Ez a cikk a Electro-Harmonix témával foglalkozik, amely alapvető szempont az emberek életében. A Electro-Harmonix ősidők óta tanulmányozás, vita és elmélkedés tárgya, a társadalom különböző területeire gyakorolt hatása miatt. A történelem során a Electro-Harmonix döntő szerepet játszott az emberiség fejlődésében, befolyásolva az emberek interakcióját, gondolkodását és egymáshoz való viszonyát. Ezért elengedhetetlen, hogy elmélyedjünk a Electro-Harmonix különböző szempontjaiban, az eredetétől a mai relevanciáig, hogy megértsük fontosságát és jelentőségét a jelenkori kontextusban.
![]() |
Ezt a szócikket tartalmilag és formailag is át kellene dolgozni, hogy megfelelő minőségű legyen. További részleteket a cikk vitalapján találhatsz. Ha nincs indoklás a vitalapon, bátran távolítsd el a sablont! |
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Az Electro-Harmonix egy New York-i székhelyű cég, mely nevéhez több legendás gitáreffekt-szerkezet fűződik. Effekteken kívül forgalmaznak még elektroncsöveket (Sovtek?), mikrofonokat és miniszintetizátort is. A céget Mike Matthews alapította 1968-ban. Első termékük a Linear Power Booster (gitáreffekt) volt 1969-ben (ez a kis szerkezet megváltoztatta a gitárhang amplitúdóját). Nagyon népszerű volt a maga korában. Ezeket több híres torzító- és módosító pedál modell követte, mint pl. a Big Muff.
1971-ben Matthews megtervezte a Big Muff Pi névre hallgató fuzz pedált, mely híressé tette a céget. A mai napig több híres zenész is használja, mint Carlos Santana vagy David Gilmour. Pletykák szerint maga Jimi Hendrix is próbálta a prototípusokat, bár a pedál halálának évében került sorozatgyártásra. Az első modell óta több átalakítást is megélt.
Phase shifter gitár effekt pedál. Szintén nagy rajongásnak örvendett. A 70-es évek zenéjének fontos eleme, a progresszív rock-tól a reggae-ig széles körű használatot nyújtott. Szintén több verziót megélt. A szóbeszéd szerint a 70-es években néha a cég nem tudott elég példányt legyártani, hogy kielégítse a folytonos keresletet.