Anglia



Soha az emberiség történetében nem volt ennyi információ róla Anglia felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató mint ma az internetnek köszönhetően. Azonban ez a hozzáférés minden kapcsolódó Anglia felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató nem mindig könnyű. Telítettség, rossz használhatóság és a helyes és helytelen információk megkülönböztetésének nehézsége Anglia felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató gyakran nehéz leküzdeni. Ez motivált bennünket egy megbízható, biztonságos és hatékony webhely létrehozására.

Egyértelmű volt számunkra, hogy célunk eléréséhez nem elegendő a helyes és ellenőrzött információk birtokában Anglia felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató . Minden, amiről összegyűjtöttünk Anglia felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató is áttekinthetően, olvashatóan, a felhasználói élményt megkönnyítő struktúrában, letisztult és hatékony dizájnnal, a betöltési sebességet előtérbe helyezve kellett bemutatni. Bízunk benne, hogy ezt elértük, bár mindig azon dolgozunk, hogy apróbb fejlesztéseket tegyünk. Ha megtaláltad, amiben hasznosnak találtad Anglia felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató és jól érezte magát, nagyon boldogok leszünk, ha visszatér scientiaen.com amikor csak akarja és kell.

Anglia
Himnusz: Különféle
túlnyomórészt "Isten óvja a királyt"
(Az Egyesült Királyság nemzeti himnusza)
Anglia elhelyezkedése (sötétzöld) – Európában (zöld és sötétszürke) – az Egyesült Királyságban (zöld)
Anglia elhelyezkedése (sötétzöld)

- ban ben Európa (zöld és sötétszürke)
- ban,-ben Egyesült Királyság (zöld)

ÁllapotOrszág
Tőke
és a legnagyobb város
London
51 ° 30 ' 0 ° 7 ' /51.500 ° N 0.117 ° W / 51.500; -0.117
Nemzeti nyelvAngol
Regionális nyelvekcornwalli
Etnikai csoportok
(2021)
Vallás
(2021)
Demonim(ok)Angol
KormányRésze a alkotmányos monarchia, az Egyesült Királyság kormánya által gyakorolt ​​közvetlen kormányzás
• Uralkodó
III. Károly
Az Egyesült Királyság parlamentje
• alsóház533 képviselők (650-ből)
intézmény
12. július 927.
1. május 1707.
Terület
• Föld
130,279 km2 (50,301 XNUMX négyzetmérföld)
Lakosság
• 2021. évi népszámlálás
Semleges növekedés 56,489,800
• Sűrűség
434 / km2 (1,124.1/nm)
Genf2021. évi becslés
 • Összesen1.76 billió font
 • Per fő£31,138
ValutaFont sterling (angol font)
IdőzónaUTC+0 (Greenwichi idő)
• Nyár (STD)
UTC+1 (brit nyári időszámítás)
Dátum formátuméééé/hh/nn (AD)
vezetési oldalbalra
Hívó kód+44
ISO 3166 kódHU-HUN

Anglia egy olyan ország ez része a Egyesült Királyság. Megosztja a szárazföldi határokat Wales attól nyugatra és Skócia annak északra. A ír tenger északnyugatra fekszik és a kelta tenger területe Atlanti-óceán délnyugatra. El van választva tőle kontinentális Európa valami által Északi-tenger keletre és a La Manche-csatorna délre. Az ország a sziget ötnyolcadát foglalja el Nagy-Britannia, amely a Észak-atlanti, és tartalmazza több mint 100 kisebb sziget, mint például a Scilly-szigetek és a Wight-sziget.

A ma Angliának nevezett területet először a modern emberek lakták be Felső paleolitikum időszakban, de a nevét a AnglesEgy germán törzs a nevét a Anglia félszigeten, akik az 5. és 6. században telepedtek le. Anglia a 10. században egységes állammá vált, és azóta jelentős kulturális és jogi hatást gyakorolt ​​a nagyvilágra. Age of Discovery, amely a 15. század folyamán kezdődött.

A Angol nyelv, a Anglikán egyházés Angol törvény, amely együttesen alapul szolgált a általános jog a világ számos más országának jogrendszere, Angliában és az országé parlamenti rendszer más nemzetek széles körben elfogadták. A Ipari forradalom századi Angliában kezdődött, társadalmát a világ első iparosodott nemzetévé alakítva. Anglia is otthona a két legrégebbi felsőoktatási intézmény az angol nyelvterületen a University of Cambridge, 1209-ben alapították, és a University of Oxford, amelyet 1096-ban alapítottak, és mindkettőt rendszeresen a világ legrangosabb egyetemei közé sorolják.

Anglia terepét főleg alacsony dombok és síkság, különösen a központ és a délre. A hegyvidéki és hegyvidéki terep leginkább északra és nyugatra korlátozódik, beleértve a Lake District, Penninek, Dartmoor és a Shropshire Hills. A főváros London, akinek nagyobb metropolita A 14.2-es adatok szerint 2021 millió lakos az Egyesült Királyság legnagyobb nagyvárosi területe. Anglia 56.3 milliós lakossága az Egyesült Királyság lakosságának 84%-át teszi ki, nagyrészt London körül összpontosul, a Dél-Kelet-, és agglomerációi a Midlands, a North West, a North Eastés Yorkshire, amelyek mindegyike jelentős ipari régióként fejlődött ki a 19. század folyamán.

A Anglia Királyság, amely 1535 után Walest is magában foglalta, megszűnt különálló lenni szuverén állam 1. május 1707-jén, amikor a Uniós aktusok pontjában megállapított feltételeket hatályba lépteti Uniós szerződés az előző évben, ami a politikai uniót eredményezte a Skócia Királyság létrehozni a Nagy-Britannia Királysága. 1801-ben Nagy-Britanniát egyesítették a Írország egy másikon keresztül Uniós törvény válni a Nagy-Britannia és Írország Egyesült Királysága. Az 1922-ban a Ír Szabad Állam kivált az Egyesült Királyságból, ami az utóbbihoz vezetett átnevezett Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága.

Helynévnév

Az "Anglia" név a Régi English név Anglia, ami azt jelenti, hogy "a földje Angles". Az Angles volt az egyik germán törzsek alatt telepedett le Nagy-Britanniában Korai középkor. Az Angles a Anglia félszigeten a Kieli-öböl terület (a mai német állam Schleswig-Holstein) Balti-tenger. A kifejezés legkorábbi feljegyzett használata, mint "Anglia londe", a kilencedik század végi fordításában van óangol nyelvre Bede's Az angol nép egyháztörténete. A kifejezést akkor a maitól eltérő értelemben használták, ami azt jelenti, hogy "az angolok által lakott föld", és magában foglalta az angolokat a mai délkelet-skóciai területen, de akkor az angol királyság része volt. Northumbria Az Anglo-szász krónika rögzítette, hogy a Domesday könyv 1086-ból egész Angliát, azaz az angol királyságot lefedte, de néhány évvel később a krónika kijelentette, hogy a király Malcolm III kiment Skóciából Lothian Angliában", így az ősibb értelemben használva.

A szögekre vonatkozó legkorábbi utalás az 1. századi munkában található Tacitus, Németország, amelyben a latin szó Anglia használt. Magának a törzsnévnek az etimológiáját vitatják a tudósok; azt feltételezték, hogy az Angeln-félsziget alakjából származik, an szögletes alak. Hogyan és miért egy olyan kifejezés, amely egy olyan törzs nevéből származik, amely kevésbé volt jelentős, mint a többi, például a szászok, az egész országra használták, és népe nem ismert, de úgy tűnik, ez összefügg azzal a szokással, hogy a germán népet Nagy-Britanniában angolszászok vagy angol szászok, hogy megkülönböztessék őket a kontinentális szászoktól (Eald-Seaxe) Ó-Szászországban, a Weser és az Eider folyók között Észak-Németországban. In skót gael, egy másik nyelv, amely Nagy-Britannia szigetén fejlődött ki, a szász törzs az Anglia szónak adta a nevét (Sasunn); ehhez hasonlóan az angol nyelv walesi neve "Saesneg". Anglia romantikus neve loegria, kapcsolódóan a walesi Anglia szó, Lloegr, és népszerűvé tette a használatát Arthur-legenda. Albion Angliára is alkalmazzák költőibb minőségben, holott eredeti jelentése Nagy-Britannia szigete egésze.

Történelem

Őstörténet és ókor

A nap átsüt a függőlegesen álló kövek során, a többi kövek pedig vízszintesen a tetején.
StonehengeEgy neolit emlékmű
Kilátás a kialakult dombvár sáncára Leánykastély, Dorset, ahogy ma kinéznek

Az emberi jelenlét legkorábbi ismert bizonyítéka a ma Angliaként ismert területen az volt Homo elődje, körülbelül 780,000 500,000 évvel ezelőtt. Az Angliában felfedezett legrégebbi proto-ember csontok XNUMX XNUMX évvel ezelőttről származnak. Ismeretes, hogy a modern ember lakta a területet ebben az időszakban Felső paleolitikum időszak, holott állandó települések csak az elmúlt 6,000 évben jöttek létre. Azután utolsó jégkorszak csak a nagy emlősök, mint pl mamutok, bölény és a gyapjas orrszarvú maradt. Nagyjából 11,000 XNUMX évvel ezelőtt, amikor a jégtakaró apadni kezdett, az emberek újra benépesítették a területet; genetikai kutatások szerint az északi részről származtak Ibériai-félsziget. A tenger szintje alacsonyabb volt a jelenleginél, és Nagy-Britanniát összekötték egymással szárazföldi híd Írországba és Eurázsia. Ahogy a tenger emelkedett, 10,000 XNUMX évvel ezelőtt elvált Írországtól, két évezreddel később pedig Eurázsiától.

A Pohárkultúra Kr.e. 2,500 körül érkezett meg, bemutatva az agyagból épített ivó- és ételedényeket, valamint a rézércek olvasztására használt redukciós edényeket. Ez idő alatt volt az a szak neolit emlékművek, mint pl Stonehenge és a Avebury épültek. A környéken bőségesen előforduló ón és réz összemelegítésével készült a Beaker kultúrember bronz, később pedig vasércekből vasat. A vas fejlődése olvasztása jobb építését tette lehetővé ekék, előmozdítja a mezőgazdaságot (például azzal Kelta mezők), valamint hatékonyabb fegyverek gyártása.

A Iron Age, Kelta kultúra, amely a Hallstatt és a La Tène kultúrák, Közép-Európából érkezett. Brythonic ez idő alatt a beszélt nyelv volt. A társadalom törzsi volt; alapján Ptolemaiosz's Geographia körülbelül 20 törzs élt a területen. A korábbi felosztások ismeretlenek, mert a britek nem voltak írástudók. A Birodalom peremén lévő többi régióhoz hasonlóan Nagy-Britannia is régóta kereskedelmi kapcsolatokat ápolt a rómaiakkal. Julius Caesar a Római Köztársaság megpróbált kétszer megszállni Kr.e. 55-ben; bár nagyrészt sikertelenül, sikerült felállítania a ügyfélkirály tól Trinovantes.

Nő festménye, kinyújtott karral, fehér ruhában, piros köpennyel és sisakkal, jobbra, alatta balra más emberi alakokkal.
boudica ellen vezetett felkelést Római Birodalom.

A rómaiak i.sz. 43-ban, a császár uralkodása alatt megszállták Nagy-Britanniát Claudius, ezt követően meghódította Nagy-Britannia nagy részét, és a terület beépült a Római Birodalomba as Britannia tartomány. Az ellenállni próbáló bennszülött törzsek közül a legismertebbek a Catuvellauni által vezetett Caratacus. Később egy felkelés vezetett boudica, Királynője Iceni, Boudica öngyilkosságával végződött vereségét követően a Watling Street-i csata. A római Britanniával foglalkozó egyik tanulmány szerzője azt javasolta, hogy i.sz. 43 és i.sz. 84 között a római megszállók valahol 100,000 250,000 és 2,000,000 XNUMX embert öltek meg a talán XNUMX XNUMX XNUMX fős lakosságból. Ez a korszak látott a Görög-római bevezetésével a kultúra érvényesül A római jog, Római építészet, vízvezetékek, csatornák, sok mezőgazdasági cikk és selyem. A 3. században császár Septimius Severus órakor halt meg Eboracum (Most York), hol Constantine egy évszázaddal később császárrá kiáltották ki.

Vita folyik arról, hogy mikor vezették be először a kereszténységet; legkésőbb a 4. században volt, valószínűleg sokkal korábban. Alapján Bede, misszionáriusokat küldtek Rómából a Eleutherius a főispán kérésére Lucius brit Kr.u. 180-ban, hogy rendezzék a keleti és nyugati szertartásokkal kapcsolatos nézeteltéréseket, amelyek zavarták az egyházat. Vannak olyan hagyományok, amelyek Glastonburyhez kötődnek, és azt állítják, hogy a bemutatkozáson keresztül József, Arimathea, míg mások a brit Luciuson keresztül állítják. 410-re, közben a a Római Birodalom hanyatlása, Nagy-Britanniát kitéve hagyta a a római uralom vége Nagy-Britanniában valamint a római hadsereg egységeinek kivonása a kontinentális európai határok védelmére és a polgárháborúkban való részvételre. A kelta keresztény szerzetesi és missziós mozgalmak virágoztak: Patrick (5. századi Írország) és a 6. században Brendan (Clonfert), Comgall (Bangor), David (Wales), Aiden (Lindisfarne) és columba (Iona). A kereszténységnek ezt az időszakát az ókori kelta kultúra érzékenysége, politikája, gyakorlata és teológiája befolyásolta. A helyi "gyülekezetek" a szerzetesi közösségben összpontosultak, és a szerzetesi vezetők inkább a főnökök, mint egyenrangúak voltak, nem pedig a rómaiak által uralt egyház hierarchikusabb rendszerében.

Középkor

Emberi arc szegecses és díszített fémmaszkja.
A 7. századi szertartás mása Sutton Hoo sisak tól Kelet-Anglia Királyság

római katonaság a kivonások nyitva hagyták Nagy-Britanniát a kontinentális Európa északnyugati részének pogány, tengerjáró harcosai, elsősorban a szászok inváziója előtt, Angles, Jutesek és frízek, akik régóta portyáztak a római provincia partjain. Ezek a csoportok az ötödik és hatodik század folyamán egyre nagyobb számban kezdtek megtelepedni, kezdetben az ország keleti felén. Előrenyomulásukat a britek győzelme után néhány évtizedig visszatartották Badon-hegyi csata, de később újraindult, lerohanva Nagy-Britannia termékeny alföldjeit, és csökkentve az elülső területeket. Britton a 6. század végére egy sor különálló enklávéhoz vezették át a nyugatabbra fekvő, zordabb országban. Az ezt az időszakot leíró kortárs szövegek rendkívül szűkösek, ezért leírását a Sötét korszak. A természete és progressziója a Nagy-Britannia angolszász települése következésképpen jelentős nézeteltéréseknek van kitéve; A kialakulóban lévő konszenzus az, hogy nagy léptékben fordult elő délen és keleten, de kevésbé volt jelentős északon és nyugaton, ahol a kelta nyelveket még az angolszász irányítás alatt álló területeken is beszélték. A rómaiak által uralt kereszténységet általában felváltotta a meghódított területeken Angolszász pogányság, de a római misszionáriusok vezették be újra Augustine 597-től kezdődően. A kereszténység római és kelta uralta formája közötti viták a római hagyomány győzelmével végződtek Whitby Tanácsa (664), ami látszólag kb tonzúrák (klerikális hajvágás) és a húsvét dátuma, de még jelentősebb, a római és a kelta tekintélyformák, a teológia és a gyakorlat különbségeiről.

A betelepülési időszakban úgy tűnik, hogy a beköltözők által uralt földek számos törzsi területre töredezettek, de a 7. századra, amikor ismét jelentős bizonyítékok nyerték a helyzetet, ezek nagyjából egy tucat királysággá egyesültek, köztük Northumbria, merciai, Wessex, Kelet anglia, Essex, Kent és a Sussex. A következő évszázadok során ez a politikai konszolidációs folyamat folytatódott. A 7. században Northumbria és Mercia hegemóniájáért vívott harcot, amely a 8. században átadta helyét a merciai elsőségnek. A 9. század elején Wessex kiszorította Merciát, mint a legelső királyságot. Később abban a században fokozódó támadások a Dánok Észak- és Kelet-Anglia meghódításában tetőzött, megdöntve Northumbria, Mercia és Kelet-Anglia királyságát. Wessex alatt Nagy Alfréd maradt az egyetlen fennmaradt angol királyság, és utódai alatt folyamatosan bővült a királyságok rovására. Danelaw. Ez meghozta Anglia politikai egyesülését, amely először az alatt valósult meg Æthelstan 927-ben, és további konfliktusok után véglegesen megalakult Eadred 953-ban. A skandináv támadások újabb hulláma a 10. század végétől ennek az egyesült királyságnak a meghódításával ért véget. Sweyn Villásszakáll 1013-ban és ismét a fia által Cnut 1016-ban, rövid életű központtá alakítva Északi-tengeri birodalom az is benne volt Dánia és a Norvégia. csatlakozásával azonban helyreállt a bennszülött királyi dinasztia Edward a vallomás A 1042.

V. Henrik király az Agincourt-i csatában, 1415.
V. Henrik király a Agincourt-i csata, küzdött tovább Szent Crispin napja és angol győzelemmel zárult egy nagyobb francia hadsereg ellen a Százéves háború

Az Edward öröklésével kapcsolatos vita oda vezetett Norman hódítás 1066-ban, az általa vezetett hadsereg által Vilmos normandiai herceg. A normannok maguk származtak Skandinávia és a 9. század végén és a 10. század elején Normandiában telepedett le. Ez a hódítás az angol elit szinte teljes megfosztásához és egy új, francia ajkú arisztokráciával való felváltásához vezetett, amelynek beszéde mély és tartós hatással volt az angol nyelvre.

Ezt követően a Plantagenet háza alatt Anjou örökölte az angol trónt Henrik II, hozzátéve Angliát a bimbózóhoz Angevin Birodalom a család által Franciaországban örökölt hűbérek közül, beleértve Aquitaine. Három évszázadon át uralkodtak, néhányan uralkodóként emlegették őket I. Richard, I. Edward, Edward III és a V. Henrik. Az idõszakban változások következtek be a kereskedelemben és a jogszabályokban, beleértve a XNUMX. évi CXVI Magna Carta, egy angol jogi charta, amely a szuverén jogkörének törvénnyel való korlátozására és a szabadok kiváltságai védelmére szolgál. katolikus szerzetesség virágzott, filozófusokat biztosított, és az oxfordi és a cambridge-i egyetemeket királyi védnökséggel alapították. A Walesi Hercegség században Plantagenet hűbér lett és a Írország vezetése a pápa az angol monarchiának adta.

A 14. század folyamán a Plantagenets és a Valois háza mindketten jogos igénylőinek vallották magukat a Capet háza és vele Franciaország; a két hatalom összecsapott a Százéves háború. A Fekete halál járvány megütötte Angliát; 1348-tól kezdődően végül Angliának akár a felét is megölte lakói. 1453 és 1487 között polgárháború dúlt a királyi család két ága között. Yorkisták és a Lancasterek - ismert A Rózsa Háborúi. Végül ez oda vezetett, hogy a yorkisták teljesen elvesztették a trónt egy walesi nemesi családnak Tudorok, a lancastriaiak egyik ága élén Henry Tudor akik walesi és breton zsoldosokkal betörtek, győzelmet aratva a Bosworth Field-i csata ahol a Yorkista király Richard III megölték.

Kora modern

A Tudor korszak, a Reneszánsz Angliába az olasz udvaroncokon keresztül jutott el, akik a klasszikus ókortól újra bevezették a művészeti, oktatási és tudományos vitát. Anglia fejlődésnek indult haditengerészeti ismeretek, és felerősödött a nyugati feltárás. Henry VIII alatt szakította meg a katolikus egyházzal való közösséget, a válásával kapcsolatos kérdések miatt A felsőbbrendűségi aktusok 1534-ben kikiáltották az uralkodó fejét a Church of England. Ellentétben az európai nagy részével protestantizmus, a a szakadás gyökerei inkább politikaiak, mint teológiaiak. Ősi földjét, Walest is törvényesen beépítette az Angol Királyságba a 1535–1542 cselekmények. Henrik lányainak uralkodása alatt belső vallási konfliktusok voltak, Mary I és a I. Erzsébet. Az előbbi visszavitte az országot a katolicizmusba, míg az utóbbi ismét elszakadt tőle, erőteljesen érvényesítve az ország felsőbbrendűségét. Anglicanism Az Erzsébet korszak Erzsébet királynő („a szűz királynő”) uralkodásának korszaka a Tudor-korban. A történészek gyakran úgy ábrázolják, mint a aranykor az angol történelemben. Az Erzsébet-kori Anglia képviselte az apogeust a Angol reneszánsz és látta a művészet, a költészet, a zene és az irodalom virágzását. A korszak leginkább drámájáról, színházáról és drámaíróiról híres. Angliának ebben az időszakban központosított, jól szervezett és hatékony kormánya volt a hatalmas Tudor-reformok eredményeként.

Versenyzik a Spanyolország, az első angol gyarmat Amerikában 1585-ben alapította felfedező Walter Raleigh in Virginia és megnevezték Roanoke. A Roanoke kolónia kudarcot vallott, és az elveszett kolónia néven ismert, miután a későn érkező szállítóhajó visszatérésekor elhagyatva találták meg. Aktivitáskövető Kelet-India vállalat, Anglia is felvette a versenyt a holland és a francia Keleten. Az Erzsébet-korszakban Anglia háborúban állt Spanyolországgal. An armada 1588-ban elhajózott Spanyolországból, annak a szélesebb tervnek a részeként, hogy megtámadja Angliát és újra felállítja a katolikus monarchiát. A tervet meghiúsította a rossz koordináció, a viharos időjárás és az angol flotta sikeres támadásai. Lord Howard of Effingham. Ez a kudarc nem vetett véget a fenyegetésnek: Spanyolország két további armadát indított be 1596 és a 1597, de mindkettőt visszaverték a viharok.

Unió Skóciával

A sziget politikai szerkezete 1603-ban változott, amikor a Skótok királya, Jakab VI, egy királyság, amely régóta riválisa volt az angol érdekeknek, I. Jakab néven örökölte Anglia trónját, és ezzel létrehozta a személyi unió. Megformálta magát Nagy-Britannia királya, bár ennek nem volt alapja az angol jogban. VI. Jakab és én, a felhatalmazott égisze alatt King James Version A Szent Biblia 1611-ben jelent meg. Ez volt a Biblia standard változata, amelyet a protestáns keresztények többsége olvasott négyszáz éven át, amíg a 20. században el nem készültek a modern revíziók.

Festmény ülő férfialakról, hosszú fekete hajjal, fehér köpenyt és bricsesznadrágot visel.
A Angol helyreállítás király alatt helyreállította a monarchiát Károly II és béke azután Angol polgárháború.

Az egymásnak ellentmondó politikai, vallási és társadalmi álláspontok alapján a Angol polgárháború szurkolói között harcoltak Parlament és Kingét I. Károly, köznyelvi nevén Kerekfejűek és a Cavaliers illetőleg. Ez a tágabb sokrétűség egybefonódó része volt A három királyság háborúi, bevonva Skócia és a Írország. A parlamenti képviselők győztek, I. Károlyt kivégezték és a királyság helyébe a Nemzetközösség. a parlamenti erők vezetője, Oliver morgott kijelentette magát Lord Protector 1653-ban; időszaka személyes szabály követni. Cromwell halála és fia lemondása után Richard mint Lord Protector, II. Károly 1660-ban meghívták, hogy térjen vissza uralkodóként, az elnevezésű lépéssel Restaurálás. A színházak újranyitásával a képzőművészet, az irodalom és az előadóművészet virágzott a „Vidám uralkodó” restaurációja során, II. Azután Dicsőséges forradalom Az 1688-as alkotmány alkotmányosan rögzítette, hogy a király és a parlament együtt kormányozzon, bár a parlament birtokolja a valódi hatalmat. Ezt a Bill of Rights A törvények között szerepelt, hogy a törvényt csak az országgyűlés hozhatja, és a király nem függesztheti fel, valamint az is, hogy a király az országgyűlés előzetes jóváhagyása nélkül nem vethet ki adót és nem állíthat fel hadsereget. Szintén azóta egyetlen brit uralkodó sem lépett be Alsóház amikor ülésezik, amelyről évente megemlékeznek a Országgyűlés megnyitója a brit uralkodó, amikor az alsóház ajtaja becsapódik az uralkodó hírnöke előtt, ami a Parlament jogait és az uralkodótól való függetlenségét jelképezi. Az alapítással a Royal Society 1660-ban a tudományt nagymértékben ösztönözték.

A 1666, a Nagy londoni tűz kibelezte a londoni Cityt, de nem sokkal később újjáépítették által tervezett számos jelentős épülettel Christopher Wren. A parlamentben két frakció alakult ki – a toryk és a Whigs. Bár a toryk kezdetben a katolikus királyt támogatták II. James, néhány közülük a whigekkel együtt a 1688-as forradalom felkérte Vilmos orániai holland herceget, hogy győzze le Jamest, és végül azzá váljon III. William, Anglia. Néhány angol, különösen északon, az volt jakobiták és továbbra is támogatta Jamest és fiait. Alatt Stuart-dinasztia Anglia terjeszkedett a kereskedelem, a pénzügy és a jólét terén. Nagy-Britannia fejlesztette ki Európa legnagyobb kereskedelmi flottáját. Miután Anglia és Skócia parlamentje megegyezett, a két ország csatlakozott politikai unió, létrehozásához Nagy-Britannia Királysága A 1707. Az unió befogadása érdekében az intézmények, például a törvény és a nemzeti egyházak külön maradtak.

Késő modern és kortárs

A Temze során a grúz korszak a Somerset House teraszáról a St. Paul's felé néz, c. 1750

Az újonnan megalakult Nagy-Britannia királysága alatt, a Royal Society és mások eredményei Angol kezdeményezések kombinálva a Skót felvilágosodás innovációk létrehozása a tudomány és a mérnöki tudományok területén, miközben a hatalmas növekedés Brit tengerentúli kereskedelem által védett Royal Navy megnyitotta az utat a létrehozásához brit Birodalom. Belföldön ez vezette a Ipari forradalom, a mélyreható változások időszaka a társadalmi-gazdasági Anglia kulturális és kulturális viszonyai, amelyek iparosodott mezőgazdaságot, gyártást, mérnöki tevékenységet és bányászatot eredményeztek, valamint új és úttörő út-, vasút- és vízhálózatokat, amelyek elősegítik azok terjeszkedését és fejlesztését. Északnyugat-Anglia megnyitója Bridgewater-csatorna 1761-ben bevezette a csatorna kora Nagy-Britanniában. 1825-ben a világ első állandó gőzmozdonyos személyvasútja – a Stockton és Darlington vasút – nyitott a nagyközönség számára.

többszintes négyzet alakú ipari épületek egy folyón túl
A Trafalgar csata haditengerészeti összecsapás volt a britek között Royal Navy valamint a francia és spanyol haditengerészet egyesített flottája a Napóleoni háborúk.

A Ipari forradalom, sok munkavállaló költözött Anglia vidékéről új és bővülő városi ipari területekre, hogy gyárakban dolgozzanak, pl. Birmingham és a Manchester, a "Workshop of the World" és a "Warehouse City" néven. Manchester volt a világ első ipari városa. Anglia végig viszonylagos stabilitást tartott fenn francia forradalom; William Pitt ifjabb uralkodása alatt brit miniszterelnök volt III. György. Regency of IV. George eleganciájáról, valamint a képzőművészet és az építészet terén elért eredményeiről ismert. A Napóleoni háborúk, Napóleon tervezett délkelet felől támadják meg. Ez azonban nem nyilvánult meg, és a napóleoni erőket legyőzték a britek: a tengeren Horatio Nelson, és a szárazföldön Arthur Wellesley. A fő győzelem a Trafalgar csata megerősítette azt a haditengerészeti fölényt, amelyet Nagy-Britannia a tizennyolcadik század folyamán kialakított. A napóleoni háborúk előmozdították a koncepciót britség és egységes nemzeti brit emberek, megosztva az angolokkal, skótokkal és walesiekkel.

A viktoriánus kor gyakran hivatkoznak a Aranykor. A festést készítette William Powell Frith megmutatni a kulturális megosztottságokat.

London a világ legnagyobb és legnépesebb nagyvárosa lett az év során viktoriánus kor, és a Brit Birodalmon belüli kereskedelem – valamint a brit hadsereg és haditengerészet helyzete – tekintélyes volt. Technológiailag ebben a korszakban számos olyan újítás történt, amelyek kulcsfontosságúnak bizonyultak az Egyesült Királyság hatalmában és jólétében. Politikai agitáció itthon olyan radikálisoktól, mint a chartistákat és a suffragettes lehetővé tette a jogalkotási reformot és általános választójog. Samuel Hynes leírták a Edward korszak mint egy „szabadidő, amikor a nők viselték képes kalapok és nem szavaztak, amikor a gazdagok nem szégyelltek feltűnően élni, és a nap valóban soha nem ment le a brit zászlóra."

Kelet-Közép-Európa hatalmi váltásai az I. világháborúhoz vezettek; több százezer angol katona halt meg az Egyesült Királyságért harcolva szövetségesek. Két évtizeddel később, in A második világháború, az Egyesült Királyság ismét az egyik szövetségesek. A végén Telefonos háború, Winston Churchill háborús miniszterelnök lett. A hadviselés technológiai fejlődése során számos várost megsérültek a légitámadások a Blitz. A háborút követően a Brit Birodalom felgyorsult dekolonizáció, és a technológiai innovációk felgyorsultak; az autók lettek az elsődleges közlekedési eszközök és Frank Whittle's fejlesztése a repülőgép hajtómű szélesebbre vezetett légi utazás. A lakossági mintákat Angliában megváltoztatták a magánautózás, valamint a Nemzeti egészségszolgáltatás (NHS) 1948-ban. Az Egyesült Királyság NHS-e biztosította közfinanszírozott egészségügyi ellátás az Egyesült Királyság összes állandó lakosának ingyenesen a szükség helyén, az általános adóból fizetve. Ezek együttesen indították el a reformot helyi önkormányzat Angliában század közepén.

A 20. század óta jelentős népességmozgások indultak Angliába, főleg az ország más részeiről brit szigetek, hanem a Nemzetközösség, különösen a Indiai szubkontinensen. Az 1970-es évek óta nagymértékben eltávolodtak a gyártástól, és egyre nagyobb hangsúlyt fektettek a gyártásra szolgáltatóipar. Az Egyesült Királyság részeként a terület csatlakozott a közös piac nevű kezdeményezést Európai Gazdasági Közösség amely lett a Európai Unió. A 20. század vége óta a az Egyesült Királyság közigazgatása felé mozdult el decentralizált kormányzás Skóciában, Walesben és Észak-Írországban. Anglia és Wales továbbra is joghatóságként létezik az Egyesült Királyságon belül. A devolúció nagyobb hangsúlyt fektetett az angolra jellemzőbb identitásra és hazaszeretetre. Decentralizált angol kormány nincs, de egy hasonló rendszer kistérségi alapon történő létrehozására tett kísérletet népszavazás elutasította.

Irányítás

Politika

Anglia az Egyesült Királyság része, a alkotmányos monarchia val,-vel parlamenti rendszer. Nem volt még a Anglia kormánya 1707 óta, amikor a 1707. évi egyesülési törvények, hatályba lépteti a feltételeit Uniós szerződés, Angliához és Skóciához csatlakozva megalakították a Nagy-Britannia Királysága. Az unió előtt Angliát uralta annak uralkodója és a Anglia parlamentje. Ma Angliát közvetlenül a Az Egyesült Királyság parlamentje, bár más az Egyesült Királyság országaiban ajánlatunkra decentralizált önkormányzatok. Ban,-ben Alsóház ami az alsó ház a brit parlament székhelye Westminster-palota, Angliában 532 parlamenti képviselő van az összes 650 választókerületből. Mint a 2019-es általános választás az Egyesült Királyságban, Angliát 345 képviselő képviseli a Konzervatív Párt, 179 a Munkáspárt, hét a Liberális Demokraták, egy a Zöld Párt, És a Parlamenti szóvívő, Lindsay Hoyle.

A decentralizáció óta, amelyben az Egyesült Királyság más országai – Skócia, Wales és Észak-Írország – mindegyiknek megvan a saját decentralizált parlamentje vagy közgyűlése a helyi kérdésekben, vita folyik arról, hogyan lehetne ezt ellensúlyozni Angliában. Eredetileg úgy tervezték, hogy különféle Anglia régiói decentralizációra kerülne, de miután a javaslatot elutasította a North East egy 2004-es népszavazás, ezt nem hajtották végre.

Az egyik fő probléma az West Lothian kérdés, amelyben a skóciai és walesi képviselők csak Angliát érintő jogszabályokról szavazhatnak, míg az angol parlamenti képviselőknek nincs ezzel egyenértékű joguk a decentralizált ügyekben történő törvényalkotáshoz. Ezt ha Anglia kontextusába helyezzük az Egyesült Királyság egyetlen országaként, amely nem rendelkezik ingyenes receptekkel és ingyenesen feltölthető egyetemi díjak, folyamatos emelkedéséhez vezetett Angol nacionalizmus. Egyesek javasolták a decentralizált angol parlament, míg mások azt javasolták, hogy az Angliát csak érintő jogszabályokról szóló szavazást az angol parlamenti képviselőkre korlátozzák.

Törvény

A Angol törvény Az évszázadok során kialakult jogrendszer az alapja általános jog legtöbbben használt jogrendszerek Nemzetközösség országok és az Egyesült Államokban (kivéve Louisiana). Annak ellenére, hogy ma már az Egyesült Királyság része, a jogrendszer a Anglia és Wales bíróságai folytatta, alatt a Uniós szerződés, mint a Skóciában használt jogrendszertől különálló jogrendszer. Az angol jog általános lényege, hogy a bíróságokon ülésező bírák alkotják, józan eszüket és tudásukat alkalmazva. jogi precedens - bámulási válság – az előttük álló tényekre.

A bírósági rendszer élén az angliai és walesi Senior Courts áll, amely a Fellebbviteli bíróság, a Legfelsőbb Bíróság polgári ügyekre, és a Korona Bíróság büntetőügyekhez. A Az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bírósága a büntető- és polgári ügyek legfelsőbb bírósága Anglia és Wales. 2009-ben jött létre alkotmányos változások után, átvéve a a Lordok Házának bírói funkciói. A Legfelsőbb Bíróság döntése a hierarchiában minden más bíróságra kötelező, amelynek követnie kell az utasításait.

A igazságügyi államtitkár az Országgyűlésnek felelős minisztere bírói, a bírósági rendszer és a börtönök és a próbaidő Angliában. A bûnözés 1981 és 1995 között növekedett, de az 42–1995 közötti idõszakban 2006%-kal csökkent. A börtönlakók száma ugyanebben az időszakban megduplázódott, így ez az egyik legmagasabb bebörtönzési arány Nyugat-Európában 147/100,000 XNUMX. Őfelsége börtönszolgálata, jelentést a Igazságügyi Minisztérium, kezeli a legtöbb börtönt, és 81,309 2022 fogolynak ad otthont Angliában és Walesben XNUMX szeptemberében.

Alosztások

A Anglia alegységei legfeljebb négy szintből állhat szubnacionális felosztás céljaira létrehozott különféle típusú adminisztratív entitásokon keresztül ellenőrzik önkormányzat.

A londoni régión kívül Anglia legmagasabb szintje a 48 ünnepélyes vármegyék. Ezeket elsősorban földrajzi vonatkoztatási keretként használják és 38 óta fokozatosan fejlődtek Középkor51-ben 1974-re, 1996-ban pedig a jelenlegi számra reformálták. Mindegyiknek van egy főhadnagy úr és a magas seriff; ezek a bejegyzések a brit uralkodó helyileg. Egyes megyék, mint pl herefordshire, csak tovább oszlanak polgári plébániákra. A királyi megye és a Berkshire, valamint a nagyvárosi megyék eltérő státuszúak, mint a többi ceremoniális megye.

A második szint az egyesített hatóságok És az 27 megyei szintű shire megyékben. 1974-ben minden ceremoniális megye kétszintű volt, és a fővárosi megye fokozatos megszüntetésével az 1996-os reform elválasztotta az ünnepélyes megyét és a megyei szintet.

Anglia szintén önkormányzati körzetekre oszlik. A járás igazodhat egy ünnepélyes megyéhez, lehet járási szint a megyei szint alatt shire megyékben, legyen a királyi or fővárosi városrész, Van kerület or városi állapot vagy van egységes hatóság.

Közösségi szinten Anglia nagy része fel van osztva polgári egyházközségek val vel tanácsok; Nagy-Londonban csak egy, Queen's Park, 2014-től létezik miután voltak 1965-ben megszüntették törvénykezésig megengedte a kikapcsolódásukat A 2007.

London

1994-től a 2010-es évek elejéig Angliát régiókra osztották, a 1998-es népszavazás mert a londoni régió létrehozta a London Közgyűlés két évvel később. A sikertelen 2004-es északkelet-angliai decentralizációs népszavazás tovább törölték regionális közgyűlés decentralizáció a Londonon kívüli regionális struktúra megszüntetésével.

Ünnepélyesen felosztják a régiót a City of London és a Nagy-London, ez tovább oszlik a 32-re London Boroughs És az 25 A londoni City Wardjai.

Földrajz

Táj és folyók

Kék tó zöld dombok között.
Skiddaw masszívum, felől nézve Walla Crag a Lake District

Földrajzilag Anglia magában foglalja Nagy-Britannia szigetének középső és déli kétharmadát, valamint olyan offshore szigeteket, mint a Wight-sziget és a Scilly-szigetek. Az Egyesült Királyság két másik országával határos: északra által Skócia és nyugatra Wales által. Anglia közelebb van az európai kontinenshez, mint Nagy-Britannia bármely más része. El van választva tőle Franciaország (Hauts-de-France) 21 mérfölddel (34 km) tengeri szakadék, pedig a két országot összeköti a Csatorna alagút közel Folkestone. Angliának is vannak partjai ír tenger, Északi-tenger és az Atlanti-óceán.

London kikötői, Liverpoolés Newcastle feküdjön az árapály folyókon Thames, Mersey és a Tyne illetőleg. 220 mérföldnél (350 km-nél) a Severn a leghosszabb folyó, amely Anglián keresztül folyik. Beleürül a Bristol-csatorna és arról nevezetes Severn Bore (a árapály furat), amely elérheti a 2 métert (6.6 láb). Azonban Anglia leghosszabb folyója a Temze, amely 215 mérföld (346 km) hosszú.

A Malvern Hills angol megyéiben található Worcestershire és a herefordshire. A dombokat a Vidéki Ügynökség an Kiemelkedő természeti szépségű terület.

Sok tavak Angliában; a legnagyobb az Windermere, a találóan elnevezett Lake District. Anglia tájának nagy részét alacsony dombok és síkságok alkotják, az ország északi és nyugati részén pedig hegyvidéki és hegyvidéki terep. Az északi felvidékek közé tartozik a Penninek, a keleti és nyugati felvidékek láncolata, a cumbriai Lake District-hegység és a Cheviot Hills, Anglia és Skócia határán. Anglia legmagasabb pontja, 978 méter (3,209 láb). Scafell Pike a Tóvidéken. A Shropshire Hills Wales közelében vannak Dartmoor és a Exmoor két hegyvidéki terület az ország délnyugati részén. A tereptípusok közötti hozzávetőleges választóvonalat gyakran jelzi a Tees–Exe vonal.

Geológiai értelemben a Penninek, az "Anglia gerince" néven ismert, az ország legrégebbi hegylánca, amely a XNUMX-as évek végéről származik. Paleozoikus korszak körülbelül 300 millió évvel ezelőtt. Földtani összetételük többek között homokkő és a mészkőés szén is. Vannak karszt tájak kalcitban, például részein Yorkshire és a Derbyshire. A Pennine táj magas mocsár hegyvidéki területeken, amelyet a régió folyóinak termékeny völgyei tagolnak. Kettőt tartalmaznak Nemzeti parkok, a yorkshire dales és a Peak District. Az Nyugati ország, Dartmoor és Exmoor a délnyugati félszigeten gránittal alátámasztott hegyvidéki lápvidéket foglal magában, és élvezheti a enyhe éghajlat; mindkettő nemzeti park.

A Angol Alföld az ország középső és déli régióiban találhatók, zöldellő dombokból álló, köztük a Cotswold Hills, Chiltern Hills, Északi és a South Downs; ahol a tengerrel találkoznak, olyan fehér sziklákat képeznek, mint a Dover sziklái. Ide tartoznak a viszonylag lapos síkságok is, mint pl Salisbury-síkság, Somerset szintek, Déli parti síkság és a A Fens.

Klíma

Angliának van a mérsékelt tengeri éghajlat: enyhe, a hőmérséklet nem sokkal alacsonyabb 0 °C-nál (32 °F) télen és nem sokkal magasabb, mint 32 °C (90 °F) nyáron. Az időjárás viszonylag gyakran nyirkos és változékony. A leghidegebb hónapok a január és a február, az utóbbi különösen a angol tengerpart, míg a július általában a legmelegebb hónap. Az enyhétől a melegig terjedő hónapok a május, június, szeptember és október. A csapadék meglehetősen egyenletesen oszlik el egész évben.

Anglia éghajlatára jelentős hatást gyakorol, hogy közel van a Atlanti-óceán, az északi szélesség és a tenger felmelegedését a Golf-áramlat. A csapadék nyugaton, illetve az ország egyes részein nagyobb Lake District több eső esik, mint bárhol máshol az országban. Az időjárási rekordok kezdete óta a legmagasabb mért hőmérséklet 40.3 °C (104.5 °F) volt 19. július 2022-én, Coningsby, Lincolnshire, míg a legalacsonyabb hőmérséklet -26.1 °C (-15.0 °F) volt 10. január 1982-én Edgmond, Shropshire.

Természet és vadvilág

A eurázsiai ökörszem, Anglia legnagyobb számú madárfaja
Piros Szarvas in Richmond Park. A parkot hozta létre I. Károly a 17. században mint a szarvas park.

Anglia állatvilága hasonló az ország többi területéhez brit szigetek a gerincesek és gerinctelen élőlények széles skálájával az élőhelyek változatos skáláján.

Nemzeti természetvédelmi területek Angliában által jelölik ki Természetes Anglia mint kulcsfontosságú helyek számára vadvilág és Anglia természeti adottságai. A legjelentősebb élőhelyek és geológiai képződmények védelmére jöttek létre. Az NNR-eket a nemzet nevében kezelik, sokukat maga a Natural England, de nem kormányzati szervezetek is, köztük a A Wildlife Trusts partnerség, a National Trust, És a Királyi Társaság Madárvédelmi. Angliában 229 NNR található 939 négyzetkilométeren (363 négyzetmérföldön). Gyakran ritka fajokat vagy országosan fontos növény- és állatpopulációkat tartalmaznak.

A Környezetvédelmi Ügynökség egy olyan osztályon kívüli köztestület, amelyet 1995-ben alapítottak és a Környezetvédelmi, Élelmezési és Vidékfejlesztési Osztály Angliában a környezet védelmével és javításával kapcsolatos felelősséggel. A környezetvédelmi, élelmezési és vidéki államtitkár a környezetvédelemért, a mezőgazdaságért, a halászatért és a vidéki közösségekért felelős miniszter Angliában.

Angliának van a mérsékelt óceáni éghajlat a legtöbb területen hiányzik a szélsőséges hideg vagy meleg, de van néhány kis terület szubarktikus és melegebb területeken a délnyugat. Felé Anglia északi része az éghajlat hidegebbé válik, és Anglia hegyeinek és magas dombjainak nagy része itt található, és jelentős hatással van az éghajlatra és így a területek helyi állatvilágára. Lombhullató az erdők egész Angliában gyakoriak, és nagyszerű élőhelyet biztosítanak Anglia vadon élő állatok nagy részének, de Anglia északi és hegyvidéki területein átadják a helyüket toboztermő fa erdők (főleg ültetvények), amelyek a vadon élő állatok bizonyos formáinak javát is szolgálják. Egyes fajok alkalmazkodtak a kitágult városi környezethez, különösen a vörös róka, ami a legsikeresebb városi emlős miután a barna patkány, és más állatok, mint pl közönséges erdei galamb, mindkettő virágzik a városi és külvárosi területeken.

Szürke mókusok A Kelet-Amerikából behurcolt vörös mókusok a verseny miatt az őshonos vörös mókusok hanyatlására kényszerítették. Vörös mókusok jelenleg Anglia hegyvidéki és tűlevelű erdős területeire korlátozódnak, főleg északon, délnyugaton és Wight-szigeten. Anglia éghajlata nagyon alkalmas a nyúlfélék számára, és az ország igen nyulak és a barna nyulak amelyeket a római korban vezettek be. Hegyi nyulak amelyek őslakosok, most újra betelepítették Derbyshire-be. Anglia állatvilágának meg kell birkóznia a változó hőmérsékletekkel és feltételekkel, bár nem szélsőséges, ezek potenciális kihívásokat és alkalmazkodási intézkedéseket jelentenek. Az angol faunának azonban meg kellett birkóznia az iparosodással, az embersűrűség a legmagasabbak közé tartozik Európa és a intenzív gazdálkodás, de mivel Anglia fejlett nemzet, az élővilág és a vidék belépett a Angol gondolkodásmódja, és az ország nagyon lelkiismeretesen óvja élővilágát, környezetét és vidékét.

Főbb agglomerációk

A Nagy-London beépített területe messze a legnagyobb városi terület Angliában és a világ egyik legforgalmasabb városa. Úgy tartják, a globális város lakossága nagyobb, mint Anglián kívül az Egyesült Királyság bármely más országában. Más, jelentős méretű és befolyással bíró városi területek általában ott vannak Észak-Anglia vagy a Angol Midlands. Vannak 50 település amelyek kijelölték városi rang Angliában, míg az Egyesült Királyságban 66.

Míg Angliában sok város elég nagy, mint pl Birmingham, Sheffield, Manchester, Liverpool, Leeds, Newcastle, Bradford, Nottingham, a lakosság nagysága nem előfeltétele a városi státusznak. A státuszt hagyományosan a városok kapták egyházmegyei katedrálisok, tehát vannak kisebb városok, mint pl Wells, Ely, Ripon, Truro és a Chichester.

Gazdaság

A City of London az Egyesült Királyság pénzügyi fővárosa és a világ egyik legnagyobb pénzügyi központja.
Szürke színű autó.
A Bentley mulsanne. Bentley egy jól ismert angol autógyártó cég.

Anglia gazdasága az egyik legnagyobb és legdinamikusabb a világon, átlagosan Egy főre jutó GDP az 28,100. HM kincstár, amelyet a A pénzügyminiszter kancellárja, felelős a kormány kidolgozásáért és végrehajtásáért államháztartás politika és gazdaságpolitika. Általában a vegyes piacgazdaság, sokakat örökbe fogadott szabad piac elvek szerint, ugyanakkor fejlett szociális jóléti infrastruktúrát tart fenn. Angliában a hivatalos fizetőeszköz a font sterling, akinek ISO 4217 kódja GBP. Adózás Angliában meglehetősen versenyképes, amikor képest Európa többi részének nagy részére – 2014-től a személyi adó alapkulcsa 20% az adóköteles jövedelem után 31,865 10,000 GBP-ig a személyi adómentes juttatás felett (általában 40 XNUMX GBP), és XNUMX% az ezen összeg feletti további kereset után.

Anglia gazdasága a legnagyobb része az Egyesült Királyság gazdasága, amelyen a 18th legmagasabb GDP PPP egy főre jutó a világon. Anglia vezető szerepet tölt be a vegyiparban és a gyógyszeriparban, valamint a kulcsfontosságú műszaki iparágakban légtér, a fegyveripar, és a gyártási oldal a szoftveripar. London, otthona a London Stock Exchange, az Egyesült Királyság fő tőzsde és Európában a legnagyobb, Anglia pénzügyi központja, ahol Európa 100 legnagyobb vállalata közül 500 itt található. London Európa legnagyobb pénzügyi központja, és 2014-től a második legnagyobb a világon.

A Bank of EnglandAz 1694-ben alapított cég az Egyesült Királyságé jegybanki. Eredetileg az angliai kormány privát bankárjaként alakult, 1946 óta a állami tulajdonú intézmény. A bank monopóliummal rendelkezik a bankjegykibocsátásban Anglia és Wales, bár az Egyesült Királyság más részein nem. A kormány a felelősséget a bankra ruházta Monetáris Politikai Bizottság az ország monetáris politikájának irányítására és a kamatláb meghatározására.

Anglia erősen iparosodott, de az 1970-es évek óta hanyatlás tapasztalható a hagyományos nehéziparban és a feldolgozóiparban, és egyre nagyobb hangsúlyt kapott a szolgáltatóipar orientált gazdaság. A turizmus jelentős iparággá vált, amely évente több millió látogatót vonz Angliába. A gazdaság export részét uralja gyógyszerek, autók (bár sok angol márka ma már külföldi tulajdonban vannak, mint pl Land Rover, Lótusz, Jaguár és a Bentley), nyersolaj és kőolaj az angol részekből Északi-tengeri olaj együtt Wytch Farm, hajtóművek és alkoholos italok. A kreatív iparágak 7-ben 2005 százalékot tett ki a bruttó hozzáadott értékkel, és 6 és 1997 között átlagosan évi 2005 százalékkal nőtt.

Az Egyesült Királyság 30 milliárd fontjának nagy része repülőipar székhelye elsősorban Angliában található. A következő két évtizedben a brit repülőgépgyártók globális piaci lehetőségeit 3.5 billió fontra becsülik. GKN Aerospace, a fém és kompozit repülőszerkezetek szakértője, aki szinte minden gyártott polgári és katonai rögzített és forgószárnyú repülőgépen részt vesz, székhelye Redditch.

BAE Systems nagy részeket készít a Eurofighter tájfun alatti részösszeszerelő üzemében Samlesbury és összeállítja a repülőgépet a RAF számára Warton növény, közel Preston. Ez is egy fő alvállalkozó a F35 Joint Strike Fighter – a világ legnagyobb egyedi védelmi projektje – amelyhez számos alkatrészt tervez és gyárt, beleértve a hátsó törzset, a függőleges és vízszintes farok- és szárnyvégeket, valamint az üzemanyagrendszert. Ezenkívül gyártja a Sólyom, a világ legsikeresebb sugárhajtású oktatórepülőgépe.

Rolls-Royce PLC a világ második legnagyobb repülőgépmotor gyártó. Motorjai több mint 30 típusú kereskedelmi repülőgépet hajtanak meg, és jelenleg több mint 30,000 12,000 hajtómű van szolgálatban mind a polgári, mind a védelmi szektorban. Több mint XNUMX XNUMX fős munkaerővel, Derby a Rolls-Royce alkalmazottainak legnagyobb koncentrációja az Egyesült Királyságban. A Rolls-Royce alacsony kibocsátású energiarendszereket is gyárt hajók számára; kritikus berendezéseket és biztonsági rendszereket gyárt a nukleáris ipar számára, valamint tengeri platformokat és főbb csővezetékeket táplál az olaj- és gázipar számára. A gyógyszeripar fontos szerepet játszik a gazdaságban, és az Egyesült Királyság részesedése a harmadik legmagasabb a globális gyógyszeripari kutatás-fejlesztési kiadásokból.

Az Egyesült Királyság űriparának nagy része a középpontban áll EADS Astrium, székhelyű Stevenage és a Portsmouth. A cég építi a buszok – a mögöttes szerkezet, amelyre a hasznos teher és a meghajtó rendszerek épülnek – a legtöbb esetben Európai Űrügynökségűrhajói, valamint kereskedelmi műholdak. Világelső a kompakt műholdas rendszerek területén, Surrey Satellite Technology, szintén az Astrium része. Reaction Engines Limited, az építkezést tervező cég Skylon, egyfokozatú pályára tartó űrrepülőgép a sajátjukat használva SABRE rakétamotor, egy kombinált ciklusú, levegővel lélegző rakétahajtási rendszer alapja Culham. Az Egyesült Királyság űriparának értéke 9.1-ben 2011 milliárd font volt, és 29,000 7.5 embert foglalkoztatott. Évente XNUMX százalékkal növekszik ernyőszervezete szerint a UK Űrügynökség. 2013-ban a brit kormány 60 millió fontot ígért az országnak Skylon projekt: ez a beruházás egy „döntő fontosságú szakaszban” nyújt támogatást a teljes körű prototípus elkészítéséhez SZABLYA építendő motor.[Szerkesztés]

A mezőgazdaság európai mércével mérve intenzív, erősen gépesített és hatékony, az élelmiszerszükséglet 60%-át a munkaerő mindössze 2%-ával állítja elő. A termelés kétharmadát állattenyésztésre fordítják, a másikat szántóföldi növényekre. A főbb termesztett növények búza, árpa, zab, burgonya, cukorrépa. Anglia jelentős, bár jelentősen csökkent halászati ​​ágazatot tart fenn. Flottái mindenféle halat hoznak haza, kezdve a nap nak nek hering. Természeti erőforrásokban is gazdag, többek között szén, kőolaj, földgáz, ón, mészkő, vasérc, , agyag, kréta, gipsz, vezetés szilícium-dioxid.

Tudomány és technológia

Férfi felsőteste hosszú fehér hajjal és sötét színű kabáttal
Úr Isaac Newton az egyik legbefolyásosabb alakja a tudománytörténet.

A tudomány és a matematika kiemelkedő angol alakjai közé tartozik Sir Isaac Newton, Michael Faraday, Charles Darwin, Robert hooke, James Prescott Joule, john dalton, Lord Rayleigh, JJ Thomson, James Chadwick, Charles Babbage, George Boole, Alan Turing, Tim Berners-Lee, Pál dirac, Stephen Hawking, Peter Higgs, Roger Penrose, John Horton Conway, Thomas Bayes, Arthur Cayley, GH Hardy, Oliver Heaviside, Andrew Wiles, Edward Jenner, Francis Crick, Lister József, Joseph priestley, Thomas Young, Christopher Wren és a Richard Dawkins. Egyes szakértők azt állítják, hogy a legkorábbi koncepció a metrikus rendszer találta ki John Wilkins, az első titkár a Royal SocietyIn 1668.

Anglia a világ vezető központja volt Tudományos forradalom a 17. századból. Szülőhelyeként a Ipari forradalom, Anglia számos jelentős feltaláló otthona volt a 18. század végén és a 19. század elején. A híres angol mérnökök közé tartozik Isambard Királyság Brunel, leginkább a létrehozásáról ismert a Nagy Nyugati Vasút, egy sorozat híres gőzhajók, és számos fontos híd, forradalmasítva ezzel a tömegközlekedést és a modern mérnöki ismereteket. Thomas Newcomen's gőzgép segítette az ipari forradalom kialakulását.

A vasutak atyja, George Stephenson, megépítette a világ első nyilvános helyközi vasútvonalát, a Liverpool és Manchester Railway1830-ban nyílt meg. A gőzgép forgalmazásában és gyártásában betöltött szerepével, valamint a modern pénzverés feltalálásával Matthew Boulton (üzleti partnere James Watt) a történelem egyik legbefolyásosabb vállalkozójaként tartják számon. Az orvos Edward Jenner's himlő elleni oltás azt mondják, hogy "több életet mentett meg... mint amennyit az emberiség háborúiban vesztett a feljegyzett történelem kezdete óta".

Károly király II, a művészetek és tudományok mecénása támogatta a Royal Society, egy tudományos csoport, amelynek korai tagjai közé tartozott Robert hooke, Robert boyle és a Sir Isaac Newton.

Az angolok találmányai és felfedezései a következők: a repülőgép hajtómű, az első ipari fonógép, az első számítógép és az első modern számítógép, a World Wide Web együtt HTML, az első sikeres ember vérátömlesztés, a motoros porszívó, a fűnyíró, a biztonsági öv, a légpárnás hajó, a elektromos motor, gőzgép, és olyan elméletek, mint a darwini elmélet evolúció és a atomelmélet. Newton kidolgozta az ötleteket univerzális gravitáció, Newtoni mechanikaés számításés Robert hooke a névadó neve rugalmasság törvénye. További találmányok közé tartozik a vaslemez vasút, a termoszifon, kátrányozott út, a gumiszalag, a egérfogó, "macskaszem" útjelző, közös fejlesztése a izzó körte, gőz mozdonyok, a modern vetőgép és számos modern technikát és technológiát alkalmaznak precíziós mérnöki munka.

A Royal Society, formálisan A londoni királyi társaság a természeti ismeretek fejlesztéséért, egy olyan tanult társadalom és a Egyesült Királyság's nemzeti tudományos akadémia. 28. november 1660-án alapították, megkapta a királyi okirat by Károly király II mint "The Royal Society". Ez a világ legrégebbi nemzeti tudományos intézménye. A társadalom számos szerepet tölt be: népszerűsíti a tudományt és előnyeit, elismeri a tudomány kiválóságát, támogatja a kiemelkedő tudományokat, tudományos tanácsokat ad a szakpolitikához, elősegíti a nemzetközi és globális együttműködést, az oktatást és a társadalmi szerepvállalást.

A Royal Society az orvosok csoportjaiból és természetfilozófusok, találkozók különböző helyszíneken, többek között Gresham Főiskola Londonban. Hatással voltak rájuk a "új tudomány", amint azt a Francis Bacon az ő Új Atlantis, körülbelül 1645-től. Az "Oxfordi Filozófiai Társaság" néven ismert csoport egy sor szabály szerint működött, amelyet a mai napig fenntartottak. Bodleian könyvtár. Azután Angol helyreállítás, rendszeres találkozók voltak a Gresham College-ban. Széles körben elterjedt az a vélemény, hogy ezek a csoportok inspirálták a Royal Society megalapítását.

A tudományos kutatás és fejlesztés továbbra is fontos a angliai egyetemek, sok alapítással tudományos parkok a termelés és az iparral való együttműködés elősegítése. 2004 és 2008 között az Egyesült Királyság készítette a világ tudományos kutatásainak 7 százalékát, és a tudományos idézetek aránya 8 százalék volt, ami a harmadik és a második legmagasabb a világon (az Egyesült Államok és Kína után). Az Angliában készült tudományos folyóiratok közé tartozik Természet, a British Medical Journal és a A Lancet Az Tudományos, Innovációs és Technológiai Osztály, tudományért, innovációért és technológiáért felelős államtitkárés Tudományért, kutatásért és innovációért felelős államminiszter felelős a tudományért Angliában.

közlekedés

vörös kőépület magas óratoronnyal a sarokban
London St Pancras International az Egyesült Királyság 13. legforgalmasabb vasúti végállomása. Az állomás London egyik fő belföldi és nemzetközi közlekedési csomópontja, amely elővárosi vasúti és nagysebességű vasúti szolgáltatásokat is nyújt az Egyesült Királyságban és Párizsban. Lille és a Brüsszel.

A Közlekedési Minisztérium az angliai közlekedés felügyeletéért felelős kormányzati szerv. Az osztályt a közlekedésért felelős államtitkár.

Anglia sűrű és modern közlekedési infrastruktúrával rendelkezik. Sokan vannak autópályák Angliában, és sok más főút, mint pl A1 Great North Road, amely Kelet-Anglián keresztül halad Londontól Newcastle-ig (e szakasz nagy része autópálya) és tovább a skót határig. Anglia leghosszabb autópályája a M6, Az rögbi keresztül a North West fel a Angol-skót határ, 232 mérföld (373 km) távolság. További fontosabb útvonalak: a M1 Londontól Leedsig, a M25 amely körülveszi Londont, az M60 amely körülveszi Manchestert, az M4 Londontól Dél-Walesig, a M62 Liverpoolból Manchesteren keresztül East Yorkshire-be, és a M5 Birminghamtől Bristolig és a délnyugatig.

A buszközlekedés országszerte elterjedt; nagy cégek közé tartozik megérkezik, FirstGroup, Go-Ahead csoport, Nemzeti Expressz, Rotala és a Stagecoach csoport. A piros emeletes buszok Londonban Anglia szimbólumává váltak.

Országos Kerékpárút országos kerékpárútvonalakat kínál. Van egy gyors tranzit hálózat két angol városban: a London Underground; és a Tyne és Wear metró in Newcastle upon Tyne, Gateshead és a Sunderland. Több villamoshálózat is működik, mint pl Blackpool villamospálya, Manchester Metrolink, Sheffield szupervillamos és a West Midlands metró, És a Tramlink rendszer központja a dél-londoni Croydon.

Heathrow repülőtér az Egyesült Királyság legforgalmasabb repülőtere.

Nagy brit vasút egy tervezett állami tulajdonú köztestület amely felügyeli majd vasúti szállítás Nagy-Britanniában 2023-től Az Vasúti és Közúti Iroda felelős az angliai vasutak gazdasági és biztonsági szabályozásáért.

Vasúti szállítás Angliában a legrégebbi a világon: a személyvasutak 1825-ben indultak Angliából. Nagy-Britannia 10,000 16,000 mérföldes (20 XNUMX km) vasúti hálózatának nagy része Angliában fekszik, és meglehetősen kiterjedten lefedi az országot, bár a vasútvonalak nagy részét bezárták a XNUMX. század második felében. Tervezik olyan vonalak újranyitását, mint a Varsity Line Oxford és Cambridge között. Ezek a vonalak többnyire szabvány nyomtávúak (egyetlen, kétszeresére or négyes pálya), bár van néhány keskeny nyomtávú vonalak. Franciaországba és Belgiumba egy tenger alatti vasúti kapcsolaton keresztül lehet vasúti közlekedést elérni Csatorna alagút, amely 1994-ben készült el.

Crossrail Európa legnagyobb építési projektje volt, 15 milliárd GBP tervezett költséggel, és 2022-ben nyitották meg. Nagy sebességű 22015-ban kezdik meg építeni az új, nagysebességű észak-déli vasútvonalat, amely 56-ben várhatóan 2020 milliárd fontba kerül majd.

Anglia kiterjedt belföldi és nemzetközi légi kapcsolatokkal rendelkezik. A legnagyobb repülőtér a Heathrow, amely a a világ legforgalmasabb repülőtere a nemzetközi utasok számában mérve. Más nagy repülőterek közé tartozik Gatwick, Manchester, Stansted, Luton és a Birmingham.

Tengeren helyi és nemzetközi kompközlekedés működik, beleértve Liverpoolból Írországba és Man-szigetre, valamint Hullból Hollandiába és Belgiumba. Angliában körülbelül 4,400 mérföld (7,100 km) hajózható vízi út található, amelynek fele a Canal & River Trust, a vízi közlekedés azonban nagyon korlátozott. A Temze Anglia legnagyobb vízi útja, amelyre az import és az export összpontosít Tilbury kikötője a Thames torkolata, az Egyesült Királyság három nagy kikötőjének egyike.

Energia

Szélturbinák at Den Brook, Devon. Az Egyesült Királyság az Európa egyik legjobb szélenergia-telephelye, és a szélenergia-termelés a leggyorsabban növekvő kínálata.

Energia használat a Egyesült Királyság 2,249 XNUMX helyen állt TWh (193.4 millió tonna olajegyenérték) 2014-ban. Ez egyenlő azzal energia fogyasztás egy főre eső 34.82 MWh (3.00 tonna olajegyenérték) a 2010-es 21.54 tonna világátlaghoz képest MWh (1.85 tonna olajegyenérték). A villamosenergia-igény 2014-ben 34.42 volt GW átlagban (301.7 TWh az év során), amely 335.0 teljes villamosenergia-termelésből származik TWh.

Az egymást követő az Egyesült Királyság kormányai számtalan csökkentésére vonatkozó kötelezettségvállalást vázoltak fel szén-dioxid kibocsátások. Nevezetesen az Egyesült Királyság Európa egyik legjobb szélenergia-telephelye, és a szélenergia-termelés a leggyorsabban növekvő kínálata. A szélenergia 15-ben az Egyesült Királyság villamosenergia-termelésének 2017%-át adta. Anglia ad otthont Hornsea 2, a világ legnagyobb tengeri szélerőműparkja, amely Yorkshire partjaitól nagyjából 89 kilométerre található vizeken található.

A 2008. évi klímaváltozási törvény bekerült Parlament elsöprő többséggel a politikai pártok között. Kibocsátáscsökkentési célokat határoz meg, amelyeket az Egyesült Királyságnak jogilag be kell tartania. Ez az első globális, jogilag kötelező éghajlatváltozás mérséklési cél, amelyet egy ország tűzött ki. Az Egyesült Királyság kormányának energiapolitikája korlátozásában kulcsszerepet kíván játszani üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának, miközben kielégíti az energiaigényt. Az erőforrások rendelkezésre állásának eltolódása és a technológiai fejlődés is megváltoztatja az országot energia keverék költségek változásán keresztül.

A jelenlegi energiapolitika a felelős Energiabiztonsági és Net Zero Osztály és a energiabiztonságért és nettó nulláért felelős államtitkár. A Üzleti, energiaügyi és tiszta növekedésért felelős államminiszter felelős a zöld finanszírozásért, a klímatudományért és innovációért, valamint az alacsony szén-dioxid-kibocsátásért. Az Egyesült Királyság a 4. helyen áll a 180 ország közül Környezeti teljesítményindex. Erről törvény született Egyesült Királyság üvegházhatású gázok kibocsátása lesz nettó nulla a 2050.

Idegenforgalom

A favázas utcája A Shambles Yorkban

Angol örökség egy kormányzati szerv, amely Anglia történelmi helyszíneinek, műtárgyainak és környezetének kezelésével foglalkozik. Jelenleg a Digitális, Kulturális, Média- és Sportosztály.

A Nemzeti Trust a történelmi nevezetességek vagy természeti szépségek számára egy jótékonysági szervezet, amely több oldalt is fenntart. Az Egyesült Királyság 25 országából UNESCO világörökségi helyszínek, 17-en vannak Angliában.

Ezek közül néhány a legismertebb Stonehenge, Avebury és kapcsolódó helyek, Tower of London, Jurassic Coast, Westminster-palota, Római fürdő, Fürdő városa, Saltaire, Ironbridge-szurdok, Studley Királyi Park és újabban a angol tóvidék. A Római Birodalom legészakibb pontja, Hadrianus fala, a legnagyobb római műtárgy: összesen 73 mérföldet (117 kilométert) fut Észak-Angliában.

A digitálisért, kultúráért, médiáért és sportért felelős államtitkár átfogó felelősséggel tartozik a turizmusért, a művészetekért és a kultúráért, a kulturális javakért, az örökségért és a történelmi környezetért, a könyvtárakért, valamint a múzeumokért és galériákért. A parlamenti művészetért, örökségért és idegenforgalomért felelős államtitkár-helyettes az angliai turizmusért felelős miniszter.

A kék plakett, A legrégebbi történelmi marker rendszer a világon, egy állandó tábla, amelyet Angliában nyilvános helyekre helyeznek el, hogy megemlékezzenek az adott hely és egy híres személy vagy esemény közötti kapcsolatról. A terv a politikus ötlete volt William Ewart 1863-ban és 1866-ban kezdeményezték. Formálisan a A Művészeti Királyi Társaság 1867-ben, 1986 óta pedig a Angol örökség. 2011-ben körülbelül 1,600 múzeum működött Angliában. A legtöbb államilag támogatott múzeumba és galériába a többi országtól eltérően ingyenes a belépés.

London a világ egyik leglátogatottabb városa, amely rendszeresen beveszi az öt leglátogatottabb várost Európa. Nagyrészt a pénzügy, a művészetek és a kultúra globális központjának tekintik.

Egészségügy

William Beveridge1942-es jelentése Társadalombiztosítás és kapcsolódó szolgáltatások (az úgynevezett Beveridge jelentés) szolgált alapul a poszt-A második világháború jóléti állam.

A Nemzeti egészségszolgáltatás (NHS), az államilag finanszírozott egészségügyi ellátó rendszer felelős az ország egészségügyi ellátásának többségéért. Az NHS 5. július 1948-én kezdte meg működését, és hatályba léptette a rendelet rendelkezéseit Az Országos Egészségügyi Szolgálatról szóló 1946. évi törvény. A megállapításokon alapult a Beveridge jelentés, közgazdász és társadalomreformer készítette William Beveridge. Az NHS-t nagyrészt az általános adókból finanszírozzák, beleértve állami biztosítás kifizetések, és a legtöbb szolgáltatást ingyenesen nyújtja a felhasználás helyén, bár egyesek számára díjat kell fizetni a szemvizsgálatért, a fogászati ​​ellátásért, a receptekért és a személyes gondoskodásért.

Az NHS-ért felelős kormányhivatal a Egészségügyi Minisztérium, élén a egészségügyi államtitkár, aki ül a brit kabinet. Az Egészségügyi Minisztérium kiadásainak nagy részét az NHS-re költik – 98.6 milliárd fontot költöttek 2008–2009-ben. Az elmúlt években a magánszektort egyre inkább arra használták fel, hogy több NHS-szolgáltatást nyújtsanak az orvosok és a szakszervezetek ellenállása ellenére.

A gyógyszerek vásárlásakor az NHS jelentős piaci erővel rendelkezik, amely a gyógyszerek valós értékének saját megítélése alapján befolyásolja a világpiaci árat, jellemzően alacsonyabban tartja az árakat. Számos más ország vagy az Egyesült Királyság modelljét másolja, vagy közvetlenül annak értékeléseire hagyatkozik saját döntései során az államilag finanszírozott gyógyszer-visszatérítésről. A szabályozó szervek, mint pl Általános Orvosi Tanács és a Ápolói és szülésznői tanács az Egyesült Királyság egészére kiterjedően szerveződnek, csakúgy, mint a nem kormányzati szervek, mint például a Királyi Főiskolák.

Az átlagos várható élettartam Angliában 77.5 év a férfiak és 81.7 év a nők esetében, ami a legmagasabb a négy közül. az Egyesült Királyság országaiban. Dél-Angliában magasabb a várható élettartam, mint Északon; a regionális különbségek azonban lassan csökkenni látszanak: 1991–1993 és 2012–2014 között a várható élettartam északkeleten 6.0 évvel, északnyugaton pedig 5.8 évvel nőtt, ami a leggyorsabb növekedés a Londonon kívüli régiókban, és a Az észak-keleti és dél-keleti régióban a várható élettartam közötti különbség jelenleg 2.5 év, ami az 2.9-as 1993-hez képest.

demográfia

Lakosság

Anglia térképe a kék különböző árnyalataival árnyékolt régiókkal.
A nagyvárosi és a nem nagyvárosi megyék, színkóddal a populáció megjelenítéséhez
Anglia és Wales lakossága közigazgatási területek szerint. Méretük némi közelítéssel népességüket mutatja. A térképkulcsban minden négyzetcsoport a körzetek teljes számának 20%-a.

Több mint 56 millió lakosával Anglia messze az Egyesült Királyság legnépesebb országa, az összesített ország 84%-át teszi ki.: 12  Anglia egységben véve és nemzetközi államokhoz mérve a 25. legnagyobb lenne ország lakossága szerint a világon.

A angol emberek faliórái brit emberek. Egyes genetikai bizonyítékok arra utalnak, hogy 75-95%-uk apai ágon olyan őskori telepesektől származik, akik eredetileg Ibériai-félsziget, valamint 5%-os hozzájárulást Angles és a szászok, és egy jelentős skandináv (Viking) elem. Más genetikusok azonban a germán becslések szerint akár a felét is elérheti. Az idők során különböző kultúrák voltak befolyásosak: Őskori, Brythonic, újszerű, angolszász, Viking (észak-germán), Kelta kultúrák, valamint nagy befolyást normannok. A Brit Birodalom egykori részein angol diaszpóra él; különösen a Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Dél-Afrika és a Új-Zéland. Az 1990-es évek vége óta sok angol ember vándoroltak Spanyolországba.

1086-ben, amikor a Domesday könyv összeállították, Angliának kétmillió lakosa volt. Körülbelül 10%-a városi területen élt. 1801-re a lakosság száma 8.3 millió, 1901-re pedig 30.5 millió volt. Különösen a gazdasági fellendülés miatt Délkelet-Anglia, sok gazdasági bevándorlót fogadott be az Egyesült Királyság többi részéből. Nem volt jelentős ír migráció. Az etnikailag európai lakosok aránya összesen 87.50%. németek és a lengyelek.

Az 1950-es évek óta más emberek is érkeztek sokkal távolabbról, az egykori brit gyarmatokról: az Angliában élők 6%-ának van családja Indiai szubkontinensen, többnyire India, Pakisztán és a Banglades. Az emberek körülbelül 0.7%-a kínai. A lakosság 2.90%-a fekete, Afrikából és a Karib-tenger, különösen az egykori brit gyarmatokon. 2007-ben Angliában az általános iskolás gyerekek 22%-a származott etnikai kisebbség családok, 2011-ben pedig ez az arány 26.5% volt. 1991 és 2001 között a népességnövekedés mintegy fele a bevándorlásnak volt köszönhető. A bevándorlás körüli vita politikailag kiemelkedő; A válaszadók 80%-a 2009-ben Otthoni munkavégzés közvélemény-kutatás akarta lezárni. A ONS előrejelzése szerint 2014 és 2039 között a lakosság kilencmillióval fog növekedni.

Angliában egyetlen bennszülött nemzeti kisebbség él, a Cornish emberek, amelyet az Egyesült Királyság kormánya a Keretegyezmény a nemzeti kisebbségek védelméről A 2014.

nyelv

nyelv Anyanyelvi

(ezer)

Angol 46,937
lengyel 529
pandzsábi 272
urdu 266
bengáli 216
gudzsaráti 212
arab 152
francia 145
portugál 131
walesi 8
cornwalli 0.6
Más 2,267
Lakosság 51,006

Angol, amelyet ma emberek százmilliói beszélnek szerte a világon, a mai Angliából származik, ahol továbbra is ez a fő nyelv. Egy 2011-es népszámlálás szerint a lakosság 98%-a beszéli jól vagy nagyon jól. Ez egy indoeurópai nyelv a angol-fríz ág germán család. Azután Norman hódítás, a Régi English nyelvet hozta Nagy-Britanniába a Angolszász telepesek, arra korlátozódott alacsonyabb társadalmi osztályok as normann francia és a latin az arisztokrácia használta.

A 15. századra az angol újra divatba jött minden osztály között, bár sokat változott; a Közepes angol forma a francia hatás számos jelét mutatta, mind szókincsben, mind helyesírásban. Közben Angol reneszánsz, sok szó latin és görög eredetű. Modern angol kiterjesztette ezt a rugalmassági szokást, amikor a különböző nyelvekből származó szavak beépítéséről van szó. Nagyrészt köszönet a brit Birodalom, az angol nyelv a világ nem hivatalos lingua franca.

Angol nyelvtanulás és tanítás fontos gazdasági aktivitás, és tartalmazza nyelviskola, turisztikai kiadások és publikálás. Nincs jogalkotás megbízó an hivatalos nyelv Angliának, de az angol az egyetlen nyelv a hivatalos ügyekben. Annak ellenére, hogy az ország viszonylag kis mérete, sok különböző regionális akcentusok, és a különösen erős akcentussal rendelkező egyéneket az országban nem mindenhol lehet könnyen megérteni.

Az angol mellett Angliának van még két másik nyelve őslakos nyelvek, cornwalli és a walesi. A korni nyelv mint közösségi nyelv a 18. században kihalt, de újjáéled. és most védett a A regionális vagy kisebbségi nyelvek európai kartája. Az itt élők 0.1%-a beszéli Cornwall, és bizonyos fokig több általános és középiskolában tanítják.

Amikor a modern határt Wales és Anglia között az Wales törvényei, 1535 és 1542, sok walesi nyelvű közösség a határ angol oldalán találta magát. A walesi nyelven beszéltek Archenfield Herefordshire-ben a XIX. századig, és a nyugati részek bennszülöttei Shropshire század közepéig, ha nem később.

Állami iskolák tanítsa a tanulókat a második nyelv or harmadik nyelv hét éves koruktól, leggyakrabban francia, spanyol vagy német. 2007-ben arról számoltak be, hogy körülbelül 800,000 XNUMX iskolai diák beszélt a idegen nyelv otthon a családjuk közötti bevándorlás következtében, a leggyakoribb nyelvek pandzsábi és a urdu. A 2011-es népszámlálási adatokat követően azonban a Nemzeti Statisztikai Hivatal, a számok most azt mutatják, hogy Angliában az angol után a lengyel a fő nyelv.

Vallás

A 2011-es népszámláláskor Anglia lakosságának 59.4%-a jelölte meg a vallását kereszténynek, 24.7%-a azt válaszolta, hogy nincs vallása, 5%-a azt mondta, hogy Muzulmán, míg a lakosság 3.7%-a más vallású, 7.2%-a pedig nem adott választ. A kereszténység a legelterjedtebb vallás Angliában, akárcsak a kora középkor óta, bár először a gael és a római időkben vezették be. Ez Kelta templom fokozatosan csatlakozott a Katolikus a 6. századot követő hierarchia Gergely-misszió nak nek Kent által vezetett Szent Ágoston Az alapított egyház Anglia az Church of England, amely elhagyta a közösséget Róma az 1530-as években, amikor Henrik VIII nem tudta érvényteleníteni a házasságát a néni az spanyol király. Az egyház egyszerre tekinti magát katolikusnak és Protestáns.

Vannak Magastemplom és a Alacsony templom hagyományok és egyes anglikánok úgy tartják magukat angol-katolikusok, Kövesd a Traktári mozgalom. Az Egyesült Királyság uralkodója a az angliai egyház legfelsőbb kormányzója, amelynek körülbelül 26 millió megkeresztelt tagja van (akik túlnyomó többsége nem rendszeresen jár templomba). Részét képezi a Anglikán közösség a ... val Canterbury érsek szimbolikus világméretű fejeként működik. Sok katedrálisok a plébániatemplomok pedig jelentős építészeti jelentőségű történelmi épületek, mint pl Westminster Abbey, York-i miniszter, Durham székesegyházés Salisbury katedrális.

Westminster Abbey figyelemre méltó példa Angol gótikus építészet Az a brit uralkodó megkoronázása hagyományosan az apátságban zajlik.

A 2. legnagyobb keresztény gyakorlat a Latin rítus a katolikus egyházé. utáni újbóli bevezetése óta Katolikus emancipáció, az Egyház egyházilag szervezett egy Anglia és Wales alapon, ahol 4.5 millió tag van (akik többsége angol). Eddig egy pápa volt Angliából, IV. Adrianus; míg a szentek Bede és a anselm nek tekintik Az egyház doktorai.

Egy formája protestantizmus néven metodizmus a harmadik legnagyobb keresztény gyakorlat, és az anglikanizmusból nőtt ki John Wesley. Népszerűségre tett szert a malomvárosok of Lancaster és a Yorkshireés az ónbányászok között Cornwall. Vannak más nonkonformista kisebbségek, mint pl baptisták, Kvékerek, kongregacionalisták, unitáriusok és a Az Üdvhadsereg.

Anglia védőszentje az Saint George; szimbolikus keresztje szerepel Anglia zászlajában, valamint egy kombináció részeként az Unió zászlójában is. Sok más angol és rokon szent van; a legismertebbek közül néhány: Cuthbert, Edmund, Alban, Wilfrid, Aidan, Edward a vallomás, John Fisher, Thomas More, Petroc, Piran, Margaret Clitherow és a Thomas Beckett. Vannak nem keresztény vallások is. Zsidók 1070 óta egy kis kisebbség története van a szigeten. Ezt követően 1290-ben kiutasították őket Angliából Kiutasítási rendelet, csak 1656-ban engedélyezték.

Különösen az 1950-es évek óta a vallások a volt brit gyarmatokon számuk a bevándorlás miatt nőtt. Iszlám ezek közül a leggyakoribb, jelenleg Anglia lakosságának körülbelül 5%-át teszi ki. Hinduizmus, Szikhizmus és a Buddhizmus szám szerint a következőek, összesen 2.8%-kal, Indiából hozták be és Délkelet-Ázsia.

A lakosság kis része ősi gyakorlatot folytat Pogány vallások. Neopogányság az Egyesült Királyságban elsősorban képviseli Wicca és a Boszorkány vallások, Druidryés Heatenry. Szerint a 2011-es brit népszámlálás, nagyjából 53,172 XNUMX ember vallja magát pogánynak Angliában, és a 3,448 Wales, ebből 11,026 Wiccans Angliában és 740 Walesben.

Angliában az emberek 24.7%-a nyilatkozott nincs vallás 2011-ben, szemben a 14.6-es 2001%-kal. Ezek az adatok valamivel alacsonyabbak, mint Anglia és Wales összesített számai, mivel Walesben magasabb a vallástalanság szintje, mint Angliában. Norwich volt a legmagasabb ilyen arány, 42.5%, ezt szorosan követte Brighton és Hove Az 42.4% -ban.

Oktatás

Általános Iskola

A Oktatási Minisztérium a kormányhivatal, amely Angliában a 19 éves korig érintő kérdésekért felelős, beleértve az oktatást is. Az angol iskolások körülbelül 93%-a állami fenntartású és államilag finanszírozott iskolákba jár. Az oktatás a felelős oktatási államtitkár.

A 3 és 5 év közötti gyermekek bölcsődébe vagy óvodába járnak Korai évek Alapítványi szakasza általános iskolán belüli fogadóegység. Az 5 és 11 év közötti gyerekek általános iskolába járnak, középiskolába pedig a 11 és 16 év közöttiek. Az államilag finanszírozott iskolákat törvény kötelezi a Nemzeti tanterv; A tanulás alapvető területei közé tartozik az angol irodalom, az angol nyelv, a matematika, a természettudomány, a művészet és a design, az állampolgárság, a történelem, a földrajz, a vallásoktatás, a tervezés és technológia, a számítástechnika, az ősi és modern nyelvek, a zene és a testnevelés.

Az angol iskolák több mint 90%-a megköveteli, hogy a tanulók egyenruhát viseljenek. Az iskolai egyenruhát az egyes iskolák határozzák meg, azzal a megkötéssel, hogy az egységes szabályozás nem tehet megkülönböztetést nem, faj, fogyatékosság, szexuális irányultság, nemváltás, vallás vagy meggyőződés alapján. Az iskolák dönthetnek úgy, hogy engedélyezik-e a lányoknak nadrágot vagy vallásos öltözetet.

A PISA-mérés által koordinált OECD A brit 15 évesek tudását és készségeit jelenleg a 13. helyen tartja a világon az olvasás-olvasás, a matematika és a természettudományok terén, az átlagos brit diák 503.7 pontot ér el, szemben az OECD 493-as átlagával, megelőzve a Egyesült Államok és a legtöbb Európa.

Bár a legtöbb angol középiskola az átfogó, vannak szelektív bevitel gimnáziumok amelyhez a belépés feltétele az áthaladás a tizenegy plusz vizsga. Az angol iskolások körülbelül 7.2 százaléka jár Magániskola, amelyeket magánforrásokból finanszíroznak. Az állami iskolák szabványait a Oktatási Szabványügyi Hivatal, magániskolákban pedig a Független Iskolák Felügyelősége.

A tankötelezettség befejezése után a tanulók felveszik GCSE vizsgálatok. A hallgatók ezután dönthetnek úgy, hogy továbblépnek továbbképzés két évig. Továbbképző főiskolák (különösen hatodikos főiskolák) gyakran egy középiskolai oldal részét képezik. Egy szinten A vizsgákat nagy számban teszik le a továbbtanulók, és gyakran képezik az egyetemi jelentkezés alapját. A továbbképzés (FE) széles körű tanulmányi és gyakornoki, beleértve T-szintek, BTEC, Jegyzék és mások. Felsőfokú főiskolák tudományos és szakmai kurzusokat is nyújtanak.

Felsőoktatás

A felsőoktatási hallgatók általában 18 éves koruktól egyetemre járnak, ahol egy akadémiai fokozat. Angliában több mint 90 egyetem van, amelyek közül egy kivételével mindegyik van közintézmények Az Üzleti, innovációs és készségügyi osztály a felsőoktatásért felelős kormányhivatal Angliában. A hallgatók általában jogosultak Diákhitel költségeinek fedezésére tandíj és a megélhetési költségek. Az egyetemisták számára kínált első diploma a főiskolai diploma, amelynek teljesítése általában három évig tart. A hallgatók ezután dolgozhatnak a posztgraduális fokozat megszerzésén, ami általában egy évig tart, vagy a doktori fokozatért, amely három vagy több évig tart.

Anglia egyetemei közé tartozik a világ legmagasabb rangú egyetemei közül néhány. 2023-tól négy angliai székhelyű egyetem, a University of Cambridge, University of Oxford, Imperial College Londonés University College London2023-ban mindegyik a világ tíz legjobb egyeteme közé tartozik QS World University rangsor. Az 1209-ben alapított Cambridge-i Egyetem és az 1096-ban alapított Oxfordi Egyetem a két az angol nyelvű világ legrégebbi egyetemei.

A London School of Economics a világ vezető társadalomtudományi intézményeként írják le mind az oktatás, mind a kutatás területén. A London Business School a világ egyik vezető üzleti iskolájaként tartják számon, és 2010-ben MBA programját a világ legjobbjaként értékelte. Financial Times. Tudományos fokozatok Angliában általában osztályokra osztják: első osztály (1.), felső másodosztály (2:1), alsó másodosztály (2:2), harmadik (3.) és besorolatlan.

The King's School, Canterbury és a King's School, Rochester ezek a legrégebbi iskolák az angol nyelvterületen. Anglia legismertebb iskolái közül számos, mint pl Winchester Főiskola, Eton, Szent Pál iskola, Harrow School és a Rögbi Iskola díjfizető intézmények.

kultúra

Építészet

Fehér kőépület toronnyal, tetején kupolával. Az előtérben fák és egy piros téglalap alakú függőleges doboz ablakokkal.
A piros telefonfiók előtt Szent Pál székesegyház, az egyik legfontosabb épület a angol barokk időszak

Sok ősi álló kő emlékműveket állítottak a történelem előtti időszakban; a legismertebbek közé tartoznak Stonehenge, Ördög nyilai, Rudston Monolith és a Castlerigg. Bevezetésével Ókori római építészet volt fejlődése bazilikák, fürdők, amfiteátrumok, diadalívek, villák, római templomok, római utak, római erődök, készletek és a vízvezetékek. A rómaiak alapították az első olyan városokat, mint London, Bath, York, Chester és St Albans. Talán a legismertebb példa az Hadrianus fala egész Észak-Anglián húzódik. Egy másik jól megőrzött példa a Római fürdő at Bath, Somerset.

Kora középkori építészet A világi épületek egyszerű építmények voltak, főleg fából készültek nádtető tetőfedéshez. Az egyházi építészet a szintézisétől terjedt el Hiberno-szász szerzetesség, nak nek Korai keresztény székesegyház és az építészetet pilasztercsíkok, üres árkádsorok, korlátok és háromszög alakú nyílások jellemzik. Az 1066-os normann hódítás után különféle kastélyok Angliában azért hozták létre, hogy a törvényes urak fenntarthassák tekintélyüket, északon pedig, hogy megvédjék az inváziót. A legismertebb középkori várak közül néhány a Tower of London, Warwick Castle, Durham-kastély és a Windsori vár.

Vízzel telt vizesárokkal körülvett négyzet alaprajzú kastély. Kerek saroktornyai és tiltó megjelenése van.
Bodiam kastély egy 14. századi árkos vár közel Robertsbridge East Sussexben.

A Plantagenet korszak során egy Angol gótikus építészet virágzott, kiváló példákkal, köztük a középkori katedrálisok mint például Canterbury-i székesegyház, Westminster Abbey és a York-i miniszter. Bővítve a Norman bázis ott is volt kastélyok, paloták, nagyszerű házak, egyetemek és plébániatemplomok. A középkori építészet a XVI Tudor stílus; a négy középpontú ív, amely ma a Tudor ív, meghatározó jellemzője volt vatta és daub házak belföldön. Az utóhatásokban a Reneszánsz megjelent a klasszikus ókort visszhangzó építészeti forma a kereszténységgel szintetizálva, a angol barokk építész stílusa Christopher Wren különösen támogatják.

grúz építészet kifinomultabb stílusban követi, egyszerű palladi formát idézve; a Királyi félhold a Bathban az egyik legjobb példa erre. A megjelenésével romantika a viktoriánus időszakban, a Gótikus ébredés indították el. Emellett nagyjából ugyanebben az időben az ipari forradalom megnyitotta az utat az olyan épületek előtt, mint pl A Kristálypalota. Az 1930-as évek óta különféle modernista megjelentek olyan formák, amelyek fogadtatása gyakran ellentmondásos, bár a tradicionalista ellenállási mozgalmak továbbra is támogatást élveznek befolyásos helyeken.

Gardens

Stourhead tájkertje. A nagyok ihlette tájképművészek A XVII. században a tájkertet az 1750-es években először "élő műalkotásnak" minősítették.

Tájkertészet, fejlesztése szerint Képesség Brown, nemzetközi trendet állított fel a Angol kert. A kertészkedés és a kertek látogatása tipikus angol elfoglaltságnak számít. Az angolkert idealizált természetképet mutatott be. A nagy vidéki házaknál az angolkert rendszerint tavakat, szelíden gördülő pázsitokat és a klasszikus templomok kikapcsolódását tartalmazta, Gótikus romok, hidak és más festői építészet, amelyek célja egy idilli pásztor táj újrateremtése.

A 18. század végére az angolkertet utánozták a Francia tájkert, és egészen az oroszországi Szentpétervárig Pavlovsk, a jövő kertjei Pál császár. A formára is nagy hatással volt közparkok és kertek, amelyek a 19. században jelentek meg világszerte. Az angol tájkert középpontjában a Angol vidéki ház és udvarházak.

Angol örökség és a National Trust nagy kertek és tájparkok megőrzése országszerte. A RHS Chelsea Flower Show minden évben megrendezi a Királyi Kertészeti Társaság és állítólag a világ legnagyobb kertészeti bemutatója.

Folklór

Az angol folklór évszázadok során fejlődött ki. A szereplők és történetek egy része Anglia-szerte jelen van, de legtöbbjük meghatározott régiókhoz tartozik. A közönséges folklór lények közé tartozik Pixies, óriások, elfek, bogeymen, trollok, goblinok és a törpék. Míg sok legendát és népszokást ősinek tartanak, például a meséket Offa Angel és a Wayland, a Smith, mások a normann invázió után származnak. A szereplő legendák Robin Hood és az ő Boldog férfiak of Sherwood, és csatáik a Nottingham seriffje, ezek közül a legismertebbek közé tartoznak.

A Magas középkor A brythonic hagyományokból eredő mesék bekerültek az angol folklórba és fejlődtek a Artúr mítosz. Ezek abból származtak angol-normann, walesi és francia források, felvázoló King Arthur, Camelot, Excalibur, Kis sólyom és a A kerekasztal lovagjai mint például Lancelot. Ezek a történetek a legközpontibb módon belül kerülnek össze Geoffrey, Monmouth's Historia Regum Britanniae (A brit királyok története). Egy másik korai figura brit hagyomány, Cole király, valós figura alapján készülhetett Nagy-Britanniából a római szubrománból. Sok a mesék és áltörténetek részét alkotják a szélesebbnek Nagy-Britannia ügye, közös brit folklór gyűjteménye.

Egyes népi alakok félig vagy tényleges történelmi személyeken alapulnak, akiknek története évszázadokon át öröklődött; Lady Godiva például azt mondták, hogy meztelenül lovagolt át rajta Coventry, Itt a Wake hősies angol alak volt, aki ellenállt a normann inváziónak, Herne a vadász egy lovas kísértet társított Windsor Erdő és Nagy park és a Anya Shipton az archetipikus boszorkány. November 5-én az emberek máglyát gyújtanak, útnak indulnak tűzijáték és enni karamell alma in megemlékezés a fóliázásról a Lőporos telek középpontjában Guy Fawkes. A lovagi bandita, mint pl Dick turpin, visszatérő karakter, míg Feketeszakáll az archetipikus kalóz. Különféle országos és regionális népi tevékenységek zajlanak a mai napig, mint pl Morris táncol, Májusfa tánc, Rapper kard északkeleten, Hosszú kard tánc Yorkshire-ben, Mummers Plays, palackrugdosás Leicestershire-ben és sajthengerlés at Cooper's Hill. Nincs hivatalos népviselet, de néhány jól bevált, mint pl Pearly Kings and Queens cockney-vel kapcsolatos, az Királyi őrség, a Morris jelmez és a Beefeaters.

Konyha

Hal és krumpli Angliában hagyományosan népszerű étel.

Mivel a kora újkor Anglia élelmiszereit történelmileg a megközelítés egyszerűsége és a természetes termékek magas minőségére való támaszkodás jellemezte. A Középkor és a reneszánsz korszakban az angol konyha kiváló hírnévnek örvendett, bár a hanyatlás megkezdődött Ipari forradalom a földtől való elköltözéssel és a lakosság növekvő urbanizációjával. Az angliai konyha azonban a közelmúltban újjáéledt, amit az ételkritikusok jó értékelésekkel ismertek el. Étterem's legjobb étterem a világon listákon. Egy korai angol receptkönyv a Cury formája évi királyi udvarból Richard II.

Az angol ételek hagyományos példái közé tartozik a vasárnap sült, mely a pörkölt ízület (általában marhahús, bárány, csirke vagy sertés) válogatott zöldségekkel tálalva, Yorkshire puding és a szaft. Egyéb kiemelkedő étkezések közé tartozik halak és chipek és a Teljes angol reggeli (általában a következőkből áll szalonna, kolbász, grillezett paradicsom, sült kenyér, véreshurka, sült bab, gomba és tojás). Különféle húsos piték fogyasztanak, mint pl steak és vese pite, steak és ale pite, túrós pite, sertés húsos pite (általában hidegen eszik) és a Cornish pépes.

A kolbászt általában fogyasztják, akár úgy bangers és cefre or varangy a lyukban. Lancashire hotpot egy jól ismert pörkölt, amely északnyugati eredetű. Néhány a legnépszerűbb sajtok közül Cheddar sajt, Vörös Leicester, Wensleydale, Dupla Gloucester és a Kék Stilton. Sok angol-indiai hibrid ételek, curry, hoztak létre, mint pl csirke tikka masala és a balti. A hagyományos angol desszert ételek közé tartozik almás pite vagy más gyümölcsös piték; foltos farka – általában mindegyikkel tálalják tejsodó; és újabban ragacsos karamell puding. Az édes sütemények közé tartozik pogácsa (akár sima, akár szárított gyümölcsöt tartalmazó) lekvárral vagy tejszínnel tálalva, szárított gyümölcsös cipók, Eccles torták és a finom lábak valamint az édes vagy fűszeres kekszek széles választékát.

Elterjedt alkoholmentes italok közé tartozik a tea, amelynek népszerűségét növelte Braganzai Katalin, és kávé; a gyakran fogyasztott alkoholos italok közé tartozik a bor, almaborok és a angol sörök, Mint például a keserű, enyhe, vaskos és a barna ale.

Vizuális művészetek

Egy lovas kocsi átkel a folyón egy házikó felé, fákkal és mezőkkel azon túl
A Hay Wain by John konzulátus, 1821, egy archetipikus angol festmény.

A legkorábbi ismert példák az őskori kőzet ill barlang művészet darabok, a legkiemelkedőbbek Észak-Yorkshire, Northumberland és Cumbria, hanem délebbre is található, például a címen Creswell Crags. Az érkezése Római kultúra az 1. században a művészet különféle formái, például szobrok, mellszobrok, üvegtárgyak és mozaikok voltak a jellemzőek. Számos fennmaradt műtárgy van, mint például a Lullingstone és a Aldborough. A kora középkorban a stílus a faragott kereszteket és elefántcsontokat, a kéziratos festményeket, az arany- és zománcékszereket részesítette előnyben. Staffordshire Hoard 2009-ben fedezték fel. Ezek egy része kevert gael és angol stílusok, mint például a Lindisfarne evangéliumai és a Vespasianus Zsolt. Később Gótikus művészet népszerű volt Winchesterben és Canterburyben, fennmaradtak példák, mint pl Szent Æthelwold kegyúr és a Luttrell Zsolt.

A Tudor-korszak látta jeles művészek udvaruk részeként a portréfestészetet, amely az angol művészet maradandó része marad, a német fellendítette Hans Holbein, bennszülöttek, mint pl Nicholas Hilliard erre épült. A Stuartok alatt a kontinentális művészek, különösen a flamandok voltak befolyásosak. Anthony van Dyck, Lely Péter, Godfrey Kneller és a William Dobson. A 18. század jelentőségű volt a megalapítással Royal AcademyEgy klasszicizmus alapuló Magas reneszánsz érvényesült, -val Thomas Gainsborough és a Joshua Reynolds Anglia két legbecsesebb művészévé vált.

A 19. században John konzulátus és a JMW Turner jelentős tájképművészek voltak. A Norwich Iskola folytatta a tájhagyományt, míg a Rafaelit előtti testvériség, olyan művészek vezetésével, mint pl Holman Hunt, Dante Gabriel Rossetti és a John Everett Millais, felelevenítette a Korai reneszánsz stílust élénk és részletgazdag stílusukkal. A 20. századi művészek közül kiemelkedő volt Henry Moore, amelyet a brit szobrászat és általában a brit modernizmus hangjaként tartanak számon. Az újabb festők közé tartozik Lucian Freud, akinek a munkája Előnyök Felügyelő alvás 2008-ban világrekordot állított fel egy akkor még élő művész festményének eladási értékében. A A Művészeti Királyi Társaság a művészetek és a kultúra iránt elkötelezett szervezet.

Irodalom, költészet és filozófia

Egy szürkébe öltözött, szakállas férfi, kezében rózsafüzér, címer mellett.
Geoffrey chaucer angol író, költő és filozófus volt, aki leginkább befejezetlen keretelbeszéléséről emlékezik meg A Canterbury mesék.

A korai szerzők, mint pl Bede és a alcuin latinul írta. Időszak Régi angol irodalom nyújtotta az epikus költeményt Beowulf és a világi próza a Anglo-szász krónika, olyan keresztény írásokkal együtt, mint pl Judith, Cædmon's zsolozsma és a hagiográfiák. A normann hódítás után latin folytatta a művelt osztályok körében, valamint egy Angol-normann irodalom.

Közép-angol irodalom -vel jelent meg Geoffrey chaucer, Szerzője A Canterbury mesék, együtt Gower, a Gyöngy költő és a Langland. Ockham William és a roger bacon, Ki volt ferencesek, a középkor jelentős filozófusai voltak. Julian Norwichból, Ki írta Az isteni szeretet kinyilatkoztatásai, kiemelkedő keresztény misztikus volt. A ... val Angol reneszánsz irodalom a Korai modern angol stílus jelent meg. William Shakespeare, melynek művei közé tartozik Hamlet, Rómeó és Júlia, Macbethés Szentivánéji álom, továbbra is az egyik leghíresebb szerző az angol irodalomban.

Christopher Marlowe, Edmund Spenser, Philip Sydney, Thomas Kyd, john donneés Ben Jonson más elismert szerzői a Erzsébet-kor. Francis Bacon és a Thomas hobbizik írta empirizmus és a materializmus, beleértve tudományos módszer és a társadalmi szerződés. Filmkészítő írta a A királyok isteni joga. Marvell legismertebb költője volt Nemzetközösség, míg John Milton Szerző által Paradise Lost során a Restaurálás.

A királyoknak ez a királyi trónja, ez a jogos sziget, a fenséges föld, a Mars székhelye, ez a másik Éden, félparadicsom; ez az erőd, amelyet a természet épített magának. Ez az áldott cselekmény, ez a föld, ez a birodalom, ez az Anglia.

William Shakespeare.

Néhányan a legjelentősebb filozófusok közül Felvilágosodás voltak John Locke, Thomas Paine, Samuel Johnson és a Jeremy Bentham. A radikálisabb elemeket később ellensúlyozták Edmund Burke akit a konzervativizmus megalapítójaként tartanak számon. A költő Alexander Pope szatirikus versével közkedveltté vált. Az angolok jelentős szerepet játszottak romantika: Samuel Taylor Coleridge, Lord Byron, John Keats, Mary Shelley, Percy Bysshe Shelley, William Blake és a William Wordsworth fő alakjai voltak.

Válaszul a Ipari forradalom, agrárírók keresték az utat aközött szabadság és a hagyomány; William Cobbett, GK Chesterton és a Hilaire Belloc fő képviselői voltak, míg az alapítója céhes szocializmus, Arthur Pentyés szövetkezeti mozgalom szószóló GDH Cole némileg összefüggenek. Az empirizmus tovább folytatódott John Stuart Mill és a Bertrand Russell, Míg a bernard Williams részt vett analitika. Szerzők a környékről viktoriánus kor tartalmaz Charles Dickens, a Brontë nővérek, Jane Austen, George Eliot, Rudyard Kipling, Thomas Hardy, HG Wells és a Lewis Carroll. Anglia azóta is olyan regényírókat gyárt, mint pl George Orwell, DH Lawrence, Virginia Woolf, CS Lewis, Enid Blyton, Aldous Huxley, Agatha Christie, Terry Pratchett, JRR Tolkienés JK Rowling.

Előadóművészet

A hagyományos angol népzene évszázados, és több műfajban is kiemelkedően közreműködött; többnyire tengeri kunyhók, jig, szarvaspipák és a tanc zene. Megvannak a maga sajátos változatai és regionális sajátosságai. Balladák Robin Hooddal, nyomta Wynkyn de Worde században, szintén fontos műtárgyak John Playford's A Táncmester és a Robert Harley-é Roxburghe balladák gyűjtemények. A legismertebb dalok közül néhány Greensleeves, Időtöltés jó társasággal, Maggie lehet és a spanyol hölgyek többek között. Sok mondókák angol eredetűek, mint pl Mária, Mária, éppen ellenkezőleg, A rózsák pirosak, Jack és Jill, A londoni híd ledől, York nagyhercege, Szia Diddle Diddle és a Humpty Dumpty. A hagyományos angol karácsonyi énekek közé tartozik "Kívánunk boldog karácsonyt""Az első Noel""Láttam három hajót"És"Isten nyugosztalja, Uraim!".

A klasszikus zene korai angol zeneszerzői közé tartoznak a reneszánsz művészek Thomas Tallis és a William Byrd, utána következett Henry Purcell tól Barokk időszak és a Thomas Arne aki közismert volt hazafias daláról Szabály, Britannia!. német származású George Frideric Händel Élete nagy részét Londonban töltötte, és Nagy-Britanniában nemzeti ikonná vált, megalkotva a klasszikus zene legismertebb műveit, különösen angol oratóriumait, A Messiás, Dávid és Góliát, Vízzeneés Zene a királyi tűzijátékhoz. Az egyik a négyéből Koronázási himnuszok, Zadok, a pap, koronázására komponált George II, minden későbbi alkalommal elvégezték brit koronázás, hagyományosan az uralkodói kenet során.

A komolyzene 1784-től a zenekar megalakulásával keltett nagy figyelmet Birminghami Triennálé Zenei Fesztivál, amely a maga nemében a leghosszabb ideig tartó komolyzenei fesztivál volt az 1912-es zárókoncertekig. Angol zenei reneszánsz hipotetikus fejlemény volt a 19. század végén és a 20. század elején, amikor az angol zeneszerzők, gyakran azok, akik előadásokat tartottak vagy képeztek Royal College of Music, állítólag megszabadították magukat az idegen zenei hatásoktól. A 20. században az angliai zeneszerzők arculata újjáéledt Edward Elgar, Benjamin Britten, Frigyes Delius, Gustav Holst, Ralph Vaughan Williams és mások. A mai angol zeneszerzők közé tartozik Michael Nyman, legismertebb A zongoraés Andrew Lloyd Webber, melynek musicaljei óriási sikereket értek el a West End és világszerte.

A Royal Albert Hall- egy koncertterem South Kensington északi szélén, London. A terem nyitása óta Victoria királynő 1871-ben a világ számos előadói műfaj vezető művészei léptek színpadra.
A Beatles a kereskedelmileg legsikeresebb és a kritikusok legelismertebb zenekara a populáris zenében.

In népszerű zene, sok angol zenekart és szólóművészt minden idők legbefolyásosabb és legkeresettebb zenészeiként említenek. Olyan cselekmények, mint pl A Beatles, Led Zeppelin, Pink Floyd, Elton John, Queen, Rod Stewart, David Bowie, A Rolling Stones és a Def Leppard a világ legtöbbet eladott felvételi előadói közé tartoznak. Sok zenei műfaj Angliából ered (vagy erősen asszociálódik vele), mint pl brit invázió, progresszív rock, hard rock, Út, glam-rock, heavy metal, britpop, indie rock, gótikus rock, cipekedés, savas ház, garázs, utazás hop, dob és basszus és a dub-step.

Nagy szabadtéri zenei fesztiválok nyáron és ősszel népszerűek, mint pl Glastonbury, V Fesztivál, És a Reading és Leeds Fesztivál. Anglia az illegális, szabad élvonalban volt félrebeszél mozgalom az 1980-as évek végétől, amely a páneurópai kultúrához vezetett teknivals tükrözi az Egyesült Királyság szabad fesztiválmozgalmát és a kapcsolódó utazási életmódot. A Boishakhi Mela egy olyan bengáli újév által ünnepelt fesztivál brit bangladesi közösség. Ez a legnagyobb szabadtéri ázsiai fesztivál Európában. Azután Notting Hill-i karnevál, ez a második legnagyobb utcai fesztivál az országban Egyesült Királyság több mint 80,000 XNUMX látogatót vonz az ország minden részéből.

A legszembetűnőbb Operaház Angliában az Királyi Operaház at Covent Garden. A Proms – szezonja zenekari klasszikus koncertek elsősorban a Royal Albert Hall- Londonban – az angol naptár egyik jelentős kulturális eseménye, és évente kerül megrendezésre. A Királyi Balett a világ egyik legjelentősebb klasszikus balett társulata, hírneve a 20. századi táncművészet két kiemelkedő alakjára épül, első balerina Margot Fonteyn és koreográfus Frederick Ashton Az Királyi Zeneakadémia a legrégebbi melegház Angliában 1822-ben alapították. Megkapta annak királyi okirat 1830-ban György György IV. Anglia számos jelentős zenekarnak ad otthont, mint például a BBC Szimfonikus Zenekar, a Királyi Filharmonikus Zenekar, a Filharmónia Zenekar, És a London Szimfonikus Zenekar.

A cirkusz egy hagyományos szórakozási forma Angliában. Chipperfield cirkusza több mint 300 éves múltra tekint vissza, így az egyik legrégebbi családi cirkuszdinasztia. Philip Astley atyjának tekintik modern cirkusz. Miután 1768-ban feltalálta a cirkuszi gyűrűt, Astley amfiteátruma 1773-ban nyitották meg Londonban. Astley lovasmesterként trükkös lovagláshoz járt, és amikor hozzáadta a poharakat, kötélen- sétálók, zsonglőrök, előadó kutyák, és a bohóc hogy kitöltse az időt saját bemutatói között – megszületett a modern cirkusz.

Pantomim egy brit zenei vígjáték színpadi produkció, amelyet családi szórakozásra terveztek. A karácsonyi és újévi szezonban Anglia-szerte adják a mozikban. A művészet a 18. században keletkezett John Weaver, táncmester és koreográfus. A 19. századi Angliában nyerte el mai formáját, amely magában foglalja a dalokat, a pofonkomédiát és a táncot, a nemek közötti különbséget játszó színészek alkalmazásával, kombinálva aktuális humor egy ismert mese alapján lazán sztorival.

mozi

Ridley Scott az angol filmesek egy csoportjába tartozott, köztük Tony Scott, Alan Parker, Hugh Hudson és a Adrian Lyne, aki az 1970-es évek brit televíziós reklámjainak készítéséből bukkant fel.

Anglia (és az Egyesült Királyság egésze) jelentős befolyást gyakorolt ​​a mozi történetére, minden idők legnagyobb színészeit, rendezőit és mozifilmjeit készítette, köztük Alfred Hitchcock, Charlie Chaplin, David Lean, Laurence Olivier, Vivien Leigh, John Gielgud, Peter Sellers, Julie Andrews, Michael Caine, Gary Oldman, Helen Mirren, Kate Winslet és a Daniel Day-Lewis. Hitchcock és Lean a kritikusok legelismertebb filmesei közé tartoznak. Hitchcock első thrillere, The Lodger: A londoni köd története (1926), segített formálni a krimi műfaj a filmben, míg az 1929-es filmje, Zsarolás, gyakran az első britnek tekintik hang játékfilm.

A főbb angliai filmstúdiók közé tartozik Pinewood, Elstree és a Shepperton. Minden idők kereskedelmileg legsikeresebb filmjeit Angliában készítették, köztük kettőt legtöbb bevételt hozó filmfranchise (Harry Potter és a James Bond). Ealing Studios Londonban azt állítja, hogy a világ legrégebbi folyamatosan működő filmstúdiója. Számos mozgókép rögzítéséről híres film eredmények, a London Szimfonikus Zenekar 1935-ben adott elő először filmzenét. A Hammer Horror filmek főszereplésével Christopher Lee elkészítették az első véres horrorfilmeket, amelyekben a vér és a belek színesen láthatók.

A BFI Top 100 brit film magában foglalja a Monty Python Brian élete (1979) egy filmet, amelyet a brit közönség rendszeresen minden idők legviccesebbjének választott. Angol producerek is aktívak nemzetközi koprodukciók és angol színészek, rendezők és stáb rendszeresen szerepelnek amerikai filmekben. Az Egyesült Királyság Filmtanácsa rangsorolta David yates, Christopher Nolan, Mike Newell, Ridley Scott és a Pál zöldfű az öt kereskedelmileg legsikeresebb angol rendező 2001 óta. További kortárs angol rendezők közé tartozik Sam Mendes, Guy Ritchie és a Richard Curtis. A jelenlegi szereplők közé tartozik Tom Hardy, Daniel Craig, Benedict Cumberbatch, Lena Headey, Felicity jones, Emilia Clarke, Lashana lincsés Emma Watson. Mozgásrögzítő munkájáért elismerést kapott, Andy Serkis nyitott Az Imaginarium Studios Londonban 2011-ben. A vizuális effektusokkal foglalkozó cég Framestore Londonban elkészítette a modern film legelismertebb speciális effektusait. Számos sikeres hollywoodi film készült angolokról, történetek vagy eseményeket. A "angol ciklus" Disney animációs filmek közül Alice in Wonderland, A dzsungel könyve és a Micimackó.

Múzeumok, könyvtárak és galériák

Angol örökség egy kormányzati szerv, amely Anglia történelmi helyszíneinek, műtárgyainak és környezetének kezelésével foglalkozik. Jelenleg a Digitális, Kulturális, Média- és Sportosztály. A jótékonyság Nemzeti Trust a történelmi nevezetességek vagy természeti szépségek számára kontrasztos szerepet tölt be. 17. a 25 Egyesült Királyságból az UNESCO Világörökségi helyek Angliába esnek. Ezek közül néhány a legismertebb: Hadrianus fala, Stonehenge, Avebury és kapcsolódó helyek, Tower of London, Jurassic Coast, Saltaire, Ironbridge-szurdok, Studley Királyi Park és sok más.

Angliában sok múzeum van, de a legfigyelemreméltóbb talán a londoni British Museum. Több mint hétmillió tárgyból álló gyűjteménye az egyik legnagyobb és legátfogóbb a világon, minden kontinensről származik, illusztrálva és dokumentálva az emberi kultúra történetét a kezdetektől napjainkig. A Brit Könyvtár Londonban az nemzeti könyvtár és a világ egyik legnagyobbja kutatókönyvtárak, amely több mint 150 millió tételt tartalmaz szinte az összes ismert nyelven és formátumban; köztük körülbelül 25 millió könyv. A legidősebb művészeti galéria a Nemzeti Galéria in Trafalgar tér, amely több mint 2,300 festményből álló gyűjteménynek ad otthont a 13. század közepétől 1900-ig. A Tate galériákban találhatóak a brit és nemzetközi modern művészet nemzeti gyűjteményei; ők is vendégül látják a híresen vitatott Turner-díj.

Média

A BBCAz 1922-ben alapított, az Egyesült Királyság államilag finanszírozott rádió-, televízió- és internetes műsorszolgáltatója, valamint a világ legrégebbi és legnagyobb műsorszolgáltatója. Számos televízió- és rádióállomást üzemeltet az Egyesült Királyságban és külföldön, és belföldi szolgáltatásait az Egyesült Királyság finanszírozza televíziós engedély. A BBC World Service egy nemzetközi műsorszolgáltató tulajdonosa és üzemeltetője BBC. Ez a világ legnagyobb minden fajtája. Rádióhíreket, beszédet és beszélgetéseket sugároz több mint 40 nyelven.

London uralja a médiaszektort Angliában: az országos újságok, valamint a televízió és rádió nagyrészt ott működnek, bár Manchester jelentős nemzeti médiaközpont is. Az Egyesült Királyság kiadói szektorának – beleértve a könyveket, címtárakat és adatbázisokat, folyóiratokat, magazinokat és üzleti médiát, újságokat és hírügynökségeket – összesített forgalma körülbelül 20 milliárd font, és körülbelül 167,000 XNUMX embert foglalkoztat. Az Angliában készült nemzeti újságok közé tartozik The Times, Az őrző és a Financial Times.

Az Angliában kiadott magazinok és folyóiratok, amelyek világszerte elterjedtek, többek között Természet, New Scientist, a Spectator, Kilátás, NME és a The Economist Az digitálisért, kultúráért, médiáért és sportért felelős államtitkár átfogó felelősséggel tartozik a médiáért és a műsorszolgáltatásért Angliában.

Sport

Queen Elizabeth II bemutatva a Világkupa trófea 1966-ban vb-győztes angol csapatkapitány Bobby Moore

Anglia erős sportörökséggel rendelkezik, és a 19. század folyamán kodifikált sok olyan sportág, amelyet ma már világszerte űznek. Az Angliából származó sportágak közé tartozik labdarúgás, krikett, rögbi szövetség, rögbi bajnokság, tenisz, boksz, tollaslabda, squash, labdajáték, jégkorong, sznúker, biliárd, darts, Asztali tenisz, tálak, hálógolyó, telivér Lóverseny, agár verseny és a rókavadászat. Segítette a fejlődést golf, vitorlázás és Formula One.

A futball az legnépszerűbbek ezekből a sportokból. A Anglia labdarúgó-válogatott, amelynek otthoni helyszíne Wembley Stadium, játszott Skócia Az első nemzetközi labdarúgó-mérkőzésen 1872-ben. A "labdarúgás otthonaként" emlegette FIFA, Anglia adott otthont a 1966 FIFA World Cup, és vereséggel nyerte meg a tornát Nyugat-Németország 4-2 a utolsó, És Geoff Hurst pontozás a mesterhármas. A 32.30 milliós brit televíziós nézettség csúcsával a döntő a legnézettebb televíziós esemény az Egyesült Királyságban.

Egy üres stadion belseje az ülések felső szintjéről nézve. Az ülések élénkpiros színűek, a pálya pedig élénkzöld. A halványszürke égbolt a pálya feletti plafonon keresztül látható.
Wembley Stadium, a Anglia labdarúgó-válogatott, kapacitása 90,000 XNUMX. Ez a legnagyobb stadion az Egyesült Királyságban.

Klubszinten Angliát a FIFA a klubfutball szülőhelyeként ismeri el Sheffield FC 1857-ben alapították a világ legrégebbi klubjaként. A Labdarúgó Szövetség a sportág legrégebbi irányító testülete, a szabályok a labdarúgásból először 1863-ban draftolta Ebenezer Cobb Morley. A FA-kupa és a A labdarúgó-bajnokság voltak az első kupa- és ligaversenyek. A mai korban a Premier League a világ legnézettebb futballbajnoksága, legjövedelmezőbb, és az elit között.

Ahogy az egész Egyesült Királyságban, az angliai futball a klubok közötti rivalizálásról és a szurkolók szenvedélyéről nevezetes, amelyhez a futball-éneklés hagyománya is tartozik. Az Európa Kupa/UEFA Bajnokok Ligája legeredményesebb angol labdarúgócsapata az Liverpool FC akik hat alkalommal nyerték meg a versenyt. Más angol sikerek is származnak Manchester United FC, 3 alkalommal nyerte meg a versenyt; Nottingham Forest FC és a Chelsea FC 2 alkalommal, Aston Villa FC csak egyszer nyerte el a trófeát.

Krikett fehér ruhás férfiak játszanak zöld füves krikettpályán egy stadion közepén.
Anglia játék Ausztrália at Lord tücsökpályája a 2009-es Ashes sorozat. Miután megnyerte a 2019 krikett-világbajnokság, Anglia lett az első ország, amely megnyerte a labdarúgó-, a rögbi- és a krikett-világbajnokságot.

Krikett Általában úgy gondolják, hogy a kora középkorban alakult ki a mezőgazdasági és fémmegmunkáló közösségek körében. Fás terület. A Anglia krikettcsapata Anglia és Wales összetett csapata. A játék egyik legnagyobb rivalizálása az A hamu sorozat Anglia és Ausztrália, 1882 óta vitatott. A csúcspontja a 2005 Hamu 7.4 millióan nézték, mivel a földfelszíni sugárzású televízióban volt elérhető. Anglia ötöt fogadott Krikett világbajnokságok (1975, 1979, 1983, 1999 és 2019), megnyerte a 2019-es kiadást a valaha játszott egyik legnagyszerűbb egynapos nemzetközi döntőben. Ők látták vendégül a ICC Twenty20 in 2009, 2010-ben megnyerte ezt a formátumot, és a döntőben a rivális Ausztráliát verte meg. A hazai versenyen a Megyei Bajnokság, Yorkshire messze a legsikeresebb klubok, akik 32 alkalommal nyerték meg a versenyt, és 1 másik alkalommal is megosztották azt. Lord tücsökpályája Londonban található, néha a "Cricket Mekkájaként" is emlegetik.

William Penny Brookes kiemelkedő volt a modern formátum megszervezésében Olimpiai játékok. 1994-ben az akkori elnök NOB, Juan Antonio Samaranch, megkoszorúzta Brooke sírját, és azt mondta: "Azért jöttem, hogy tisztelegjek és tisztelegjek Dr. Brookes előtt, aki valóban a modern olimpiai játékok alapítója volt". London adott otthont a Nyári Olimpiai Játékok háromszor, be 1908, 1948és 2012. Anglia versenyez a Nemzetközösségi játékok, négyévente kerül megrendezésre. Sport Anglia az irányító testület, amely az alapok elosztásáért és az angliai sporttevékenység stratégiai iránymutatásáért felelős. A Sportért és civil társadalomért felelős miniszter felelős a sportért Angliában.

Fehér férfiak szürke öltönyben, halványkék ingben és piros nyakkendőben ünnepelnek egy nyitott tetős busz legfelső emeletén. Az ember egyik kezével egy arany trófeát tart a levegőben.
A Anglia rögbi szakszervezeti csapata győzelmi parádéjuk során megnyerte a 2003 Rugby World Cup

Rögbiegyesítés származott Rögbi Iskola, Warwickshire a 19. század elején. A Anglia rögbi szakszervezeti csapata nyerte meg a 2003 Rugby World Cup, És Jonny Wilkinson pontozva a nyerőt ejtsd a célt az Ausztrália elleni hosszabbítás utolsó percében. Anglia a verseny egyik rendezője volt 1991 Rugby World Cup és házigazdája is volt a 2015 Rugby World Cup. A klub részvételének legfelső szintje a Angol Premiership. Leicester Tigers, Londoni darazsak, Bath Rugby és a Northampton Saints sikereket értek el Európában Heineken kupa.

rögbi liga született Huddersfield 1895-ben. 2008 óta a Anglia nemzeti rögbi liga csapata egy teljes teszt nemzet helyett a Nagy-Britannia nemzeti rögbi liga csapata, amely hármat nyert Világkupák de már nyugdíjas. A klubcsapatok játszanak Super League, a mai megtestesítője a Rögbi labdarúgó-bajnokság. A Rugby League a legnépszerűbb az észak-angliai megyék városai között Lancaster, Yorkshire és Cumbria. A Super League-ben szereplő angol klubok túlnyomó többsége Észak-Angliában működik. A legsikeresebb klubok közé tartozik Wigan Warriors, Hull FC St Helens, Leeds Rhinos és a Huddersfield Giants; az előbbi három mind megnyerte a World Club Challenge korábban.

Golf pólók Angliában kiemelkedő volt; részben a Skóciához fűződő kulturális és földrajzi kapcsolatai miatt, a a Golf otthona. Férfi és női szakmai túrák egyaránt vannak, két fő túrában: a PGA és a Európai túra. Anglia Grand Slam-győzteseket hozott: Cyril Walker, Tony jacklin, Nick Faldoés Justin Rose a férfi és Laura Davies, Alison Nicholasés Karen Stupples a nőknél. A világ legrégebbi golfversenye, és a golf első nagy versenye A nyílt bajnokság, Angliában és Skóciában is játszott. A kétévente megrendezett golfverseny, a Ryder Cup, angol üzletemberről nevezték el Samuel Ryder aki szponzorálta a rendezvényt és adományozta a trófeát. Nick Faldo a valaha volt legeredményesebb Ryder Cup-játékos, ő nyerte a legtöbb pontot (25) az európai és az amerikai csapatok játékosai közül.

Központi Bíróság at Wimbledon. A wimbledoni bajnokság, amelyet először 1877-ben játszottak, a világ legrégebbi teniszversenye.

tenisz század végén jött létre Birminghamben, és a wimbledoni bajnokság a világ legrégebbi teniszversenye, és széles körben a legrangosabbnak tartják. Wimbledon egy olyan torna, amely jelentős helyet foglal el a brit kulturális naptárban. Fred Perry ő volt az utolsó angol, aki 1936-ban megnyerte Wimbledont. Ő volt az első játékos, aki mind a négyet megnyerte Grand Slam szingli címek és segített vezetni a Nagy-Britannia csapat négyre Davis Kupa nyer. A Wimbledont megnyerő angol nők a következők: Ann Haydon Jones A 1969 és Virginia Wade A 1977.

In boksz, Alatt a Queensberry márki szabályai, Anglia számos világbajnokot hozott létre az irányító testületek által nemzetközileg elismert súlycsoportokban. A világbajnokok közé tartozik Bob Fitzsimmons, Ted "Kid" Lewis, Randolph Turpin, Nigel Benn, Chris Eubank, Frank Bruno, Lennox Lewis, Ricky Hatton, Naseem Hamed, Amir Khan, Carl Frochés David Haye. A női bokszban Nicola Adams ő lett a világ első nője, aki olimpiai aranyérmet nyert a bokszban 2012 évi nyári olimpiai játékok.

A 17. és 18. századi Angliából származó, a telivér egy lófajta, amely leginkább a használatáról ismert lóverseny Az Nemzeti Vadászat lóverseny a Grand National, évente kerül megrendezésre a Aintree versenypálya április elején. Ez a legnézettebb lóverseny az Egyesült Királyságban, alkalmi megfigyelőket vonz, és háromszoros győztes Vörös rum az esemény történetének legsikeresebb versenylova. A Red Rum az ország legismertebb versenylova is.

Korábbi Formula One világbajnok Nigel Mansell -nél vezet Silverstone 1990-ben. A körút adott otthont a első Forma-XNUMX-es futam A 1950.

A 1950-es Brit Nagydíj at Silverstone volt az első verseny az újonnan létrehozott Forma-XNUMX-es világbajnokság. Azóta Anglia a sportág legnagyszerűbb pilótáit produkálta, köztük; John Surtees, Stirling Moss, Graham Hill (csak a sofőr nyerte meg a Triple Crown), Nigel Mansell (Csak ember, aki egyszerre birtokolhat F1-et és IndyCar-címet), Damon Hill, Lewis Hamilton és a Jenson gomb. Műszakilag a legfejlettebb versenyautókat gyártotta, és a mai versenycégek közül sok Angliát választja működési bázisául mérnöki tudása és szervezettsége miatt. McLaren Automotive, WilliamsF1, Lotus csapat, Honda, Brown GP, Benetton, Renaultés Red Bull Racing mindegyik Dél-Angliában található, vagy volt. Anglia is gazdag örökséggel rendelkezik Grand Prix motorverseny, a motorkerékpár első számú bajnoksága országúti versenyzés, és számos világbajnokot produkált a motorkerékpárok különböző osztályaiban: Mike Hailwood, John Surtees, Phil Read, Geoff Dukeés Barry sheene.

Mo Farah A modern olimpiai játékok történetének legsikeresebb brit pályasportolója, két olimpiai játékon megnyerte az 5000 és a 10,000 XNUMX méteres számokat.

Darts széles körben népszerű sport Angliában; professzionális versenysport, a darts hagyományos kocsmai játék. A sportágat a Darts Világszövetség, egyik tagszervezete a Brit Darts Szervezet (BDO), amely évente megrendezi a BDO Darts Világbajnokság, a másik pedig a Szakmai Darts Corporation (PDC), amely saját világbajnokságot rendez Alexandra palota Londonban. Phil Taylor széles körben minden idők legjobb dartsaként tartják számon, 187 profi tornát nyert, és rekordot jelentő 16-ot. Világbajnokságok. Trina Gulliver a Brit Darts Szervezet tízszeres női profi darts világbajnoka. Egy másik népszerű sport, amelyet gyakran kötnek a kocsmai játékokhoz sznúker, Anglia pedig több világbajnokot produkált, többek között Steve Davis és a Ronnie O'Sullivan.

Az angolok lelkes tengerészek és élvezik a versenyzést vitorlázás; a világ leghíresebb és legelismertebb nemzetközi versenyversenyeinek megalapítása és megnyerése a különböző versenyformátumokban, beleértve a mérkőzés verseny, egy regatta és a America's Cup. Anglia a világ legnagyszerűbb tengerészeit hozta létre, köztük Francis Chichester, Herbert Hasler, John Ridgway, Robin Knox-Johnston, Ellen macarthur, Mike Golding, Paul Goodison, és a valaha volt legsikeresebb olimpiai vitorlázó Ben Ainslie.

Nemzeti szimbólumok

A Szent György-kereszt országos Anglia zászlaja a 13. század óta. A zászlót eredetileg a tengerészet használta A Genova Köztársaság. Az angol uralkodó tisztelettel adózott a Genovai dózse 1190-től, hogy az angol hajók a Földközi-tengerbe való belépéskor védelmi eszközként loboghassák a zászlót. A vörös kereszt sokak számára szimbólum volt Crusaders a 12. és 13. században. Kapcsolódóvá vált Saint George, valamint az országokkal és városokkal, amelyek a magukénak vallották őt védőszent és keresztjét zászlóként használta. 1606 óta a Szent György-kereszt része a tervnek Union zászló, a King által tervezett pán-brit zászló I. James. A Angol polgárháború és a Interregnum, a Új Model Army szabványok és a Nemzetközösségé Nagy Pecsét mindkettőbe beépítették Szent György zászlaját.

Számos hivatalos és nem hivatalos szimbólum és szimbolikus műtárgy létezik, beleértve a Tudor emelkedett, a nemzeté virágos jelkép, és a Három Oroszlán szerepelt a Anglia királyi fegyverei. A Tudor rózsát Anglia nemzeti jelképévé fogadták el az idő tájt A Rózsa Háborúi mint a béke szimbóluma. Ez egy szinkretikus szimbólum abban, hogy egyesítette a fehér rózsát Yorkisták és a vörös rózsa a Lancasterek—kadét ágai a Plantagenets akik háborúba indultak a nemzet irányításáért. Más néven a Anglia rózsája. A tölgy a fa Anglia szimbóluma, az erőt és a kitartást jelképezi. A Royal Oak szimbólum és Tölgy alma napja király szökésének emlékére II. Károly a parlamenti képviselők kezéből apja kivégzése után: egy tölgyfába bújt, hogy elkerülje a felderítést, mielőtt biztonságosan elérné a száműzetést.

Anglia királyi fegyvere, állampolgár címer három oroszlánt tartalmaz, és az örökbefogadásából származik Oroszlánszívű Richárd 1198-ban. Az lángolt as gules, három oroszlán passant guardant ill és Anglia egyik legkiemelkedőbb szimbóluma; hasonló a hagyományos karjaihoz Normandia. Angliának nincs hivatalos nemzeti himnusza, mint az Egyesült Királyság egészének Isten óvja a királyt. A következőket azonban gyakran nem hivatalosnak tekintik Angol nemzeti himnuszok: Jeruzsálem, A remény és a dicsőség földje (Angliában használták a 2002-es Nemzetközösségi Játékok), és a Esküszöm neked, hazám. Angliáé Nemzeti ünnep április 23-án van Szent György napja: Szent György Anglia védőszentje.

Lásd még:

Megjegyzések

  1. ^ As Roger Scruton kifejti: „A reformációt nem szabad összetéveszteni az 1529–36-os „reformációs parlament” során az angliai egyházban bevezetett változásokkal, amelyek inkább politikai, mint vallási természetűek voltak, és a hatalom világi és vallási forrásainak egyesítésére irányultak. egyetlen szuverén hatalomon belül: az anglikán egyház csak később hajtott végre lényeges változást a doktrínában."
  2. ^ Az 550,000 XNUMX katonai haláleset Angliára és Walesre vonatkozik.
  3. ^ Például 1980-ban körülbelül 50 millió Amerikaiak azt állította, angol származású. Kanadában körülbelül 6.5 millióan vannak kanadaiak akik azt állítják angol származású. Körülbelül 70%-a Az ausztrálok 1999-ben eredetüket mint angol-kelta, egy kategória, amely magában foglalja az összes Nagy-Britanniából és Írországból származó népet. a chileiek Angol származás ebben némi anomália Chile maga soha nem volt a Brit Birodalom része, de ma körülbelül 420,000 XNUMX angol származású ember él ott.
  4. ^ a b Emberek, akik szigorúan „pogányként” azonosították magukat. Más pogány utak, mint például a wicca vagy a druidizmus, nem szerepeltek ebben a számban.
  5. ^ Emberek, akik szigorúan "wiccan"-ként azonosították őket. Más pogány utak, mint például a druidizmus és az általános „pogány” nem szerepeltek ebben a számban.
  6. ^ Az angol egyetemekre járó hallgatóknak most tandíjat kell fizetniük az oktatás költségeinek fedezésére, akárcsak azoknak az angol diákoknak, akik a skóciai egyetemet választják. A skót egyetemekre járó skót diákok díját a decentralizált skót parlament fizeti.
  7. ^ Míg az olyan emberek, mint pl Norman Foster és a Richard Rogers a modernista mozgalmat képviselik, Károly herceg az 1980-as évek óta határozott nézeteket fogalmazott meg ellene a hagyományos építészet mellett, és elképzeléseit gyakorlatba ülteti. Poundbury fejlesztés Dorsetben. Az építészek szeretik Raymond Erith, Francis Johnson és a Quinlan Terry folytatta a gyakorlást a klasszikus stílusban.
  8. ^ Ezek a történetek – legalábbis részben – úgy kerültek előtérbe, mint a normann uralkodó elit kísérlete arra, hogy legitimálja uralmát a Brit-szigeteken. angolszász A történelem alkalmatlan volt erre a feladatra egy olyan korszakban, amikor a leváltottak tagjai Wessex háza, Különösen Edgar, az Ætheling és a skót unokaöccsei Dunkeld-ház, még mindig aktívak voltak a szigeteken. Is Michael Wood magyarázza; "Az évszázadok során Arthur alakja a brit történelem szimbólumává vált – ez egy módja annak, hogy megmagyarázzák Nagy-Britannia ügyét, a szászok és a kelták kapcsolatát, valamint a szellemek kiűzésének és a múlt sebeinek gyógyításának módja."

Referenciák

  1. ^ Régió- és országprofilok, legfontosabb statisztikák és profilok, 2013. október, ONS. Letöltve: 9. augusztus 2015.
  2. ^ „Első fázis – A 2021-es népszámlálás első eredményei”. Népszámlálás 2021.
  3. ^ Fenton. "Az egy főre jutó (kiegyensúlyozott) regionális bruttó hozzáadott érték és a jövedelemkomponensek". www.ons.gov.uk.
  4. ^ Nemzeti Statisztikai Hivatal (Egyesült Királyság). "Az Egyesült Királyság országai". Statistics.gov.uk. Archiválva innen Az eredeti A 20 december 2008. Lekért 1 február 2009.
  5. ^ „Anglia – kultúra”. britainusa.com. Archiválva innen Az eredeti A 16 május 2008. Lekért 1 február 2009.
  6. ^ "Országprofil: Egyesült Királyság". BBC News. news.bbc.co.uk. 26. október 2009. Lekért 1 február 2009.
  7. ^ "Ipari forradalom". Ace.mmu.ac.uk. Archiválva innen Az eredeti A 27 április 2008. Lekért 1 február 2009.
  8. ^ "2022-2023 legjobb globális egyetemi rangsor", US News & World Report
  9. ^ Park, Neil (24. június 2020.). "Népességbecslések az Egyesült Királyságban, Angliában és Walesben, Skóciában és Észak-Írországban". www.ons.gov.uk. Nemzeti Statisztikai Hivatal (Egyesült Királyság).
  10. ^ a b 2011. évi népszámlálás – Anglia és Wales népesség- és háztartásbecslése, 2011. március. Hozzáférés az 31 május 2013-hez.
  11. ^ Burns, William E. Nagy-Britannia rövid története. o. xxi.; "1707. évi egyesülési törvények". parlament.uk. Lekért 27 január 2011.
  12. ^ Phelan, Kate (4. október 2016.). "Írország felosztása: rövid történelem". Kulturális utazás. Lekért 20 May 2019.
  13. ^ "Anglia". Online etimológia szótár. Lekért 21 július 2010.
  14. ^ Ripley 1869o. 570.
  15. ^ Molyneaux 2015, 6–7.
  16. ^ "Németország". Tacitus. Lekért 5 szeptember 2009.
  17. ^ "Szög". Oxford English Dictionary. Lekért 5 szeptember 2009.[halott link]
  18. ^ 2004. kristály, 26–27
  19. ^ Forbes, John (1848). A gael nyelvtan alapelvei. Edinburgh: Oliver, Boyd és Tweeddale.
  20. ^ Foster 1988o. 9.
  21. ^ "Kr.e. 500,000 XNUMX – Boxgrove". Aktuális régészet. Jelenlegi Kiadó. 24. május 2007. Lekért December 20 2010.
  22. ^ "Paleolit ​​régészet oktatási segédanyaga" (PDF). Délnyugat-Britannia paleolit ​​folyói projekt (2006). Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 5 május 2021. Lekért December 20 2010.; "Chalk East". Egy Geo East projekt. Archiválva innen Az eredeti A 5 március 2011. Lekért December 20 2010.
  23. ^ Oppenheimer 2006o. 173.
  24. ^ "Tercier Rivers: tektonikai és szerkezeti háttér". Cambridge-i Egyetem. Lekért 9 szeptember 2009.
  25. ^ "A Bell Beaker kerámia funkciója és jelentősége a maradékelemzések adatai szerint". Lekért December 21 2010.
  26. ^ Reid, Struan (1994). Találmányok és kereskedelem. P.8. ISBN 978-0-921921-30-1. Lekért December 23 2010.
  27. ^ Burke, Jason (2. december 2000.). "Dig feltárja Boudicca brutális sorozatát". Az Observer. London. Archiválva innen Az eredeti A 22 október 2003. Lekért 5 szeptember 2009.
  28. ^ "Cornelius Tacitus, Az évkönyvek". Alfred John Church, William Jackson Brudribh, szerk. Lekért December 22 2010.
  29. ^ Goldsworthy, Adrian (2016). Pax Romana: Háború, béke és hódítás a római világban. Hachette Egyesült Királyság. p. 276.
  30. ^ Bedoyere, Guy. "Építészet a római Britanniában". Örökség kulcsa. Archivált Az eredeti A 3 július 2009. Lekért December 23 2010.; Philip, Robert (1860). A haladás története Nagy-Britanniában. Vol. 2. Lekért December 23 2010.; Rees, Bob; Shute, Paul; Kelly, Nigel (9. január 2003.). Gyógyszer az idők során. Heinemann. ISBN 978-0-435-30841-4. Lekért December 24 2010.
  31. ^ Rankov 1994o. 16.
  32. ^ Wright 2008o. 143.
  33. ^ a b James, Edward. "Áttekintés: angolszászok, 410-800". BBC. Lekért December 3 2010.
  34. ^ a b Lehane, Brendan (1968). Az ókeresztény kereszténység. John Murray.
  35. ^ Dark, Ken R. (2003). "Nagy léptékű népességmozgások Nagy-Britanniába és onnan Hadrianus falától délre az i.sz. IV-hatodik században" (PDF). Archivált Az eredeti (PDF) A 1 június 2021. Lekért Június 20 2020.; Martin, Toby F. (2015). A keresztes bross és az angolszász Anglia. Boydell és Brewer Press. 174–178.; Coates, Richard. „Kelta suttogások: újragondoljuk a brit és az óangol kapcsolatának problémáit”.; Kortlandt, Frederik (2018). "Relatív kronológia" (PDF).; Fox, Bethany. "Északkelet-Anglia és Délkelet-Skócia P-kelta helynevei".
  36. ^ Härke, Heinrich (2011). „Angolszász bevándorlás és etnogenezis”. Középkori régészet. 55 (1): 1-28. két:10.1179 / 174581711X13103897378311. S2CID 162331501.
  37. ^ "A keresztény hagyomány". PicturesofEngland.com. Lekért 5 szeptember 2009.
  38. ^ Kirby 2000o. 4.
  39. ^ Lyon 1960o. 23.
  40. ^ "Áttekintés: A normannok, 1066–1154". BBC. Lekért December 3 2010.
  41. ^ Crouch 2006, 2–4
  42. ^ "Normann invázió szó hatástanulmánya". BBC News. 20. február 2008. Lekért December 3 2010.
  43. ^ a b Bartlett xnumxo. 124.
  44. ^ "I. Edward (ur. 1272–1307)". Royal.gov.uk. Archiválva innen Az eredeti A 24 június 2008. Lekért 21 szeptember 2009.
  45. ^ Fowler 1967o. 208.
  46. ^ Ziegler 2003, p. 230; Goldberg 1996o. 4.
  47. ^ Crofton 2007o. 111.
  48. ^ "III. Richárd (ur. 1483–1485)". Royal.gov.uk. Archiválva innen Az eredeti A 10 július 2008. Lekért 21 szeptember 2009.
  49. ^ Hay, Denys (1988). Reneszánsz esszék. o. 65. ISBN 978-0-907628-96-5. Lekért December 26 2010.
  50. ^ "A királyi haditengerészet története, a Tudor-korszak és a reguláris haditengerészet születése". Archivált Az eredeti A 18 január 2012. Lekért December 24 2010.; Smith, Goldwin. Anglia a Tudorok alatt. o. 176. ISBN 978-1-60620-939-4. Lekért December 26 2010.
  51. ^ Scruton 1982o. 470.
  52. ^ 1944-ből Clark előadásokat tart CS Lewis; Lewis, Az angol irodalom a tizenhatodik században (Oxford, 1954) p. 1, OCLC 256072
  53. ^ "Tudor parlamentek". Spartacus oktatási. Lekért 4 április 2021.
  54. ^ Ordahl, Karen (25. február 2007.). Roanak: az elhagyott kolónia. Rowman & Littlefield publishers Inc. ISBN 978-0-7425-5263-0. Lekért December 24 2010.
  55. ^ a b Colley 1992, p. 12.; "Az egyesülési törvény megalkotása". Parlament.uk. Archiválva innen Az eredeti A 9 június 2008. Lekért 5 szeptember 2009.
  56. ^ Hay, Denys. "A "Nagy-Britannia" kifejezés a középkorban" (PDF). ads.ahds.ac.uk. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 25 március 2009. Lekért 19 február 2009.
  57. ^ "Oliver Cromwell (angol államférfi)". Encyclopædia Britannica. britannica.com. 2009. Lekért 8 augusztus 2009.
  58. ^ Lyndsey Bakewell: „Változó jelenetek és repülő gépek: a látvány és a látvány újravizsgálata a restaurációs színházban, 1660–1714” (PhD. Diss. Loughborough University, 2016) online.
  59. ^ Adler, Philip J.; Pouwels, Randall L. (27. november 2007.). Világcivilizáció. o. 340. ISBN 978-0-495-50262-3. Lekért December 24 2010.
  60. ^ "Democracy Live: Black Rod". BBC. Letöltve: 6. augusztus 2008.; Chisholm, Hugh, szerk. (1911). "Fekete rúd" . Encyclopædia Britannica. Vol. 4. (11. kiadás). Cambridge University Press.
  61. ^ "London's Burning: The Great Fire". BBC News. Lekért 25 szeptember 2009.
  62. ^ "The History Press | The Stuarts". www.thehistorypress.co.uk. Lekért 11 április 2021.
  63. ^ a b "Nagy-Britannia első parlamentje". Parlament.uk. Archiválva innen Az eredeti A 21 június 2008. Lekért 5 szeptember 2009.
  64. ^ Gallagher 2006o. 14.
  65. ^ Hudson, Pat. "A világ műhelye". BBC. Lekért December 10 2010.
  66. ^ a b Nemzeti Statisztikai Hivatal 2000, p. 5; McNeil és Nevell 2000o. 4.
  67. ^ "Történeti Osztály – Napóleoni háborúk". 28. július 2014. Archiválva innen Az eredeti A 28 július 2014. Lekért 8 április 2021.
  68. ^ McNeil és Nevell 2000, p. 9.; Birmingham városi tanácsa. "Örökség". visitbirmingham.com. Archiválva innen Az eredeti A 26 április 2012. Lekért 4 október 2009.
  69. ^ "Manchester – az első ipari város". Jelentkezés a Sciencemuseum honlapján. Archiválva innen Az eredeti A 9 március 2012. Lekért 17 március 2012.
  70. ^ "Regency | Brit építészeti dátumok és stílusok | Ingatlan | Egyesült Királyság | Mayfair Office". www.mayfairoffice.co.uk. Lekért 8 április 2021.
  71. ^ Bennet, Geoffrey (2004). A trafalgari csata. Anglia: Pen & Sword Books Limited, CPI UK, South Yorkshire.
  72. ^ Colley 1992o. 1.
  73. ^ Haggard, Robert F. (2001). A viktoriánus liberalizmus fennmaradása: A szociális reform politikája Nagy-Britanniában, 1870–1900. o. 13. ISBN 978-0-313-31305-9. Lekért December 26 2010.
  74. ^ Atterbury, Paul (17. február 2011.). "viktoriánus technológia". A BBC története. Lekért 13 október 2020.
  75. ^ Crawford, Elizabeth. "Nők: az eltörléstől a szavazásig". BBC. Lekért December 10 2010.
  76. ^ "Kúria. Edward korabeli élet | PBS". www.pbs.org.
  77. ^ Cox 1970o. 180.
  78. ^ Golley, John (10. augusztus 1996.). "Nekrológok: Sir Frank Whittle légiparancsnok". A Független. London. Lekért December 2 2010.
  79. ^ Clark, Steed és Marshall 1973, p. 1; Wilson & Game 2002o. 55.
  80. ^ Gallagher 2006, 10–11.
  81. ^ a b Reitan 2003o. 50.
  82. ^ Keating, Michael (1. január 1998.). "Az Unió megújítása: Decentralizáció és alkotmányos változás az Egyesült Királyságban". Publius: The Journal of Federalism. 28 (1): 217. két:10.1093/oxfordjournals.pubjof.a029948.
  83. ^ "A Tudorok eljövetele és az egyesülési aktus". BBC Wales. BBC hírek. 2009. Lekért 9 szeptember 2009.
  84. ^ Kenny, English és Hayton 2008, p. 3; 2004. osztályo. 180.
  85. ^ a b c Sherman, Jill; Andrew Norfolk (5. november 2004.). "Prescott álma szertefoszlik, mivel Észak-Kelet elutasítja az összeszerelést". The Times. London. Archiválva innen Az eredeti A 25 május 2010. Lekért 5 szeptember 2009.
  86. ^ "Egyesült Királyság" CIA The World Factbook]. Letöltve: 13. április 2021
  87. ^ Kabinet iroda (26. március 2009.). „Devolúció az Egyesült Királyságban”. cabinetoffice.gov.uk. Lekért 16 augusztus 2009.
  88. ^ "A képviselők listája". Parlament.uk. Lekért 21 May 2009.
  89. ^ "West Lothian kérdés". BBC News. 31. október 2008. Lekért 5 szeptember 2009.
  90. ^ a b – Jobban járnak a skótok?. MSN pénz. Archiválva innen Az eredeti A 17 április 2008. Lekért 5 szeptember 2009.
  91. ^ "Az angol nacionalizmus fenyegeti az Egyesült Királyságot"". BBC News. 9. január 2000. Lekért 5 szeptember 2009.
  92. ^ Davidson, Lorraine (3. június 2008.). "Gordon Brown nyomást gyakorolt ​​az angol parlamentre". The Times. London. Archiválva innen Az eredeti A 29 május 2010. Lekért 5 szeptember 2009.
  93. ^ Grice, Andrew (1. július 2008.). "Az angolok a toryk angol törvényi tervére szavaztak". A Független. London. Lekért 5 szeptember 2009.
  94. ^ "Köztörvény". A népjogi szótár. ALM Media Properties. Lekért 5 október 2013.
  95. ^ "A közös jog a Brit Birodalomban". H-net.msu.edu. 19. október 2000. Lekért 20 augusztus 2011.
  96. ^ Fafinski 2007o. 60.
  97. ^ Fafinski 2007o. 127.
  98. ^ "Alkotmányos reform: Legfelsőbb Bíróság az Egyesült Királyság számára" (PDF). DCA.gov.uk. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 17 január 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  99. ^ Fafinski 2007o. 67.
  100. ^ "Lord kancellár és igazságügyi államtitkár – GOV.UK".
  101. ^ "Bűnözés az elmúlt 25 évben" (PDF). HomeOffice.gov.uk. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 24 március 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  102. ^ "Új rekordmagas börtönlakosság". BBC News. 8. február 2008. Lekért 5 szeptember 2009.
  103. ^ „Bűnelkövetők kezelési statisztikái negyedévente: 2022. április–június”. GOV.UK. Lekért 14 november 2022.
  104. ^ a b Encyclopædia Britannica 2002o. 100
  105. ^ Redcliffe-Maud és Wood 1974.
  106. ^ Singh 2009o. 53.
  107. ^ Cooper, Hilary (29. március 2011.). "A szintek leválnak a regionális kormányhivatalok eltűnésével". Az őrző. London. Lekért Június 16 2011.
  108. ^ Axford 2002o. 315.
  109. ^ "Angol csatorna". Encyclopædia Britannica. britannica.com. 2009. Lekért 15 augusztus 2009.
  110. ^ "Történelem". EuroTunnel.com. Archiválva innen Az eredeti A 16 november 2008. Lekért 5 szeptember 2009.
  111. ^ "A Severn folyó". BBC. Lekért December 5 2010.
  112. ^ "Severn Bore és Trent Aegir". Környezetvédelmi Ügynökség. Archiválva innen Az eredeti A 22 november 2010. Lekért December 5 2010.
  113. ^ "Temze és London (Anglia)". London Evening Standard. London. Lekért 17 augusztus 2009.[halott link]
  114. ^ a b "Északnyugat-Anglia és Man-sziget: éghajlat". Met Office. Archiválva innen Az eredeti A 5 június 2011. Lekért December 5 2010.
  115. ^ A világ regionális földrajza. Joseph J. Hobbs. 13. március 2008. ISBN 978-0-495-38950-7. Lekért December 6 2017.
  116. ^ "Penninek". Smmit Post. Lekért 8 szeptember 2009.
  117. ^ "Nemzeti Parkok – Rólunk". nationalparks.gov.uk. Archiválva innen Az eredeti A 27 október 2010. Lekért December 5 2010.
  118. ^ a b c d – Milyen a klíma Nagy-Britanniában?. Woodlands Kent. Archiválva innen Az eredeti A 14 január 2010. Lekért 5 szeptember 2009.
  119. ^ "Rekord magas hőmérséklet igazolva". Met Office. Lekért 22 március 2023.
  120. ^ "Angol klíma". MetOffice.com. Archiválva innen Az eredeti 29 augusztus 2008.
  121. ^ "Ez hivatalos – a ökörszem a leggyakoribb madarunk". BTO. 4. február 2020. Lekért December 2 2022.
  122. ^ Történelmi Anglia (2015). "Richmond Park (397979)". Kutatási feljegyzések (korábban PastScape). Lekért 3 May 2015.
  123. ^ "Nemzeti Történelmi Múzeum". Lekért 7 július 2020.
  124. ^ "Natural England: kijelölt helyek". Archivált Az eredeti A 25 augusztus 2021. Lekért 20 július 2020.
  125. ^ "Környezetvédelmi Ügynökség". GOV.UK. Lekért 3 április 2021.
  126. ^ "Környezetvédelmi, élelmezési és vidéki államtitkár – GOV.UK". www.gov.uk. Lekért 3 április 2021.
  127. ^ "Emlősök Nagy-Britanniában: Útmutató a megfigyelőkhöz – képekben | Városi vadvilág". Az őrző. 17. május 2012.
  128. ^ "BBC - Tudomány és természet - Háziállatok - Nyulak". Archivált Az eredeti A 30 június 2012. Lekért 18 április 2012.; "BBC Nature – Hare videók, hírek és tények". BBC.co.uk. Archivált Az eredeti A 10 január 2018. Lekért 6 január 2018.
  129. ^ "Összes NNR állapot összefoglalója". Természetes Anglia. 25. augusztus 2021. Archiválva innen Az eredeti A 25 augusztus 2021. Lekért 20 július 2020.
  130. ^ a b c d "2011-es népszámlálás – beépített területek". ONS. Lekért 5 február 2014.
  131. ^ O'Brian, Harriet (24. november 2007.). "A teljes útmutató: Katedrális városok az Egyesült Királyságban". A Független. London. Archiválva innen Az eredeti A 12 augusztus 2009. Lekért 8 szeptember 2009.
  132. ^ Crespo, Juan Ignacio (2008. szeptember). "London vs. New York, 2005–06". Öt nap. Lekért 5 szeptember 2009.; „Globális pénzügyi központok indexe, 2009–03” (PDF). City of London Corporation. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 7 október 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  133. ^ Fenton, Trevor (12. december 2018.). Regionális gazdasági tevékenység bruttó hozzáadott érték szerint (kiegyensúlyozott), Egyesült Királyság: 1998-2017 (PDF) (Jelentés). Nemzeti Statisztikai Hivatal.
  134. ^ "A jóléti állam – véget nem érő reform". BBC News. Lekért 17 szeptember 2009.
  135. ^ Brignall, Miles (19. március 2014.). "Személyi juttatás: Osborne költségvetése messze nem volt bőkezű". Az őrző. Lekért Június 22 2014.
  136. ^ Nemzeti Statisztikai Hivatal. "Regionális számlák". Statistics.gov.uk. Archiválva innen Az eredeti A 26 augusztus 2009. Lekért 17 szeptember 2009.
  137. ^ "CIA – A világ ténykönyve". Cia.gov. Lekért 27 április 2013.
  138. ^ "Pénzügyi Központ". London.gov.uk. Archiválva innen Az eredeti A 13 július 2011. Lekért 5 szeptember 2009.
  139. ^ A londoni város szabályzata; Erőforrás Bizottság. "A globális pénzügyi központok indexe" (PDF). cityoflondon.gov.uk. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 7 október 2009. Lekért 5 szeptember 2009. {{cite web}}: |author= általános neve van (segít)
  140. ^ "A Bank kapcsolata a Parlamenttel". BankofEngland.co.uk. Archiválva innen Az eredeti A 8 július 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  141. ^ "Monetáris politikai bizottság". BankofEngland.co.uk. Archiválva innen Az eredeti A 8 július 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  142. ^ "Anglia exportja". EconomyWatch.com. Archiválva innen Az eredeti A 5 január 2012. Lekért 5 szeptember 2009.
  143. ^ "A határoktól a fősodorig – a kormány új akciótervet mutat be a kreatív iparágak számára". DCMS. 9. március 2007. Archiválva innen Az eredeti A 4 december 2008. Lekért 9 március 2015.
  144. ^ Tovey, Alan. "365 millió GBP támogatást kapnak az új repülőgép-technológiák". Lekért Június 11 2017.
  145. ^ "Repülni született: az Egyesült Királyság repülőgépgyártásának valódi értéke". A Telegraph. 30 szeptember 2016. Archivált az eredetiről 10. január 2022-én.
  146. ^ a b c d „Ok jókedvre deríteni az Egyesült Királyság repülőgép-szektorát”. theengineer.co.uk. 14. október 2013. Archiválva Az eredeti A 9 szeptember 2015. Lekért 24 augusztus 2014.
  147. ^ "A Rolls-Royce-ról". Archivált Az eredeti A 7 október 2014. Lekért 7 október 2014.
  148. ^ "A gyógyszeripar az Egyesült Királyságban". Üzleti, innovációs és készségek osztálya. Archiválva innen Az eredeti A 12 december 2012. Lekért 9 március 2015.; "Miniszteri Ipari Stratégiai Csoport – Gyógyszeripar: Versenyképességi és teljesítménymutatók" (PDF). Egészségügyi Minisztérium. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 7 január 2013. Lekért 9 március 2015.
  149. ^ "World Guide – Anglia – Gazdasági áttekintés". Világkalauz. Intute. Lekért 9 szeptember 2009.
  150. ^ "Az Egyesült Királyság gazdasága" (PDF). PToktatás. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 23 november 2009. Lekért 8 október 2009.
  151. ^ "Szén | Bányák és kőfejtők | MineralsUK". MineralsUK. Lekért 7 július 2016.
  152. ^ "A metrikus rendszer brit volt". BBC News. 13. július 2007. Lekért 5 szeptember 2009.
  153. ^ Gascoin, J. "Az egyetemek szerepének újraértékelése a tudományos forradalomban", Lindberg, David C. és Westman, Robert S., szerk. (1990), A tudományos forradalom újraértékelései. Cambridge University Press. p. 248. ISBN 0-521-34804 8-.
  154. ^ Spratt, HP (1958). "Isambard Kingdom Brunel". Természet. 181 (4626): 1754-1755. Bibcode:1958Natur.181.1754S. két:10.1038/1811754a0. S2CID 4255226.
  155. ^ Oakes 2002o. 214
  156. ^ Ronald Shillingford (2010). "A világ legnagyobb vállalkozóinak története: A siker életrajzai". p. 64–69
  157. ^ Saunders 1982, p. 13; Fehér 1885, p. 335; Levine 1960o. 183
  158. ^ "Információ a királyi oklevelekről | Royal Society". royalsociety.org. Lekért 9 április 2021.
  159. ^ Wohleber, Curt (2006. tavasz). "A porszívó". Invention & Technology Magazin. American Heritage Publishing. Archiválva innen Az eredeti A 13 március 2010. Lekért December 8 2010.
  160. ^ "Angol feltalálók és találmányok". English-Crafts.co.uk. Archiválva innen Az eredeti A 15 április 2010. Lekért 5 szeptember 2009.
  161. ^ a b "A királyi chartában elfogadott formális cím" (PDF). royalsociety.org.
  162. ^ Hunter, Michael. "Királyi Társaság". Encyclopædia Britannica. Lekért 24 február 2018.
  163. ^ "Üdvözöljük a Királyi Társaságban | Royal Society". royalsociety.org. Lekért 9 április 2021.
  164. ^ Syfret (1948) p. 75
  165. ^ a b Syfret (1948) p. 78
  166. ^ "Londoni Királyi Társaság". Szent András Egyetem. Archivált Az eredeti A 14 április 2009. Lekért December 8 2009.
  167. ^ Castells, M.; Hall, P.; Hall, PG (2004). A világ technopólusai: huszonegyedik századi ipari komplexumok készítése. London: Routledge. 98–100. ISBN 0-415-10015 1-.
  168. ^ "Tudás, hálózatok és nemzetek: tudományos együttműködések a huszonegyedik században" (PDF). Királyi Társaság. 2011. Archivált (PDF) az eredetiről 3. június 2011-én.
  169. ^ "Tudományos, Innovációs és Technológiai Osztály". GOV.UK. Lekért 12 február 2023.
  170. ^ a b c Az Egyesült Királyság parlamentje 2007o. 175
  171. ^ a b Fehér 2002o. 63.
  172. ^ "Kezdőlap | Vasúti és Közúti Hivatal". www.orr.gov.uk. Archivált Az eredeti A 28 augusztus 2020. Lekért 21 May 2021.
  173. ^ "27. szeptember 1825. – A Stockton és Darlington vasút megnyitása". A stocktoni és darlingtoni vasút. Archiválva innen Az eredeti A 7 október 2013. Lekért 5 október 2013.
  174. ^ "Bemutatták a Crossrail óriási alagútépítő gépeit". BBC News. 2 január 2012.
  175. ^ "HS2: Mikor nyílik a vonal és mennyibe fog kerülni?". BBC. 11. február 2020. Lekért 5 szeptember 2020.
  176. ^ "A Delta új slotokat vár a Heathrow repülőtér növekedésének elősegítésére". The Wall Street Journal. 23. február 2011. Archiválva Az eredeti A 13 május 2011. Lekért 23 március 2011.
  177. ^ Misachi, John (25. április 2017.). "Az Egyesült Királyság legforgalmasabb repülőterei utasforgalom szerint". WorldAtlas.
  178. ^ a b c Egyébként 2007o. 781.
  179. ^ „BBC – Időjárás Központ – Klímaváltozás – Szélenergia”. bbc.co.uk. Lekért Június 9 2015.
  180. ^ a b "Az Egyesült Királyság Megújuló Energia ütemtervének szerzői joga, 2011. július" (PDF).; "RenewableUK News webhely cikke". Archivált Az eredeti Az 9 május 2015.
  181. ^ "Energiafogyasztás az Egyesült Királyságban (2015);" (PDF). Az Egyesült Királyság Energiaügyi és Klímaváltozási Minisztériuma. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 15 január 2016. Lekért December 26 2015.
  182. ^ "Energiafelhasználás (kg olajegyenérték / fő) | Adatok | táblázat". Data.worldbank.org. Lekért 5 október 2013.
  183. ^ "Rácsóra". Gridwatch. Lekért December 26 2015.
  184. ^ "UK Energiastatisztika, 2014 és 4 IV. negyedév" (PDF).
  185. ^ "Rekordév a szélenergia terén – a kormány közzétette a hivatalos adatokat". 29. március 2018. Archiválva innen Az eredeti A 27 március 2019. Lekért 18 április 2018.
  186. ^ „Az Egyesült Királyság megújuló energiaforrásai, 3. harmadik negyedév” (PDF).
  187. ^ "A világ legnagyobb tengeri szélerőműparkja már teljesen működőképes". CNBC. Lekért 13 április 2023.
  188. ^ "Mi az a 2008-as klímaváltozási törvény?". Grantham Kutatóintézet az éghajlatváltozásról és a környezetről. Lekért 1 április 2021.
  189. ^ Proctor, Darrell (24. november 2020.). "Az Egyesült Királyságban "figyelemreméltó változás" zajlik az energiatermelésben. POWER Magazin. Lekért 11 április 2021.
  190. ^ "Energiabiztonsági és Net Zero Osztály – GOV.UK". www.gov.uk. Lekért 3 április 2021.
  191. ^ "Államminiszter (üzleti, energiaügyi és tiszta növekedésért felelős miniszter) – GOV.UK". www.gov.uk. Lekért 24 október 2020.
  192. ^ "2020-as EPI eredmények". Környezeti teljesítményindex. Lekért 20 november 2020.
  193. ^ "UK nettó nulla cél". Kormányzati Intézet. 20. április 2020. Lekért 20 november 2020.
  194. ^ "Angol örökség: Körülbelül..." Lekért 13 július 2020.
  195. ^ "UNESCO világörökségi helyszínek". Lekért 13 július 2020.
  196. ^ "Hadrianus fala: Az ősi kincsek hordája lenyűgöző új cumbriai kiállítást tesz lehetővé." A független. 8. november 2016
  197. ^ "Digitálisért, kultúráért, médiáért és sportért felelős államtitkár – GOV.UK".
  198. ^ "Művészetért, örökségért és turizmusért felelős parlamenti államtitkár-helyettes – GOV.UK". www.gov.uk. Lekért 29 január 2020.
  199. ^ "A múzeumokkal és könyvtárakkal kapcsolatos kutatások és irodalom áttekintése" (PDF). Művészeti Tanács. 2011. szeptember archiválva Az eredeti (PDF) A 4 szeptember 2012. Lekért 24 február 2013.
  200. ^ "Tíz év ingyenes múzeum". 1. december 2011. Lekért 9 július 2020.
  201. ^ „Ezek a világ legnépszerűbb városi úti céljai 2019-ben”. Bloomberg.com. 3. december 2019. Lekért December 3 2019.; "100 legnépszerűbb városi úti cél: 2019-es kiadás". Euromonitor International. Lekért December 3 2019.
  202. ^ "Az Egyesült Királyság a világ globális pénzügyi központja". www.theglobalcity.uk. Lekért 10 április 2021.
  203. ^ "BBC története William Beveridge-ről". BBC News. Lekért 5 szeptember 2009.
  204. ^ "NHS kiadások Angliában" (PDF). House of Commons Könyvtár. Archivált Az eredeti (PDF) A 23 április 2010. Lekért 5 szeptember 2009.
  205. ^ "NHS költségek és mentességek". Egészségügyi Minisztérium. Lekért 5 szeptember 2009.[halott link]
  206. ^ "2008-as költségvetés, C. fejezet" (PDF). HM kincstár. 3. március 2008. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 1 október 2008. Lekért 5 szeptember 2009.
  207. ^ "A magánszektor szerepe az NHS-ben". BBC News. 30 június 2006. Lekért 5 szeptember 2009.
  208. ^ "Az Egyesült Királyságnak sok félnivalója van egy amerikai kereskedelmi megállapodástól". www.newstatesman.com. 3 június 2019. Lekért Június 5 2019.
  209. ^ "Az Egyesült Államok az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálatát veszi célba". Politikus. 4 június 2019. Lekért Június 5 2019.
  210. ^ a b Nemzeti Statisztikai Hivatal. "Várható élettartam". Statistics.gov.uk. Archiválva innen Az eredeti A 25 május 2009. Lekért 20 július 2009.
  211. ^ Nemzeti Statisztikai Hivatal (8. augusztus 2013.). "Népességbecslések az Egyesült Királyságra, Angliára és Walesre, Skóciára és Észak-Írországra – jelenlegi adatkészletek". Statistics.gov.uk. Lekért 5 október 2013.
  212. ^ Egyesült Nemzetek Osztályának Gazdasági és Szociális. "A világ népességének kilátásai: elemző jelentés 2004-re". Egyesült Nemzetek. Archiválva innen Az eredeti A 7 augusztus 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  213. ^ a b c d e f Nemzeti Statisztikai Hivatal (2011). "Ethnicitás és nemzeti identitás Angliában és Walesben 2011". Statistics.gov.uk. Lekért 5 október 2013.
  214. ^ Oppenheimer 2006o. 378.
  215. ^ – Brit és ír, a baszkok leszármazottja?. Eitb24.com. Archiválva innen Az eredeti A 16 május 2011. Lekért 5 szeptember 2009.; Oppenheimer, Stephen (10. október 2006.a). "Mit jelent britnek lenni? Kérdezd meg a spanyolokat". The Daily Telegraph. London. Archiválva innen Az eredeti A 15 július 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  216. ^ Wade, Nicholas (6. március 2007.). "Egy Egyesült Királyság? Talán". A New York Times. Lekért 8 augusztus 2009.; Thomas, MG; Stumpf, MP; Härke, H. (2006). "Bizonyíték az apartheid-szerű társadalmi struktúrára a korai angolszász Angliában". Proceedings: Biological Sciences. 273 (1601): 2651-7. két:10.1098 / rspb.2006.3627. PMC 1635457. PMID 17002951.
  217. ^ "Római britek 410 után". Britarch.ac.uk. Archiválva innen Az eredeti A 22 május 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  218. ^ Cameron, Keith (1994. március). Angolszász eredet: A mítosz valósága. Malcolm Todd. ISBN 978-1-871516-85-2. Lekért 5 szeptember 2009.
  219. ^ "A vikingek öröksége". BBC News. Lekért 5 szeptember 2009.
  220. ^ "Shifting Identities – statisztikai adatok az Egyesült Államok etnikai identitására vonatkozóan". Bnet. 2001. Archiválva innen Az eredeti A 12 január 2016. Lekért 29 július 2009.
  221. ^ "Etnikai származás, 2006 számít, Kanada, tartományok és területek esetében". Kanadai Statisztikai Hivatal. 2. április 2008. Archiválva innen Az eredeti A 1 november 2009. Lekért 29 július 2009.
  222. ^ Népesedési és Városkutatási Központ, Monash Egyetem. "Ausztrál népesség: etnikai eredet" (PDF). Archivált Az eredeti (PDF) A 19 július 2011. Lekért 29 július 2009.
  223. ^ "Inmigración británica en Chile". Galeon.com. Archiválva innen Az eredeti A 22 augusztus 2009. Lekért 29 július 2009.
  224. ^ Burke, Jason (9. október 2005.). "Egy angol otthona a háza, ahogy ezrek mennek délre". Az őrző. London. Lekért 5 szeptember 2009.; Travis, Alan; Sarah Knapton (16. november 2007.). "Rekordszámok hagyják el az országot egy életre külföldön". Az őrző. London. Lekért 8 augusztus 2009.
  225. ^ Wisconsini Egyetem. "A középkori angol társadalom". Archivált Az eredeti A 25 október 2011. Lekért 14 augusztus 2014.
  226. ^ „1. fejezet – Az Egyesült Királyság lakossága: múlt, jelen és jövő” (PDF). Fókuszban az emberek és a migráció (PDF) (Jelentés). Nemzeti Statisztikai Hivatal. 7. december 2005. Lekért 16 február 2017.
  227. ^ "Minden negyedik britnek ír gyökerei vannak". BBC News. 16. március 2001. Lekért 26 november 2010.
  228. ^ a b c d "Brit bevándorlási térkép kiderül". BBC News. 7 szeptember 2005. Lekért 5 szeptember 2009.
  229. ^ a b Paton, Graeme (1. október 2007.). "Az etnikai kisebbségekhez tartozó gyerekek egyötöde". The Daily Telegraph. London. Archivált az eredetiből 10. január 2022-én. Lekért 14 augusztus 2014.
  230. ^ Shepherd, Jessica (22. június 2011.). "Az állami iskola tanulóinak csaknem egynegyede etnikai kisebbséghez tartozik". Az őrző. London. Lekért 17 január 2014.
  231. ^ Leppard, David (10. április 2005.). "A bevándorlás növekedése növeli a szegregációt a brit városokban". The Times. London. Lekért 8 augusztus 2009.
  232. ^ "A bevándorlási vita felpörög Angliában". A Független Hírszolgálat. 26. november 2008. Lekért 14 augusztus 2014.
  233. ^ Milland, Gabriel (23. július 2009.). "80% azt mondja, hogy korlátozzák a bevándorlást". Daily Express. London. Lekért 5 szeptember 2009.
  234. ^ Országos Népesedési Előrejelzés: 2014-es Statisztikai Közlöny (Jelentés). Országos Statisztikai Hivatal. 29. október 2015.
  235. ^ "A cornwalli nép hivatalosan nemzeti kisebbségnek nyilvánította a skótokkal, walesiekkel és írekkel együtt". A Független. 23. április 2014. Archiválva innen Az eredeti A 24 április 2014. Lekért 23 április 2014.
  236. ^ QS204EW – Fő nyelv, Nemzeti Statisztikai Hivatal 2011. évi népszámlálás. Letöltve: 21. július 2015.
  237. ^ "QS205EW – angol nyelvtudás". Nemzeti Statisztikai Hivatal 2011 népszámlálás. Lekért 20 július 2015. Anglia 51,005,610 50,161,765 98 három éven felüli lakosa közül XNUMX XNUMX XNUMX (XNUMX%) tud "jól" vagy "nagyon jól" angolul.
  238. ^ Arlotto 1971o. 108.
  239. ^ Zöld 2003o. 13.
  240. ^ Mujica, Mauro E. (19. június 2003.). "Angol: nem Amerika nyelve?". A globalist. Washington DC. Archiválva innen Az eredeti A 17 január 2008. Lekért 1 február 2009.
  241. ^ "angol nyelvtörténet". Yaelf. Archiválva innen Az eredeti A 13 február 2010. Lekért 5 szeptember 2009.
  242. ^ Az angol régiók kormányhivatalai. "korni nyelv". gos.gov.uk. Archiválva innen Az eredeti A 12 január 2016. Lekért 22 szeptember 2009.; "A Cornish Nyelvfejlesztési Projekt – Értékelés – Zárójelentés, 20. oldal". Hywel Evans, Aric Lacoste / ERS. Archiválva innen Az eredeti A 7 október 2013. Lekért 5 október 2013.
  243. ^ „Délnyugat – korni nyelv”. Délnyugati Kormányhivatal. Archiválva innen Az eredeti A 13 október 2008. Lekért 17 szeptember 2009.
  244. ^ "A cornwalli "kelta" létéről: a kelta örökség és hagyományok változása (PDF). University of Exeter. Archivált Az eredeti (PDF) A 20 szeptember 2009. Lekért 1 február 2009.
  245. ^ Dugan, Emily (6. szeptember 2009.). "A Cornish: 1497-ben fellázadtak, most újra itt vannak". A Független. London. Archiválva innen Az eredeti A 19 augusztus 2018. Lekért 17 szeptember 2009.; "Cornish az iskolákban". Cornish Language Partnership. 2009. Archiválva innen Az eredeti A 7 október 2013. Lekért 5 október 2013.
  246. ^ "A Woolhope Természettudósok Field Klubjának tranzakciói, 1886–1889". Woolhope Természettudósok Terep Klubja. o. 137.
  247. ^ Jones, Mark Ellis (1999). "Kis Wales Anglián túl: Selattyn, a shropshire-i walesi plébánia küzdelme". A Walesi Nemzeti Könyvtár folyóirata. 31 (1): 132-133.
  248. ^ Lipsett, Anthea (26. június 2008.). „Megduplázódik az idegen nyelvet oktató alapiskolák száma”. Az őrző. London. Lekért 23 szeptember 2009.
  249. ^ Booth, Robert (30. január 2013.). „A lengyel Anglia második nyelve”. Az őrző. Lekért 30 január 2013.
  250. ^ "KS209EW táblázat, 2011. évi népszámlálás: Vallás, helyi hatóságok Angliában és Walesben". Országos Statisztikai Hivatal. 11. december 2012. Lekért 22 May 2017.
  251. ^ "Anglia temploma". BBC. Lekért December 4 2010.
  252. ^ "Az angol egyház mélyreható története". Anglia temploma. Lekért 25 január 2017. Az Erzsébet uralkodása alatt végül kialakult vallási település megadta az angliai egyháznak azt a jellegzetes identitását, amelyet a mai napig megőrzött. Ez egy olyan egyházat eredményezett, amely tudatosan megőrizte a folytonosságot a patrisztikus és középkori egyházzal a katolikus hitvallások, szolgálati minta, épületek és liturgia vonatkozásai tekintetében, de a protestánsságot is megtestesítette. betekintést nyer teológiájába és liturgikus gyakorlatának általános formájába. Ezt gyakran úgy fejezik ki, hogy az angol egyház egyszerre „katolikus és református”.
  253. ^ „A globális anglikanizmus válaszúton”. PewResearch.org. 19. június 2008. Archiválva Az eredeti A 13 augusztus 2011. Lekért 5 szeptember 2009.
  254. ^ "Az itteni embereknek "engedelmeskedniük kell a föld törvényeinek"". The Daily Telegraph. London. 9. február 2008. Archivált az eredetiből 10. január 2022-én. Lekért 5 szeptember 2009.
  255. ^ "A metodista egyház". BBC News. Lekért 5 szeptember 2009.
  256. ^ "FÜGGETLEN AKADÉMIAI TANULMÁNY A KORNISH-RÓL" (PDF). p. 8. Lekért December 26 2010.
  257. ^ "A kereszténység cambridge-i története". Hugh McLeod. Archiválva innen Az eredeti A 21 július 2012. Lekért 5 szeptember 2009.
  258. ^ a b "Egyesült Királyság – A zászló története". FlagSpot.net. Lekért 5 szeptember 2009.
  259. ^ a b "A kiutasítástól (1290) a visszafogadásig (1656): Zsidók és Anglia" (PDF). Goldsmiths.ac.uk. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 21 július 2011. Lekért 1 február 2009.
  260. ^ a b c Nemzeti Statisztikai Hivatal. "Vallás". Statistics.gov.uk. Archiválva innen Az eredeti A 7 július 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  261. ^ a b c "2011 ONS eredmények". Lekért 28 október 2017.
  262. ^ Gearon 2002o. 246.
  263. ^ Nyugat 2003o. 28.
  264. ^ "Oktatásért felelős államtitkár – GOV.UK". www.gov.uk.
  265. ^ "Nemzeti tanterv". Lekért 8 július 2020.
  266. ^ Pike, Naomi (11. szeptember 2018.). "Ne utáld az iskolai egyenruhát, sokkal többet számít, mint gondolnád". divat. Condé Nast. Lekért 11 október 2020. Az SA becslései szerint a brit iskolák több mint 90 százaléka rendelkezik valamilyen szervezet egyenruhájával
  267. ^ "Iskolai egyenruha". gov.uk. Lekért 15 február 2020.
  268. ^ „OECD: PISA 2018” (PDF).
  269. ^ „Független iskolák az Egyesült Királyságban”. Encarta. encarta.msn.com. Archiválva innen Az eredeti A 29 augusztus 2009. Lekért 17 szeptember 2009.
  270. ^ Gearon 2002o. 102.
  271. ^ Watson, Judith; Church, Andrew (2009). "Az utazás társadalmi hatásai a minták tanulására – Esettanulmány 16-19 évesek Londonban". Helyi gazdaság: The Journal of the Local Economy Policy Unit. 24 (5): 389-414. két:10.1080 / 02690940903166971. S2CID 145187656.
  272. ^ Egyesült Királyság Parlament. "Innovációs, egyetemi, tudományos és készségügyi bizottság tartalma". kiadványok.parlament.uk. Lekért 16 szeptember 2009.
  273. ^ a b "A brit diplomát kiadó testületek felsőoktatási képesítéseinek keretrendszere" (PDF). 2014. november p. 17. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 5 március 2016. Lekért 4 november 2016.
  274. ^ "QS World University Rankings 2023 | Legjobb egyetemek". QS Quacquarelli Symonds Limited. 2017. február. Lekért 28 február 2023.
  275. ^ Hoyle, Ben (23. szeptember 2007.). "The Sunday Times Good University Guide 2007 – Profile for London School of Economics". The Times. London. Lekért Június 6 2008.
  276. ^ "FT globális MBA rangsor". Financial Times. Archivált Az eredeti A 4 május 2011. Lekért 25 január 2010.
  277. ^ Webster 1937o. 383.
  278. ^ Lowe 1971o. 317.
  279. ^ "Nagy-Britannia őskori lelőhelyei". Stone-Circles.org.uk. Lekért 5 szeptember 2009.
  280. ^ a b c "Ókori római építészet Angliában és Walesben". Castles.me.uk. Archiválva innen Az eredeti A 12 december 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  281. ^ Colgrave 1985o. 326.
  282. ^ Pevsner 1942o. 14.
  283. ^ a b Atkinson 2008o. 189.
  284. ^ Downes 2007o. 17.
  285. ^ "Az építészek hallgassák meg Prince fellebbezését". BBC News. 12. május 2009. Lekért Június 20 2009.
  286. ^ "A stourheadi ház története". National Trust. Lekért 10 április 2021.
  287. ^ a b "A kertek az idők során". Angol örökség. Lekért 10 április 2021.
  288. ^ Lucia Impelluso, Jardinok, fazekasok és labirintusok, Mondatori Electra, Milánó
  289. ^ "Kertek és parkok". National Trust. Lekért 10 április 2021.
  290. ^ "RHS Chelsea Flower Show". www.rhs.org.uk.
  291. ^ Keary 1882o. 50.
  292. ^ Pollard 2004o. 272.
  293. ^ a b Wood, Michael. "Artúr király, "Egykori és jövő király"". BBC News. Lekért 16 szeptember 2009.
  294. ^ a b c Higham 2002o. 25.
  295. ^ Koch 2006o. 732.
  296. ^ Lacy 1986o. 649.
  297. ^ Briggs 2004o. 26.
  298. ^ Withington 2008o. 224.
  299. ^ – Mi Anglia népviselete?. Woodlands-Junior.kent.sch.uk. Archiválva innen Az eredeti A 5 május 2009. Lekért Június 24 2009.
  300. ^ Egyébként 2007o. 76.
  301. ^ "Az S. Pellegrino világ 50 legjobb étterme". TheWorlds50Best.com. Archiválva innen Az eredeti A 13 január 2010. Lekért 5 szeptember 2009.
  302. ^ Mart, Nicole (22. szeptember 2008.). "II. Richárd király receptkönyve online elérhető". The Daily Telegraph. London. Archivált az eredetiből 10. január 2022-én. Lekért 5 szeptember 2009.
  303. ^ a b "Hagyományos angol ételkülönlegességek". TravelSignPosts.com. Lekért 5 szeptember 2009.
  304. ^ "Hogyan készítsd el a tökéletes teljes angol reggelit". 25. június 2015. Archivált az eredetiről 10. január 2022-én.
  305. ^ "Braganzai Katalin". Tea.co.uk. Lekért 5 szeptember 2009.
  306. ^ "Sörfajták". Anglia ikonjai. Archiválva innen Az eredeti A 30 október 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  307. ^ "Anglia őskori barlangművészete" (PDF). ArchaeologyDataService.ac.uk. Lekért 5 szeptember 2009.
  308. ^ Angol örökség. "Aldborough római lelőhely". english-heritage.org.uk. Archiválva innen Az eredeti A 22 október 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  309. ^ "A kora középkori művészet". Tiscali.co.uk. Archiválva innen Az eredeti A 27 február 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  310. ^ a b c d e "angol művészet". Tiscali.co.uk. Archiválva innen Az eredeti A 16 február 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  311. ^ Turner, Chris. "A bronzkor: Henry Moore és utódai". Tate Magazin (6). Archiválva innen Az eredeti A 5 január 2012. Lekért 9 szeptember 2009.
  312. ^ "Freud munkája új világrekordot döntött". BBC News. 14. május 2008. Lekért 14 May 2008.
  313. ^ "Az RSA-ról – RSA". www.thersa.org. Lekért 8 May 2021.
  314. ^ a b Warner 1902o. 35.
  315. ^ Rogers 2001o. 17.
  316. ^ Rogers 2001o. 135.
  317. ^ a b Rowse 1971o. 48.
  318. ^ Norbrook 2000o. 6.
  319. ^ "Richard II". William Shakespeare. Lekért 5 szeptember 2009.
  320. ^ Heywood 2007o. 74.
  321. ^ Watson 1985o. 360.
  322. ^ Cole 1947o. 268.
  323. ^ Hawkins-Dady 1996o. 970.
  324. ^ Eccleshare 2002o. 5.
  325. ^ Chappell 1966o. 690.
  326. ^ Lax 1989o. 7.
  327. ^ Richard Michael Kelly. Karácsonyi ének p. 10. Broadview Press, 2003 ISBN 1-55111-476 3-
  328. ^ "A brit zene születése: Händel – A hódító hős". BBC. 15. július 2019. Archivált az eredetiről 14. május 2017-én.
  329. ^ Stradling 1993o. 166.
  330. ^ "Sondheim és Lloyd-Webber: az új musical" A New York Times.. Andrew Lloyd Webbert "a történelem kereskedelmileg legsikeresebb zeneszerzőjeként" emlegette.
  331. ^ Kynaston, Nic (1998). "A Guinness Rekordok Könyve 1999". ISBN 9780851120706.
  332. ^ Recording Industry Association of America. "Legkeresettebb művészek". riaa.com. Archiválva innen Az eredeti A 1 július 2007. Lekért 5 szeptember 2009.
  333. ^ Egyébként 2007o. 65.
  334. ^ Matthew Collin, John Godfrey (2010). "Megváltozott állapot: Az ecstasy kultúra és az Acid House története" 258. o. Letöltve: 18. február 2012
  335. ^ Andreou, Roza (25. május 2018.). "Ünnepelje a bengáli újévet ezen a nyáron Tower Hamletsben". East London Lines.
  336. ^ a b Foreman 2005o. 371.
  337. ^ "Itthon". Királyi Zeneakadémia. Lekért 8 May 2021.
  338. ^ "- PPL". www.ppluk.com. Lekért 1 May 2021.
  339. ^ A világ nagy dinasztiái: Chipperfieldek Az őrző Letöltve: 18. február 2011.
  340. ^ a b "A cirkusz jön a cirkuszba". BBC hírek. Letöltve: 13. december 2014
  341. ^ Hamilton, John (2000) Szórakozás: Az elmúlt ezer év képes története 24. o. Letöltve: 3. február 2011.
  342. ^ "Fedezze fel a PA history.com oldalát – Történelmi jelzők".
  343. ^ „Népszerű szórakozás a korokon át”, Samuel McKechnie. London; Sampson Low, Marston & Co Ltd., 1931
  344. ^ a b David Christopher (2002). "Brit kultúra: Bevezetés". p. 74. Routledge,
  345. ^ "Jets, farmer és Hovis". Az őrző. 12. június 2015.
  346. ^ "A rendezők tíz legjobb rendezője". Brit Filmintézet. Archiválva innen Az eredeti Az 17 május 2012.
  347. ^ St. Pierre, Paul Matthew (1. április 2009.). Music Hall Mimesis a brit filmben, 1895–1960: A csarnokokban a képernyőn. New Jersey: Fairleigh Dickinson University Press. o. 79. ISBN 978-1-61147-399-5.
  348. ^ "Harry Potter lett a legtöbb bevételt hozó filmfranchise". Az őrző. London. 11. szeptember 2007. Lekért 2 november 2010.
  349. ^ "Az Ealing Studios története". Ealing Studios. Archiválva innen Az eredeti A 26 július 2013. Lekért 9 március 2015.
  350. ^ Londoni Szimfonikus Zenekar és filmzene Archivált 30. szeptember 2011-én a Wayback Machine LSO. Letöltve: 30. június 2011
  351. ^ "Frankenstein: A szörnyeteg betörése mögött". BBC. 1. január 2018.
  352. ^ "Brian élete a vígjátékok élén". BBC hírek (Teljes film magazin szavazás: 29. szeptember 2000.) Letöltve: 27. június 2015
  353. ^ Statisztikai Évkönyv 2011: 7.3 brit igazgató Archivált 15. június 2012-án a Wayback Machine. UK Film Council.
  354. ^ – Megérdemli-e az Andy Serkis-féle motion capture színészi alakítása az Oscar-díjat?. A Telegraph. Letöltés: 11. január 2015
  355. ^ "Tim Webber: az ember, aki Sandra Bullockot az űrbe juttatta". Esti standard. Letöltve: 17. január 2014
  356. ^ Barry Ronge klasszikus DVD-je: Alice Csodaországban, The Times, Walt Disney személyes felügyelete alatt készült, és különös gondot fordított a brit fantasy animációjára. „Angol ciklusának” nevezte őket.
  357. ^ UNESCO. "Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága". Világörökség. whc.unesco.org. Lekért 8 szeptember 2009.
  358. ^ „Az angol világörökségi helyszínek a valaha volt legerősebb védelmet kapják” (PDF). Műemlékvédelmi Intézet. Lekért 5 szeptember 2009.
  359. ^ "Múzeum Londonban". BritishMuseum.org. Lekért 5 szeptember 2009.
  360. ^ "250 éves a British Museum". Time. 15. január 2009. Archiválva Az eredeti A 17 január 2009. Lekért 17 szeptember 2009.
  361. ^ "Brit könyvtár". Encyclopædia Britannica. britannica.com. Lekért 5 szeptember 2009.
  362. ^ "Tények és adatok a British Libraryről". A Brit Könyvtár.
  363. ^ "A Nemzeti Galéria". ArtInfo.com. Lekért 5 szeptember 2009.
  364. ^ Youngs, Ian (31. október 2002.). "Turner tiltakozás művészete". BBC News. Lekért 10 augusztus 2009.
  365. ^ "BBC: a világ legnagyobb műsorszolgáltatója és legmegbízhatóbb médiamárkája". Média Híradó. Archiválva innen Az eredeti A 5 október 2010. Lekért 23 szeptember 2010.
  366. ^ "A BBC-ről – Mi az a BBC?". BBC Online. Archivált Az eredeti A 16 január 2010. Lekért 9 március 2015.
  367. ^ Newswire7 (13. augusztus 2009.). "BBC: a világ legnagyobb műsorszolgáltatója és legmegbízhatóbb médiamárkája". Média Híradó. Archivált Az eredeti A 10 május 2011. Lekért Június 19 2011.
  368. ^ "TV-licenc díja: tények és adatok". BBC Sajtóiroda. 2010. április. Archivált az eredetiről 27. április 2011-én.
  369. ^ "Microsoft Word – A BBC World Service munkája 2008–09 HC 334 FINAL.doc" (PDF). Archivált Az eredeti (PDF) A 21 október 2020. Lekért 16 február 2011.
  370. ^ "Hírek az Ön nyelvén – BBC News". BBC.co.uk.
  371. ^ "BBC World Service". Facebook.com.
  372. ^ "Kiadás". Kulturális, Média és Sport Osztály. Archivált az eredetiről 5. május 2011-én.
  373. ^ "ABC: Országos napilap terjesztése 2008. szeptember". Az őrző. Egyesült Királyság. 10. október 2008. Lekért 17 október 2008.
  374. ^ "Digitálisért, kultúráért, médiáért és sportért felelős államtitkár – GOV.UK". www.gov.uk. Lekért December 21 2020.
  375. ^ a b "Sheffield FC: 150 éves történelem". FIFA. 24. október 2007. Archiválva Az eredeti A 25 október 2007. Lekért 5 szeptember 2009.
  376. ^ "A squash története". WorldSquash2008.com. Archiválva innen Az eredeti A 31 augusztus 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  377. ^ "A játék története". NRA-Rounders.co.uk. Archiválva innen Az eredeti 23 február 2006.
  378. ^ Paul Mitchell. "Az első nemzetközi labdarúgó-mérkőzés". BBC. Lekért 15 január 2015.
  379. ^ "Bántsd meg a hőst Angliának a futball otthonában". FIFA.com. Letöltve: 15. január 2015
  380. ^ "30 év legnézettebb tévéműsorainak nyomon követése". BBC. Letöltve: 25. június 2015
  381. ^ Rudd, Alyson (7. április 2008.). "A futball atyja sokkal többet érdemel". Times Online. London. Lekért 15 január 2015.
  382. ^ "A történelem és az idő kulcsfontosságú a futball hatalmában" - mondja a Premier League vezetője. Az idők. Letöltve: 30. november 2013
  383. ^ „A Premier League a világ futballja fölé emelkedik – mondja a Deloitte”. sportbusiness.com. 31. május 2007. Archiválva innen Az eredeti A 7 április 2010. Lekért 8 január 2010.
  384. ^ "Az európai ligák UEFA-rangsora". UEFA. Lekért 5 szeptember 2009.
  385. ^ "Az angliai futballzenék rövid története". Goalden Times. 19. április 2015. Lekért 20 április 2021.
  386. ^ "A Liverpool legyőzte a Spurst, és hatodszor lett Európa-bajnok". BBC. Lekért Június 1 2019.
  387. ^ "A Bajnokok Ligája győzteseinek listája"[állandó holt láncszem]. Sport 24. Letöltve: 15. július 2019
  388. ^ "Anglia az első ország, amely megnyerte a krikett világbajnokságot, a labdarúgó világbajnokságot és a rögbi világbajnokságot". India Today. Lekért 15 július 2019.
  389. ^ Underdown 2000o. 6.
  390. ^ A Cricinfo munkatársai (26. augusztus 2009.). Az Ashes csúcspontját a 2005-ös közönség töredéke nézte. Cricinfo. Lekért 9 szeptember 2009.
  391. ^ „A 2019-es krikett-világbajnokság döntője: Anglia a történelem legnagyobb ODI-jával legyőzte a Black Caps csapatát”. Új-Zéland Herald. 14. július 2019. Lekért 14 július 2019.
  392. ^ Yorkshire rövid története. Cricinfo. 9. október 2006. Lekért 9 szeptember 2009.
  393. ^ Fay, Stephen (21. június 1998.). "Cricket: A Flaw Lord nem működik". A Független. London. Archiválva innen Az eredeti A 18 január 2012. Lekért 9 szeptember 2009.
  394. ^ "A modern olimpia atyja". BBC. 22. szeptember 2017.
  395. ^ "Sportért és civil társadalomért felelős parlamenti államtitkár-helyettes – GOV.UK". www.gov.uk. Lekért 10 May 2021.
  396. ^ "A rögbi eredete – Kodifikáció "A labdával való futás újítását valamikor 1820 és 1830 között vezették be."". Rugbyfootballhistory.com. Lekért 15 augusztus 2011.
  397. ^ "Anglia rendezi a 2015-ös rögbi világbajnokságot". BBC News. 28. július 2009. Lekért 5 szeptember 2009.
  398. ^ "A 2013-as Rögbi Liga Világkupa igazi próbát tesz a sportág számára a népszerűségről". A Telegraph. Letöltve: 23. szeptember 2015
  399. ^ "Skócia a golf hazája". PGA túra hivatalos honlapján. Archiválva innen Az eredeti A 28 augusztus 2008. Lekért December 4 2008. Skócia a golf hazája...
  400. ^ Fry, Peter (2000. július). Samuel Ryder: Az ember a Ryder-kupa mögött. Wright Press.
  401. ^ "Sir Nick Faldo továbbhalad az üzleti világban". BBC. Letöltve: 29. december 2013
  402. ^ 125 éves Wimbledon: A gyeppályás tenisz születésétől a modern csodákig CNN. Letöltve: 28. szeptember 2011
  403. ^ Clarey, Christopher (5. július 2008.). "Hagyományos döntő: Itt Nadal és Federer". A New York Times. Lekért 5 szeptember 2009.
  404. ^ Kaufman és Macpherson 2005o. 958.
  405. ^ Jackson, Peter (3. július 2009.). – Ki volt Fred Perry?. BBC News. Lekért 6 július 2012.
  406. ^ "A 20 legjobb brit bokszoló". Bleacher jelentés. Lekért 12 április 2011.
  407. ^ Red Rum: Aintree kedvence BBC. Letöltve: 11. október 2011
  408. ^ "A Red Rum az Egyesült Királyság legismertebb lova". BBC. Letöltve: 18. március 2016
  409. ^ "A brit motorsport és motorversenyzés története Silverstone-ban". Silverstone. Silverstone.co.uk. Lekért 31 október 2009.
  410. ^ "F1-bajnokok: Dan Wheldon meghalt Las Vegasban". ESPN. Lekért December 15 2011.
  411. ^ BBC (6. január 2003.). "Rész élvezi Taylor diadalát". BBC. Lekért 18 január 2010.
  412. ^ "Phil Taylor játékos profilja". Darts adatbázis. Archivált Az eredeti A 18 január 2019. Lekért 23 július 2010.
  413. ^ Benammar, Emily (22. május 2009.). "A világ legrégebbi transzatlanti versenye". The Daily Telegraph. London. Archivált az eredetiből 10. január 2022-én. Lekért 22 May 2009.
  414. ^ "Szent György – Anglia védőszentje". Britannia.com. Archiválva innen Az eredeti A 8 március 2017. Lekért 1 február 2009.
  415. ^ Jó, Jonathan (2009). Szent György-kultusz a középkori Angliában. Boydell Press. p. 149. ISBN 978-1-84383-469-4.
  416. ^ "Az Angol Nemzetközösség nagy pecsétje, 1651". Getty Images. Lekért 27 október 2018.
  417. ^ "Nemzeti virágok". Number10.gov.uk. 13. január 2003. Archiválva Az eredeti A 9 szeptember 2008. Lekért 8 augusztus 2009.
  418. ^ Smith, Jed (3. június 2005.). "Anglia rózsája – a hivatalos történelem". Rögbi Múzeum, Twickenham. RugbyNetwork.net. Lekért 8 augusztus 2009.
  419. ^ "Jason Cowley szereti a Nemzetközösségi Játékokat". New Statesman. Archivált Az eredeti A 11 október 2013. Lekért 5 október 2013.
  420. ^ "A nagy Szent György ébredés". BBC News. 23. április 1998. Lekért 5 szeptember 2009.

Bibliográfia

Külső hivatkozások