A mai világban a Derítés olyan téma, amely különböző területeken nagy jelentőséget kapott. A politikától a divatig ez a téma elkerülhetetlen beszédtéma lett. Hatása vitákat, vitákat és jelentős változásokat váltott ki a társadalomban. Ebben a cikkben közelebbről megvizsgáljuk, hogy a Derítés hogyan befolyásolta és jelölte meg az előtte és utána gondolkodásmódunkat és cselekvésünket. Ezen túlmenően megvizsgáljuk a témával kapcsolatos különböző nézőpontokat és véleményeket, valamint annak mai relevanciáját.
A derítés a folyadékban lebegő részecskék eltávolítása.
Borászati eljárásként célja a bort tükrössé, vagyis kristálytisztává tétele. Ennek érdekében ahhoz olyan kolloid anyagokat – például zselatint, tannint (csersavat), fehérjéket, bentonitot – keverünk, amelyek adhézióval magukkal ragadják a bort zavarossá tevő lebegő anyagokat.
Az ún. kékderítéssel a borban lévő fém szennyezőket (elsősorban vasat, továbbá pl. a gombaölő szernek permetezett rézvegyületeket) távolítják el sárgavérlúgsó adagolásával, az oldott sókat berlini kék csapadék formájában leválasztva.
Vegyipari eljárásként feladata az oldatban lévő színezékek megkötése, majd szűréssel elválasztva tisztítja az oldatot.
Konyhatechnikai eljárásként Valamilyen folyadék tisztítása, a benne lebegő, zavarosodást okozó szilárd részecskék eltávolítása. Az ételkészítésben leggyakrabban az erő-, a hús-, a csontleves, és az aszpik készítésekor alkalmazzuk. A tojásfehérjéhez kevés hideg vizet adunk, kissé felverjük, azután a tisztítandó folyadékból egy keveset állandó keverés közben a tojásfehérjéhez öntünk. Jól összedolgozzuk, és folytonos keveréssel a lezsírozott leveshez adva, egy pillanatra felforraljuk. Félrehúzva 10-15 percig ülepítjük, majd óvatosan átszűrjük.
A derítés a szennyvíz tisztításon belül a kémiai víztisztítási eljárásokhoz tartozik. Célja a nem, vagy csak nehezen ülepedő kolloid méretű lebegőanyagok eltávolítása, ezáltal a zavarosság, a szerves-anyag tartalom és oldott szennyezőanyag mennyiség csökkentése.
A derítés több eljárásból álló művelet.
Főbb műveletei:
- A kolloid szemcsék negatív elektromos töltésűek, ezért taszítják egymást
-ezen szemcsék elektromos semlegesítését és a mikropelyhek képződését nevezzük koagulációnak
- vegyszer bekeverésével a folyamat 1-5 másodperc alatt lejátszódik
- több koagulált szemcse összetapasztása, szemcsék ülepíthető nagyságúra növelése
- mechanikai művelet, lassú keveréssel segítjük elő
- 10-30 perc alatt zajlik le
- a keletkezett pelyhek gravitációs erőtérben kiülepíthetők 1-3 óra alatt
- a ki nem ülepedett lebegőanyagokat szűréssel lehet eltávolítani