Gírosz

Ebben a cikkben a Gírosz témával foglalkozunk különböző nézőpontokból azzal a céllal, hogy átfogó képet adjunk erről a témáról. Elemezzük a jelenlegi társadalomra gyakorolt ​​hatását, a jövőre vonatkozó lehetséges következményeit, valamint feltárjuk a témában kialakult különböző véleményeket és álláspontokat. A Gírosz napjainkban nagy jelentőségű téma, amely nagy érdeklődést és vitát váltott ki, ezért tartjuk célszerűnek ezt a teret ennek megvitatásának és elmélkedésének szentelni.

Gírosz
Nemzet, országGörögország
A Wikimédia Commons tartalmaz Gírosz témájú médiaállományokat.
Gírosz: báránysült pitában
Forgó nyársakon sül a hús
A piták készítése

A gírosz függőleges, forgó nyárson sütött görög húsétel, amely az Oszmán Birodalomból ered. Az elnevezés jövevényszó, a görög γύρος, gírosz szóból származik, amely gyakran angolos átírás szerint gyros alakban is látható. A görög elnevezés eredeti verziója, a ντονέρ a török döner („forgó”) szóra vezethető vissza; a γύρος ennek a tükörfordítása. Az ételt gyakran pitában tálalják szendvicsként, ilyenkor különböző zöldségekkel és öntetekkel ízesítik a húst.

Hasonló ételek

Regionális eltérések

A görögöknél többnyire bárány-, marha-, disznó- vagy csirkehúst használnak az elkészítéshez. Egy forgó berendezésre helyezik a húscsíkokat, és az átsült részeket levágják. Népszerű feltét a vöröshagyma, paradicsom, kígyóuborka, paprika, sült burgonya, többféle szósz és öntet, mint például a dzadzíki.

Magyarországon a görög ízesítéshez hasonlóan szolgálják fel az ételt, amely kiegészülhet különböző savanyúságokkal és öntetekkel, a sült burgonya Athénban és környékén is jellemző.

Források