Donald Trump



Soha az emberiség történetében nem volt ennyi információ róla Donald Trump felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató mint ma az internetnek köszönhetően. Azonban ez a hozzáférés minden kapcsolódó Donald Trump felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató nem mindig könnyű. Telítettség, rossz használhatóság és a helyes és helytelen információk megkülönböztetésének nehézsége Donald Trump felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató gyakran nehéz leküzdeni. Ez motivált bennünket egy megbízható, biztonságos és hatékony webhely létrehozására.

Egyértelmű volt számunkra, hogy célunk eléréséhez nem elegendő a helyes és ellenőrzött információk birtokában Donald Trump felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató . Minden, amiről összegyűjtöttünk Donald Trump felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató is áttekinthetően, olvashatóan, a felhasználói élményt megkönnyítő struktúrában, letisztult és hatékony dizájnnal, a betöltési sebességet előtérbe helyezve kellett bemutatni. Bízunk benne, hogy ezt elértük, bár mindig azon dolgozunk, hogy apróbb fejlesztéseket tegyünk. Ha megtaláltad, amiben hasznosnak találtad Donald Trump felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató és jól érezte magát, nagyon boldogok leszünk, ha visszatér scientiaen.com amikor csak akarja és kell.

Donald Trump
A Fehér Ház hivatalos elnöki portréja. Fejlövés, amelyen Trump mosolyog az amerikai zászló előtt, sötétkék öltönykabátot visel amerikai zászló hajtókájával, fehér inget és világoskék nyakkendőt.
Hivatalos portré, 2017
45th Elnöke az Egyesült Államok
Irodában
20. január 2017. – 20. január 2021
AlelnökMike Pence
ElőtteBarack Obama
Sikerült általaJoe Biden
Személyes adatok
Született
Donald John Trump

(1946-06-14) Június 14, 1946 (76 éves)
Queens, New York City, USA
Politikai pártKöztársasági (1987–1999, 2009–2011, 2012–present)
Egyéb politikai
hovatartozás
házastársak
.
.
(m. 1977; div. 1990).
.
.
(m. 1993; div. 1999).
.
(m. 2005).
Gyerekek
Szülők
rokonokDonald Trump családja
TartózkodásMar-a-Lago
alma MaterWharton School (BSEcon.)
foglalkozás
DíjakDíjak és kitüntetések listája
aláírásDonald J. Trump stilizált autogram, tintával
weboldal

Donald John Trump (született: 14. június 1946.) amerikai politikus, médiaszemélyiség és üzletember, aki 45. az Egyesült Államok elnöke re 2017 a 2021.

Trump diplomát szerzett a Wharton School 1968-ban szerzett főiskolai diplomát. 1971-ben apja ingatlanüzletének elnöke lett, és átkeresztelte Trump Szervezet. Tevékenységét kiterjesztette felhőkarcolók, szállodák, kaszinók és golfpályák építésére és felújítására, majd később mellékvállalkozásokba kezdett, többnyire a nevének engedélyeztetésével. 2004 és 2015 között a televíziós reality-sorozat társproducere és házigazdája The Apprentice. Ő és vállalkozásai több mint 4,000 állami és szövetségi jogi perben voltak felperesek vagy alperesek, köztük hatban. üzleti csődök.

Megnyerte a 2016 elnökválasztás mint a republikánus jelölt a demokraták jelöltjével szemben Hillary Clinton annak ellenére, hogy elvesztette a népszavazást. A kampány során Trump politikai álláspontját populista, protekcionista, izolacionista és nacionalistaként írták le. Ő volt az első amerikai elnök, akinek nem volt katonai vagy kormányzati szolgálata. Megválasztása és politikája számos tiltakozást váltott ki. A 2017–2019 különleges ügyvédi vizsgálat megállapította, hogy Oroszország beavatkozott a 2016-os választásokba kampányának kedvezni. Trump összeesküvés-elméleteket hirdetett, és sok hamis és félrevezető kijelentést tett kampányai és elnöksége alatt, amilyenre még nem volt példa az amerikai politikában. Számos megjegyzését és cselekedetét faji alapúnak vagy rasszistának, sokukat pedig nőgyűlölőnek minősítették.

Trump elnökként beutazási tilalmat rendelt el több muzulmán többségű ország állampolgárai ellen, katonai finanszírozást fordított az USA-Mexikó határon fal építésére, és végrehajtott egy a családok szétválasztásának politikája az elfogott migránsok számára. Gyengítette a környezetvédelmet, több mint 100 környezetvédelmi politikát és szabályozást visszavont. Aláírta a Az adócsökkentésről és a munkahelyekről szóló 2017 törvény, amely csökkentette a magánszemélyek és a vállalkozások adóját, és visszavonta a egyéni egészségbiztosítási megbízás büntetés a Megfizethető Care Act. 54 szövetségi fellebbviteli bírót és három amerikai legfelsőbb bírósági bírót nevezett ki. Kereskedelmi háborút kezdeményezett Kínával, és kivonta az Egyesült Államokat a javaslatból Trans-Pacific Partnership kereskedelmi megállapodás, a Paris megállapodás az éghajlatváltozásról és a Irán nukleáris megállapodása. Találkozott Észak-Korea vezetőjével Kim Dzsongun háromszor, de nem tett előrelépést a nukleáris leszerelés terén. Lassan reagált a COVID-19 járvány, figyelmen kívül hagyott vagy ellentmondott az egészségügyi tisztviselők számos ajánlásának, politikai nyomást gyakorolt ​​a tesztelési erőfeszítések megzavarására, és téves információkat terjesztett a nem bizonyított kezelésekről.

Trump elvesztette a 2020 Az Egyesült Államok elnökválasztása nak nek Joe Biden. Nem volt hajlandó elismerni vereségét, hamisan azt állította, hogy széles körben elterjedt választási csalás történt, és megpróbálta megdönteni az eredményeket a kormány tisztviselőinek nyomásával, sikertelen jogi kihívások számával és az elnökválasztás akadályozásával. 6. január 2021-án arra buzdította támogatóit, hogy vonuljanak fel a USA Capitol, amelyek közül sokan akkor megtámadta, ami több halálesethez és a választói szavazatok számlálásának megszakadásához vezetett.

Trump az egyetlen amerikai elnök, akit kétszer is felelősségre vontak. Miután 2019-ben megpróbált nyomást gyakorolni Ukrajnára, hogy nyomozzon Biden ügyében, decemberben vád alá helyezték. Képviselőház hatalommal való visszaélés és a Kongresszus akadályozása miatt; felmentette a Szenátus 2020 februárjában a képviselőház másodszor is vád alá helyezte őt 2021 januárjában felkelésre való felbujtás miatt, a szenátus pedig a következő hónapban felmentette. 2022 decemberében a Ház január 6-i bizottsága büntetőjogi vádemelést javasolt ellene hatósági eljárás akadályozása, az Egyesült Államok megtévesztésére irányuló összeesküvés, valamint felkelés felbujtása vagy segítségnyújtása miatt. Tudósok és történészek rangot Trump mint Amerika történetének egyik legrosszabb elnöke.

Mióta Trump elhagyta hivatalát, továbbra is erősen részt vesz a Republikánus Pártban. 2022 novemberében bejelentette, hogy jelölteti magát a republikánus jelöltségre 2024 elnökválasztás. 2023 márciusában egy manhattani nagyzsűri vádat emelt ellene 34 csalás bűntette miatt, így ő az első amerikai elnök, aki ellen büntetőeljárást emeltek; minden vádpontban ártatlannak vallotta magát.

Magánélete

Korai élet

Donald John Trump 14. június 1946-én született Jamaica Kórház in Queens, New York City, a negyedik gyermeke Fred TrumpEgy Bronx-született ingatlanfejlesztő, akinek szülei német bevándorlók voltak, és Mary Anne MacLeod Trump, egy skóciai bevándorló. Trump idősebb testvérekkel nőtt fel Maryanne, Fred Jr., valamint Elizabeth és öccse Robert a Jamaica Estates Queens szomszédságában, és részt vett a zártkörűen Kew-Forest Iskola óvodától a hetedik osztályig. 13 évesen beíratták a tanintézetbe New York-i Katonai Akadémia, magán bentlakásos iskola, és 1964-ben beiratkozott a Fordham Egyetem. Két évvel később átment a A Pennsylvaniai Egyetem Wharton Iskola, 1968 májusában végzett a BS a közgazdaságtanban. 2015-ben Trump ügyvédje Michael Cohen megfenyegette Trump főiskoláit, középiskoláit és a College Board jogi lépésekkel, ha kiadják Trump tanulmányi feljegyzéseit.

Az egyetemen Trump négy diákot szerzett vázlat halasztások alatt a Vietnam War korszak. 1966-ban az orvosi vizsgálat alapján katonai szolgálatra alkalmasnak ítélték, majd 1968 júliusában a helyi testület szolgálatra alkalmasnak minősítette. 1968 októberében minősítették 1-Y, feltételes orvosi halasztás, és 1972-ben átminősítették 4-F következtében csontsarkantyúkvégleg eltiltja a szolgálatból.

Család

1977-ben Trump férjhez ment cseh modell Ivana Zelníčková. Három gyermekük született: Donald Jr. (született 1977), Ivanka (született 1981), és Eric (1984-ben született). Ivana lett a honosított amerikai állampolgár A 1988. A pár 1990-ben vált el, miután Trump viszonya lett a színésznővel Marla juhar. Trump és Maples 1993-ban házasodtak össze, majd 1999-ben váltak el. Egy lányuk van, Fátyolszövet (született 1993), akit Marla nevelt fel Kaliforniában. 2005-ben Trump feleségül vette egy szlovén modellt Melania Knauss. Egy fiuk van, Barron (született 2006-ban). Melania 2006-ban kapott amerikai állampolgárságot.

Vallás

Trump odament vasárnapi Iskola és volt megerősített az 1959 - ban a Az első presbiteriánus templom Jamaicában, Queens. Az 1970-es években szülei csatlakoztak a Márvány kollégiumi templom Manhattanben, amely a Református egyház Amerikában. A márványi lelkész, Norman Vincent Peale, 1993-ban bekövetkezett haláláig szolgálta a családot. Trump mentorként jellemezte. 2015-ben az egyház kijelentette, hogy Trump nem aktív tagja. 2019-ben kinevezte személyes lelkipásztorát, a teleevangélistát Paula White, a Fehér Házba Közkapcsolati Iroda. 2020-ban azt mondta, hogy a felekezeten kívüli keresztény.

Egészségügyi szokások

Trump a golfozást "elsődleges edzésformájának" nevezte, de általában nem járja be a pályát. Az edzést energiapazarlásnak tartja, mert úgy véli, hogy a testmozgás „mint egy akkumulátor, véges mennyiségű energiával” lemeríti a szervezet energiáját. 2015-ben Trump kampánya kiadott egy levelet régóta személyes orvosától, Harold Bornstein, kijelentve, hogy Trump "a valaha választott legegészségesebb személy lenne az elnöki posztra". 2018-ban Bornstein azt mondta, Trump diktálta a levél tartalmát, és hogy Trump három ügynöke lefoglalta az orvosi feljegyzéseit egy 2017. februári rajtaütésen az orvosi rendelőben.

Vagyon

Ivana Trump és Fahd király kezet fog, Ronald Reagan pedig mosolyogva áll mellettük. Mindegyik fekete hivatalos öltözetben van.
Trump (jobb szélső) és felesége, Ivana a Kingnek szánt állami vacsora fogadósorban Szaúd-Arábia Fahd 1985-ben az Egyesült Államok elnökével Ronald Reagan és első hölgy Nancy Reagan

1982-ben Trump elkészítette a kezdőbetűt Forbes gazdag emberek listája, amiért részesedéssel rendelkeztek családja 200 millió dolláros nettó vagyonából (ez 606-ben 2022 millió dollárnak felel meg). Az 1980-as évek veszteségei miatt 1990 és 1995 között lekerült a listáról. A kötelező pénzügyi nyilvánosságra hozatali jelentés benyújtását követően a FEC 2015 júliusában mintegy 10 milliárd dolláros nettó vagyont jelentett be. A FEC által kiadott rekordok legalább 1.4 milliárd dollár vagyont és 265 millió dollár kötelezettséget mutattak be. Forbes becslése szerint nettó vagyona 1.4 milliárd dollárral csökkent 2015 és 2018 között. A 2021-es milliárdosok rangsorában Trump nettó vagyonát 2.4 milliárd dollárra becsülték (1,299. a világon).

Jonathan Greenberg újságíró arról számolt be, hogy Trump 1984-ben felhívta őt, és úgy tett, mintha a Trump Szervezete kitalált tisztviselője lenne,John BarronGreenberg azt mondta, hogy Trump „Barronként” beszélve hamisan azt állította, hogy apja üzletének több mint 90 százaléka volt a tulajdonában, hogy magasabb rangot szerezzen magának a Forbes 400 gazdag amerikaiak listája. Greenberg is ezt írta Forbes nagymértékben túlbecsülte Trump vagyonát, és tévesen vette fel a listára Forbes 400 helyezés 1982-ben, 1983-ban és 1984-ben.

Trump gyakran mondta, hogy pályafutását "egymillió dolláros kis kölcsönnel" kezdte apjától, és kamatostul vissza kellett fizetnie. Nyolc éves korára milliomos volt, legalább 60 millió dollárt kölcsönzött az apjától, nagyrészt nem tudta visszafizetni ezeket a kölcsönöket, és további 413 millió dollárt kapott (inflációval kiigazítva) apja cégétől. 2018-ban beszámoltak róla és családjáról, hogy adócsalást követtek el, és a New York állam Adóügyi és Pénzügyi Minisztériuma nyomozni kezdett. Befektetései alulmúlták a részvény- és a New York-i ingatlanpiacot. Forbes 2018 októberi becslései szerint nettó vagyona a 4.5-ös 2015 milliárd dollárról 3.1-re 2017 milliárd dollárra, a terméklicencelésből származó bevétele pedig 23 millióról 3 millió dollárra csökkent.

Ellentétben a pénzügyi egészségre és az üzleti érzékre vonatkozó állításaival, Trump adóbevallásai 1985 és 1994 között összesen 1.17 milliárd dollár nettó veszteséget mutattak ki. A veszteségek magasabbak voltak, mint szinte minden más amerikai adófizetőé. Az 1990-es és 1991-es veszteségek, évente több mint 250 millió dollár, több mint kétszerese a legközelebbi vesztesekének. 1995-ben a bejelentett veszteségei 915.7 millió dollárt tettek ki (ez 1.76-ben 2022 milliárd dollárnak felel meg).

A 2020, a New York Times megszerezte Trump több mint két évtizedes adóügyi információit. Az újságírók megállapították, hogy Trump több száz millió dolláros veszteséget jelentett, és 2010 óta halasztotta a 287 millió dollár elengedett adósság adóköteles bevételként való nyilvánítását. Jövedelme főként a részesedéséből származott The Apprentice és a vállalkozások, amelyekben kisebbségi partner volt, és veszteségei főként többségi tulajdonú vállalkozásokból származnak. Sok bevétel volt adójóváírás veszteségeiért, ami lehetővé tette számára, hogy elkerülje az éves jövedelemadó-fizetést, vagy csökkentse azt 750 dollárra. A 2010-es években Trump úgy egyensúlyozta ki vállalkozása veszteségeit, hogy eladta és felvett vagyonát, beleértve a 100 millió dolláros jelzálogkölcsönt. Trump Tower (2022-ben esedékes) és több mint 200 millió dollárnyi részvény és kötvény felszámolása. Személyesen garantált 421 millió dollár adósságot, amelynek nagy része 2024-ig esedékes.

2021 októberében Trumpnak több mint 1.3 milliárd dollárnyi adóssága volt, amelynek nagy részét vagyona fedezi. 2020-ban 640 millió dollárral tartozott bankoknak és trösztöknek kínai bank, Deutsche Bankés UBS, és körülbelül 450 millió dollárt ismeretlen hitelezőknek. Vagyonának értéke meghaladja a tartozását.

Üzleti karrier

Ingatlan

Külső földi kilátás a Trump-toronyra, egy modern felhőkarcolóra üvegfüggönnyel és lépcsős homlokzattal
Trump Tower be Midtown Manhattan

1968-tól Trump apja, Fred ingatlancégénél, a Trump Managementnél dolgozott, amely középosztálybeli bérlakások tulajdonosa volt New York város külső kerületeiben. 1971-ben a cég elnöke lett, és elkezdte használni a Trump Szervezet mint egy esernyő márka. 1991 és 2009 között jelentkezett Fejezet 11 hat vállalkozásának csődvédelme, a Plaza szálloda, az Atlantic City kaszinók és a Trump Hotels & Casino Resorts cég.

Manhattani fejlemények

Trump 1978-ban keltette fel a közvélemény figyelmét, amikor elindította családja első manhattani vállalkozását, az elhagyott épület felújítását. Commodore Hotel, szomszédos Grand Central Terminal. A finanszírozást Fred Trump 400 millió dolláros városi ingatlanadó-csökkentés segítette elő. aki a Hyatttel közösen 70 millió dolláros banki építési finanszírozást is garantált. A szálloda 1980-ban nyitotta meg újra kapuit Grand Hyatt Hotel, és ugyanabban az évben Trump megszerezte a fejlesztési jogokat Trump TowerEgy vegyes használat felhőkarcoló be Midtown Manhattan. Az épületben található a Trump Corporation és a Trump's központja PAC és 2019-ig Trump elsődleges rezidenciája volt.

1988-ban Trump megszerezte a Plaza Hotel Manhattanben egy bankkonzorcium kölcsönével. A szálloda 1992-ben csődvédelmet nyújtott be, majd egy hónappal később elfogadták a reorganizációs tervet. 1995-ben Trump eladta a Plaza Hotelt ingatlanjaival együtt, hogy kifizesse adósságait, beleértve a személyesen garantált hiteleket is, így elkerülheti a személyes csődöt.

1996-ban Trump megvásárolta a többnyire üresen álló, 71 emeletes felhőkarcolót. Wall Street 40, amelyet később Trump Building névre kereszteltek, és felújították. Az 1990-es évek elején Trump elnyerte a jogot egy 70 hektáros (28 hektáros) terület fejlesztésére. Lincoln tér szomszédságában a Hudson folyó. 1994-ben más vállalkozások adósságával küszködve Trump eladta a projektben lévő érdekeltségének nagy részét ázsiai befektetőknek, akik finanszírozni tudták a projekt befejezését. Riverside South.

Mar-a-Lago

1985-ben Trump megszerezte a Mar-a-Lago birtokot Palm Beach, Florida. 1995-ben a birtokot magánklubbá alakította alapítási díjjal és éves tagdíjjal. A ház egyik szárnyát továbbra is magánlakásként használta. 2019-ben Trump Mar-a-Lagot nyilvánította elsődleges lakhelyévé.

Atlantic City kaszinók

1984-ben Trump nyitott Harrah's a Trump Plaza-ban, egy szálloda és egy kaszinó Atlantic City, New Jersey, finanszírozási és vezetői segítséggel a Holiday Corporation. Ez veszteséges volt, és Trump 70 millió dollárt fizetett Holidaynek 1986 májusában, hogy átvegye a kizárólagos irányítást. 1985-ben Trump megvásárolta a fel nem bontott Atlantic City Hilton Hotelt, és átnevezte Trump kastély. Felesége, Ivana irányította 1988-ig. Mindkét kaszinó beadta Fejezet 11 csődvédelem 1992-ben.

Trump 1988-ban megvásárolta a harmadik Atlantic City helyszínt, a Trump Taj Mahal. 675 millió dollárból finanszírozták ócska kötvények és 1.1 milliárd dollárért készült el, 1990 áprilisában nyílt meg. Trump 11-ben kérte a 1991. fejezet szerinti csődvédelmet. Kénytelen volt feladni kezdeti tétjének felét, és személyesen garantálni a jövőbeni teljesítményt. Hogy csökkentse 900 millió dolláros személyes adósságát, eladta a Trump Shuttle légitársaság; övé megajacht, a Trump hercegnő, amelyet kaszinóinak béreltek és kikötve tartottak; és más vállalkozások.

1995-ben Trump megalapította Trump Hotels & Casino Resorts (THCR), amely átvette a Trump Plaza tulajdonjogát. A THCR megvásárolta a Taj Mahalt és a Trump kastély 1996-ban, 2004-ben és 2009-ben pedig csődbe ment, így Trump 10 százalékos tulajdoni hányada maradt. 2009-ig volt az elnök.

Golf pályák

A Trump Organization 1999-ben kezdett golfpályákat építeni és vásárolni. Tizennégy tulajdonosa, és további három Trump márkájú tanfolyamot irányít világszerte.

Trump elnöksége 428 napjából 1,461-án (majdnem minden harmadikon) meglátogatta a Trump Organization ingatlanát, és a becslések szerint 261 golfkört játszott, 5.6 naponta egyet.

A Trump márka engedélyezése

A Trump nevet különféle fogyasztói termékekre és szolgáltatásokra engedélyezték, beleértve az élelmiszereket, ruházati cikkeket, felnőttképzési tanfolyamok, és lakberendezési tárgyak. Elemzése szerint The Washington Post, több mint 50 licencelési vagy kezelési ügylet van Trump nevével kapcsolatban, és ezek legalább 59 millió dolláros bevételt termeltek a cégeinek. 2018-ra már csak két fogyasztási cikkeket gyártó cég engedélyezte a nevét.

Mellékvállalkozások

Trump, Doug Flutie és egy meg nem nevezett tisztviselő egy nagy, kerek New Jersey tábornokok feliratú pult mögött, a háttérben a sajtó képviselőivel.
Trump és a New Jersey Generals hátvédje Doug Flutie egy 1985-ös sajtótájékoztatón a Trump Tower halljában

1983 szeptemberében Trump megvásárolta a New Jersey tábornokok, egy csapat a Egyesült Államok Labdarúgó Liga. Az 1985-ös szezon után a liga összeomlott, nagyrészt Trump stratégiájának köszönhetően, miszerint őszi menetrendre helyezte a meccseket (amikor a NFL közönség számára) és megpróbálja kikényszeríteni az NFL-lel való egyesülést azáltal, hogy egy trösztellenes per a szervezet ellen.

Trump vállalkozásai több bokszmérkőzésnek is otthont adtak Atlantic City Kongresszusi Hall, amely az Atlantic City-i Trump Plaza mellett zajlik, és ott zajlik. 1989-ben és 1990-ben Trump kölcsönadta a nevét a Tour de Trump kerékpáros szakaszversenyt, amely kísérlet volt az olyan európai versenyek amerikai megfelelőjének létrehozására, mint a Tour de France vagy a Giro d'Italia.

1986 és 1988 között Trump jelentős részvénycsomagokat vásárolt különböző állami vállalatokban, miközben arra utal, hogy szándékában áll átvenni a céget, majd nyereségért eladta részvényeit, néhány megfigyelőt arra késztetett, hogy azt higgyék, hogy részt vett greenmail. A New York Times megállapította, hogy Trump kezdetben több millió dollárt keresett ilyen részvénytranzakciókkal, de később "a legtöbb, ha nem az egészet elvesztette, miután a befektetők már nem vették komolyan a felvásárlási beszédet".

1988-ban Trump megvásárolta a Eastern Air Lines Shuttle, 380 millió dollárral finanszírozza a vásárlást (ez 940-ben 2022 millió dollárnak felel meg) 22 bankból álló szindikátustól származó hitelekben. Átnevezte a légitársaságot Trump Shuttle és 1992-ig működtette. Trump 1991-ben nem teljesítette hiteleit, és a tulajdonjog átszállt a bankokra. A légitársaságot végül eladták a US Airwaysnek.

1992-ben Trump, a testvérei Maryanne, Erzsébet és Robert, és unokatestvére, John W. Walter, egyenként 20 százalékos részesedéssel, megalapították az All County Building Supply & Maintenance Corp.-t. A cégnek nem volt irodája, és állítólag egy fedőcégként fizette a szolgáltatásokat és kellékeket Trump bérlését biztosító eladókat. egységeket, majd ezeket a szolgáltatásokat és szállítmányokat 20–50 százalékos vagy nagyobb felárakkal számlázzák ki a Trump Managementnek. A tulajdonosok megosztották a felárakból származó bevételt. A megnövekedett költségekkel indokolták, hogy megkapják az állami jóváhagyást Trump lakbér-stabilizált egységei bérleti díjának emelésére.

Egy vörös csillag bronz körvonallal, "Donald Trump" és egy TV-ikon, amely bronzban van írva, fekete terrazzo járdába ágyazva
Trump csillaga a Hollywood Walk of Fame

1996 és 2015 között Trump tulajdonában volt az egész vagy annak egy része Miss Universe színjátékok, köztük Miss USA és a Miss Teen USA. -vel való nézeteltérések miatt CBS az ütemezéssel kapcsolatban mindkét versenyt elvitte NBC A 2002. 2007-ben Trump csillagot kapott a Hollywood Walk of Fame a Miss Universe produceri munkájáért. NBC és Univision 2015 júniusában kihagyta a versenyeket a műsorszórók sorából.

Trump Egyetem

2004-ben Trump társalapító volt Trump Egyetem, egy cég, amely 1,500 és 35,000 XNUMX dollár közötti ingatlanképzési tanfolyamokat értékesített. Miután New York állam hatóságai értesítették a céget, hogy az "egyetem" szó használata megsértette az állami törvényeket (mivel nem tudományos intézményről volt szó), a nevét 2010-ben Trump Entrepreneur Initiative-re változtatták.

2013-ban New York állam 40 millió dolláros polgári keresetet nyújtott be a Trump Egyetem ellen, azt állítva, hogy a vállalat hamis állításokat tett és megcsalta a fogyasztókat. Ezen kívül kettő osztály műveletek szövetségi bíróság elé terjesztették Trump és cégei ellen. A belső dokumentumokból kiderült, hogy az alkalmazottakat kemény eladási módszer alkalmazására utasították, a korábbi alkalmazottak pedig azt vallották, hogy a Trump Egyetem becsapta vagy hazudott hallgatóinak. Röviddel azután, hogy megnyerte a 2016-os elnökválasztást, Trump beleegyezett, hogy összesen 25 millió dollárt fizet a három ügy rendezésére.

Alapítvány

A Donald J. Trump Alapítvány 1988-ban alapított magánalapítvány volt. Az alapítvány utolsó éveiben pénzeszközei többnyire nem Trumptól származtak, aki 2009-től 2014-ig nem adományozott személyes pénzt a jótékonysági szervezetnek. Az alapítvány egészségügyi és sporttal kapcsolatos jótékonysági szervezeteknek, valamint konzervatív csoportoknak adományozott.

A 2016, The Washington Post beszámolt arról, hogy a jótékonysági szervezet számos lehetséges jogi és etikai megsértést követett el, beleértve az állítólagos önkereskedést és az esetleges megsértést adócsalás. Szintén 2016-ben a New York-i főügyész megállapította, hogy az alapítvány megsértette az adománygyűjtésre vonatkozó állami törvényeket, és elrendelte, hogy azonnal hagyjon fel adománygyűjtési tevékenységével New Yorkban. Trump csapata 2016 decemberében jelentette be, hogy az alapítványt feloszlatják.

2018 júniusában a New York-i főügyészség polgári pert indított az alapítvány, Trump és felnőtt gyermekei ellen, 2.8 millió dollár visszatérítést és további büntetéseket követelve. 2018 decemberében az alapítvány beszüntette működését, és vagyonát más jótékonysági szervezeteknek folyósította. 2019 novemberében egy New York állambeli bíró arra kötelezte Trumpot, hogy fizessen 2 millió dollárt jótékonysági szervezetek egy csoportjának, mert visszaéltek az alapítvány pénzeivel, részben elnökválasztási kampánya finanszírozására.

Jogi ügyek és csődök

Roy Cohn Trumpé volt fix, jogász és mentor 13 évig az 1970-es és 1980-as években. Trump szerint Cohn barátságuk miatt néha lemondott a díjakról. 1973-ban Cohn 100 millió dollárért (659-ben 2022 millió dollárnak felel meg) segített Trumpnak ellenperelni az Egyesült Államok kormányát. azon vádja miatt, miszerint Trump ingatlanjai faji diszkriminatív gyakorlatot folytattak. Trump viszontkeresetét elutasították, és a kormány ügye továbbment, ami végül egyezséget eredményezett. 1975-ben megállapodás született, amely előírja Trump ingatlanainak, hogy a New York Urban League egyebek mellett két éven keresztül hetente az összes üresen álló lakással. Cohn bemutatta a politikai tanácsadót Roger Stone Trumpnak, aki Stone szolgálatait kérte, hogy foglalkozzon a szövetségi kormánnyal.

Az állami és szövetségi bírósági akták felülvizsgálata szerint, amelyet a USA Today 2018-ban Trump és vállalkozásai több mint 4,000 állami és szövetségi jogi lépésben vettek részt. Miközben Trump nem nyújtott be személyi csőd, az Atlantic Cityben és New Yorkban működő, túlzott tőkeáttételű szálloda- és kaszinóüzletei jelentkeztek 11 fejezet csődje 1991 és 2009 között hat alkalommal kapott védelmet. Továbbra is működtek, miközben a bankok átstrukturálták az adósságot, és csökkentették Trump részesedését az ingatlanokban.

Az 1980-as években több mint 70 bank kölcsönzött Trumpnak 4 milliárd dollárt. Az 1990-es évek elején bekövetkezett vállalati csődjei után a legtöbb nagy bank – a Deutsche Bank kivételével – elutasította a hitelnyújtást. Azután január 6-i támadás az Egyesült Államok Capitoliumában, a bank úgy döntött, hogy a jövőben nem köt üzletet Trumppal vagy cégével.

Médiakarrier

Könyvek

<p></p> szellemírók, Trump a neve alatt akár 19 könyvet is készített üzleti, pénzügyi vagy politikai témákról. Első könyve, Az akció művészete (1987), volt a New York Times Best Seller. Míg Trumpot társszerzőnek nevezték, az egész könyvet ő írta Tony schwartz. Szerint A New Yorker, "A könyv messze kiterjesztette Trump hírnevét New York városán túlra, és a sikeres iparmágnás emblémájává tette." Trump a kötetet a Biblia után a második kedvenc könyvének nevezte.

Film és televízió

Trump készítette cameo megjelenések 1985 és 2001 között számos filmben és televíziós műsorban szerepelt.

Trumpnak szórványos kapcsolata volt a profi birkózás előléptetés WWE a 1980-es évek vége óta. Megjelent a WrestleMania 23 2007-ben, és bekerült a hírességek szárnyába A WWE Hírességek Csarnokába került 2013-ban.

Trump öltönyben ül egy zsúfolt baseball stadionban
Trump at a New York Mets baseball meccs 2009-ben

Az 1990-es évektől kezdve Trump körülbelül 24 alkalommal volt a nemzeti szindikált vendége Howard Stern Show. Saját rövid formájú talk rádióműsora is volt Leütötték! (hétköznap egy-két perc) 2004-től 2008-ig. 2011-től 2015-ig heti fizetés nélküli vendégkommentátor volt Fox és barátai.

2004 és 2015 között Trump valóságshow-k társproducere és házigazdája volt The Apprentice és a A híresség gyakornok. On The Apprentice, Trump a vezérigazgató szerepét töltötte be, a versenyzők pedig egy év munkaviszonyért versenyeztek a Trump Organizationnél. Tovább A híresség gyakornok, hírességek versenyeztek, hogy pénzt nyerjenek jótékonysági szervezeteknek. Trump mindkét műsorban kizárta a versenyzőket a jelszó "Ki van rúgva."

2021 februárjában Trump lemondott a Screen Actors Guild 1989 óta tagja a fegyelmi bizottságnak, nem pedig a fegyelmi bizottsági meghallgatás miatt, mert felbujtotta a 6. január 2021-i tömegtámadást az Egyesült Államok Capitoliuma ellen, és "meggondolatlan félretájékoztatási kampánya miatt, amelynek célja az újságírók lejáratása és végső soron a biztonságának veszélyeztetése". Két nappal később a szakszervezet végleg eltiltotta a visszafogadástól.

Politikai karrier

Donald Trump kezet fog Bill Clintonnal az előcsarnokban; Trump beszél, Clinton mosolyog, és mindketten öltönyt viselnek.
Trump és elnök Bill Clinton júniusban 2000

Trump politikai párti hovatartozása többször változott. 1987-ben republikánusként regisztrált; a Függetlenségi Párt, a New York állam leányvállalata Reformpárt, 1999-ben; 2001-ben demokrata; 2009-ben republikánus; 2011-ben független; 2012-ben pedig republikánus.

1987-ben Trump egész oldalas hirdetést adott el három nagy újságban, kifejtette véleményét a külpolitikáról és a szövetségi költségvetési hiány megszüntetésének módjáról. Kizárta, hogy indul a helyi tisztségért, de nem indul az elnöki posztért. 1988-ban megkereste Lee Atwater, kérve, hogy vegyék figyelembe republikánus jelöltként George HW Bushfutótársa. Bush "furcsának és hihetetlennek" találta a kérést.

Elnökválasztási kampányok (2000–2016)

2000-ben Trump indult a kaliforniai és a michigani előválasztáson a reformpárti jelölt jelölésére 2000 Az Egyesült Államok elnökválasztása de 2000 februárjában visszalépett a versenytől. Egy 1999. júliusi közvélemény-kutatás, amely összemérte őt a valószínű republikánus jelölttel George W. Bush és valószínűleg demokrata jelölt Al Gore hét százalékos támogatottságot mutatott Trumpnak.

Trump erősen egy szónoki emelvényre támaszkodva, beszéd közben tátott szájjal, mellette udvariasan tapsoló nővel
Trump beszél a CPAC 2011

2011-ben Trump futásról spekulált Barack Obama elnök ellen a 2012-es választáson, első felszólaló megjelenése a Konzervatív politikai akciókonferencia (CPAC) 2011 februárjában, és beszédet tartott a korai előválasztási államokban. 2011 májusában bejelentette, hogy nem indul. és helyeselt Saját Romney februárban 2012. Trump elnöki ambícióit akkoriban általában nem vették komolyan.

2016 elnöki kampány

Trump hírneve és provokatív kijelentései példátlanul sok pénzt szereztek neki ingyenes médiaközvetítés, növelve pozícióját a republikánus előválasztáson. Nyilvános beszédstílusának leírására az "igazságos hiperbola" kifejezést vette át szellemírója, Tony Schwartz által. Kampánynyilatkozatai gyakran átláthatatlanok és szuggesztívek voltak, és rekordszámú volt belőlük hamis. A Los Angeles Times azt írta: "A modern elnökválasztási politikában soha nem tett olyan hamis kijelentéseket egy jelentős jelölt, mint Trump." Trump azt mondta, hogy megveti politikai korrektség és gyakran állítottak róla a média elfogultsága.

Trump egy amerikai zászló előtt beszél a pult mögött, fekete öltönyben és piros kalapban. A szónoki emelvényen kék "TRUMP" felirat látható.
Trump Arizonában kampányol, 2016. március

Trump 2015 júniusában jelentette be jelöltségét. A kampánya A politikai elemzők kezdetben nem vették komolyan, de gyorsan a közvélemény-kutatások élére került. 2016 márciusában lett az éllovas és májusban a republikánusok feltételezett jelöltjévé nyilvánították.

Hillary Clinton vezette be Trumpot országos közvélemény-kutatási átlagok a kampány során, de július elején az előnye csökkent. Trump július közepén választotta Indiana kormányzóját Mike Pence mint az alelnöki jelöltje, és ketten hivatalosan is jelölték a 2016-es republikánus nemzeti egyezmény. Trump és Clinton összecsapott három elnökválasztási vita 2016 szeptemberében és októberében. Trump kétszer is megtagadta, hogy elfogadja-e a választás eredményét.

Kampányretorika és politikai álláspontok

Trump politikai álláspontja és retorikája az volt jobboldali populista. Politikus "eklektikusnak, improvizatívnak és gyakran ellentmondásosnak" nevezte őket, idézve egy egészségügyi szakpolitikai szakértőt. American Enterprise Institute mint azt mondta, hogy politikai pozíciói „a nyilvánosan játszódó dolgok teljes véletlenszerű választéka”. NBC News kampánya során "141 különböző elmozdulást számolt 23 fő kérdésben".

Trump megkérdőjelezte ennek szükségességét NATO és olyan nézeteket vallott, amelyeket izolacionistának minősítettek, nem beavatkozóés protekcionista. Kampányplatformja az újratárgyalást hangsúlyozta USA-Kína kapcsolatok és szabadkereskedelmi megállapodások, mint pl NAFTA és a Trans-Pacific Partnership, erőteljesen betartatja a bevándorlási törvényeket, és épít új falat mentén USA-Mexikó határ. Egyéb kampánypozíciók közé tartozott az üldözés energiafüggetlenség miközben szembehelyezkedik az olyan klímaváltozási szabályozásokkal, mint a Tiszta energiaterv és a Paris megállapodás, korszerűsítése és felgyorsítása szolgáltatások veteránok számára, hatályon kívül helyezése és helyébe lépett Megfizethető Care Act, megszüntetése Közös mag oktatási normák, infrastruktúrába fektetni, leegyszerűsítve a adószám miközben csökkenti az összes gazdasági osztály adóját, és kivet tarifák a munkahelyeket offshore cégek importjára. Támogatta a nagyrészt nem beavatkozó a külpolitika megközelítése, miközben növeli a katonai kiadásokat, szélsőséges átvilágítást vagy kitiltja a bevándorlókat a muszlim többségű országokból hogy megelőzze a hazai Iszlám terrorizmus, és agresszív katonai fellépés az ellen Iraki és Levantei Iszlám Állam. Leírta NATO mint "elavult".

Trump segített hozni szélsőjobb ötleteket, hiedelmeket és szervezeteket a fősodorba vonni. Trump lassan utasította el a jóváhagyást David Duke miután a közben megkérdezték róla CNN interjú 28. február 2016-án. Duke lelkesen támogatta Trumpot, és azt mondta, hogy ő és a hasonló gondolkodású emberek Trumpra szavaztak, mert ígéretei voltak, hogy "visszaveszi országunkat". 2016 augusztusában Trump felvette Steve Bannon, ügyvezető elnöke Breitbart News- akit Bannon "az alt-jobb platformjaként" jellemez, mint kampányvezérigazgatója. A alt-jobb mozgalom egyesült, és támogatta Trump jelöltségét, részben ennek köszönhetően szembenállás a multikulturalizmussal és a bevándorlás.

Pénzügyi közzétételek

Trump FEC által megkövetelt jelentései 1.4 milliárd dollár feletti vagyont és legalább 315 millió dolláros fennálló tartozást soroltak fel. Trump nem engedte el az adóbevallásait, ellentétben azzal a gyakorlattal, amelyet minden jelentős jelölt 1976 óta alkalmaz, és 2014-ben és 2015-ben azt ígéri, hogy ha elindul a tisztségért. Azt mondta, hogy az adóbevallása elkészült ellenőrzött, és ügyvédei azt tanácsolták neki, hogy ne engedje el őket. Hosszas bírósági csata után, hogy blokkolja adóbevallásainak és egyéb iratainak kiadását a Manhattani kerületi ügyész bűnügyi nyomozásra, beleértve Trump két fellebbezését is Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága2021 februárjában a legfelsőbb bíróság engedélyezte, hogy a feljegyzéseket kiadják az ügyésznek, hogy az esküdtszék felülvizsgálja.

2016 októberében Trump 1995-ös állami beadványainak egy része kiszivárgott egy riporternek. A New York Times. Azt mutatják, hogy Trump abban az évben 916 millió dolláros veszteséget jelentett be, amivel akár 18 évig is elkerülhette volna az adókat.

Az elnökség megválasztása
Választási főiskola térképe, amelyen Trump sok államot megnyert délen és középnyugaton, Biden pedig sok államot az északkeleti és a csendes-óceáni nyugaton.
A 2016-os választási szavazás eredménye. Trump 304-227-re nyert.

8. november 2016-án Trump 306 ígéretet kapott választói szavazatok szemben Clinton 232-vel, de elektor után hibák mindkét oldalon, a hivatalos szám végül 304:227 volt. Trump közel 2.9 millióval kevesebb szavazatot kapott, mint Clinton, amivel az ötödik elnökké választották miközben elvesztette a népszavazást. Trump lett az egyetlen elnök, aki sem katonai szolgálatot nem töltött be, sem kormányzati tisztséget nem töltött be mielőtt elnök lett volna. Trump győzelme a politikai felindulás. A közvélemény-kutatások folyamatosan azt mutatták, hogy Clinton a országos–bár csökkenő – ólom, valamint előny a legtöbb esetben versenyképes államok. Trump támogatását szerényen alábecsülték, míg Clintonét túlbecsülték.

Trump 30 államot nyert meg, köztük Michigan, Pennsylvaniaés Wisconsin, olyan államok, amelyeket a kék fal az 1990-es évek óta a demokraták fellegvára. Clinton 20 államot nyert és a District of Columbia. Trump győzelme az an osztatlan Republikánus kormány – a republikánus Fehér Ház mindkét kamara republikánus irányítása mellett Kongresszus.

A Pennsylvania Ave. tele van tüntetőkkel, főként nőkkel, akik közül sokan rózsaszínt viseltek, és progresszív feminista szlogenekkel ellátott táblákat tartanak a kezükben.
Női március Washingtonban 21. január 2017-én

Kitört Trump választási győzelme tiltakozások az Egyesült Államok nagyvárosaiban a választást követő napokban. Trump beiktatását követő napon világszerte becslések szerint 2.6 millióan, köztük Washingtonban félmillióan tiltakoztak Trump ellen. Női menetek.

Elnökség (2017–2021)

Korai akciók

Trump a családjával figyelve felemeli a jobb kezét, és a Bibliára teszi a bal kezét, miközben letette a hivatali esküt. Roberts vele szemben áll, és letette az esküt.
Trump az esküjét elnökként a főbíró által John Roberts

Trumpot beiktatták 20. január 2017-án. Hivatalának első hetében aláírta hat végrehajtói parancs, amely engedélyezte a következőket: ideiglenes eljárások a megfizethető ellátásról szóló törvény ("Obamacare") hatályon kívül helyezése érdekében, a csendes-óceáni partnerségi tárgyalásokból való kilépés, a Mexikóvárosi politika, előrehaladása a Keystone XL és a Dakota Access Pipeline építési projektek, a határbiztonság megerősítése, valamint az Egyesült Államok mexikói határa mentén fal építésének tervezési és tervezési folyamata.

Trump lánya, Ivanka és veje Jared Kushner az övé lett helyettes és a vezető tanácsadó, Ill.

Összeférhetetlenség

Beiktatása előtt Trump áthelyezte vállalkozásait a visszavonható bizalom fiai, Eric és Donald Jr., valamint egy üzlettársa vezeti. Továbbra is profitált vállalkozásaiból és tudni, hogy az adminisztráció politikája hogyan hatott a vállalkozásaira. Bár Trump kijelentette, hogy kerülni fogja az "új külföldi megállapodásokat", a Trump Szervezet folytatta tevékenységének kiterjesztését Dubaiban, Skóciában és a Dominikai Köztársaságban.

Trumpot beperelték a törvény megsértése miatt Házi és a Külföldi járandósági záradékok az Amerikai alkotmány, amely az első alkalom, amikor a záradékok érdemi pereskedésre került sor. A felperesek szerint Trump üzleti érdekei lehetővé tehetik a külföldi kormányok számára, hogy befolyásolják őt. Trump mandátumának lejárta után az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága vitatottként utasította el az ügyeket.

Belföldi politika

Gazdaság

Trump a pultnál beszél, előtte és mögötte tömeg. Mögötte egy transzparens „Buy American – Hire American” felirat olvasható.
Trump autóipari munkásokkal beszél Michiganben, 2017 márciusában

Trump a leghosszabb időszak csúcsán lépett hivatalba gazdasági terjeszkedés az amerikai történelemben, amely 2009 júniusában kezdődött és 2020 februárjáig tartott, amikor a COVID-19 recesszió kezdődött.

2017 decemberében Trump aláírta a Az adócsökkentésről és a munkahelyekről szóló 2017 törvény. A törvényjavaslatot a Kongresszus mindkét republikánus irányítása alatt álló kamara demokrata szavazat nélkül fogadta el. Csökkentette a vállalkozások és magánszemélyek adókulcsait, az iparűzési adócsökkentések véglegesek, az egyéni adócsökkentések pedig 2025 után járnak le, és megszüntette az ezzel járó büntetést. Megfizethető Care Actegyéni megbízatása. A Trump-kormányzat azt állította, hogy a törvény vagy növeli az adóbevételeket, vagy megtérül a gazdasági növekedés ösztönzésével. Ehelyett a 2018-as bevételek 7.6 százalékkal voltak alacsonyabbak a tervezettnél.

Annak ellenére, hogy a kampányban ígéretet tett az államadósság nyolc éven belüli megszüntetésére, Trump jóváhagyta a kormányzati kiadások jelentős emelését és a 2017-es adócsökkentést. Ennek eredményeként a szövetségi költségvetés hiánya csaknem 50 százalékkal, 1-ben közel 2019 billió dollárra nőtt. Trump alatt a USA államadóssága 39 százalékkal nőtt, és elérte a 27.75 dollárt mandátuma végére billió, és az Egyesült Államok GDP-arányos adósság világháború utáni csúcsot ütött. Trumpnak nem sikerült megvalósítania azt az 1 billió dolláros infrastrukturális kiadási tervet sem, amely mellett kampányolt.

Trump az egyetlen modern amerikai elnök, aki 3 millió emberrel kevesebb munkaerővel hagyta el hivatalát, mint hivatalba lépésekor.

Klímaváltozás, környezet és energia

Trump elutasítja a tudományos konszenzus az éghajlatváltozásról. 40 százalékkal csökkentette a megújulóenergia-kutatás költségvetését, és megfordította az Obama-korszak klímaváltozás megfékezésére irányuló politikáját. 2017 júniusában Trump bejelentette a az Egyesült Államok kilépése a Párizsi Megállapodásból, így az Egyesült Államok a világon az egyetlen nemzet, amely nem ratifikálta a megállapodást.

Trump célja a termelés és az export fellendítése volt fosszilis tüzelőanyagok. A földgáz Trump alatt bővült, de a szén tovább csökkent. Trump több mint 100 szövetségi környezetvédelmi szabályozást visszavont, köztük azokat is, amelyek korlátozták üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának, levegő- és vízszennyezés, valamint mérgező anyagok használata. Gyengítette az állatok védelmét és a környezetvédelmi szabványokat a szövetségi infrastrukturális projekteknél, és kiterjesztette a fúrások és az erőforrások kitermelésének engedélyezett területeit, például fúrás a sarkvidéki menedékhelyen. Trump elnöki lépéseit "nagyon agresszív kísérletnek nevezték törvényeink átírására és a környezetvédelem értelmének újraértelmezésére".

A dereguláció

2017 januárjában Trump aláírta Executive Order 13771, amely azt utasította, hogy minden új szabályozásnál a szövetségi ügynökségek "azonosítanak" két meglévő szabályozást a megszüntetés céljából, bár ez nem követeli meg a megszüntetést. Lebontott számos szövetségi egészségügyi szabályozást, munkaerő, és a környezet, egyéb témák között. Trump aláírta a 14 Kongresszusi felülvizsgálati törvény határozatok, amelyek hatályon kívül helyezték a szövetségi szabályozást, beleértve azt a törvényjavaslatot, amely megkönnyítette a súlyos elmebetegek fegyvervásárlását. Hivatalának első hat hete alatt kilencven szövetségi szabályozást halasztott, felfüggesztett vagy visszavont, gyakran „a szabályozott iparágak kérésére”. A Politikai Integritás Intézet megállapította, hogy Trump javaslatainak 78 százalékát a bíróságok blokkolták, vagy nem nyertek pereskedést.

Egészségügyi ellátás

Trump kampánya során megfogadta, hogy visszavonja és felváltja a Megfizethető Care Act (ACA). Hivatalában végrehajtói rendeletekkel visszafogta a törvény végrehajtását 13765 és a 13813. Trump kifejezte azon óhaját, hogy "hagyja, hogy az Obamacare megbukjon"; kormánya megvágta az ACA-t beiratkozási időszak felére, és drasztikusan csökkentette a reklámok finanszírozását és a beiratkozás ösztönzésének egyéb módjait. Trump hamisan azt állította, hogy megmentette az ACA által biztosított, már meglévő feltételekről szóló tudósítást. 2018 júniusában a Trump-kormányzat csatlakozott 18 republikánus vezette államhoz a Legfelsőbb Bíróság előtti vitákban hogy az egyéni mandátumhoz kapcsolódó pénzbírságok megszüntetése alkotmányellenessé tette az ACA-t. Ha sikerült volna, akkor megszűnt volna egészségbiztosítási fedezet akár 23 millió amerikai számára. A 2016-os kampány során Trump megígérte, hogy megvédi a Medicare és más szociális biztonsági háló programok finanszírozását, de 2020 januárjában azt javasolta, hogy hajlandó fontolóra venni az ilyen programok csökkentését.

Az opioidjárványra válaszul Trump 2018-ban törvényt írt alá a kábítószer-kezelések finanszírozásának növeléséről, de széles körben kritizálták, mert nem dolgozott ki konkrét stratégiát. Az Egyesült Államokban az opioid-túladagolás miatti halálozások száma enyhén csökkent 2018-ban, de 50,052-ben rekordszintre, 2019 XNUMX halálesetre emelkedett.

Társadalmi kérdések

Trump 2016-ban kijelentette, hogy elkötelezett a kinevezés mellettprofi élet"bírók, akik "automatikusan" döntenek Roe kontra Wade. Átgázol. Azt is mondta, hogy támogatja a "hagyományos házasságot", de fontolóra vette a országos törvényesség of azonos neműek házassága "elrendezett" kérdés; 2017 márciusában kormánya visszavonta az Obama-kormányzat munkahelyi védelmének kulcsfontosságú elemeit az LMBT emberek diszkriminációja.

Trump azt mondta, hogy igen ellentétes nak nek pisztoly ellenőrzés általában, bár nézetei idővel változtak. Több után tömeges lövöldözés Mandátuma alatt azt mondta, hogy törvényt fog javasolni a fegyveres erőszak visszaszorítására, de 2019 novemberében felhagyott ezzel az erőfeszítéssel. Adminisztrációja egy marihuánaellenes álláspont, visszavonása Obama-korszak politikája amely védelmet nyújtott azoknak az államoknak, amelyek legalizálták a marihuánát.

Trump régóta szószólója fő büntetés. Igazgatása alatt a szövetségi kormányt végeztek ki 13 fogoly, több mint az előző 56 évben összesen és 17 éves moratórium után. 2016-ban Trump azt mondta, hogy támogatja a kihallgatási kínzási módszerek alkalmazását, mint pl vízkúra de később úgy tűnt, hogy ezt visszavonta a védelmi miniszter ellenállása miatt James Mattis.

Bocsánat és cserék

Trump legtöbb kegyelmét és cseréjét olyan emberek kapták meg, akik személyes vagy politikai kapcsolatban álltak vele. Mandátuma alatt Trump kikerült Az Igazságügyi Minisztérium rendszeres eljárásai a kegyelem megfontolására; ehelyett gyakran fogadta társai vagy hírességei kegyelmi kérését.

2017 és 2019 között megkegyelmezett többek között az egykori arizonai seriffnek Joe Arpaio; volt haditengerész Kristian Saucier, akit azért ítéltek el, mert titkosított fényképeket készített titkosított területekről egy tengeralattjáró belsejében; és a jobboldal kommentátor Dinesh D'Souza. Egy híresség kérésére Kim Kardashian, Trump megváltoztatta az életfogytiglani börtönbüntetést Alice Marie Johnson, akit kábítószer-kereskedelem miatt ítéltek el. Trump emellett megkegyelmezett vagy megváltoztatta három amerikai katona ítéletét, akiket háborús bűnök elkövetésével vádoltak vagy vádoltak Afganisztánban vagy Irakban.

2020 novemberében és decemberében Trump négyen kegyelmezett meg Fekete Víz biztonsági magánvállalkozók 2007-ben elítélték iraki civilek meggyilkolásáért Nisour téri mészárlás; fehérgalléros bűnözők Michael Milken és a Bernard Kerik; és Ivanka lánya apósa Charles Kushner. Ezenkívül megkegyelmezett öt embernek, akiket a 2016-os elnökválasztásba való orosz beavatkozás miatti vizsgálatok eredményeként elítéltek: Michael Flynn, George Papadopoulos, Alex van der Zwaan, Stone, akinek 40 hónapos börtönbüntetését a Kongresszusnak hazudott, szemtanúi manipuláció és akadályozás miatt már júliusban enyhítette, és Paul Manafort.

Utolsó teljes hivatali napja alatt Trump 143 kegyelmet és cserét adott. A megkegyelmezettek között volt Steve Bannon, Trump adománygyűjtő is Elliott Broidyés három volt republikánus kongresszusi képviselő. Az enyhített ítéletek között szerepelt a volt detroiti polgármester büntetései is Kwame Kilpatrick és sportszerencsejátékos Billy Walters. Walters több tízezer dollárt fizetett Trump volt ügyvédjének John M. Dowd hogy perbe szálljon Trumppal.

A Lafayette Square tiltakozó eltávolítása és fényképezés

Trump és tisztviselők és tanácsadók csoportja úton a Fehér Ház komplexumától a Szent János-templom felé

1. június 2020-jén a szövetségi rendfenntartók botokat, gumilövedékeket, Gázspray lövedékek, kábító gránátot, és dohányzik, hogy eltávolítsák a nagyrészt békés tüntetők tömegét Lafayette tér, kívül Fehér Ház. Trump ezután odasétált Szent János püspöki templom, ahol előző este a tüntetők kisebb tüzet raktak; Bibliát tartva pózolt fényképeken, és később a vezető adminisztrációs tisztviselők is csatlakoztak hozzá a fényképeken. Trump június 3-án azt mondta, hogy a tüntetőket felszámolták, mert "megpróbálták felgyújtani a templomot, és majdnem sikerült is", és az egyházat "súlyosan megsérültnek" minősítette.

A vallási vezetők elítélték a tüntetőkkel való bánásmódot és magát a fényképezési lehetőséget. Sok nyugalmazott katonai vezető és védelmi tisztviselő elítélte Trump azon javaslatát, hogy az amerikai hadsereget használja fel a rendőrség brutalitása ellen tüntetők ellen.

bevándorlás

Trump javasolt bevándorlási politikája keserű és vitákat váltott ki a kampány során. Megígérte, hogy épít egy fal a Mexikó-Egyesült Államok határa hogy korlátozzák az illegális mozgást, és megfogadta, hogy Mexikó fizetni fog érte. Megígérte, hogy több millió embert kitoloncol az Egyesült Államokban tartózkodó illegális bevándorlók, és kritizálták születési jogú állampolgárság ösztönzésre"horgony babák". Elnökként az illegális bevándorlást gyakran "inváziónak" minősítette, és összekeverte a bevándorlókat a bűnbandával. MS-13, bár a rendelkezésre álló kutatások azt mutatják nem dokumentált bevándorlók alacsonyabb a bűnözési arányuk, mint az amerikai őslakosok.

Trump megpróbálta drasztikusan fokozni a bevándorlás végrehajtását, beleértve a Közép-Amerikából érkező menedékkérők elleni szigorúbb bevándorlási végrehajtási politikát, mint bármely modern amerikai elnök.

2018-tól Trump közel 6,000 katonát telepített az amerikai-mexikói határra hogy a legtöbb közép-amerikai migráns ne kérjen menedékjogot az Egyesült Államokban. 2020-ban kormánya kiszélesítette a közteherszabály hogy tovább korlátozzák a bevándorlókat, akik esetleg igénybe vehetik a kormányzati juttatásokat, hogy állandó tartózkodási helyhez jussanak ezen keresztül zöld kártyák. Trump csökkentette a számát beengedték a menekülteket az Egyesült Államokban rekord mélypontra. Trump hivatalba lépésekor az éves limit 110,000 18,000 volt; Trump a 2020-as pénzügyi évben 15,000 2021-es, a XNUMX-es pénzügyi évben pedig XNUMX XNUMX-es határt határozott meg. A Trump-kormányzat által bevezetett további korlátozások jelentős szűk keresztmetszeteket okoztak a menekültkérelmek elbírálásában, aminek következtében a megengedett határértékhez képest kevesebb menekültet fogadtak be.

utazási tilalmat

Követően 2015-ös San Bernardino támadás, Trump betiltását javasolta Muzulmán az Egyesült Államokba való belépéstől, amíg erősebb átvilágítási rendszereket nem lehet bevezetni. Később átfogalmazta a javasolt tilalmat, hogy az olyan országokra vonatkozzon, amelyek "bizonyítottan a terrorizmus múltjával rendelkeznek".

27. január 2017-én Trump aláírta Executive Order 13769, amely biztonsági aggályokra hivatkozva 120 napra felfüggesztette a menekültek befogadását, és 90 napra megtagadta a beutazást Irak, Irán, Líbia, Szomália, Szudán, Szíria és Jemen állampolgáraitól. A parancs azonnal és figyelmeztetés nélkül életbe lépett, zavart és káoszt okozva a repülőtereken. Tiltakozás a tilalom ellen másnap kezdődött a repülőtereken. Jogi kihívások az eredményül kapott sorrendre országos előzetes tiltás. A március 6 felülvizsgált sorrend, amely kizárta Irakot és más felmentéseket adott, ismét blokkolták a szövetségi bírák három államban. egy határozatot 2017 júniusában, a Legfelsőbb Bíróság kimondta, hogy a tilalom érvényesíthető azokra a látogatókra, akiknek nincs „hiteles állítása a jóhiszemű kapcsolat egy személlyel vagy szervezettel az Egyesült Államokban”.

Az ideiglenes rendet felváltotta Elnöki Kiáltvány 9645 24. szeptember 2017-én, amely korlátozta az eredetileg megcélzott országokból, kivéve Irakot és Szudánt, az utazást, továbbá megtiltotta az Észak-Koreából és Csádból érkező utazókat, valamint bizonyos venezuelai tisztviselőket. Miután az alsóbb fokú bíróságok részben blokkolták az új korlátozásokat, a Legfelsőbb Bíróság 4. december 2017-én engedélyezte a szeptemberi változat teljes hatályba lépését. és végül egy 2019 júniusi ítéletében helybenhagyta az utazási tilalmat.

Családi szétválasztás a határon

Gyermekek ülnek egy dróthálós rekeszben
Gyerekek és fiatalkorúak dróthálós rekeszben, hálószőnyegek és hőtakarók a padlón
Gyermekek ülnek a dróthálós rekeszben Ursula fogdában in McAllen, Texas, Június 2018

A Trump-adminisztráció több mint 5,400 migráns család gyermekét választotta el szüleitől az amerikai-mexikói határon, ami 2017 nyarától drasztikusan megnövekedett a családok szétválasztásában a határon. 2018 áprilisában a Trump-kormány bejelentette, hogyzéró tolerancia"politika, amely szerint minden felnőtt gyanúsított illegális belépés büntetőjogi eljárás indulna. Ez családok szétválasztásához vezetett, mivel a migráns felnőtteket büntetőjogi letartóztatásba helyezték, míg gyermekeiket kísérő nélküli kiskorúként különítették el. Az adminisztrációs tisztviselők a politikát az illegális bevándorlás visszaszorításának egyik módjaként írták le.

A családok szétválasztásának politikája példátlan volt a korábbi kormányzatokban, és közfelháborodást váltott ki. Trump hamisan azt állította, hogy kormánya pusztán a törvényt követte, a demokratákat hibáztatva, annak ellenére, hogy a szétválás a kormánya politikája.

Bár Trump eredetileg azzal érvelt, hogy a szétválást nem lehet végrehajtói rendelettel megállítani, engedett a heves nyilvános tiltakozásnak, és 20. június 2018-án aláírt egy végrehajtási rendeletet, amely előírja, hogy a migráns családokat együtt kell fogva tartani, kivéve, ha „aggályok merülnek fel” veszélyt jelentenek a gyermekre. 26. június 2018-án bíró Dana Sabraw arra a következtetésre jutott, hogy a Trump-adminisztrációnak "nincs olyan rendszere, amely nyomon követné" az elszakított gyermekeket, és nincs hatékony intézkedés a családok kommunikációjára és újraegyesítésére; Sabraw elrendelte a családok újraegyesítését és a családok szétválásának leállítását, kivéve bizonyos körülmények között. A szövetségi bíróság végzése után a Trump-kormányzat több mint ezer migránsgyermeket választott el családjától; az ACLU azt állította, hogy a Trump-kormányzat visszaélt mérlegelési jogkörével, és arra kérte Sabraw-t, ​​hogy szűkebben határozza meg a szétválást indokoló körülményeket.

Trump fal és kormányleállás

Trump beszél az amerikai határőrség ügynökeivel. Mögötte fekete terepjárók, négy rövid szegélyfal prototípus-terv, és a háttérben a jelenlegi szegélyfal
Trump a határfal prototípusait vizsgálja Otay Mesa, Kalifornia

Trump egyik központi kampányígérete az volt, hogy egy 1,000 kilométeres határfalat építenek Mexikó felé, és Mexikó fizeti ezt. Mandátuma végére az Egyesült Államok "40 mérföld új elsődleges falat és 33 mérföld másodlagos falat" épített olyan helyeken, ahol nem voltak akadályok, és 365 mérföld (587 km) elsődleges vagy másodlagos határkerítés váltotta fel a leromlott vagy elavult. akadályokat.

2018-ban Trump egyiket sem volt hajlandó aláírni előirányzatokról szóló törvényjavaslat a Kongresszustól, hacsak nem különített el 5.6 milliárd dollárt a határfalra, Ennek eredményeként a szövetségi kormány részlegesen leállt 35 napra 2018 decemberétől 2019 januárjáig, leghosszabb amerikai kormányleállás a történelemben. Körülbelül 800,000 XNUMX állami alkalmazott volt összehúzódott vagy fizetés nélkül dolgozott. Trump és a Kongresszus az ideiglenes finanszírozás jóváhagyásával vetett véget a leállásnak, amely késedelmes kifizetéseket biztosított a kormányzati dolgozóknak, de nem volt pénz a falra. A leállás a becslések szerint 3 milliárd dollár tartós veszteséget okozott a gazdaságnak Kongresszusi Költségvetési Hivatal. A megkérdezettek körülbelül fele Trumpot hibáztatta a leállásért, és Trump támogatottsága csökkent.

A 2019. februári újabb küszöbön álló leállás megelőzése érdekében a Kongresszus elfogadta, és Trump aláírta a finanszírozási törvényt, amely 1.375 milliárd dollárt tartalmazott 55 mérföldes (89 km) kerítésre. Trump azt is kijelentette, a Nemzeti vészhelyzet az Egyesült Államok déli határán6.1 milliárd dollárt, amelyet a Kongresszus más célokra különített el. Adu megvétózta a közös állásfoglalás nyilatkozat megsemmisítésére, a Szenátus pedig ellene szavazott a vétó felülbírálása. Jogi kihívások a 2.5 milliárd dollár eredetileg a védelmi részlegkábítószer-tilalomra tett erőfeszítései és 3.6 milliárd dollárt eredetileg katonai építkezésre szántak sikertelenek voltak.

Külpolitika

Trump és más G7-vezetők tárgyalóasztalhoz ülnek
Trump a másikkal G7 vezetői a 45. csúcstalálkozó Franciaországban, 2019

Trump „nacionalistának” nevezte magát és külpolitikája, mint "America First". Külpolitikáját dicséret és támogatás jellemezte populista, neonacionalista és tekintélyelvű kormányok. Trump hivatali ideje alatt a külkapcsolatok jellemzői a kiszámíthatatlanság és a bizonytalanság, a következetes külpolitika hiánya, és feszült és néha ellenséges kapcsolatok az Egyesült Államok európai szövetségeseivel. Kritizált NATO szövetségesek és privátban többször javasolta, hogy az Egyesült Államoknak kellene kilép a szövetségből.

Kereskedelem

Az 1980-as években Trump nyilvánosan bejelentette a kereskedelem liberalizációjával kapcsolatos szkepticizmusát, mondván: "Nagyon erősen hiszek a vámokban." 2015-ben élesen bírálta a NAFTA-t a republikánus előválasztási kampány során. Elnöksége alatt Trump kivonta az Egyesült Államokat a Trans-Pacific Partnership (TPP) tárgyalások, vámokat vetett ki az acél és alumínium behozatalára, és elindította a kereskedelmi háború Kínával az USA-ba importált kínai áruk 818 kategóriájára (50 milliárd dollár értékben) vonatkozó vámok meredek emelésével Míg Trump azt mondta, hogy az importvámokat Kína fizeti a Amerikai kincstár, azokat az amerikai cégek fizetik, amelyek Kínából importálnak árut. Bár a kampány során ígéretet tett arra, hogy jelentősen csökkenti az Egyesült Államok nagy kereskedelmi hiány2020 júliusában, a COVID-19 világjárvány idején a kereskedelmi hiány „a legnagyobb havi hiány volt 2008 júliusa óta”. A 2017–2018-as újratárgyalást követően a Egyesült Államok – Mexikó – Kanada megállapodás (USMCA) 2020 júliusában lépett hatályba a NAFTA utódjaként.

Oroszország

Trump és Putyin ülve lehajolnak és kezet ráznak
Putyin és Trump kezet rázott a G20 oszakai csúcstalálkozó, Június 2019

A Trump-adminisztráció "felvizezte a legszigorúbb büntetéseket, amelyeket az Egyesült Államok szabott ki az orosz entitásokra" A Krím 2014-es annektálása. Trump kivonta az Egyesült Államokat az országból INF-szerződésállítólagos oroszországi be nem tartásra hivatkozva, és támogatta Oroszország lehetséges visszatérését a G7.

Trump többször is dicsérte és ritkán kritizálta az orosz elnököt Vlagyimir Putyin de ellenezte az orosz kormány egyes lépéseit. Miután találkozott Putyinnal a Helsinki csúcstalálkozó 2018 júliusában Trump kétpárti bírálatot kapott amiatt, hogy elfogadta Putyin tagadását. Orosz beavatkozás a 2016-os elnökválasztásba, ahelyett, hogy elfogadná az amerikai hírszerző ügynökségek megállapításait. Trump nem tárgyalta az állításokat Orosz jutalmak felajánlotta Tálib harcosok amerikai katonák megtámadásáért Afganisztán Putyinnal, és azt mondta, hogy kételkedik a hírszerzésben, és azt is, hogy nem tájékoztatták erről.

Kína

Trump elnöksége előtt és alatt többször is azzal vádolta Kínát, hogy tisztességtelenül kihasználja az Egyesült Államokat Trump elnökként kereskedelmi háborút indított Kína ellen amelyet széles körben kudarcként jellemeztek, szankcionált Huawei állítólagos iráni kapcsolatai miatt, jelentősen megnövekedett vízumkorlátozás a kínai diákokkal és tudósokkal szemben, és besorolta Kínát a valuta manipulátor. Trump a Kínát ért verbális támadásokat is a dicsérettel állította szembe Kínai Kommunista Párt vezető Xi Jinping, amelyet a vezetővel folytatott kereskedelmi háborús tárgyalásoknak tulajdonítottak. Miután kezdetben Kínát dicsérte a kezelése az COVID-19 járvány, 2020 márciusától kritikai kampányba kezdett a válasza miatt.

Trump kijelentette, hogy ellenáll Kína megbüntetésének az emberi jogok megsértését az északnyugati etnikai kisebbségek ellen Xinjiang a kereskedelmi tárgyalások veszélyeztetésétől való félelem miatt. Júliusban az 2020, a Trump-kormányzat szankciókat vezetett be és a magas rangú kínai tisztviselőkkel szembeni vízumkorlátozások a megnövekedett tömegre válaszul fogolytáborok több mint egymillió birtokában az országnak ujgur Muzulmán etnikai kisebbség.

Trump és Kim kezet fog egy színpadon amerikai és észak-koreai zászlókkal a háttérben
Trump találkozik Kim Dzsongun at a szingapúri csúcstalálkozó, Június 2018

Észak Kórea

2017-ban, mikor Észak-Korea nukleáris fegyverei egyre inkább komoly fenyegetésnek tekintették, Trump fokozta retorikáját, figyelmeztetve, hogy az észak-koreai agressziót "olyan tűzzel és dühvel fogják fogadni, amilyet a világ még soha nem látott". 2017-ben Trump kijelentette, hogy Észak-Korea "teljes atomfegyver-mentesítését" akarja, és névhívás vezetővel Kim Dzsongun.

A feszültség ezen időszaka után Trump és Kim legalább 27 levelet váltott, amelyben a két férfi meleg személyes barátságot írt le. Trump háromszor találkozott Kimmel: Szingapúrban A 2018, Hanoiban A 2019 és a koreai demilitarizált övezetben A 2019. Trump lett az első hivatalban lévő amerikai elnök, aki találkozott észak-koreai vezetővel, vagy Észak-Korea földjére tette a lábát. Trump néhány USA-t is felemelt szankciók Észak-Korea ellen.

Nem nukleáris leszerelés megállapodás született, és a 2019 októberi tárgyalások egy nap után megszakadtak. Miközben 2017 óta nem hajtott végre nukleáris kísérleteket, Észak-Korea folytatta nukleáris fegyverek és ballisztikus rakéták arzenáljának felépítését.

Afganisztán

Az amerikai és a tálib tisztviselők egymástól távol állnak egy hivatalos helyiségben
Amerikai államtitkár Mike Pompeo találkozott a tálib küldöttséggel Katar szeptemberben 2020

Az amerikai csapatok létszáma Afganisztán a 8,500. januári 2017-ról egy évvel később 14,000-re nőtt, megfordítva Trump választás előtti álláspontját, amely kritikus a további afganisztáni szerepvállalással kapcsolatban. 2020 februárjában a Trump-kormányzat feltételes megállapodást írt alá békeszerződés a tálibokkal, amely a külföldi csapatok kivonása 14 hónapon belül "a tálibok garanciájától függően, hogy az afgán földet nem használják fel terroristák az Egyesült Államok vagy szövetségesei megtámadására", és hogy az USA 5,000 ember szabadon bocsátását kéri. Tálib bebörtönözte az afgán kormány. Trump mandátumának végére 5,000 tálibot engedtek szabadon, és annak ellenére, hogy a tálibok folytatták az afgán erők elleni támadásokat és az integrációt. Al-Kaida tagjait a vezetésbe, az amerikai csapatokat 2,500-ra csökkentették.

Izrael

Trump támogatta az izraeli miniszterelnök számos politikáját Benjamin Netanyahu. Trump alatt az USA Jeruzsálemet Izrael fővárosaként ismerte el és a izraeli szuverenitás felett Golán-fennsík, ami nemzetközi elítéléshez vezet, beleértve a ENSZ Közgyűlése, a Európai Unió, És a Arab Liga.

Trump, Szalman, Szaúd-Arábia királya és Abdel Fattah el-Sisi a derékmagasságban izzó fehér gömbfényre helyezi a kezét.
Trump, király Szaúd-Arábia Salmanés az egyiptomi elnököt Abdel Fattah el-Sisi a 2017-es rijádi csúcstalálkozó Szaúd-Arábiában

Szaud-Arábia

Trump aktívan támogatta Szaúd-Arábia vezette beavatkozás Jemenben ellen a Houthis és 2017-ben aláírt egy 110 milliárd dolláros fegyvereladási megállapodást Szaud-Arábia, 2018-ban az USA korlátozott hírszerzési és logisztikai támogatást nyújtott a beavatkozáshoz. Követően 2019-es támadás szaúdi olajlétesítmények ellen, amelyet az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia hibáztatott IránTrump jóváhagyta további 3,000 amerikai katona bevetését, köztük két vadászszázad Patriot akkumulátorok, És egy Terminál nagy tengerszint feletti védelem rendszer (THAAD), Szaúd-Arábiába és a Egyesült Arab Emírségek.

Szíria

Trump parancsolta rakétacsapások 2017 áprilisában és a április 2018 a szíriai Aszad-rezsim ellen, megtorlásul a Khan Shaykhun és a Douma vegyi támadások, Ill.

2018 decemberében Trump kijelentette, hogy „győztünk az ISIS ellen”, ami ellentmond a Védelmi Minisztérium értékelésének, és elrendelte az összes csapat kivonását Szíriából. Másnap Mattis tiltakozásul lemondott, döntését az Egyesült Államok elhagyásának nevezte kurd szövetségesek akik kulcsszerepet játszottak az ISIS elleni harcban. Egy héttel bejelentése után Trump kijelentette, hogy nem hagyja jóvá az amerikaiak szíriai bevetésének meghosszabbítását.

Trump és a török ​​elnök Recep Tayyip Erdoğan 2017 májusában a Fehér Házban

2019 októberében, miután Trump beszélt a török ​​elnökkel Recep Tayyip Erdoğan, Amerikai csapatok Szíria északi részén kivonták a térségből és Törökországból megszállta Észak-Szíriát, támadó és áthelyező amerikai szövetséges kurdok a térségben. Még abban a hónapban az Egyesült Államok Képviselőháza ritka, kétpárti szavazattal, 354:60 arányban elítélte Trump amerikai csapatainak kivonását Szíriából, amiért "elhagyta az Egyesült Államok szövetségeseit, aláásta az Iszlám Állam elleni küzdelmet, és humanitárius katasztrófát idézett elő".

Irán

A 29. január 2017-i iráni rakétakísérlet és a szaúdi hadihajók elleni huthi támadások után a Trump-kormányzat 12 vállalatot és 13 személyt szankcionált, akiket azzal gyanúsítottak, hogy részt vettek az iráni rakétaprogramban. 2018 májusában Trump kivonult az Egyesült Államokból tól Közös átfogó cselekvési terv (JCPOA), 2015-ös megállapodás Irán, az Egyesült Államok és öt másik ország között, amely feloldotta a legtöbb Irán elleni gazdasági szankciót annak fejében, hogy Irán beleegyezett nukleáris programja korlátozásába. Elemzők megállapították, hogy az Egyesült Államok kivonulása után Irán közelebb került az atomfegyver kifejlesztéséhez.

2020 januárjában Trump elrendelte amerikai légicsapás hogy megölte az iráni tábornokot Qasem Soleimani, aki az elmúlt két évtizedben szinte minden jelentős iráni hadműveletet megterveztetett. Trump azzal fenyegetőzött, hogy 52 iráni helyszínt üt meg, köztük néhányat, amelyek "fontosak Irán és az iráni kultúra számára", ha Irán megtorolja. A kulturális helyszínek megtámadásával kapcsolatos fenyegetést törvénytelennek tekintették, és Mark Esper védelmi miniszter és Mike Pompeo külügyminiszter is azt mondta, hogy az Egyesült Államok nem támadja meg az ilyen oldalakat, hanem "követi a fegyveres konfliktusok törvényeit" és "a rendszeren belül viselkedik". Irán megtorolta ballisztikus rakétacsapások két amerikai légitámaszpont ellen Irakban. Ugyanazon a napon, az Egyesült Államok és Irán közötti felfokozott feszültség közepette Irán véletlenül lelőtték Ukraine International Airlines 752. járat felszállás után a teheráni repülőtérről.

2020 augusztusában a Trump-adminisztráció sikertelenül kísérelt meg egy olyan mechanizmust beindítani, amely a megállapodás részét képezte, és amely az ENSZ Irán elleni szankcióinak visszatéréséhez vezetett volna.

személyzet

A Trump-adminisztráció nagy fluktuációval rendelkezett, különösen a Fehér Ház alkalmazottai körében. Trump első hivatali évének végére eredeti munkatársainak 34 százaléka lemondott, elbocsátották vagy áthelyezték. 2018 július elejétől, Trump vezető segítőinek 61 százaléka távozott és 141 alkalmazott távozott az előző évben. Mindkét adat rekordot döntött a legutóbbi elnökök esetében – több változás történt az első 13 hónapban, mint négy közvetlen elődje első két évében. A figyelemre méltó korai távozások közé tartozik Flynn nemzetbiztonsági tanácsadó (mindössze 25 napos hivatali idő után) és sajtótitkár Sean spicer. Trump közeli személyes segítői, köztük Bannon, Hope Hicks, John McEnteeés Keith Schiller kiléptek vagy kiszorultak. Néhányan, köztük Hicks és McEntee, később visszatértek a Fehér Házba különböző posztokon. Trump nyilvánosan becsmérelt több korábbi vezető tisztségviselőjét, inkompetensnek, ostobának vagy őrültnek nevezve őket.

Trumpnak négy volt A Fehér Ház vezérkari főnökei, marginalizálva vagy kiszorítva több. Reince Priebus hét hónap után nyugalmazott tengerészgyalogos tábornok váltotta fel John F. Kelly. Kelly 2018 decemberében mondott le egy viharos hivatali időszak után, amelyben befolyása alábbhagyott, és Trump ezt követően lebecsülte őt. Kelly utódja lett Mick Mulvaney megbízott kabinetfőnökként; 2020 márciusában váltotta fel Mark Meadows.

9. május 2017-én Trump elbocsátotta James Comey-t, az FBI igazgatóját. Miközben kezdetben ezt az akciót Comey magatartásának tulajdonította a kb Hillary Clinton e-mailjei, Trump néhány nappal később azt mondta, hogy aggódik Comey szerepe miatt a folyamatban lévő Trump-Oroszország nyomozásokban, és korábban szándékában állt Comey kirúgása. Egy februári privát beszélgetésen Trump azt mondta, reméli, hogy Comey megszünteti a Flynn elleni nyomozást. Márciusban és áprilisban Trump arra kérte Comeyt, hogy "oszlatja fel a cselekvőképességét rontó felhőt" azzal, hogy nyilvánosan kijelentette, hogy az FBI nem nyomoz ellene.

A Trump-kabineten belül viszonylag magas volt a forgalom. Trump első évében elvesztette 15 eredeti kabinettagjának fát. egészségügyi és humán szolgáltatások titkára Tom Price 2017 szeptemberében kénytelen volt lemondani a magán charter repülőgépek és katonai repülőgépek túlzott használata miatt. Környezetvédelmi Ügynökség ügyvezetője Scott Pruitt 2018-ban lemondott és belügyminiszter Ryan Zinke 2019 januárjában, magatartásukkal kapcsolatos többszöri vizsgálat közepette.

Trump lassú volt a végrehajtó hatalom másodrangú tisztségviselőinek kinevezésével, mondván, sok pozíció szükségtelen. 2017 októberében még mindig több száz alkabineti pozíció volt jelölt nélkül. 8. január 2019-ig a 706 kulcspozícióból 433 volt betöltött (61 százalék), Trumpnak pedig 264-re (37 százalék) nem volt jelöltje.

Bírói

Donald Trump és Amy Coney Barrett egymás mellett sétálnak a West Wing Colonnade mentén; A jobb oldali oszlopok között amerikai zászlók lógnak
Trump és harmadik legfelsőbb bírósági jelöltje, Amy Coney Barrett

Trump 226-ot jelölt ki cikk bírák, köztük 54 a fellebbviteli bíróságok és a három hoz Legfelsőbb Bíróság: Neil Gorsuch, Brett Kavanaughés Amy Coney Barrett.

Trump becsmérelte azokat a bíróságokat és bírákat, akikkel nem értett egyet, gyakran személyes vonatkozásban, és megkérdőjelezte az igazságszolgáltatás alkotmányos tekintélyét. Trump támadásai a bíróságok ellen szemrehányást váltottak ki megfigyelőktől, köztük ülő szövetségi bíráktól, akik aggódtak Trump kijelentéseinek az államra gyakorolt ​​hatása miatt. bírói függetlenség és az igazságszolgáltatásba vetett közbizalom.

COVID-19 járvány

Decemberben 2019, Covid-19 tört ki Wuhan, Kína; a SARS-CoV-2 vírus heteken belül világszerte elterjedt. Az első megerősített esetet az Egyesült Államokban 20. január 2020-án jelentették. A járványt hivatalosan közegészségügyi vészhelyzetnek nyilvánították Egészségügyi és Humánszolgáltatási (HHS) titkár Alex Azar január 31, 2020.

Trump nyilvános kijelentései a COVID-19-ről ellentétben álltak magánnyilatkozataival. 2020 februárjában Trump nyilvánosan kijelentette, hogy az Egyesült Államokban kitört járvány kevésbé volt halálos, mint az influenza, „nagyon kontroll alatt van”, és hamarosan véget ér. Ugyanakkor egy magánbeszélgetésben az ellenkezőjét ismerte el Bob woodward. 2020 márciusában Trump privátban azt mondta Woodwardnak, hogy szándékosan "játssza le" a nyilvánosság előtt, nehogy pánikot keltsenek.

Kezdeti válasz

Trump lassan kezelte a betegség terjedését, kezdetben elvetette a fenyegetést, és figyelmen kívül hagyta a közegészségügyi figyelmeztetéseket, valamint az adminisztrációján belüli egészségügyi tisztviselők és Azar államtitkár cselekvésre való felhívásait. Januárban és februárban a járvány gazdasági és politikai megfontolásaira összpontosított, és nagyrészt figyelmen kívül hagyta a veszélyt. Március közepére a legtöbb globális pénzügyi piac már súlyosan összehúzódott válaszul a kialakuló járványra.

március 6-án Trump aláírta a Koronavírus készültségi és reagálási pótelőirányzatról szóló törvény törvénybe, amely 8.3 milliárd dollár sürgősségi finanszírozást biztosított a szövetségi ügynökségek számára. Március 11-én a World Health Organization (WHO) elismerte a COVID-19 terjedését, mint a járvány, Trump pedig részleges utazási korlátozásokat jelentett be Európa nagy részére, március 13-án. Ugyanezen a napon adta meg első komoly értékelését a vírusról egy országos Ovális Iroda beszédében, „borzalmasnak”, de „átmeneti pillanatnak” nevezve a járványt, és azt mondta, hogy nincs pénzügyi válság. Március 13-án kijelentette a nemzeti vészhelyzet, szövetségi források felszabadítása. Trump hamisan azt állította, hogy "bárki, aki tesztet akar, megkaphatja a tesztet", annak ellenére, hogy a tesztek elérhetősége erősen korlátozott.

2019 szeptemberében a Trump-kormány megszűnt Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége's PREDICT program, 200 millió dollár epidemiológiai 2009-ben indított kutatási program a külföldi járványok korai figyelmeztetésére. A program hatvan külföldi laboratórium tudósait képezte ki a világjárványt okozó vírusok észlelésére és az azokra való reagálásra. Az egyik ilyen laboratórium a vuhani laboratórium volt, amely először azonosította a COVID-19-et okozó vírust. A 2020 áprilisi újjáéledés után a program két alkalommal 6 hónappal meghosszabbítást kapott, hogy segítsenek a COVID-19 elleni küzdelemben az Egyesült Államokban és más országokban.

Április 22-én Trump aláírt egy végrehajtási rendeletet, amely korlátozza az egyes formáit bevándorlás az Egyesült Államokba. Késő tavasszal és kora nyáron, miközben a fertőzések és a halálozások száma folyamatosan emelkedett, olyan stratégiát fogadott el, amely szerint az államokat hibáztatta a növekvő járványért, ahelyett, hogy elfogadta volna, hogy a járvány lefolyásával kapcsolatos kezdeti értékelései túlságosan optimisták voltak, vagy hogy nem tudott gondoskodni róla. elnöki vezetés.

A Fehér Ház koronavírus-munkacsoportja

Trump a West Wing eligazító termében beszél, mögötte különböző tisztviselőkkel, hivatalos öltözékben és arcmaszk nélkül.
Trump a COVID-19-ről szóló sajtótájékoztatót tart a szervezet tagjaival A Fehér Ház koronavírus-munkacsoportja március 15, 2020

Trump létrehozta a A Fehér Ház koronavírus-munkacsoportja január 29, 2020. Március közepétől Trump napi sajtótájékoztatót tartott, amelyhez egészségügyi szakértők és más adminisztrációs tisztviselők is csatlakoztak. időnként nem ért egyet velük a nem bizonyított kezelések népszerűsítésével. Trump volt a fő szónok a tájékoztatókon, ahol méltatta saját válaszát a járványra, gyakran kritizálta a rivális elnökjelöltet, Joe Bident, és elítélte a sajtót. Március 16-án ismerte el először, hogy a járványt nem sikerült ellenőrizni, és hogy hónapokig tartó zavarok a mindennapi életben és recesszió következhet be. A „kínai vírus” és a „kínai vírus” kifejezések többszöri használata a COVID-19 leírására egészségügyi szakértők kritikáját váltotta ki.

Április elejére, a járvány súlyosbodásával és a kormánya válaszát bírálva Trump nem volt hajlandó elismerni, hogy bármilyen hibát követett el a járvány kezelésében, ehelyett a médiát, a demokrata államok kormányzóit, az előző kormányt, Kínát és a World Health Organization (KI). A koronavírus-munkacsoport napi tájékoztatója április végén ért véget, miután Trump azt a veszélyes ötletet javasolta, hogy a COVID-19 kezelésére fertőtlenítőszert fecskendezzenek be; a megjegyzést széles körben elítélték az egészségügyi szakemberek.

Donald Trump és Andrzej Duda egy zsúfolásig megtelt ovális irodában ülnek, körülvéve más tisztviselőkkel és a sajtó képviselőivel. Csak a sajtó álarcos.
Lengyelországelnöke Andrzej Duda meglátogatta a Fehér Ház 24. június 2020-én, az első külföldi vezetőként a járvány kezdete óta.

Trump május elején javasolta a koronavírus-munkacsoport fokozatos megszüntetését és egy másik csoporttal való helyettesítését, amelynek középpontjában a gazdaság újranyitása áll. Trump válaszreakciója közepette azt mondta, hogy a munkacsoport „határozatlan ideig” folytatja tevékenységét. Május végére jelentősen csökkentették a koronavírus-munkacsoport üléseit.

World Health Organization

A járvány előtt Trump bírálta a World Health Organization (WHO) és más nemzetközi szervezetek, amelyekről azt állította, hogy kihasználták az Egyesült Államok segélyeit. Kormányzatának februárban közzétett 2021-es szövetségi költségvetése a WHO-finanszírozás több mint felére történő csökkentését javasolta. Májusban és áprilisban Trump azzal vádolta a WHO-t, hogy "súlyosan rosszul irányította és elfedte a koronavírus terjedését", és bizonyíték nélkül azt állította, hogy a szervezet kínai ellenőrzés alatt áll, és lehetővé tette a kínai kormány számára a járvány eredetének eltitkolását. Ezután bejelentette, hogy megvonja a támogatást a szervezettől. Trump WHO-val kapcsolatos kritikáit és lépéseit úgy tekintették, mint amelyek arra törekedtek, hogy elvonják a figyelmet a járvány elleni saját rossz kezeléséről. 2020 júliusában Trump bejelentette az Egyesült Államok hivatalos kilépését a WHO-ból 2021 júliusában. Az egészségügyi és kormányzati tisztviselők széles körben elítélték a döntést, mint "rövidlátó", "értelmetlen" és "veszélyes".

Tesztelés

Júniusban és júliusban Trump többször kijelentette, hogy az Egyesült Államokban kevesebb koronavírus-fertőzött lenne, ha kevesebb tesztet végezne, és a bejelentett esetek nagy száma "rosszul néz ki". A CDC akkori irányelve szerint minden vírusnak kitett személyt "gyorsan azonosítani és tesztelni kell", még akkor is, ha nem mutatnak tüneteket, mert a tünetmentes emberek továbbra is terjeszthetik a vírust. 2020 augusztusában a CDC csendesen csökkentette a tesztelésre vonatkozó ajánlását, és azt tanácsolta, hogy azoknak az embereknek, akik már ki voltak téve a vírusnak, de nem mutatnak tüneteket, „nem feltétlenül kell tesztre”. Az irányelvek megváltoztatását a HHS politikai kinevezettjei hajtották végre Trump-adminisztráció nyomására, a CDC tudósainak akarata ellenére. Ezt követő napon politikai beavatkozás – jelentették, a tesztelési irányelvet visszaállították az eredeti ajánlásra, hangsúlyozva, hogy mindenkit meg kell vizsgálni, aki kapcsolatba került fertőzött személlyel.

A pandémia enyhítésére irányuló intézkedések elhagyására irányuló nyomás

2020 áprilisában republikánus kötődésű csoportok szerveződtek blokkolás elleni tiltakozások az állami kormányok által a járvány leküzdésére hozott intézkedések ellen; Trump bátorította a tiltakozást Twitter, noha a megcélzott államok nem feleltek meg a Trump-adminisztráció saját újranyitási irányelveinek. 2020 áprilisában először támogatta, majd bírálta Grúzia Kormányzó Brian kempazt tervezi, hogy újranyit néhány nem alapvető vállalkozást. Tavasszal egyre erősebben szorgalmazta a korlátozások megszüntetését, hogy visszafordítsa az ország gazdaságát ért károkat.

Trump gyakran megtagadta viseljen arcmaszkot nyilvános rendezvényeken, ellentétben saját kormánya 2020. áprilisi útmutatásával, miszerint az amerikaiaknak maszkot kell viselniük nyilvános helyen és annak ellenére, hogy szinte egyhangú orvosi konszenzus van abban, hogy a maszkok fontosak a vírus terjedésének megakadályozásában. Júniusban Trump azt mondta, hogy a maszkok „kétélű kard”; kigúnyolta Bident, mert maszkot viselt; folyamatosan hangsúlyozta, hogy a maszk viselése nem kötelező; és azt javasolta, hogy a maszk viselése személyesen ellene szóló politikai nyilatkozat. Trump ellentmondása az orvosi ajánlásokkal gyengítette a világjárvány enyhítésére irányuló nemzeti erőfeszítéseket.

Annak ellenére, hogy június közepétől rekordszámú COVID-19-es esetek történtek az Egyesült Államokban, és a pozitív teszteredmények egyre nagyobb százaléka, Trump nagyrészt továbbra is alábecsülte a világjárványt, beleértve azt a 2020. július eleji hamis állítását is, hogy a COVID-99 esetek 19 százaléka "teljesen ártalmatlan". Azt is elkezdte ragaszkodni, hogy minden állam nyissa meg iskoláit a személyes oktatás számára ősszel annak ellenére, hogy júliusban megugrott a bejelentett esetek száma.

Politikai nyomás nehezedik az egészségügyi hivatalokra

Trump ismételten nyomást gyakorolt ​​a szövetségi egészségügyi ügynökségekre, hogy tegyenek olyan lépéseket, amelyeket ő támogat, mint például a nem bizonyított kezelések jóváhagyása vagy az oltások jóváhagyásának felgyorsítása. A Trump-kormányzat politikai kinevezett tagjai a HHS-nél igyekeztek ellenőrizni a CDC nyilvánossághoz intézett kommunikációját, amely aláásta Trump azon állításait, hogy a világjárvány ellenőrzés alatt áll. A CDC számos változtatásnak ellenállt, de egyre inkább lehetővé tette a HHS munkatársainak, hogy áttekintsék a cikkeket és javaslatokat tegyenek a közzététel előtt. Trump bizonyíték nélkül azt állította, hogy az FDA tudósai részei voltak egymély állapot" ellenezte őt, és késleltette az oltások és kezelések jóváhagyását, hogy politikailag bántsa őt.

Kitörés a Fehér Házban

A fekete arcmaszkot viselő Donald Trump felszáll egy nagy zöld helikopterre, a Marine One-ra a Fehér Ház gyepéről
Trump beszáll Tengeri egy a COVID-19 kezelésre 2. október 2020-án

2. október 2020-án Trump azt írta a Twitteren, hogy pozitív lett a tesztje Covid-19. Felesége, fiuk, Barron, valamint számos munkatárs és látogató is megfertőződött.

Később aznap Trump kórházba került at Walter Reed Országos Katonai Orvosi Központ, állítólag légzési nehézség és láz miatt. Vírusellenes és kísérleti antitestekkel, valamint szteroiddal kezelték. Október 5-én visszatért a Fehér Házba, még mindig a betegséggel küzdött. Kezelése alatt és után továbbra is alábecsülte a vírust. 2021-ben kiderült, hogy állapota sokkal súlyosabb volt; veszélyesen alacsony volt a vér oxigénszintje, magas láza és tüdőbeszűrődései voltak, ami a betegség súlyos esetére utal.

Hatások a 2020-as elnökválasztási kampányra

2020 júliusára a COVID-19 világjárvány Trump általi kezelése a 2020-as elnökválasztás egyik fő kérdésévé vált. Biden arra törekedett, hogy a világjárványt a választások központi kérdésévé tegye. A közvélemény-kutatások szerint a választók Trumpot hibáztatták a járványra adott válaszáért és nem hitt a vírussal kapcsolatos retorikájában Ipsos/ABC News felmérés szerint a válaszadók 65 százaléka helytelenítette a pandémiára adott válaszát. A kampány utolsó hónapjaiban Trump ismételten azt állította, hogy az Egyesült Államok „megkerüli a fordulatot” a járvány kezelésében, annak ellenére, hogy egyre több bejelentett eset és haláleset. Néhány nappal a november 3-i választások előtt az Egyesült Államok először jelentett több mint 100,000 XNUMX esetet egyetlen napon.

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei

Hivatalba lépése után Trumpot az igazságügyi minisztérium és a kongresszus fokozott ellenőrzése alá vonták, és a vizsgálatok kiterjedtek a választási kampányára, az átmenetre és a beiktatására, valamint az elnöksége alatt tett lépésekre, valamint magánvállalkozások, személyi adók és jótékonysági alapítvány. Trump ellen 30 nyomozást folytattak, köztük tíz szövetségi bűnügyi nyomozást, nyolc állami és helyi nyomozást, valamint tizenkét kongresszusi vizsgálatot.

Áprilisban 2019, a Ház Felügyeleti Bizottság kiadott idézés pénzügyi részleteket kér Trump bankjaitól, a Deutsche Banktól és Capital Oneés könyvelő cége, Mazars USA. Trump ezután beperelte a bankokat, a Mazarokat és a bizottság elnökét Elijah Cummings hogy megakadályozzák a nyilvánosságra hozatalt. Májusban, DC Kerületi Bíróság bíró Amit Mehta úgy döntött, hogy a Mazarsnak eleget kell tennie az idézésnek, és ítélkezzen Edgardo Ramos az New York déli kerületi bírósága kimondta, hogy a bankoknak is be kell tartaniuk. Trump ügyvédei fellebbeztek az ítélet ellen. 2022 szeptemberében a bizottság és Trump megegyezett a Mazars ügyében, és a könyvelő cég elkezdte átadni a dokumentumokat.

Csendes pénzkifizetések

A 2016-os elnökválasztási kampány során AmericanMedia, Inc. (AMI), az anyavállalata Nemzeti Érdeklődő, és egy Cohen által alapított cég fizetett Aranyifjú modell Karen McDougal és a felnőtt filmszínésznő Stormy Daniels amiért elhallgatták állítólagos viszonyaikat Trumppal 2006 és 2007 között. Cohen 2018-ban bűnösnek vallotta magát a kampányfinanszírozási törvények megszegésében, mondván, hogy mindkét kifizetést Trump utasítására intézte, hogy befolyásolja az elnökválasztást. Trump tagadta az ügyeket, és azt állította, hogy nem tudott arról, hogy Cohen fizetett Danielsnek, de 2017-ben visszafizette az összeget. A szövetségi ügyészek azt állították, hogy Trump már 2014-ben részt vett a titoktartási kifizetésekkel kapcsolatos megbeszélésekben. A bírósági dokumentumok azt mutatták, hogy az FBI úgy vélte, hogy Trump közvetlenül részt vett a Danielsnek fizetett kifizetésben, Cohennel 2016 októberében folytatott beszélgetései alapján. A szövetségi ügyészek 2019-ben lezárták a nyomozást, de a Manhattan kerületi ügyész beidézte a Trump Organizationt és az AMI-t a kifizetésekkel kapcsolatos nyilvántartásokért Trump és a Trump Organization pedig nyolc év adóbevallásért. Novemberben 2022, A New York Times arról számolt be, hogy a manhattani ügyészek "újonnan optimisták voltak abban, hogy ügyet indítsanak" Trump ellen.

Az orosz választási beavatkozás

2017 januárjában az amerikai hírszerző ügynökségek – a CIA, a FBI, És a NSA, amelyet a Nemzeti hírszerzés igazgatója– közösen kijelentve: "magas magabiztosság", hogy az orosz kormány beavatkozott a 2016-os elnökválasztásba, hogy Trump megválasztását részesítse előnyben. 2017 márciusában az FBI igazgatója James Comey "Az FBI kémelhárítási küldetésünk részeként azt mondta a Kongresszusnak, hogy vizsgálja az orosz kormány azon erőfeszítéseit, hogy beavatkozzon a 2016-os elnökválasztásba. Ez magában foglalja a Trump kampányával és az orosz kormánnyal kapcsolatban álló személyek közötti kapcsolatok természetének kivizsgálását, és azt is, hogy vajon Bármilyen koordináció volt a kampány és Oroszország erőfeszítései között." Sok gyanús kapcsolatok Trump munkatársai és orosz tisztviselők és kémek között felfedezték, és a sajtó széles körben beszámolt az oroszok és a "Trump csapat" kapcsolatáról.

Manafort, Trump egyik kampánymenedzsere 2004 decemberétől 2010 februárjáig dolgozott az oroszbarát politikus megsegítésén. Viktor Janukovics megnyeri az ukrán elnöki tisztséget. Trump többi munkatársa, köztük Flynn és Stone kapcsolatban álltak orosz tisztviselőkkel. Orosz ügynökök a kampány során azt mondták, hogy felhasználhatják Manafortot és Flynnt Trump befolyásolására. Trump kampányának tagjai, majd a Fehér Ház munkatársai, különösen Flynn, a novemberi választások előtt és után is kapcsolatban álltak orosz tisztségviselőkkel. 29. december 2016-én Flynn orosz nagykövettel beszélgetett Sergey Kislyak az ugyanazon a napon kiszabott szankciókról; Flynn később lemondott a viták közepette, hogy félrevezette-e Pence-et. Trump azt mondta Kislyaknak és Szergej Lavrov 2017 májusában nem aggódott az amerikai választásokba való orosz beavatkozás miatt.

Trumpot és szövetségeseit előléptették összeesküvés-elmélet hogy Oroszország helyett Ukrajna avatkozott be a 2016-os választásokba – amit Oroszország is előmozdított keret Ukrajna. Azután Demokratikus Nemzeti Bizottság feltörték, Trump először azt állította, hogy visszatartotta "szerverét" az FBI-tól (a valóságban több mint 140 szerver volt, amelyekről digitális másolatokat adtak át az FBI-nak); második, az tömeg Strike, a szervereket vizsgáló cég ukrajnai székhelyű és ukrán tulajdonban volt (a valóságban a CrowdStrike amerikai székhelyű, a legnagyobb tulajdonosok amerikai cégek); és harmadszor, hogy "a szervert" Ukrajnában rejtették el. A Trump-kormányzat tagjai felszólaltak az összeesküvés-elméletek ellen.

Az FBI Crossfire Hurricane és 2017-es kémelhárító nyomozásai

2016 júliusában az FBI nyomozást indított, kódnéven Crossfire hurrikán, Oroszország és a Trump-kampány közötti lehetséges kapcsolatokba. Miután Trump 2017 májusában elbocsátotta James Comey FBI igazgatót, az FBI nyomozást indított Trump személyes és üzleti kapcsolatok Oroszországgal. A Crossfire Hurricane-t áthelyezték a Mueller-nyomozásba, hanem főügyész-helyettes Rod Rosenstein véget vetett a nyomozásnak Trump közvetlen oroszországi kapcsolatairól, miközben azt a hamis benyomást keltette az irodában, hogy Mueller folytatni fogja az ügyet.

Különleges ügyvédi vizsgálat

Májusban az 2017, Főügyész-helyettes Rod Rosensteint nevezték ki Robert Mueller, egy korábbi az FBI igazgatója, különleges tanácsadó az Igazságügyi Minisztérium (DOJ) arra utasította, hogy "vizsgáljon meg "az orosz kormány és a Trump-kampány közötti kapcsolatokat és/vagy koordinációt". Magánban azt mondta Muellernek, hogy a nyomozást a büntetőügyekre korlátozza "Oroszország 2016-os választási beavatkozásával kapcsolatban". A különleges jogtanácsos azt is vizsgálta, hogy Trumpé James Comey elbocsátása az FBI igazgatójaként az igazságszolgáltatás akadályozását jelentette valamint a Trump-kampány esetleges kapcsolatai Szaúd-Arábiával, az Egyesült Arab Emírségekkel, Törökország, Katar, Izrael és Kína. Trump többször is megpróbálta elbocsátani Muellert és leállítani a nyomozást, de meghátrált, miután munkatársai tiltakoztak, vagy meggondolta magát.

2019 márciusában Mueller befejezte a vizsgálatot, és adott jelentését William Barr főügyésznek. Két nappal később, Barr levelet küldött a Kongresszusnak célja, hogy összefoglalja a jelentés főbb következtetéseit. Egy szövetségi bíróság, valamint maga Mueller azt mondta, hogy Barr tévesen jellemezte a nyomozás következtetéseit, és ezzel összezavarta a közvéleményt. Trump többször és hamisan állította, hogy a nyomozás felmentette; a Mueller-jelentés kifejezetten kijelentette, hogy ez nem menti fel őt.

A jelentés szerkesztett változatát 2019 áprilisában hozták nyilvánosságra. Megállapították, hogy Oroszország 2016-ban beavatkozott Trump jelöltségébe, és akadályozta Clinton jelöltségét. Annak ellenére, hogy "számos kapcsolat van az orosz kormány és a Trump-kampány között", a jelentés megállapította, hogy az uralkodó bizonyítékok "nem támasztják alá", hogy Trump kampánytagjai összeesküdtek volna vagy együttműködtek volna az orosz beavatkozással. A jelentés elsöprő orosz beavatkozást tárt fel és részletezte, hogy Trump és kampánya hogyan üdvözölte és bátorította ezt, úgy gondolva, hogy "a választások számára előnyös lesz az orosz erőfeszítések révén ellopott és kiadott információk".

A jelentés részletezte Trump által az igazságszolgáltatás lehetséges akadályozásának számos cselekményét is, de nem hozott "hagyományos ügyészi ítéletet" arról, hogy Trump megsértette-e a törvényt, és arra utalt, hogy a Kongresszusnak ilyen döntést kell hoznia. A nyomozók úgy döntöttek, hogy nem alkalmazhatnak olyan megközelítést, amely potenciálisan olyan ítéletet eredményezhet, hogy az elnök bűncselekményt követett el. Jogi Tanácsadó Iroda vélemény kimondta, hogy az ülő elnök ellen nem lehet vádat emelni, és a nyomozók nem vádolnák bűncselekménnyel, ha nem tudja tisztázni a nevét a bíróság előtt. A jelentés arra a következtetésre jutott, hogy a Kongresszus, amely felhatalmazással rendelkezik, hogy fellépjen egy elnökkel szemben jogsértés miatt, "alkalmazhatja az akadályozó törvényeket". A képviselő-testület ezt követően indított egy vádat kérés követő Trump–Ukrajna botrány, de nem folytatta a Mueller-nyomozással kapcsolatos felelősségre vonási cikket.

Trump több munkatársa bűnösnek vallotta magát, vagy elítélték Mueller nyomozásával és a kapcsolódó ügyekkel kapcsolatban, beleértve Manafortot is, nyolc bűncselekmény miatt ítélték el, kampánymenedzser-helyettes Rick Gates, Papadopoulos külpolitikai tanácsadó, és Flynn. Cohen bűnösnek vallotta magát, amiért hazudott a Kongresszusnak Trump 2016-os kísérletével kapcsolatban, hogy megállapodásra jusson Oroszországgal az építkezésről. egy Trump-torony Moszkvában. Cohen azt mondta, hogy a hamis kijelentéseket Trump nevében tette, akit a bírósági dokumentumokban "1. személyként" azonosítottak. 2020 februárjában Stone-t 40 hónap börtönbüntetésre ítélték, mert hazudott a Kongresszusnak, és tanúként manipulált azzal kapcsolatban, hogy megpróbált többet megtudni a 2016-os választások során feltört demokrata e-mailekről. Az ítéletet kihirdető bíró szerint Stone ellen "eljárást indítottak az elnök titkolózása miatt".

Első felelősségre vonás

Nancy Pelosi elnököl a képviselőház zsúfolásig megtelt üléstermében az impeachment szavazásán
A képviselőház tagjai kettőről szavaznak vádemelés cikkei (H.Res. 755), December 18, 2019.

2019 augusztusában a visszaélést feljelentést tett a a Hírszerző Közösség főfelügyelője Trump és Ukrajna elnöke július 25-i telefonbeszélgetéséről Volodimir Zelenszkij, amelynek során Trump nyomást gyakorolt ​​Zelenskyyre, hogy vizsgálja meg a CrowdStrike és a demokrata elnökjelölt Biden és fia ügyét. Vadász, hozzátéve, hogy a Fehér Ház megpróbálta eltussolni az incidenst. A bejelentő kijelentette, hogy a felhívás a Trump-adminisztráció és Giuliani szélesebb körű kampányának része volt, amelynek része lehetett az Ukrajnától 2019 júliusában nyújtott pénzügyi támogatás visszatartása és Pence 2019. májusi ukrajnai utazásának lemondása.

Ház hangszóró Nancy Pelosi kezdeményezett hivatalos vádemelési vizsgálat szeptember 24. Trump ezután megerősítette, hogy visszatartotta a katonai segélyt Ukrajnától, és ezzel ellentmondásos indokokat adott a döntésnek. Szeptember 25-én a Trump-adminisztráció kiadott egy feljegyzést a telefonhívásról, amely megerősítette, hogy miután Zelenszkij amerikai páncéltörő rakéták vásárlását említette, Trump felkérte, hogy beszéljen Giulianival és Barrral Biden és fia nyomozásáról. Több adminisztrációs tisztviselő és korábbi tisztviselő tanúvallomása megerősítette, hogy ez egy szélesebb erőfeszítés része volt Trump személyes érdekeinek előmozdítása érdekében, előnyhöz juttatva őt a közelgő elnökválasztáson. Októberben, William B. Taylor Jr., a Ukrajna ügyvivője, azt vallotta a kongresszusi bizottságok előtt, hogy nem sokkal azután, hogy 2019 júniusában Ukrajnába érkezett, azt tapasztalta, hogy Zelenszkij Trump által irányított és Giuliani által vezetett nyomásnak van kitéve. Taylor és mások szerint a cél az volt, hogy rákényszerítsék Zelenskyyt, hogy nyilvános kötelezettséget vállaljon a Hunter Bident alkalmazó cég kivizsgálására, valamint a 2016-os amerikai elnökválasztásban való ukrán részvételről szóló pletykákra. Azt mondta, világossá tették, hogy amíg Zelenszkij nem tesz ilyen bejelentést, a kormányzat nem adja ki a tervezett katonai segélyt Ukrajnának, és nem hívja meg Zelenszkijt a Fehér Házba.

December 13-án a Ház bírói bizottság pártvonal mentén megszavazta a felelősségre vonás két cikkelyét: az egyiket hatalommal való visszaélés és az egyik a a kongresszus akadályozása. Vita után a képviselő-testület felelősségre Trump mindkét cikkéről december 18-án.

Trump megjeleníti a The Washington Post címlapját, és beszámol arról, hogy a szenátus felmentette
Trump „Trumpot felmentették” címmel

Impeachment-per a szenátusban

A 2020. januári tárgyalás során a képviselőház felelősségre vonásának vezetői három napon keresztül ismertették ügyüket. Bizonyítékokra hivatkoztak a hatalommal való visszaélés és a Kongresszus akadályozásának vádja alátámasztására, és azt állították, hogy Trump tettei pontosan az alapító atyák gondoltak rá, amikor létrehozták az alkotmány vádemelési eljárását. A következő három nap során Trump ügyvédei nem cáfolták a vádakban bemutatott tényeket, de azt mondták, Trump nem szegett meg semmilyen törvényt és nem akadályozta a Kongresszust. Azzal érveltek, hogy a felelősségre vonás "alkotmányosan és jogilag érvénytelen", mert Trumpot nem vádolták bűncselekménnyel, és a hatalommal való visszaélés nem minősül felróhatatlan bűncselekménynek.

Január 31-én a Szenátus a tanúk vagy dokumentumok idézésének engedélyezése ellen szavazott; A szavazáson 51 republikánus alkotta a többséget. A felelősségre vonási per volt az első az Egyesült Államok történetében, ahol tanúvallomás nem történt.

Trumpot mindkét vád alól felmentette a republikánus többség, 52–48 arányban a hatalommal való visszaélés miatt, és 53–47 arányban a Kongresszus akadályozása miatt. Szenátor Saját Romney volt az egyetlen republikánus, aki Trump elítélésére szavazott egyetlen vádpont, a hatalommal való visszaélés miatt. A felmentését követően Trump elbocsátotta az impeachment tanúit és más politikai kinevezetteket és hivatalnokokat, akiket nem tartott elég lojálisnak.

2020 elnöki kampány

Trump egy kampánygyűlésre mutat ujjával, tömegekkel a háta mögött
Trump egy 2020-as kampánygyűlésen Arizona

A precedenstől megszakítva Trump beadta magát a második ciklusra a FEC-nél az elnöki poszt betöltését követő néhány órán belül. Alig egy hónappal hivatalba lépése után megtartotta első újraválasztási nagygyűlését és hivatalosan az lett republikánus jelölt augusztusban 2020.

Hivatalának első két évében Trump újraválasztási bizottsága 67.5 millió dollárt gyűjtött össze, és 2019-et 19.3 millió dollár készpénzzel kezdte. 2020 júliusáig a Trump-kampány és a Republikánus Párt 1.1 milliárd dollárt gyűjtött össze, és 800 millió dollárt költött el, így elvesztették készpénzes előnyüket Bidennel szemben. A készpénzhiány arra kényszerítette a kampányt, hogy csökkentse a reklámköltéseket.

Trump kampányhirdetései a bűnözésre összpontosítottak, és azt állítják, hogy a városok törvénytelenségbe süllyednének, ha Biden megnyerné az elnöki tisztséget. Trump többször is félreértelmezte Biden álláspontját és áttért a rasszizmusra való felhívásra.

2020 elnökválasztás

2020 tavaszától Trump kételyeket ébreszt a választásokkal kapcsolatban, és bizonyítékok nélkül azt állította, hogy a választásokat meghamisítják, és a levélszavazás várhatóan széles körben történő alkalmazása hatalmas választási csalásokat eredményez. Júliusban Trump felvetette a választás elhalasztásának ötletét. Amikor augusztusban a képviselőház 25 milliárd dolláros támogatást szavazott meg az Egyesült Államok postai szolgálatának a levélben történő szavazás várható megugrása miatt, Trump blokkolta a finanszírozást, mondván, hogy meg akarja akadályozni a levélszavazások számának növekedését. Többször nem volt hajlandó megmondani, hogy elfogadja-e a választás eredményét, és elkötelezi-e magát a mellett békés hatalomátmenet ha elvesztette.

Biden nyerte a november 3-i választást, 81.3 millió szavazatot (51.3 százalék) kapott Trump 74.2 milliójára (46.8 százalék) szemben. és 306 Választási Főiskola szavazat Trump 232-ére.

Szavazási csalásról szóló hamis állítások, kísérlet az elnöki átmenet megakadályozására

Választási főiskola térképe, amely azt ábrázolja, hogy Trump sok államot nyer meg a déli és a Sziklás-hegységben, valamint Biden sok államot az északkeleti, közép-nyugati és a csendes-óceáni nyugati térségben
2020. évi választási kollégiumi eredmények; Trump 232-306-ra veszített.

A választások utáni hajnali 2 órakor Trump győzelmet hirdetett, de az eredmények még nem tisztázottak. Miután napokkal később Bident előrevetítették a győztesnek, Trump kijelentette: "a választás még messze nem ért véget", és alaptalanul választási csalást állított. Trump és szövetségesei sokat benyújtottak az eredmények jogi kihívásai, amelyeket legalább 86 bíró utasított el mind a voltak és a szövetségi bíróságok, többek között maga Trump által kinevezett szövetségi bírák által, sem ténybeli, sem jogi alapot nem találva. Trump megalapozatlan állításait a széles körben elterjedt szavazással kapcsolatos csalásokról az állam választási illetékesei is cáfolták. Után Kiberbiztonsági és Infrastruktúra-biztonsági Ügynökség (CISA) igazgatója Chris Krebs ellentmondott Trump csalás vádjával, Trump november 17-én elbocsátotta őt. December 11-én az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága megtagadta a tárgyalást egy ügy a texasi főügyésztől amely a Biden által megnyert négy állam választási eredményének megsemmisítését kérte a bíróságtól.

Trump a választást követő hetekben visszavonult a nyilvános tevékenységtől. Kezdetben megakadályozta a kormány tisztviselőinek együttműködését Biden elnökválasztása. Három hét elteltével a rendszergazda a Általános szolgáltatási adminisztráció Bident a választás "látszólagos győztesének" nyilvánította, lehetővé téve az átmeneti források kifizetését csapatának. Trump még mindig nem engedett be hivatalosan, miközben azt állította, hogy azt javasolta, hogy a GSA kezdje meg az átmeneti protokollokat.

Az elektori kollégium december 14-én hivatalossá tette Biden győzelmét. Novembertől januárig Trump többször is segítséget kért megdönteni a választás eredményétszemélyes nyomást gyakorolva különböző republikánus helyi és állami tisztségviselőkre, republikánus állami és szövetségi törvényhozók, az igazságügyi minisztérium, és Pence alelnök, különféle akciókat sürget, mint pl elnökválasztók leváltása, vagy Grúzia tisztviselőinek kérése, hogy "keressenek" szavazatokat és jelentsenek be egy "újraszámított" eredményt. 10. február 2021-én a georgiai ügyészek bűnügyi nyomozást indítottak Trumpnak a választások felforgatására tett erőfeszítései miatt Grúziában.

Trump nem vett részt Biden beiktatásán, órákkal korábban indult Washingtonba Floridába.

Egy esetleges puccskísérlet vagy katonai akció miatti aggodalom

Decemberben 2020, Newsweek jelentett a Pentagon vörös készenlétben volt, és a rangidős tisztek megbeszélték, mit tennének, ha Trump úgy döntene, hogy kijelenti harci törvény. A Pentagon a védelmi vezetők idézeteivel válaszolt, miszerint a hadseregnek nincs szerepe a választások kimenetelében.

Amikor a 2020. novemberi választások után Trump támogatóit hatalmi pozíciókba helyezte a Pentagonban, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke Mark milley és a CIA igazgatója Gina Haspel aggódni kezdett egy lehetséges veszély miatt puccs Kína vagy Irán elleni kísérlet vagy katonai akció. Milley ragaszkodott hozzá, hogy konzultálni kell vele minden Trump katonai parancsáról, beleértve a nukleáris fegyverek használatát, és utasította Haspelt és az NSA igazgatóját. Paul Nakasone hogy szorosan nyomon kövesse a fejleményeket.

január 6-i Capitolium támadás

6. január 2021-án, míg az elnökválasztás eredményeinek kongresszusi igazolása Az Egyesült Államok Capitoliumában zajlott, Trump délben tartott nagygyűlést az Ellipszis, Washington, DC. A választási eredmény megdöntésére szólított fel, és arra buzdította híveit, hogy "vegyék vissza hazánkat" a Capitoliumhoz vonulva, hogy "erőt mutassanak" és "pokolian harcoljanak". Sok szurkoló megtette, csatlakozva a már ott lévő tömeghez. 2:15 körül délután a csőcselék behatolt az épületbe, megzavarta a tanúsítást és a Kongresszus kiürítését okozta. Az erőszak alatt Trump tévét nézett, és üzeneteket tett közzé a Twitteren, anélkül, hogy a zavargókat feloszlatásra kérte volna. 6-kor Trump a Twitteren azt írta, hogy a lázadóknak "szeretettel és békében kell hazamenniük", "nagy hazafinak" és "nagyon különlegesnek" nevezte őket, és megismételte, hogy a választást ellopták tőle. Miután a tömeget eltávolították a Capitoliumból, a Kongresszus újra összeült, és másnap a hajnali órákban megerősítette Biden választási győzelmét. Az igazságügyi minisztérium szerint több mint 140 rendőr megsérült, köztük öt ember egy capitol rendőrtiszt, meghalt.

A támadást követően több mint 1,000 embert tartóztattak le. 2023 márciusában Trump együttműködött a bebörtönzött zavargókkal egy dal a foglyok javárajúniusban pedig azt mondta, hogy ha megválasztják, sokuknak megkegyelmez.

Második felelősségre vonás

Nancy Pelosi, a házelnök egy asztalnál ült, és köztisztviselők vették körül. Aláírja Trump második felelősségre vonását.
Parlamenti szóvívő Nancy Pelosi Trump második felelősségre vonásának aláírása

11. január 2021-én egy impeachmentről szóló cikk, amelyben Trumpot vádolják felkelés uszítása az Egyesült Államok kormánya ellen mutatták be a képviselőháznak. A képviselőház január 232-án 197–13 arányban megszavazta Trump felelősségre vonását, ezzel ő az első amerikai elnök, akit kétszer is vád alá helyeztek. Tíz republikánus szavazott a felelősségre vonásra – ez a legtöbb olyan párt tagja, aki valaha szavazott saját pártja elnökének felelősségre vonására.

Február 13-án, miután a ötnapos szenátusi tárgyalás, Trumpot felmentették, amikor a szenátus 57–43 arányban megszavazta az elítélést, tíz szavazattal elmaradva az elítéléshez szükséges kétharmados többségtől; hét republikánus csatlakozott minden demokratához az elítélés mellett, ami a legkétpártibb támogatás az elnök vagy volt elnök szenátusi felelősségre vonási perében. A legtöbb republikánus Trump felmentése mellett szavazott, bár néhányan felelősségre vonták, de úgy érezték, a Szenátus nem rendelkezik hatáskörrel a volt elnökök felett (Trump január 20-án távozott hivatalából; a szenátus 56–44 arányban szavazott, a per alkotmányos volt). Ez utóbbi csoportba tartozott McConnell is, aki szerint Trump "gyakorlatilag és erkölcsileg felelős a nap eseményeinek provokálásáért", de "alkotmányosan nem ítélhető el".

Elnökség utáni időszak (2021-től napjainkig)

Trump felszólal a választásaink védelmére rendezett gyűlésen Phoenixben, Arizonában, 2021 júliusában

Mandátuma végén Trump a Mar-a-Lago-i klubjába költözött. Amint azt a Volt elnökökről szóló törvény, hivatalt alapított ott az elnöki poszt utáni tevékenységének lebonyolítására.

Trump hamis állításai a 2020-as választásokkal kapcsolatban általában a "nagy hazugság" a sajtóban és kritikusaiban. 2021 májusában Trump és támogatói megpróbálták közösen használni ezt a kifejezést, és magára a választásra utaltak vele. A Republikánus Párt Trump hamis választási narratíváját használta fel annak igazolására új szavazási korlátozások bevezetése annak javára. Trump még 2022 júliusában is nyomást gyakorolt ​​az állam törvényhozóira, hogy döntsék el a 2020-as választást azzal, hogy visszavonják az állam Bidenre adott szavazatait.

Trump 85 perces beszéddel folytatta kampányszerű gyűléseit az éves rendezvényen Észak-Karolinai Republikánus Párt találkozó 6. június 2021-án. Június 26-án tartotta első nyilvános tüntetését a január 6-i tüntetés óta lázadás a Capitoliumban.

Más korábbi elnököktől eltérően Trump továbbra is uralta pártját; modernhez hasonlították pártfőnök. Folytatta az adománygyűjtést, több mint kétszer annyit gyűjtött, mint maga a Republikánus Párt, utalt egy harmadik jelöltségre, és profitált a Mar-a-Lagóban tartott sok republikánus jelölt adománygyűjtéséből. Nagyrészt a választásokért felelős személyekre és a választások lebonyolítására összpontosított. Ban,-ben 2022. évi félidős választások több mint 200 jelöltet támogatott különböző tisztségekre, akik többsége alátámasztotta azt a hamis állítását, hogy a 2020-as elnökválasztást ellopták tőle. Bár voltak kivételek, Trump támogatását fontosnak tartották a republikánus előválasztások jelöltjei számára.

Trump 2021 februárjában új céget jegyeztetett be. Trump Média és Technológiai Csoport (TMTG) azért jött létre, hogy "közösségi hálózati szolgáltatásokat" nyújtson "az egyesült államokbeli ügyfeleknek". 2021 októberében Trump bejelentette a TMTG és a Digital World Acquisition tervezett egyesülését. a speciális célú felvásárló társaság (SPAC). A SPAC fő támogatója a kínai székhelyű ARC Group finanszírozó, aki állítólag részt vett a tervezett egyesülés létrehozásában. Az ügyletet a Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdebizottsága.

2022 februárjában indult a TMTG Társadalmi igazságEgy Twitter-szerű közösségi média platform. 2023 márciusában a Trump Media ellen, amely 8 millió dollárt vett el Oroszországhoz kötődő entitásoktól, a szövetségi ügyészek nyomozást folytattak lehetséges pénzmosás miatt.

Elnökséget követő vizsgálatok

Trumpot több szonda is vizsgálja üzleti kapcsolataival és cselekedeteivel kapcsolatban az elnökség előtt és alatt egyaránt. 2021 februárjában a kerületi ügyész Fulton megyében, Grúziában, Fani Willis, bűnügyi nyomozást jelentett be Trump telefonhívásai Georgia államtitkárának Brad Raffensperger. A New York állam főügyészének hivatala bűnügyi nyomozást folytat Trump üzleti tevékenységével kapcsolatban a Manhattani Kerületi Ügyészség. 2021 májusára egy különleges nagy zsűri vádemelést fontolgat. 2021 júliusában a New York-i ügyészség vádat emelt a Trump Szervezet ellen a kormány „15 éves „csalási tervével”. 2023 januárjában a szervezet pénzügyi igazgatója, Allen Weisselberg, öt hónap börtönbüntetésre és öt év próbaidőre ítélték adócsalás miatt egy vádalku után.

2021 decemberében New York állam főügyészének hivatala beidézte Trumpot, hogy készítsen dokumentumokat az üzlettel kapcsolatban. 25. április 2022-én Arthur Engoron New York állam bírája a bíróság megvetése miatt tartotta Trumpot az idézés elmulasztása miatt. Napi 10,000 XNUMX dollár bírságot szabott ki, amíg nem teljesíti. Trumpot augusztusban menesztették, és az övére hivatkozott Ötödik módosítás az önvád tiltása ellen több mint 400 alkalommal. 2022 szeptemberében New York főügyésze polgári csalás miatt indított eljárást Trump, három legidősebb gyermeke és a Trump Organization ellen.

FBI nyomozások

Minősített titkosszolgálati anyagokat találtak a Mar-a-Lago átvizsgálása során

Amikor Trump 2021 januárjában elhagyta a Fehér Házat, kormányzati dokumentumokat és anyagokat vitt magával Mar-a-Lagóba. 2021 májusára a Nemzeti Levéltár és Nyilvántartási Igazgatóság A (NARA), a kormányzati iratokat őrző szövetségi ügynökség felismerte, hogy Trump mandátumának végén nem adták át nekik a fontos dokumentumokat, és kérte hivatalát, hogy keresse meg őket. 2022 januárjában 15 doboznyi Fehér Ház rekordot szereztek le Mar-a-Lagóból. A NARA később tájékoztatta az Igazságügyi Minisztériumot, hogy a visszakeresett dokumentumok némelyike ​​minősített anyag. Az igazságügyi minisztérium 2022 áprilisában vizsgálatot indított, és nagy esküdtszéket hívott össze. Az igazságügyi minisztérium május 11-én idézést küldött Trumpnak további anyagokért. Június 3-án az igazságügyi minisztérium illetékesei Mar-a-Lagóba látogattak, és néhány titkos dokumentumot kaptak Trump ügyvédeitől. Az egyik ügyvéd aláírt egy nyilatkozatot, amelyben megerősítette, hogy minden minősítettként megjelölt anyagot visszaküldtek a kormánynak. Még abban a hónapban egy újabb idézést küldtek, amelyben megfigyelési felvételeket kértek Mar-a-Lagotól, amelyet biztosítottak is.

8. augusztus 2022-án az FBI-ügynökök átkutatták Trump Mar-a-Lago-i lakóhelyét, irodáját és raktárhelyiségeit, hogy visszaszerezzék a kormányzati dokumentumokat és anyagokat, amelyeket Trump vitt magával, amikor megsértve távozott hivatalából. Elnöki nyilvántartási törvény, állítólag néhány atomfegyverrel kapcsolatos. A házkutatási parancsot az Egyesült Államok főügyésze engedélyezte Merrick Garland és a szövetségi bírói bíró jóváhagyta, a lefoglalt tárgyak írásos leltárát pedig augusztus 12-én hozták nyilvánosságra. A házkutatási parancs szövege a kémtörvény esetleges megsértésének és az igazságszolgáltatási törvények akadályozásának vizsgálatára utal. A keresés során 11 minősített dokumentumot tartalmaztak, amelyek közül négy „szigorúan titkos”, egy pedig „szigorúan titkos/SCI” címkével ellátott, ami a legmagasabb minősítési fokozat.

18. november 2022-án Garland különleges jogtanácsost, szövetségi ügyészt nevezett ki JackSmith, hogy felügyelje a szövetségi bűnügyi nyomozást Trump megőrző kormányzati tulajdon Mar-a-Lago és Trump szerepének vizsgálata a 6. január 2021-i Capitolium-támadást megelőző eseményekben.

Büntetőjogi beterjesztés a Ház január 6-i bizottsága

19. december 2022-án a Az Egyesült Államok képviselőházának különbizottsága a január 6-i támadásról Büntetőjogi vádemelést javasolt Trump ellen hivatalos eljárás akadályozása, az Egyesült Államok megtévesztésére irányuló összeesküvés, valamint felkelés felbujtása vagy segítése miatt.

2024 elnöki kampány

15. november 2022-én Trump bejelentette, hogy jelölteti magát 2024 Az Egyesült Államok elnökválasztása és hozzon létre egy adománygyűjtő számlát.

Vádemelés és letartóztatás

2023 márciusában a New York-i esküdtszék 34 bűncselekménnyel vádolta meg Trumpot üzleti nyilvántartások meghamisítása miatt. Április 4-én Trump megadta magát, letartóztatták és bíróság elé állították; minden vádpontban ártatlannak vallotta magát, és szabadon engedték. A bíró a következő személyes meghallgatást december 4-re tűzte ki; Trumpnak augusztus 8-ig van lehetősége indítványt tenni az ügyben. Az Egyesült Államok egyetlen korábbi vagy hivatalban lévő elnökét sem vádolták meg.

Nyilvános profil

Jóváhagyási értékelések és tudományos felmérések

Trump volt az egyetlen elnök, aki soha nem érte el az 50 százalékos támogatottságot a Gallup 1938-as közvélemény-kutatása alapján. A jóváhagyási arányok rekordmagasságú pártszakadékot mutattak: 88 százalék a republikánusok, 7 százalék a demokraták között. 2020 szeptemberéig a besorolások szokatlanul stabilak voltak, 49 százalékos csúcsot és 35 százalékos mélypontot értek el. Trump rekordalacsony, 29 és 34 százalék közötti jóváhagyással fejezte be mandátumát (ez a legalacsonyabb az újkori elnökök között) Szavazás kezdett), és az elnöksége alatt rekordalacsony, 41 százalékos átlag.

In A Gallup éves közvélemény-kutatása Trump arra kérte az amerikaiakat, hogy nevezzék meg azt az embert, akit a legjobban csodálnak, 2017-ben és 2018-ban Obama után a második helyen végzett, 2019-ben holtversenyben Obamával, 2020-ban pedig a legcsodáltabb embert választották. Óta Gallup 1948-ban kezdte el a közvélemény-kutatást, Trump az első megválasztott elnök, akit hivatali ideje első évében nem neveztek a legnagyobb csodálatnak.

A Gallup 134 országban végzett közvélemény-kutatása, amely az Egyesült Államok vezetésének 2016 és 2017 közötti jóváhagyási arányait hasonlította össze, megállapította, hogy Trump csak 29 országban vezette Obamát az állások jóváhagyásában, ezek többsége nem demokrácia; az Egyesült Államok vezetésének jóváhagyása zuhant a szövetségesek és a G7 országok körében. Az összesített értékelés hasonló volt az elmúlt két évéhez George W. Bush elnöksége. 2020 közepére a nemzetközi válaszadók mindössze 16 százaléka egy 13 tagú országból Pew Research A közvélemény-kutatás bizalmát fejezte ki Trump iránt, ami alacsonyabb pontszámot jelent, mint az orosz Vlagyimir Putyin és a kínai Hszi Csin-ping.

C-SPAN, amely 2000 óta minden alkalommal megkérdezett elnöki történészeket az elnöki vezetésről, amikor az adminisztráció változott, Trumpot a negyedik helyre sorolták – összességében a legalacsonyabbra Elnöki történészek felmérése, 2021, Trumpot pedig a legalacsonyabbra értékelték a vezetői jellemzők kategóriáiban az erkölcsi tekintély és az adminisztratív készségek tekintetében. A Siena College Research Institute (SCRI) 1982 óta minden elnök első ciklusának második évében megkérdezte az elnöki tudósokat. A SCRI Trumpot rangsorolta összességében a harmadik legalacsonyabb. Az utolsó helyen végzett a háttér, az integritás, az intelligencia, a külpolitikai eredmények és a vezetői kinevezések tekintetében, a második pedig a kompromisszumkészség, a végrehajtói képesség és az általános kép bemutatása. A szerencse, a kockázatvállalási hajlandóság és a pártvezetés kivételével minden kategóriában a legalsó helyre került.

a közösségi média

Trump jelenléte a közösségi médiában világszerte felkeltette a figyelmet, miután 2009-ben csatlakozott a Twitterhez. A 2016-os választási kampány során és elnökként gyakran tweetelt, amíg a Twitter ki nem tiltotta mandátuma utolsó napjaiban. Tizenkét év alatt Trump körülbelül 57,000 XNUMX tweetet tett közzé, gyakran a Twittert használva a nyilvánossággal való közvetlen kommunikációs eszközként, és félretéve a sajtót. 2017 júniusában a Fehér Ház sajtótitkára azt mondta, hogy Trump tweetjei hivatalos elnöki nyilatkozatok. Trump gyakran jelentette be az adminisztrációs tisztviselők és a kabinet tagjainak felmondását a Twitteren.

Miután több éven át bírálták Trumpot, amiért megengedte, hogy téves információkat és hazugságokat tegyen közzé, a Twitter 2020 májusában bizonyos tweetjeit tényellenőrző figyelmeztetésekkel látta el. Válaszul Trump azt írta a Twitteren, hogy "a közösségi média platformok teljesen elhallgattatják a konzervatívokat [sic] hangokat" és hogy „erősen szabályozná, vagy bezárná őket". Az Egyesült Államok Capitoliumának megrohamozása utáni napokban Trumpot kitiltották Facebook, Instagram, Twitter és más platformokon. Trump közösségi média jelenlétének elvesztése, beleértve 88.7 millió Twitter-követőjét, csökkentette az események alakításának képességét. és a Twitteren megosztott félretájékoztatás mennyiségének drámai csökkenéséhez vezetett. Trump korai próbálkozásai a közösségi médiában való jelenlét helyreállítására sikertelenek voltak. 2022 februárjában elindította a közösségi média platformot Társadalmi igazság ahol Twitter-követésének csak töredékét vonzotta.

19. november 2022-én a Twitter tulajdonosa Elon Musk visszaállította Trump fiókját. Trump azt mondta, hogy marad a Truth Social oldalán.

Kapcsolat a sajtóval

Trump a Fehér Házban a Resolute Desknél ülő újságírók tömegéhez beszélt, akik előtt mikrofonos, mögötte pedig állami tisztviselők állnak.
Trump a sajtónak beszél, 2017. március

Trump karrierje során a média figyelmét kereste, és "szeretet-gyűlölet" kapcsolatot tartott fenn a sajtóval. A 2016-os kampányban Trump rekord mennyiségű ingyenes médiában részesült, ami megemelkedett a republikánus előválasztáson. A New York Times író Amy Chozick 2018-ban azt írta, hogy Trump médiadominanciája lenyűgözte a közvéleményt, és "kötelező tévét" hozott létre.

Trump jelöltként és elnökként gyakran elfogultsággal vádolta a sajtót, „álhírmédiának” és „az a nép ellensége". 2018-ban újságíró Lesley Stahl Trump azt mondta, hogy szándékosan lealacsonyította és lejáratta a médiát, "tehát ha negatív történeteket írsz rólam, senki sem fog hinni neked".

Trump elnökként magán és nyilvánosan azon töprengett, hogy visszavonja az általa kritikusnak tartott újságírók sajtójogosultságát. Kormányzata kezdeményezte a Fehér Ház két riporterének sajtóigazolványának visszavonását, amelyet a bíróságok visszaállítottak. 2019-ben a külföldi sajtó egyik tagja sok olyan aggályról számolt be, mint az egyesült államokbeli médiának, aggodalmát fejezve ki amiatt, hogy a riporterek és a média normalizálási folyamata Trump pontatlan jellemzését eredményezi. A Trump Fehér Ház 2017-ben mintegy száz hivatalos sajtótájékoztatót tartott, 2018-ban felére, 2019-ben pedig kettőre csökkent.

Trump a jogrendszert is bevetette a sajtó megfélemlítésére. 2020 elején a Trump-kampány pert indított A New York Times, The Washington Post, a CNN pedig az orosz választási beavatkozásról szóló véleménycikkek rágalmazásáért. Jogi szakértők szerint a perek nem voltak megalapozottak, és nem valószínű, hogy sikerrel járnak. 2021 márciusáig az ellen indított perek A New York Times és a CNN-t elbocsátották.

Hamis vagy félrevezető állítások

Trump hamis vagy félrevezető állításait ábrázoló diagram
Tényellenőrzők ból ből The Washington Post, a Toronto Star, és CNN összegyűjtött adatokat a "hamis vagy félrevezető állításokról" (narancssárga háttér), illetve a "hamis állításokról" (ibolya előtér).

Trump jelöltként és elnökként gyakran tett hamis kijelentéseket nyilvános beszédeiben és megjegyzéseiben ben példátlan mértékben Amerikai politika. Hazugságai politikai identitásának jellegzetes részévé váltak.

Trump hamis és félrevezető kijelentéseit dokumentálta Tény-ellenőrök, beleértve az at The Washington Post, amely összesen 30,573 XNUMX hamis vagy félrevezető kijelentést tett Trump négyéves mandátuma alatt. Trump hamisságainak gyakorisága az idő múlásával nőtt: az első elnöki évében napi hat hamis vagy félrevezető állításról a második évében napi 16-ra, a harmadik évében napi 22-re, az utolsó évében pedig napi 39-re emelkedett. Mandátumának 10,000 hónapja alatt 27 20,000 hamis vagy félrevezető állítást ért el; 14 30,000 hamis vagy félrevezető állítás XNUMX hónappal később, és XNUMX XNUMX hamis vagy félrevezető állítás öt hónappal később.

Trump némely hazugsága lényegtelen volt, például „a valaha volt legnagyobb beiktatási tömegről” szóló állítása. Másoknak messzebbre mutató hatásai voltak, például egy sajtótájékoztatón és a Twitteren népszerűsítette a nem bizonyított maláriaellenes gyógyszereket a COVID-19 kezelésére. Az állítások világszerte következményekkel jártak, például hiány volt ezekből a gyógyszerekből az Egyesült Államokban és pánikvásárlás Afrikában és Dél-Ázsiában. Egyéb téves információ, például a bűnözés növekedésének téves besorolása Anglia és Wales a "radikális iszlám terror terjedésére", Trump belpolitikai céljait szolgálta. Trump elvileg nem kér bocsánatot a hazugságaiért.

Annak ellenére, hogy Trump hamisságai gyakoriak, a média ritkán hivatkozott rájuk hazugságként. Első alkalommal The Washington Post ezt 2018 augusztusában tette, amikor kijelentette, hogy Trump néhány téves állítása, különösen a Stormy Danielsnek és Aranyifjú Karen McDougal modell hazugság volt.

2020-ban Trump jelentős félretájékoztatási forrás volt a levélben történő szavazással és félretájékoztatással a COVID-19 világjárványról. A levélszavazások és más választási gyakorlatok elleni támadásai meggyengítették a 2020-as elnökválasztás feddhetetlenségébe vetett közvéleményt, míg a járványról szóló dezinformációi késleltették és gyengítették az arra adott nemzeti választ.

James Pfiffner, a George Mason Egyetem politikával és kormányzással foglalkozó professzora 2019-ben azt írta, hogy Trump másként hazudik, mint a korábbi elnökök, mert "kirívó hamis kijelentéseket tesz, amelyek bizonyíthatóan ellentétesek a jól ismert tényekkel"; ezek a hazugságok a "legfontosabbak" az összes Trump-hazugság közül. A tények megkérdőjelezésével az emberek képtelenek lesznek megfelelően értékelni kormányukat, a „politikai hatalom” által irracionálisan rendezett hiedelmekkel vagy politikával; ez erodálódik liberális demokrácia, írta Pfiffner.

Összeesküvés-elméletek népszerűsítése

Trump elnöksége előtt és alatt számos összeesküvés-elméletet hirdetett, többek között Obama születésűség, a Clinton testszámlálási összeesküvés elmélet, QAnon, a Globális felmelegedési álhír elmélet, A Trump Tower lehallgatási vádjaEgy John F. Kennedy-gyilkosság összeesküvés elmélete bevonásával Rafael Cruz, a talkshow műsorvezetőjének összekapcsolása Joe Scarborough egy alkalmazott haláláig, állítólagos szabálytalanság az igazságszolgáltatás halálában Antonin Scalia, állítólagos ukrán beavatkozás az amerikai választásokba, és az Oszama bin Laden életben volt Obamának és Bidennek pedig tagjai voltak Navy SEAL Team 6 megölték. Trump legalább két esetben tisztázta a sajtónak, hogy ő is hisz a szóban forgó összeesküvés-elméletben.

A 2020-as elnökválasztás alatt és óta Trump különféle összeesküvés-elméleteket hirdetett veresége miatt, beleértve a halottak szavazását, szavazógépek, amelyek megváltoztatják vagy törölték Trump szavazatait, csaló levélszavazás, Trump-szavazatok kidobása, és Biden szavazatokkal teli bőröndök "találása".

Faji nézetek

Trump számos megjegyzését és cselekedetét rasszistának minősítették. Az országos közvélemény-kutatás során a válaszadók körülbelül fele mondta, hogy Trump rasszista; nagyobb arányban gondolták úgy, hogy felbátorítja a rasszistákat. Számos tanulmány és felmérés kimutatta, hogy a rasszista attitűdök ösztönözték Trump politikai felemelkedését, és fontosabbak voltak a gazdasági tényezőknél a Trump-szavazók hűségének meghatározásában. Rasszista és iszlamofób az attitűdök erőteljesen jelzik Trump támogatását.

1975-ben elintézte az Igazságügyi Minisztérium 1973-as perét, amely a fekete bérlők lakhatási diszkriminációját állította. Rasszizmussal is megvádolták, mert azt hangoztatta, hogy egy csoport fekete és latin tinédzser bűnös egy fehér nő megerőszakolásában 1989-ben. Central Park kocogó tok, még azután is, hogy 2002-ben felmentették őket a DNS-bizonyítékok. 2019-től fenntartotta ezt az álláspontját.

2011-ben, amikor állítólag az elnökválasztáson gondolkodott, ő lett a rasszista vezető szószólója. "birther" összeesküvés-elmélet, azt állítva, hogy Barack Obama, az első fekete amerikai elnök nem az Egyesült Államokban született. Áprilisban elismerte, hogy nyomást gyakorolt ​​a Fehér Házra, hogy tegye közzé a "hosszú formátumú" születési anyakönyvi kivonatot, amelyet csalásnak tartott, és később azt mondta, hogy ez "nagyon népszerűvé" tette. 2016 szeptemberében nyomás közepette elismerte, hogy Obama az Egyesült Államokban született 2017-ben állítólag privátban fejtette ki a szülöttekkel kapcsolatos véleményét.

Egy elemzés szerint Politikatudományi NegyedlapTrump 2016-os elnökválasztási kampánya során "kifejezetten rasszista felhívásokat intézett a fehérekhez". Konkrétan a kampánybemutató beszéde ért széleskörű bírálatot amiatt, hogy azt állította, hogy a mexikói bevándorlók "kábítószert hoznak, bűnözést hoznak, erőszakolók". Későbbi megjegyzései egy mexikói-amerikai bíróról, aki egy polgári perben elnökölt Trump Egyetem rasszistaként is kritizálták.

Trump válaszol az újságírók kérdéseire a charlottesville-i Unite the Right tüntetésről

Trump megjegyzései a 2017-es szélsőjobboldali tüntetés a virginiai Charlottesville-ben, amely elítélte "a gyűlölet, fanatizmus és erőszak sok oldalról való kirívó megnyilvánulását", és kijelentette, hogy "mindkét oldalon nagyon jó emberek vannak", széles körben kritizálták, mivel ez egy erkölcsi egyenértékűség a fehér felsőbbrendű tüntetők és az ellentüntetők között.

Egy 2018 januárjában ovális Iroda Trump a bevándorlási jogszabályok megvitatása céljából tartott ülésén állítólag Salvadort, Haitit, Hondurast és afrikai nemzeteket "szar országoknak" nevezte. Kijelentéseit rasszistaként ítélték el.

2019 júliusában Trump azt írta a Twitteren, hogy négy demokrata kongresszusi nőnek – valamennyi kisebbséghez tartozik, akik közül hárman őslakos amerikaiak – kellenevissza" azon országokba, ahonnan "jöttek". Két nappal később a képviselőház 240–187 arányban szavazott, többnyire pártok mentén, hogy elítélje "rasszista megjegyzéseit". Fehér nacionalista kiadványok és közösségi oldalak dicsérték kijelentéseit, amelyek a következő napokban is folytatódtak. Trump továbbra is hasonló megjegyzéseket tett 2020-as kampánya során.

Nőgyűlölet és szexuális visszaélés vádja

Trump története során sértegeti és lekicsinyli a nőket, amikor a médiának és a közösségi médiában beszél. Aljas megjegyzéseket tett, lealacsonyította a nők kinézetét, és olyan neveken nevezte őket, mint „kutya”, „őrült”, „síró alacsony élet”, „disznó arca” vagy „lóarc”.

2016 októberében, két nappal a második elnökválasztási vita, 2005"hot mikrofon" felvétel került felszínre, amelyben Trump kérkedik a nők beleegyezésük nélküli csókolózásáról és tapogatózásáról, mondván: "Ha sztár vagy, megengedik, hogy megtedd, bármit megtehetsz... ragadd meg őket punci." Az incidens széles körű médianyilvánossága vezetett Trump első nyilvános bocsánatkéréséhez a kampány során és felháborodást keltett az egész politikai spektrumon.

Legalább 26 nő nyilvánosan megvádolta Trumpot nemi erőszakkal, beleegyezés nélküli csókolózás és tapogatózás, női szoknya alá nézés, vagy meztelen tinédzserek mellé járás. 2016-ban minden vádat tagadott, "hamis rágalmazásnak" nevezte azokat, és összeesküvést állított fel ellene és az amerikai nép ellen.

Erőszakra uszítás

A kutatások szerint Trump retorikája a gyűlölet-bűncselekmények megnövekedett előfordulását okozta. 2016-os kampánya során sürgette vagy dicsérte a tüntetők vagy riporterek elleni fizikai támadásokat. Számos vádlott, akiket erőszakos cselekmények és gyűlölet-bűncselekmények miatt nyomoztak vagy vád alá helyeztek, köztük a 6. január 2021-i amerikai Capitolium elleni megtámadás résztvevői, Trump retorikájára hivatkozva azzal érveltek, hogy nem vétkesek, vagy enyhébb büntetést kellene kapniuk. Az ABC News 2020 májusában végzett országos áttekintése legalább 54 olyan büntetőügyet azonosított 2015 augusztusa és 2020 áprilisa között, amelyekben Trumpot elsősorban fehér férfiak által elkövetett erőszakkal vagy erőszakkal való fenyegetéssel kapcsolatban idézték fel, elsősorban a kisebbségi csoportok tagjai ellen.

Népszerű kultúra

Trumpot paródiák, vígjátékok és karikatúrák témája volt a televízióban, filmekben és képregényekben. Trumpot több százban nevezték meg hip-hop dalok az 1980-as évek óta, többnyire pozitívak. Az emlegetések nagyrészt negatívak és pejoratívak lettek, miután 2015-ben elindult a hivatalért.

Megjegyzések

  1. ^ Az Egyesült Államokban az elnökválasztásról a Választási Főiskola. Minden állam annyi elektort nevez meg, amennyi a saját képviseletében Kongresszus és (a legtöbb államban) minden választó az állama népszavazatának győztesére szavaz.
  2. ^ Rick Renzi, Robert Hayes és Duke Cunningham

Referenciák

  1. ^ a b Sheehey, Maeve (30. június 2021.). "Trump a 41. helyen debütált a C-SPAN elnökválasztási ranglistáján". Politikus. Lekért Március 31, 2023.
  2. ^ a b "Amerikai elnökök: Legnagyobb és legrosszabb". Siena College Research Institute. 22. június 2022. Lekért Július 11, 2022.
  3. ^ "Születési anyakönyvi kivonat". Egészségügyi Minisztérium – New York városa – Nyilvántartási és Statisztikai Hivatal. Archiválva innen Az eredeti május 12, 2016. Lekért Október 23, 2018 - a ti ABC News.
  4. ^ "Trump szülei és testvérei: mit tudunk róluk?". BBC News. 3. október 2018. Lekért Február 15, 2021.
  5. ^ Kranish & Fisher 2017o. 33.
  6. ^ Horowitz, Jason (22. szeptember 2015.). "Donald Trump Old Queens szomszédsága ellentétben áll a körülötte lévő sokszínű területtel". A New York Times. Lekért November 7, 2018.
  7. ^ Kranish & Fisher 2017o. 38.
  8. ^ „Kétszáztizenkettedik kezdés a fokozatok átadására” (PDF). University of Pennsylvania. 20. május 1968. 19–21. Archiválva innen Az eredeti (PDF) július 19, 2016. Lekért Március 31, 2023.
  9. ^ Viser, Matt (28. augusztus 2015.). "Donald Trump még az egyetemen is pimasz volt". A Boston Globe. Lekért Május 28, 2018.
  10. ^ Ashford, Grace (27. február 2019.). "Michael Cohen szerint Trump azt mondta neki, hogy fenyegesse meg az iskolákat, hogy ne adják ki az osztályzatokat". A New York Times. Lekért Június 9, 2019.
  11. ^ Montopoli, Brian (29. április 2011.). "Donald Trump halasztásokkal kerülte el Vietnamot, a feljegyzések szerint". CBS News. Lekért Július 17, 2015.
  12. ^ "Donald John Trump szelektív szolgáltatási kártyája és szelektív szolgáltatási osztályozási főkönyve". Nemzeti Archívum. 14. március 2019. Lekért Szeptember 23, 2019. - a ti Az információszabadságról szóló törvény (FOIA)
  13. ^ Whitlock, Craig (21, 2015 július). "Kérdések vannak Trumpnak a vietnami háború alatti halasztási tervezetével kapcsolatban". The Washington Post. Lekért Április 2, 2017.
  14. ^ Eder, Steve; Philipps, Dave (1, augusztus, 2016). "Donald Trump halasztási tervezete: négy az egyetemre, egy a rossz lábra". A New York Times. Lekért Augusztus 2, 2016.
  15. ^ Blair 2015o. 300.
  16. ^ "Ivana Trump amerikai állampolgár lesz". A Lewiston Journal. Az Associated Press. 27. május 1988. p. 10D. Lekért Augusztus 21, 2015 – a Google Híreken keresztül.
  17. ^ Baron, James (12. december 1990.). "Trumps elvál; Következő, ki mit kap?". A New York Times. Lekért Március 5, 2023.
  18. ^ Hafner, Josh (19. július 2016.). "Ismerd meg Donald másik lányát: Tiffany Trumpot". USA Today. Lekért Július 10, 2022.
  19. ^ Barna, Tina (Január 27, 2005). "Donald Trump, letelepedés". The Washington Post. Lekért Május 7, 2017.
  20. ^ "Donald Trump gyors tények". CNN. Július 2, 2021. Lekért Szeptember 29, 2021.
  21. ^ Gunter, Joel (2. március 2018.). "Mi az az Einstein-vízum? És hogyan kapott Melania Trump?". BBC News. Lekért Augusztus 2, 2019.
  22. ^ a b c Barron, James (5. szeptember 2016.). "Elhanyagolt hatások Donald Trumpra: egy híres miniszter és egyháza". A New York Times. Lekért Október 13, 2016.
  23. ^ a b Scott, Eugene (28, augusztus, 2015). „Az egyház szerint Donald Trump nem „aktív tag”". CNN. Lekért Szeptember 14, 2022.
  24. ^ a b Schwartzman, Paul (21. január 2016.). "Hogyan szerezte Trump a vallást – és miért utasítja el őt legendás miniszterének fia". The Washington Post. Lekért Március 18, 2017.
  25. ^ Kranish & Fisher 2017o. 81.
  26. ^ Peters, Jeremy W.; Haberman, Maggie (31. október 2019.). "Paula White, Trump személyes lelkésze csatlakozik a Fehér Házhoz". A New York Times. Lekért Szeptember 29, 2021.
  27. ^ Jenkins, Jack; Mwaura, Maina (23. október 2020.). „Kizárólagos: Trump, akit presbiteriánusként erősítettek meg, most „nem felekezetű keresztényként” azonosítja magát". Vallás News Service. Archivált Az eredeti Október 24, 2020. Lekért Szeptember 29, 2021.
  28. ^ "Donald Trump azt mondja, hogy a legtöbb edzést a golfból végzi, majd a Turnberrynél kocsit használ". Golf News Net. Július 14, 2018. Lekért Július 4, 2019.
  29. ^ Rettner, Rachael (14. május 2017.). "Trump úgy gondolja, hogy a túl sok testmozgás elhasználja a test "véges" energiáját.". The Washington Post. Lekért Szeptember 29, 2021.
  30. ^ a b Marquardt, Alex; Crook, Lawrence III (1. május 2018.). "Exkluzív: Bornstein azt állítja, Trump diktálta a ragyogó egészségügyi levelet". CNN. Lekért Május 20, 2018.
  31. ^ Schecter, Anna (1. május 2018.). "Trump orvosa, Harold Bornstein azt mondja, hogy a testőr és az ügyvéd "rabolta" az irodáját, és orvosi aktákat vett fel". NBC News. Lekért Június 6, 2019.
  32. ^ a b c d 1634-1699: McCusker, JJ (1997). Mennyi ez valódi pénzben? Történelmi árindex a pénzértékek deflátoraként az Egyesült Államok gazdaságában: Addenda et Corrigenda (PDF). Amerikai Antikvár Társaság. 1700-1799: McCusker, JJ (1992). Mennyi ez valódi pénzben? Történelmi árindex a pénzértékek deflátoraként az Egyesült Államok gazdaságában (PDF). Amerikai Antikvár Társaság. 1800-jelenleg: Federal Reserve Bank of Minneapolis. "Fogyasztói árindex (becslés) 1800–". Lekért Május 28, 2023.
  33. ^ O'Brien, Timothy L. (23. október 2005.). – Mit ér ő valójában?. A New York Times. Lekért Február 25, 2016.
  34. ^ a b Gyémánt, Jeremy; Frates, Chris (22. július 2015.). "Kiadták Donald Trump 92 oldalas pénzügyi közleményét". CNN. Lekért Szeptember 14, 2022.
  35. ^ Walsh, John (3. október 2018.). "Trump 138 helyet esett vissza a Forbes leggazdagabb amerikaiak listáján, nettó vagyona több mint egymilliárd dollárral csökkent, amióta 1-ben bejelentette elnökválasztási ajánlatát.". Business Insider. Lekért Október 12, 2021.
  36. ^ "#1001 Donald Trump". Forbes. 2020. Lekért Április 13, 2020.
  37. ^ Greenberg, Jonathan (20. április 2018.). "Trump hazudott nekem a gazdagságáról, hogy felkerüljön a Forbes 400-ra. Íme a felvételek". The Washington Post. Lekért Szeptember 29, 2021.
  38. ^ Stump, Scott (26. október 2015.). "Donald Trump: Az apám adott nekem egy kis kölcsönt, 1 millió dollárt, hogy elkezdjem.". CNBC. Lekért November 13, 2016.
  39. ^ Barstow, David; Craig, Susanne; Buettner, Russ (2. október 2018.). "11 kivonat a The Times Trump vagyonával kapcsolatos nyomozásából". A New York Times. Lekért Október 3, 2018.
  40. ^ a b c d Barstow, David; Craig, Susanne; Buettner, Russ (2. október 2018.). "Trump gyanús adórendszerekben vett részt, miközben gazdagságot aratott az apjától". A New York Times. Lekért Október 2, 2018.
  41. ^ "A toronytól a Fehér Házig". The Economist. 20. február 2016. Lekért Február 29, 2016. Trump teljesítménye közepesnek mondható a tőzsdéhez és a New York-i ingatlanokhoz képest.
  42. ^ Swanson, Ana (29. február 2016.). "Donald Trump üzleti birodalmának mítosza és valósága". The Washington Post. Lekért Szeptember 29, 2021.
  43. ^ Sándor, Dan; Peterson-Whithorn, Chase (2. október 2018.). „Hogyan próbál Trump meggazdagodni – és kudarcot vall – az elnöki posztból”. Forbes. Lekért Szeptember 29, 2021.
  44. ^ a b c Buettner, Russ; Craig, Susanne (Május 7, 2019). "Város évtized: Trump adószámai több mint 1 milliárd dolláros üzleti veszteséget mutatnak". A New York Times. Lekért Május 8, 2019.
  45. ^ Friedersdorf, Conor (Május 8, 2019). "A titok, ami Trump adóiban rejtőzött". Az Atlanti-óceán. Lekért Május 8, 2019.
  46. ^ Buettner, Russ; Craig, Susanne; McIntire, Mike (27. szeptember 2020.). "Régóta titkolt rekordok mutatják Trump krónikus veszteségeit és több éves adóelkerülését". A New York Times. Lekért Szeptember 28, 2020.
  47. ^ Alexander, Dan (7. október 2021.). "Trump adóssága jelenleg 1.3 milliárd dollárra becsülhető". Forbes.
  48. ^ Alexander, Dan (16. október 2020.). "Donald Trumpnak legalább 1 milliárd dollár adóssága van, több mint kétszerese az általa javasolt összegnek". Forbes. Lekért Október 17, 2020.
  49. ^ a b Mahler, Jonathan; Eder, Steve (27. augusztus 2016.). "„Nincsenek üres állások” a feketék számára: Hogyan indult Donald Trump, és hogyan vádolták először elfogultsággal. A New York Times. Lekért Január 13, 2018.
  50. ^ a b Gazdag, Frank (Április 30, 2018). "Az eredeti Donald Trump". New York. Lekért Május 8, 2018.
  51. ^ Blair 2015o. 250.
  52. ^ Qiu, Linda (21. június 2016.). "Igen, Donald Trump cégei több mint négyszer jelentettek csődöt.". PolitiFact. Lekért Május 25, 2023.
  53. ^ Nevius, James (3. április 2019.). "Donald Trump első jelentős manhattani ingatlanprojektjének kanyargós története". megfékezni.
  54. ^ Kessler, Glenn (3. március 2016.). "Trump hamis állítása, hogy az apjától kapott "kis kölcsönből" építette fel birodalmát". The Washington Post. Lekért Szeptember 29, 2021.
  55. ^ Kranish & Fisher 2017o. 84.
  56. ^ Geist, William E. (Április 8, 1984). "Donald Trump terjeszkedő birodalma". A New York Times. Lekért Szeptember 29, 2021.
  57. ^ Jacobs, Shayna; Fahrenthold, David A.; O'Connell, Jonathan; Dawsey, Josh (3. szeptember 2021.). "A Trump Tower kulcsbérlői lemaradtak a bérleti díjakról, és elköltöztek. Trumpnak azonban van egy megbízható ügyfele: a saját PAC-ja". The Washington Post. Lekért Február 15, 2022.
  58. ^ a b Haberman, Maggie (31. október 2019.). "Trump, élethosszig tartó New York-i, Florida lakosának vallja magát". A New York Times. Lekért Január 24, 2020.
  59. ^ "Trump felülvizsgálja a Plaza hitelt". New York Times. 4. november 1992. Lekért Május 23, 2023.
  60. ^ "Jóváhagyták a Trump Plaza Hotel csődtervét". A New York Times. Reuters. 12. december 1992. Lekért Május 24, 2023.
  61. ^ Stout, David; Gilpin, Kenneth N. (12. április 1995.). "Trump eladja a Plaza Hotelt szaúdi és ázsiai befektetőknek". A New York Times. Lekért Július 18, 2019.
  62. ^ Segal, David (16. január 2016.). "Mit árul el Donald Trump Plaza-egyezménye a Fehér Házra tett ajánlatáról". A New York Times. Lekért Május 3, 2022.
  63. ^ Kranish & Fisher 2017o. 298.
  64. ^ Bagli, V. Károly (1. június 2005.). "A Trump-csoport 1.8 milliárd dollárért ad el West Side csomagot". A New York Times. Lekért Május 17, 2016.
  65. ^ Peterson-Withorn, Chase (23. április 2018.). "Donald Trump több mint 100 millió dollárt nyert Mar-a-Lago-n". Forbes. Lekért Július 4, 2018.
  66. ^ Dangremond, Sam; Kim, Leena (22. december 2017.). "Mar-a-Lago története, Donald Trump amerikai kastélya". Város ország. Lekért Július 3, 2018.
  67. ^ a b McQuade, Dan (16. augusztus 2015.). "Az igazság Donald Trump Atlantic City Birodalmának felemelkedéséről és bukásáról". Philadelphia. Lekért Március 21, 2016.
  68. ^ Kranish & Fisher 2017o. 128.
  69. ^ Saxon, Wolfgang (28. április 1986.). "Trump megveszi Hilton szállodáját Atlantic Cityben". A New York Times. Lekért Május 25, 2023.
  70. ^ Kranish & Fisher 2017o. 137.
  71. ^ "Trump vára és a Plaza csődöt jelentett". UPI. 9. március 1992. Lekért Május 25, 2023.
  72. ^ Glynn, Lenny (8. április 1990.). "Trump's Taj – végre nyitva, ijesztő étvággyal". A New York Times. Lekért Augusztus 14, 2016.
  73. ^ Kranish & Fisher 2017o. 135.
  74. ^ "11. fejezet Tádzs Mahal számára". Reuters. Július 18, 1991. Lekért Március 31, 2023 - a ti A New York Times.
  75. ^ "Céges hírek; Tádzs Mahal csődbe jutott". A New York Times. 5. október 1991. Lekért Május 22, 2008.
  76. ^ O'Connor, Claire (29. május 2011.). "Fourth Time's A Charm: Hogyan hajtotta végre Donald Trump a csődöt". Forbes. Lekért Január 27, 2022.
  77. ^ Norris, Floyd (Június 7, 1995). "A Trump Plaza kaszinó részvényei ma kereskednek a Big Boardon". A New York Times. Lekért December 14, 2014.
  78. ^ Tully, Shawn (10. március 2016.). „Hogyan keresett milliókat Donald Trump legnagyobb üzleti kudarcából”. Szerencse. Lekért Május 6, 2018.
  79. ^ a b Garcia, Ahiza (29. december 2016.). "Trump 17 golfpályája: minden, amit tudnod kell". CNN pénz. Lekért Január 21, 2018.
  80. ^ "Nézze meg a Donald Trump tulajdonában lévő golfpályákat". Golfweek. Július 24, 2020. Lekért Július 7, 2021.
  81. ^ Bump, Philip (20. január 2021.). "Trump elnöksége ott ér véget, ahol annyit költöttek: a Trump szervezet tulajdonában". The Washington Post. Lekért Január 27, 2022.
  82. ^ a b Anthony, Zane; Sanders, Kathryn; Fahrenthold, David A. (Április 13, 2018). "Bármi is történt a Trump nyakkendőkkel? Vége van. Így van Trump kereskedelmi birodalmának nagy része is". The Washington Post. Lekért Szeptember 29, 2021.
  83. ^ Martin, Jonathan (29. június 2016.). "A Trump Intézet plagizált leckékkel gazdagodási programokat kínált". A New York Times. Lekért Január 8, 2021.
  84. ^ Williams, Aaron; Narayanswamy, Anu (25. január 2017.). "Hogyan keresett Trump milliókat a nevének eladásával". The Washington Post. Lekért December 12, 2017.
  85. ^ Markazi, Arash (14, 2015 július). "5 dolog, amit tudni kell Donald Trump betöréséről a halálra ítélt USFL-ben". ESPN. Lekért Szeptember 30, 2021.
  86. ^ Morris, David Z. (24. szeptember 2017.). "Donald Trump egyszer harcolt az NFL ellen. Összetörték". Szerencse. Lekért Június 22, 2018.
  87. ^ "Trump harcba száll Tyson ellen". A New York Times. 25. február 1988. Lekért Február 11, 2011.
  88. ^ O'Donnell és Rutherford 1991o. 137.
  89. ^ Hogan, Kevin (10. április 2016.). "The Strange Tale of Donald Trump 1989 Biking Extravaganza". Politikus. Lekért Április 12, 2016.
  90. ^ Mattingly, Phil; Jorgensen, Sarah (23. augusztus 2016.). „A Gordon Gekko-korszak: Donald Trump jövedelmező és vitatott időszaka aktivista befektetőként”. CNN. Lekért Szeptember 14, 2022.
  91. ^ a b Peterson, Barbara (13. április 2017.). "A Trump Air összeomlása". Napi fenevad. Lekért Május 17, 2023.
  92. ^ "10 Donald Trump üzleti kudarc". Time. 11. október 2016. Lekért Május 17, 2023.
  93. ^ Blair, Gwenda (7. október 2018.). – A Trump családtörténész dobott egy fillért a New York Timesnak?. Politikus. Lekért Augusztus 14, 2020.
  94. ^ Koblin, John (14. szeptember 2015.). "Trump eladja a Miss Universe szervezetet a WME-IMG Tehetségügynökségnek". A New York Times. Lekért Január 9, 2016.
  95. ^ Nededog, Jethro (14. szeptember 2015.). "Donald Trump eladta az egész Miss Universe Szervezetet, miután 3 nappal ezelőtt megvásárolta". Business Insider. Lekért Május 6, 2016.
  96. ^ Rutenberg, Jim (Június 22, 2002). "Három szépségverseny elhagyja a CBS-t az NBC-hez". A New York Times. Lekért Augusztus 14, 2016.
  97. ^ de Moraes, Lisa (Június 22, 2002). "There She Goes: A versenyek átkerülnek az NBC-hez". The Washington Post. Lekért Augusztus 14, 2016.
  98. ^ Zara, Christopher (26. október 2016.). "Egyébként mi a fenéért van Donald Trumpnak Walk of Fame sztárja? Nem ez az oka, hogy gondolod". Fast Company. Lekért Június 16, 2018.
  99. ^ Puente, Maria (29. június 2015.). "NBC Donald Trumpnak: Ki vagy rúgva". USA Today. Lekért Július 28, 2015.
  100. ^ Cohan, William D. (3. december 2013.). "Big Hair a Campuson: Donald Trump több ezer ingatlanhallgatót csalt meg?". Vanity Fair. Lekért Március 6, 2016.
  101. ^ Barbaro, Michael (Május 19, 2011). "New York-i főügyész nyomoz Trump profitorientált iskolája ügyében". A New York Times. Lekért Szeptember 30, 2021.
  102. ^ Lee, Michelle Ye Hee (27. február 2016.). "Donald Trump félrevezető állítása, miszerint ő nyerte meg a legtöbb pert a Trump Egyetem miatt". The Washington Post. Lekért Február 27, 2016.
  103. ^ McCoy, Kevin (26. augusztus 2013.). "Trumpnak kétfrontos jogi harca kell az "egyetemért"". USA Today. Lekért Szeptember 29, 2021.
  104. ^ Barbaro, Michael; Eder, Steve (31. május 2016.). "A Trump Egyetem volt dolgozói hazugságnak és tanúskodási tervnek nevezik az iskolát". A New York Times. Lekért Március 24, 2018.
  105. ^ Montanaro, Domenico (1. június 2016.). "Kemény eladás: A Trump Egyetem dokumentumainak lehetséges politikai következményei". NPR. Lekért Június 2, 2016.
  106. ^ Eder, Steve (18. november 2016.). "Donald Trump beleegyezik, hogy 25 millió dollárt fizet a Trump Egyetemi egyezség keretében". A New York Times. Lekért November 18, 2016.
  107. ^ Tigas, Mike; Wei, Sisi. "Nonprofit Explorer". ProPublica. Lekért Szeptember 9, 2016.
  108. ^ Fahrenthold, David A. (1. szeptember 2016.). "Trump pénzbüntetést fizet az IRS-nek azért, mert alapítványa megsértette a szabályokat, ajándékkal a floridai főügyész megsegítésére". The Washington Post. Lekért Szeptember 30, 2021.
  109. ^ Fahrenthold, David A.; Helderman, Rosalind S. (Április 10, 2016). "Hiányzik Trump jótékonysági listájáról: a saját személyes pénze". The Washington Post. Lekért Szeptember 30, 2021.
  110. ^ Solnik, Claude (15. szeptember 2016.). "Vegyünk egy pillantást Trump (alapítványi) adóbevallásaira". Long Island Üzleti Hírek. Lekért Szeptember 30, 2021.
  111. ^ Cillizza, Chris; Fahrenthold, David A. (15. szeptember 2016.). "Találkozz a riporterrel, aki Donald Trumpnak ad rohamokat". The Washington Post. Lekért Június 26, 2021.
  112. ^ Fahrenthold, David A. (3. október 2016.). "A Trump Alapítványt a New York-i főügyészség utasította az adománygyűjtés leállítására". The Washington Post. Lekért Május 17, 2023.
  113. ^ Jacobs, Ben (24. december 2016.). "Donald Trump feloszlatja jótékonysági alapítványát a növekvő panaszok miatt". Az őrző. Lekért December 25, 2016.
  114. ^ Isidore, Chris; Schuman, Melanie (14. június 2018.). "New York-i főügyész bepereli a Trump Alapítványt". CNN. Lekért Június 15, 2018.
  115. ^ Thomsen, Jacqueline (14. június 2018.). "Öt dolog, amit tudni kell a Trump Alapítvány elleni perről". A Hill. Lekért Június 15, 2018.
  116. ^ Goldmacher, Shane (18. december 2018.). „A Trump Alapítvány feloszlik, „megdöbbentő törvénytelenség mintájával” vádolják". A New York Times. Lekért Május 9, 2019.
  117. ^ Katersky, Aaron (7. november 2019.). "Donald Trump elnök polgári per keretében 2 millió dollár kifizetésére kötelezte a nonprofit szervezeteket". ABC News. Lekért November 7, 2019.
  118. ^ "A bíró arra kötelezi Trumpot, hogy fizessen 2 millió dollárt a Trump Alapítvány pénzeinek visszaéléséért". BBC News. 8. november 2019. Lekért Március 5, 2020.
  119. ^ a b Mahler, Jonathan; Flegenheimer, Matt (20. június 2016.). "Amit Donald Trump tanult Joseph McCarthy jobbkezétől". A New York Times. Lekért Május 26, 2020.
  120. ^ Kranish, Michael; O'Harrow, Robert Jr. (23. január 2016.). "A kormány Donald Trump cége elleni faji elfogultsági ügyében, és hogyan küzdött ellene". The Washington Post. Lekért Január 7, 2021.
  121. ^ Dunlap, David W. (30. július 2015.). "1973 | Ismerje meg Donald Trumpot". A New York Times. Lekért Május 26, 2020.
  122. ^ Brenner, Marie (28. június 2017.). „Hogyan változtatta meg Amerikát Donald Trump és Roy Cohn könyörtelen szimbiózisa”. Vanity Fair. Lekért Május 26, 2020.
  123. ^ "Donald Trump: Három évtized, 4,095 per". USA Today. Archivált Az eredeti április 17, 2018. Lekért Április 17, 2018.
  124. ^ a b Tél, Tom (24. június 2016.). "A Trump-csőd matematikája nem ad össze". NBC News. Lekért Február 26, 2020.
  125. ^ Flitter, Emily (17. július 2016.). "A pörgés művészete: Trump bankárjai megkérdőjelezik a pénzügyi visszatérésről szóló ábrázolását". Reuters. Lekért Október 14, 2018.
  126. ^ Smith, Allan (8. december 2017.). "Trump hosszú és kanyargós története a Deutsche Banknál most Robert Mueller vizsgálatának középpontjában állhat". Business Insider. Lekért Október 14, 2018.
  127. ^ Riley, Charles; Egan, Matt (12. január 2021.). "A Deutsche Bank nem köt több üzletet Trumppal". CNN. Lekért Szeptember 14, 2022.
  128. ^ Buncombe, Andrew (4. július 2018.). "Trump azzal dicsekedett, hogy sok könyvet írt – a szellemírója mást mond.". A Független. Lekért Október 11, 2020.
  129. ^ a b c Mayer, Jane (18, 2016 július). "Donald Trump szellemírója mindent elmond". A New Yorker. Lekért Június 19, 2017.
  130. ^ O'Neil, Luke (2. június 2020.). – Mit tudunk Trump Biblia iránti szeretetéről?. Az őrző. Lekért Június 11, 2020.
  131. ^ LaFrance, Adrienne (21. december 2015.). "Donald Trump filmes és tévés kameráinak három évtizede". Az Atlanti-óceán.
  132. ^ Dawsey, Josh (16. január 2017.). "Trump megszállottja a WrestleMania és a hamis dráma iránt". Politikus. Lekért Január 28, 2022.
  133. ^ Kelly, Chris; Wetherbee, Brandon (9. december 2016.). "Heel in Chief". Pala. Lekért Március 5, 2019.
  134. ^ Kranish & Fisher 2017o. 166.
  135. ^ Silverman, Stephen M. (Április 29, 2004). "A Donald új feleséget kap, rádióműsor". Emberek. Lekért November 19, 2013.
  136. ^ Tedeschi, Bob (6. február 2006.). "Most online eladó, a vakáció művészete". A New York Times. Lekért Október 21, 2018.
  137. ^ Montopoli, Brian (1. április 2011.). "Donald Trump rendszeres helyet kap a Fox Newsban". CBS News. Lekért Július 7, 2018.
  138. ^ Grossmann, Matt; Hopkins, David A. (9. szeptember 2016.). "Hogyan veszi át a konzervatív média a Republikánus Pártot". The Washington Post. Lekért Október 19, 2018.
  139. ^ Grynbaum, Michael M.; Parker, Ashley (16, 2016 július). "Donald Trump, a politikai showman, a "The Apprentice"-n született". A New York Times. Lekért Július 8, 2018.
  140. ^ Rao, Sonia (4. február 2021.). „A kiutasítással szemben Trump lemond a Színészek Céhéből: „Semmit sem tettél értem”". The Washington Post. Lekért Február 5, 2021.
  141. ^ Harmata, Claudia (7. február 2021.). „Donald Trumpot eltiltották a SAG-AFTRA-hoz való jövőbeni újbóli felvételétől: ez „több, mint szimbolikus lépés”". Emberek. Lekért Február 8, 2021.
  142. ^ a b Gillin, Joshua (24. augusztus 2015.). Bush szerint Trump az elmúlt évtizedben tovább volt demokrata, mint republikánus". PolitiFact. Lekért Március 18, 2017.
  143. ^ "Trump hivatalosan is csatlakozik a Reformpárthoz". CNN. 25. október 1999. Lekért December 26, 2020.
  144. ^ a b Oreskes, Michael (2. szeptember 1987.). "Trump homályos jelet ad a jelöltségről". A New York Times. Lekért Február 17, 2016.
  145. ^ Butterfield, Fox (18. november 1987.). "Trumpot sürgették a demokraták gálájának élére". A New York Times. Lekért Október 1, 2021.
  146. ^ Meacham, Jon (2016). Sors és hatalom: George Herbert Walker Bush amerikai odüsszeája. Random House Kiadócsoport. p. 326. ISBN 9780812979473.
  147. ^ Szélső, Richard (25. december 2011.). "Donald Trump 2000-ben indult az elnökválasztáson a Reformpárt több elnökválasztási előválasztásán". Ballot Access News. Lekért Október 1, 2021.
  148. ^ Clift, Eleanor (18. július 2016.). "Az utolsó alkalom, amikor Trump tönkretett egy párt". A Daily Beast. Archivált az eredetiből 21. szeptember 2021-án. Lekért Október 14, 2021.
  149. ^ Nagourney, Adam (14. február 2000.). "A reformajánlat azt mondta, hogy Trump nem megy". A New York Times. Lekért December 26, 2020.
  150. ^ Johnson, Glen. "Donald Trump a Fehér Házban menekül." Szabványos hangszóró. Hazleton, Pennsylvania.
  151. ^ a b MacAskill, Ewen (16. május 2011.). "Donald Trump meghajolt a 2012-es amerikai elnökválasztási versenyen". Az őrző. Lekért Február 28, 2020.
  152. ^ Bobic, Igor; Stein, Sam (22. február 2017.). „Hogyan segített a CPAC Donald Trump politikai karrierjének beindításában”. HuffPost. Lekért Február 28, 2020.
  153. ^ Preston, Mark; Silverleib, Alan (3. február 2012.). "Trump támogatja Romneyt". CNN. Lekért Szeptember 14, 2022.
  154. ^ Linkins, Jason (11. február 2011.). „Donald Trump a CPAC elé viszi a „tegyük fel, hogy indul az elnökválasztáson” törvényét. HuffPost. Lekért Szeptember 14, 2022.
  155. ^ a b Cillizza, Chris (Június 14, 2016). "Ez a harvardi tanulmány erőteljes vádat jelent a média Donald Trump felemelkedésében betöltött szerepével szemben". The Washington Post. Lekért Október 1, 2021.
  156. ^ Flitter, Emily; Oliphant, James (28. augusztus 2015.). "A valaha volt legjobb elnök! Hogyan tud visszaütni Trump hiperbola-szeretete". Reuters. Lekért Október 1, 2021.
  157. ^ McCammon, Sarah (10. augusztus 2016.). "Donald Trump ellentmondásos beszéde gyakran átmegy a vonalon". NPR. Lekért Október 1, 2021.
  158. ^ a b "The King of Whoppers": Donald Trump. FactCheck.org. 21. december 2015. Lekért Március 4, 2019.
  159. ^ Holan, Angie Drobnic; Qiu, Linda (21. december 2015.). "Az év hazugsága 2015-ben: Donald Trump kampányhibái". PolitiFact. Lekért Október 1, 2021.
  160. ^ Farhi, Paul (26. február 2016.). "Azt gondolja, hogy Trump téved? A tényellenőrzők meg tudják mondani, milyen gyakran. (Tipp: sokat.)". The Washington Post. Lekért Október 1, 2021.
  161. ^ Stelter, Brian (26. szeptember 2016.). "A hétvégi amerikai lapok hazugnak nevezték Donald Trumpot". CNN. Lekért Március 1, 2023.
  162. ^ a b Finnegan, Michael (25. szeptember 2016.). "Trump hazugságainak hatóköre, amely példátlan egy modern elnökjelölt számára". Los Angeles Times. Lekért Október 10, 2021.
  163. ^ Walsh, Kenneth T. (15, augusztus, 2016). Trump: A média „becstelen és korrupt”". US News & World Report. Lekért Október 1, 2021.
  164. ^ Blake, Aaron (6. július 2016.). "Donald Trump háborút vív a politikai korrektség ellen. És veszít". The Washington Post. Lekért Október 1, 2021.
  165. ^ Lerner, Adam B. (16. június 2015.). "A 10 legjobb sor Donald Trump beszédéből". Politikus. Lekért Június 7, 2018.
  166. ^ Graham, David A. (13. május 2016.). "Trump önfinanszírozó kampányának hazugsága". Az Atlanti-óceán. Lekért Június 7, 2018.
  167. ^ Reeve, Elspeth (27. október 2015.). "Hogyan vált Donald Trump viccből szinte komoly jelöltté". Az Új Köztársaság. Lekért Július 23, 2018.
  168. ^ Bump, Philip (23. március 2016.). „Miért készül Donald Trump arra, hogy megnyerje a jelölést és elveszítse az általános választásokat, egyetlen szavazáson”. The Washington Post. Lekért Október 1, 2021.
  169. ^ Nussbaum, Matthew (3. május 2016.). "RNC elnöke: Trump a jelöltünk". Politikus. Lekért Május 4, 2016.
  170. ^ Hartig, Hannah; Lapinski, John; Psyllos, Stephanie (19. július 2016.). "Szavazás: Clinton és Trump most döntetlen, mivel a GOP egyezménye elindul". NBC News. Lekért Október 1, 2021.
  171. ^ "2016-os általános választás: Trump kontra Clinton". HuffPost. Archivált Az eredeti Október 2, 2016. Lekért November 8, 2016.
  172. ^ Levingston, Ivan (15. július 2016.). "Donald Trump hivatalosan is Mike Pence-t nevezte ki alelnöknek". CNBC. Lekért Október 1, 2021.
  173. ^ "Trump megköti a megállapodást, a republikánusok elnökjelöltje lesz". Fox News. Július 19, 2016. Lekért Október 1, 2021.
  174. ^ "Amerikai elnökválasztási vita: Trump nem fogja vállalni a választási eredmény elfogadását". BBC News. 20. október 2016. Lekért Október 27, 2016.
  175. ^ "A Republikánus Párt a populizmus és az illiberalizmus felé hajolt". 31. október 2020. Archiválva innen Az eredeti november 18, 2020. Lekért Október 14, 2021.
  176. ^ Borger, Julian (26. október 2021.). "A republikánusok nagyon hasonlítanak a magyarországi és törökországi autokratikus pártokra – tanulmány". Az őrző. Lekért Október 14, 2021.
  177. ^ Chotiner, Isaac (29. július 2021.). "A populizmus újradefiniálása". A New Yorker. Lekért Október 14, 2021.
  178. ^ Noé, Timothy (26, 2015 július). – Kérem, az igazi Donald Trump feláll?. Politikus. Lekért Október 1, 2021.
  179. ^ Timm, Jane C. (30. március 2016.). "Donald Trump gyorsan változó politikai álláspontjainak teljes listája". NBC News. Lekért Július 12, 2016.
  180. ^ Rucker, Philip; Costa, Robert (21. március 2016.). "Trump megkérdőjelezi a NATO szükségességét, felvázolja a nem beavatkozó külpolitikát". The Washington Post. Lekért Augusztus 24, 2021.
  181. ^ "Trump ígéretei a választások előtt és után". BBC. 19. szeptember 2017. Lekért Október 1, 2021.
  182. ^ Johnson, Jenna (12. április 2017.). "Trump a NATO-ról: "Azt mondtam, hogy elavult. Már nem elavult."". The Washington Post. Lekért November 26, 2019.
  183. ^ Edwards, Jason A. (2018). „Tegye Amerikát ismét naggyá: Donald Trump és az Egyesült Államok szerepének újradefiniálása a világban”. Kommunikáció negyedéves. 66 (2): 176. két:10.1080 / 01463373.2018.1438485. ISSN 0146-3373. S2CID 149040989. A kampány során Trump többször is „elavultnak” nevezte az Észak-atlanti Szerződés Szervezetét (NATO).
  184. ^ Bierman, Noah (22. augusztus 2016.). "Donald Trump segít a szélsőjobboldali média élesebb elemeinek a fősodorba hozásában". Los Angeles Times. Lekért Október 7, 2021.
  185. ^ Scott, Eugene (3. március 2016.). "Trump feljelenti David Duke-ot, a KKK-t". Lekért Szeptember 14, 2022.
  186. ^ Nelson, Libby (12. augusztus 2017.). ""Miért szavaztunk Donald Trumpra": David Duke magyarázza a fehérek felsőbbrendűségét képviselő Charlottesville-i tiltakozásokat. Vox. Lekért Augusztus 18, 2018.
  187. ^ Cummings, William (15. augusztus 2017.). David Duke, a KKK korábbi vezetője dicséri Trumpot a bátorságáért". USA Today. Lekért Augusztus 18, 2018.
  188. ^ Wilson, Jason (15. november 2016.). "Clickbait gombócok és elkötelezett alt-right: minden, amit tudni kell a Breitbart Newsról". Az őrző. Lekért November 18, 2016.
  189. ^ Weigel, David (20, augusztus, 2016). "A „rasszilistákat” felvidítja Trump legújabb stratégiája”. The Washington Post. Lekért Június 23, 2018.
  190. ^ Krieg, Gregory (25. augusztus 2016.). "Clinton az Alt-Rightot támadja – mi az?". CNN. Lekért Augusztus 25, 2016.
  191. ^ Pierce, Matt (20. szeptember 2020.). "Kérdések és válaszok: Milyen viszonyban van Trump elnök a szélsőjobboldali és a fehér felsőbbrendű csoportokkal?". Los Angeles Times. Lekért Október 7, 2021.
  192. ^ "Végrehajtó fiók személyzeti nyilvános pénzügyi közzétételi jelentése (US OGE 278e űrlap)" (PDF). Amerikai Kormányzati Etikai Hivatal. 15. július 2015. Archiválva innen Az eredeti (PDF) 23. július 2015-án – via Bloomberg Businessweek.
  193. ^ Rappeport, Alan (Május 11, 2016). "Donald Trump szakított a közelmúlt történelmével azzal, hogy nem tesz közzé adóbevallást". A New York Times. Lekért Július 19, 2016.
  194. ^ Qiu, Linda (5. október 2016.). "Pence hamis állítása, miszerint Trump "nem szegte meg" az adóbevallási ígéretét". PolitiFact. Lekért Április 29, 2020.
  195. ^ Isidore, Chris; Sahadi, Jeanne (26. február 2016.). "Trump azt mondja, hogy az ellenőrzések miatt nem adhatja ki az adóbevallást". CNN. Lekért Március 1, 2023.
  196. ^ de Vogue, Ariane (22. február 2021.). "A Legfelsőbb Bíróság engedélyezi Trump adóbevallásának kiadását a New York-i ügyésznek". CNN. Lekért Szeptember 14, 2022.
  197. ^ Gresko, Jessica (22. február 2021.). "A Legfelsőbb Bíróság nem állítja le Trump adónyilvántartásának forgalmát". Az Associated Press. Lekért Október 2, 2021.
  198. ^ Eder, Steve; Szia, Megan (10. október 2016.). "Donald Trump elismeri, hogy évek óta nem fizet szövetségi jövedelemadót". A New York Times. Lekért Október 2, 2021.
  199. ^ Schmidt, Kiersten; Andrews, Wilson (19. december 2016.). "Történelmileg sok elektor távozott, és a legtöbbnek Clintonra kellett volna szavaznia". A New York Times. Lekért Január 31, 2017.
  200. ^ Desilver, Drew (20. december 2016.). "Trump győzelme egy újabb példa arra, hogy az elektori kollégium győzelmei nagyobbak, mint a népszavazatok". Pew Research Center. Lekért Október 2, 2021.
  201. ^ Crockett, Zachary (11. november 2016.). "Donald Trump lesz az egyetlen amerikai elnök, akinek nincs politikai vagy katonai tapasztalata". Vox. Lekért Január 3, 2017.
  202. ^ Goldmacher, Shane; Schreckinger, Ben (9. november 2016.). "Trump az Egyesült Államok történetének legnagyobb felindulása". Politikus. Lekért November 9, 2016.
  203. ^ Cohn, Nate (9. november 2016.). "Miért Trump nyert: Munkaosztálybeli fehérek". A New York Times. Lekért November 9, 2016.
  204. ^ Phillips, Amber (9. november 2016.). "A republikánusok készen állnak arra, hogy megragadják a kormányzás szent grálját". The Washington Post. Lekért Október 2, 2021.
  205. ^ Logan, Brian; Sanchez, Chris (10. november 2016.). "Országosan kitörnek a tiltakozások Donald Trump ellen". Business Insider. Lekért Szeptember 16, 2022.
  206. ^ Colson, Thomas (11. november 2016.). Trump szerint a tüntetők „szenvedélyt éreznek nagy hazánk iránt”, miután „nagyon igazságtalannak” nevezték a demonstrációkat.". Business Insider.
  207. ^ Przybyla, Heidi M.; Schouten, Fredreka (21. január 2017.). "A 2.6 millió emberrel a Women's Marches letöri a várakozásokat". USA Today. Lekért Január 22, 2017.
  208. ^ Quigley, Aidan (25. január 2017.). "Trump eddigi összes végrehajtó intézkedése". Politikus. Lekért Január 28, 2017.
  209. ^ VVB (31. március 2017.). "Ivanka Trump új munkája". The Economist. Lekért Április 3, 2017.
  210. ^ Schmidt, Michael S.; Lipton, Eric; Vadember, Charlie (Január 21, 2017). "Jared Kushner, Trump veje, felhatalmazást kapott arra, hogy tanácsadóként szolgáljon". A New York Times. Lekért Május 7, 2017.
  211. ^ Geewax, Marilyn (20. január 2018.). "Trump felfedte feltételezéseit az elnöki vagyon kezeléséről, a vállalkozásokról". NPR. Lekért Október 2, 2021.
  212. ^ a b "Donald Trump: A lehetséges összeférhetetlenségek listája". BBC. 18. április 2017. Lekért Október 2, 2021.
  213. ^ a b c Venook, Jeremy (9. augusztus 2017.). "Trump érdekei kontra Amerika, dubai kiadás". Az Atlanti-óceán. Lekért Október 2, 2021.
  214. ^ a b Orden, Erica; Polantz, Katelyn (17. augusztus 2020.). "A fellebbviteli bíróság lehetővé teszi a Trump elleni járandósági per folytatását". CNN. Lekért Október 3, 2022.
  215. ^ a b Fókuszban: Az Egyesült Államok alkotmányának javadalmazási záradékai (PDF) (Jelentés). Kongresszusi Kutatási Szolgálat. 19. augusztus 2020. Lekért Október 2, 2021.
  216. ^ LaFraniere, Sharon (Január 25, 2018). "A Trump javadalmazási szabálysértéseivel kapcsolatos per a bíróságon teret nyer". A New York Times. Lekért Január 25, 2018.
  217. ^ de Vogue, Ariane; Cole, Devan (25. január 2021.). "A Legfelsőbb Bíróság elutasítja a Trump elleni járandósági ügyeket". CNN. Lekért Szeptember 14, 2022.
  218. ^ a b Dam, Andrew Van (8. január 2021.). "Trumpnak a legrosszabb állása lesz az Egyesült Államok modernkori történelmében. Ez nem csak a világjárvány.". The Washington Post. Lekért Október 2, 2021.
  219. ^ Smialek, Jeanna (8. június 2020.). "Az Egyesült Államok februárban recesszióba lépett". A New York Times. Lekért Június 10, 2020.
  220. ^ Hosszú, Heather (15. december 2017.). "A végleges GOP adótörvény elkészült. Íme, mi van benne". The Washington Post. Lekért Július 31, 2021.
  221. ^ Andrews, Wilson; Parlapiano, Alicia (15. december 2017.). "Mi van a végső republikánus adótörvényben". A New York Times. Lekért December 22, 2017.
  222. ^ Gale, William G. (14. február 2020.). "Megtérült-e a 2017-es adócsökkentés – az adócsökkentési és foglalkoztatási törvény?". Brookings Intézet. Lekért Július 31, 2021.
  223. ^ Hosszú, Heather; Stein, Jeff (25. október 2019.). "Az Egyesült Államok hiánya 984-ben elérte a 2019 milliárd dollárt, ami a Trump-korszak alatt szárnyalt". The Washington Post. Lekért Június 10, 2020.
  224. ^ Sloan, Allan; Podkul, Cezary (14. január 2021.). "Donald Trump olyan nagy államadósságot épített fel (még a világjárvány előtt), hogy az évekig lenyomja a gazdaságot". ProPublica. Lekért Október 3, 2021.
  225. ^ Bliss, Laura (16. november 2020.). "Hogy összeadódik Trump 1 billió dolláros infrastrukturális ígérete". Bloomberg News. Lekért December 29, 2021.
  226. ^ Parker, Ashley; Davenport, Coral (26. május 2016.). "Donald Trump energiaterve: több fosszilis tüzelőanyag és kevesebb szabály". A New York Times. Lekért Október 3, 2021.
  227. ^ Samenow, Jason (22. március 2016.). "Donald Trump nyugtalanító ostobaságai az időjárásról és az éghajlatról". The Washington Post. Lekért Október 3, 2021.
  228. ^ Greshko, Michael; Parker, Laura; Howard, Brian Clark; Stone, Daniel; Borunda, Alejandra; Gibbens, Sarah (12. február 2018.). "Trump a klíma- és a tisztaenergia-programok csökkentését javasolja". National Geographic Society. Lekért Május 27, 2018.
  229. ^ Dennis, Brady (7. november 2017.). "Ahogy Szíria elfogadja a párizsi klímaegyezményt, az Egyesült Államok a világ ellen". The Washington Post. Lekért Május 28, 2018.
  230. ^ Gardner, Timothy (3. december 2019.). "A szenátus megerősíti Brouillette-et, a Ford korábbi lobbistáját energiaügyi miniszternek". Reuters. Lekért December 15, 2019.
  231. ^ Brown, Matthew (15. szeptember 2020.). "Trump fosszilis tüzelőanyagokkal kapcsolatos napirendjét visszaszorítják a szövetségi bírák". Az Associated Press. Lekért Október 3, 2021.
  232. ^ Lipton, Eric (5. október 2020.). "„A szénipar visszatér” – jelentette ki Trump. Nem volt". A New York Times. Lekért Október 3, 2021.
  233. ^ Subramaniam, Tara (30. január 2021.). "A fal építésétől a szén visszahozásáig: Trump néhány figyelemre méltóbb megszegett ígérete". CNN. Lekért Október 3, 2021.
  234. ^ Popovich, Nadja; Albeck-Ripka, Livia; Pierre-Louis, Kendra (20. január 2021.). "A Trump-adminisztráció több mint 100 környezetvédelmi szabályt gördített vissza. Íme a teljes lista". A New York Times.
  235. ^ Plumer, Brad (30. január 2017.). "Trump két régi szabályozást akar megölni minden új kibocsátásért.. Vox. Lekért Március 11, 2023.
  236. ^ Thompson, Frank W. (9. október 2020.). "Hat módon Trump szabotálta a megfizethető ellátásról szóló törvényt". Brookings Intézet. Lekért Január 3, 2022.
  237. ^ a b c Arnsdorf, Isaac; DePillis, Lydia; Lind, Dara; Dal, Lisa; Syed, Moiz; Osei, Zipporah (25. november 2020.). „A Trump-kormányzat „Éjféli szabályzatának” nyomon követése". ProPublica. Lekért Január 3, 2022.
  238. ^ Poydock, Margaret (17. szeptember 2020.). "Trump elnök az első nap óta támadja a dolgozók biztonságát, béreit és jogait". Gazdaságpolitikai Intézet. Lekért Január 3, 2022.
  239. ^ Baker, Cayli (15. december 2020.). "A Trump-adminisztráció jelentős környezetvédelmi deregulációi". Brookings Intézet. Lekért Január 29, 2022.
  240. ^ Grunwald, Michael (10. április 2017.). "Trump titkos fegyvere Obama öröksége ellen". Politico Magazine. Lekért Január 29, 2022.
  241. ^ Lipton, Eric; Appelbaum, Binyamin (5. március 2017.). "Pórázok jönnek le a Wall Streetről, fegyvereladók, szennyezők és egyebek". A New York Times. Lekért Január 29, 2022.
  242. ^ "Trump-korszak trendje: az iparágak tiltakozása. A szabályozások visszavonása. Egy tucat példa". A New York Times. 5. március 2017. Lekért Január 29, 2022 - a ti DocumentCloud.
  243. ^ "Összefoglaló: Trump-korszak ügynöki politikája a bíróságokon". Politikai Integritás Intézet. 25. április 2022. Lekért Január 8, 2022.
  244. ^ Kodjak, Alison (9. november 2016.). "Trump megölheti az Obamacare-t kongresszusi segítséggel vagy anélkül". NPR. Lekért Január 12, 2017.
  245. ^ Davis, Julie Hirschfeld; Körte, Robert (Január 20, 2017). "Trump végrehajtó parancsot adott ki az Obamacare egyes részei visszaszorításáról". A New York Times. Lekért Január 23, 2017.
  246. ^ Luhby, Tami (13. október 2017.). "Mi van Trump egészségügyi végrehajtási rendeletében?". CNN. Lekért Október 14, 2017.
  247. ^ Nelson, Louis (18. július 2017.). Trump azt mondja, azt tervezi, hogy hagyja, hogy az Obamacare megbukjon.". Politikus. Lekért Szeptember 29, 2017.
  248. ^ Young, Jeffrey (31. augusztus 2017.). "Trump felpörgeti az Obamacare szabotázsát a beiratkozási programok jelentős csökkentésével". HuffPost. Lekért Szeptember 29, 2017.
  249. ^ Luthra, Shefali (14. január 2020.). Trump állítása, miszerint „megmentette” a korábbi állapotokat „részben a fantáziától, részben a téveszmétől”". PolitiFact. Lekért Szeptember 9, 2020.
  250. ^ a b Stolberg, Sheryl Gay (26. június 2020.). "A Trump-adminisztráció arra kéri a Legfelsőbb Bíróságot, hogy törölje el a megfizethető ellátásról szóló törvényt". A New York Times. Lekért Október 3, 2021.
  251. ^ Katkov, Mark (26. június 2020.). "Obamacare-nek le kell esnie" - mondta Trump-adminisztráció a Legfelsőbb Bíróságon. NPR. Lekért Szeptember 29, 2021.
  252. ^ Rappeport, Alan; Haberman, Maggie (Január 22, 2020). "Trump megnyitja az ajtót a Medicare és más jogosultsági programok csökkentése előtt". A New York Times. Lekért Január 24, 2020.
  253. ^ Mann, Brian (29. október 2020.). "Opioidválság: A kritikusok szerint Trump nem reagált egy újabb halálos járványra". NPR. Lekért December 13, 2020.
  254. ^ McGraw, Meridith; Cook, Nancy (25. szeptember 2020.). "Trump megkötelezetten járja az abortuszt a SCOTUS választásán". Politikus. Lekért Október 3, 2021.
  255. ^ de Vogue, Ariane (15. november 2016.). "Trump: Az azonos neműek házassága "le van rendezve", de a Roe v Wade megváltoztatható". CNN. Lekért November 30, 2016.
  256. ^ O'Hara, Mary Emily (30. március 2017.). "Az LMBTQ-védők szerint Trump új végrehajtó rendelete kiszolgáltatottá teszi őket a diszkriminációval szemben". NBC News. Lekért Július 30, 2017.
  257. ^ Krieg, Gregory (20. június 2016.). "Az idők, amikor Trump megváltoztatta álláspontját a fegyverekkel kapcsolatban". CNN. Lekért Október 3, 2021.
  258. ^ Dawsey, Josh (1. november 2019.). "Trump felhagy a fegyveres erőszak megfékezésére irányuló ötletekkel, miután kijelentette, hogy követni fogja a tömeges lövöldözéseket". The Washington Post. Lekért Október 3, 2021.
  259. ^ Bures, Brendan (21. február 2020.). "Trump-adminisztráció megkétszerezi a marihuánaellenes álláspontot". Chicago Tribune. Lekért Október 3, 2021.
  260. ^ Wolf, Zachary B. (27. július 2019.). "Trump visszatér a halálbüntetéshez, miközben a demokraták ellene fordulnak". CNN. Lekért Szeptember 18, 2022.
  261. ^ Honderich, Holly (16. január 2021.). "Trump utolsó napjaiban rohanó szövetségi kivégzések". BBC. Lekért Szeptember 18, 2022.
  262. ^ Tarm, Michael; Kunzelman, Michael (15. január 2021.). "A Trump-adminisztráció végrehajtja a 13., egyben utolsó kivégzést". Az Associated Press. Lekért Január 30, 2022.
  263. ^ McCarthy, Tom (7. február 2016.). "Donald Trump: Sokkal rosszabbat hoznék vissza, mint a vízi deszkázás"". Az őrző. Lekért Február 8, 2016.
  264. ^ "Ted Cruz, Donald Trump ügyvédje, hogy visszahozza a vízi deszkát". ABC News. 6. február 2016. Lekért Február 9, 2016.
  265. ^ Hassner, Ron E. (2020). "Mit tudunk a kihallgatási kínzásról?". International Journal of Intelligence and Counter Intelligence. 33 (1): 4-42. két:10.1080 / 08850607.2019.1660951. S2CID 213244706.
  266. ^ a b c Olorunnipa, Toluse; Dawsey, Josh (24. december 2020.). "Trump a kegyelmi hatalmat politikai fegyverként használja, megjutalmazza a lojalistákat és aláássa az ügyészeket". The Washington Post. Lekért Október 3, 2021.
  267. ^ Hillyard, Vaughn; Helsel, Phil (26. augusztus 2017.). "Trump elnök kegyelmet adott Joe Arpaio volt seriffnek". NBC News. Lekért Április 29, 2020.
  268. ^ Lucas, Ryan (9. március 2018.). "Trump megkegyelmezett a tengeralattjáró volt tengerészének, mert elítélték a tengeralattjáróról készült fényképekért". NPR. Lekért Április 29, 2020.
  269. ^ Rucker, Philip; Dawsey, Josh; Wagner, John (31. május 2018.). "Trump megkegyelmezett a konzervatív szakértőnek, Dinesh D'Souzának, és azt sugallja, hogy mások is kegyelmet kaphatnak". The Washington Post. Lekért Április 30, 2020.
  270. ^ Wagner, János; Horwitz, Sari (6. június 2018.). "Trump megváltoztatta Alice Marie Johnson életfogytiglani börtönbüntetését, egy nőt, akinek az ügyét Kim Kardashian támogatta". The Washington Post. Lekért Június 13, 2018.
  271. ^ Philipps, Dave (16. november 2019.). "Trump kegyelme a katonáknak felkelti a félelmet, hogy a háború törvényei már történelem". A New York Times. Lekért December 23, 2020.
  272. ^ a b Haberman, Maggie; Schmidt, Michael S. (22. december 2020.). "Trump megkegyelmezett két oroszországi vizsgálófigurának és a Blackwater gárdájának". A New York Times. Lekért December 23, 2020.
  273. ^ Baker, Péter; Haberman, Maggie; Shear, Michael D. (18. február 2020.). "Trump ingázik az illinoisi kormányzó Rod Blagojevich korrupciós ítélete". A New York Times. Lekért Február 18, 2020.
  274. ^ Kelly, Amita; Lucas, Ryan; Romo, Vanessa (23. december 2020.). "Trump megkegyelmezett Roger Stone-nak, Paul Manafortnak és Charles Kushnernek". NPR. Lekért Március 21, 2021.
  275. ^ Haberman, Maggie; Vogel, Kenneth P.; Lipton, Eric; Schmidt, Michael S. (Január 20, 2021). "A hivatalból hátralévő órák után Trump kegyelmet adott Bannonnak és más szövetségeseinek". A New York Times. Lekért Január 20, 2021.
  276. ^ a b Leonnig, Carol D.; Zapotosky, Matt; Dawsey, Josh; Tan, Rebecca (2. június 2020.). "Barr személyesen rendelte el a tüntetők eltávolítását a Fehér Ház közelében, ami erőszak alkalmazásához vezetett a többnyire békés tömeg ellen". The Washington Post. Lekért Június 3, 2020.
  277. ^ Bump, Philip (2. június 2020.). "Idővonal: A Lafayette tér tisztása". The Washington Post. Lekért Június 6, 2020.
  278. ^ Gittleson, Ben; Phelps, Jordyn (3. június 2020.). "A rendőrség lőszerrel kényszeríti vissza a békés tüntetőket Trump templomlátogatására". ABC News. Lekért Június 29, 2021.
  279. ^ Shear, Michael D.; Rogers, Katie (3. június 2020.). "Trump és segítői megpróbálják megváltoztatni a Fehér Házi tüntetések narratíváját". A New York Times. Lekért Június 29, 2021.
  280. ^ Stableford, Dylan; Wilson, Christopher (3. június 2020.). "A vallási vezetők elítélték a könnygázos tüntetőket, hogy ürítsék ki az utcákat Trumpnak". Yahoo! News. Lekért Június 8, 2020.
  281. ^ "Tömegnyi nyugdíjas katonai vezető nyilvánosan elítéli Trumpot". AP News. 6. június 2020. Lekért Június 8, 2020.
  282. ^ "Donald Trump mexikói fala: ki fog fizetni érte?". BBC. 6. február 2017. Lekért December 9, 2017.
  283. ^ "Donald Trump hangsúlyozza, hogy "igazi" falat építenek a mexikói határon". Kanadai Broadcasting Corporation. 19. augusztus 2015. Lekért Szeptember 29, 2015.
  284. ^ Ó, Inae (19. augusztus 2015.). "Donald Trump: A 14. módosítás alkotmányellenes". Mother Jones. Lekért November 22, 2015.
  285. ^ Fritze, John (8. augusztus 2019.). "A USA Today elemzése megállapította, hogy Trump 500 óta több mint 2017 alkalommal használt olyan szavakat, mint az "invázió" és a "gyilkos" gyűléseken.". USA Today. Lekért Augusztus 9, 2019.
  286. ^ Gomez, Alan (31. január 2018.). "Trump sötét képet festett a bevándorlókról, a tények ellenére". USA Today. Lekért Február 1, 2018.
  287. ^ Haslett, Cheyenne (15. január 2019.). "Tényellenőrzés: Trump állításai a nem dokumentált bevándorlók bűnözési arányáról. Íme, mit mutatnak a számok". ABC News. Lekért Július 10, 2022.
  288. ^ Johnson, Kevin R. (2017). „Bevándorlás és polgári jogok a Trump-kormányzatban: Jogszabályok és politikai döntéshozatal végrehajtási utasítás alapján”. Santa Clara Law Review. 57 (3): 611-665. Lekért Június 1, 2020.
  289. ^ Johnson, Kevin R.; Cuison-Villazor, Rose (2. május 2019.). "A Trump-kormányzat és a bevándorlási sokféleség elleni háború". Wake Forest Law Review. 54 (2): 575-616. Lekért Június 1, 2020.
  290. ^ Mitchell, Ellen (29. január 2019.). "Néhány ezer további katonát küld a Pentagon a déli határra". A Hill. Lekért Június 4, 2020.
  291. ^ Snow, Anita (25. február 2020.). "Hatályba lép az állami juttatásokat igénybe vevő bevándorlók elleni fellépés". AP News. Lekért Június 4, 2020.
  292. ^ "Donald Trump rekord alacsonyra csökkentette a menekültek beengedését Amerikába". The Economist. 4. november 2019. Lekért Június 25, 2020.
  293. ^ Kanno-Youngs, Zolan; Shear, Michael D. (1. október 2020.). "Trump gyakorlatilag levágja a menekülteket, miközben tirádát indít a bevándorlók ellen". A New York Times. Lekért Szeptember 30, 2021.
  294. ^ Hesson, Ted (11. október 2019.). "Trump véget vet az Egyesült Államok szerepének a menekültügyi világ vezető szerepében". Politikus. Lekért Június 25, 2020.
  295. ^ Pilkington, szerk. (8. december 2015.). "Donald Trump: tiltsanak be minden muszlimnak az Egyesült Államokba". Az őrző. Lekért Október 10, 2020.
  296. ^ Johnson, Jenna (25. június 2016.). "Trump most azt javasolja, hogy csak a terrorizmustól erősen erős országokból származó muszlimokat tiltsák ki az Egyesült Államokból" The Washington Post. Lekért Október 3, 2021. A riporter megkérdezte Trumpot, hogy jó lenne-e, ha egy skóciai muszlim az Egyesült Államokba érkezne, és azt mondta, ez „nem zavarna”. Ezt követően Hicks egy e-mailben azt mondta, hogy Trump tilalma mostantól csak a terrorállamokban élő muszlimokra vonatkozik...
  297. ^ a b Walters, Joanna; Helmore, Edward; Dehghan, Saeed Kamali (28. január 2017.). "Az amerikai repülőterek a fronton, mivel Donald Trump beutazási tilalma káoszt és tiltakozást okoz". Az őrző. Lekért Július 19, 2017.
  298. ^ a b "Tüntetések törnek ki országszerte a repülőtereken a bevándorlási akció miatt". CBS News. 28. január 2017. Lekért Március 22, 2021.
  299. ^ Barrett, Devlin; Frosch, Dan (4. február 2017.). "A szövetségi bíró ideiglenesen felfüggesztette Trump bevándorlási és menekültügyi rendeletét". The Wall Street Journal. Lekért Október 3, 2021.
  300. ^ Levine, Dan; Rosenberg, Mica (15. március 2017.). "A hawaii bíró leállítja Trump új beutazási tilalmát, mielőtt az életbe léphetne". Reuters. Lekért Október 3, 2021.
  301. ^ "Trump aláírta az új utazási tilalmi irányelvet". BBC News. 6. március 2017. Lekért Március 18, 2017.
  302. ^ Sherman, Mark (26. június 2017.). "Csütörtökön lép életbe Trump beutazási tilalmának korlátozott változata". Chicago Tribune. Az Associated Press. Lekért Augusztus 5, 2017.
  303. ^ Laughland, Oliver (25. szeptember 2017.). "Trump beutazási tilalmát kiterjesztették Észak-Korea, Venezuela és Csád blokkjaira". Az őrző. Lekért Október 13, 2017.
  304. ^ Hurley, Lawrence (4. december 2017.). "A Legfelsőbb Bíróság engedi, hogy Trump legutóbbi beutazási tilalma teljes mértékben hatályba lépjen". Reuters. Lekért Október 3, 2021.
  305. ^ Wagner, Meg; Ries, Brian; Rocha, Veronica (26. június 2018.). "A Legfelsőbb Bíróság fenntartja az utazási tilalmat". CNN. Lekért Június 26, 2018.
  306. ^ Pearle, Lauren (5. február 2019.). "A Trump-adminisztráció elismeri, hogy a becsültnél több ezer migráns család válhatott el egymástól". ABC News. Lekért Május 30, 2020.
  307. ^ a b Spagat, Elliot (25. október 2019.). "A határon elszakadt gyerekek száma új számban 5,400 fölé emelkedett". AP News. Lekért Május 30, 2020.
  308. ^ Davis, Julie Hirschfeld; Shear, Michael D. (Június 16, 2018). "Hogyan jött Trump a migránscsaládok szétválasztásának gyakorlatára". A New York Times. Lekért Május 30, 2020.
  309. ^ Vadember, Charlie (Június 20, 2018). „Trumpnak a családok szétválasztásáról szóló végrehajtási rendeletének magyarázata”. A New York Times. Lekért Május 30, 2020.
  310. ^ a b Domonoske, Camila; Gonzales, Richard (19. június 2018.). "Amit tudunk: családi szétválasztás és zéró tolerancia a határon". NPR. Lekért Május 30, 2020.
  311. ^ Epstein, Jennifer (18. június 2018.). "Donald Trump családja szétválasztja a GOP-t, ahogy nő a közfelháborodás". A Sydney Morning Herald. The Washington Post. Lekért Május 30, 2020.
  312. ^ Davis, Julie Hirschfeld (Június 15, 2018). "Elválasztva a határon a szüleiktől: hat hét alatt, 1,995 gyerek". A New York Times. Lekért Június 18, 2018.
  313. ^ Sarlin, Benjy (15. június 2018.). "Az állítások ellenére a GOP bevándorlási törvényjavaslata nem vetne véget a család szétválasztásának, mondják a szakértők". NBC News. Lekért Június 18, 2018.
  314. ^ Davis, Julie Hirschfeld; Nixon, Ron (Május 29, 2018). "Trump tisztviselői a migránscsaládok feloszlatására készülnek, a demokratákat hibáztatják". A New York Times. Lekért December 29, 2020.
  315. ^ Beckwith, Ryan Teague (20. június 2018.). "Íme, mit tesz valójában Trump elnök bevándorlási rendelete". Time. Lekért Május 30, 2020.
  316. ^ Shear, Michael D.; Jól van, Abby; Haberman, Maggie (Június 20, 2018). "Trump visszavonul a családok szétválasztásáért, de ezrek maradhatnak külön". A New York Times. Lekért Június 20, 2018.
  317. ^ Hansler, Jennifer (27. június 2018.). "A bíró szerint a kormány jobban nyomon követi a "személyes tulajdont", mint a különélt gyerekek". CNN. Lekért Május 30, 2020.
  318. ^ Walters, Joanna (27. június 2018.). "A bíró elrendelte az Egyesült Államoknak, hogy 30 napon belül egyesítse a határon elszakított családokat". Az őrző. Lekért Május 30, 2020.
  319. ^ Timm, Jane C. (13. január 2021.). "Tényellenőrzés: Mexikó soha nem fizetett érte. De mi a helyzet Trump többi határfali ígéretével?". NBC News. Lekért December 21, 2021.
  320. ^ Farley, Robert (16. február 2021.). "Trump határfala: hol áll?". FactCheck.org. Lekért December 21, 2021.
  321. ^ Davis, Julie Hirschfeld; Tackett, Michael (Január 2, 2019). "Trump és a demokraták beleássák magukat a kormány újranyitásáról szóló tárgyalások után, nem mennek sehova". A New York Times. Lekért Január 3, 2019.
  322. ^ a b Gambino, Lauren; Walters, Joanna (26. január 2019.). "Trump aláírta a 6 milliárd dolláros leállás megszüntetéséről és a kormány ideiglenes újranyitásáról szóló törvényt". Az őrző. Reuters. Lekért Május 31, 2020.
  323. ^ Pramuk, Jacob (25. január 2019.). "Trump aláírta a kormány ideiglenes újranyitásáról szóló törvényt a történelem leghosszabb leállása után". CNBC. Lekért Május 31, 2020.
  324. ^ Fritze, John (24. január 2019.). "A számok alapján: Hogyan érinti a kormányleállás az Egyesült Államokat". USA Today. Lekért Május 31, 2020.
  325. ^ Mui, Ylan (28. január 2019.). "A kormányzati leállás 11 milliárd dollárjába került a gazdaságnak: CBO". CNBC. Lekért Május 31, 2020.
  326. ^ Bacon, Perry Jr. (25. január 2019.). "Miért pislogott Trump?". FiveThirtyEight. Lekért Október 3, 2021.
  327. ^ a b Pramuk, Jacob; Wilkie, Christina (15. február 2019.). "Trump nemzeti szükségállapotot hirdetett a határfal építésére, hatalmas jogi harcot indítva". CNBC. Lekért Május 31, 2020.
  328. ^ Carney, Jordain (17. október 2019.). "A szenátus nem tudja felülírni Trump vétóját a vészhelyzet kihirdetésével kapcsolatban". A Hill. Lekért Május 31, 2020.
  329. ^ Quinn, Melissa (11. december 2019.). "A Legfelsőbb Bíróság megengedi Trumpnak, hogy katonai pénzeket használjon fel a határfal építésére". CBS News. Lekért Szeptember 19, 2022.
  330. ^ Trump kontra Sierra Club, No. 19A60, 588 USA ___ (2019)
  331. ^ Allyn, Bobby (9. január 2020.). "A fellebbviteli bíróság lehetővé teszi Trump számára, hogy 3.6 milliárd dollárt fordítson katonai alapokból a határfalra". NPR. Lekért Szeptember 19, 2022.
  332. ^ El Paso Cty. kontra Trump, 982 F.3d 332 (5. Kör. 4. december 2020.).
  333. ^ Cummings, William (24. október 2018.). "„Nacionalista vagyok”: Trump felzúdulást vált ki a vitatott címkékről. USA Today. Lekért Augusztus 24, 2021.
  334. ^ a b Bennhold, Katrin (6. június 2020.). "A 'Amerika első" lett "Trump az első"? A németek csodálkoznak". A New York Times. Lekért Augusztus 24, 2021.
  335. ^ Carothers, Thomas; Brown, Frances Z. (1. október 2018.). "Túlélheti-e Trumpot az Egyesült Államok demokráciapolitikája?". Carnegie Nemzetközi Béke Alapítvány. Lekért Október 19, 2019.
  336. ^ McGurk, Brett (Január 22, 2020). "Az inkoherens külpolitika ára: Trump iráni imbroglija mindenhol aláássa az Egyesült Államok prioritásait". Külügyek. Lekért Augusztus 24, 2021.
  337. ^ Swanson, Ana (12. március 2020.). "A Trump-adminisztráció fokozza a feszültséget Európával a válság közeledtével". A New York Times. Lekért Október 4, 2021.
  338. ^ Baker, Péter (Május 26, 2017). "Trump szerint a NATO-szövetségesek nem fizetik ki a rájuk eső részt. Igaz ez?". A New York Times. Lekért Október 4, 2021.
  339. ^ Barnes, Julian E.; Cooper, Helene (14. január 2019.). "Trump arról beszélt, hogy kivonják az Egyesült Államokat a NATO-ból, a segédek szerint az Oroszországgal kapcsolatos új aggodalmak közepette". A New York Times. Lekért Április 5, 2021.
  340. ^ Tankersley, Jim; Landler, Mark (15. május 2019.). "Trump szerelme a vámok iránt Japán 80-as évekbeli fellendülésében kezdődött". A New York Times. Archivált Az eredeti május 16, 2019. Lekért Augusztus 24, 2021.
  341. ^ Trump „katasztrófának” nevezi a NAFTA-t". CBS News. 25. szeptember 2015. Lekért Október 3, 2021.
  342. ^ Bradner, Eric (23. január 2017.). "Trump kilépése a TPP-ből: 5 dolog, amit tudni kell". CNN. Lekért Március 12, 2018.
  343. ^ Inman, Phillip (10. március 2018.). "Háború az acélért: Trump új zűrzavarba billenti a globális kereskedelmet". Az őrző. Lekért Március 15, 2018.
  344. ^ Lawder, David; Blanchard, Ben (15. június 2018.). "Trump 50 milliárd dollár vámot szab ki a kínai árukra; Peking visszavág". Reuters. Lekért Október 3, 2021.
  345. ^ Singh, Rajesh Kumar (2. augusztus 2019.). "Magyarázza: Trump kínai vámjai – az amerikai importőrök fizetik, nem Kína". Reuters. Lekért November 27, 2022.
  346. ^ Crutsinger, Martin (3. szeptember 2020.). "Az Egyesült Államok kereskedelmi hiánya júliusban 12 éve a legmagasabbra nőtt". AP News. Lekért Október 3, 2021.
  347. ^ Rodriguez, Sabrina (24. április 2020.). "Július 1-jén lép életbe az észak-amerikai kereskedelmi megállapodás". Politikus. Lekért Január 31, 2022.
  348. ^ Zengerle, Patricia (16. január 2019.). "A Szenátusban kudarcot vallott az orosz Rusal elleni amerikai szankciók fenntartására tett kísérlet". Reuters. Lekért Október 5, 2021.
  349. ^ Whalen, Jeanne (15. január 2019.). "A Trump-kormányzat ritka szemrehányására néhány GOP törvényhozó intézkedést tesz az orosz szankciók feloldása ellen". The Washington Post. Lekért Október 5, 2021.
  350. ^ Bugos, Shannon (2019. szeptember). „Az USA befejezi az INF-szerződés visszavonását”. Fegyverellenőrző Szövetség. Lekért Október 5, 2021.
  351. ^ Panetta, Grace (14. június 2018.). "Trump állítólag azt állította a G7 vezetőinek, hogy a Krím Oroszország része, mert ott mindenki oroszul beszél". Business Insider. Lekért Február 13, 2020.
  352. ^ Baker, Péter (10, augusztus, 2017). "Trump Putyint dicséri, ahelyett, hogy bírálná az amerikai nagykövetség személyzetének csökkentését". A New York Times. Lekért Június 7, 2020.
  353. ^ Nussbaum, Matthew (8. április 2018.). „Trump Putyint hibáztatja, amiért támogatta az „Állat Aszadot”". Politikus. Lekért Október 5, 2021.
  354. ^ "Északi Áramlat 2: Trump jóváhagyja az orosz gázvezeték elleni szankciókat". BBC News. 21. december 2019. Lekért Október 5, 2021.
  355. ^ Gyémánt, Jeremy; Malloy, Allie; Dewan, Angela (26. március 2018.). "Trump 60 orosz diplomatát utasított ki a brit idegméreg-támadás nyomán". CNN. Lekért Október 5, 2021.
  356. ^ Zurcher, Anthony (16. július 2018.). "Trump-Putyin csúcstalálkozó: Helsinki után az otthoni bukás". BBC. Lekért Július 18, 2018.
  357. ^ Calamur, Krishnadev (16. július 2018.). "Trump a Kreml oldalán áll, az Egyesült Államok kormánya ellen". Az Atlanti-óceán. Lekért Július 18, 2018.
  358. ^ Fox, Lauren (16. július 2018.). "A Kongresszus vezető republikánusai szakítanak Trumppal Putyin megjegyzései miatt". CNN. Lekért Július 18, 2018.
  359. ^ Savage, Charlie; Schmitt, Eric; Schwirtz, Michael (17. május 2021.). "Az orosz kémcsapat olyan nyomokat hagyott maga után, amelyek megerősítették a CIA fejvadász ítéletét". A New York Times. Lekért Március 4, 2022.
  360. ^ Bose, Nandita; Shalal, Andrea (7. augusztus 2019.). Trump szerint Kína „megöl minket tisztességtelen kereskedelmi megállapodásokkal”". Reuters. Lekért Augusztus 24, 2019.
  361. ^ Hass, Ryan; Dánia, Abraham (7. augusztus 2020.). "Több fájdalom, mint nyereség: Hogyan ártott Amerikának az USA-Kína kereskedelmi háború". Brookings Intézet. Lekért Október 4, 2021.
  362. ^ „Hogyan nyerte Kína Trump kereskedelmi háborúját, és hogyan késztette rá az amerikaiakat, hogy állják a számlát”. Bloomberg News. 11. január 2021. Lekért Október 4, 2021.
  363. ^ Disis, Jill (25. október 2020.). "Trump megígérte, hogy megnyeri a kereskedelmi háborút Kínával. Nem sikerült.". CNN. Lekért Október 3, 2022.
  364. ^ Baják, Frank; Liedtke, Michael (21. május 2019.). "A Huawei szankciói: Ki sérül meg a vitában?". USA Today. Lekért Augusztus 24, 2019.
  365. ^ "Trump kereskedelmi háborúja az amerikai elit iskolák kínai diákjait célozza". Time. 3. június 2019. Lekért Augusztus 24, 2019.
  366. ^ Meredith, Sam (6. augusztus 2019.). „Kína válaszol az Egyesült Államoknak, miután a pénzügyminisztérium „valuta manipulátornak” nevezte Pekinget". CNBC. Lekért Augusztus 6, 2019.
  367. ^ Sink, Justin (11. április 2018.). "Trump dicséri Kína Hszi kereskedelmi beszédét, a tarifális feszültség enyhítését". IndustryWeek. Lekért Október 5, 2021.
  368. ^ Nakamura, David (23, augusztus, 2019). „A kereskedelmi háború közepette Trump felhagy a barátsággal a kínai Hszi Csin-pinggel, és „ellenségnek” nevezi.". The Washington Post. Lekért Október 25, 2020.
  369. ^ Ward, Myah (15. április 2020.). "Trump 15-ször dicsérte Kínát, mivel a koronavírus az egész világon terjed". Politikus. Lekért Október 5, 2021.
  370. ^ Mason, Jeff; Spetalnick, Matt; Alper, Alexandra (18. március 2020.). "Trump a koronavírus miatt keményebben bírálja Kínát". Reuters. Lekért Október 25, 2020.
  371. ^ "Trump visszatartotta a kínaiak szankcionálását az ujgurok miatt, hogy kereskedelmi megállapodást kössenek". BBC News. 22. június 2020. Lekért Október 5, 2021.
  372. ^ Verma, Pranshu; Wong, Edward (9, 2020 július). "Az Egyesült Államok szankciókat vezet be kínai tisztviselőkre a muszlimok tömeges fogva tartása miatt". A New York Times. Lekért Október 5, 2021.
  373. ^ Taylor, Adam; Meko, Tim (21. december 2017.). "Mitől lett ennyire ijesztőbb Észak-Korea fegyverprogramja 2017-ben?". The Washington Post. Lekért Július 5, 2019.
  374. ^ a b Windrem, Robert; Siemaszko, Corky; Arkin, Daniel (2. május 2017.). "Észak-koreai válság: Hogyan zajlottak az események Trump alatt". NBC News. Lekért Június 8, 2020.
  375. ^ Borger, Julian (19. szeptember 2017.). „Donald Trump azzal fenyegetőzik, hogy „teljesen megsemmisíti” Észak-Koreát az ENSZ beszédében. Az őrző. Lekért Június 8, 2020.
  376. ^ McCausland, Phil (22. szeptember 2017.). "Kim Dzsong Un Trump elnököt Dotardnak és "Frightened Dognak" nevezi". NBC News. Reuters. Lekért Június 8, 2020.
  377. ^ "Átirat: Kim Dzsong Un levelei Trump elnöknek". CNN. 9. szeptember 2020. Lekért Október 5, 2021.
  378. ^ Gangel, Jamie; Herb, Jeremy (9. szeptember 2020.). "„Egy mágikus erő”: Az új Trump-Kim levelek ablakot adnak „különleges barátságukba”". CNN. Lekért Október 5, 2021.
  379. ^ a b Baker, Péter; Crowley, Michael (30. június 2019.). "Trump belépett Észak-Koreába, és megállapodik Kim Dzsongunnal a tárgyalások folytatásában". A New York Times. Lekért Október 5, 2021.
  380. ^ Rappeport, Alan (22. március 2019.). "Trump felülírja a saját szakértőit ​​a szankciókkal kapcsolatban Észak-Korea javára". A New York Times. Lekért Szeptember 30, 2021.
  381. ^ Sanger, David E.; Sang-Hun, Choe (12. június 2020.). "Két évvel a Trump-Kim találkozó után, kevés a személyes diplomáciához". A New York Times. Lekért Október 5, 2021.
  382. ^ Tanner, Jari; Lee, Matthew (5. október 2019.). "Észak-Korea szerint a nukleáris tárgyalások megszakadtak, miközben az Egyesült Államok azt mondja, hogy jók voltak"". Az Associated Press. Lekért Július 21, 2021.
  383. ^ Herskovitz, Jon (28. december 2020.). "Kim Dzsong Un nukleáris fegyverei még veszélyesebbek lettek Trump alatt". Bloomberg LP Lekért Október 5, 2021.
  384. ^ Warrick, Joby; Denyer, Simon (30. szeptember 2020.). „Miközben Kim „szerelmes levelekkel” udvarolt Trumpnak, folyamatosan építette nukleáris képességét – mutat rá a hírszerzés”. The Washington Post. Lekért Október 5, 2021.
  385. ^ Jaffe, Greg; Ryan, Missy (Január 21, 2018). "Akár 1,000 további amerikai katona indulhat Afganisztánba idén tavasszal". The Washington Post. Lekért Október 4, 2021.
  386. ^ Gordon, Michael R.; Schmitt, Eric; Haberman, Maggie (20, augusztus, 2017). "Trump megállapodik az afgán stratégiában, amely várhatóan növeli a csapatok szintjét". A New York Times. Lekért Október 4, 2021.
  387. ^ George, Susannah; Dadouch, Sarah; Lamothe, Dan (29. február 2020.). "Az Egyesült Államok békeszerződést ír alá a tálibokkal, és beleegyezik az amerikai csapatok teljes kivonásába Afganisztánból". The Washington Post. Lekért Október 4, 2021.
  388. ^ Mashal, Mujib (29. február 2020.). "A tálibok és az Egyesült Államok támadási megállapodása az amerikai csapatok kivonásáról Afganisztánból". A New York Times. Lekért December 29, 2020.
  389. ^ a b Kiely, Eugene; Farley, Robert (17. augusztus 2021.). "Az Egyesült Államok Afganisztánból való kivonulásának idővonala". FactCheck.org. Lekért Augusztus 31, 2021.
  390. ^ Sommer, Allison Kaplan (25. július 2019.). „Hogyan lett Trump és Netanjahu egymás leghatékonyabb politikai fegyvere”. Haaretz. Lekért Augusztus 2, 2019.
  391. ^ Nelson, Louis; Nussbaum, Matthew (6. december 2017.). "Trump szerint az Egyesült Államok elismeri Jeruzsálemet Izrael fővárosának, a globális elítélés ellenére". Politikus. Lekért December 6, 2017.
  392. ^ Romo, Vanessa (25. március 2019.). "Trump hivatalosan elismeri Izrael szuverenitását a Golán-fennsík felett". NPR. Lekért Április 5, 2021.
  393. ^ Gladstone, Rick; Landler, Mark (21. december 2017.). "Trumpra dacolva az ENSZ Közgyűlése elítéli az Egyesült Államok Jeruzsálemről szóló rendeletét". A New York Times. Lekért December 21, 2017.
  394. ^ Huet, Natalie (22. március 2019.). "Felháborodás, amikor Trump támogatja Izrael szuverenitását a Golán-fennsíkon". Euro News. Reuters. Lekért Október 4, 2021.
  395. ^ Phelps, Jordyn; Struyk, Ryan (20. május 2017.). "Trump 110 milliárd dollár értékű fegyverszerződést ír alá Szaúd-Arábiával egy "egy óriási napon"". ABC News. Lekért Július 6, 2018.
  396. ^ Holland, Steve; Bayoumy, Yara (20. március 2018.). "Trump dicséri az amerikai katonai eladásokat Szaúd-Arábia számára, miközben üdvözli a koronaherceget". Reuters. Lekért Június 2, 2021.
  397. ^ "Trump, a szaúdi vezető megvitatta a huthi fenyegetést Jemenben: Fehér Ház". Reuters. 21. március 2018. Lekért Június 2, 2021.
  398. ^ Stewart, Phil; Ali, Idrees (11. október 2019.). "Az Egyesült Államok több erőt telepít Szaúd-Arábiába az iráni fenyegetés ellen". Reuters. Lekért Október 4, 2021.
  399. ^ „Szíriai háború: Trump rakétacsapása az Egyesült Államok dicséretét – és szögesét – vonzza”. BBC News. 7. április 2017. Lekért Április 8, 2017.
  400. ^ Joyce, Kathleen (14. április 2018.). "Az USA csapást mér Szíriára az Aszad-rezsim feltételezett vegyi támadása után". Fox News. Lekért Április 14, 2018.
  401. ^ Landler, Mark; Cooper, Helene; Schmitt, Eric (19. december 2018.). "Trump kivonja az amerikai erőket Szíriából, és kijelenti, hogy nyertünk az ISIS ellen"". A New York Times. Lekért December 31, 2018.
  402. ^ Borger, Julian; Chulov, Martin (20. december 2018.). "Trump sokkolta szövetségeseit és tanácsadóit azzal a tervével, hogy kivonja az amerikai csapatokat Szíriából". Az őrző. Lekért December 20, 2018.
  403. ^ Cooper, Helene (20. december 2018.). "Jim Mattis védelmi miniszter lemond Trump világnézetének megrovására". A New York Times. Lekért December 21, 2018.
  404. ^ Demirjian, Karoun; DeYoung, Karen (6. január 2019.). "Trumpnak ellentmondva Bolton azt mondja, hogy addig nem kell kivonulni Szíriából, amíg az ISIS meg nem semmisül, a kurdok biztonsága garantált". The Washington Post. Lekért Január 6, 2019.
  405. ^ McKernan, Bethan; Borger, Julianus; Sabbagh, Dan (9. október 2019.). "Törökország katonai műveletet indít Észak-Szíriában". Az őrző. Lekért Szeptember 28, 2021.
  406. ^ O'Brien, Connor (16. október 2019.). "House elítéli Trump szíriai kivonulását". Politikus. Lekért Október 17, 2019.
  407. ^ Edmondson, Catie (16. október 2019.). "A kétpárti megrovásban a képviselőház többsége elítéli Trumpot Szíria kivonulása miatt". A New York Times. Lekért Október 17, 2019.
  408. ^ Borger, Julian; Smith, David (3. február 2017.). "A Trump-kormányzat új szankciókat vezet be Iránnal szemben". Az őrző. Lekért November 9, 2018.
  409. ^ Lederman, Josh; Lucey, Catherine (8. május 2018.). Trump bejelentette, hogy az Egyesült Államok kilép a „borzalmas” iráni atomegyezményből”. Az Associated Press. Lekért Május 8, 2018.
  410. ^ Landler, Mark (Május 8, 2018). "Trump felhagy a régóta megvetett iráni nukleáris megállapodással". A New York Times. Lekért Október 4, 2021.
  411. ^ a b Hennigan, WJ (24. november 2021.). "– Nagyon közel vannak. Az amerikai tábornok szerint Irán már majdnem képes atomfegyvert építeni. Time. Lekért December 18, 2021.
  412. ^ Crowley, Michael; Hassan, Falih; Schmitt, Eric (Január 2, 2020). „Az iraki amerikai csapás megöli Kasszim Szulejmánit, az iráni erők parancsnokát”. A New York Times. Lekért Január 3, 2020.
  413. ^ Daniel, Douglas K.; Lemire, Jonathan (5. január 2020.). "Trump szerint 52 célpont már felsorakozott, ha Irán megtorolja". Az Associated Press. Lekért November 3, 2022.
  414. ^ Wamsley, Laurel (6. január 2020.). "Trump azt mondja, hogy Irán kulturális helyszíneit veszi célba. Ez illegális". NPR. Lekért November 6, 2022.
  415. ^ a b Ward, Alex (9. január 2020.). Egyre több a bizonyíték, hogy Irán véletlenül lelőtte az ukrajnai járatot. Vox. Lekért November 8, 2022.
  416. ^ Baker, Péter; Bergman, Ronen; Kirkpatrick, David D.; Barnes, Julian E.; Rubin, Alissa J. (11. január 2020.). "Hét nap januárban: Hogyan taszította Trump a háború szélére az Egyesült Államokat és Iránt". A New York Times. Lekért November 8, 2022.
  417. ^ Motamedi, Maziar (17. április 2021.). "Irán visszautasítja azt az állítást, hogy Ukrajna gépét szándékosan lőtték le". Al Jazeera. Lekért November 8, 2022.
  418. ^ Nichols, Michelle (18. február 2021.). "Az Egyesült Államok visszavonja Trump Fehér Ház azon állítását, hogy az ENSZ összes szankcióját újra bevezették Iránnal szemben". Reuters. Lekért December 14, 2021.
  419. ^ Trimble, Megan (28. december 2017.). "A Trump Fehér Házban az elmúlt 40 évben a legmagasabb a forgalma". US News & World Report. Lekért Március 16, 2018.
  420. ^ Wise, Justin (2. július 2018.). "AP: Trump adminisztrátor rekordot döntött a Fehér Ház forgalmában". A Hill. Lekért Július 3, 2018.
  421. ^ "A Trump Fehér Ház forgalmi rekordokat döntött, az elemzések azt mutatják". NBC News. Az Associated Press. Július 2, 2018. Lekért Július 3, 2018.
  422. ^ a b Keith, Tamara (7. március 2018.). "A Fehér Ház személyzeti fluktuációja már rekordot döntött. Aztán több tanácsadó maradt". NPR. Lekért Március 16, 2018.
  423. ^ a b c Tenpas, Kathryn Dunn; Kamarck, Elaine; Zeppos, Nicholas W. (16. március 2018.). "A forgalom nyomon követése a Trump-adminisztrációban". Brookings Intézet. Lekért Március 16, 2018.
  424. ^ Rogers, Katie; Karni, Annie (Április 23, 2020). "Egyedül otthon a Fehér Házban: savanyú elnök, állandó társa a tévével". A New York Times. Lekért Május 5, 2020.
  425. ^ Cillizza, Chris (Június 19, 2020). "Donald Trump szörnyű munkákat végez Donald Trump szerint". CNN. Lekért Június 24, 2020.
  426. ^ a b Keith, Tamara (6. március 2020.). "Mick Mulvaney Out, Mark Meadows a Fehér Ház vezérkari főnökeként". NPR. Lekért Október 5, 2021.
  427. ^ Baker, Péter; Haberman, Maggie (28, 2017 július). "Reince Priebus kiszorult Rocky hivatali ideje után Trump vezérkari főnöke". A New York Times. Lekért Október 6, 2021.
  428. ^ Fritze, John; Subramanian, Courtney; Collins, Michael (4. szeptember 2020.). "Trump szerint a volt kabinetfőnök, John Kelly tábornok nem tudta kezelni a munkával járó nyomást". USA Today. Lekért Október 6, 2021.
  429. ^ Stanek, Becca (11. május 2017.). "Trump elnök teljesen ellentmondott a Fehér Ház hivatalos beszámolójának a Comey-kirúgásról". a hét. Lekért Május 11, 2017.
  430. ^ a b Schmidt, Michael S.; Apuzzo, Matt (7. június 2017.). "Comey szerint Trump nyomást gyakorolt ​​rá, hogy emelje fel a vizsgálat felhőjét". A New York Times. Lekért November 2, 2021.
  431. ^ "Nyilatkozat a rekord szenátus titkosszolgálati bizottságának James B. Comey számára" (PDF). Az Egyesült Államok Szenátusának titkosszolgálati bizottsága. Egyesült Államok kormánya. 8. június 2017. p. 7. Lekért November 2, 2021.
  432. ^ a b Jones-Rooy, Andrea (29. november 2017.). "Trump kabinetjének hihetetlenül és történelmileg instabil első éve". FiveThirtyEight. Lekért Március 16, 2018.
  433. ^ Hersher, Rebecca; Neely, Brett (5. július 2018.). "Scott Pruitt az EPA-nál". NPR. Lekért Július 5, 2018.
  434. ^ Eilperin, Júlia; Dawsey, Josh (15. december 2018.). "Ryan Zinke többszöri vizsgálat közepette lemond belügyminiszteri posztjáról". Chicago Tribune. Lekért Január 3, 2019.
  435. ^ Keith, Tamara (12. október 2017.). „Trump betöltetlenül hagyja a vezető adminisztrációs pozíciókat – mondja a tervezett üreges kormány”. NPR. Lekért Március 16, 2018.
  436. ^ Nyomon követni, hogy Trump eddig hány kulcspozíciót töltött be. The Washington Post. 8. január 2019. Lekért Október 6, 2021.
  437. ^ Gramlich, John (13. január 2021.). "Hogyan viszonyul Trump a többi közelmúltbeli elnökhöz a szövetségi bírák kinevezésében". Pew Research Center. Lekért Május 30, 2021.
  438. ^ Phillip, Abby; Barnes, Robert; O'Keefe, Ed (8. február 2017.). „A legfelsőbb bíróságra jelölt Gorsuch szerint Trump igazságszolgáltatás elleni támadásai „demoralizálnak”". The Washington Post. Lekért Október 6, 2021.
  439. ^ Saját szavaival élve: Az elnök támadásai a bíróságok ellen (Jelentés). Brennan Igazságügyi Központ. 5. június 2017. Lekért Október 6, 2021.
  440. ^ Shepherd, Katie (8. november 2019.). "Trump megsért minden elismert demokratikus normát" - mondta a szövetségi bíró a bírói függetlenségről szóló marakodó beszédében.. The Washington Post. Lekért Október 6, 2021.
  441. ^ a b „A WHO főigazgatójának nyitóbeszéde a COVID-19-ről tartott sajtótájékoztatón – 11. március 2020.. World Health Organization. 11. március 2020. Lekért Március 11, 2020.
  442. ^ "2019 koronavírus betegség". World Health Organization. Lekért Március 15, 2020.
  443. ^ Holshue, Michelle L.; et al. (5. március 2020.). "A 2019-es új koronavírus első esete az Egyesült Államokban". A New England Journal of Medicine. 382 (10): 929-936. két:10.1056 / NEJMoa2001191. PMC 7092802. PMID 32004427.
  444. ^ Hein, Alexandria (31. január 2020.). "A koronavírus közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett az Egyesült Államokban". Fox News. Lekért Október 2, 2020.
  445. ^ Watson, Kathryn (3. április 2020.). "Az idővonal annak, amit Trump mondott a koronavírusról". CBS News. Lekért Január 27, 2021.
  446. ^ "Trump szándékosan lejátszotta a vírust, mondja Woodward könyve". BBC News. 10. szeptember 2020. Lekért Szeptember 18, 2020.
  447. ^ Gangel, Jamie; Herb, Jeremy; Stuart, Elizabeth (9. szeptember 2020.). "„Játszd le”: Trump elismeri, hogy eltitkolja a koronavírus valódi fenyegetését az új Woodward-könyvben. CNN. Lekért Szeptember 14, 2022.
  448. ^ Cloud, David S.; Pringle, Paul; Stokols, Eli (Április 19, 2020). "Hogyan hagyta Trump az USA-t lemaradni a koronavírus-veszélyről". Los Angeles Times. Lekért Április 21, 2020.
  449. ^ a b Lipton, Eric; Sanger, David E.; Haberman, Maggie; Shear, Michael D.; Mazzetti, Mark; Barnes, Julian E. (11. április 2020.). "Láthatta volna, mi jön: Trump kudarca mögött a vírussal kapcsolatban". A New York Times. Lekért Április 11, 2020.
  450. ^ Kelly, Caroline (21. március 2020.). "Washington Post: Az amerikai hírszerzés januárban és februárban figyelmeztette Trumpot, mivel elvetette a koronavírus veszélyét". CNN. Lekért Április 21, 2020.
  451. ^ Partington, Richard; Wearden, Graeme (9. március 2020.). "A 2008-as pénzügyi válság óta a legnagyobb esést könyvelték el a globális részvénypiacok". Az őrző. Lekért Március 15, 2020.
  452. ^ Heeb, Gina (6. március 2020.). "Trump aláírta a koronavírus-járvány elleni vészhelyzeti csomagot, amely 8.3 milliárd dollárt fektet a járvány elleni küzdelembe". Business Insider. Lekért Október 6, 2021.
  453. ^ "Koronavírus: Amit tudnod kell Trump európai utazási tilalmáról". A helyi. 12. március 2020. Lekért Október 6, 2021.
  454. ^ Karni, Annie; Haberman, Maggie (12. március 2020.). "Ritka ovális irodai beszédében Trump új aggodalmakat és régi témákat fogalmaz meg". A New York Times. Lekért Március 18, 2020.
  455. ^ Liptak, Kevin (13. március 2020.). "Trump nemzeti szükséghelyzetet hirdetett – és tagadja a felelősséget a koronavírus-teszt kudarcáért". CNN. Lekért Március 18, 2020.