Ma a Funkcionális légtérblokk-ről fogunk beszélni, egy olyan témáról, amely az utóbbi időben nagyon fontossá vált. A Funkcionális légtérblokk mindenkit érintő probléma, mivel hatással van a mindennapi élet különböző területeire, az egészségtől a gazdaságig. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk, mi az a Funkcionális légtérblokk, és miért aktuális ma. Elemezzük a hatását a különböző területeken, és hasznos információkkal szolgálunk a téma jobb megértéséhez. Ezenkívül megvizsgálunk különböző véleményeket és nézőpontokat a Funkcionális légtérblokk-ről, hogy teljes és kiegyensúlyozott képet kapjunk. Olvasson tovább, hogy többet megtudjon a Funkcionális légtérblokk-ről és annak fontosságáról a mai társadalomban!
A funkcionális légtérblokk (Functional airspace block, FAB) fogalmát a SES-II (egységes európai égbolt, Single European Sky, SES) európai bizottsági kezdeményezésben határozzák meg. A definíciót az 1070/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (SES-II rendelet)[1] tartalmazza. Lényege, hogy a huszonhét EU-tagállam határai által tagolt légtér helyett az egységes légteret országhatár-független, funkcionális blokkokra osztják; így a légiirányító központok vagy az integrált irányító szervezetek együttműködésével optimalizált, teljesítménycentrikus légtérfelügyelet kialakítása lehetséges.[2] Ennek a törvényi kereteit már 2004-ben megalkották, az egyes blokkok tagállamai meg is állapodtak a végrehajtásról.
Az EU egységes európai égbolt (SES) szabályozásával, különösen a keretszabályozás 8. cikkével[3] összhangban az Európai Bizottság az Eurocontrol Ügynökséget bízta meg azzal, hogy támogassa a funkcionális légtérblokkok (FAB) kialakítását.
2012. április 20-ával az Európai Bizottság kilenc funkcionális légtérblokk bevezetését irányozza elő:[4]
Az Európai Bizottság felmérése szerint évi 5 milliárd euró kárt okoz az európai légiirányítási rendszer szétaprózottsága. A járatok útvonala átlagosan 42 kilométerrel hosszabb a szükségesnél, ami az üzemanyag-fogyasztást és a szén-dioxid-kibocsátást is megnöveli. A járatkésések egy részéért is felelős, fölösleges cikkcakkok a légiirányítók számára többletbevételt hoznak, amit végső soron az utasok fizetnek meg – a jegyek árának 6-12 százalékát is kiteheti a légiirányítás díja. A nagyjából hasonló méretű légtérrel és forgalommal rendelkező Egyesült Államokban a légiirányítás költsége az európainak nagyjából a fele.
A SES-II szabályozás 2012. december 4-ében szabta meg a légtérblokkok kialakításának határidejét.[5]
Az Európai Bizottság az egységes európai légtér létrehozása körüli késlekedések miatt 2013 januárjában várhatóan kötelezettségszegési eljárást indít egyes országok ellen.
„funkcionális légtérblokk”: a működési követelményeken alapuló, az államhatároktól függetlenül kialakított légtérblokk, ahol a léginavigációs szolgálatok és a kapcsolódó tevékenységek teljesítményalapúak és optimalizáltak, annak érdekében, hogy valamennyi funkcionális légtérblokkban a léginavigációs szolgáltatók között fokozott együttműködés vagy adott esetben egy integrált szolgáltató jöjjön létre;