Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Hadik András-díj-et és annak a mai társadalom különböző aspektusaira gyakorolt hatását. A Hadik András-díj számos területen érdeklődés és vita tárgya volt, a politikától és a gazdaságtól a technológiáig és a populáris kultúráig. Az évek során a Hadik András-díj jelentős nyomot hagyott a társadalomban, vegyes véleményeket generált, és fontos beszélgetéseket váltott ki relevanciájáról és következményeiről. Reméljük, hogy ezzel a cikkel átfogó perspektívát kínálunk a Hadik András-díj-ről és a kortárs világban betöltött szerepéről, olyan áttekintést nyújtva, amely elmélkedésre és elemzésre késztet.
A Hadik András-díj honvédelmi miniszteri rendelettel, 2002-ben alapított állami elismerés.
A Hadik András-díjat a honvédelmi miniszter a nyugállományú katonák érdekeinek egészét érintő kiemelkedően eredményes munka elismerésére adományozza évente, május 21-én, a Honvédelem Napján.
A díjazottak jogosultak a „Hadik András-díjas” cím használatára és az erre utaló miniatűr jelvény viselésére. (Ha a díj odaítélése és átadása közötti időben a kitüntetendő személy elhalálozik, a plakettet, az oklevelet és a díjjal járó pénzjutalmat házastársa vagy leszármazottja veheti át.)
A honvédelmi miniszter által alapítható és adományozható elismerésekről szóló mindenkori rendelet az összes díj éves kontingensét úgy határozza meg, hogy Hadik András-díjban évente gyakorlatilag 1-2 fő részesülhet.
A díjakkal oklevél, plakett és anyagi elismerés jár. A pénzjutalom összege a Kossuth-díjjal járó pénzjutalom mindenkori összegének 20%-a.
A miniatűr jelvényt a szolgálati, köznapi és ünnepi öltözet esetén a zubbony jobb oldalán, a zsebtakaró felett kell viselni.