Ebben a cikkben a Fundamentális csoport-et különböző nézőpontokból közelítjük meg azzal a céllal, hogy elmélyüljünk annak fontosságában és relevanciájában ma. Az olvasás során a Fundamentális csoport-hez kapcsolódó kulcsfontosságú szempontokat elemzik, annak eredetétől és fejlődésétől a jelenlegi társadalomra gyakorolt hatásáig. A témával kapcsolatos különböző nézőpontokat és szakértők véleményét megvizsgáljuk annak érdekében, hogy átfogó és gazdagító jövőképet kínáljunk a Fundamentális csoport-ről. Hasonlóképpen konkrét példák és esettanulmányok kerülnek bemutatásra, amelyek lehetővé teszik az olvasó számára, hogy jobban megértse a Fundamentális csoport jelentőségét és alkalmazását a mindennapi életben. Ez a cikk a Fundamentális csoport globális és teljes jövőképét kívánja nyújtani, azzal a céllal, hogy hozzájáruljon ennek a széles körű és jelentős témának a megismeréséhez és megértéséhez.
A fundamentális csoport egy matematikai, azon belül algebrai topológiai fogalom. Egy topologikus tér valamennyi pontjához hozzárendelhető a fundamentális csoport, amely a pontot tartalmazó komponens 1 dimenziós szerkezetét írja le. A fundamentális csoport az első homotópia csoport.
Tekintsünk egy teret, és azokat az utakat, amelyek egy rögzített pontból indulnak, és visszatérnek oda. Két ilyen utat egymás után lehet fűzni, azaz először az egyiket járjuk végig, utána a másikat. Egy utat visszafelé is végigjárhatunk. Ezekre az utakra úgy is tekinthetünk, mintha cérnából lennének, ekkor két utat azonosnak tekintünk, ha az egyik cérnát át lehet mozdítani a téren belül a másik helyzetébe. Például a síkon minden ilyen út behúzható teljesen az origóba, majd vissza egy másikba. Viszont ha kilyukasztjuk a síkot az origóban, és a cérna megkerüli azt a lyukat, akkor ezt a hurkot nem lehet behúzni, tehát nem lesz azonos az egy helyben maradó úttal (ahol nem mozdulunk el az út során a kezdőpontból).
Legyen egy topologikus tér, és egy pontja. Egy folytonos leképezést kezdőpontú huroknak nevezünk, ha . Két ilyen hurkot, jelölje őket és , azonosnak tekintünk, ha létezik egy folytonos leképezés, amelyre fennállnak a következők: , , , ahol tetszőleges pontja a intervallumnak. Ezt a leképezést homotópiának hívjuk, az és függvények homotopikusan ekvivalensek, és egy homotópia osztályhoz tartoznak. A fundamentális csoport elemei ezek a homotópia osztályok.
Ahhoz, hogy csoportstruktúrát kapjunk, értelmeznünk kell a csoportműveleteket: a szorzást, az egységet és az inverzet. Legyen és két reprezentánsa két homotópia osztálynak. Ekkor , ha , és , ha lesz a szorzatuk egy reprezentánsa. Az inverz és az egység definíciója egyszerűbb: , és az egység.
A fundamentális csoportot -lal jelöljük. Amennyiben a topologikus tér útszerűen összefüggő, minden pontjában azonos a fundamentális csoport, ekkor -szel jelöljük.
A fundamentális csoport valójában nem a bázisponttól, hanem annak összefüggőségi komponensétől függ.
Ugyanis, ha a p pontról áttérünk a q pontba, akkor p és q között van út. Először végigmegyünk ezen az úton p-ből q-ba, majd végigmegyünk a fundamentális csoport p-hez kapcsolódó elemén, végül visszamegyünk a q pontba azon az úton, amin jöttünk. Kapjuk, hogy a q-beli fundamentális csoport tartalmazza a p-beli fundamentális csoport egy konjugáltját, ami izomorf a p-beli fundamentális csoporttal. Hasonlóan, a p-beli fundamentális csoport tartalmaz egy, a q-beli fundamentális csoporttal izomorf csoportot. Ez csak úgy lehet, hogy a két csoport izomorf.
A tétel kimondja, hogy egymást átfedő részhalmazok fundamentális csoportjából kiszámítható az összefüggőségi komponens fundamentális csoportja.
Legyen X=X1∪X2, X1 és X2 relatív nyílt X-hez. Továbbá ne legyenek diszjunktak, és legyen X1, X2 és X1∩X2 útösszefüggő. Legyen x0∈X1∩X2, és legyen X1 fundamentális csoportja prezentálva a G1 generátorokkal, és az R1 relátorokkal. Hasonlóan legyen X2 fundamentális csoportja prezentálva a G2 generátorokkal, és az R2 relátorokkal.
Ekkor X fundamentális csoportja prezentálható így:
Π1(X,x0)=F(G1∪G2/<R1∪R2∪R12>)
ahol R12={i1*(α)=i1*(β)|∀α∈Π1(X1∩X2,x0)}
ahol i1 és i2 beágyazások X1-ből és X2-ből X-be.
A fundamentális csoportok nem mindig Abelek. Lefaktorizálva a kommutátorcsoportjukkal viszont már Abel-csoportot kapunk, az első homológiacsoportot.
A fundamentális csoportokkal belátható a Borsuk-tétel, a Brouwer-féle fixponttétel és a sündisznótétel.
Mindezek mellett a fundamentális csoport egyes tulajdonságaiból következtetni lehet a topologikus tér egyes tulajdonságaira. Például, ha egy sokaság fundamentális csoportja véges, akkor a sokaság nem metrizálható olyan metrikával, aminek görbülete sehol sem pozitív. A gömb az egyetlen zárt felület, aminek fundamentális csoportja triviális.
A fundamentális csoport az első homotópiacsoport. Hurkok helyett n dimenziós gömböket véve és azokból csoportot alkotva kapjuk az n-edik homotópiacsoportot.