amelyek a király és a pápa kapcsolatával, és így a születő felépítésével foglalkoztak. Church of England. Ezek közé tartozott a Statútum a fellebbezések korlátozásáról (1533-ban telt el), amely kiterjesztette a vádat praemunire mindazok ellen, akik pápai bullákat vittek be Angliába, és ha bűnösnek találják őket, halálbüntetéssel sújthatják őket. Egyéb aktusok közé tartozott a Könyörgés az ordináriusok ellen és a A klérus előterjesztése, amely elismerte a királyi fennhatóságot az egyház felett. A 1534. évi egyházi kinevezési törvény megkövetelte a papságtól, hogy az uralkodó által jelölt püspököket válasszanak. A A felsőbbség törvénye 1534-ben kijelentette, hogy a király az "Anglia Egyház egyetlen Legfelsőbb Feje a Földön". 1534. évi hazaárulási törvény halállal büntetendő hazaárulássá tette a visszautasítást Felsőbbségi eskü elismerve a királyt annak. Hasonlóképpen, az 1533-as örökösödési törvény elfogadását követően a királyságban élő minden felnőttnek esküvel kellett elismernie a törvény rendelkezéseit (Henry Anne-nel kötött házasságát törvényesnek és Katalin házasságát törvénytelennek nyilvánította); azokat, akik ezt megtagadták, életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, és minden olyan irodalom kiadóját vagy nyomdászát, amely azt állítja, hogy Anne-nel kötött házasság érvénytelen, és halálbüntetésre is ítélték. Végül a Peter's Pence Act elfogadták, és megismételte, hogy Angliának „nincs felsőbbrendűje Isten alatt, csak a tiéd Kegyelemés hogy Henrik „birodalmi koronáját” csökkentették a pápa „ésszerűtlen és jótékonykodó bitorlásai és követelései”. A király nagy támogatást kapott az egyháztól Cranmer alatt.

16. századi ábrázolása a Parlament Henrik király VIII

Cromwell bosszúságára Henry ragaszkodott a parlamenti időhöz, hogy megvitassa a hit kérdéseit, amit Norfolk hercegén keresztül ért el. Ez vezetett az elmúlásához Hat cikk törvénye, amelyben hat fő kérdésre mind a vallási ortodoxia érvényesítésével válaszoltak, ezzel visszafogva az angliai reformmozgalmat. Ezt követte a református kezdete liturgia és a A közös ima könyve, melynek befejezése 1549-ig tart. Ám a vallási konzervatívok győzelme nem sok változást hozott a személyi állományban, és Cranmer továbbra is a pozíciójában maradt. Általánosságban elmondható, hogy Henrik uralkodásának hátralévő részében a vallási ortodoxiától való elmozdulás finoman eltávolodott, amihez részben hozzájárult a Rómával való szakítás előtti prominens személyek halála, különösen Thomas More és John Fisher 1535-ös kivégzése, amiért nem voltak hajlandók lemondani a pápai tekintélyről. Henry újat alapított politikai teológia a korona iránti engedelmességről, amely a következő évtizedben is folytatódott. Ez tükröződött Luther Mártonúj értelmezése a negyedik parancsolat ("Tiszteld apádat és anyádat"), hozta Angliába William Tyndale. A királyi tekintély megalapítása a Tízparancsolat egy másik fontos váltás volt: az egyházon belüli reformátorok a parancsolatokban a hitre és Isten szavára helyezték a hangsúlyt, míg a konzervatívok az Istennek való odaadás és a jó cselekvés szükségességét hangsúlyozták. A reformerek erőfeszítései húzódtak meg a megjelenés mögött Nagy Biblia 1539-ben angolul. A protestáns reformátorokat még mindig üldözték, különösen a Henrik megsemmisítésével szembeni kifogások miatt. Sokan külföldre menekültek, köztük a befolyásos Tyndale, akit végül kivégeztek és Henry parancsára elégették a testét.

Amikor az egykor Rómának fizetendő adókat átutalták a koronára, Cromwell szükségesnek látta az egyház kiterjedt birtokainak adóköteles értékét az 1535-ös állapot szerint. Az eredmény egy kiterjedt összefoglaló, a Valor Ecclesiasticus. 1535 szeptemberében Cromwell megbízást adott a vallási intézmények általánosabb látogatására, amelyet négy kinevezett látogatónak kellett elvégeznie. A látogatás szinte kizárólag az ország vallási házaira összpontosított, jórészt negatív következtetésekkel. A látogatók amellett, hogy jelentést tettek Cromwellnek, szigorú magatartási normák betartatásával nehezítették a szerzetesek életét. Az eredmény az önfeloldozás ösztönzése volt. Mindenesetre a Cromwell által összegyűjtött bizonyítékok gyorsan elvezettek az állam által kikényszerített rendszer kezdetéhez. a kolostorok feloszlatása, minden 200 fontnál kevesebb értékű vallási házat a törvény a koronára ruházott 1536 januárjában. Rövid szünet után a fennmaradt egyházi házak egyenként kerültek a koronához és az új tulajdonosokhoz, a feloszlatást pedig 1539-ben újabb törvény erősítette meg. 1540 januárjára már nem maradt fenn ilyen ház; 800-at feloldottak. Az eljárás hatékony volt, minimális ellenállással, és évi 90,000 XNUMX fontot hozott a koronának. A történészek vitatják, hogy mennyiben tervezték kezdettől fogva az összes ház feloszlatását; van némi bizonyíték arra, hogy a nagyobb házakat eredetileg csak megreformálták. Cromwell lépései Anglia birtokában lévő vagyon egyötödét új kezekbe helyezték át. A program elsősorban a koronához tartozó birtokos dzsentri létrehozására irányult, amely sokkal hatékonyabban használja a földeket. Bár Anglia vallási házaiban csekély ellenállást lehetett találni a felsőbbrendűség ellen, kapcsolódtak a nemzetközi egyházhoz, és akadályozták a további vallási reformokat.

A reformokra adott válaszok vegyesek voltak. A vallási házak voltak az elszegényedők egyetlen támasza, és a reformok elidegenítették a Londonon kívüli lakosság nagy részét, elősegítve az 1536–37-es nagy északi felemelkedést, amelyet a A kegyelem zarándoklata. Máshol elfogadták és üdvözölték a változásokat, és akik ragaszkodtak a katolikus szertartásokhoz, elhallgattak vagy eltitkolództak. Henrik lánya, Mária uralkodása alatt (1553–58) jelentek meg újra.

Katonai

Henrik 1540-es páncélja, VIII. Fegyvertár gyűjtemény, Tower of London.
Henry olasz gyártmányú páncélruhája, kb. 1544. Metropolitan Museum of Art, New York

Az állandó helyőrségeken kívül a Berwick, Calais és Carlisle, Anglia állandó hadserege mindössze néhány száz főt számlált. Ezt Henry csak kis mértékben növelte. Henrik 1513-as inváziós hadereje, mintegy 30,000 XNUMX főből állt, billmen és a hosszúíjászok, amikor a többi európai nemzet költözött ide kézi fegyverek és a pikászok de a képességbeli különbség ebben a szakaszban nem volt jelentős, és Henry csapatai új páncélzattal és fegyverekkel rendelkeztek. Támogatta őket a harctéri tüzérség és a harci kocsi, viszonylag új innovációk, és számos nagy és drága ostromágyú. Az 1544-es inváziós haderő is hasonlóan jól felszerelt és szervezett volt, bár a csatatéren Suffolk és Norfolk hercegei irányították, ami utóbbi esetben Montreuilnál katasztrofális eredményeket hozott.

Henrik Rómával való szakítása egy nagyszabású francia vagy spanyol invázió veszélyét jelentette. Hogy ez ellen védekezzen, 1538-ban drága, korszerű védelmi láncot kezdett építeni Nagy-Britannia déli és keleti partjai mentén. Kent nak nek Cornwall, nagyrészt abból nyert anyagból épült a kolostorok lebontása. Ezeket VIII. Henrik néven ismerték Készülék erődök. Megerősítette a meglévő partvédelmi erődöket is, mint pl Doveri kastély Doverben pedig Moat Bulwark és Archcliffe Fort, ahol néhány hónapig ellátogatott felügyelni. Wolsey sok évvel korábban elvégezte a rendszer átalakításához szükséges összeírásokat milícia, de nem lett reform eredménye. 1538–39-ben Cromwell felújította a shire musters, de munkája elsősorban annak bizonyítására szolgált, hogy mennyire nem megfelelőek a szervezésben. Az építési munkálatok, köztük a berwicki munkálatok, valamint a milíciák és a mustárok reformja, végül Mary királynő vezetésével fejeződtek be.

Henry ábrázolása, amint elindul Dover, c. 1520

Henryt hagyományosan az egyik alapítóként említik Royal Navy. Technológiai szempontból Henry nagy ágyúkat fektetett be hadihajóihoz, ez az ötlet más országokban is meghonosodott, hogy lecserélje a használatban lévő kisebb szerpentineket. A hajók személyes tervezésével is kacérkodott. Hozzájárulása nagyobb hajókhoz, ha vannak ilyenek, nem ismert, de úgy vélik, hogy ő befolyásolta a soros bárkák és hasonló gályák kialakítását. Henry egy állandó haditengerészet létrehozásáért is felelős volt, a támogató horgonyzókkal és hajógyárakkal. Taktikailag Henry uralkodása alatt a haditengerészet eltávolodott a beszállási taktikától, és helyette tüzérséget alkalmaz. A Tudor haditengerészet hét hajóról 50-re bővült (A Mary Rose közöttük), Henry pedig a haditengerészet karbantartását és működését felügyelő "tengerészeti ügyek tanácsának" létrehozásáért volt felelős, amely a későbbi Admiralitás.

Írország

Írország felosztása 1450-ben

Henrik uralkodásának kezdetén Írországot gyakorlatilag három zónára osztották: a Sápadt, ahol az angol uralom nem volt kihívás; Leinster és a Munster, az angol-ír társaik úgynevezett "engedelmes földje"; és a gael Connaught és a Ulster, pusztán névleges angol szabállyal. Henrik 1513-ig folytatta apja politikáját, amely lehetővé tette az ír uraknak, hogy a király nevében uralkodjanak, és elfogadja a közösségek közötti meredek megosztottságot. Azonban halálakor a Kildare 8. grófja, Írország kormányzója, a törékeny ír politika és az ambiciózusabb Henry kombinációja okoz gondot. Amikor Thomas Butler, Ormond 7. grófja, meghalt, Henry elismerte Ormond angol, walesi és skót földjének egyik utódját, míg Írországban egy másik átvette az irányítást. Kildare utódját, a 9. grófot Írország Lord hadnagyaként váltotta fel a Surrey grófja A 1520. Surrey ambiciózus céljai költségesek voltak, de nem hatékonyak; Az angol uralom csapdába esett az ír urak diplomáciával való megnyerése között, ahogyan Henry és Wolsey is kedvelt, és a Surrey által javasolt átfogó katonai megszállás között. Surreyt 1521-ben hívták vissza, azzal Piers Butler – az ormondi grófság egyik igénylőjét – nevezték ki helyette. Butler képtelen volt kordában tartani az ellenzéket, beleértve Kildareét is. Kildare-t 1524-ben nevezték ki főkormányzónak, újraindítva a Butlerrel való vitát, amely korábban szünetben volt. Eközben a Desmond grófja, egy angol-ír kortárs, Richard de la Pole felé fordult támogatásával, aki az angol trónra vágyik; amikor 1528-ban Kildare nem tett megfelelő lépéseket ellene, Kildare-t ismét eltávolították posztjáról.

A desmondi helyzet 1529-ben bekövetkezett halálával megoldódott, amit bizonytalan időszak követett. Ennek gyakorlatilag Henry FitzRoynak, Richmond hercegének és a király fiának főhadnagyi kinevezése lett vége. Richmond még soha nem járt Írországban, kinevezése szakított a korábbi politikával. Egy ideig úgy tűnt, hogy a béke helyreállhat Kildare Írországba való visszatérésével, hogy irányítsa a törzseket, de a hatás korlátozott volt, és az ír parlament hamarosan hatástalanná vált. Írország elkezdte felkelteni Cromwell figyelmét, aki Ormond és Desmond támogatóit előléptette. Kildare-t viszont Londonba idézték; némi habozás után 1534-ben Londonba indult, ahol hazaárulás vádjával kellett szembenéznie. Az ő fia, Thomas, Lord Offaly, őszintébb volt, elítélte a királyt, és "katolikus keresztes hadjáratot" vezetett a király ellen, aki ekkorra már házassági problémákba keveredett. Offaly meggyilkoltatta Dublin érsekét, és megostromolta Dublint. Offaly sápadt dzsentri és ír törzsek keverékét vezette, bár nem tudta megszerezni a támogatást Lord Darcy, szimpatizáns, vagy V. Károly. Ami gyakorlatilag polgárháborúnak számított, 2,000 angol katona – ír mércével mérve nagy hadsereg – beavatkozásával, Offaly (apja már meghalt) és nagybátyjainak kivégzésével ért véget.

Although the Offaly revolt was followed by a determination to rule Ireland more closely, Henry was wary of drawn-out conflict with the tribes, and a royal commission recommended that the only relationship with the tribes was to be promises of peace, their land protected from English expansion. The man to lead this effort was Antony St Leger, úgy mint Írország helyettese, aki Henry halála után is a poszton maradna. A Rómával való szakításig széles körben elterjedt az a vélemény, hogy Írország egy pápai birtok, amelyet puszta pápai birtokként adtak át. fiefdom az angol királynak, így Henrik 1541-ben megerősítette Anglia igényét a Írország szabad a pápától uralma. Ez a változás azonban lehetővé tette a békés megbékélés és terjeszkedés politikáját is: Írország urai a királynak adományozták földjeiket, mielőtt hűbérbirtokként visszaadnák őket. Henry kérésének teljesítésére egy kísérő báróság ösztönzött, és így joga volt az ír Lordok Házában való részvételre, amelynek Angliával párhuzamosan kellett működnie. A törzsek ír törvényei nem feleltek meg egy ilyen elrendezésnek, mert a törzsfőnök nem rendelkezett a szükséges jogokkal; ez kanyargóssá tette az előrehaladást, és a tervet 1543-ban elvetették, nem pótolták.

Történetírás

Henry örökségének összetettsége és puszta léptéke biztosította, hogy Betteridge és Freeman szavaival élve „Henryt az évszázadok során dicsérték és szidalmazták, de soha nem hagyták figyelmen kívül”. Történész John D. Mackie összefoglalja Henry személyiségét és annak hatását eredményeire és népszerűségére:

Nem volt érdemtelen az a tisztelet, de még a népszerűség sem, amit népétől kapott... Anglia fejlődését a kor legerőteljesebb, bár nem a legnemesebb erőivel tartotta összhangban. Nagy bátorsága – a legmagasabb, ha rosszul sült el – parancsoló intellektusa, tények megbecsülése és uralkodási ösztöne átvitte hazáját a változások veszedelmes időszakán, és éppen arroganciája mentette meg népét a más országokat sújtó háborúktól. A rózsák háborúira halványan emlékezve, homályosan tájékozódva az európai mészárlásokról és szenvedésekről, Anglia népe tudta, hogy Henrikben nagy királyuk van.

A modern történetírás különös hangsúlyt fektet arra, hogy Henry életének eseményei (beleértve a házasságait, a külpolitikát és a vallási változásokat) mennyiben az ő kezdeményezésének a következményei, és ha igen, vajon opportunizmus vagy Henry elvi vállalkozása. Az események hagyományos értelmezését történész adta meg AF Pollard, aki 1902-ben saját, nagyrészt pozitív nézetét mutatta be a királyról, "mint a királyról és államférfiról, aki személyes hibáitól függetlenül vezette Angliát a parlamentáris demokrácia és birodalom felé vezető úton". Pollard értelmezése maradt Henry életének meghatározó értelmezése egészen GR Elton doktori értekezésének 1953-as megjelenéséig.

Elton könyve Tudor forradalom a kormányban fenntartotta Pollard pozitív értelmezését a Henriciánus korszak egészéről, de magát Henryt inkább követőként, mint vezetőként értelmezte. Elton számára Cromwell és nem Henry vállalta el a kormányváltást – Henry ravasz volt, de nem volt elképzelése egy összetett terv követéséhez. Más szavakkal, Henry alig volt több, mint egy „ego-centrikus szörnyeteg”, akinek uralma „sikereit és erényeit jobb és nagyobb embereknek köszönhette; a legtöbb borzalma és kudarca közvetlenül onnan eredt”.

Bár Elton tézisének központi tételeit azóta megkérdőjelezték, következetesen kiindulópontként szolgált sokkal későbbi munkákhoz, beleértve a JJ Scarisbrick, tanítványa. Scarisbrick nagyrészt megtartotta Elton tiszteletét Cromwell képességei iránt, de visszaadta Henrynek, akiről Scarisbrick úgy vélte, hogy végső soron irányította és alakította a politikát. Scarisbrick számára Henry félelmetes, elbűvölő ember volt, aki "pompás meggyőződéssel viselte a királyságot". Henrik ezzel a képességével való felruházása azonban nagyrészt negatív volt Scarisbrick szemében: Scarisbrick számára a Henriciánus korszak a felfordulás és a pusztítás időszaka volt, és a felelősöket inkább hibáztatták, mint dicséretet. Még az újabb életrajzírók körében is, köztük David Loades, David Starkeyés John Guy, végül kevés konszenzus alakult ki abban a tekintetben, hogy Henry mennyiben volt felelős az általa felügyelt változásokért vagy az általa előidézett változások értékeléséért.

Ez az egyértelműség hiánya Henrynek az események feletti kontrolljával kapcsolatban hozzájárult a neki tulajdonított tulajdonságok változatosságához: vallási konzervatív vagy veszélyes radikális; a szépség szerelmese vagy a felbecsülhetetlen értékű műtárgyak brutális elpusztítója; a körülötte lévők barátja és patrónusa vagy árulója; lovagiasság megtestesült vagy könyörtelen soviniszta. Az egyik hagyományos megközelítés, amelyet Starkey és mások is kedveltek, Henry uralmának két részre osztása, az első Henryben a pozitív tulajdonságok dominálnak (politikailag befogadó, jámbor, sportos, de intellektuális is), akik a stabilitás és a nyugalom időszakát irányították. Utóbbi egy "hölgyes zsarnok", aki drámai, néha szeszélyes változások időszakát vezette. Más írók megpróbálták Henry eltérő személyiségét egyetlen egésszé egyesíteni; Lacey Baldwin SmithPéldául önző, határon túli neurotikusnak tartotta, akit nagy indulatok és mély és veszélyes gyanakvások jellemeznek, mechanikus és konvencionális, de mélységesen megőrzött jámborsággal, és legfeljebb közepes intellektussal.

Stílus és karok

Henrik fegyvertára korai uralkodása idején (balra) és későbbi uralkodása idején (jobbra)

Uralkodása alatt számos változás történt a királyi stílusban. Henry eredetileg a Nyolcadik Henrik, Isten kegyelméből, stílust használta. Anglia királya, Franciaország és a Írország ura1521-ben, X. Leó pápa adománya alapján, amely Henriket az ő munkájáért jutalmazza A hét szentség védelme, a királyi stílus a következő lett: Nyolcadik Henrik, Isten kegyelméből, Anglia és Franciaország királya, A Hit Védelmezője és Írország ura". Henry kiközösítése után, Pál pápa III visszavonta a „Hitvédő” cím adományozását, de egy Országgyűlési törvény (35 Tyúk 8 c 3) érvényesnek nyilvánította; és a mai napig királyi használatban van, amint azt a FID DEF vagy FD betűk tanúsítják az összes brit érmén. Henry mottója "Coeur Loyal" ("igaz szív") volt, és ezt hímezte ruháira szívszimbólum formájában és a "hűséges" szóval. Jelképe az volt Tudor emelkedett és a Beaufort portcullis. Henrik királyként fegyver megegyeztek azokkal, amelyeket elődei azóta is használtak Henry IV: Negyedéves, Azure három fleurs-de-lys Vagy (Franciaországnak) és Gules három oroszlán, sápadt őrző, vagy (Angliának).

1535-ben Henrik hozzáadta a királyi stílushoz a „felsőbbség kifejezést”, amely a „Nyolcadik Henrik, Isten kegyelméből, Anglia és Franciaország királya, a hit védelmezője, Írország ura és az Anglia Egyháza a Földön” lett. Legfelsőbb Fej". 1536-ban az „Anglia Egyházé” kifejezés az „Anglia Egyházé és egyben az angol egyházé”-ra változott Írország1541-ben Henrynek megvolt a Ír parlament módosítsa a "Lord of Ireland" címet "King of Ireland"-re a következővel: Írország korona törvénye, 1542, miután azt a tájékoztatást kapták, hogy sok ír ember a pápát tekinti országa igazi fejének, az Úr pedig puszta képviselőként jár el. Az írek azért tekintették a pápát a főnöküknek, mert Írországot eredetileg király kapta II. Henrik angol by Adrián pápa IV században pápai fennhatóság alatt álló feudális területként. Henriket ír királynak kikiáltó ír parlament ülése volt az első olyan ülés, amelyen részt vettek a gael ír törzsfőnökök és a angol-ír arisztokraták. A „Nyolcadik Henrik, Isten kegyelméből, Anglia, Franciaország és Írország királya, a Hit és az Anglia Egyháza, valamint Írország földi legfelsőbb fejében védelmezője” stílust Henrik uralkodásának végéig használták.

Genealógiai táblázat

VIII. Henrik rokonai (szelektív táblázat)
Richard, York hercege
Edmund Tudor, Richmond grófjaMargaret BeaufortEdward IVGeorge Plantagenet, Clarence hercegeRichard IIIYorki Erzsébet, Suffolk hercegnőjeYorki Margit
VII. HenrikYorki ErzsébetEdward VRichard, York hercegeYorki KatalinWilliam Courtenay, Devon 1. grófjaEdward Plantagenet, Warwick 17. grófjaMargaret Pole, Salisbury grófnőjeRichard PoleJohn de la Pole, Lincoln grófjaEdmund de la Pole, Suffolk 3. hercegeRichard de la Pole
Arthur, walesi hercegAragón CatherineHenry VIIImás feleségekTudor MargitIV. James skótTudor Mária, Franciaország királynőjeCharles Brandon, Suffolk 1. hercegeHenry Courtenay, Exeter 1. márkijaHenry Pole, Montagu 1. báróReginald PoleGeoffrey Pole
Mary II. ErzsébetEdward VIJames V (Skócia)Frances BrandonHenry Grey, Suffolk 1. hercege
Mária, a skótok királynőjeJane GrayCatherine GrayMary Gray
VI. Jakab és én

Lásd még:

Megjegyzések

  1. ^ Az ellentétes nézet mellett szóló érveket – vagyis azt, hogy Henry maga kezdeményezte az absztinencia időszakát, esetleg egy rövid kapcsolat után – ld. Bernard, GW (2010). Anne Boleyn: Végzetes látnivalók. Yale Egyetemi Kiadó. ISBN 978-0-3001-6245-5..
  2. ^ "Ha pedig valaki elveszi a testvére feleségét, tisztátalan az: felfedte testvére meztelenségét, gyermektelenek lesznek."
  3. ^ 11. július 1533-én VII. Kelemen pápa „ítéletet hirdetett a király ellen, kiközösítettnek nyilvánítva, hacsak el nem bocsátja a feleségül vett nőt, és jövő októberben vissza nem veszi királynőjét”. Kelemen 25. szeptember 1534-én halt meg. 30. augusztus 1535-án az új pápa, III. Pál, összeállított egy kiközösítési bullát, amely „Eius qui immobilis”-val kezdődött. GR Elton a bulla hivatalossá tételének dátuma 1538 novembere. 17. december 1538-én III. Pál pápa újabb bullát bocsátott ki, amely „Cum redemptor noster” kezdetű volt, megújítva az 30. augusztus 1535-i bulla végrehajtását, amelyet a módosítása reményében felfüggesztettek. Mindkét bullát Burnet püspök nyomtatta ki, History of the Reformation of the Church of the Church, 1865-ös kiadás, 4. kötet, 318. oldal és a Bullarum, diplomatum et privilegiorum sanctorum Romanorum pontificum Taurinensis (1857) VI. 195
  4. ^ Eustace Chapuys január 28-án írt V. Károlynak, és arról számolt be, hogy Anne terhes. George Taylor 27. április 1534-én kelt levele Lady Lisle-nek azt mondja, hogy "a királynőnek jó a hasa, és imádkozik Urunkhoz, hogy küldjön nekünk egy herceget". Júliusban Anne bátyját, Lord Rochfordot diplomáciai küldetésre küldték Franciaországba, hogy kérje VIII. Henrik és I. Ferenc találkozásának elhalasztását Anne állapota miatt: „Mivel annyira elment a gyerektől, nem tudott átkelni a tengeren. a király". Chapuys ezt egy július 27-i levelében támasztja alá, amelyben Anne terhességére hivatkozik. Nem tudjuk, mi történt ezzel a terhességgel, mivel nincs bizonyíték az eredményre. Dewhurst arról ír, hogyan vezethetett a terhesség vetéléshez vagy halvaszületéshez, de nincs bizonyíték ennek alátámasztására, ezért kíváncsi, hogy pszeudocézisről, hamis terhességről van-e szó, amit Anne-en átélt stressz okoz – a nyomás hogy egy fiút biztosítson. Chapuys 27. szeptember 1534-én azt írta: "Mióta a király kételkedni kezdett abban, hogy hölgye enceinte-e vagy sem, megújította és fokozta szerelmét, amelyet korábban egy gyönyörű udvari lány iránt érzett". Muriel St Clair Byrne, a Lisle Letters szerkesztője úgy véli, hogy ez is hamis terhesség volt.
  5. ^ The only evidence for a miscarriage in 1535 is a sentence from a letter from William Kingston to Lord Lisle on 24 June 1535 when Kingston says "Her Grace has as fair a belly as I have ever seen". However, Dewhurst thinks that there is an error in the dating of this letter as the editor of the Lisle Letters states that this letter is actually from 1533 or 1534 because it also refers to Christopher Garneys, a man who died in October 1534.
  6. ^ Chapuys 10. február 1536-én jelentette V. Károlynak, hogy Boleyn Anne elvetélt Aragóniai Katalin temetésének napján: "Az eltemetés napján az ágyasnak abortusza volt, ami úgy tűnt, fiúgyermek volt, akit nem szült 3 1/ 2 hónap".

Referenciák

  1. ^ Guy 2000o. 41.
  2. ^ a b c Starkey, David. "VIII. Henrik hat felesége. A sorozatról. A színfalak mögött". Thirteen.org. PBS. Lekért 17 július 2020.
  3. ^ Ives 2006, 28–36. Montefiore 2008o. 129
  4. ^ a b Crofton 2006o. 128
  5. ^ a b Crofton 2006o. 129
  6. ^ a b c Scarisbrick 1997o. 3
  7. ^ Churchill 1966o. 24
  8. ^ Scarisbrick 1997, 14–15
  9. ^ Scarisbrick 1997o. 4
  10. ^ Gibbs, Vicary, szerk. (1912). The Complete Peerage, III. kötet. St Catherine's Press. p. 443. Cornwall hercege alatt, ez volt a címe, amikor testvérét követte Wales hercegeként.
  11. ^ Maloney 2015o. 96
  12. ^ a b Crofton 2006o. 126
  13. ^ Scarisbrick 1997, 4–5
  14. ^ Scarisbrick 1997o. 6
  15. ^ a b Betöltések 2009o. 22
  16. ^ a b c Scarisbrick 1997o. 8
  17. ^ Betöltések 2009, 22–23.
  18. ^ a b Betöltések 2009o. 23
  19. ^ a b c Betöltések 2009o. 24
  20. ^ Scarisbrick 1997o. 12
  21. ^ Stewart, James Mottram (2008). Birodalom és nemzet a kora angol reneszánsz irodalomban. Boydell & Brewer. p. 17. ISBN 978-1-8438-4182-1. OCLC 213307973. OL 23187213M.
  22. ^ a b Scarisbrick 1997, 18–19
  23. ^ Scarisbrick 1997o. 19
  24. ^ 1904 teremo. 17
  25. ^ Starkey 2008, 304–306
  26. ^ Scarisbrick 1997, 31–32
  27. ^ a b Betöltések 2009o. 26
  28. ^ Scarisbrick 1997o. 18
  29. ^ a b c d Betöltések 2009, 48–49
  30. ^ Elton 1977o. 103
  31. ^ Hart 2009o. 27
  32. ^ a b Fraser 1994o. 220
  33. ^ a b Betöltések 2009, 47–48
  34. ^ Weir 1991, 122–123
  35. ^ Elton 1977, 98., 104. o
  36. ^ Elton 1977o. 255
  37. ^ Elton 1977, 255., 271. o
  38. ^ a b Betöltések 2009o. 27
  39. ^ Betöltések 2009, 27–28
  40. ^ a b Scarisbrick 1997, 28–231
  41. ^ Betöltések 2009, 30–32
  42. ^ Betöltések 2009o. 62
  43. ^ Scarisbrick 1997, 33–34
  44. ^ Betöltések 2009, 62–63
  45. ^ Scarisbrick 1997, 35–36
  46. ^ Guicciardini 1968o. 280
  47. ^ a b Betöltések 2009o. 63
  48. ^ Betöltések 2009, 65–66
  49. ^ Betöltések 2009, 66–67
  50. ^ Betöltések 2009, 67–68
  51. ^ a b Betöltések 2009, 68–69
  52. ^ Betöltések 2009o. 69
  53. ^ Betöltések 2009, 70–71
  54. ^ Fraser, Antonia (1993). "genealógiai táblázatok". Henrik feleségei VIII. Vintage könyvek.
  55. ^ Anselme. Történeti généalogique et chronologique de la maison royale de France. Vol. 2. o. 741.
  56. ^ Fraser, Antonia (1993). "Cleves Anna". Henrik feleségei VIII. Vintage könyvek.
  57. ^ Cruz & Suzuki 2009o. 132
  58. ^ Smith 1971o. 70
  59. ^ Crofton 2006o. 51
  60. ^ Scarisbrick 1997o. 154
  61. ^ Weir 2002o. 160
  62. ^ a b c Gunn, Steven (2010 szeptember). "Anne Boleyn: Végzetes látnivalók (értékelés)". Vélemények a történelemben. Lekért 5 április 2013.
  63. ^ Betöltések 2009, 88–89
  64. ^ Brigden 2000o. 114
  65. ^ a b c d Elton 1977, 103–107
  66. ^ a b Elton 1977, 75–76
  67. ^ Phillips, Roderick (1991). A csomó feloldása: A válás rövid története. Cambridge University Press. ISBN 978-0-5214-2370-0.
  68. ^ a b Cole, William Graham (2015). Szex a kereszténységben és a pszichoanalízisben. Routledge. ISBN 978-1-3173-5977-7.
  69. ^ Betöltések 2009, 91–92
  70. ^ a b c d e Elton 1977, 109–111
  71. ^ Lockyer, Roger (2014). Tudor és Stuart Nagy-Britannia: 1485–1714. Routledge. p. 46. ISBN 978-1-3178-6882-8. Lekért 13 július 2014. The king had no further use for Wolsey, who had failed to procure the annulment of his marriage, and he summoned Parliament in order that an megszerző cselekedete should be passed against the cardinal. The act was not needed, however, for Wolsey had also been commanded to appear before the common-law judges and answer the charge that by publishing his bulls of appointment as papal legate he had infringed the Statute of Praemunire.
  72. ^ Haig 1993, 92f. o
  73. ^ Elton 1977o. 116
  74. ^ a b Losch, Richard R. (2002). A hit sok arca: Útmutató a világvallásokhoz és a keresztény hagyományokhoz. Wm. B. Eerdmans Kiadó. p. 106. ISBN 978-0-8028-0521-8.
  75. ^ Elton 1977o. 123
  76. ^ Elton 1977, 175–176
  77. ^ Williams 1971o. 123
  78. ^ Starkey 2003, 462–464
  79. ^ Williams 1971o. 124
  80. ^ Elton 1977o. 178
  81. ^ Williams 1971, 128–131
  82. ^ Bernard 2005, 68–71
  83. ^ Bernard 2005o. 68
  84. ^ Williams 1971o. 136
  85. ^ Bernard 2005o. 69
  86. ^ Bernard 2005, 69–71
  87. ^ Gairdner, James, szerk. (1882). Henrik VIII: Függelék. Levelek és papírok, külföldi és belföldi, VIII. Henrik, 6. kötet: 1533. Történetkutató Intézet. Lekért 9 november 2014.
  88. ^ Churchill 1966o. 51
  89. ^ Gairdner, James, szerk. (1886). VIII. Henrik: 1535. augusztus, 26–31. Levelek és papírok, Külföldi és Belföldi, Henrik VIII, 9. kötet: 1535. augusztus–december. Történetkutató Intézet. Lekért 9 november 2014.
  90. ^ a b c d Elton 1977o. 282
  91. ^ a b Scarisbrick 1997o. 361
  92. ^ Gairdner, James, szerk. (1893). VIII. Henrik: 1538. december 16–20. Levelek és papírok, külföldi és belföldi, VIII. Henrik, 13. kötet, 2. rész: 1538. augusztus–december. Történetkutató Intézet. Lekért 9 november 2014.
  93. ^ Williams 1971o. 138
  94. ^ a b Elton 1977, 192–194
  95. ^ Elton 1977, 262–263
  96. ^ Elton 1977o. 260
  97. ^ Elton 1977o. 261
  98. ^ Elton 1977, 261–262
  99. ^ Elton 1977o. 262
  100. ^ Licence, Amy (2017). "Sötét napok". Aragóniai Katalin: VIII. Henrik igazi feleségének meghitt élete. Amberley Kiadó. ISBN 978-1-4456-5670-0.
  101. ^ Scarisbrick 1997o. 348
  102. ^ Williams 1971o. 141
  103. ^ Elton 1977, 250–251
  104. ^ Wilson, Derek (2012). Az angol reformáció rövid története. Constable és Robinson. p. 92. ISBN 978-1-8490-1825-8. Lekért 13 július 2014. Cromwell a tőle megszokott együgyű (és kíméletlen) hatékonysággal megszervezte a vádlottak kihallgatását, pereiket és kivégzéseiket. Cranmert teljesen összetörte a királynő gaztetteinek „leleplezése”. Írt a királynak, kifejezve, hogy nehezen hiszi el a lány bűnösségét. De beállt a sorba, és kimondta Henry második házasságának érvénytelenítését azon az alapon, hogy Anne előszerződést kötött egy másikkal.
  105. ^ Elton 1977, 252–253
  106. ^ Williams 1971o. 142
  107. ^ Ives 2005o. 306
  108. ^ Elton 1977o. 253
  109. ^ Weir 1991o. 332.
  110. ^ Weir 1991o. 330.
  111. ^ Hibbert et al. 2010o. 60
  112. ^ Scarisbrick 1997o. 350
  113. ^ Weir 2002o. 344.
  114. ^ Scarisbrick 1997o. 353
  115. ^ Scarisbrick 1997o. 355
  116. ^ Elton 1977o. 275
  117. ^ Scarisbrick 1997, 355–256
  118. ^ Scarisbrick 1997, 350–351
  119. ^ „VIII. Henrik: 1538. február, 11–15. oldal, 88–100. Levelek és papírok, külföldi és belföldi, VIII. Henrik, 13. kötet, 1. rész, 1538. január–július”. Brit történelem online. HMSO 1892. Lekért December 11 2022.
  120. ^ Betöltések 2009, 72–73
  121. ^ Betöltések 2009, 74–75
  122. ^ Scarisbrick 1997, 368–369
  123. ^ Scarisbrick 1997, 369–370
  124. ^ Scarisbrick 1997, 373–374
  125. ^ Scarisbrick 1997, 373–375
  126. ^ Scarisbrick 1997o. 370
  127. ^ a b Elton 1977o. 289
  128. ^ a b c Scarisbrick 1997o. 373
  129. ^ Scarisbrick 1997, 372–373
  130. ^ a b Elton 1977, 289–291
  131. ^ a b Scarisbrick 1997, 376–377
  132. ^ Scarisbrick 1997, 378–379
  133. ^ Elton 1977o. 290
  134. ^ Farquhar 2001o. 75
  135. ^ Scarisbrick 1997o. 430
  136. ^ Scarisbrick 1997, 430–431
  137. ^ Scarisbrick 1997, 431–432
  138. ^ Scarisbrick 1997, 432–433
  139. ^ Scarisbrick 1997o. 456
  140. ^ Elton 1977o. 301
  141. ^ Scarisbrick 1997o. 457
  142. ^ Elton 1977, 331., 373. o
  143. ^ Betöltések 2009o. 75
  144. ^ Betöltések 2009, 75–76
  145. ^ a b c Elton 1977, 306–307
  146. ^ a b c Betöltések 2009, 79–80
  147. ^ Murphy, 13–51
  148. ^ Betöltések 2009, 76–77
  149. ^ "A lovagi baleset, amely VIII. Henriket zsarnokká változtatta". A Független. Egyesült Királyság. 18. április 2009. Lekért 25 augusztus 2010.
  150. ^ a b Sohn, Emily (11. március 2011.). "VIII. Henrik király őrületének magyarázata". Discovery.com. Archiválva innen Az eredeti A 30 június 2011. Lekért 25 március 2011.
  151. ^ Hays 2010o. 68
  152. ^ Russell, Gareth (2016). Fiatal és átkozott és tisztességes. o. 130.
  153. ^ "Nevek a hírekben: VIII. Henriket a skorbut áldozatának nevezték". Los Angeles Times. 30 augusztus 1989.
  154. ^ Whitley és Kramer 2010, p. passim
  155. ^ Ashrafian 2011, p. passim
  156. ^ The Archaeological Journal, 51. kötet. 1894. p. 160.
  157. ^ Betöltések 2009o. 207
  158. ^ Dean és Windsori kanonok. "VIII. Henrik végső nyughelye" (PDF). Windsori kastély: St George College. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 2 május 2013. Lekért 12 március 2013.
  159. ^ Szerint John Dewhurst in The alleged miscarriages of Catherine of Aragon and Anne Boleyn: 1984, p. 52, a velencei nagykövet novemberben azt írta a szenátusnak, hogy "a királynő nyolc hónapos halva született fiúgyermektől született, az egész udvar nagyon nagy bánatára", Holinshed, a krónikás arról számolt be, hogy "novemberben a királynő megszületett. egy nem sokkal később élt hercegről, John Stow pedig azt írta, hogy „időközben Whitnek, november hónapban a Q egy nem sokkal később élt hercegtől származott”.
  160. ^ Starkey 2003o. 160
  161. ^ Williams 1971o. 138.
  162. ^ Starkey 2003o. 553
  163. ^ Elton 1977, 332–333
  164. ^ a b c Scarisbrick 1997, 15–16
  165. ^ Weir 2002o. 131.
  166. ^ Chibi 1997, 543–560
  167. ^ Betteridge 2005, 91–109
  168. ^ a b Hibbert et al. 2010o. 928
  169. ^ Hutchinson 2012o. 202
  170. ^ Gunn 1991, 543–560
  171. ^ Williams 2005, 41–59
  172. ^ Lipscomb 2009
  173. ^ Guy 1997o. 78
  174. ^ a b Morris 1999o. 2
  175. ^ a b c Morris 1999, 19–21
  176. ^ a b c d e f g h i Betteridge és Freeman 2012, 1–19
  177. ^ Elton 1977o. 323
  178. ^ Elton 1977o. 407
  179. ^ Elton 1977, 48–49
  180. ^ Elton 1977, 60–63
  181. ^ Elton 1977o. 212
  182. ^ Elton 1977o. 64
  183. ^ Wilson, Derek (2003). Az Oroszlán udvarában: Hatalom, becsvágy és hirtelen halál VIII. Henrik uralkodása alatt. Macmillan. 257–260. ISBN 978-0-3123-0277-1.
  184. ^ Elton 1977, 168–170
  185. ^ a b Elton 1977o. 172
  186. ^ Elton 1977o. 174
  187. ^ a b Elton 1977o. 213
  188. ^ Elton 1977o. 214
  189. ^ Elton 1977, 214–215
  190. ^ Elton 1977, 216–217
  191. ^ Elton 1977, 215–216
  192. ^ Elton 1977, 284–286
  193. ^ Elton 1977, 289–292
  194. ^ Weir 2002o. 13
  195. ^ Elton 1977, 215–216., 355–356
  196. ^ Thomas 2005, 79–80. o. idéz Thurley 1993, 222–224
  197. ^ Davies 2005, 11–29
  198. ^ Weir 2002o. 64
  199. ^ Weir 2002o. 393
  200. ^ Elton 1977, 312–314
  201. ^ "Versengő narratívák: Az angol reformáció legutóbbi történetírása VIII. Henrik alatt". 1997. Archiválva innen Az eredeti A 15 június 2013. Lekért 14 április 2013.
  202. ^ Elton 1977, 110–112
  203. ^ Woodward, Llewellyn (1965). Anglia története. London: Methuen & Co Ltd. p. 73.
  204. ^ Pollard 1905, 230–238
  205. ^ Bernard 2005, p. hiányzó
  206. ^ Bernard 2005o. 71
  207. ^ Elton 1977o. 185
  208. ^ Bernard 2005, 70–71
  209. ^ Lehmberg 1970, p. hiányzó
  210. ^ Bernard 2005o. 195
  211. ^ Elton 1977o. 291
  212. ^ Elton 1977o. 297
  213. ^ rex 1996, 863–894
  214. ^ Elton 1977o. 3177
  215. ^ Elton 1977, 232–233
  216. ^ Elton 1977o. 233
  217. ^ Elton 1977, 233–234
  218. ^ Elton 1977, 234–235
  219. ^ Elton 1977, 235–236
  220. ^ Elton 1977, 236–237
  221. ^ Stöber 2007o. 190
  222. ^ Elton 1977o. 238
  223. ^ Meyer 2010, 254–256
  224. ^ Meyer 2010, 269–272
  225. ^ Elton 1977o. 32
  226. ^ Arnold 2001o. 82
  227. ^ Elton 1977, 32–33
  228. ^ Elton 1977, 183., 281–283
  229. ^ Elton 1977, 87–88
  230. ^ Elton 1977o. 391
  231. ^ a b c Betöltések 2009o. 82
  232. ^ Betöltések 2009, 82–83
  233. ^ Betöltések 2009, 83–84
  234. ^ JJ Scarisbrick, Henry VIII (1968) 500–501.
  235. ^ Betöltések 2009, 84–85
  236. ^ Betöltések 2009o. 180
  237. ^ Betöltések 2009, 181–182
  238. ^ Betöltések 2009, 183–184
  239. ^ Betöltések 2009, 181–185
  240. ^ Betöltések 2009, 185–186
  241. ^ Betöltések 2009, 186–187
  242. ^ Elton 1977, 206–207
  243. ^ a b Betöltések 2009o. 187
  244. ^ Betöltések 2009, 187–189
  245. ^ Elton 1977, 207–208
  246. ^ Betöltések 2009o. 191
  247. ^ Betöltések 2009, 191–192
  248. ^ Betöltések 2009, 194–195
  249. ^ Mackie, John D. (1952). A korábbi Tudorok, 1485–1558. Clarendon Press. 442–445. ISBN 978-0-1982-1706-0.
  250. ^ Elton 1977, 23., 332. o
  251. ^ Scarisbrick 1968o. 17
  252. ^ Starkey 2008, 3–4
  253. ^ Smith 1971, pp. passim
  254. ^ Scarisbrick 2011, 527. o.

Hivatkozott munkák

További olvasnivaló

Életrajzi

Tudományos tanulmányok

  • Bernard, GW (1986). Háború, adózás és lázadás a korai Tudor Angliában: VIII. Henry, Wolsey és az 1525-ös baráti támogatás.
  • —— (1998). "The Making of Religious Policy, 1533–1546: Henry VIII and the Search for the Middle Way". Történelmi folyóirat. 41 (2): 321-349. két:10.1017 / S0018246X98007778. ISSN 0018-246X. JSTOR 2640109. S2CID 159952187.
  • Bush, ML (2007). "A Tudor-politika és a kegyelem zarándokútja". Történeti Kutatás. 80 (207): 47-72. két:10.1111 / j.1468-2281.2006.00351.x. ISSN 0950-3471.
  • Doran, Susan (2009). Tudor krónikák: 1485–1603. Sterling Publishing. 78–203. ISBN 978-1-4351-0939-1.0
  • Elton, GR (1962). A Tudor-forradalom a kormányban: Közigazgatási változások VIII. Henrik uralkodása idején (Átdolgozott szerk.). Cambridge University Press. ISBN 978-0-5210-9235-7.
  • Guy, John (2013), Henrik gyermekei VIII, Oxford University Press
  • Head, David M. (1982). "VIII. Henrik skót politikája: újraértékelés". Skót Történelmi Szemle. 61 (1): 1-24. ISSN 0036-9241.
  • Hoak, Dale (2005). "Politika, vallás és az angol reformáció, 1533–1547: néhány probléma és kérdés". Történelem Iránytű (3). ISSN 1478-0542.
  • Lindsey, Karen (1995). Elvált, lefejezett, túlélt: VIII. Henrik feleségeinek feminista újraértelmezése. Reading, MA: Addison-Wesley Publishing Co. ISBN 0-2016-0895 2-.
  • MacCulloch, Diarmaid, szerk. (1995). VIII. Henrik uralkodása: politika, politika és jámborság.
  • Mackie, JD (1952). A korábbi Tudorok, 1485–1558.
  • Moorhouse, Geoffrey (2003). A kegyelem zarándokútja: a lázadás, amely megrázta VIII. Henrik trónját. Főnix. ISBN 978-1-8421-2666-0.
  • —— (2007). Nagy Harry haditengerészete: Hogyan adott VIII. Henrik tengeri erőt Angliának.
  • —— (2009). Az utolsó isteni hivatal: VIII. Henrik és a kolostorok feloszlatása.
  • Murphy, Neil (2016). "Erőszak, gyarmatosítás és VIII. Henrik francia hódítása, 1544–1546". Múlt és jelen. 233 (1): 13-51. két:10.1093/pastj/gtw018.
  • Slavin, Arthur J., ed. (1968). Henrik VIII és az angol reformáció.
  • Smith, H. Maynard (1948). VIII. Henrik és a reformáció.
  • Stubbs, William (1886). "Henrik uralkodása VIII.: (7. június 1881.)". Tizenhét előadás a középkori és újkori történelem és rokon tárgyak tanulmányozásáról:-241 265. Wikidata Q107248000.
  • —— (1886). "VIII. Henrik parlamentje: (9. június 1881.)". Tizenhét előadás a középkori és újkori történelem és rokon tárgyak tanulmányozásáról:-266 291. Wikidata Q107248047.
  • Thurley, Simon (1991). "Paloták egy Nouveau Riche királynak". A történelem ma. 41 (6).
  • Wagner, John A. (2003). Bosworth Field Bloody Marynek: A korai Tudorok enciklopédiája. ISBN 1-5735-6540 7-.
  • Walker, Greg (2005). Írás a Zsarnokság alatt: angol irodalom és a Henriciánus reformáció.
  • Wernham, Richard Bruce (1966), Az Armada előtt: Az angol külpolitika növekedése, 1485–1588. A külpolitika története

Történetírás

  • Coleman, Christoper; Starkey, David, szerk. (1986). A forradalom újraértékelése: Revízió a Tudor-kormányzás és közigazgatás történetében.
  • Fox, Alistair; Guy, John, szerk. (1986). A Henricia-kor újraértékelése: humanizmus, politika és reform 1500–1550.
  • Head, David M. (1997). "„Ha egy oroszlán ismerné saját erejét”: VIII. Henrik és történészeinek képe. Nemzetközi Társadalomtudományi Szemle. 72 (3–4): 94–109. ISSN 0278-2308.
  • Marshall, Peter (2009). "Az angol reformáció (újra)definiálása" (PDF). Journal of British Studies. 48 (3): 564-585. két:10.1086 / 600128.
  • O'Day, Rosemary (2015), Vita az angol reformációról (2. kiadás)
  • ——, szerk. (2010), A Routledge társa a Tudor-korban
  • Rankin, Mark; Highley, Christopher; King, John N., szerk. (2009), VIII. Henrik és utóéletei: irodalom, politika és művészet, Cambridge University Press

Elsődleges források

Külső hivatkozások

Henry VIII
Született: 28 június 1491 Meghalt: 28. január 1547.
Regnal címek
Előzte meg Írország ura
1509-1542
Írország korona törvénye, 1542
Anglia királya
1509-1547
Sikerült általa
üres
Utoljára birtokolt cím
Ruaidrí Ua Conchobair
Írország királya
1542-1547
Politikai irodák
Előzte meg A cinquei kikötők őrnagya
1493-1509
Sikerült általa
Előzte meg Earl marsall
1494-1509
Sikerült általa
Anglia Peerage
üres
Utoljára birtokolt cím
Arthur
Prince of Wales
1503-1509
üres
A következő cím birtokosa
Edward
Előzte meg Cornwall hercege
1502-1509
üres
A következő cím birtokosa
Henrik