Exponenciális eloszlás

A mai világban a Exponenciális eloszlás nagyon fontos és érdekes témává vált a különböző hátterű és kultúrájú emberek számára. Megjelenése óta a Exponenciális eloszlás számos szakértő és rajongó figyelmét felkeltette, akik időt és erőfeszítést szenteltek annak különböző oldalainak és következményeinek feltárására. Ebben a cikkben elmélyülünk a Exponenciális eloszlás lenyűgöző világában, feltárva eredetét, fejlődését és a modern társadalomra gyakorolt ​​hatását. A következő vonalak mentén elemezzük ennek relevanciáját különböző kontextusokban, valamint emberek millióinak mindennapi életére gyakorolt ​​hatását szerte a világon. Készülj fel, hogy elmerülj a Exponenciális eloszlás izgalmas tanulmányozásában!

Az X valószínűségi változó λ paraméterű exponenciális eloszlást követ – vagy rövidebben exponenciális eloszlású – pontosan akkor, ha sűrűségfüggvénye

ahol λ > 0.

Az exponenciális eloszlást jellemző függvények

Eloszlásfüggvénye

Karakterisztikus függvénye

Az exponenciális eloszlást jellemző számok

Várható értéke

Szórása

Momentumai

Ferdesége

Lapultsága

Exponenciális eloszlású valószínűségi változók néhány fontosabb tulajdonsága

  • Exponenciális eloszlású független valószínűségi változók összege Γ-eloszlású. Pontosabban ha X1, X2, … Xn független, λ paraméterű exponenciális eloszlású valószínűségi változók, akkor X1 + X2 + … + Xn n rendű, λ paraméterű Γ-eloszlású valószínűségi változó.
  • Az exponenciális eloszlás rendelkezik az örökifjú tulajdonsággal, vagyis tetszőleges és esetén teljesül, hogy:

Megjegyzés

Van, hogy exponenciális eloszlás alatt a valószínűségi eloszlások egy szélesebb csoportját értik. Ilyenkor bármilyen aR értékre X + a -t is exponenciális eloszlásúnak definiálják, ahol X egy, a fenti értelemben vett exponenciális eloszlású valószínűségi változó. (Lényegében a valós számmal való eltolásra nézve zárttá teszik az exponenciális eloszlások halmazát.)

Források

  • Fazekas I. (szerk.) (2000): Bevezetés a matematikai statisztikába. Kossuth Egyetemi Kiadó, Debrecen.