Elizabeth II



Soha az emberiség történetében nem volt ennyi információ róla II. Erzsébet felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató mint ma az internetnek köszönhetően. Azonban ez a hozzáférés minden kapcsolódó II. Erzsébet felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató nem mindig könnyű. Telítettség, rossz használhatóság és a helyes és helytelen információk megkülönböztetésének nehézsége II. Erzsébet felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató gyakran nehéz leküzdeni. Ez motivált bennünket egy megbízható, biztonságos és hatékony webhely létrehozására.

Egyértelmű volt számunkra, hogy célunk eléréséhez nem elegendő a helyes és ellenőrzött információk birtokában II. Erzsébet felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató . Minden, amiről összegyűjtöttünk II. Erzsébet felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató is áttekinthetően, olvashatóan, a felhasználói élményt megkönnyítő struktúrában, letisztult és hatékony dizájnnal, a betöltési sebességet előtérbe helyezve kellett bemutatni. Bízunk benne, hogy ezt elértük, bár mindig azon dolgozunk, hogy apróbb fejlesztéseket tegyünk. Ha megtaláltad, amiben hasznosnak találtad II. Erzsébet felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató és jól érezte magát, nagyon boldogok leszünk, ha visszatér scientiaen.com amikor csak akarja és kell.

Elizabeth II
A Nemzetközösség vezetője
Erzsébet jobbra néz egy félalakos portréfotón
Hivatalos portré, 1959
Az Egyesült Királyság királynője
és egyéb Nemzetközösségi birodalmak
Uralkodik6. február 1952. 8. szeptember 2022.
Koronázás2 június 1953
ElőzőGeorge VI
UtódIII. Károly
SzületettErzsébet yorki hercegnő
(1926-04-21)21. április 1926.
Mayfair, London, Anglia
Meghalt8. szeptember 2022.(2022-09-08) (96 évesen)
Balmoral kastély, Aberdeenshire, Skócia
Temetés19. szeptember 2022.
VI. György király emlékkápolna, Szent György-kápolna, windsori kastély
Házastárs
.
.
(m. 1947; meghalt 2021).
Kiadás
Részlet
nevek
Elizabeth Alexandra Mary
HázWindsor
ApaGeorge VI
AnyaElizabeth Bowes-Lyon
VallásProtestáns
aláírásErzsébet aláírása fekete tintával

Erzsébet II (Elizabeth Alexandra Mary; 21. április 1926. – 8. szeptember 2022.) Az Egyesült Királyság királynője és egyéb Nemzetközösségi birodalmak 6. február 1952-tól ig a halála 2022-ben. Ő volt regnant királynő of 32 szuverén állam életében, és haláláig 15 birodalom uralkodója maradt. Több mint 70 éves uralkodása a a leghosszabb brit uralkodó közül és a a történelem leghosszabb igazolt uralma női államfők közül.

Erzsébet ben született Mayfair, Londonban, York hercegének és hercegnőjének első gyermekeként (később György király VI és a Erzsébet királynő A királynő anya). Apja 1936-ban lépett a trónra a lemondás a testvérétől Edward VIII, így a tíz éves Erzsébet hercegnő a örökös feltételezett. Otthoni magánoktatásban részesült, és a második világháború idején kezdett közfeladatokat vállalni, a honvédségben szolgált Kiegészítő területi szolgálat. 1947 novemberében ő házas Philip Mountbatten, egy korábbi Görögország és Dánia hercege, és házasságuk 73 évig tartott, amíg halálát 2021-ban. Négy gyermekük született: Károly, Anne, Andrewés Edward.

Amikor az apja meghalt 1952 februárjában az akkor 25 éves Erzsébet hét független nemzetközösségi ország királynője lett: az Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland, Dél-Afrika, Pakisztánés Ceylon (ma Sri Lanka néven ismert), valamint a Nemzetközösség feje. Erzsébet uralkodott a alkotmányos uralkodó jelentős politikai változásokon keresztül, mint pl a bajok Észak-Írországban, decentralizáció az Egyesült Királyságban, a Afrika dekolonizálása, És a Az Egyesült Királyság csatlakozása az Európai Közösségekhez és a kilépés az Európai Unióból. Birodalmainak száma idővel változott, ahogy a területek elnyerték a függetlenséget és néhány birodalmat köztársaságokká váltak. Erzsébet királynőként szolgált több mint 170 miniszterelnök az ő birodalmain át. Számos történelmi látogatása és találkozója is volt állami látogatások Kínába 1986-ban, Oroszországba A 1994 és az Ír Köztársaságba 2011-ben, és öttel találkozott Pápák.

Jelentős események is benne vannak Erzsébet koronázása 1953-ban és az ő ünnepségein Ezüst, Aranysárga, gyémántés Platina jubileumok 1977-ben, 2002-ben, 2012-ben és 2022-ben. Bár időnként szembesült köztársasági a családjával kapcsolatos érzelmek és médiakritika – különösen a gyermekházasságok felbomlása után annus horribilis A 1992 és A halál 1997-ben volt menye Diana– a monarchia támogatottsága az Egyesült Királyságban folyamatosan magas maradt élete során, akárcsak személyes népszerűsége. Erzsébet 96 éves korában hunyt el Balmoral kastély2022 szeptemberében, Aberdeenshire államban, utódja legidősebb fia, Charles III.

Korai élet

Erzsébet 21. április 1926-én született első gyermekeként Albert herceg, York hercege (később VI. György király) és felesége, Erzsébet, York hercegnője (később Erzsébet királynő, az anyakirálynő). Apja volt a második fia V. György király és a Queen Mary, édesanyja pedig a skót arisztokrata legfiatalabb lánya volt Claude Bowes-Lyon, Strathmore és Kinghorne 14. grófja. 02:40-kor szállították ki (GMT) by Császármetszés anyai nagyapja londoni otthonában, 17 Bruton utca in Mayfair. A anglikán York érseke, Cosmo Gordon Lang, megkereszteltek a magánkápolnában Buckingham Palace május 29-én, és Erzsébetnek nevezték el anyja után; Alexandra után apai dédnagyanyja, kinek volt hat hónappal korábban meghalt; és Mary az apai nagyanyja után. Szűk családja "Lilibet"-nek hívta. az alapján, ahogy eleinte nevezte magát. Nagyapja V. György dédelgette, akit szeretettel "Anglia nagypapának" nevezett. A népszerű sajtó és a későbbi életrajzírók 1929-ben, súlyos betegsége alatt tett rendszeres látogatásairól számoltak be, hogy felemelték a lelket és segítették felépülését.

Erzsébet egyetlen testvére, Margaret hercegnő, 1930-ban született. A két hercegnő otthon tanult édesanyjuk és a családjuk felügyelete alatt. nevelőnő, Marion Crawford. Az órák a történelemre, a nyelvre, az irodalomra és a zenére koncentráltak. Crawford életrajzot adott ki Elizabeth és Margaret gyermekkoráról címmel A kis hercegnők 1950-ben, a legnagyobb megdöbbenésére királyi család. A könyv leírja Erzsébet lovak és kutyák iránti szeretetét, rendezettségét és felelősségteljes hozzáállását. Mások is megismételték ezeket a megfigyeléseket: Winston Churchill Erzsébetet kétéves korában úgy jellemezte, hogy "egy karakter. Lenyűgöző a tekintélye és a reflexiója egy csecsemőben". Az ő unokatestvére Margaret Rhodes "vidám kislánynak, de alapvetően értelmes és jól viselkedett" jellemezte. Erzsébet korai életét elsősorban Yorkék 145 éves rezidenciájában töltötte Piccadilly (az övék városi ház Londonban) és Királyi páholy Windsorban.

Feltételezett örökös

Erzsébet, mint egy elgondolkodó megjelenésű, göndör, világos hajú kisgyermek
A terjed of Time, Április 1929
Erzsébet rózsás arcú, kék szemű, szőke hajú fiatal lányként
Portré készítette Philip de László, 1933

Erzsébet nagyapja uralkodása alatt a harmadik helyen végzett a brit trón utódlási vonala, a nagybátyja mögött Edward és az apja. Bár születése felkeltette a közvélemény érdeklődését, nem várták tőle, hogy királynő legyen, mivel Edward még fiatal volt, és valószínűleg megnősül, és saját gyermekei lesznek, akik megelőzik Erzsébetet az utódlás során. Amikor a nagyapja meghalt 1936-ban nagybátyja VIII. Edward lett, apja után a második lett a trónöröklési sorban. Még abban az évben, Edward lemondott a trónról, miután házasságot javasolt egy elvált társasági nővel Wallis Simpson provokálta a alkotmányos válság. Következésképpen Erzsébet apja lett a király, aki a uralkodói név György VI. Mivel Erzsébetnek nem voltak testvérei, ő lett örökös feltételezett. Ha a szüleinek később fia született volna, az lett volna trónörökös felette pedig az utódlási sorban, amelyet a hím-preferencia ősszülő akkoriban volt érvényben.

Erzsébet magánoktatásban részesült alkotmánytörténet ból ből Henry Marten, helyettes prépost of Eton Főiskola, és egy sor anyanyelvű nevelőnőtől tanult meg franciául. A Lány útmutatók cég, a 1. Buckingham Palota Társaság, kifejezetten azért alakult, hogy a vele egyidős lányokkal tudjon szocializálódni. Később beíratták a tengeri őr.

1939-ben Erzsébet szülei turnézott Kanadában és az Egyesült Államokban. Mint 1927-ben, amikor megvoltak turnézott Ausztráliában és a Új-ZélandErzsébet Nagy-Britanniában maradt, mivel apja túl fiatalnak tartotta a nyilvános túrákhoz. „Sírósnak tűnt”, amikor szülei elmentek. Rendszeresen leveleztek, és ő és szülei tették az első királyi transzatlanti telefon május 18-án hívják.

Második világháború

In Kiegészítő területi szolgálat egyenruha, 1945. április

Szeptemberben 1939, Nagy-Britannia belépett a második világháborúba. Lord Hailsham azt javasolta, hogy Erzsébet és Margit hercegnők legyenek evakuált Kanadába, hogy elkerülje a gyakori légi bombázások London által a Légierő. Ezt anyjuk elutasította, és kijelentette: "A gyerekek nem mennek el nélkülem. Nem megyek el a király nélkül. És a király soha nem fog elmenni." A hercegnők itt maradtak Balmoral kastély, Skóciában, 1939 karácsonyáig, amikor is ide költöztek Sandringham ház, Norfolk. 1940 februárjától májusig a windsori királyi páholyban éltek, amíg ide nem költöztek Windsori vár, ahol a következő öt év nagy részében éltek. Windsorban a hercegnők rendeztek pantomimes karácsonykor a Queen's Wool Fund segélyére, amely megvásárolta fonál katonai ruhákba kötni. A 1940 éves Erzsébet 14-ben adta meg első rádióadását BBC's Gyermekóra, a városokból evakuált gyerekekhez szól. Kijelentette: "Minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy segítsünk vitéz tengerészeinknek, katonáinknak és repülőinknek, és igyekszünk magunkat viselni a háború veszélyéből és szomorúságából. Tudjuk, hogy mindannyian , hogy a végén minden rendben lesz."

Erzsébet 1943-ban vállalta első nyilvános fellépését, amikor meglátogatta Gránátos Gárda, amelybe őt nevezték ki ezredes az előző évben. Tizennyolcadik születésnapjához közeledve a parlament megváltoztatta a törvényt, hogy az öt közül egyként léphessen fel államtanácsosok apja cselekvőképtelensége vagy külföldön való távolléte esetén, például 1944 júliusában Olaszországban. 1945 februárjában tiszteletbeli kinevezést kapott második alispán a Kisegítő Területi Szolgálatban a szolgáltatási szám 230873. Sofőrként és szerelőként tanult és dolgozott, és tiszteletbeli junior parancsnoki rangot kapott (női megfelelője kapitány akkoriban) öt hónappal később.

Elizabeth (bal szélső) a Buckingham-palota erkélyén családjával és Winston Churchill-lel, 8. május 1945.

A háború végén Európában, a Győzelem az európai napon, Elizabeth és Margaret inkognitóban elvegyültek az ünneplő tömeggel London utcáin. Erzsébet később ezt mondta egy ritka interjúban: "Megkérdeztük a szüleimet, hogy kimehetnénk-e megnézni magunkat. Emlékszem, rettegtünk attól, hogy felismerjenek... Emlékszem ismeretlen emberek soraira, akik összefonták egymás kezét és lefelé sétáltak. Whitehall, mindannyian végigsöpörtünk a boldogság és a megkönnyebbülés dagályán."

A háború alatt tervek születtek az elfojtásra walesi nacionalizmus azáltal, hogy Elizabethet szorosabban kapcsolja Waleshez. Javaslatok, mint például a rendőrtiszt kinevezése Caernarfon vár vagy patrónusa Urdd Gobaith Cymru (a walesi Ifjúsági Liga) több okból is elhagyták, köztük attól való félelemtől, hogy Erzsébetet kapcsolatba hozzák lelkiismeretes ellenfelek az Urddban abban az időben, amikor Nagy-Britannia háborúban állt. Walesi politikusok azt javasolták, hogy készítsék el walesi hercegnő 18. születésnapján. Házititkár Herbert Morrison támogatta az ötletet, de a király elutasította, mert úgy érezte, hogy ez a cím kizárólag a feleségét illeti meg Prince of Wales és a walesi herceg mindig is az örökös volt. 1946-ban beiktatták a bárdok Gorseddje a Walesi Nemzeti Eisteddfod.

Elizabeth 1947-ben indult első tengerentúli körútjára, és elkísérte szüleit Dél-Afrikán keresztül. A túra során be adás hoz Brit Nemzetközösség 21. születésnapján a következő fogadalmat tette: "Mindenki előtt kijelentem, hogy egész életemet, legyen az hosszú vagy rövid, az Ön szolgálatának és a mi nagy császári családunk szolgálatának szentelem, amelyhez mindannyian tartozunk." A sokszor idézett beszédet írta Dermot Morrah, újságírója The Times.

Házasság

Erzsébet megismerkedett leendő férjével, Fülöp görög és dán herceg, 1934-ben és ismét 1937-ban. Ők voltak másodunokatestvérek egyszer eltávolították keresztül IX. keresztény dán király és a harmadik unokatestvéreken keresztül Victoria királynő. Harmadszori találkozás után a Királyi Tengerészeti Főiskola in Dartmouth 1939 júliusában Elizabeth – bár csak 13 éves volt – azt mondta, beleszeretett a 18 éves Philipbe, és elkezdtek levelet váltani. 21 éves volt, amikor 9. július 1947-én hivatalosan bejelentették eljegyzésüket.

Az eljegyzés némi vitát váltott ki. Fülöpnek nem volt pénzügyi helyzete, külföldön született (bár a brit alany akik a Royal Navy világháború alatt), és nővérei voltak, akik német nemesekhez mentek feleségül náci maradt. Marion Crawford ezt írta: "A király néhány tanácsadója nem tartotta őt elég jónak a számára. Ő egy herceg volt otthona és királysága nélkül. Egyes lapok hosszú és hangos dallamokat játszottak Fülöp külföldi származású húrján." Későbbi életrajzok arról számoltak be, hogy Erzsébet anyja kezdetben fenntartásokkal fogadta az uniót, és Philipet úgy ugratta, hogy "a hun". Későbbi életében azonban elmondta az életrajzírónak Tim Heald hogy Philip „angol úriember” volt.

A Buckingham-palotában Philipgel az esküvőjük után, 1947

A házasság előtt Fülöp lemondott görög és dán címeiről, amelyekről hivatalosan áttért görög ortodoxia nak nek Anglicanism, és átvette a stílust Philip Mountbatten hadnagy, figyelembe anyja brit családjának vezetékneve. Nem sokkal az esküvő előtt létrehozták Edinburgh-i herceg és megadta a stílust Királyi fensége. Erzsébet és Philip 20. november 1947-án házasodtak össze Westminster Abbey. 2,500 esküvői ajándékot kaptak a világ minden tájáról. Elizabeth szükséges adag kuponok hogy megvásárolja az anyagot a ruháját (amit tervezett Norman Hartnell), mert Nagy-Britannia még nem épült fel teljesen a háború pusztításaiból. A háború utáni Nagy-Britanniában nem volt elfogadható, hogy Philip német kapcsolatait, köztük három túlélő nővérét is meghívják az esküvőre. Windsor hercegét, korábban VIII. Edward királyt sem hívták meg.

Erzsébet megszülte első gyermekét, Károly, 1948 novemberében. Egy hónappal korábban a király kiadta levelek szabadalom megengedte gyermekeinek, hogy a királyi herceg vagy hercegnő stílusát és címét használják, ami egyébként nem lett volna jogosult, mivel apjuk már nem volt királyi herceg. Második gyerek, Anne hercegnő1950 augusztusában született.

Esküvőjüket követően a pár bérelt Windlesham Moor, a windsori kastély közelében, 1949 júliusáig, amikor letelepedtek a Clarence Ház Londonban. Edinburgh hercege 1949 és 1951 között különböző időpontokban a briteknél állomásozott. Máltai koronagyarmat mint a Királyi Haditengerészet szolgáló tisztje. Ő és Elizabeth időszakosan több hónapig Máltán éltek Hamlet of Gwardamanġa, nál nél Guardamangia villa, Fülöp nagybátyjának bérelt otthona Lord Mountbatten. Két gyermekük Nagy-Britanniában maradt.

Uralkodik

Csatlakozás és koronázás

Koronázási portré készítette Cecil Beaton, 1953

Mivel VI. György egészségi állapota 1951-ben megromlott, Erzsébet gyakran kiállt mellette nyilvános eseményeken. Amikor Kanadába látogatott és Harry S. Truman 1951 októberében Washingtonban, a magántitkára Martin Charteris csatlakozási nyilatkozat-tervezetet vitt magával arra az esetre, ha a király utazása közben meghalna. 1952 elején Elizabeth és Philip ausztráliai és új-zélandi körútra indult a brit gyarmaton keresztül. Kenya. Február 6-án tértek vissza kenyai otthonukba, Sagana Lodge-en töltött éjszaka után Treetops Hotel, amikor híre érkezett A halál Erzsébet apjáról. Philip közölte a hírt az új királynővel. Úgy döntött, hogy megtartja uralkodói neveként Erzsébetet, és ezért II. Erzsébetnek hívták. Ez a szám sértett néhány skótot, mivel ő volt az első Erzsébet, aki Skóciában uralkodott. Ő volt királynővé kiáltották ki egész birodalmában, és a királyi párt sietve visszatért az Egyesült Királyságba. Elizabeth és Philip a Buckingham-palotába költözött.

Erzsébet csatlakozásával lehetségesnek tűnt, hogy a királyi ház a férje nevét veszi fel, összhangban a korabeli férjes nők szokásával. Lord Mountbatten szorgalmazta Mountbatten háza, és Philip javasolta Edinburgh-ház, hercegi címe után. A brit miniszterelnök, Winston Churchill és Erzsébet nagymamája, Mária királynő támogatta a Windsor-ház. Erzsébet 9. április 1952-én nyilatkozatot adott ki, hogy a királyi ház továbbra is megmarad Windsor. Philip panaszkodott: "Én vagyok az egyetlen ember az országban, akinek nem szabad a nevét adni a saját gyermekeinek." 1960-ban a vezetéknév Mountbatten-Windsor Fülöp és Erzsébet férfiági leszármazottai számára fogadták el, akik nem viselnek királyi címet.

A koronázási előkészületek közepette Margit hercegnő közölte húgával, hogy férjhez akar menni Peter Townsend, elvált, 16 évvel idősebb Margaret, előző házasságából két fia van. Erzsébet arra kérte őket, hogy várjanak egy évet; az ő szavaival élve magán titkár, "a királynő természetesen rokonszenves volt a hercegnővel, de azt hiszem, úgy gondolta – remélte –, ha idővel az ügy elhalványul." A magas rangú politikusok ellene voltak a meccsnek és a Church of England nem engedélyezte újraházasodás válás után. Ha Margaret leszerződött volna a Civil házasság, elvárható lett volna, hogy lemondjon róla öröklési jog. Margaret úgy döntött, hogy feladja Townsenddel kapcsolatos terveit. 1960-ban férjhez ment Antony Armstrong-Jones, aki létrejött Snowdon grófja a következő év. 1978-ban elváltak. Nem ment újra férjhez.

Annak ellenére Mária királyné halála 24. március 1953-én a koronázás a tervek szerint június 2-án zajlott, ahogy Mary kérte. A Westminster Abbey-i koronázási ceremóniát először közvetítették a televízióban, kivéve a kenet és a közösség. Erzsébet utasítására a koronázási ruháját hímzett volt a virágos emblémák Nemzetközösség országainak.

A Nemzetközösség folyamatos fejlődése

Erzsébet birodalma (világos vörös és rózsaszín) és területeik ill protektorátusok (sötétvörös) uralkodásának kezdetén, 1952-ben

Erzsébet születésétől kezdve a brit Birodalom folytatta átalakulását a Nemzetközösség. 1952-es csatlakozásakor már kialakult több független állam élén betöltött szerepe. 1953-ban Elizabeth és férje hét hónapos világkörüli túrára indultak, 13 országba látogattak el, és több mint 40,000 64,000 mérföldet (XNUMX XNUMX km) tettek meg szárazföldön, tengeren és légi úton. Ő lett az első uralkodó Ausztrália uralkodója és a Új-Zéland hogy meglátogassa azokat a nemzeteket. A turné alatt hatalmas volt a tömeg; becslések szerint Ausztrália lakosságának háromnegyede látta őt. Uralkodása során Erzsébet több százat készített állami látogatások más országokba és túrák a Nemzetközösségben; ő volt a legtöbbet utazott államfő.

1956-ban a brit és a francia miniszterelnök Sir Anthony Eden és a Guy Mollet, Franciaországnak a Nemzetközösséghez való csatlakozásának lehetőségét tárgyalta. A javaslatot soha nem fogadták el, és a következő évben Franciaország aláírta A Római Szerződés, amely megállapította a Európai Gazdasági Közösség, az előfutára a Európai Unió. 1956 novemberében Nagy-Britannia és Franciaország megszállta Egyiptomot egy végül sikertelen kísérletben elfogni a Suez-csatorna. Lord Mountbatten azt mondta, hogy Elizabeth ellenezte az inváziót, bár Eden tagadta. Eden két hónappal később lemondott.

Erzsébet tiarában és estélyi ruhában álló formális csoportja tizenegy estélyi vagy népviseletes politikussal
Nemzetközösségi vezetőkkel az 1960-as években Nemzetközösségi Konferencia

Az irányító Konzervatív Párt nem rendelkezett formális mechanizmussal a vezető kiválasztására, vagyis Erzsébetre volt bízva, hogy kit választ kormányalakítási bizottság Eden lemondását követően. Eden javasolta, hogy konzultáljon Lord Salisbury, a tanácselnök urat. Lord Salisbury és Lord Kilmuir, a főkancellár, konzultált a brit kabinet, Churchill és a backbench elnöke 1922-es bizottság, aminek eredményeként Elizabeth kinevezte az általuk javasolt jelöltet: Harold Macmillan.

A szuezi válság és Eden utódjának megválasztása vezetett 1957-ben Erzsébet első jelentős személyes bírálatához. Egy magazinban, amelynek tulajdonosa és szerkesztette, Lord Altrincham azzal vádolta, hogy "eltávolodott". Altrinchamot közszereplők elítélték, a közvélemény egyik tagja pedig megdöbbent a megjegyzéseitől. Hat évvel később, 1963-ban Macmillan lemondott, és azt tanácsolta Elizabethnek, hogy nevezzen ki Alec Douglas-Home miniszterelnökként tanácsait követte. Erzsébetet ismét kritika érte, mert kevés miniszter vagy egyetlen miniszter tanácsára nevezte ki a miniszterelnököt. 1965-ben a konzervatívok formális mechanizmust fogadtak el a vezető megválasztására, így mentesítették a királynőt a szerepvállalás alól.

Fülöp trónján ül Kanadai parlament, 1957

1957-ben Elizabeth állami látogatást tett az Egyesült Államokban, ahol beszédet mondott ENSZ Közgyűlése a Nemzetközösség nevében. Ugyanezen a túrán megnyitotta a 23. kanadai parlament, lett az első Kanada uralkodója parlamenti ülést nyitni. Két évvel később, kizárólag Kanada királynőjeként, újra ellátogatott az Egyesült Államokba, és turnézott Kanadában. 1961-ben turnézott Cipruson, Indiában, Pakisztánban, Nepálés Irán. Ugyanebben az évben Ghánában tett látogatása során elhárította a biztonsága miatti félelmeit, jóllehet vendéglátója, elnök Kwame Nkrumah, aki leváltotta az államfői posztot, bérgyilkosok célpontja volt. Harold Macmillan ezt írta: "A királynő teljesen eltökélt volt mindvégig... Türelmetlen a hozzáállása miatt, hogy... filmsztárként kezelje... Valóban"az ember szíve és gyomra"... Szereti a kötelességét, és királynő akar lenni." Mielőtt körbejárja egyes részeit Quebec 1964-ben a sajtó beszámolt a szélsőségesekről Quebec szeparatista mozgalom Erzsébet meggyilkolását tervezték. Nem történt kísérlet, de lázadás tört ki, amíg bent volt Montreal; Erzsébet „nyugalma és bátorsága az erőszakkal szemben” felfigyeltek.

Erzsébet 1960 februárjában adott életet harmadik gyermekének, András hercegnek, amely 1857 óta az uralkodó brit uralkodó első születése volt. Negyedik gyermeke, Edward herceg 1964 márciusában született.

Az 21 október 1966-on a Aberfan katasztrófa Walesben 116 gyermek és 28 felnőtt halt meg, amikor a szénbánya elrontani tipp összeesett, elnyelte Pantglas Junior Iskola és a környező házak a faluban. A királynőt kritizálták, amiért nyolc napot várt, mielőtt elhatározta, hogy felkeresi a falut, és késlekedése a helyszín meglátogatásával hiba volt, amit később megbánt.

A dekolonizáció felgyorsítása

In Queensland, Ausztrália, 1970
Val vel Tito elnök of Jugoszlávia Belgrádban, 1972

Az 1960-as és 1970-es években felgyorsult a Afrika dekolonizálása és a Karib-térség. Több mint 20 ország nyerte el függetlenségét Nagy-Britanniától a tervezett önkormányzati átállás részeként. 1965-ben azonban a rhodesiai miniszterelnök Ian Smithfelé mozdul, szemben többségi szabály, egyoldalúan kikiáltotta függetlenségét miközben "hűségét és odaadását" fejezte ki Erzsébet iránt, és kijelentette, hogy "Rodézia királynője". Bár Erzsébet hivatalosan elbocsátotta, és a nemzetközi közösség szankciókat alkalmazott Rodézia ellen, rezsimje több mint egy évtizedig fennmaradt. Mivel Nagy-Britannia kapcsolatai meggyengültek korábbi birodalmával, a brit kormány belépést kért a birodalomba Európai Közösség, cél ez 1973-ben érte el.

Elizabeth turnézott Jugoszlávia 1972 októberében az első brit uralkodóként meglátogatta a kommunista ország. A repülőtéren az elnök fogadta Josip Broz Tito, és több ezres tömeg fogadta Belgrád.

1974 februárjában a brit miniszterelnök Edward Heath, azt tanácsolta Elizabethnek, hogy telefonáljon általános választás körútja közepén ausztronéz Pacific Rim, és vissza kell repülnie Nagy-Britanniába. A választás eredményeként a lógott a parlament; Heath konzervatívjai nem a legnagyobb párt, de hivatalban maradhatnának, ha koalíciót kötnének Liberálisok. Amikor a koalíció létrehozásáról szóló megbeszélések meghiúsultak, Heath lemondott, és Elizabeth megkérdezte a Az ellenzék vezére, Munkaügyi's Harold Wilson, kormányt alakítani.

Egy évvel később, a csúcspontján 1975 Ausztrál alkotmányos válság, az ausztrál miniszterelnök, Gough Whitlam, főkormányzó felmentette posztjáról Sir John Kerr, miután az ellenzék által irányított Szenátus elutasította Whitlam költségvetési javaslatait. Mivel Whitlam többségben volt a Képviselőház, Hangszóró Gordon Scholes fellebbezett Elizabethhez, hogy vonja vissza Kerr döntését. Visszautasította, mondván, hogy nem avatkozik bele a kormány által fenntartott döntésekbe Ausztrália alkotmánya a főkormányzó számára. A válság táplálta Ausztrál republikanizmus.

Ezüst Jubileum

A G7-államok vezetői, a királyi család tagjai és Elizabeth (középen), London, 1977

Erzsébet 1977-ben megjelölte a Ezüst Jubileum csatlakozásáról. Partik és események zajlottak szerte a Nemzetközösségben, sok egybeeséssel kapcsolódó országos és nemzetközösségi turnéi. Az ünnepségek ismét megerősítették Erzsébet népszerűségét, annak ellenére, hogy a sajtó gyakorlatilag egybeesett Margaret hercegnő férjétől, Lord Snowdontól való elválásáról. 1978-ban Elizabeth állami látogatást tett az Egyesült Királyságban Romániakommunista vezetője, Nicolae Ceaușescu, és a felesége, Elena, bár magánéletében azt hitte, "vér van a kezükön". A következő év két csapást hozott: az egyik a leleplezés volt Anthony Blunt, korábbi A királynő képeinek felmérője, mint kommunista kém; a másik a sógora, Lord Mountbatten meggyilkolása volt Ideiglenes Ír Köztársasági Hadsereg.

Szerint Idősebb Paul Martin, az 1970-es évek végére Elizabeth aggódott a korona "kevés értelme volt" Pierre Trudeau, a kanadai miniszterelnök. Tony Benn mondta Elizabeth Trudeau-t "meglehetősen kiábrándítónak" találta. Trudeau állítólag republikanizmus úgy tűnt, megerősítette a bohóckodása, mint például a korlátok lecsúsztatása a Buckingham-palotánál, piruettezés Elizabeth háta mögött 1977-ben, és különféle Kanadai királyi szimbólumok hivatali ideje alatt. 1980-ban kanadai politikusok Londonba küldték, hogy megvitassák a hazafiasítás az Kanadai alkotmány Erzsébet "jobban tájékozottnak találta... mint bármelyik brit politikus vagy bürokrata". Különösen a Bill C-60 kudarca után érdekelte, ami befolyásolta volna államfői szerepét.

Sajtóvizsgálat és Thatcher-premier

Erzsébet piros egyenruhában, fekete lovon
Burmai lovaglás az 1986-os Trooping the Color ünnepségen

A 1981 Trooping a szín ceremónia, hat héttel a Károly herceg és Lady Diana Spencer esküvője, hat lövést adtak le közelről Elizabethre, miközben lelovagolt The Mall, London, a lován, burmai. A rendőrség később kiderült, hogy a lövések üresek voltak. A 17 éves támadó Marcus Sarjeant, öt év börtönbüntetésre ítélték, és három után szabadult. Erzsébet higgadtságát és a lovaglás irányításának ügyességét széles körben dicsérték. Abban az októberben Erzsébetet újabb támadás érte, miközben látogatást tett Dunedin, Új Zéland. Christopher John Lewis, aki 17 éves volt, lövést adott le a .22-es puska egy felvonulásra néző, de elmaradt épület ötödik emeletéről. Lewist letartóztatták, de ahelyett, hogy vádat emeltek volna ellene gyilkossági kísérlet or árulás lőfegyver jogellenes birtoklása és kilövéséért három év börtönbüntetésre ítélték. Két évvel a büntetése után megpróbált megszökni a pszichiátriai kórház azzal a szándékkal, hogy meggyilkolja Charlest, aki együtt járt az országba Diana és a fiuk William herceg.

Elizabeth és Ronald Reagan fekete lovakon. Csupasz fejjel; ő fejkendőben; tweedben, jodhpurban és lovaglócsizmában egyaránt.
Lovaglás Windsorban Reagan elnökkel, 1982. június

1982 áprilisa és szeptembere között Erzsébet fia, Andrew herceg a brit erőknél szolgált Falklandi háború, ami miatt állítólag szorongást érzett és büszkeség. Július 9-én arra ébredt a Buckingham-palota hálószobájában, hogy egy betolakodót talált. Michael Fagan, vele a szobában. Súlyos biztonsági okokból a segítség csak két hívás után érkezett meg a palota rendőrségi kapcsolótáblájához. Az amerikai elnök fogadása után Ronald Reagan a windsori kastélyban 1982-ben, és meglátogatta kaliforniai tanyája 1983-ban Elizabeth feldühödött, amikor kormánya elrendelte a Grenada inváziója, az egyik karibi birodalmában, anélkül, hogy tájékoztatta volna.

A médiában a királyi család véleménye és magánélete iránti intenzív érdeklődés az 1980-as években szenzációs történetek sorozatához vezetett a sajtóban, amelynek úttörője A Sun bulvárlap. As Kelvin MacKenzie, a A Sun, azt mondta stábjának: "Adjon nekem egy vasárnapot hétfőre, hogy megtapasztaljam a királyiakat. Ne aggódjon, ha ez nem igaz – mindaddig, amíg nem lesz túl nagy felhajtás utána." Újságszerkesztő Donald Trelford írta Az Observer 21. szeptember 1986.: "A királyi szappanopera mára olyan nagy közérdeklődésre számot tartó, hogy a tények és a fikció közötti határt szem elől tévesztették... nem csak arról van szó, hogy egyes lapok nem ellenőrzik tényeiket, vagy nem fogadják el a cáfolatokat : nem érdekli őket, hogy a történetek igazak-e vagy sem." Beszámoltak róla, leginkább ben A Sunday Times 20. július 1986-án, hogy Elizabeth aggódik amiatt Margaret Thatcher's gazdaságpolitika elősegítette a társadalmi megosztottságot, és riasztotta a magas munkanélküliség, zavargások sorozata, az erőszak bányászsztrájk, és Thatcher megtagadta a szankciók alkalmazását a faji megkülönböztetés rezsim Dél-Afrikában. A pletykák forrásai között szerepelt a királyi segéd Michael shea és a Nemzetközösség főtitkára Shridath Ramphal, de Shea azt állította, hogy a megjegyzéseit elfogadták szövegösszefüggésen kívüli és spekulációval díszítették. Thatcher állítólag azt mondta, hogy Elizabeth rá fog szavazni Szociáldemokrata Párt– Thatcher politikai ellenfelei. Thatcher életrajzírója, John Campbell, azt állította, hogy "a jelentés újságírói huncutkodás volt". A köztük lévő viszályokról szóló jelentések eltúlzottak, Erzsébet pedig két kitüntetésben részesítette személyes ajándékát – a tagságot a Érdemrend és a Harisnyakötő rend– Thatchernek, miután leváltotta a miniszterelnöki posztot John Major. Brian Mulroney1984 és 1993 között kanadai miniszterelnök azt mondta, hogy Elizabeth a "színfalak mögötti erő" volt az apartheid felszámolásában.

Philip-el és négy legidősebb unokájukkal, 1987

1986-ban Erzsébet hatnapos állami látogatást tett a Kínai Népköztársaságban, és ő lett az első brit uralkodó, aki ellátogatott az országba. A túra tartalmazta a Tiltott Város, a Kínai Nagy Fal, És a Terrakotta harcosok. Egy állami bankett, viccelődött Elizabeth azzal kapcsolatban, hogy az első kínai brit követet a tengeren vesztették I. Erzsébet királynélevele a Wanli császár, és megjegyezte: "szerencsére a postai szolgáltatások javultak 1602 óta". Erzsébet látogatása egyben mindkét ország elfogadását jelentette, hogy átruháznák Hongkong feletti szuverenitást 1997-ben az Egyesült Királyságból Kínába.

Az 1980-as évek végére Elizabeth a szatíra célpontjává vált. A királyi család fiatalabb tagjainak bevonása a jótékonysági játékbemutatóba Ez egy Royal Knockout 1987-ben nevetségessé vált. Kanadában Elizabeth nyilvánosan támogatta a politikai megosztottságot alkotmánymódosítások, ami kritikát váltott ki a javasolt változtatások ellenzőitől, köztük Pierre Trudeau-tól. Ugyanebben az évben a megválasztott fidzsi kormányt leváltották katonai puccs. Mint Fidzsi-szigetek uralkodójaErzsébet támogatta a főkormányzó próbálkozásait Ratu Sir Penaia Ganilau hogy érvényesítse a végrehajtó hatalmat és tárgyaljon a rendezésről. Puccsvezér Sitiveni Rabuka leváltotta Ganilaut és köztársasággá nyilvánította a Fidzsit.

Viharos 1990-es évek és annus horribilis

A koalíciós győzelem nyomán a öbölháború, Erzsébet lett az első brit uralkodó, aki megszólította a közös találkozó az Egyesült Államok kongresszusa május 1991.

Erzsébet hivatalos ruhában szemüveget tart a szájához, elgondolkodva
Philipgel Németországban, 1992. október

24. november 1992-én a Rubin jubileum trónra lépésekor Erzsébet 1992-t neki nevezte annus horribilis (latin kifejezés, jelentése: „borzalmas év”). Republikánus érzés Nagy-Britanniában Erzsébet magánvagyonára vonatkozó sajtóbecslések miatt emelkedett – aminek a palota ellentmond– és a családja közötti viszonyokról és feszült házasságokról szóló jelentések. Márciusban elvált feleségétől második fia, András herceg. Sáraés Mauritius eltávolította Elizabeth as államfő; lánya, Anne hercegnő elvált a kapitánytól Mark Phillips áprilisban; dühös tüntetők be Drezda tojásokkal dobta meg Erzsébet németországi állami látogatása során októberben; és a nagy tűz ütött ki a windsori kastélyban, az egyik hivatalos rezidenciák, novemberben. A monarchiát fokozott kritika és közfigyelem érte. Erzsébet egy szokatlanul személyes beszédében azt mondta, hogy minden intézménynek számítania kell kritikára, de azt javasolta, hogy ez "egy kis humorral, szelídséggel és megértéssel" történjen. Két nappal később John Major bejelentette az előző évben kidolgozott királyi pénzügy reformjának terveit, beleértve Erzsébet fizetését is. jövedelemadó 1993-tól, és a csökkentése a civil lista. Decemberben Károly herceg és felesége, Diana hivatalosan is elváltak. Az év végén Elizabeth beperelte A Sun újság szerzői jogainak megsértése miatt, amikor közzétette a szövegét éves karácsonyi üzenet két nappal az adás előtt. Az újság kénytelen volt megfizetni az ügyvédi költségeket, és 200,000 XNUMX fontot adományozott jótékony célra. Erzsébet ügyvédei sikeresen felléptek ellene A Sun öt évvel korábban szerzői jogok megsértése miatt, miután közzétett egy fényképet menyéről, York hercegnőjéről és unokájáról Beatrice hercegnő.

1994 januárjában Elizabeth megtörte a scaphoid csont a bal csuklójában, amikor a ló, amelyen Sandringhamben lovagolt, megbotlott és elesett. 1994 októberében ő lett az első brit uralkodó, aki megvetette lábát orosz földre. 1995 októberében Elizabethet becsapták a álhívás a montreali rádiós műsorvezető Pierre Brassard kanadai miniszterelnöknek kiadva Jean Chrétien. Elizabeth, aki azt hitte, hogy Chrétiennel beszél, azt mondta, támogatja a kanadai egységet, és megpróbálja befolyásolni Quebec népszavazása a Kanadától való elszakadási javaslatokról.

A következő évben tovább folytatódtak a nyilvános leleplezések Charles és Diana házasságának helyzetéről. Férjével és Major Jánossal egyeztetve, valamint a Canterbury érsek (George Carey) és a magántitkára (Robert Fellowes), Elizabeth 1995. december végén írt Charlesnak és Dianának, és azt javasolta, hogy válás javasolt.

1997 augusztusában, egy évvel a válás után Diana megölték egy párizsi autóbalesetben. Erzsébet tágabb családjával nyaralt Balmoralban. Diana két fia, Vilmos herceg és Harry, templomba akart járni, ezért Erzsébet és Fülöp elvitték őket aznap reggel. Ezt követően a királyi pár öt napon keresztül megóvta unokáit az intenzív sajtóérdeklődéstől azzal, hogy Balmoralban tartotta őket, ahol négyszemközt gyászolhattak. de a királyi család csendje és elzárkózása, valamint a zászló lobogtatásának kudarca félárboc a Buckingham-palota felett, a közvélemény megdöbbenését váltotta ki. Az ellenséges reakció nyomására Elizabeth beleegyezett, hogy visszatér Londonba, és a nemzethez fordul élő televíziós közvetítés szeptember 5-én, előző napon Diana temetése. Az adásban csodálatát fejezte ki Diana iránt, és "nagymamaként" érezte a két herceg iránti érzéseit. Ennek eredményeként a nyilvános ellenségeskedés nagy része elpárolgott.

1997 októberében Erzsébet és Philip állami látogatást tett Indiában, amelynek része volt a vitatott látogatás helyszíne is. Jallianwala Bagh mészárlás hogy tiszteletét tegyem. A tiltakozók azt skandálták: "Gyilkos királynő, menj vissza" és azt követelték tőle, hogy kérjen bocsánatot a brit csapatok 78 évvel korábbi akciója miatt. A parkban lévő emlékműnél ő és Philip lefektették a koszorú és 30 másodpercig állt a csend pillanata. Ennek eredményeként a közvélemény dühének nagy része enyhült, és a tiltakozásokat lefújták. Abban a novemberben Erzsébet és férje fogadást tartottak Bankett ház arany házassági évfordulójuk alkalmából. Erzsébet beszédet mondott, és megdicsérte Philipet hitvesként játszott szerepéért, „erősségemnek és maradásomnak” nevezve.

1999-ben a folyamat részeként decentralizáció az Egyesült Királyságon belül, Erzsébet hivatalosan megnyitotta az újonnan létrehozott törvényhozást Walesben és Skóciában: az Wales Országgyűlés at Cardiff májusban, és a Skót parlament at Edinburgh júliusban.

Arany jubileum

Arany jubileumi vacsora élő brit miniszterelnökökkel, 2002: (balról jobbra) Tony Blair, Margaret Thatcher, Edward Heath, Elizabeth, James Callaghan, Major János

Az új évezred előestéjén Erzsébet és Philip felszállt egy hajóra Southwark, kötve a Millenniumi kupola. Mielőtt áthaladna alatta Tower Bridge, Erzsébet meggyújtotta a Nemzeti Millenniumi Jelzőt a London medence lézerlámpa segítségével. Nem sokkal éjfél előtt hivatalosan is megnyitotta a kupolát. Az éneklés közben Auld Lang Syne, Elizabeth kézen fogott Philip és a brit miniszterelnök Tony Blair.

2002-ben Elizabeth megjelölte Arany jubileum, csatlakozásának 50. évfordulója. Nővére és édesanyja februárban, illetve márciusban halt meg, és a média azt találgatta, hogy a jubileum sikeres vagy kudarc lesz-e. Ismét kiterjedt körútra tett birodalmát, februárban Jamaicából indulva, ahol a búcsúi bankettet "emlékezetesnek" nevezte, miután egy Áramkimaradás zuhant Király háza, a hivatalos lakóhelye főkormányzó, sötétségbe. 1977-hez hasonlóan itt is voltak utcabálok és megemlékező rendezvények, és emlékműveket neveztek el ennek tiszteletére. A háromnapos fő londoni jubileumi ünnepségen minden nap egymillióan vettek részt, és a közvélemény Elizabeth iránti lelkesedése nagyobb volt, mint azt sok újságíró számított.

Üdvözlet NASA alkalmazottai a Goddard űrrepülési központ, Maryland, 2007. május

2003-ban Elizabeth beperelte a Napi tükör mert a bizalom megsértése és szerzett egy végzés ami megakadályozta, hogy a kiadó közzétegye az olyan riporter által gyűjtött információkat, aki a inas a Buckingham-palotában. Az újság emellett 25,000 XNUMX fontot fizetett az ügyvédi költségeire. Bár általában egész életében egészséges volt, 2003-ban az volt kulcslyuk műtét mindkét térdére. 2006 októberében lemaradt az új megnyitójáról Emirates Stadium nyár óta nyugtalanító megfeszült hátizom miatt.

2007 májusában meg nem nevezett forrásokra hivatkozva The Daily Telegraph arról számolt be, hogy Elizabethet "elkeserítette és frusztrálta" Tony Blair politikája, és aggódik a Brit fegyveres erők túlfeszítettek voltak Irakban és Afganisztán, és aggodalmát fejezte ki a vidéki és vidéki problémák miatt Blairrel. Azt mondták azonban, hogy csodálja Blair erőfeszítéseit békét elérni Észak-Írországban. Ő lett az első brit uralkodó, aki 2007 novemberében gyémánt házassági évfordulót ünnepelt. 20. március 2008-án a Írország egyháza Szent Patrik katedrális, Armagh, Elizabeth részt vett az elsőn Nagyszerű szolgáltatás Anglián és Walesen kívül tartották.

Erzsébet 2010-ben másodszor is felszólalt az ENSZ Közgyűlésén, ismét a Nemzetközösség királynőjeként. A Nemzetközösség vezetője. A ENSZ főtitkár, Ban Ki-moon, „korunk horgonyjaként” mutatta be. New York-i látogatása során, amelyet egy kanadai körút követett, hivatalosan is megnyitotta a brit emlékkertet a szeptember 9-i támadások áldozatai. Erzsébet 11 napos ausztráliai látogatása 2011 októberében 16 óta a 1954. látogatása volt az országban. Meghívására a ír elnök, Mary McAleese, ő készítette az elsőt állami látogatás az Ír Köztársaságban egy brit uralkodó 2011 májusában.

Gyémánt jubileum és hosszú élettartam

Látogató Birmingham 2012 júliusában a Diamond Jubilee turné részeként

Erzsébet 2012-es gyémántjubileum 60 évét ünnepelte a trónon, és ünnepségeket tartottak birodalmában, a tágabb értelemben vett Nemzetközösségben és azon túl is. Férjével kiterjedt körúton vettek részt az Egyesült Királyságban, míg gyermekei és unokái királyi körútra indultak más nemzetközösségi államokban az ő nevében. Június 4-én jubileumi jelzőfények világítottak meg szerte a világon. December 18-án ő lett az első brit szuverén hogy részt vegyen egy békeidőben Kabineti ülés óta György III A 1781.

Erzsébet, aki kinyitotta a 1976 évi nyári olimpiai játékok Montrealban is megnyitotta a 2012 évi nyári olimpiai játékok és a paralimpia Londonban, így ő lett az első államfő nyitni kettő Olimpiai játékok két országban. A londoni olimpián részt vett egy rövid film részeként a megnyitó ünnepségenmellett Daniel Craig as James Bond. 4. április 2013-én kitüntetésben részesült BAFTA neki pártfogás a filmiparban, és „a legemlékezetesebbnek” nevezték Bond lány még" a díjátadón.

A Határok Vasútja azon a napon, amikor 2015-ben ő lett a leghosszabb ideig regnáló brit uralkodó. Beszédében azt mondta, soha nem törekedett arra, hogy elérje ezt a mérföldkövet.

3. március 2013-án Erzsébet a következő helyen maradt éjszakára VII. Edward király kórháza elővigyázatosságból a tünetek kialakulása után gyomor influenza. Egy héttel később aláírta az újat A Nemzetközösség Chartája. Kora és az utazás korlátozásának igénye miatt 2013-ban úgy döntött, hogy nem vesz részt a biennálén. Nemzetközösségi kormányfők találkozója 40 év után először. Ő képviselte magát a csúcstalálkozó Srí Lankán Károly hercegtől. 20. április 2018-án a Nemzetközösség kormányfői bejelentették, hogy Charles utódja lesz a Nemzetközösség élén, ami „őszinte kívánsága” volt. Átment szürkehályog műtét május 2018. 2019 márciusában felhagyott a közúti vezetéssel, nagyrészt a férje két hónappal korábban történt karambolja miatt.

Erzsébet felülmúlta üknagyanyját, Viktória királynőt, és 21. december 2007-én a leghosszabb életű brit uralkodó lett. leghosszabb ideig uralkodó brit uralkodó és a leghosszabb ideig regnáló királyné és női államfő a világon 9. szeptember 2015-én. Ezt követően ő lett a jelenlegi legidősebb uralkodó Abdullah szaúd-arábiai király 23. január 2015-án elhunyt. Később ő lett a leghosszabb ideig uralkodó jelenlegi uralkodó és a leghosszabb ideig hivatalban lévő jelenlegi államfő követő Bhumibol király halála Thaiföld 13. október 2016-án, és a legidősebb jelenlegi államfő a Robert Mugabe lemondását Zimbabwe 21. november 2017-én. 6. február 2017-án ő lett az első brit uralkodó, aki megemlékezett egy zafír jubileum, november 20-án pedig ő volt az első brit uralkodó, aki platina házassági évfordulót ünnepelt. Philip 2017 augusztusában visszavonult a királynő hitveseként betöltött hivatalos feladataitól.

COVID-19 járvány

19. március 2020-én, mint a A COVID-19 világjárvány elérte az Egyesült KirályságotErzsébet a windsori kastélyba költözött, és elővigyázatosságból ott zárta le. A nyilvános kötelezettségvállalásokat lemondták, és a Windsori kastély szigorú egészségügyi protokollt követett, amelyet "HMS Bubble"-nek neveztek.

Virtuális találkozó val vel Cindy Kiro során a járványOktóber 2021

Április 5-én egy televíziós adásban, amelyet becslések szerint 24 millió néző nézett az Egyesült Királyságban, Arra kérte az embereket, hogy "vigasztalják, hogy bár lehet, hogy még többet kell kibírnunk, jobb napok jönnek vissza: újra a barátainkkal leszünk, újra a családunkkal leszünk, újra találkozunk." Május 8-án, 75. évfordulóján VE nap9-kor egy televíziós adásban délután – pontosan akkor, amikor apja, VI. György 1945-ben ugyanazon a napon sugárzott a nemzetnek – arra kérte az embereket, hogy „soha ne adják fel, soha ne essünk kétségbe”. Októberben az Egyesült Királyságba látogatott Védelmi Tudományos és Technológiai Laboratórium Wiltshire-ben, első nyilvános szerepvállalása a járvány kezdete óta. November 4-én jelent meg először maszkban nyilvánosan, egy magán zarándoklat során Az ismeretlen harcos sírja a Westminster Abbeyben, temetésének századik évfordulója alkalmából. 2021-ben megkapta az első és a második helyezést COVID-19 oltások januárban és áprilisban.

Philip herceg 9. április 2021-én halt meg, 73 év házasság után, így Erzsébet az első brit uralkodó, aki a özvegy vagy Viktória királynő óta özvegy. Állítólag a férje ágyánál volt, amikor az meghalt. és négyszemközt megjegyezte, hogy halála "nagy űrt hagyott maga után". Az Angliában akkoriban érvényben lévő COVID-19 korlátozások miatt Elizabeth egyedül ült Philip temetésén, ami együttérzést váltott ki az emberekből szerte a világon. Abban az évben a karácsonyi adásában, amely végül az utolsó volt, személyesen tisztelgett "szeretett Philip" előtt, mondván: "Ez a huncut, érdeklődő csillogás olyan fényes volt a végén, mint amikor először néztem rá".

A járvány ellenére Elizabeth részt vett a A parlament 2021-es állami megnyitója májusban, és a 47. G7-csúcstalálkozó júniusban. Július 5-én, az Egyesült Királyság alapításának 73. évfordulóján Nemzeti egészségszolgáltatás, bejelentette, hogy az NHS megkapja a György kereszt „El kell ismerni az NHS összes dolgozóját, a múltban és a jelenben, minden tudományágban és mind a négy nemzetben”. 2021 októberében elkezdte használni a sétabot 2004-es működése óta először nyilvános szerepvállalás során. Október 20-án kórházban töltött éjszakáját követően korábban tervezett észak-írországi látogatásai a COP26 csúcs be Glasgow, És az 2021 Nemzeti Emlékezet Szolgálata egészségügyi okokból törölték. 2021 karácsonyán, amikor a windsori kastélyban tartózkodott, a 19 éves Jaswant Singh Chail kötélhágcsó segítségével betört a kertekbe. számszeríj azzal a céllal, hogy meggyilkolja Elizabethet bosszúból azért Amritsar mészárlás. Mielőtt bármilyen épületbe be tudott volna lépni, letartóztatták és őrizetbe vették Mentálhigiénés törvény. 2023-ban bűnösnek vallotta magát, mert megkísérelte megsebesíteni vagy riasztani az uralkodót.

Platina jubileum

A királyi családdal a Buckingham-palota erkélyén a következőt Platina jubileumi verseny, Június 2022

Erzsébet Platina jubileum 6. február 2022-án kezdődött, 70 éve annak, hogy apja halálával trónra lépett. A randevú előestéjén fogadást tartott a Sandringham House-ban nyugdíjasok, helyi Női Intézet tagjai és jótékonysági önkéntesei. Az ő csatlakozás napja Erzsébet megújította elkötelezettségét egy életen át tartó közszolgálat iránt, amelyet eredetileg 1947-ben tett.

Még abban a hónapban Elizabethnek "enyhe, megfázáshoz hasonló tünetei" voltak, és néhány alkalmazottal és családtagjával együtt COVID-19-tesztje pozitív lett. Kettőt mondott le virtuális közönség február 22-én, hanem telefonbeszélgetést folytatott a brit miniszterelnökkel Boris Johnson másnap közepette válság az orosz-ukrán határon, ezt követően adományt nyújtott a Katasztrófaelhárítási Bizottság (DEC) Ukrajna humanitárius felhívása. Február 28-án arról számoltak be, hogy felépült, és a családjával töltötte az idejét Frogmore. Március 7-én Elizabeth találkozott kanadai miniszterelnökkel Justin Trudeau a Windsor kastélyban, COVID-diagnózisa óta az első személyes eljegyzésén. Később megjegyezte, hogy a COVID-fertőzés "nagyon fáradt és kimerült marad... Ez nem szép eredmény".

Erzsébet jelen volt a hálaadás szolgálata Fülöp hercegért március 29-én a Westminster Abbeyben, de nem tudott részt venni az éves Nemzetközösség napja szolgáltatás abban a hónapban vagy a Royal maundy szervíz áprilisban. Hiányzott neki a Országgyűlés megnyitója májusban 59 év után először. (1959-ben és 1963-ban nem vett részt, mivel várandós volt András herceggel, illetve Edward herceggel.) Távollétében a parlamentet a walesi herceg és Cambridge hercege nyitotta meg államtanácsosként.

A platina jubileumi ünnepségek alatt Erzsébet nagyrészt az erkélyes megjelenésekre szorítkozott, és hiányzott A Hálaadás Nemzeti Szolgálata. a Jubileumi koncert, részt vett egy vázlaton Paddington medve amely megnyitotta a rendezvényt a Buckingham-palota előtt. Június 13-án ő lett a történelem második leghosszabb ideig uralkodó uralkodója azok között, akiknek pontos uralkodási dátuma ismert, 70 év, 127 nap uralkodott, megelőzve Kinget. Bhumibol Adulyadej Thaiföldről. Szeptember 6-án 15. brit miniszterelnökké nevezte ki. Liz Truss, a skóciai Balmoral kastélyban. Ez volt az egyetlen alkalom, amikor uralkodása alatt nem fogadott új miniszterelnököt a Buckingham-palotában. Egyetlen másik brit uralkodás sem látott még ennyi miniszterelnököt. A királynő utolsó nyilvános üzenetét szeptember 7-én adták ki kanadai népének, a háborút követően. Saskatchewan késelése.

Elizabeth sosem tervezte lemond, bár egyre kevesebb nyilvános elfoglaltságot vállalt, ahogy idősebb lett, és Károly herceg több feladatot vállalt. – mondta a királynő a kanadai főkormányzónak Adrienne Clarkson 2002-ben egy találkozón, hogy soha nem mond le a trónról, mondván: "Ez nem a mi hagyományunk. Bár gondolom, ha teljesen gaga leszek, akkor tennie kellene valamit". 2022 júniusában Elizabeth találkozott Canterbury érsekével, Justin welby, aki "azt gondolta, hogy van valaki, aki nem fél a haláltól, van reménye a jövőben, ismeri a sziklát, amelyen áll, és ez erőt ad."

Halál

Tisztelgés a londoni The Mall bevásárlóközpontban

8. szeptember 2022-án a Buckingham-palota közleményt adott ki, amely így szólt: "A ma reggeli további értékelést követően a királynő orvosai aggódnak Őfelsége egészsége miatt, és azt javasolták, hogy maradjon orvosi felügyelet alatt. A királynő kényelmesen és Balmoralban marad." Neki közvetlen család rohant Balmoralhoz, hogy mellette legyen. 15:10-kor békésen meghalt BST 96 évesen, két gyermekével, Charles és Anne mellett. Halálát 18:30-kor jelentették be a nyilvánosság számára. mozgásba állítás A London Bridge hadművelet és mivel Skóciában halt meg, Unicorn hadművelet. Erzsébet volt az első uralkodó, aki azóta halt meg Skóciában James V A 1542. Neki halotti anyakönyvi kivonat halálának okát így rögzítetteöreg kor".

Szeptember 12-én Erzsébet koporsóját felvitték a Royal Mile egy körmenetben, hogy Szent Giles katedrális, Ahol a Skócia koronája került rá. Koporsója 24 órán át nyugalomban feküdt a székesegyházban, őrizte a Íjászok Királyi Társasága, melynek során mintegy 33,000 XNUMX ember lépett be a koporsó mellett. Szeptember 13-án légi úton Londonba vitték. Szeptember 14-én a koporsóját katonai körmenetben vitték el a Buckingham-palotától westminster hall, ahol Erzsébet állapotban feküdt négy napig. A koporsót mindketten tagjai őrizték Szuverén testőre és a Háztartási osztály. Becslések szerint a nyilvánosság mintegy 250,000 XNUMX tagja jelentkezett a koporsó mellett, csakúgy, mint politikusok és más közéleti személyiségek. Szeptember 16-án Erzsébet gyermekei tartottak egy virrasztás a koporsója körül, másnap pedig nyolc unokája tette ugyanezt.

Erzsébet állami temetés szeptember 19-én a Westminster Apátságban tartották, ami volt az első alkalom, hogy azóta uralkodói temetést tartottak az apátságban. György II A 1760. Több mint egymillió ember sorakozott az utcákon London központja, és a napot több nemzetközösségi országban ünnepnappá nyilvánították. Windsorban 1,000 katona részvételével zajlott az utolsó körmenet, amelynek 97,000 XNUMX ember volt szemtanúja. Erzsébet esett póniés kettő királyi corgis, a menet oldalán állt. Kötelező szolgálat után a Szent György-kápolna, windsori kastély, Erzsébetet férjével, Fülöppal együtt temették el a VI. György király emlékkápolna később ugyanazon a napon egy zártkörű szertartáson, amelyen a legközelebbi családtagjai is részt vettek.

Örökség

Hiedelmek, tevékenységek és érdeklődési körök

Kutyasimogatás Új-Zélandon, 1974

Erzsébet ritkán adott interjút, és keveset tudtak politikai véleményéről, amelyet nem nyilvánított ki a nyilvánosság előtt. Konvencióellenes az uralkodó nézeteinek megkérdezése vagy feltárása. Amikor Times újságíró Paul Routledge kérdezte tőle a bányászsztrájk 1984–85 az újság irodáiban tett királyi körút során azt válaszolta, hogy „minden egy emberről szól” (hivatkozás Arthur Scargill), amellyel Routledge nem értett egyet. Routledge-et széles körben kritizálták a médiában, amiért feltette a kérdést, és azt állította, hogy nem volt tisztában a protokollokkal. Azután 2014 Skót függetlenségi népszavazás, Miniszterelnök David Cameron hallották, hogy Elizabeth elégedett az eredménnyel. Vitathatatlanul nyilvánosan kódolt nyilatkozatot adott ki a népszavazásról, amikor azt mondta egy nőnek a Balmoral Kirken kívül, hogy reméli, hogy az emberek "nagyon alaposan" átgondolják majd az eredményt. Később kiderült, hogy Cameron kifejezetten kérte, hogy jelezze aggodalmát.

Erzsébet mély vallásos érzékkel és állampolgári kötelesség, és elvitte Koronázási eskü gravement. Rajta kívül hivatalos vallási szerepkör as Legfelsőbb kormányzó az megalapozott Anglia Egyháza, azzal az egyházzal és a nemzeti egyházzal is imádkozott Skócia templom. Támogatásáról tanúskodott hitközi kapcsolatokat és találkozott más egyházak és vallások vezetőivel, köztük öt pápával: Pius XII, János XXIII, János Pál II, Benedek XVI és a Francis. Egy személyes megjegyzés a hitéről gyakran szerepelt éves kiadványában Karácsonyi üzenet sugárzott a Nemzetközösségben. 2000-ben azt mondta:

Sokunk számára a hitünk alapvető fontosságú. Számomra Krisztus tanításai és saját személyes felelősségem Isten előtt olyan keretet adnak, amelyben megpróbálom élni az életem. Én is, mint oly sokan közületek, nagy vigaszt merítettem a nehéz időkben Krisztus szavaiból és példájából.

Elizabeth volt védnök több mint 600 szervezet és jótékonysági szervezet. A Jótékonysági Segítségnyújtási Alapítvány becslések szerint Erzsébet uralkodása alatt több mint 1.4 milliárd fontot segített összegyűjteni pártfogásaira. Fő szabadidős érdeklődési körei közé tartozott lovassport és a kutyák, különösen ő Pembroke Welsh Corgis. A corgik iránti életre szóló szerelme 1933-ban kezdődött Dookie, az első corgi a családja tulajdonában. Alkalmanként egy nyugodt, kötetlen otthoni élet jelenetei voltak szemtanúi; ő és családja időnként közösen főztek egyet, és utána elmosogattak.

Médiaábrázolás és közvélemény

Az 1950-es években, uralkodása kezdetén fiatal nőként Erzsébetet elbűvölő "tündérkirálynőként" ábrázolták. A második világháború traumája után ez a remény időszaka volt, a haladás és a teljesítmény időszaka, amely az "új Erzsébet-kort" hirdette. Lord Altrincham vádja 1957-ben, miszerint beszédei úgy hangzottak, mint egy "önhitt iskoláslány” rendkívül ritka kritika volt. Az 1960-as évek végén a televíziós dokumentumfilmben kísérletek történtek a monarchia modernebb képének megjelenítésére. Királyi család és Károly herceg televíziós közvetítésével walesi herceg beosztását. Erzsébet más új gyakorlatokat is bevezetett; első királyi sétájára, ahol a közönség tagjaival találkozott, egy ausztráliai és új-zélandi körút során került sor 1970-ben. Ruhatára felismerhető, jellegzetes stílust alakított ki, amelyet inkább a funkció, mint a divat vezérel. A nyilvánosság előtt többnyire egyszínű ruhákat viselt felsőkabát és dekoratív kalapok, amelyek lehetővé teszik, hogy könnyen látható legyen a tömegben.

Erzsébet 1977-es ezüstjubileumán a tömeg és az ünnepségek valóban lelkesek voltak; de az 1980-as években a királyi család nyilvános kritikája megnövekedett, ahogy Erzsébet gyermekeinek magánélete és munkája a média górcső alá került. Népszerűsége az 1990-es években mélypontra süllyedt. A közvélemény nyomására először kezdett jövedelemadót fizetni, és a Buckingham-palota megnyílt a nagyközönség előtt. Bár támogatást republikanizmus Nagy-Britanniában magasabbnak tűnt, mint az élő emlékezetben bármikor, a köztársasági ideológia még mindig kisebbségi nézőpont volt, és maga Erzsébet is magas elismeréssel bírt. A kritika magára a monarchia intézményére és Erzsébet tágabb családjának magatartására irányult, nem pedig saját viselkedésére és tetteire. A monarchiával való elégedetlenség Diana, a walesi hercegnő halálakor érte el a tetőfokát, bár Erzsébet személyes népszerűsége – valamint a monarchia iránti általános támogatottsága – újra fellendült, miután Diana halála után öt nappal élő televíziós közvetítést adott a világnak.

In Brisbane, Ausztrália, 1982

Novemberben 1999, népszavazás Ausztráliában a jövőjéről Ausztrál monarchia megtartását részesítette előnyben a közvetetten megválasztott államfővel szemben. Sok republikánus Erzsébet személyes népszerűségének tulajdonította az ausztrál monarchia fennmaradását. 2010-ben miniszterelnök Julia Gillard megjegyezte, hogy Ausztráliában "mély vonzalom" van Erzsébet iránt, és hogy a monarchiáról szóló népszavazásnak várnia kell uralkodása után. Gillard utódja, Malcolm Turnbull, aki 1999-ben a köztársasági kampányt vezette, hasonlóan vélekedett, hogy az ausztrálok nem szavaznának a köztársasággá válás mellett az ő életében. "Rendkívüli államfő volt" - mondta Turnbull 2021-ben -, és őszintén szólva azt hiszem, Ausztráliában több Erzsébet-korú, mint monarchista. Hasonlóan a népszavazások mindkettőben Tuvalu 2008-ban és a Saint Vincent és a Grenadine-szigetek 2009-ben a választók elutasították a köztársasággá válás javaslatait.

A 2006-os és 2007-es Nagy-Britanniában végzett közvélemény-kutatások a monarchia erős támogatottságáról árulkodtak, 2012-ben, Erzsébet gyémánt-jubileumában pedig a 90 százalékot érte el. Élete utolsó néhány évében családja ismét górcső alá került, mivel fia, Andrew elítélt szexuális bűnelkövetőkkel társult. Jeffrey Epstein és a Ghislaine Maxwell, a pert val vel Virginia Giuffre szexuális illetlenség vádja közepette, valamint unokája, Harry és felesége Meghan's kilépés a dolgozó királyi családból majd az Egyesült Államokba költözik. A platina jubileum idején Nagy-Britanniában végzett közvélemény-kutatások azonban a monarchia fenntartását támogatták és Erzsébet személyes népszerűsége erős maradt. 2021-től ő maradt a harmadik legcsodáltabb nő a világon az évi Közvélemény-kutatás52 szereplése a listán azt jelenti, hogy többet szerepelt az első tízben, mint bármelyik másik nő a szavazás történetében.

Erzsébetet számos jelentős művész, köztük festők is ábrázolták különféle médiában Pietro Annigoni, Peter Blake, Chinwe Chukwuogo-Roy, Terence Cuneo, Lucian Freud, Rolf Harris, Damien szomjazik, Juliet Pannett és a Tai-Shan Schierenberg. Erzsébet nevezetes fotósai is Cecil Beaton, Yousuf karsh, Anwar Hussein, Annie Leibovitz, Lord Lichfield, Terry O'Neill, John Swannell és a Dorothy Wilding. Az első hivatalos portré fénykép Erzsébetet elvitték Marcus Adams A 1926.

Címek, stílusok, kitüntetések és fegyverek

Erzsébet személyi zászlaja II

Címek és stílusok

Erzsébet számos címet és tiszteletbeli katonai tisztséget viselt a Nemzetközösségben, saját országában számos rend szuverénje volt, és kitüntetéseket és kitüntetéseket kapott a világ minden tájáról. Mindegyik birodalmában külön címet kapott, amely hasonló képletet követ: Szent Lucia és más birodalmainak és területeinek királynője in Saint Lucia, Ausztrália királynője és más birodalmai és területei Ausztráliában stb. Az Mann Sziget, Amely Koronafüggőség nem egy külön birodalom, hanem úgy ismerték, mint Mann ura. Erzsébet is stílusos volt A Hit Védelmezője.

Fegyver

21. április 1944-től a csatlakozásáig Erzsébet karja a rombusz viselő az Egyesült Királyság királyi címere különbözött a címke három pontból ezüst, a középponti csapágy a Tudor emelkedett és az első és a harmadik a Szent György kereszt. Csatlakozásakor örökölte apja szuverén fegyvereit. Erzsébet is birtokolta királyi normák és személyes zászlókat használnak az Egyesült Királyságban, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Jamaicaés másutt.

Kiadás

Név Szülés Házasság Gyerekek Unokák
találka Házastárs
Károly III (1948-11-14) 14. november 1948. (74 éves) 29. július 1981.
28. augusztus 1996-án elvált
Lady Diana Spencer Vilmos, walesi herceg
Harry herceg, Sussex hercege
9. április 2005. Camilla Parker Bowles Egyik sem
Anne, királyi hercegnő (1950-08-15) 15 augusztus 1950 (72 éves) 14. november 1973.
23. április 1992-án elvált
Mark Phillips Peter Phillips
  • Savannah Phillips
  • Phillips sziget
Tindall Zara
  • Mia Tindall
  • Lena Tindall
  • Lucas Tindal
12. december 1992. Timothy Laurence Egyik sem
András herceg, York hercege (1960-02-19) 19. február 1960. (63 éves) 23. július 1986.
30. május 1996-án elvált
Sarah Ferguson Beatrice hercegnő, Edoardo Mapelli Mozzi asszony Sienna Mapelli Mozzi
Eugenie hercegnő, Mrs. Jack Brooksbank
  • August Brooksbank
  • Ernest Brooksbank
Edward herceg, Edinburgh hercege (1964-03-10) 10. március 1964. (59 éves) 19 június 1999 Sophie Rhys-Jones Lady Louise Mountbatten-Windsor Egyik sem
James Mountbatten-Windsor, Wessex grófja Egyik sem

Származás

Lásd még:

Megjegyzések

  1. ^ Erzsébet uralkodó volt Az angliai egyház fõ kormányzója. Ő is tagja volt a Skócia templom.
  2. ^ Keresztszülei: V. György király és Mária királyné; Lord Strathmore; Arthur herceg, Connaught és Strathearn hercege (apai dédunokája); Mária hercegnő, Lascelles vikomtné (atyai nagynénje); és Lady Elphinstone (az anyai nagynénje).
  3. ^ A koronázásról szóló televíziós közvetítések nagyban hozzájárultak a médium népszerűségének növeléséhez; száma televíziós engedélyek az Egyesült Királyságban megduplázódott 3-re millió, és sok a több mint 20 közül millió brit néző nézett először televíziót barátai vagy szomszédai otthonában. Észak-Amerikában csaknem 100 millió néző nézett rögzített adásokat.
  4. ^ A Sunday Times Rich List 1989 5.2 milliárd GBP (mai értéken körülbelül 13.8 milliárd GBP) vagyonával a lista első helyére tette fel a listát. de olyan állami vagyont tartalmazott, mint a Királyi Gyűjtemény amelyek nem személyesen az övéi voltak. 1993-ban a Buckingham-palota a 100 millió fontra vonatkozó becsléseket "nagyon túlbecsültnek" nevezte. A 1971, Jock Colville, volt magántitkára és bankjának igazgatója, Költségek2 millió fontra becsülte vagyonát (ami 14-ban körülbelül 1993 millió fontnak felel meg).
  5. ^ Egy brit uralkodó egyetlen korábbi oroszországi állami látogatását a Edward király VII 1908-ban. A király soha nem lépett partra, és találkozott Miklós II on királyi jachtok a jelenlegi balti kikötőtől Tallinn, Észtország. A négynapos látogatásErzsébet uralkodásának egyik legfontosabb külföldi utazásaként tartották számon, ő és Philip részt vett a moszkvai eseményeken és Saint Petersburg.
  6. ^ Oroszország megszállta Ukrajnát egy nappal később.

Referenciák

Idézetek

  1. ^ "No. 33153", A London Gazette, 21. április 1926., p. 1
  2. ^ Bradford 2012, p. 22; Brandreth 2004, p. 103; Marr 2011, p. 76; Pimlott 2001, 2–3. Lacey 2002, 75–76. Roberts 2000o. 74
  3. ^ Szia 2002o. 40
  4. ^ Brandreth 2004, p. 103; Szia 2002o. 40
  5. ^ Brandreth 2004o. 103
  6. ^ Pimlott 2001o. 12
  7. ^ Williamson 1987o. 205
  8. ^ Pimlott 2001o. 15
  9. ^ Lacey 2002, p. 56; Nicolson 1952, p. 433; Pimlott 2001, 14–16
  10. ^ Crawford 1950, p. 26; Pimlott 2001, p. 20; Shawcross 2002o. 21
  11. ^ Brandreth 2004, p. 124; Lacey 2002, 62–63. Pimlott 2001, 24., 69. o
  12. ^ Brandreth 2004, 108–110. Lacey 2002, 159–161. Pimlott 2001, 20., 163. o
  13. ^ Brandreth 2004, 108–110
  14. ^ Brandreth 2004, p. 105; Lacey 2002, p. 81; Shawcross 2002, 21–22
  15. ^ Brandreth 2004, 105–106
  16. ^ Crawford 1950, 14–34. Gyógyult 2007, 7–8. Warwick 2002, 35–39
  17. ^ Bond 2006, p. 8; Lacey 2002, p. 76; Pimlott 2001o. 3
  18. ^ Lacey 2002, 97–98
  19. ^ Marr 2011, 78., 85. o.; Pimlott 2001, 71–73
  20. ^ Brandreth 2004, p. 124; Crawford 1950, p. 85; Lacey 2002, p. 112; Marr 2011, p. 88; Pimlott 2001, p. 51; Shawcross 2002o. 25
  21. ^ a b "Őfelsége, a királynő: Korai élet és oktatás", Royal Household, 29. december 2015., archivált az eredetiből 7. május 2016-én, lekért 18 április 2016
  22. ^ Marr 2011, p. 84; Pimlott 2001o. 47
  23. ^ a b Pimlott 2001o. 54
  24. ^ a b Pimlott 2001o. 55
  25. ^ Warwick 2002o. 102
  26. ^ Goodey, Emma (21. december 2015.), "Erzsébet királynő, az anyakirálynő", A királyi család, királyi háztartás, archivált az eredetiből 7. május 2016-én, lekért 18 április 2016
  27. ^ Crawford 1950, 104–114. Pimlott 2001, 56–57
  28. ^ Crawford 1950, 114–119. Pimlott 2001o. 57
  29. ^ Crawford 1950, 137–141
  30. ^ a b "Gyermekóra: Erzsébet hercegnő", BBC archívum, 13. október 1940., archivált az eredetiből 27. november 2019-én, lekért 22 július 2009
  31. ^ "A korai közélet", Királyi Háztartás, archiválva innen Az eredeti A 28 március 2010, lekért 20 április 2010
  32. ^ Pimlott 2001o. 71
  33. ^ "No. 36973", A London Gazette (Kiegészítés), 6. március 1945., p. 1315
  34. ^ Bradford 2012, p. 45; Lacey 2002, p. 148; Marr 2011, p. 100; Pimlott 2001, p. 75;

  35. ^ Bond 2006, p. 10; Pimlott 2001o. 79
  36. ^ "Királyi tervek a nacionalizmus legyőzésére", BBC News, 8. március 2005. archivált az eredetiből 8. február 2012-én, lekért Június 15 2010
  37. ^ Pimlott 2001, 71–73
  38. ^ "Gorsedd of the Bards", Walesi Nemzeti Múzeum, archiválva innen Az eredeti A 18 május 2014, lekért December 17 2009
  39. ^ Fisher, Connie (20. április 1947.), "A királynő beszéde a 21. születésnapján", A királyi család, királyi háztartás, archivált az eredetiből 3. január 2017-én, lekért 18 április 2016
  40. ^ Utley, Charles (2017. június), "A nagyapám írta a hercegnő beszédét", Az öreg, archivált az eredetiből 31. május 2022-én, lekért 8 szeptember 2022
  41. ^ Brandreth 2004, 132–139. Lacey 2002, 124–125. Pimlott 2001o. 86
  42. ^ Bond 2006, p. 10; Brandreth 2004, 132–136., 166–169. Lacey 2002, 119., 126., 135. o
  43. ^ Gyógyult 2007o. 77
  44. ^ Edwards, Phil (31. október 2000.), "Az igazi Fülöp herceg", Channel 4, archiválva innen Az eredeti A 9 február 2010, lekért 23 szeptember 2009
  45. ^ Crawford 1950o. 180
  46. ^ Davies, Caroline (20. április 2006.), "Philip, aki állandó az életében", The Daily Telegraph, London, archivált az eredetiből 9. január 2022-én, lekért 23 szeptember 2009;

  47. ^ Gyógyult 2007, p. xviii
  48. ^ Szia 2002, 55–56. Pimlott 2001, 101., 137. o
  49. ^ "No. 38128", A London Gazette, 21. november 1947., p. 5495
  50. ^ a b "60 gyémánt esküvői évforduló tény", Royal Household, 18. november 2007., archiválva innen Az eredeti A 3 december 2010, lekért Június 20 2010
  51. ^ Szia 2002, p. 58; Pimlott 2001, 133–134
  52. ^ Szia 2002, p. 59; Petropoulos 2006o. 363
  53. ^ Bradford 2012o. 61
  54. ^ Letters Patent, 22. október 1948.;

  55. ^ Pimlott 2001o. 163
  56. ^ Brandreth 2004, 226–238. Pimlott 2001, 145., 159–163., 167. o
  57. ^ Brandreth 2004, 240–241. Lacey 2002, p. 166; Pimlott 2001, 169–172
  58. ^ Brandreth 2004, 245–247. Lacey 2002, p. 166; Pimlott 2001, 173–176. Shawcross 2002o. 16
  59. ^ Bousfield és Toffoli 2002, p. 72; Bradford 2002, p. 166; Pimlott 2001, p. 179; Shawcross 2002o. 17
  60. ^ Mitchell 2003o. 113
  61. ^ Pimlott 2001, 178–179
  62. ^ Pimlott 2001, 186–187
  63. ^ Soames, Emma (1 június 2012), "Emma Soames: Churchillként büszkék vagyunk arra, hogy teljesítjük kötelességünket", The Daily Telegraph, London, archiválva innen Az eredeti A 2 június 2012, lekért 12 március 2019
  64. ^ Bradford 2012, p. 80; Brandreth 2004, 253–254. Lacey 2002, 172–173. Pimlott 2001, 183–185
  65. ^ Pimlott 2001, 297–298
  66. ^ "No. 41948", A London Gazette (Kiegészítés), 5. február 1960., p. 1003
  67. ^ Brandreth 2004, 269–271
  68. ^ Brandreth 2004, 269–271. Lacey 2002, 193–194. Pimlott 2001, 201., 236–238
  69. ^ Bond 2006, p. 22; Brandreth 2004, p. 271; Lacey 2002, p. 194; Pimlott 2001, p. 238; Shawcross 2002o. 146
  70. ^ "Margaret hercegnő: Házasság és család", királyi háztartás, archivált az eredetiből 6. november 2011-én, lekért 8 szeptember 2011
  71. ^ Bradford 2012o. 82
  72. ^ "50 tény a királynő megkoronázásáról", Royal Household, 25. május 2003., archivált az eredetiből 7. február 2021-én, lekért 18 április 2016
  73. ^ Pimlott 2001o. 207
  74. ^ Briggs 1995, 420. o ff.; Pimlott 2001, p. 207; Roberts 2000o. 82
  75. ^ Lacey 2002o. 182
  76. ^ Lacey 2002, p. 190; Pimlott 2001, 247–248
  77. ^ Marr 2011o. 272
  78. ^ Pimlott 2001o. 182
  79. ^ "A Nemzetközösség: Ajándékok a királynőnek", Royal Collection Trust, archivált az eredetiről 1. március 2016-án, lekért 20 február 2016
  80. ^ "Ausztrália: Királyi látogatások", Royal Household, 13. október 2015., archivált az eredetiből 1. február 2019-én, lekért 18 április 2016;

  81. ^ Brandreth 2004, p. 278; Marr 2011, p. 126; Pimlott 2001, p. 224; Shawcross 2002o. 59
  82. ^ Campbell, Sophie (11. május 2012.), "Queen's Diamond Jubilee: Hatvan év királyi turnék", The Daily Telegraph, archivált az eredetiből 10. január 2022-én, lekért 20 február 2016
  83. ^ Thomson, Mike (15. január 2007.), "Amikor Nagy-Britannia és Franciaország majdnem összeházasodtak", BBC News, archivált az eredetiből 23. január 2009-én, lekért December 14 2009
  84. ^ Pimlott 2001, p. 255; Roberts 2000o. 84
  85. ^ Marr 2011, 175–176. Pimlott 2001, 256–260. Roberts 2000o. 84
  86. ^ Lacey 2002, p. 199; Shawcross 2002o. 75
  87. ^ Altrincham be Országos felülvizsgálat, idézi

  88. ^ Brandreth 2004, p. 374; Pimlott 2001, 280–281. Shawcross 2002o. 76
  89. ^ a b Hardman 2011, p. 22; Pimlott 2001, 324–335. Roberts 2000o. 84
  90. ^ Roberts 2000o. 84
  91. ^ a b "Királynő és Kanada: Királyi látogatások", Királyi Háztartás, archiválva innen Az eredeti A 4 május 2010, lekért 12 február 2012
  92. ^ Bradford 2012o. 114
  93. ^ Pimlott 2001, p. 303; Shawcross 2002o. 83
  94. ^ a b Macmillan 1972, 466–472
  95. ^ Dubois, Paul (12. október 1964.), „Szombati demonstrációk a Mar Quebec-i eseményekről”, A Közlöny, p. 1, archivált az eredetiből 23. január 2021-én, lekért 6 március 2010
  96. ^ Bousfield és Toffoli 2002o. 139
  97. ^ "Királyi családfa és utódlási vonal", BBC News, 4. szeptember 2017., archivált az eredetiről 11. március 2021-án, lekért 13 May 2022
  98. ^ "No. 43268", A London Gazette, 11. március 1964., p. 2255
  99. ^ "Aberfan katasztrófa: A királynő sajnálkozása a tragédia után", BBC News, 10. szeptember 2022., archivált az eredetiből 23. november 2022-én, lekért December 20 2022
  100. ^ "Aberfan agóniájának forgatása a The Crown-ban hogyan derült ki egy falu még mindig traumában", Az őrző, 17. november 2019. archivált az eredetiből 21. december 2022-én, lekért December 20 2022
  101. ^ Williams, Kate (18. augusztus 2019.), "Amint a korona visszatér, vigyázz ezekre a mérföldkövekre", Az őrző, archivált az eredetiből 4. július 2021-én, lekért 5 július 2021
  102. ^ Bond 2006, p. 66; Pimlott 2001, 345–354
  103. ^ Bradford 2012, 123., 154., 176. o.; Pimlott 2001, 301., 315–316., 415–417
  104. ^ Szia 2022o. 58
  105. ^ "Nagy tömegek Belgrádban köszöntik Erzsébet királynőt", A New York Times, 18. október 1972., archivált az eredetiből 6. június 2022-án, lekért 8 szeptember 2022
  106. ^ Bradford 2012, p. 181; Pimlott 2001o. 418
  107. ^ Bradford 2012, p. 181; Marr 2011, p. 256; Pimlott 2001, p. 419; Shawcross 2002, 109–110
  108. ^ a b Bond 2006, p. 96; Marr 2011, p. 257; Pimlott 2001, p. 427; Shawcross 2002o. 110
  109. ^ Pimlott 2001, 428–429
  110. ^ Pimlott 2001o. 449
  111. ^ Hardman 2011, p. 137; Roberts 2000, 88–89. Shawcross 2002o. 178
  112. ^ Erzsébet munkatársainak, idézve Shawcross 2002o. 178
  113. ^ Pimlott 2001, 336–337., 470–471. Roberts 2000, 88–89
  114. ^ a b c d e Heinricks, Geoff (29. szeptember 2000.), "Trudeau: A fiókos monarchista", Nemzeti Posta, Toronto, p. B12
  115. ^ Börtönbe zárták a királynő „fantasy orgyilkosát”, BBC News, 14. szeptember 1981., archivált az eredetiből 28. július 2011-én, lekért Június 21 2010
  116. ^ Lacey 2002, p. 281; Pimlott 2001, 476–477. Shawcross 2002o. 192
  117. ^ McNeilly, Hamish (1. március 2018.), "A titkosszolgálati dokumentumok megerősítik, hogy új-zélandi merényletet kíséreltek meg Erzsébet királynő ellen", A Sydney Morning Herald, archivált az eredetiből 26. június 2019-án, lekért 1 március 2018
  118. ^ Ainge Roy, Eleanor (13. január 2018.), ""A fenébe... lemaradtam": annak a napnak a hihetetlen története, amikor a királynőt majdnem lelőtték", Az őrző, archivált az eredetiről 1. március 2018-án, lekért 1 március 2018
  119. ^ Bond 2006, p. 115; Pimlott 2001o. 487
  120. ^ Pimlott 2001, p. 487; Shawcross 2002o. 127
  121. ^ Lacey 2002, 297–298. Pimlott 2001o. 491
  122. ^ Bond 2006, p. 188; Pimlott 2001o. 497
  123. ^ Pimlott 2001, 488–490
  124. ^ Pimlott 2001o. 521
  125. ^ Hardman 2011, 216–217. Pimlott 2001, 503–515. Lásd még

  126. ^ Thatchernek Brian Walden, idézve Neil 1996, 207. o.;
    • Neil idézte Wyatt 1999, 26. október 1990-i napló

  127. ^ Campbell 2003o. 467
  128. ^ Hardman 2011, 167., 171–173
  129. ^ Roberts 2000, p. 101; Shawcross 2002o. 139
  130. ^ a b Geddes, John (2012), "A nap, amikor leszállt a harcba", Maclean (Különleges megemlékezés kiad.), p. 72
  131. ^ a b MacQueen, Ken; Treble, Patricia (2012), "Az ékszer a koronában", Maclean (Különleges megemlékezés szerk.), 43–44
  132. ^ "A királynő teljesíti a királyi célt: Kínába látogat", A New York Times, 13. október 1986., archivált az eredetiből 6. június 2022-án, lekért 8 szeptember 2022
  133. ^ BBC Books 1991o. 181
  134. ^ Hardman 2019o. 437
  135. ^ Bogert, Carroll R. (13. október 1986.), "II. Erzsébet királynő 6 napos látogatásra Pekingbe érkezik", The Washington Post, ISSN 0190-8286, lekért 12 október 2022
  136. ^ Lacey 2002, 293–294. Pimlott 2001o. 541
  137. ^ Hardman 2011, 82–83. Lacey 2002, p. 307; Pimlott 2001, 522–526
  138. ^ Pimlott 2001, 515–516
  139. ^ Pimlott 2001o. 538
  140. ^ Fisher, Connie (24. november 1992.), "Annus horribilis beszéd", royal.uk, A királyi háztartás, archivált az eredetiből 3. január 2017-én, lekért 18 április 2016
  141. ^ a b UK Kiskereskedelmi árindex Az inflációs adatok a évi adatokon alapulnak Clark, Gregory (2017), "The Annual RPI and Average Earnings for Britain, 1209 to Presen (új sorozat)", MeasuringWorth, lekért Június 11 2022
  142. ^ "Gazdaglista: A gazdagság változó arca", BBC News, 18 április 2013, archivált az eredetiből 6. november 2020-én, lekért 23 július 2020
  143. ^ Lord Airlie, a kamarás úr, idézve

  144. ^ A királynő vagyonára vonatkozó 2 millió font becslés „valószínűbb, hogy pontos”", The Times, 11. június 1971., p. 1;

  145. ^ Pimlott 2001, 519–534
  146. ^ Lacey 2002, p. 319; Marr 2011, p. 315; Pimlott 2001, 550–551
  147. ^ Stanglin, Douglas (18. március 2010.), "Német tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy 25,000 ezren haltak meg a szövetségesek drezdai bombázásában", USA Today, archivált az eredetiből 15. május 2010-én, lekért 19 március 2010
  148. ^ Brandreth 2004, p. 377; Pimlott 2001, 558–559. Roberts 2000, p. 94; Shawcross 2002o. 204
  149. ^ Brandreth 2004o. 377
  150. ^ Bradford 2012, p. 229; Lacey 2002, 325–326. Pimlott 2001, 559–561
  151. ^ Bradford 2012, p. 226; Hardman 2011, p. 96; Lacey 2002, p. 328; Pimlott 2001o. 561
  152. ^ Pimlott 2001o. 562
  153. ^ "A királynő bepereléssel fenyegeti az újságot", Associated Press News, London, 3. február 1993., archivált az eredetiből 7. április 2022-én, lekért December 27 2021
  154. ^ "A királynő eltörte a csuklóját lovasbalesetben", Associated Press News, 17. január 1994., archivált az eredetiből 31. augusztus 2022-én, lekért 1 szeptember 2022
  155. ^ "II. Erzsébet októberben Oroszországba látogat", Evansville Press, Associated Press, 15. július 1994., p. 2, archivált az eredetiből 6. június 2022-án, lekért 8 szeptember 2022;

  156. ^ Sloane, Wendy (19. október 1994.), "Nem minden bocsátható meg, amikor a királynő a cár nélküli Oroszországot járja", A Christian Science Monitor, Moszkva, archivált az eredetiről 5. szeptember 2022-én, lekért 8 szeptember 2022
  157. ^ "Brit királynő Moszkvában", United Press International, Moszkva, 17. október 1994., archivált az eredetiről 12. március 2022-án, lekért 8 szeptember 2022
  158. ^ de Waal, Thomas (15. október 1994.), "Királynő látogatása: A múlt felhőinek felemelése", Moscow Times
  159. ^ "Halló! Halló! Ici a királynő. Ki ez?", A New York Times, 29. október 1995., archivált az eredetiből 6. június 2022-án, lekért 8 szeptember 2022;

  160. ^ Brandreth 2004, p. 356; Pimlott 2001, 572–577. Roberts 2000, p. 94; Shawcross 2002o. 168
  161. ^ Brandreth 2004, p. 357; Pimlott 2001o. 577
  162. ^ Brandreth 2004, p. 358; Hardman 2011, p. 101; Pimlott 2001o. 610
  163. ^ Bond 2006, p. 134; Brandreth 2004, p. 358; Marr 2011, p. 338; Pimlott 2001o. 615
  164. ^ Bond 2006, p. 134; Brandreth 2004, p. 358; Lacey 2002, 6–7. Pimlott 2001, p. 616; Roberts 2000, p. 98; Shawcross 2002o. 8
  165. ^ Brandreth 2004, 358–359. Lacey 2002, 8–9. Pimlott 2001, 621–622
  166. ^ a b Bond 2006, p. 134; Brandreth 2004, p. 359; Lacey 2002, 13–15. Pimlott 2001, 623–624
  167. ^ a b "Az indiai csoport felmondja a tiltakozást, elfogadja a királynő sajnálatát", Amritsar, India: CNN, 14. október 1997., archivált az eredetiből 3. május 2021-én, lekért 3 May 2021
  168. ^ a b Burns, John F. (15. október 1997.), "Indiában a királynő fejet hajt egy mészárlás miatt 1919-ben", A New York Times, archivált az eredetiből 17. május 2013-én, lekért 12 február 2013
  169. ^ a b Fisher, Connie (20. november 1997.), "A királynő beszéde az arany házassági évfordulóján", A királyi család, A királyi háztartás, archivált az eredetiből 10. január 2019-én, lekért 10 február 2017
  170. ^ Gibbs, Geoffrey (27. május 1999.), "A walesi korona napja egy dallal", Az őrző, archivált az eredetiről 20. szeptember 2022-én, lekért 16 szeptember 2022
  171. ^ Engel, Matthew (2. július 1999.), „Mindenkinek valami, hiszen a skótok végre a történelmet maguk mögött hagyták”, Az őrző, archivált az eredetiről 14. szeptember 2022-én, lekért 14 szeptember 2022
  172. ^ "A királynő ellátogat Southwarkba a millennium estéjén", London SE1, 1999. December, archivált az eredetiből 13. február 2022-én, lekért 13 február 2022;

  173. ^ Knappett 2016o. 24
  174. ^ Shawcross 2002, p. 224; Bedell Smith 2017o. 423
  175. ^ Bond 2006, p. 156; Bradford 2012, 248–249. Marr 2011, 349–350
  176. ^ Brandreth 2004o. 31
  177. ^ Bond 2006, 166–167
  178. ^ Bond 2006o. 157
  179. ^ Higham, Nick (14. szeptember 2012.), "Elemzés: A királyi család jogi lépéseinek története", BBC News, archivált az eredetiből 6. június 2022-án, lekért 31 May 2022
  180. ^ Wells, Matt (24. november 2003.), "A palota és a tükör letelepszik a hamis lakájra", Az őrző, archivált az eredetiből 1. június 2022-án, lekért 22 May 2022
  181. ^ "A királynő sérülés miatt lemondja a látogatást", BBC News, 26. október 2006., archivált az eredetiből 17. február 2007-én, lekért December 8 2009
  182. ^ Alderson, Andrew (28. május 2007.), "Revealed: Queen döbbenet Blair öröksége miatt", The Daily Telegraph, archivált az eredetiből 10. január 2022-én, lekért 31 May 2010
  183. ^ Alderson, Andrew (27. május 2007.), "Tony és Őfelsége: kellemetlen kapcsolat", The Daily Telegraph, archivált az eredetiből 10. január 2022-én, lekért 31 May 2010
  184. ^ "A királynő gyémántlakodalmat ünnepel", BBC News, 19. november 2007. archivált az eredetiről 13. szeptember 2021-én, lekért 10 február 2017
  185. ^ "Először történelmileg a Maundy szolgáltatásért", BBC News, 20. március 2008. archivált az eredetiből 12. április 2009-én, lekért 12 október 2008
  186. ^ Berry, Ciara (6. július 2010.), "A királynő beszéde az Egyesült Nemzetek Közgyűlésén", A királyi család, királyi háztartás, archivált az eredetiből 14. november 2018-én, lekért 18 április 2016
  187. ^ a b "A királynő beszédet mond az ENSZ Közgyűlésén New Yorkban", BBC News, 7. július 2010. archivált az eredetiből 15. július 2010-én, lekért 7 július 2010
  188. ^ Királyi turné Ausztráliában: A királynő a látogatást a hagyományos „Aussie Barbie”-val fejezi be", The Daily Telegraph, 29. október 2011., archiválva innen Az eredeti A 30 október 2011, lekért 30 október 2011
  189. ^ Bradford 2012o. 253
  190. ^ "Harry herceg tiszteleg a királynő előtt Jamaicában", BBC News, 7. március 2012. archivált az eredetiről 18. március 2012-án, lekért 31 May 2012;

  191. ^ "Eseményhírek", A királynő gyémánt jubileumi jelzőfényei, archivált az eredetiből 16. november 2018-én, lekért 28 április 2016
  192. ^ "Az Egyesült Királyság elnevezi Erzsébet királynő földjének egy részét az Antarktiszról", BBC News, 18. december 2012., archivált az eredetiből 28. január 2013-én, lekért Június 9 2019
  193. ^ "A kanadai olimpiai műsorszóró médiakonzorcium közzéteszi a 2012. évi londoni pénteki nyitóceremónia közvetítésének részleteit", PR Newswire, 24. július 2012., archiválva innen Az eredeti A 2 április 2015, lekért 22 március 2015
  194. ^ Brown, Nicholas (27. július 2012.), "Hogyan vitte James Bond a királynőt az olimpiára", BBC News, archivált az eredetiből 19. április 2019-én, lekért 27 július 2012
  195. ^ "A királynőt Bafta-díjjal tüntették ki filmes és tévés támogatásért", BBC News, 4 április 2013, archivált az eredetiből 7. április 2013-én, lekért 7 április 2013
  196. ^ Berry, Ciara (9. szeptember 2015.), "A királynő beszéde a skóciai határvasúton", A királyi család, archivált az eredetiből 6. június 2022-án, lekért 8 szeptember 2022
  197. ^ "A királynő gyomorrontás után elhagyja a kórházat", BBC News, 4. március 2013. archivált az eredetiről 4. március 2013-án, lekért 4 március 2013
  198. ^ "A felépülő királynő aláírja a Nemzetközösségi Chartát", BBC News, 11. március 2013. archivált az eredetiből 24. október 2016-án, lekért 23 október 2016
  199. ^ "A királynőnek ki kell hagynia a Nemzetközösségi találkozót", BBC News, 7. május 2013. archivált az eredetiből 25. január 2021-én, lekért 7 May 2013
  200. ^ "Charles lesz a nemzetközösség következő vezetője", BBC News, 20 április 2018, archivált az eredetiből 20. április 2018-én, lekért 21 április 2018
  201. ^ Collier, Hatty (8. június 2018.), "A királynő szemműtéten esik át a szürkehályog eltávolítására", Evening Standard, archivált az eredetiről 8. március 2021-án, lekért 19 március 2021 – a Yahoo-n keresztül! hírek
  202. ^ Nikkash, Roya (31. március 2019.), "A királynő lefékezi a nyilvános vezetést", The Times, archivált az eredetiről 31. március 2019-án, lekért 31 március 2019
  203. ^ "Elizabeth megdöntötte Victoria rekordját a brit történelem leghosszabb ideig uralkodó uralkodójaként", HuffPost, 6. szeptember 2014., archivált az eredetiről 26. szeptember 2014-én, lekért 28 szeptember 2014;

  204. ^ "Erzsébet királynő ma a világ legidősebb uralkodója", A hindu, 24. január 2015., archivált az eredetiből 2. január 2020-én, lekért 20 november 2017;

  205. ^ "88 évesen meghalt Bhumibol Adulyadej thaiföld királya", BBC News, 13. október 2016., archivált az eredetiből 13. október 2016-án, lekért 23 április 2022;

  206. ^ Erzsébet királynő lesz a világ legidősebb államfője, ha Robert Mugabét megdöntik., MSN, 14. november 2017., archiválva innen Az eredeti A 15 november 2017, lekért 20 november 2017
  207. ^ Rayner, Gordon (29. január 2017.), "A kék zafír jubileuma: A királynő nem ünnepli a 65. évfordulót, hanem "csendes elmélkedésben" emlékezik apja halálára.", The Daily Telegraph, archivált az eredetiből 10. január 2022-én, lekért 3 február 2017
  208. ^ Fülöp királynő és herceg portréit adták ki a 70. évforduló alkalmából, Az őrző, Sajtószövetség, 20. november 2017., archivált az eredetiből 20. november 2017-én, lekért 20 november 2017
  209. ^ Bilefsky, Dan (2. augusztus 2017.), Fülöp herceg utoljára önállóan lépett fel 65 évnyi nyilvánosság előtt, A New York Times, lekért 4 augusztus 2017
  210. ^ Friel, Mikhaila (16. március 2020.), "A koronavírus miatt a királyi család lemondja az eseményeket, és a királynőt akár 4 hónapos önizolációra is kérhetik", Bennfentes, archivált az eredetiről 8. szeptember 2022-én, lekért 5 július 2021
  211. ^ "Koronavírus: Fülöp királyné és herceg visszatér a windsori kastélyba, hogy lezárják", Sky News, 2. november 2020., archivált az eredetiből 21. június 2021-án, lekért 5 július 2021
  212. ^ "Koronavírus: A királynő üzenetét 24 millióan látták", BBC News, 6 április 2020, archivált az eredetiből 10. július 2021-én, lekért 5 július 2021
  213. ^ "Koronavírus: A királynő teljes adása", BBC News, 5 április 2020, archivált az eredetiből 25. augusztus 2021-én, lekért 5 július 2021
  214. ^ "VE Day: az Egyesült Királyság utcái nem üresek, hanem tele vannak szeretettel, mondja a Queen", BBC News, 8. május 2020. archivált az eredetiből 9. július 2021-én, lekért 5 július 2021
  215. ^ Murphy, Victoria (15. október 2020.), "Erzsébet királynőhöz csatlakozik Vilmos herceg hét hónap óta az első nyilvános kiruccanásán", Város ország, archivált az eredetiből 24. június 2021-án, lekért 5 július 2021
  216. ^ "A királynő arcmaszkot visel az Ismeretlen Harcos századik évfordulóján", BBC News, 7. november 2020. archivált az eredetiből 13. augusztus 2021-én, lekért 5 július 2021
  217. ^ Busby, Mattha (9. január 2021.), "A királynő és Fülöp herceg megkapta az első adag Covid-oltást", Az őrző, archivált az eredetiből 9. július 2021-én, lekért 5 július 2021;

  218. ^ Fülöp herceg: Több mint 70 év után a királynő az ő „ereje és maradása” nélküli jövő elé néz.", ITV Hírek, 9 április 2021, archivált az eredetiből 9. április 2021-én, lekért 9 április 2021;

  219. ^ Tominey, Camilla (9. április 2021.), "Fülöpös herceg békés elmúlása egy figyelemre méltó életet tükröz, amelyet önfeláldozó méltósággal éltek", A Telegraph, archivált az eredetiből 10. április 2021-én, lekért 11 May 2021
  220. ^ Fülöp herceg: A királynő azt mondja, hogy halála „nagy űrt hagyott maga után” – York hercege, BBC News, 11 április 2021, archivált az eredetiről 8. szeptember 2022-én, lekért 8 szeptember 2022
  221. ^ Abraham, Ellie (17. április 2021.), "A közösségi média reagál a "szívszorító" képre a királynőről, aki egyedül ül Fülöp herceg temetésén", A Független, archivált az eredetiből 6. július 2022-én, lekért 8 szeptember 2022;

  222. ^ "A királynő karácsonyi üzenete "szeretett" Fülöp előtt tiszteleg", BBC News, 25. december 2021., archivált az eredetiből 20. február 2022-én, lekért 8 szeptember 2022;

  223. ^ "Queen's Speech 2021: Mire számíthatunk?", BBC News, 10. május 2021. archivált az eredetiből 10. május 2021-én, lekért 10 May 2021
  224. ^ Mills, Rhiannon (12. június 2021.), "G7-csúcs: a királynő elbűvöli a miniszterelnököket és az elnököket", Sky News, archivált az eredetiből 12. június 2021-án, lekért Június 12 2021
  225. ^ A Queen George Crosst ad az NHS-nek a személyzet bátorságáért és elhivatottságáért", BBC News, 5. július 2021. archivált az eredetiből 7. április 2022-én, lekért 5 július 2021
  226. ^ Murray, Jessica (12. október 2021.), "A királynőt 20 év után először látták sétapálcát használni", Az őrző, archivált az eredetiről 31. március 2022-án, lekért 8 szeptember 2022
  227. ^ Taylor, Harry (21. október 2021.), "A királynő a kórházban töltötte az éjszakát, miután lemondta északír látogatását", Az őrző, archivált az eredetiből 25. február 2022-én, lekért 8 szeptember 2022
  228. ^ Lee, Joseph (26. október 2021.), "A királynő nem vesz részt a COP26 klímaváltozási csúcstalálkozóján", BBC News, archivált az eredetiből 1. február 2022-én, lekért 8 szeptember 2022
  229. ^ Becky Morton (14. november 2021.), "A királynő kihagyja a megemlékezés vasárnapi istentiszteletet", BBC News, archivált az eredetiről 9. március 2022-án, lekért 8 szeptember 2022
  230. ^ "Az ember elismerte árulást, miután számszeríjjal betört a windsori kastély területére, hogy megölje a királynőt", Sky News, 3. február 2023., archivált az eredetiből 3. február 2023-én, lekért 3 február 2023
  231. ^ Turner, Lauren (5. február 2022.), "A királynő fogadást tart a platina jubileum alkalmából", BBC News, archivált az eredetiből 21. február 2022-én, lekért 5 február 2022
  232. ^ Goodey, Emma (5. február 2022.), „A csatlakozás napja, 2022”, Királyi család, archivált az eredetiből 20. február 2022-én, lekért 8 szeptember 2022
  233. ^ Lee, Dulcie; Durbin, Adam (20. február 2022.), "A királynő Covid-tesztje pozitív lett", BBC News, archivált az eredetiből 20. február 2022-én, lekért 20 február 2022;

  234. ^ Coughlan, Sean (22. február 2022.), "A Queen lemondja a virtuális eljegyzéseket, mivel az enyhe Covid továbbra is fennáll", BBC News, archivált az eredetiről 4. március 2022-án, lekért 7 március 2022
  235. ^ Elston, Laura (23. február 2022.), "A királynő telefonos hallgatóságot tart a miniszterelnökkel a Covid ellenére", A Független, archivált az eredetiről 7. március 2022-án, lekért 7 március 2022
  236. ^ Furness, Hannah (3. március 2022.), A királynő „nagylelkű” magánadományt tesz Ukrajna alapjára, miközben a királyi család támogatását fejezi ki”, The Daily Telegraph, archivált az eredetiről 5. március 2022-án, lekért 5 március 2022
  237. ^ Hinton, Megan (28. február 2022.), "A királynő élvezi a családdal töltött időt, miután felépült a Covid betegségből", LBC, archivált az eredetiről 5. március 2022-án, lekért 8 szeptember 2022
  238. ^ Waddell, Lily (7. március 2022.), "A királynő személyes találkozót tart Justin Trudeau-val kék és sárga virágok előtt", Evening Standard, archivált az eredetiről 7. március 2022-án, lekért 7 március 2022
  239. ^ Selby, Jenn (10. április 2022.), „Covid „kimerülten” hagyott – mondja Queen a gyászoló párnak., Az őrző, archivált az eredetiből 10. április 2022-én, lekért 10 április 2022
  240. ^ Lauren, Turner (29. március 2022.), "A királynő részt vesz Fülöp herceg megemlékezésen a Westminster Abbeyben", BBC News, archivált az eredetiből 6. június 2022-án, lekért 5 április 2022
  241. ^ Thompson, Eliza (14. március 2022.), "Károly herceg beírja II. Erzsébet királynőt a Nemzetközösség napi istentiszteletre Vilmos herceg mellett", Us Weekly, archivált az eredetiről 14. március 2022-án, lekért 14 március 2022
  242. ^ Adams, Charley (14. április 2022.), "Károly herceg a Queen helyett a Maundy Service-nél", BBC News, archivált az eredetiből 6. június 2022-án, lekért 8 szeptember 2022
  243. ^ „A királynő kihagyja a parlament állami megnyitóját – a walesi herceg inkább beszédet olvas fel”, Sky News, 9. május 2022., archivált az eredetiből 11. június 2022-án, lekért 8 szeptember 2022
  244. ^ Furness, Hannah (10. május 2022.), "Királynő beszéde: Miért vesz részt Vilmos herceg a Parlament állami megnyitóján?", A Telegraph, archivált az eredetiből 12. június 2022-án, lekért 8 szeptember 2022
  245. ^ Furness, Hannah (2. június 2022.), "A királynőnek el kell hagynia a hálaadó istentiszteletet, miután kényelmetlenséget szenvedett", A Telegraph, archivált az eredetiből 27. június 2022-án, lekért 8 szeptember 2022
  246. ^ Furness, Hannah (5. június 2022.), "Királynő jubileumi meglepetése: Főszerep Paddington Bearrel (és amit a táskájában tart)", A Telegraph, archivált az eredetiből 9. augusztus 2022-én, lekért 8 szeptember 2022;

  247. ^ Turner, Lauren (13. június 2022.), "II. Erzsébet királynő a második leghosszabb ideig szolgáló uralkodó lett", BBC News, archivált az eredetiből 15. június 2022-án, lekért 8 szeptember 2022
  248. ^ Foster, Max; Said-Moorhouse, Lauren (31. augusztus 2022.), "A királynő nem tér vissza Londonba, hogy új brit miniszterelnököt nevezzen ki, uralkodása során először", CNN, archivált az eredetiről 2. szeptember 2022-én, lekért 2 szeptember 2022
  249. ^ "10 kevéssé ismert tény a brit miniszterelnökökről", history.co.uk, archivált az eredetiből 10. október 2022-án, lekért 10 október 2022
  250. ^ "A legutóbbi nyilvános nyilatkozatában Erzsébet királynő részvétét fejezte ki a saskatchewani késelést követően", A StarPhoenix, 8. szeptember 2022., archivált az eredetiről 8. szeptember 2022-én, lekért 29 január 2023
  251. ^ Brandreth 2004, 370–371. Marr 2011o. 395
  252. ^ Mansey, Kate; Szivárog, Jonathan; Hellen, Nicholas (19. január 2014.), "Queen és Charles elkezdi a "munkamegosztást"", A Sunday Times, archiválva innen Az eredeti A 3 február 2014, lekért 20 január 2014;

  253. ^ Tasker, John Paul (19. szeptember 2022.), „Erzsébet királynő miatt Kanada az az ország, amilyen ma – mondja Mulroney az emlékünnepségen”, CBC News, archivált az eredetiből 13. január 2023-én, lekért 15 október 2022
  254. ^ Sherwood, Harriet (9. szeptember 2022.), "A királynő nem félt a haláltól" - mondja Canterbury érseke., Az őrző, archivált az eredetiről 9. szeptember 2022-én, lekért 9 szeptember 2022
  255. ^ "A királynő egészségéért aggódó orvosok – palota", BBC News, 8. szeptember 2022., archivált az eredetiről 8. szeptember 2022-én, lekért 8 szeptember 2022
  256. ^ Davies, Caroline (8. szeptember 2022.), "Királynő orvosi felügyelet alatt a Balmoralban az orvosok aggodalmai után", Az őrző, archivált az eredetiről 8. szeptember 2022-én, lekért 8 szeptember 2022
  257. ^ "A királynő orvosi felügyelet alatt áll, mivel az orvosok aggódnak az egészségéért. Károly herceg, Kamilla és Vilmos herceg jelenleg Balmoralba utazik - közölte a Clarence House és a Kensington-palota.", Sky News, 8. szeptember 2022., archivált az eredetiről 8. szeptember 2022-én, lekért 8 szeptember 2022
  258. ^ Shaw, Neil (8. szeptember 2022.), "York hercege, Anne hercegnő és Edward herceg mind a királynő mellé hívtak", Plymouth élőben, archivált az eredetiről 8. szeptember 2022-én, lekért 8 szeptember 2022
  259. ^ a b Coughlan, Sean (29. szeptember 2022.), "A királynő halálának oka a halotti anyakönyvi kivonatban "öregségként" szerepel", BBC News, archivált az eredetiből 1. október 2022-án, lekért 29 szeptember 2022
  260. ^ Prynn, Jonathan (9. szeptember 2022.), "A királynő meghalt Charles és Anne mellett, miközben a többi királyi család Balmoralba rohant"", Evening Standard, archivált az eredetiről 9. szeptember 2022-én, lekért 17 október 2022
  261. ^ "Meghalt II. Erzsébet királynő", BBC News, 8. szeptember 2022., archivált az eredetiről 8. szeptember 2022-én, lekért 8 szeptember 2022
  262. ^ Kottasová, Ivana; Picheta, Rob; Foster, Max; Said-Moorhouse, Lauren (8. szeptember 2022.), "96 évesen meghalt II. Erzsébet királynő", CNN, archiválva innen Az eredeti A 8 szeptember 2022, lekért 8 szeptember 2022
  263. ^ "Unicorn hadművelet: mi történik a királynő halála után Skóciában?", Az őrző, 8. szeptember 2022., archivált az eredetiről 8. szeptember 2022-én, lekért 4 október 2022
  264. ^ ""Operation Unicorn", nem "London Bridge": A királynő halálának kódneve, NDTV.com, Agence France-Presse, 8. szeptember 2022., archivált az eredetiről 21. szeptember 2022-én, lekért 4 október 2022
  265. ^ Silver, Christopher (13. szeptember 2022.), – Erzsébet, a skótok utolsó királynője?, Kilátás, archivált az eredetiről 13. szeptember 2022-én, lekért 26 szeptember 2022
  266. ^ Erzsébet királynő „öregségben” halt meg – áll a halotti anyakönyvi kivonatban., Az őrző, 29. szeptember 2022., archivált az eredetiből 4. december 2022-én, lekért December 8 2022
  267. ^ "A királynő búcsújának csendes szimbolikája Skóciától", BBC News, 13. szeptember 2022., archivált az eredetiről 23. szeptember 2022-én, lekért 22 szeptember 2022
  268. ^ "A királynő koporsós virrasztása Edinburghban 33,000 XNUMX ember szemtanúja volt", BBC News, 13. szeptember 2022., archivált az eredetiről 13. szeptember 2022-én, lekért 13 szeptember 2022
  269. ^ "Fényképeken: A világ vezetői csatlakoznak a nyilvánossághoz, hogy tiszteletüket fejezzék ki a királynőnek", Amerika hangja, 18. szeptember 2022., archivált az eredetiből 13. január 2023-én, lekért 18 szeptember 2022
  270. ^ "Legalább 250,000 XNUMX ember állt sorba, hogy megnézze a királynő koporsóját", AP News, 20. szeptember 2022., archivált az eredetiről 20. szeptember 2022-én, lekért 20 szeptember 2022
  271. ^ Therrien, Alex (16. szeptember 2022.), "A királyiak szomorúan vigyáznak a királynő koporsójára", BBC News, archivált az eredetiről 23. szeptember 2022-én, lekért 16 szeptember 2022
  272. ^ Bowden, George; Faulkner, Doug (16. szeptember 2022.), "II. Erzsébet királynő unokái, hogy tartsák be a fekvő virrasztást", BBC News, archivált az eredetiről 22. szeptember 2022-én, lekért 16 szeptember 2022
  273. ^ "A királyi temetések és temetések története", Westminster apátság, archivált az eredetiről 12. szeptember 2022-én, lekért 11 szeptember 2022
  274. ^ a b Minelle, Bethany (19. szeptember 2022.), "Tízezrek Londonban és Windsorban, miközben a világ búcsúzik a királynőtől a temetésén", Sky News, archivált az eredetiről 19. szeptember 2022-én, lekért 19 szeptember 2022
  275. ^ "Az Ön teljes útmutatója a királynő temetéséről", BBC News, 19. szeptember 2022., archivált az eredetiről 9. szeptember 2022-én, lekért 19 szeptember 2022
  276. ^ Heald, Claire (19. szeptember 2022.), "A királynő corgijai és pónijai a windsori kastélyban várnak, amikor a koporsó közeledik", BBC News, archivált az eredetiről 24. szeptember 2022-én, lekért 19 szeptember 2022
  277. ^ "A család végső búcsút vesz, amikor a királynőt Fülöp mellé temették", BBC News, 19. szeptember 2022., archivált az eredetiről 19. szeptember 2022-én, lekért 19 szeptember 2022
  278. ^ "Az Ön teljes útmutatója a királynő temetéséről", BBC News, 19. szeptember 2022., archivált az eredetiről 9. szeptember 2022-én, lekért 19 szeptember 2022
  279. ^ Hunter, Sophie (19. szeptember 2022.), "Őfelsége, a királynő állami temetése", A királyi család, archivált az eredetiről 25. szeptember 2022-én, lekért 19 szeptember 2022
  280. ^ "Állami temetés Őfelsége, a királynő számára", A királyi család, archivált innen Az eredeti A 18 szeptember 2022, lekért 19 szeptember 2022 – a YouTube-on keresztül
  281. ^ Walton, John (16. január 1999.), "A politikai botrány szerzője", BBC News, archivált az eredetiből 18. december 2022-én, lekért 19 november 2022
  282. ^ a b Routledge 1994, p. xiii
  283. ^ Dominiczak, Peter (24. szeptember 2014.), "David Cameron: Nagyon sajnálom, hogy a királynő dorombolt a skót függetlenségi szavazáson", The Daily Telegraph, archivált az eredetiből 9. január 2022-én, lekért 8 október 2018
  284. ^ Quinn, Ben (19. szeptember 2019.), "David Cameron beavatkozást kért a Queentől a skót függetlenség ügyében", Az őrző, archivált az eredetiből 7. november 2021-én, lekért 16 október 2022
  285. ^ "A királynő egy életen át fogja tenni a munkáját"", BBC News, 19 április 2006, archivált az eredetiből 8. december 2008-én, lekért 4 február 2007;

  286. ^ "A mi szerkezetünk", Church of Scotland, 22. február 2010., archivált az eredetiből 25. január 2020-én, lekért 23 április 2022
  287. ^ "A királynő találkozik Ferenc pápával a Vatikánban", BBC News, 3 április 2014, archivált az eredetiből 28. május 2017-én, lekért 28 március 2017
  288. ^ Fisher, Connie (25. december 2000.), "Karácsonyi adás 2000", A királyi család, királyi háztartás, archivált az eredetiből 7. május 2016-én, lekért 18 április 2016;

  289. ^ "A mecénás ebédjéről", A mecénás ebédje, 5. szeptember 2014., archivált az eredetiről 17. március 2016-án, lekért 28 április 2016
  290. ^ Hodge, Kate (11. június 2012.), "A királynő többet tett a jótékonyságért, mint bármely más uralkodó a történelemben", Az őrző, archivált az eredetiből 22. február 2021-én, lekért 25 február 2021
  291. ^ "80 tény a királynőről", Királyi Háztartás, archiválva innen Az eredeti A 21 március 2009, lekért Június 20 2010
  292. ^ Busz 2007, p. 115;

  293. ^ Delacourt, Susan (25. május 2012.), "Amikor a királynő a főnököd", Toronto Star, archivált az eredetiről 7. március 2013-án, lekért 27 May 2012
  294. ^ Bond 2006o. 22
  295. ^ Bond 2006, p. 35; Pimlott 2001, p. 180; Roberts 2000, p. 82; Shawcross 2002o. 50
  296. ^ Bond 2006, p. 35; Pimlott 2001, p. 280; Shawcross 2002o. 76
  297. ^ Bond 2006, 66–67., 84., 87–89. Bradford 2012, 160–163. Hardman 2011, 22., 210–213. Lacey 2002, 222–226. Marr 2011, p. 237; Pimlott 2001, 378–392. Roberts 2000, 84–86
  298. ^ Hardman 2011, 213–214
  299. ^ Hardman 2011o. 41
  300. ^ Cartner-Morley, Jess (10. május 2007.), "II. Erzsébet, a divat megkésett követője", Az őrző, archivált az eredetiből 7. november 2021-én, lekért 5 szeptember 2011
  301. ^ Bond 2006, p. 97; Bradford 2012, p. 189; Pimlott 2001, 449–450. Roberts 2000, p. 87; Shawcross 2002, 1114–117
  302. ^ Bond 2006, p. 117; Roberts 2000o. 91
  303. ^ Bond 2006, p. 134; Pimlott 2001, 556–561., 570. o
  304. ^ MORI szavazás A Független újság, 1996. március, idézve

  305. ^ Pimlott 2001o. 578
  306. ^ Bond 2006, p. 134; Pimlott 2001, 624–625
  307. ^ Hardman 2011, p. 310; Lacey 2002, p. 387; Roberts 2000, p. 101; Shawcross 2002o. 218
  308. ^ "Ausztrália miniszterelnöke szerint II. Erzsébet az ország utolsó brit uralkodója", Az őrző, Canberra, Associated Press, 17. augusztus 2010., archivált az eredetiből 27. október 2022-án, lekért 16 október 2022
  309. ^ Írország, Judith (15. július 2017.), "Most mindannyian Erzsébet-korúak vagyunk: Amikor Malcolm Turnbull találkozott az uralkodóval", A Sydney Morning Herald, archivált az eredetiből 1. július 2021-én, lekért 16 október 2022
  310. ^ Lagan, Bernard (9. március 2021.), "Az ausztrálok új erőfeszítéseket tesznek, hogy megszakítsák a királyi kapcsolatokat Meghan és Harry interjúja után", The Times, Sydney, archivált az eredetiből 2. december 2021-én, lekért 16 október 2022
  311. ^ "Vincies nemmel szavaz"", BBC News, 26. november 2009. archivált az eredetiből 10. október 2021-án, lekért 26 november 2009
  312. ^ "Monarchia szavazás", Ipsos MORI, Április 2006, archivált az eredetiből 23. január 2021-én, lekért 22 március 2015;

  313. ^ "Monarchia/királyi család trendjei – Elégedettség a királynővel", Ipsos MORI, 19. május 2016., archiválva innen Az eredeti A 23 január 2021, lekért 19 szeptember 2017
  314. ^ Mills, Rhiannon (7. szeptember 2019.), "Epstein, Andrew és magánrepülőgépek: A királyi családnak viharos nyara volt", Sky News, archivált az eredetiről 23. szeptember 2021-én, lekért 26 szeptember 2021;

  315. ^ Skinner, Giden; Garrett, Cameron (11. január 2022.), "Három az ötből azt támogatja, hogy Nagy-Britannia továbbra is monarchia maradjon, bár a támogatottság csökken a 2012-es csúcsról, ahogy egyre bizonytalanabbá válik", Ipsos, archivált az eredetiből 12. július 2022-én, lekért 26 július 2022;

  316. ^ "A királynő továbbra is a nemzetek kedvenc királyi tagja, mivel a közvélemény a hagyományokhoz és Nagy-Britannia pozitív jelképéhez köti itthon és külföldön egyaránt.", Ipsos MORI, 30. május 2022., archiválva innen Az eredeti A 20 szeptember 2022, lekért 4 október 2022;

  317. ^ Smith, Matthew (14. december 2021.), „A világ legcsodáltabb 2021”, YouGov America, archivált az eredetiből 18. április 2022-én, lekért December 14 2021
  318. ^ Riley, Ben (12. február 2016.), "Feltárult: Damien Hirst egyetlen portréja a királynőről, amelyet a kormány archívumában találtak", The Daily Telegraph, archivált az eredetiből 10. január 2022-én, lekért 10 szeptember 2016
  319. ^ "II. Erzsébet", National Portrait Gallery, archivált az eredetiből 3. december 2013-én, lekért Június 22 2013
  320. ^ "Marcus Adams", Nemzeti Portré Galéria, archivált az eredetiből 15. január 2013-én, lekért 20 április 2013
  321. ^ "Címer: Ő Királyi Fensége, Erzsébet hercegnő", Brit Columbia hadnagy kormányzója, archiválva innen Az eredeti A 6 november 2013, lekért 6 április 2013
  322. ^ Berry, Ciara (15. január 2016.), "Személyes zászlók", A királyi család, királyi háztartás, archivált az eredetiből 7. május 2016-én, lekért 18 április 2016
  323. ^ Louda és Maclagan 1999, p. 34;

Bibliográfia

Külső hivatkozások

Hallgassa meg ezt a cikket (1 óra és 11 jegyzőkönyv)
Beszélt Wikipédia ikon
Ez a hangfájl ennek a cikknek a 22. április 2023-i felülvizsgálatából jött létre (2023-04-22), és nem tükrözi a későbbi szerkesztéseket.
Címek és utódlás
Elizabeth II
Született: 21. április 1926. Meghalt: 8. szeptember 2022.
Regnal címek
Előzte meg Az Egyesült Királyság királynője
6 február 1952 - 8 szeptember 2022
Sikerült általa
Ausztrália királynője
6 február 1952 - 8 szeptember 2022
Kanada királynője
6 február 1952 - 8 szeptember 2022
Új-Zéland királynője
6 február 1952 - 8 szeptember 2022
Ceylon királynője
6. február 1952. - 22. május 1972
A köztársaságok létrejöttek
Pakisztán királynője
6. február 1952. – 23. március 1956
Dél-Afrika királynője
6. február 1952. - 31. május 1961
Új cím
Függetlenség az Egyesült Királyságtól
Ghána királynője
6. március 1957. – 1. július 1960
Nigéria királynője
1. október 1960. – 1. október 1963
Sierra Leone királynője
27 április 1961 - 19 április 1971
Tanganyika királynője
9. december 1961. – 9. december 1962
Trinidad és Tobago királynője
31. augusztus 1962. – 1. augusztus 1976
Uganda királynője
9. október 1962. – 9. október 1963
Kenya királynője
12. december 1963. – 12. december 1964
Malawi királynője
6. július 1964. – 6. július 1966
Málta királynője
21. szeptember 1964. – 13. december 1974
Gambia királynője
18. február 1965. – 24. április 1970
Guyana királynője
26. május 1966. – 23. február 1970
Barbados királynője
30. november 1966. – 30. november 2021
Mauritius királynője
12. március 1968. – 12. március 1992
Fidzsi-szigetek királynője
10. október 1970. – 6. október 1987
Jamaica királynője
6. augusztus 1962. - 8. szeptember 2022.
Sikerült általa
Bahamák királynője
10. július 1973. – 8. szeptember 2022
Grenada királynője
7 február 1974 - 8 szeptember 2022
Új cím
Függetlenség Ausztráliától
Pápua Új-Guinea királynője
16. szeptember 1975. – 8. szeptember 2022
Új cím
Függetlenség az Egyesült Királyságtól
a Salamon-szigetek királynője
7. július 1978. – 8. szeptember 2022
Tuvalu királynője
1. október 1978. – 8. szeptember 2022
Szent Lucia királynője
22 február 1979 - 8 szeptember 2022
Saint Vincent és a Grenadine-szigetek királynője
27. október 1979. – 8. szeptember 2022
Belize királynője
21. szeptember 1981. – 8. szeptember 2022
Antigua és Barbuda királynője
1. november 1981. – 8. szeptember 2022
Saint Kitts és Nevis királynője
19. szeptember 1983. – 8. szeptember 2022
Tiszteletbeli címek
Előzte meg A Nemzetközösség vezetője
6 február 1952 - 8 szeptember 2022
Sikerült általa
Katonai hivatalok
Előzte megas Az Admiralitás első ura Főtengernagy úr
1. április 1964. – 10. június 2011
Sikerült általa