Soha az emberiség történetében nem volt ennyi információ róla A földrajzi koordinátarendszer felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató mint ma az internetnek köszönhetően. Azonban ez a hozzáférés minden kapcsolódó A földrajzi koordinátarendszer felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató nem mindig könnyű. Telítettség, rossz használhatóság és a helyes és helytelen információk megkülönböztetésének nehézsége A földrajzi koordinátarendszer felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató gyakran nehéz leküzdeni. Ez motivált bennünket egy megbízható, biztonságos és hatékony webhely létrehozására.
Egyértelmű volt számunkra, hogy célunk eléréséhez nem elegendő a helyes és ellenőrzött információk birtokában A földrajzi koordinátarendszer felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató . Minden, amiről összegyűjtöttünk A földrajzi koordinátarendszer felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató is áttekinthetően, olvashatóan, a felhasználói élményt megkönnyítő struktúrában, letisztult és hatékony dizájnnal, a betöltési sebességet előtérbe helyezve kellett bemutatni. Bízunk benne, hogy ezt elértük, bár mindig azon dolgozunk, hogy apróbb fejlesztéseket tegyünk. Ha megtaláltad, amiben hasznosnak találtad A földrajzi koordinátarendszer felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató és jól érezte magát, nagyon boldogok leszünk, ha visszatér scientiaen.com amikor csak akarja és kell.
Geodézia |
---|
![]() |
A földrajzi koordináta-rendszer (GCS) egy gömbölyű or geodéziai koordináták mérési és kommunikációs rendszer pozíciók közvetlenül a Föld as szélesség és a hosszúság. Ez a legegyszerűbb, legrégebbi és legszélesebb körben használt különféle térbeli referenciarendszerek amelyek használatban vannak, és a legtöbb más alapját képezik. Bár a szélesség és hosszúság koordinátát alkotnak kettős mint egy derékszögű koordinátarendszer, a földrajzi koordinátarendszer nem derékszögű, mert a mérések szögek, és nem sík felületen vannak.[saját kiadású forrás?]
Teljes GCS-specifikáció, például a EPSG és ISO 19111 szabványok, szintén választható geodéziai adat (beleértve egy Föld ellipszoid), mivel a különböző adatok különböző szélességi és hosszúsági értékeket adnak ugyanarra a helyre.
A találmány egy földrajzi koordináta-rendszert általában jóváírnak Eratoszthenész of Cyrene, aki komponálta a most elveszett Földrajz a Alexandria könyvtára a Kr.e. 3. században. Egy évszázaddal később, Hipparkhosz of Nicaea továbbfejlesztették ezt a rendszert azáltal, hogy a szélességi fokot csillagmérések alapján határozták meg a napmagasság helyett, és a hosszúságot az időzítések alapján határozták meg. holdfogyasztások, Ahelyett halott számonkérés. Az 1. vagy 2. században Tire Marinus kiterjedt közlönyt állított össze és matematikailag ábrázolt világtérkép a-tól keletre mért koordináták segítségével kiinduló meridián a legnyugatibb ismert vidéken, kijelölt a Szerencsés szigetek, Nyugat-Afrika partjainál körül a Kanári or Zöld-foki-szigetek, és a szigettől északra vagy délre mérve Rodosz kedvezmény Kisázsia. Ptolemaiosz neki tulajdonította a hosszúsági és szélességi fokok teljes átvételét, ahelyett, hogy a szélességi fokot a hosszúság hosszában mérte volna. nyár közepe nap.
Ptolemaiosz 2. századi Földrajz ugyanazt a kezdőmeridiánt használta, de a szélességi fokot a Egyenlítő helyette. Miután munkájukat lefordították arab században, Al-Khwarizmī's A Föld leírásának könyve kijavította Marinus és Ptolemaiosz hibáit a hossza tekintetében Földközi-tenger,[Megjegyzés: 1] okozó középkori arab térképészet hogy a Ptolemaiosz-vonaltól keletre 10° körüli kezdőmeridiánt használjunk. A matematikai térképészet ezt követően újraindult Európában Maximus PlanudesPtolemaiosz szövegének visszaállítása valamivel 1300 előtt; a szöveget lefordították latin at Firenze by Jacopo d'Angelo körül 1407.
A 1884, a Egyesült Államok házigazdája a Nemzetközi Meridián Konferencia, amelyen huszonöt nemzet képviselői vettek részt. Közülük huszonketten beleegyeztek abba, hogy elfogadják a hosszúsági fokot Királyi Obszervatórium in Greenwich, Anglia mint a nulla referenciavonal. A Dominikai Köztársaság az indítvány ellen szavazott, míg Franciaország és Brazília tartózkodott. Franciaország elfogadta Greenwichi idő a helyi elhatározások helyett a Párizsi Obszervatórium A 1911.
A "szélesség" (rövidítés: Lat., ϕ, vagy phi) az egyenlítői sík és az azon a ponton átmenő egyenes és a Föld középpontján átmenő egyenes közötti szög.[Megjegyzés: 2] Azonos szélességi körök pontjait összekötő vonalak a Föld felszínén lévő köröket ún párhuzamok, mivel párhuzamosak az Egyenlítővel és egymással. A Északi-sark 90° é. a Déli-sark a déli szélesség 90°. A szélességi 0°-os párhuzamost a Egyenlítő, a alapsík az összes földrajzi koordinátarendszerből. Az Egyenlítő felosztja a Földet Északi és a Déli féltekén.
A "hosszúság" (rövidítés: Long., λ, vagy lambda) a Föld felszínén lévő pont szöge a referencia keleti vagy nyugati szöge délkör egy másik meridiánra, amely áthalad ezen a ponton. Minden meridián a nagyok fele ellipszisek (gyakran hívják nagy körök), amelyek az Északi- és a Déli-sarkon futnak össze. A meridián a Brit Királyi Obszervatórium in Greenwich, Délkelet-Londonban, Angliában, a nemzetközi kiinduló meridián, bár egyes szervezetek – mint például a franciák Institut national de l'information geographique et forestière— továbbra is használjon más meridiánokat belső célokra. Az elsődleges meridián határozza meg a megfelelőt Keleti és a Nyugati féltekék, bár a térképek gyakran osztják fel ezeket a féltekéket nyugatabbra annak érdekében, hogy a Régi világ egyetlen oldalon. A ellenlábas Greenwich meridiánja 180° ny. és 180. kelet. Ezt nem szabad összekeverni a Nemzetközi dátumvonal, amely politikai és kényelmi okokból több helyen eltér tőle, többek között a távol-keleti Oroszország és a távol-nyugat között Aleut-szigetek.
E két komponens kombinációja meghatározza bármely hely helyzetét a Föld felszínén, figyelmen kívül hagyva magasság vagy mélység. A térképen a szélességi és hosszúsági vonalakból alkotott vizuális rácsot a néven ismerjük fokhálózat. Ennek a rendszernek a kezdőpontja/nullapontja a A Guinea-öböl körülbelül 625 km-re (390 mérföldre) délre Téma, Ghána, egy olyan hely, amelyet gyakran szemérmesen hívnak Null-sziget.
Annak érdekében, hogy egyértelmű legyen a "függőleges" és a "vízszintes" felület iránya, amely felett mérnek, a térképkészítők választanak egy referencia ellipszoid adott eredettel és tájolással, amely a legjobban illeszkedik a feltérképezendő terület igényeihez. Ezután kiválasztják a legmegfelelőbb leképezést gömbkoordináta-rendszer arra az ellipszoidra, amelyet földi vonatkoztatási rendszernek neveznek, ill geodéziai adat.
A pontok lehetnek globálisak, ami azt jelenti, hogy az egész Földet képviselik, vagy lehetnek lokálisak, ami azt jelenti, hogy egy ellipszoidot képviselnek, amely a legjobban illeszkedik a Föld egy részére. A Föld felszínén lévő pontok a kontinentális lemezmozgás, a süllyedés és a napi mozgás következtében egymáshoz képest elmozdulnak. Föld árapály mozgás által okozott Hold és a Nap. Ez a napi mozgás akár egy méter is lehet. Kontinentális mozgás lehet akár 10 cm egy év, ill 10 m században. A időjárási rendszer a nagynyomású terület süllyedését okozhatja 5 mm. Skandinávia mellett emelkedik 1 cm évben a jégtakarók olvadása következtében a utolsó jégkorszak, hanem a szomszédban Skócia csak emelkedik 0.2 cm. Ezek a változások jelentéktelenek, ha helyi adatot használunk, de statisztikailag szignifikánsak, ha globális adatot használunk.
Példák a globális adatokra: A világ geodéziai rendszere (WGS 84, más néven EPSG:4326), az alapértelmezett nullapont, amelyet a Global Positioning System,[Megjegyzés: 3] és a Nemzetközi földi referenciarendszer és keret (ITRF), becsléshez használják kontinensvándorlás és a kéreg deformáció. A Föld középpontjától való távolság nagyon mély pozíciók és űrbeli pozíciók esetén egyaránt használható.
Az országos térképészeti szervezet által kiválasztott helyi adatok közé tartozik a Észak-Amerika Datum, az európai ED50, és a britek OSGB36. Adott helyen a nullapont adja meg a szélességi fokot és hosszúság . Az Egyesült Királyságban három közös szélességi, hosszúsági és magassági rendszert használnak. WGS 84 különbözik Greenwichben a közzétett térképeken használttól OSGB36 körülbelül 112-vel m. A katonai rendszer ED50, használva NATO, eltér a 120 körülitől m-től 180-ig m.
Előfordulhat, hogy a helyi nullaponthoz viszonyított térképen a szélességi és hosszúsági fok nem egyezik meg a GPS-vevőtől kapott adatokkal. A koordináták egyik nullpontból a másikba való konvertálásához a dátum transzformáció mint például a Helmert átalakulás, bár bizonyos helyzetekben egyszerű fordítás elegendő lehet.
A népszerű térinformatikai szoftverekben a szélességben/hosszúságban vetített adatok gyakran a Földrajzi koordinátarendszer. Például adatok szélességben/hosszúságban, ha a nullapont a Észak-amerikai dátum 1983 jelölése „GCS North American 1983”.
A GRS-en 80 vagy WGS 84 szferoid at tengerszint az Egyenlítőnél egy szélességi másodperc 30.715 méter, egy szélességi perc 1843 méter és egy szélességi fok 110.6 kilométer. A hosszúsági körök, a meridiánok a földrajzi pólusokon találkoznak, a nyugat-keleti szélesség egy másodperccel természetesen csökken a szélesség növekedésével. A Egyenlítő tengerszinten egy hosszanti másodperc 30.92 méter, egy hosszanti perc 1855 méter és egy hosszirányú fok 111.3 kilométer. 30°-nál egy hosszanti másodperc 26.76 méter, Greenwichnél (51°28′38″N) 19.22 méter, 60°-nál pedig 15.42 méter.
A WGS-en 84 szferoid, a szélességi fok hossza méterben ϕ (azaz hány métert kell megtennie egy észak-déli vonal mentén ahhoz, hogy 1 fokkal elmozduljon a szélességi fokon ϕ), kb
A visszaadott méter per szélességi fok folyamatosan változik a szélesség függvényében.
Hasonlóképpen egy hosszúsági fok méterben kifejezett hosszát úgy lehet kiszámítani
(Ezek az együtthatók javíthatók, de ahogy állnak, az általuk megadott távolság egy centiméteren belül helyes.)
Mindkét képlet méterenkénti mértékegységet ad vissza.
Egy alternatív módszer egy longitudinális fok hosszának becslésére a szélességi fokon egy gömb alakú Földet feltételez (a percenkénti és másodpercenkénti szélesség kiszámításához osszuk el 60-zal, illetve 3600-zal):
ahol A Föld átlagos meridionális sugara is 6,367,449 m. Mivel a Föld egy elsimul gömb, nem gömb alakú, ez az eredmény több tized százalékkal is csökkenhet; a szélességi fok hosszirányú fokának jobb közelítése is
ahol a Föld egyenlítői sugara egyenlő 6,378,137 m és a ; a GRS számára 80 és WGS 84 szferoid, a b/a számítások szerint 0.99664719. ( az úgynevezett csökkentett (vagy parametrikus) szélesség). A kerekítéstől eltekintve ez a pontos távolság egy szélességi párhuzamos mentén; A távolság megszerzése a legrövidebb útvonalon több munka lesz, de ez a két távolság mindig 0.6 méteren belül van egymástól, ha a két pont egy hosszúsági fokra van egymástól.
Szélesség | City | Fok | Perc | Második | ± 0.0001 ° |
---|---|---|---|---|---|
60 ° | Saint Petersburg | 55.80 km | 0.930 km | 15.50 m | 5.58 m |
51 28 ° '38 "N | Greenwich | 69.47 km | 1.158 km | 19.30 m | 6.95 m |
45 ° | Bordeaux | 78.85 km | 1.31 km | 21.90 m | 7.89 m |
30 ° | New Orleans | 96.49 km | 1.61 km | 26.80 m | 9.65 m |
0 ° | Quito | 111.3 km | 1.855 km | 30.92 m | 11.13 m |
Mint minden többjegyű számsorozat, a szélesség-hosszúság párok kommunikációja és emlékezése is kihívást jelenthet. Ezért alternatív sémákat fejlesztettek ki a GCS koordináták alfanumerikus karakterláncokba vagy szavakba való kódolására:
Ezek nem különálló koordinátarendszerek, csak alternatív módszerek a szélességi és hosszúsági mérések kifejezésére.