Mai cikkünkben a Filmrendező lenyűgöző világába fogunk beleásni, feltárva annak különböző aspektusait, alkalmazásait és jelentéseit. A Filmrendező olyan téma, amely az idők során számtalan ember érdeklődését felkeltette, relevanciáját az évek során megőrizték, és különböző területeken vita és elemzés tárgya volt. Ebből az alkalomból elmélyülünk történetében, jelenlegi vonatkozásaiban és a társadalomra gyakorolt hatásában. Megvizsgáljuk a Filmrendező-en létező különböző nézőpontokat, és azt is, hogy ezek hogyan fejlődtek az idők során. Kezdjük eredetének feltárásával, különböző értelmezésein keresztül egészen napjaink relevanciájáig. Csatlakozzon hozzánk a Filmrendező körútjára, és fedezze fel, milyen fontos ez a téma mindennapi életünkben.
A filmrendező fő feladata egy filmprodukció minden művészeti és drámai aspektusának irányítása.[1]
Ma Magyarországon elsősorban azt nevezik filmrendezőnek, aki a Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező szakának elvégzése után ezen a pályán elhelyezkedik és filmeket rendez.
Általában nálunk a játékfilmrendezők maguk hozzák a témát vagy a filmnovellát, amelyből a forgatókönyv készül. Műfajilag így lesz a film: szerzői film. A forgatókönyv alapján a filmrendező producert keres, aki a film forgatásához szükséges pénz előteremtésével és a film legyártásának irányításával foglalkozik.
Amennyiben a producer kezdeményezi egy film elkészítését, úgy ő választ filmrendezőt, forgatókönyvírót, színészeket, más művészeket és közreműködőket, alkalmasint a filmrendezővel egyetértésben. A filmrendező irányítja az operatőr és a vágó munkáját is, továbbá az ő feladata a színészek kiválasztása és játékának jóváhagyása.
Vannak rendezők, akik színházban is dolgoznak, és megfordítva, illetve előfordul, hogy írók, színészek és/vagy operatőrök rendeznek sikeres filmeket.
Egy időben csak felsőfokú diplomával lehetett filmrendezői szakra jelentkezni, és jellemző, hogy a rajzfilmek és animációs filmek rendezői általában képzőművész alapképzettséggel rendelkeznek.