HSUPA

Ebben a cikkben teljes körűen és részletesen foglalkozunk a HSUPA témával, azzal a céllal, hogy az olvasónak mély és naprakész jövőképet nyújtsunk a témában. Eredetétől napjaink fejlődéséig, főbb jellemzői, alkalmazásai és a különböző területeken lehetséges hatásai révén. A HSUPA napjainkban nagy jelentőségű téma, amely nemcsak a szakértők és a szakemberek érdeklődését váltja ki, hanem a tudásra vágyó nagyközönségben is. Ezért a következő sorokban elmélyülünk annak különböző aspektusaiban, hogy gazdagító és kontextualizált perspektívát kínáljunk a HSUPA-ről.

A HSUPA (mozaikszó az angol High-Speed Uplink Packet Access kifejezésből, tükörfordításban „nagysebességű csomagfeltöltési hozzáférés”) egy harmadik generációs mobilkommunikációs protokoll, a világszerte előszeretettel használt HSDPA mobil adatkapcsolati technológia párja. A HSUPA a használt eszközöktől függően 0,7-1,4-2-5,7 Mbit/s maximális feltöltési sebességű adatátvitelre képes.

A feltöltés sebességét több tényező befolyásolja:

  • Bázisállomás konfigurációja, átviteli kapacitása
  • Rádiós környezet minősége ( interferencia, jel-zaj viszony stb. )
  • Felhasználók száma az adott cellában
  • Felhasználó által használt eszköz típusa
  • Felhasználó távolsága az adótoronytól, illetve a felhasználó sebessége ( áll, vagy mozgásban van a mobil terminál )

Hazai helyzet

Magyarországon két mobilszolgáltató üzemeltet HSUPA hálózatot. Ezek lefedettsége megegyezik a HSDPA lefedettségével (alább). Az 1,45 Mbit/s-os technológia üzemel.

További információk

Kapcsolódó szócikkek