A nyári időszámítás



Soha az emberiség történetében nem volt ennyi információ róla A nyári időszámítás felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató mint ma az internetnek köszönhetően. Azonban ez a hozzáférés minden kapcsolódó A nyári időszámítás felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató nem mindig könnyű. Telítettség, rossz használhatóság és a helyes és helytelen információk megkülönböztetésének nehézsége A nyári időszámítás felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató gyakran nehéz leküzdeni. Ez motivált bennünket egy megbízható, biztonságos és hatékony webhely létrehozására.

Egyértelmű volt számunkra, hogy célunk eléréséhez nem elegendő a helyes és ellenőrzött információk birtokában A nyári időszámítás felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató . Minden, amiről összegyűjtöttünk A nyári időszámítás felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató is áttekinthetően, olvashatóan, a felhasználói élményt megkönnyítő struktúrában, letisztult és hatékony dizájnnal, a betöltési sebességet előtérbe helyezve kellett bemutatni. Bízunk benne, hogy ezt elértük, bár mindig azon dolgozunk, hogy apróbb fejlesztéseket tegyünk. Ha megtaláltad, amiben hasznosnak találtad A nyári időszámítás felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató és jól érezte magát, nagyon boldogok leszünk, ha visszatér scientiaen.com amikor csak akarja és kell.

Világtérkép. Európa, Észak-Amerika nagy része, Dél-Amerika egyes részei és Délkelet-Ausztrália, valamint néhány más hely a DST-t használja. A legtöbb egyenlítői Afrika és néhány más, az Egyenlítő közelében fekvő hely még soha nem alkalmazta a nyári időszámítást, mivel az évszakokat nem jellemzik drasztikus fényváltozások. A szárazföld többi része korábban DST-t használóként van megjelölve.
Nyári időszámítás régiói:
  Déli félteke nyár
  Korábban használt nyári időszámítás
  Soha nem használt nyári időszámítást

A nyári időszámítás (STD), más néven nyári időszámítás, nyári időszámítás (Egyesült Államok, Kanada és Ausztrália), vagy nyáron (Egyesült Királyság, Európai Unió és mások) az a gyakorlat, hogy az órákat (általában egy órával) elmozdítják a melegebb hónapokban, így a sötétség egy későbbi óraidőben esik be. Szó szerint nem bocsát ki több napfényt. A DST tipikus megvalósítása az órák egy órával előreállítása a tél végén vagy tavasszal ("tavasz előre"), és ősszel egy órával vissza kell állítani az órákat ("esik vissza"), hogy visszatérjen szabványos idő. Ennek eredményeként kora tavasszal egy 23 órás, ősz közepén pedig egy 25 órás munkanap van.

A gyertyák megőrzése érdekében először 1784-ben vetette fel az Egyesült Államok az ébrenlét és a nappali órák összehangolását. polihisztor Benjamin Franklin. A szerkesztőnek írt szatirikus levélben A párizsi folyóirat, Franklin azt javasolta, hogy ha nyáron korábban ébredünk, az spórolna a gyertyahasználaton; és jelentős megtakarítással kalkulált. 1895-ben új-zélandi entomológus és csillagász George Hudson azt az ötletet javasolta, hogy minden tavasszal két órával állítsák át az órát Wellington Filozófiai Társaság. 1907-ben brit lakos William Willett az ötletet az energiamegtakarítás egyik módjaként mutatta be. Komoly mérlegelés után nem valósult meg.

A 1908, Port Arthur a kanadai Ontarióban, most egyesült Thunder Bay, elkezdte használni a DST-t. 30. április 1916-tól kezdődően a Német Birodalom és a Ausztria-Magyarország mindegyik megszervezte az első országos megvalósítást a saját joghatóságában. Sok ország azóta több alkalommal is használták a DST-t, különösen az óta 1970-es évek energiaválsága. A DST általában nem figyelhető meg az Egyenlítő közelében, ahol a napkelte és napnyugta időpontja nem változik eléggé ahhoz, hogy ezt indokolja. Egyes országok csak bizonyos régiókban figyelik meg: például Ausztrália egyes részein, míg más részein nem. Ezzel szemben a magas szélességi körökön helyenként nem figyelhető meg, mert a napkelte és a napnyugta időpontja nagy eltéréseket mutat, és az egyórás eltolódás viszonylag nem sokat jelentene. Az Egyesült Államok betartja, kivéve Hawaii és Arizona államot (utóbbikon belül azonban a Navajo Nation betartja, a szövetségi gyakorlatnak megfelelően). A világ lakosságának kisebb része használja a DST-t; Ázsia, Afrika, Latin-Amerika és a Karib-térség általában nem.

Indoklás

Egy vízóra. Egy kis emberi figura mutatót tart egy hengerre, amelyet órákkal jelöltek. A henger fogaskerekekkel van összekötve egy víz által hajtott vízikerékkel, amely szintén lebeg, amely a figurát támasztja.
Ősi víz óra ami lehetővé teszi, hogy az órák hossza évszakonként változzon.

Iparosodott társadalmak általában követni kell az óra alapú ütemezést a napi tevékenységekhez, amelyek nem változnak az év során. A napszak, amikor az egyének elkezdik és befejezik a munkát vagy az iskolát, és ennek koordinálása tömegközlekedéspéldául általában egész évben változatlan marad. Ezzel szemben egy agrártársadalomValószínűleg a nappali órák hossza határozza meg a napi munkavégzést és a személyes viselkedést és napenergiával, amelyek változnak szezonálisan a Föld miatt axiális döntés. Északon és délen a trópusok, a nappali fény nyáron tovább tart, ben pedig rövidebb tél, a hatás annál nagyobb, minél távolabb kerül az ember a egyenlítő.

Miután egy régióban az összes órát szinkronosan visszaállították egy órával a normál idő előttire, az óraalapú ütemezést követő egyének egy órával korábban ébrednek, mint egyébként – vagy inkább egy órával korábban a sötétségben; egy órával korábban kezdik és fejezik be a napi munkarutinokat: a munkanapi tevékenységeik után egy plusz óra napfény áll rendelkezésükre. Egy órával kevesebb nappali fényük lesz a munkanap kezdetén, így a házirend kevésbé praktikus télen.

A nyári időszámítás hívei azzal érvelnek, hogy a legtöbb ember jobban szereti a nappali órák számának nagyobb növekedését a szokásos "kilenctől ötig"munkanap. A támogatók azzal is érveltek, hogy a DST csökken energia fogyasztás a világítási és fűtési igény csökkentésével, de a teljes energiafelhasználásra gyakorolt ​​tényleges hatás erősen vitatott.

A látszólagos idő eltolódását a gyakorlatiasság is motiválja. Az amerikai mérsékelt övi szélességeken például a nap 04:30 körül kel fel a nyári napfordulókor, és 19:30 körül nyugszik. Mivel a legtöbb ember 04:30-kor alszik, praktikusabbnak tűnik úgy tenni, mintha a 04:30 valójában 05:30 lenne, ezáltal lehetővé téve az emberek számára, hogy a napfelkelte közelében ébredjenek, és aktívak legyenek az esti fényben.

Az idő manipulálása magasabb szélességi fokokon (például Izlandon, Nunavut, Skandináviaés Alaszka). A napkelte és a napnyugta időpontja jelentősen eltér a szokásos munkaidőtől, függetlenül az óra manipulációjától.

A DST hasonlóképpen kevéssé hasznos az Egyenlítő közelében lévő helyeken, mivel ezeken a területeken az év folyamán csak kis eltérés tapasztalható a nappali fényben.[Szerkesztés] A hatás attól is függ, hogy a hely milyen messze van keleten vagy nyugaton időzóna, ahol az időzónán belül keletebbre lévő helyek jobban élvezik a DST előnyeit, mint az ugyanabban az időzónában nyugatabbra eső helyek. A nyári időszámítás sem praktikus olyan helyeken, mint Kína, amely – több ezer mérföldes szélessége ellenére – kormányzati mandátumonként egyetlen időzónán belül található.

Történelem

Az ókori civilizációk rugalmasabban igazították a napi beosztást a naphoz, mint a DST, gyakran 12 órára osztották a nappali fényt, függetlenül a nappali óráktól, így tavasszal minden nappali óra fokozatosan hosszabb lett, ősszel pedig rövidebb. Például a A rómaiak tartották az időt val vel vízórák amelyek különböző skálákkal rendelkeztek az év különböző hónapjaiban; Róma szélességi fokán, a napkelte utáni harmadik órában (hora tertia) 09:02-kor kezdődött napenergiával és télen 44 percig tartott napforduló, de a nyári napfordulókor 06:58-kor kezdődött és 75 percig tartott. A 14. századtól az egyenlő hosszúságú polgári órák kiszorították az egyenlőtleneket, így polgári idő már nem évszakonként változik. Az egyenlőtlen órákat még mindig alkalmazzák néhány hagyományos környezetben, például a kolostorokban Athosz-hegy és a zsidó szertartásokon.

Elmosódott fej-váll fotó egy 40 éves bajuszos férfiról.
George Hudson feltalálta a modern DST-t, és először 1895-ben javasolta.

Benjamin Franklin kiadta a közmondást: "korán lefeküdni és korán kelni egészségessé, gazdaggá és bölcsé teszi az embert". és levelet tett közzé a Journal de Paris amerikai korában követ Franciaországban (1776–1785), amely azt sugallja, hogy a párizsiak takarékoskodjanak a gyertyákkal azáltal, hogy korábban kelnek fel a reggeli napfény használatára. Ez az 1784-es szatíra az ablakredőnyök megadóztatását, a gyertyák adagolását és a közönség felébresztését javasolta a templomok harangjainak kongatásával és az ágyúk elsütésével napkeltekor. Az általános tévhitek ellenére Franklin valójában nem javasolta a DST-t; A 18. századi Európa nem is tartott pontos menetrendet. Ez azonban megváltozott, mivel a vasúti közlekedési és kommunikációs hálózatokhoz Franklin korában ismeretlen idő szabványosítására volt szükség.

1810-ben a spanyol nemzetgyűlés Cádiz Cortes rendeletet adott ki, amely május 1-jétől szeptember 30-ig egy órával előbbre tolta az egyes ülések időpontjait, tekintettel az évszakos változásokra, de az órákat nem módosította. Azt is elismerte, hogy a magánvállalkozások a gyakorlatban a nappali fényviszonyokhoz igazították nyitvatartásukat, de ezt saját elhatározásukból tették.

új-zélandi entomológus George Hudson először javasolta a modern DST-t. Műszakos munkája szabadidőt biztosított számára a rovarok gyűjtésére, és arra késztette, hogy értékelje a munkaidő utáni napfényt. 1895-ben dolgozatot nyújtott be a Wellington Filozófiai Társaság kétórás nyári időszámítási műszakot javasol, és jelentős érdeklődés mutatkozott iránta Christchurch; egy 1898-as dolgozattal követte. Sok publikáció a DST-javaslatot neves angol építőknek és szabadidőseknek tulajdonítja William Willett, aki 1905-ben önállóan fogant meg a DST-ben egy reggeli előtti utazás során, amikor megfigyelte, hány londoni aludta át egy nyári nap nagy részét. Willett is lelkes golfozó volt, aki nem szerette, ha alkonyatkor rövidre vágja a kört. Megoldása az volt, hogy a nyári hónapokban előretolják az órát, és két évvel később közzétette a javaslatot. Liberális Párt országgyűlési képviselője Robert Pearce elfogadta a javaslatot, és 12. február 1908-én benyújtotta az első nyári időszámítási törvényt a brit alsóháznak. Külön bizottságot hoztak létre a kérdés megvizsgálására, de Pearce törvényjavaslata nem lett törvény, és számos más törvényjavaslat megbukott a következő években. Willett 1915-ben bekövetkezett haláláig lobbizott a javaslat mellett az Egyesült Királyságban.

A DST-t először az Egyesült Államokban vezették be az energiatakarékosság érdekében az első világháború alatt Egyesült Szivarboltok)

Port Arthur, OntarioA kanadai város volt az első város a világon, ahol 1. július 1908-jén életbe léptették a DST-t. Ezt követte Orillia, Ontario, William Sword Frost vezette be, 1911 és 1912 között polgármesterként. Az első államok, amelyek elfogadják a DST-t (német: Nyári időszámítás) országosan azok voltak a Német Birodalom és Első Világháború szövetséges Ausztria-Magyarország 30. április 1916-tól kezdődően, a háború idején a szén megőrzésének módjaként. Nagy-Britannia, annak nagy része szövetségesei, és hamarosan sok európai semleges követte. Oroszország és néhány más ország a következő évig várt, és az Egyesült Államok 1918-ban bevezette a nyári időszámítást. A legtöbb joghatóság felhagyott a nyári időszámítással az 1918-as háború utáni években, kivéve Kanadát, az Egyesült Királyságot, Franciaországot, Írországot és Az Egyesült Államok. alatt általánossá vált A második világháború (néhány országban a dupla nyári időszámítást vezették be), és az 1970-es évektől széles körben elterjedt Amerikában és Európában. 1970-es évek energiaválsága. Azóta a világ számos törvénybe iktatást, kiigazítást és hatályon kívül helyezést látott.

Az Egyesült Államokban elterjedt mítosz, hogy a DST-t először a gazdálkodók érdekében vezették be. Valójában a gazdálkodók az egyik legerősebbek lobbizás csoportok a DST ellen az első bevezetése óta. A gazdálkodás ütemezését befolyásoló tényezők, például a reggel harmat és a tejelő szarvasmarhákA fejés készségét végső soron a nap diktálja, így az időváltozás szükségtelen kihívásokat vet fel.

A DST-t először az Egyesült Államokban vezették be a Normál idő törvény Az 1918-as, az első világháború alatt hét hónapig tartó háborús intézkedés az energiaforrások kímélése érdekében a nappali órák növelése érdekében. Egész évben DST vagy "Háborús idő", a második világháború alatt ismét végrehajtották. A háború után a helyi joghatóságok szabadon megválaszthatták, hogy tartsák-e be a DST-t, és mikor Egységes időtörvény amely 1966-ban szabványosította a DST-t. Az állandó nyári időszámítást 1974 telére vezették be, de panaszok érkeztek a téli hónapokban sötétben iskolába járó gyerekekre, illetve a téli hónapokban vaksötétben ingázó és munkanapjukat kezdő dolgozókra, majd egy évvel később hatályon kívül helyezték.

Eljárás

Egy óra diagramja, amely 02:00 és 03:00 közötti átmenetet mutat
Amikor a DST megfigyelés elkezdődik, az órákat egy órával előrébb tolják (mintha egy órát kihagynának) a nagyon kora reggeli órákban.
Egy óra diagramja, amely 03:00 és 02:00 közötti átmenetet mutat
Amikor a DST megfigyelés véget ér és a normál idejű megfigyelés folytatódik, az órákat egy órával visszafelé fordítják (mintha egy órát ismételnének meg) a nagyon kora reggeli órákban. Az óraátállítás konkrét időpontjai joghatóságonként változnak.

Az illetékes hatóságok általában a következő időpontra (vagy röviddel azután) időzítik az óraátállításokat éjfélés hétvégén, hogy csökkentse a hétköznapi menetrendek zavarását. Szokásos az egyórás váltás, de korábban húszperces és kétórás változtatásokat alkalmaztak. Minden olyan országban, ahol szezonálisan (azaz nyáron és nem télen) tartják be a nyári időszámítást, tavasszal az órát a normál időről a nyári időszámításra állítják, ősszel pedig a nyári időszámításról a normál időszámításra. A gyakorlat tehát a tavaszi változás napján csökkenti a civil órák számát, az őszi változás napján pedig növeli a polgári órák számát. Tavasszal éjféli változásként a helyi idő digitális kijelzője 23:59:59.9-ről 01:00:00.0-ra ugrik. Ugyanazon őszi óra esetén a helyi idő megismétli az éjfél előtti órát, azaz 23:59:59.9-ről 23:00:00.0-ra ugrik.

A legtöbb országban, ahol a szezonális nyári időszámítást tartják, a télen megfigyelt órát törvényesen "normál időnek" nevezik. az időzónák szabványosításával összhangban egyetérteni a helyi középidő minden régió központjának közelében. Ez alól kivétel van Írországban, ahol a téli órája ugyanazzal az eltolással (UTC±00:00) és hivatalos neve, mint Nagy-Britanniában (Greenwichi idő) — de míg a nyári órája is ugyanolyan eltolású, mint Nagy-Britanniáé (UTC + 01: 00), hivatalos neve Irish Standard Time szemben a Brit nyári idő.

Míg a nyári időszámításra átállító országok többsége betartja a normál időt télen és a DST nyáron, Marokkó betartja (2019 óta) a nyári időszámítást minden hónapban, de Ramadan. A szent hónapban (amelynek dátumát a Hold naptár és így évente mozog tekintettel a Gergely naptár), az ország polgári órái figyelik Nyugat-európai idő szerint (UTC+00:00, ami földrajzilag átfedi az ország nagy részét). E hónap végén az óráit előre fordítják Nyugat-európai nyári időszámítás (UTC+01:00), ahol a következő évben a szent hónap visszatéréséig maradnak.

Az óraátállítás időpontja joghatóságonként eltérő. Tagjai a Európai Unió koordinált változtatást hajtson végre, az összes zónát ugyanabban a pillanatban, 01:00-kor változtassa meg Koordinált világidő (UTC), ami azt jelenti, hogy 02:00-kor változik Közép-európai idő (CET), 03:00-nak felel meg Kelet-európai idő szerint (EET). Ennek eredményeként az európai időzónák közötti időkülönbségek változatlanok maradnak. Az óraátállítás észak-amerikai koordinációja abban különbözik, hogy minden joghatóság helyi idő szerint 02:00-kor változik, ami átmenetileg szokatlan eltéréseket okoz az eltolásokban. Például, Hegyi idő ősszel egy órával nulla órával megelőzi Csendes-óceáni idő a szokásos egy óra helyett, és egy tavaszi egy órával egy helyett két órával előzi meg a csendes-óceáni időt. Ezenkívül a nyári időszámításról a normál időszámításra való őszi váltás során a 01:00 és 01:59:59 közötti óra kétszer fordul elő bármely adott időzónában, míg a késő téli vagy tavaszi váltáskor a normálról a nyári időszámításra a 02:00 és 02:59:59 közötti óra eltűnik.

Az órák változásának dátumai a helytől és az évtől függően változnak; ebből következően a régiók közötti időbeli különbségek is változnak az év során. Például a közép-európai idő általában hat órával előrébb jár Észak-amerikai keleti idő, kivéve néhány hetet márciusban és októberben/novemberben, míg az Egyesült Királyság és a szárazföldi Chile között öt óra különbség lehet az északi nyáron, három óra a déli nyáron, és négy óra néhány hétig évente. 1996 óta, Európai nyári idő március utolsó vasárnapjától október utolsó vasárnapjáig figyelték meg; korábban a szabályok nem voltak egységesek az Európai Unióban. 2007-től kezdődően az Egyesült Államok és Kanada nagy részében március második vasárnapjától november első vasárnapjáig, az év csaknem kétharmadában figyelték meg a téli időszakot. Sőt, a kezdés és a befejezés dátuma nagyjából felcserélődik az északi és a déli félteke között, mivel a tavasz és az ősz hat hónappal eltolódnak. Például Chile szárazföldi részén a nyári időszámítás október második szombatjától március második szombatjáig tart, átmenetekkel: 24: 00 Helyi idő. Egyes országokban az időt az országon belüli regionális joghatóságok szabályozzák, így egyes joghatóságok megváltoznak, mások nem; jelenleg ez a helyzet Ausztráliában, Kanadában és az Egyesült Államokban.

Évről évre politikai vagy társadalmi okok miatt elmozdulhatnak az óraátállítás dátumai is. A 1966. évi egységes időtörvény hivatalossá tette az Egyesült Államok nyári időszámításának megfigyelési időszakát hat hónapig (ezt korábban helyileg deklarálták); ezt az időszakot 1986-ban hét hónapra, majd 2005-ben nyolc hónapra hosszabbították meg. A 2005-ös meghosszabbítást részben az édességipar lobbistái motiválták, akik a profit növelésére törekedtek. Halloween (október 31.) a nyári időszámítás időszakában. A közelmúltban az ausztrál állam joghatóságai nemcsak különböző helyi időkben változtak, hanem néha különböző időpontokban is. Például 2008-ban a nyári időszámítást megfigyelő legtöbb állam október 5-én előreállította az órát, de Western Australia október 26-án változott.

Politika, vallás és sport

A nyári időszámítás koncepciója a korai javaslatok óta vitákat váltott ki. Winston Churchill azzal érvelt, hogy kiterjeszti "az egészség és a boldogság keresésének lehetőségeit az országban élő emberek milliói között". és a szakértők "Nappali rabszolgaidő"-nek nevezték el. Kiskereskedelem, sport és idegenforgalom az érdekek történelmileg a nyári időszámítást részesítették előnyben, míg a mezőgazdasági és esti szórakozási érdekek (és néhány vallási csoport) ellenezték; energiaválság és háború késztette a kezdeti elfogadását.

Willett 1907-es javaslatának sorsa számos politikai kérdést illusztrál. Sok támogatót vonzott, többek között Arthur Balfour, Churchill, David Lloyd George, Ramsay MacDonald, Király VII. Edward (aki fél órás DST-t vagy "Sandringham idő" Sandringhamnél), a cég ügyvezető igazgatója Harrods, valamint a Nemzeti Bank Zrt. ügyvezetője. Az ellenzék azonban erősebbnek bizonyult, köztük a miniszterelnök HH Asquith, William Christie (A Királyi csillagász), George Darwin, Napier Shaw (a Meteorológiai Hivatal igazgatója), számos mezőgazdasági szervezet és színháztulajdonos. Sok meghallgatás után a parlamenti bizottság szavazata szűken utasította el a javaslatot 1909-ben. Willett szövetségesei 1911 és 1914 között minden évben hasonló törvényjavaslatokat terjesztettek elő, eredménytelenül. Az Egyesült Államokban élők még nagyobb szkepticizmust tanúsítottak; Andrew Peters 1909 májusában DST törvényjavaslatot terjesztett a képviselőház elé, de az hamarosan elhalt a bizottságban.

A "GYŐZELEM! KONGRESSZUS NYÁRI MŰKÖDÉSI SZÁMLA ELADÁSA" című plakáton Sam bácsi a nyári időszámításra fordítja az órát, miközben egy órafejű alak a levegőbe dobja a kalapját. Az ábra óralapján az „EGY ÓRA EXTRA NAPPALI FÉNY” felirat olvasható. Az alsó felirat: "Készítsd fel a kapát!"
A kiskereskedők általában a DST-t részesítik előnyben; Egyesült Szivarboltok üdvözölte az 1918-as DST számlát.

Németország együtt szövetségesei élen járt a DST bevezetésében (német: Nyári időszámítás) alatt Első Világháború 30. április 1916-án, a háborús szénhiány és a légitámadások miatti nehézségek enyhítése céljából. A politikai egyenlet más országokban megváltozott; az Egyesült Királyság először 21. május 1916-én használta a DST-t. Az Egyesült Államok kiskereskedelmi és gyártási érdekei – élükön Pittsburgh Robert Garland iparos – hamarosan lobbizni kezdett a DST mellett, de a vasutak ellenezték az ötletet. Az USA 1917-es háborúba lépése legyőzte az ellenérzéseket, és a DST 1918-ban kezdődött.

Az első világháború vége változást hozott a DST használatában. A gazdálkodók továbbra is nem szerették a DST-t, és sok ország hatályon kívül helyezte – például maga Németország, amely 1919-ről 1939-re, illetve 1950-ről 1979-re vetette vissza a nyári szünetet. Nagy-Britannia kivételnek bizonyult; országosan megtartotta a DST-t, de az évek során több okból kiigazította az átállási dátumokat, többek között az 1920-as és 1930-as években különleges szabályokat alkalmaztak, hogy elkerüljék az óraátállításokat húsvét reggelén. 2009-től alatt kezdődött a nyári időszámítás minden évben március utolsó vasárnapján Európai Közösség direktíva, ami húsvét vasárnap lehet (mint 2016-ban). Az Egyesült Államokban a Kongresszus 1919 után hatályon kívül helyezte a DST-t. Elnök Woodrow Wilson– egy lelkes golfozó, mint Willett – kétszer megvétózta a visszavonást, de a második vétóját felülbírálták. Csak néhány amerikai városban tartották meg a DST-t helyi szinten, beleértve New Yorkot (hogy pénzügyi tőzsdéi egy órányi arbitrázskereskedést folytathassanak Londonnal), valamint Chicago és Cleveland (hogy lépést tartsunk New Yorkkal). Wilson utódja az elnöki székben, Warren G. Harding, a DST-t "megtévesztésként" ellenezte, és azzal érvelt, hogy az embereknek inkább nyáron korábban kellene felkelniük és menniük dolgozni. Megparancsolta a District of Columbia szövetségi alkalmazottainak, hogy 8 nyarán reggel 9 helyett reggel 1922 órakor kezdjék meg a munkát. vállalkozások követték a példát, bár sokan mások nem; a kísérletet nem ismételték meg.

Amióta Németország 1916-ban elfogadta a DST-t, a világ számos törvénybe iktatását, módosítását és hatályon kívül helyezését tapasztalta, hasonló politikával. A időtörténet az Egyesült Államokban mindkettő alatt DST-t tartalmaz világháborúk, de a békeidőbeli DST szabványosítása 1966-ig nem történt meg. Szent Paul és a Minneapolis, Minnesota1965 májusában két hétig különböző időpontokat tartottak: a főváros úgy döntött, hogy átáll a nyári időszámításra, míg Minneapolis az állami törvények által meghatározott későbbi dátumot választotta. Az 1980-as évek közepén Clorox és a 7-Eleven biztosította az elsődleges finanszírozást a nyári időszámítási koalíciónak, amely az 1987-es US DST kiterjesztése mögött áll. Mindkét szenátor a Idaho, Larry Craig és a Mike Crapo, az alapján szavazott rá, hogy a gyorséttermek több sült krumplit árulnak (idahói burgonyából készült) a nyári időszakban.

A népszavazás a nyári időszámítás bevezetéséről ben zajlott Queensland, Ausztrália1992-ben, három éves nyári időszámítási próba után. 54.5%-os "nem" szavazattal vereséget szenvedett, a regionális és vidéki térségek határozottan ellenezték, a délkeleti nagyvárosok pedig igen.

2005-ben a Sportszergyártók Szövetsége és a Kisboltok Országos Szövetsége sikeresen lobbiztak az amerikai DST 2007-es kiterjesztése érdekében.

2008 decemberében a Nyári időszámítás Délkelet-Queenslandben A (DS4SEQ) politikai pártot hivatalosan is bejegyezték Queenslandben, amely a nyári időszámításra vonatkozó kettős időzónás megállapodás bevezetését szorgalmazza. Queensland délkeleti része, míg az állam többi része betartotta a normál időt. A DS4SEQ 2009 jelölttel indult a 32. márciusi Queensland állambeli választáson, és a jelöltek egy százalékát kapta meg. országos előválasztás, ami körülbelül 2.5%-nak felel meg a 32 választópolgáron belül. Egy hároméves próba után a nyugat-ausztrálok több mint 55%-a szavazott a DST ellen 2009-ben, a vidéki területek pedig határozottan ellenezték. Queensland független tagja Peter Wellington bemutatta a Nyári időszámítás a délkelet-queenslandi népszavazásról szóló törvényjavaslatról 2010 14. április 2010-én bekerült a queenslandi parlamentbe, miután a DS4SEQ politikai párt megkereste, és népszavazást kért a következő tartományi választáson a nyári időszámításnak a délkelet-queenslandi kettős időzónás megállapodás alapján történő bevezetéséről. A queenslandi parlament 15. június 2011-én elutasította Wellington törvényjavaslatát.

2003-ban az Egyesült Királyságé Királyi Balesetmegelőzési Társaság támogatta az egész éves nyári időszámítás betartására vonatkozó javaslatot, de egyes iparágak, egyes postai dolgozók és mezőgazdasági termelők, és különösen az Egyesült Királyság északi régióiban élők ellenezték.

Oroszország 2011-ben bejelentette, hogy egész évben DST-ben marad.UTC + 4: 00); Fehéroroszország hasonló nyilatkozattal követte. (A szovjet Únió állandó alatt működött "nyári idő" 1930-tól legalább 1982-ig.) Oroszország terve a téli reggelek sötétsége miatt széleskörű panaszokat generált, így 2014-ben elvetették. Az ország normál időre állította az óráit (UTC + 3: 00) 26. október 2014-án, tartósan ott kívánnak maradni.

Az Egyesült Államokban, Arizona (a navajo nemzet kivételével), Hawaiiés az öt lakott terület (Amerikai Szamoa, Guam, Puerto Rico, a Északi-Mariana-szigetek, És a Amerikai Virgin-szigetek) ne vegyen részt a nyári időszámításban. Indiana csak 2006-ban kezdett részt venni a nyári időszámításban. 2018 óta Marco Rubio floridai republikánus szenátor többször is benyújtott törvényjavaslatot a nyári időszámítás végleges télre való kiterjesztésére vonatkozóan, sikertelenül.

Mexikóban 1996-tól betartották a nyári nyári időszámítást. 2022 végén az ország órái utoljára „visszaestek”, így visszaállt az állandó normál idő.

Vallás

Egyes vallási csoportok és személyek vallási okokból ellenezték a DST-t. A vallásos muszlimok és zsidók számára ez megnehezíti vagy kényelmetlenebbé teszi az olyan vallási gyakorlatokat, mint az imádság és a böjt. Egyes muszlim országok, például Marokkó, átmenetileg felhagytak a DST-vel a ramadán idején.

In Izrael, DST vita tárgya volt a vallási és a világi között, ami az évek során ingadozásokat és rövidebb nyári időszakot eredményezett, mint az EU-ban és az Egyesült Államokban. A vallásos zsidók a rövidebb nyári időszakot részesítik előnyben a DST miatt késlelteti az időt reggeli ima, így ütközik a szabványos munkavégzés és fogadó órák. Ezenkívül a DST korábban véget ért Yom Kippur (25 órás böjti nap, amely napnyugtakor kezdődik és végződik, és ennek nagy részét a zsinagógában való imádkozással töltik, amíg a böjt napnyugtakor véget nem ér), mivel a DST azt eredményezné, hogy a nap később ér véget, ami sokak szerint megnehezíti a dolgát.

Az Egyesült Államokban az ortodox zsidó csoportok ellenezték a DST kiterjesztését, valamint egy 2022-es kétpárti törvényjavaslat, amely állandóvá tenné a DST-t, mondván, hogy „beavatkozik közösségünk tagjainak abban, hogy részt vegyenek a gyülekezeti imákban, és időben eljussanak munkahelyükre”.

hatások

Egy álló férfi háromrészes öltönyben, a kamerával szemben. 60 év körüli, kopasz, bajuszos. A bal keze a nadrágzsebében, a jobb pedig a mellkasa előtt, a zsebóráját tartja.
William Willett 1907-ben önállóan javasolta a DST-t, és fáradhatatlanul támogatta azt.

A DST támogatói általában azzal érvelnek, hogy energiát takarít meg, elősegíti a szabadtéri szabadidős tevékenységeket az esti órákban (nyáron), és ezért jót tesz a fizikai és pszichológiai egészségnek, csökkenti a közlekedési balesetek számát, csökkenti a bűnözést vagy jót tesz az üzleti életnek. Az ellenzők azzal érvelnek, hogy a tényleges energiamegtakarítás nem meggyőző.[Szerkesztés]

Egy 2017 tanulmány 44-es metaanalízise megállapította, hogy a DST 0.3%-os villamosenergia-megtakarítást eredményez azokon a napokon, amikor a DST érvényes. Számos tanulmány utal arra, hogy a DST növeli a motor üzemanyag-fogyasztását, hanem egy 2008-as Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma a jelentés nem talált jelentős növekedést a motorbenzin fogyasztásában a DST 2007-es egyesült államokbeli kiterjesztése miatt. A DST korai célja az esti használat csökkentése volt izzólámpás világítás, egykor elsődleges villamosenergia-felhasználás. Bár az energiatakarékosság továbbra is fontos cél, Az energiafelhasználási szokások azóta nagymértékben megváltoztak. A villamosenergia-felhasználást nagymértékben befolyásolja a földrajzi, éghajlati és gazdasági tényezők, így az egyik helyen végzett vizsgálat eredményei nem feltétlenül relevánsak egy másik ország vagy éghajlat szempontjából.

Úgy gondolják, hogy a DST későbbi naplemente befolyásolja a viselkedést; például az iskola utáni sportprogramokban vagy a szabadtéri délutáni sportokban, például a golfban való részvétel növelése és a professzionális sportesemények látogatása. A nyári időszámítás hívei azzal érvelnek, hogy ha egy átlagos munkanap vége és este között több óra van, az más áruk és szolgáltatások fogyasztására készteti az embereket.

Sok gazdálkodó különösen ellenzi a DST-t tejtermelők mivel teheneik fejési szokásai nem változnak az idő múlásával. és mások, akiknek óráit a nap állítja be. Aggodalomra adnak okot azok az iskolások, akik délelőtt sötétben vannak a késői napkelte miatt. A DST a főműsoridős televíziós adások nézettségét is rontja, behajtások és más színházak.

Azzal érveltek, hogy az óraeltolások korrelálnak a csökkenéssel gazdasági hatékonyságés hogy 2000-ben a nyári időszámítás hatása 31 milliárd dollár becsült egynapi veszteséget jelentett az amerikai tőzsdéken, Mások azt állították, hogy a megfigyelt eredmények a módszertantól függenek és vitatta a megállapításokat, bár az eredeti szerzők cáfolták a vitázók által felvetett kérdéseket.

Egészség

Az időeltolódásoknak mérhető káros hatásai vannak az emberi egészségre. Kimutatták, hogy megzavarja az embert cirkadián ritmusok, negatívan befolyásolja az emberi egészséget a folyamat során, és hogy az éves DST időeltolások növelhetik az egészségügyi kockázatokat, például a szívrohamot, és a közlekedési balesetek.

2017 tanulmány a American Economic Journal: Applied Economics becslések szerint "a DST-re való áttérés több mint 30 halálesetet okozott évente 275 millió dollár társadalmi költséggel", elsősorban az alváshiány fokozódása miatt.

Észak-Amerikában és az Egyesült Királyságban korrelációt figyeltek meg az óraeltolódás és a közlekedési balesetek számának növekedése között, Finnországban és Svédországban azonban nem. Négy jelentés azt találta, hogy ez a hatás kisebb, mint a közlekedési halálesetek számának általános csökkenése. A 2018, a Európai Parlamenta DST lehetséges eltörlését áttekintve jóváhagyott egy mélyrehatóbb értékelést, amely az emberi szervezet cirkadián ritmusának megzavarását vizsgálta, és bizonyítékot szolgáltatott arra, hogy összefüggés van a DST időeltolódásai és az akut szívinfarktus előfordulásának szerény növekedése között, különösen a tavaszi műszak utáni első héten. Egy holland tanulmány azonban a legtöbb vizsgálattal ellentétben ellentétes vagy minimális hatást mutatott ki. Egyesek szerint az egész éves normál idő (nem az egész éves DST) a közegészségügy és a biztonság szempontjából előnyös választás. Az óraátállítások 10 százalékkal növelik a szívroham kockázatát, és megzavarja az alvást és csökkenti annak hatékonyságát. A szezonális alkalmazkodásra gyakorolt ​​hatások a cirkadián ritmus súlyos lehet és hetekig tarthat.

Társadalmi kapcsolatok

A DST valószínűleg csökkenti a bűnözés bizonyos fajtáit, mint pl rablás és a szexuális támadás, mivel alkonyat után kevesebb potenciális áldozat van a szabadban. A mesterséges kültéri világítás marginális, sőt néha ellentmondásos hatással van a bűnözésre és a bűnözéstől való félelemre.

2022-ben Ben Simon, Vallat, Rossi és Walker három, az egyénekről, az egyénekről és a transzektáló társadalmakról szóló tanulmányt megismételt publikációja kimutatta, hogy az alvásvesztés befolyásolja az emberi motivációt, hogy segítsen másokon. fMRI Az eredmények „a szociális kogníció agyi hálózatának kulcscsomópontjainak deaktiválásával járnak, ami elősegíti a proszocialitást”. Ezen túlmenően több mint 3 millió valós jótékonysági adomány elemzése során kimutatták, hogy a nyári időszámításra való áttérés okozta alvásvesztés csökkenti az önzetlen adakozást a kontrollokhoz képest (az államok nem alkalmazzák a DST-t). Arra a következtetésre jutottak, hogy a kooperatív, civil társadalomra gyakorolt ​​hatások „nem triviálisak”.

Cho, Barnes és Guanara tanulmányukban, amely a tavaszi nyári időszámításra való áttérés miatt az alvásmanipulációt is kihasználta, az amerikai szövetségi bíróságok által kiszabott bírósági büntetésekből származó archív adatokat elemezték, amelyek szerint az alváshiányos bírák szigorúbb büntetést szabtak ki.

Kényelmetlenség

A DST óraátállításának az a hátránya, hogy bonyolult. Az embereknek emlékezniük kell az órájuk átállítására; ez időigényes lehet, különösen olyan mechanikus órák esetében, amelyeket nem lehet biztonságosan hátrafelé mozgatni. Az időzóna határain átnyúló dolgozóknak több DST-szabályt is nyomon kell követniük, mivel nem minden helyen tartják be a nyári időszámítást, vagy nem tartják be ugyanúgy. A naptári nap hossza változóvá válik; már nem mindig 24 óra. Az értekezletek, utazások, adások, számlázási rendszerek és iratkezelés megszakítása gyakori, és költséges lehet. A 02:00-tól 01:00-ig tartó őszi átmenet során az óra kétszer 01:00:00 és 01:59:59 között méri az időket, ami zavart okozhat.

kármentesítési

Néhány óraátállítási probléma elkerülhető az órák folyamatos beállításával vagy legalábbis fokozatosan– Például Willett eleinte heti 20 perces átmeneteket javasolt –, de ez bonyolultabbá tenné, és soha nem valósult meg. A DST örökli és felerősítheti a normál idő hátrányait. Például amikor elolvassa a napóra, kompenzálni kell az időzónával és a természetes eltérésekkel együtt. Ezenkívül a napsugárzásra vonatkozó irányelvek, például a napfény elkerülése dél után két órán belül, kevésbé pontosak, ha a nyári időszámítás érvényesül.

Andrew D. Huberman, egy professzor neurobiológia at Stanford Egyetem, azt javasolja, hogy nézze meg a napfényt, mielőtt lejön a nap, és gyakoroljon, ideális esetben a szabadban, az óraállítást követő napon 2 óra előtt. Ez akkor is érvényes, ha az eget felhők takarják.

Terminológia

Ahogy Richard Meade kifejtette az (American) National Council of Teachers of English angol folyóiratában, az űrlap nyári időszámítás ("s"-vel) már 1978-ban sokkal gyakoribb volt, mint a régebbi forma A nyári időszámítás amerikai angolul ("a változás gyakorlatilag megtörtént"). Mindazonáltal még az olyan szótárak is, mint a Merriam-Webster's, az American Heritage és az Oxford, amelyek a tényleges használatot írják le ahelyett, hogy elavult használatot írnának elő (és ezért az újabb formát is felsorolják), továbbra is a régebbi formát sorolják fel először. Ennek az az oka, hogy a régebbi forma még mindig nagyon elterjedt a nyomtatásban, és sok szerkesztő preferálja. ("Habár A nyári időszámítás helyesnek tartják, nyári időszámítás ("s" betűvel) általánosan használatos.") Az első két szót néha kötőjellel (nyári időszámítás). A Merriam-Webster's is felsorolja az űrlapokat nyári időszámítás ("idő" nélkül), nyári időszámítás ("idő" nélkül), és nyári időszámítás. Az Oxford Dictionary of American Usage and Style a következőképpen magyarázza a fejlődést és a jelenlegi helyzetet: "Bár az egyes szám alakja A nyári időszámítás az eredeti, a 20. század elejéről származik – és egyes használati kritikusok előnyben részesítik – a többes szám mára rendkívül gyakori az AmE-ben. Felemelkedése nyári időszámítás úgy tűnik, a tévedés elkerülése miatt következett be: mikor megtakarítás használják, az olvasók egy pillanatra elgondolkodhatnak azon, hogy vajon megtakarítás egy gerund (a napfény megmentése) vagy egy igenevező (a megtakarítás ideje). Használata megtakarítás mint a melléknév – mint a Takarékszámla or megtakarítási kötvény- teljesen logikus. Sőt, el kell fogadni, mint a jobb formát."

Nagy-Britanniában Willett 1907-es javaslata használta a kifejezést nyári időszámítás, de 1911-re a kifejezés nyáron helyébe A nyári időszámítás jogszabálytervezetekben. Ugyanezeket vagy hasonló kifejezéseket sok más nyelven is használnak: Nyári időszámítás németül, nyári időszámítás hollandul, kesäaika finnül, nyári idő or Nyári idő spanyolul, és heure d'été franciául.

A helyi idő neve általában megváltozik a nyári időszámításkor. Amerikai angol váltja fel standard val vel napfény: például, Csendes-óceáni standard idő (PST) válik Csendes-óceáni nappali idő (PDT). Az Egyesült Királyságban egy órával előrelépve az Egyesült Királyság időszámítására vonatkozó szabványos kifejezés Brit nyári idő (BST), és a brit angol jellemzően beszúr nyár más időzóna nevekbe, pl Közép-európai idő (CET) válik Közép-európai nyári időszámítás (EDT).

Az észak-amerikai angol „tavasz előre, vissza” (a „tavasz előre…”, „tavasz…” és „... lemarad”) segít az embereknek emlékezni arra, hogy milyen irányba kell elmozdítani az órát.

Számítástechnika

Erős férfi szandálban, bozontos hajjal, a közönségtől/művésztől elfordítva, megragad egy nála nagyobb óra mutatóját, és megpróbálja hátrafelé kényszeríteni. Az óra római számokat használ, a férfi pedig lecsupaszított római gladiátor stílusban öltözött. A szöveg azt mondja: "Nem lehet megállítani az időt... De vissza lehet forgatni egy órával október 2-án hajnali 28-kor, amikor véget ér a nyári időszámítás és kezdődik a normál idő."
Egy 2001-es amerikai közszolgálati hirdetés emlékeztette az embereket, hogy állítsák be az órákat.

A DST szabályok módosítása problémákat okoz a meglévő számítógépes telepítésekben. Például a 2007-es változás a DST szabályokban Észak-Amerikában számos számítógépes rendszer frissítését követelte meg, és a legnagyobb terhet az e-mail- és naptárprogramokra hárították. A frissítések jelentős erőfeszítéseket igényeltek a vállalattól információtechnológusok.

Egyes alkalmazások UTC szabványt alkalmaznak, hogy elkerüljék az óraeltolódásokkal és az időzóna eltéréseivel kapcsolatos problémákat. Hasonlóképpen, a legtöbb modern operációs rendszer belsőleg kezeli és tárolja az összes időt UTC-ként, és csak helyi időre konvertálja a megjelenítéshez.

Azonban még akkor is, ha belső UTC-t használnak, a rendszereknek továbbra is szükségük van külsőre ugrás második frissítések és időzóna információk a helyi idő szükség szerinti helyes kiszámításához. Sok ma használatos rendszer a dátum/idő számítását a következőből származó adatokra alapozza tz adatbázis más néven zoneinfo.

IANA időzóna adatbázis

A tz adatbázis leképez egy nevet a megnevezett hely történelmi és előrejelzett óraeltolódásaihoz. Ezt az adatbázist számos számítógépes szoftverrendszer használja, köztük a legtöbb Unix-szerű operációs rendszer, Jáva, És a Oracle RDBMS; HPA "tztab" adatbázis hasonló, de nem kompatibilis. Amikor az ideiglenes jogosultságok megváltoztatják a DST szabályokat, a rendszer a szokásos rendszerkarbantartás részeként telepíti a zoneinfo frissítéseket. Unix-szerű rendszerekben a TZ környezeti változó meghatározza a a helyszín neve, mint a TZ=':America/New_York'. Sok ilyen rendszerben létezik egy rendszerszintű beállítás is, amelyet akkor alkalmaznak, ha a TZ környezeti változó nincs beállítva: ezt a beállítást a /etc/localtime fájl, amely általában a szimbolikus link or kemény link az egyik zoneinfo fájlba. A belső időt időzóna-függetlenül tárolja Unix idő; a TZ-t a potenciálisan sok egyidejű felhasználó és folyamat mindegyike használja az időkijelzés független lokalizálására.

A régebbi vagy lecsupaszított rendszerek csak az általuk megkövetelt TZ értékeket támogathatják POSIX, amelyek legfeljebb egy kezdő és befejező szabályt adnak meg kifejezetten az értékben. Például, TZ='EST5EDT,M3.2.0/02:00,M11.1.0/02:00' Az Egyesült Államok keleti részének 2007-től kezdődő időpontját határozza meg. Ezt a TZ-értéket minden alkalommal meg kell változtatni, amikor a DST-szabályok megváltoznak, és az új érték minden évre vonatkozik, tévesen kezelve néhány régebbi időbélyeget.

Állandó nyári időszámítás

Egy álló kő egy füves mezőben, fákkal körülvéve. A kő egy függőleges napórát tartalmaz, amelynek középpontja az 1 óra, és a "HORAS NON NUMERO NISI ÆSTIVAS" és a "NYÁRI IDŐ 1925. AKTÍV" felirattal.
A William Willett Emléknapóra bent Petts Wood, Dél-London, mindig a DST-n van.

Időnként javasolják az állandó nyári időszámításra való átállást (egész évben nyári időszámítást, időeltolódás nélkül), és jelenleg is alkalmazzák egyes joghatóságokban, például Argentínában, Fehéroroszországban, Izland, Kirgizisztán, Marokkó, Namíbia, Saskatchewan, Szingapúr, Törökország, Türkmenisztán, Üzbegisztán és Yukon. Bár Saskatchewan a fővárosa, a Central Standard Time szerint jár Regina 13:00 körül napelemes délt tapasztal, ami gyakorlatilag állandó nappali időszámítást jelent a városban. Hasonlóképpen, Yukon a hegyi időzónába tartozik, bár valójában állandó csendes-óceáni nyári időt tartja be, hogy nyáron igazodjon a csendes-óceáni időzónához, de a fővárosban a helyi napelemes délt. Whitehorse 14:00-hoz közelebb történik, ami gyakorlatilag a „kettős nappali időt” állítja a Whitehorse-ba.

Az Egyesült Királyság és Írország a második világháború idején egy plusz órával előrehúzta az órákat, és 1968 és 1971 között kísérletezett az egész éves nyári időszámítással. Oroszország 2011-től 2014-ig állandó DST-re tért át, de a lépés népszerűtlennek bizonyult a rendkívül késői téli napfelkelte miatt; 2014-ben Oroszország végleg visszaállt a normál időre. Az állandó DST-re való áttérés azonban népszerűnek bizonyult Törökországban, az energiaügyi és természeti erőforrások minisztere szerint ez a gyakorlat "milliók energiaköltségeket takarít meg, és csökkenti a depresszió és a szorongás szintjét a rövid nappali fénynek való kitettséggel kapcsolatban".

2018 szeptemberében a Európai Bizottság javasolta a szezonális óraátállítás megszüntetését 2019-től. A tagállamoknak lehetőségük lenne egész évben nyári időszámítást vagy egész évben normál időszámítást betartani. 2019 márciusában az Európai Parlament jóváhagyta a bizottság javaslatát, miközben a végrehajtást 2019-ről 2021-re halasztotta. Erre a javaslatra válaszolva az Európai Alváskutató Társaság kijelentette, hogy "az állandó közép-európai idő (CET, normál idő vagy "téli idő") bevezetése a közegészségügy szempontjából a legjobb megoldás. 2020. októberétől, a döntést az Európai Unió Tanácsa nem erősítette meg. A Tanács felkérte a Bizottságot, hogy készítsen részletes értékelést a hatásokról, de a Bizottság úgy véli, hogy a tagállamok feladata közös álláspont kialakítása a Tanácsban. Ennek eredményeként a probléma előrehaladása gyakorlatilag blokkolva van.

Az Egyesült Államokban több állam törvényt fogadott el az állandó DST bevezetésére, de a törvényjavaslatok hatálybalépéséhez a Kongresszusnak módosítania kell a szövetségi törvényt. Az 1966-os egységes időtörvény lehetővé teszi az államok számára, hogy kilépjenek a DST-ből, és betartsák az állandó normál időt, de nem engedélyezi az állandó DST-t. Florida szenátor Marco Rubio különösen támogatta a szövetségi törvény megváltoztatását az állandó DST bevezetése érdekében, az esti bevételek növelésére törekvő Floridai Kereskedelmi Kamara támogatásával. 2022-ben Rubio napfényvédelmi törvényét bizottsági felülvizsgálat nélkül fogadta el az Egyesült Államok Szenátusa. hangos beleegyezés, sok szenátor utólag kijelentette, hogy nem volt tisztában a szavazással vagy annak témájával. A törvényjavaslatot leállították az amerikai képviselőházban, ahol felvetődött a kérdés, hogy az állandó DST vagy a normál idő lenne előnyösebb.

Az ügyvédek ugyanazokat az előnyöket említik, mint a normál DST, az évente kétszeri időeltolódással járó problémák nélkül. További előnyöket is említettek, köztük biztonságosabb utakat, a turizmus fellendítését és az energiamegtakarítást. Az ellenzők a viszonylag késői napfelkeltekre hivatkoznak, különösen télen, ami az egész éves DST-vel jár.

A cirkadián ritmusok egyes szakértői és alvás egészsége a közegészségügy és biztonság érdekében az egész éves normál időt javasolja. Számos kronobiológia a társadalmak állásfoglalásokat tettek közzé a DST végleges elfogadása ellen. Egy papír a Biológiai Ritmuskutató Társaság kijelenti: "A DST vagy ST vagy az időzónák nyugati és keleti szélein élő nagy populációk összehasonlítása alapján az állandó ST előnyei felülmúlják az éves vagy tartós DST-re váltást." A World Federation of Societies for Chronobiology kijelentette, hogy "a tudományos irodalom határozottan érvel a DST és a normál idő közötti váltás, és még inkább a DST végleges alkalmazása ellen." A American Sleeping Sleep Academy (AASM) azt az álláspontot képviseli, hogy "a szezonális időváltozásokat meg kell szüntetni a fix, országos, egész éves szabványidő javára". és hogy "egészségünk, hangulatunk és jólétünk szempontjából a normál idő jobb választás, mint a nyári időszámítás". Az AASM álláspontját 20 másik nonprofit szervezet támogatja, köztük a Amerikai mellkasi orvosok főiskola, Nemzeti Biztonsági Tanácsés Nemzeti PTA.

A jelenlegi közvélemény-kutatások vegyes eredményeket mutatnak. A National Sleep Foundation által 2021 és 2022 között közölt felmérések, YouGov, CBSés Monmouth Egyetem azt jelzik, hogy több amerikai preferálná az állandó DST-t. Egy 2019-es felmérés Országos Véleménykutató Központ és a 2021-es felmérése Az Associated Press azt jelzi, hogy több amerikai preferálná az állandó normál időt. A National Sleep Foundation, a YouGov és a Monmouth University közvélemény-kutatásai jelentősen a nyári időszámítás állandósítása mellett döntöttek. A Monmouth Egyetem közvélemény-kutatása szerint 44%-uk az egész éves DST-t, 13%-a pedig az egész éves normál időt részesíti előnyben. 1973-ban és 1974-ben a NORC azt találta, hogy az amerikaiak 79%-a támogatta az állandó DST-t, mielőtt annak bevezetése során. Olajválság, és csak 42%-a támogatja az állandó DST-t a következő februárban.

Lásd még:

Megjegyzések

  1. ^ Utána kezdve zsidó húsvét és azelőtt véget ért Yom Kippur (kevesebb, mint 180 nap)
  2. ^ Bár a nyári időszámítás nem befolyásolja a böjt időtartamát, amely ettől függetlenül 25 óra, sokan könnyebben kezdik és fejezik be korábban, mint később.

Referenciák

  1. ^ Nyári időszámítás magyarázata, lekért 21 May 2023
  2. ^ ELLENŐRZÉS: A nyári időszámítással kapcsolatos kérdések megválaszolása, lekért 21 May 2023
  3. ^ – Ben Franklin találta ki a nyári időszámítást?. A Franklin Intézet. 7 július 2017. Archivált az eredetiből 1. június 2021-án. Lekért 5 augusztus 2021.
  4. ^ "Teljes szöveg – Benjamin Franklin – The Journal of Paris, 1784". www.webexhibits.org. Archivált az eredetiből 15. november 2017-én. Lekért 5 augusztus 2021.
  5. ^ a b Gibbs, George. "Hudson, George Vernon". Új-zélandi életrajzi szótár. Kulturális és Örökségügyi Minisztérium. Lekért 22 március 2015.
  6. ^ a b Ogle, Vanessa (2015). Az idő globális átalakulása: 1870–1950. Harvard University Press. p. 51. ISBN 978-0-674-28614-6. Archivált az eredetiről 22. március 2021-án. Lekért December 4 2020.
  7. ^ a b – Ideje átállítani az órát – de miért?. Észak-Ontario utazás. 8 március 2018. Archivált az eredetiből 10. október 2018-án. Lekért 9 október 2018.
  8. ^ a b A nyári időszámítás, archivált az eredetiből 9. október 2018-án, lekért 8 október 2018
  9. ^ "Arizona időzóna". Timetemperature.com. Archivált az eredetiből 2. november 2021-én. Lekért 7 november 2021.
  10. ^ "Nyári időszámítás". Session Weekly. Minnesota House Public Information Office. 1991. Archivált az eredetiből 16. június 2016-án. Lekért 7 augusztus 2013.
  11. ^ a b „Egységes/kettős nyári időszámítási szakpolitikai dokumentum” (PDF). Királyi Balesetmegelőzési Társaság. 2006. október. Archiválva innen Az eredeti (PDF) Az 13 szeptemberben 2012.
  12. ^ a b GV Hudson (1895). "A szezonális időkiigazításról a szélesség 30°-tól délre fekvő országokban". Az Új-Zélandi Intézet tranzakciói és eljárásai. 28: 734. Archivált az eredetiről 30. március 2019-án. Lekért 3 április 2009.
  13. ^ a b Ragadd meg a Napfényt (2005), 115–118.
  14. ^ Mark Gurevitz (7. március 2007.). A nyári időszámítás (Jelentés). Rendelési kód: RS22284. Kongresszusi Kutatószolgálat. Archiválva innen Az eredeti 31 augusztus 2014.
  15. ^ a b Handwerk, Brian (6. november 2011.). "Állandó nyári időszámítás? Növelheti a turizmust és a hatékonyságot". National Geographic. Archivált az eredetiből 9. április 2019-én. Lekért 5 január 2012.
  16. ^ Mikkelson, David (13. március 2016.). "A nyári időszámítás". Snopes. Lekért 17 október 2016.
  17. ^ a b "100 éves brit nyári idő". Nemzeti Tengerészeti Múzeum. 2008. Archiválva innen Az eredeti 28 december 2014.
  18. ^ "Bill megszüntetné a nyári időszámítást Alaszkában". Clarion-félsziget. 17. március 2002. Archiválva innen Az eredeti A 2 november 2013. Lekért 5 január 2013. Magas szélességi fekvésünk miatt a napkelte és napnyugta idején a szélsőségek túlzóbbak Alaszkában, mint bárhol máshol az országban," mondta Lancaster. „Ezáltal Alaszkát kevésbé érinti a nyári időszámításból származó megtakarítások.
  19. ^ Swanson, Anna (11. március 2016.). "Miért nem olyan szörnyű a nyári időszámítás, mint azt az emberek gondolják?". The Washington Post. Archivált az eredetiről 11. március 2018-án. Lekért 27 március 2018.
  20. ^ Berthold (1918). "Nyári időszámítás az ókori Rómában". A klasszikus folyóirat. 13 (6): 450-451.
  21. ^ Jérôme Carcopino (1968). "A római naptár napjai és órái". Mindennapi élet az ókori Rómában: Az emberek és a város a birodalom csúcsán. Yale Egyetemi Kiadó. ISBN 978-0-300-00031-3.
  22. ^ Robert Kaplan (2003). "A szent hegy". Az Atlanti-óceán. 292 (5): 138-141.
  23. ^ Hertzel Hillel Yitzhak (2006). „Mikor mondjuk el az áldást”. Tzel HeHarim: Tzitzit. Nanuet, NY: Feldheim. 53–58. ISBN 978-1-58330-292-7.
  24. ^ Manser, Martin H. (2007). A Facts on File közmondások szótára. Infobázis Kiadó. o. 70. ISBN 9780816066735. Archivált az eredetiről 4. szeptember 2015-én. Lekért 26 október 2011.
  25. ^ Benjamin Franklin; William Temple Franklin; William Duane (1834). Benjamin Franklin emlékiratai. McCarty és Davis. p. 477. Archivált az eredetiből 1. február 2017-én. Lekért 20 október 2016.
  26. ^ Seymour Stanton Block (2006). "Benjamin Franklin: Amerika feltalálója". Amerikai történelem. Archivált az eredetiről 29. március 2019-án. Lekért 9 március 2009.
  27. ^ Benjamin Franklin, névtelenül ír (26. április 1784.). "Aux auteurs du Journal". Journal de Paris (franciául) (117): 511–513. Első publikációja a folyóirat „Économie” rovatában jelent meg francia fordításban. A átdolgozott angol változat Archivált 15. november 2017-án a Wayback Machine általában "An Economical Project"-nek hívják, ez a cím nem Frankliné; lát AO Aldridge (1956). "Franklin esszéje a nyári időszámításról". Amerikai irodalom. 28 (1): 23-29. két:10.2307 / 2922719. JSTOR 2922719.
  28. ^ Eviatar Zerubavel (1982). "Az idő szabványosítása: társadalomtörténeti perspektíva". Az American Journal of Sociology. 88 (1): 1-23. két:10.1086 / 227631. S2CID 144994119.
  29. ^ Luxan, Manuel (1810). Reglamento para el gobierno interior de las Cortes (PDF). Képviselők Kongresszusa. Archivált (PDF) az eredetiről 5. szeptember 2018-én. Lekért 4 szeptember 2018.
  30. ^ Martín Olalla, José María (3. szeptember 2018.). "La gestión de la estacionalidad". The World (spanyolul). Unidad Editorial. Archivált az eredetiről 4. szeptember 2018-én. Lekért 4 szeptember 2018.
  31. ^ GV Hudson (1898). "Szezonális időben". Az Új-Zélandi Intézet tranzakciói és eljárásai. 31:-577 588. Archivált az eredetiből 23. május 2010-én. Lekért 3 április 2009.
  32. ^ Lee, LP (1. október 1947.). "új-zélandi idő". Új-zélandi geográfus. 3 (2): 198. két:10.1111 / j.1745-7939.1947.tb01466.x.
  33. ^ Ragadd meg a Napfényt (2005)o. 3.
  34. ^ a b William Willett (1907). A nappali fény pazarlása (1. kiadás). Archivált az eredetiről 30. március 2019-án. Lekért 9 március 2009 – nyári időszámításon keresztül.
  35. ^ "Nyári időszámítási számla". Parlamenti viták (Hansard). Alsóház. 12. február 1908. col. 155–156.
  36. ^ Moro, Teviah (16. július 2009.). "Foványos emlékek eladók". Orillia Packet és Times. Orillia, Ontario. Archiválva innen Az eredeti A 26 augusztus 2016. Lekért 20 október 2016.
  37. ^ Népszövetség (20. október 1923.). A nyári időszámítás szabályozása (PDF). Genf. 5., 22–24. Archivált (PDF) az eredetiből 24. október 2020-án. Lekért 4 szeptember 2020.
  38. ^ Ragadd meg a Napfényt (2005), 51–89.
  39. ^ a b c Feltman, Rachel (6. március 2015.). "Perspektíva | Öt mítosz a nyári időszámításról". Washington Post. ISSN 0190-8286. Lekért 16 március 2022.
  40. ^ a b Victor, Daniel (11. március 2016.). "Nyári időszámítás: miért létezik? (Nem gazdálkodásra való)". A New York Times. ISSN 0362-4331. Lekért 16 március 2022.
  41. ^ a b c Klein, Christopher. "8 dolog, amit nem tudsz a nyári időszámításról". TÖRTÉNELEM. Lekért 16 március 2022.
  42. ^ a b "Amikor a nyári időszámítás egész évben volt". Time. Lekért 16 március 2022.
  43. ^ a b c Időváltási idővonal, Nemzeti Rádió, 8. március 2007
  44. ^ Grafika, WSJ com Hírek. "Az első világháború századik évfordulója: nyári időszámítás". The Wall Street Journal. Lekért 16 március 2022.
  45. ^ "Információ a látogatóknak". Lord Howe Island Turisztikai Egyesület. Archiválva innen Az eredeti A 3 május 2009. Lekért 20 április 2009.
  46. ^ "Időzóna rövidítések – Világméretű lista", timeanddate.com, Idő és dátum AS, archivált az eredetiből 21. augusztus 2018-én, lekért 14 May 2020
  47. ^ MacRobert, Alan (18. július 2006.). "Az idő az égen és az amatőr csillagász". Égbolt és távcső. Archivált az eredetiből 11. július 2020-én. Lekért 14 May 2020.
  48. ^ "Standard Time (Amendment) Act, 1971". elektronikus ír törvénykönyv (eISB). Archivált az eredetiből 30. október 2013-án. Lekért Június 3 2019.
  49. ^ "Időzónák Írországban". timeanddate.com. Idő és dátum AS. Archivált az eredetiből 31. december 2019-én. Lekért 14 May 2020.
  50. ^ "Időzónák az Egyesült Királyságban". timeanddate.com. Idő és dátum AS. Archivált az eredetiből 8. július 2020-én. Lekért 14 May 2020.
  51. ^ Kasraoui, Safaa (16. április 2019.). „Marokkó 1 órával visszaállítja az órákat május 5-én a ramadán idejére”. Marokkói világhírek. Archivált az eredetiből 5. június 2019-án. Lekért Június 5 2019.
  52. ^ a b "A marokkói hivatalos lap kiadása" (PDF) (Sajtóközlemény) (arabul). Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 26 október 2019. Lekért 31 október 2018.
  53. ^ "Időzónák Marokkóban". timeanddate.com. Idő és dátum AS. Archivált az eredetiből 27. június 2020-án. Lekért 15 May 2020.
  54. ^ Országos Fizikai Laboratórium (31. március 2016.). "Mikor kell az órákat előre vagy hátra állítani a nyári időszámításhoz (GYIK – Idő)". Archivált Az eredeti A 11 október 2016. Lekért 17 október 2016. A nyári időszámítás kezdetének és befejezésének időpontja a vonatkozó EU-irányelvben és az Egyesült Királyság törvényi okmányában délelőtt 1 óra. Greenwich Mean Time (GMT)... Minden időjel a koordinált világidőn (UTC) alapul, amely csaknem egy másodperccel a GMT előtt vagy mögött lehet, így van egy rövid időszak az Egyesült Királyságban, amikor az irányelv nem érvényesül. szigorúan követték.
  55. ^ a b c Joseph Myers (17. július 2009.). "A törvényes idő története Nagy-Britanniában".
  56. ^ Tom Baldwin (12. március 2007.). "Az USA nyári blues-t kap, mivel az órák 3 héttel előbbre mennek". The Times. London. Archivált az eredetiből 2. április 2019-én. Lekért 2 november 2018.
  57. ^ "Historia Hora Oficial de Chile" (spanyolul). Chilei Hidrográfiai és Oceanográfiai Szolgálat. 1. október 2008. Archivált az eredetiből 2. április 2019-én. Lekért 15 november 2014.
  58. ^ Ragadd meg a Napfényt (2005), 179–180.
  59. ^ "Miért nem tartja be Arizona a nyári időszámítást?". USA Today. Archivált az eredetiről 30. március 2019-án. Lekért 26 augusztus 2017.
  60. ^ Downing, Michael (2018). "Száz év múlva a nyári időszámítás őrülete megmarad". A beszélgetés. Archivált az eredetiből 19. február 2020-én. Lekért 14 May 2020.
  61. ^ Korch, Travers (2015). "A nyári időszámítás pénzügyi története". Bankrate. Archivált az eredetiből 11. július 2020-én. Lekért 14 May 2020.
  62. ^ "2005. évi energiapolitikai törvény, közjog 109-58, 110. §". 8 augusztus 2005. Archivált az eredetiből 16. július 2009-én. Lekért 11 július 2007.
  63. ^ Morgan, Thad (2017). "Az édes kapcsolat a nyári időszámítás és a Halloween között". Történelem. Archivált az eredetiből 12. május 2020-én. Lekért 14 May 2020.
  64. ^ "A nyári időszámítás végrehajtási dátumai Ausztráliában". Meteorológiai Iroda. 22. szeptember 2009. Archivált az eredetiből 4. április 2016-én. Lekért 11 július 2007.
  65. ^ a b DST gyakorlatok és viták:
  66. ^ Winston S. Churchill (28. április 1934.). "Csendes pohárköszöntő William Willettnek". Képes Hetilap.
  67. ^ Ragadd meg a Napfényt (2005)o. 117.
  68. ^ Ragadd meg a Napfényt (2005), pp. „Isten ideje” 106, 135, 154, 175, "vallásos" 208, "Zsidók" 212, "Izrael" 221-222.
  69. ^ a b c
  70. ^ a b c
  71. ^ a b c Fitzpatrick, Kyle (21. október 2019.). "Mikor változnak az órák a világon? És miért?". Az őrző. ISSN 0261-3077. Archivált az eredetiből 1. november 2020-én. Lekért December 4 2020. A legtöbb iszlám ország nem használja a nyári időszámítást, mivel a ramadán idején ez azt jelentheti, hogy az esti vacsora a nap későbbi részébe csúszik.
  72. ^ Ragadd meg a Napfényt (2005), p. xi.
  73. ^ Slattery, Sir Matthew (1972). A Nemzeti Bank, 1835-1970 (Magánkiadás a szerk.). A Nemzeti Bank.
  74. ^ Ragadd meg a Napfényt (2005), 12–24.
  75. ^ Ragadd meg a Napfényt (2005), 72–73.
  76. ^ a b Ragadd meg a Napfényt (2005), 51–70.
  77. ^ Ragadd meg a Napfényt (2005), 80–101.
  78. ^ "Az idő változása Berlinben az évek során". timeanddate.com. Archivált az eredetiből 27. május 2019-én. Lekért 27 May 2019.
  79. ^ Ragadd meg a Napfényt (2005), 103–110.
  80. ^ Robert Garland (1927). Tíz év nyári időszámítás Pittsburgh-i szempontból. Pittsburghi Carnegie Könyvtár. OCLC 30022847. Archivált Az eredeti Az 28 szeptemberben 2006.
  81. ^ Tavaszi Tovább (2005), 47–48.
  82. ^ David P. Baron (2005). "A nyári időszámítás meghosszabbításának politikája". Vállalkozás és környezete (5. kiadás). Prentice Hall. ISBN 978-0-13-187355-1.
  83. ^ Ragadd meg a Napfényt (2005), 147–155., 175–180.
  84. ^ Ian R. Bartky; Elizabeth Harrison (1979). "Normál és nyári időszámítás". Scientific American. 240 (5): 46-53. Bibcode:1979SciAm.240e..46B. két:10.1038/scientificamerican0579-46. ISSN 0036-8733.
  85. ^ Murray, David. "„Az idő káosza”: A nyári időszámítás története, miért ugrunk előre. Great Falls Tribune. Archivált az eredetiből 20. január 2021-én. Lekért 9 november 2020.
  86. ^ "A testvérvárosok nem értenek egyet a nyári időszámítással kapcsolatban, 1965". St Cloud Times. 5. május 1965. p. 1. Archivált az eredetiből 10. november 2020-én. Lekért 9 november 2020 - a ti Újságok.com.
  87. ^ James C. Benfield (24. május 2001.). „Nyilatkozat az Egyesült Államok Házának, Tudományos Bizottságának, Energiaügyi Albizottságának”. Energiatakarékossági lehetőség a meghosszabbított és dupla nyári időszámítással. Sorozat 107-30. Archivált az eredetiből 25. augusztus 2007-én. Lekért 11 március 2007.
  88. ^ "1992-es queenslandi nyári időszámítási népszavazás" (PDF). Archivált Az eredeti (PDF) A 11 szeptember 2017. Lekért 25 július 2010.
  89. ^ Alex Beam (26. július 2005.). "Homlós javaslat a nappali időre". Boston Globe. Archivált az eredetiről 3. március 2016-án. Lekért 20 április 2020.
  90. ^ "A nyári időszámítás csoport új Qld politikai pártként indult". ABC News. 14 december 2008. Archivált az eredetiből 4. január 2009-én. Lekért 25 július 2010.
  91. ^ "A választásra jelölt összes jelölt pártonként – 2009-es állami választás". Queenslandi Választási Bizottság (ECQ). Archiválva innen Az eredeti A 26 február 2011. Lekért Június 19 2010.
  92. ^ Paige Taylor (18. május 2009.). "Nyári időszámítás napnyugtakor". Az ausztrál. Archivált az eredetiből 27. október 2011-án. Lekért 5 március 2010.
  93. ^ "Nyári időszámítás délkelet-queenslandi népszavazási törvényjavaslathoz 2010" (PDF), 14 április 2010. Archivált (PDF) az eredetiből 13. június 2010-án. Lekért 25 július 2010.
  94. ^ „A nyári időszámítási csend „süketítő”". 16. június 2011. Archiválva innen Az eredeti A 18 június 2011. Lekért Június 19 2011.
  95. ^ Idő és dátum (19. szeptember 2011.). "Örök nyári időszámítás (DST) Fehéroroszországban". Archivált az eredetiből 19. október 2017-án. Lekért 20 október 2016.
  96. ^ "Oroszország felhagy az egész éves nyári időszámítással". AP. 1. július 2014. Archiválva innen Az eredeti A 4 szeptember 2015. Lekért 21 október 2014.
  97. ^ "Az orosz órák utoljára mennek vissza". BBC. 25. október 2014. Archivált az eredetiből 26. október 2014-án. Lekért 25 október 2014.
  98. ^ a b „Nyári időszámítás állami jogszabályai”. Állami Törvényhozók Országos Konferenciája. Lekért 3 január 2023.
  99. ^ "Arizona nagy részén nincs nyári időszámítás". www.timeanddate.com. Lekért 11 február 2022.
  100. ^ a b Howell, Jr., Tom (21. december 2022.). "Rubio továbbra is harcol az állandó nyári időszámításért, miután lejár az óra ezen a kongresszuson". Lekért 3 január 2023.
  101. ^ Perlmutter, Lillian (27. október 2022.). "Mexikó visszaesik, de nem ugrik előre, mivel eltörölték a nyári időszámítást". Az őrző. Lekért 7 január 2023.
  102. ^ Ragadd meg a Napfényt (2005), pp. "Zsidók" 212, "Izrael" 221-222.
  103. ^ Ragadd meg a Napfényt (2005)o. 221.
  104. ^ Ragadd meg a Napfényt (2005)o. 212.
  105. ^ a b Ragadd meg a Napfényt (2005)o. 22.
  106. ^ Goodman, A, Page, A, Cooper, A (23. október 2014.). "A nyári időszámítás mint lehetséges közegészségügyi beavatkozás: megfigyeléses tanulmány az esti nappali fényről és objektíven mért fizikai aktivitásról 23,000 9 gyermek körében XNUMX országból". International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity. 11: 84. két:10.1186/1479-5868-11-84. PMC 4364628. PMID 25341643. S2CID 298351.
  107. ^ a b "Eleged van az órák előre-hátra forgatásából? Nagy üzletet kell megköszönned". CBC News. Archivált az eredetiből 4. december 2020-én. Lekért December 4 2020.
  108. ^ Havranek, Tomas; Herman, Dominik; Irsova, Zuzana (1. június 2018.). "A nyári időszámítás megtakarítja az áramot? Meta-analízis". Az Energy Journal. 39 (2). két:10.5547/01956574.39.2.thav. ISSN 1944-9089. S2CID 58919134.
  109. ^ Irsova, Zuzana; Havranek, Tomas; Herman, Dominik (2. december 2017.). "A nyári időszámítás nem takarít meg energiát". VoxEU.org. Archivált az eredetiből 3. december 2017-én. Lekért December 2 2017.
  110. ^ a b Myriam BC Kos; Guy R. Newsham (2008). "A nyári időszámítás hatása a világítási energiafelhasználásra: irodalmi áttekintés". Energiapolitika. 36 (6): 1858-1866. két:10.1016/j.enpol.2007.05.021. Archivált az eredetiből 26. október 2019-án. Lekért 25 szeptember 2019.
  111. ^ David B. Belzer; Stanton W. Hadley; Shih-Miao Chin (2008). A meghosszabbított nyári időszámítás hatása a nemzeti energiafogyasztásra: jelentés a Kongresszusnak, 2005. évi energiapolitikai törvény, 110. szakasz (PDF) (Jelentés). Amerikai Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma. Archiválva innen Az eredeti (PDF) Az 18 május 2013.
  112. ^ Roscoe G. Bartlett (24. május 2001.). „Nyilatkozat az Egyesült Államok Házának, Tudományos Bizottságának, Energiaügyi Albizottságának”. Energiatakarékossági lehetőség a meghosszabbított és dupla nyári időszámítással. Sorozat 107-30. Archivált az eredetiből 25. augusztus 2007-én. Lekért 11 március 2007.
  113. ^ Dilip R. Ahuja; DP Sen Gupta; VK Agrawal (2007). "Energiamegtakarítás az indiai szabványidő fél órával történő előrehaladásával" (PDF). Aktuális tudomány. 93 (3): 298-302. Archivált (PDF) az eredetiből 1. február 2014-én. Lekért 20 augusztus 2013.
  114. ^ Downing, Michael (9. március 2018.). "Száz év múlva a nyári időszámítás őrülete megmarad". Smithsonian. Archivált az eredetiről 11. március 2018-án. Lekért 12 március 2018. Ma már tudjuk, hogy az óraátállítás befolyásolja viselkedésünket. Például a későbbi naplemente drámaian megnövelte az iskola utáni sportprogramokban való részvételt és a professzionális sportesemények látogatottságát. 1920-ban a The Washington Post arról számolt be, hogy a golflabda-eladások 1918-ban – a nyári időszámítás első évében – 20 százalékkal nőttek.
  115. ^ Dana Knight (17. április 2006.). "A nyári időszámítás sok vállalkozás számára a nyári időszámítást jelenti." Indianapolis csillag.
  116. ^ Bradley, Barbara (3. április 1987.). "Az üzleti életben a nyári időszámítás a nyári időszámítás." A Christian Science Monitor.
  117. ^ a b c d e Brian Handwerk (1. december 2013.). "Ideje továbblépni? Az eset a nyári időszámítás ellen". National Geographic News. Archivált az eredetiről 13. március 2014-án. Lekért 9 március 2014.
  118. ^ – Át kell állítani az órákat?. Országos Gazdaszövetség. Archiválva innen Az eredeti A 14 március 2012. Lekért 6 január 2012.
  119. ^ Crossen, Cynthia (6. november 2003.). "A nyári időszámítás szembeállította a gazdákat a "tétlen" városi néppel. The Wall Street Journal. ISSN 0099-9660. Archivált az eredetiről 28. március 2021-án. Lekért December 4 2020.
  120. ^ Hatása azokra, akiknek az óráit a nap állítja be:
  121. ^ Rick Kissell (20. március 2007.). „Nyári időszámítású dokkoló minősítések”. Fajta. Archivált az eredetiből 13. április 2009-én. Lekért 20 április 2020.
  122. ^ Todd D. Rakoff (2002). Minden célra megfelelő idő: törvény és az élet egyensúlya. Harvard University Press. p. 26. ISBN 978-0-674-00910-3.
  123. ^ Mark J. Kamstra; Lisa A. Kramer; Maurice D. Levi (2000). "Az alvás elvesztése a piacon: a nyári időszámítás anomália" (PDF). American Economic Review. 90 (4): 1005-1011. CiteSeerX 10.1.1.714.2833. két:10.1257/aer.90.4.1005. Archivált (PDF) az eredetiről 21. szeptember 2017-én. Lekért 27 október 2017.
  124. ^ Luisa Müller; Dirk Schiereck; Marc W. Simpson; Christian Voigt (2009). "Nyári időszámítás hatás". Journal of Multinacionális Pénzügyi Menedzsment. 19 (2): 127-138. két:10.1016/j.mulfin.2008.09.001.
  125. ^ Michael J. Pinegar (2002). "Elvesztés a piacon: Megjegyzés". American Economic Review. 92 (4): 1251-1256. két:10.1257 / 00028280260344786. JSTOR 3083313. S2CID 16002134.
  126. ^ Mark J. Kamstra; Lisa A. Kramer; Maurice D. Levi (2002). "Elvesztés a piacon: a nyári időszámítás anomália: Válasz". American Economic Review. 92 (4): 1257-1263. két:10.1257 / 00028280260344795. JSTOR 3083314.
  127. ^ Zhang, H.; Khan, A.; Edgren, G.; Rzhetsky, A. (8. június 2020.). "A nyári időszámítással kapcsolatos mérhető egészségügyi hatások". PLOS Comput. Biol. 16 (6): e1007927. Bibcode:2020PLSCB..16E7927Z. két:10.1371/journal.pcbi.1007927. PMC 7302868. PMID 32511231.
  128. ^ Rishi, MA; Ahmed, O.; Barrantes Perez, JH; Berneking, J.; Flynn-Evans, EE; Gurubhagavatula, I. (2020). "Nyári időszámítás: az Amerikai Alvógyógyászati ​​Akadémia álláspontja". Journal of Clinical Sleep Medicine. 16 (10): 1781-1784. két:10.5664/jcsm.8780. PMC 7954020. PMID 32844740.
  129. ^ Roenneberg T, Wirz-Justice A, Skene DJ, Ancoli-Israel S, Wright KP, Dijk DJ, Zee P, Gorman MR, Winnebeck EC, Klerman EB (2019). "Miért töröljük el a nyári időszámítást?". Journal of Biological Rhythms. 34 (3): 227-230. két:10.1177 / 0748730419854197. PMC 7205184. PMID 31170882.
  130. ^ Fritz, Josef; VoPham, Trang; Wright, Kenneth P.; Vetter, Céline (2020. február). "A nyári időszámítás közlekedési balesetek kockázatára gyakorolt ​​akut hatásainak kronobiológiai értékelése". Current Biology. 30 (4): 729–735.e2. két:10.1016 / j.cub.2019.12.045. ISSN 0960-9822. PMID 32008905. S2CID 210956409.
  131. ^ Orsini, Federico; Zarantonello, Lisa; Costa, Rodolfo; Rossi, Riccardo; Montagnese, Sara (2022. július). "A vezetési szimulátor teljesítménye romlik a tavaszi nyári időszámításra való átállás után". iScience. 25 (7): 104666. Bibcode:2022iSci...25j4666O. két:10.1016/j.isci.2022.104666. ISSN 2589-0042. PMC 9263509. PMID 35811844.
  132. ^ Smith, Austin C. (2016). "Tavasz előre saját felelősségére: nyári időszámítás és halálos járműbalesetek". American Economic Journal: Applied Economics. 8 (2): 65-91. CiteSeerX 10.1.1.676.1062. két:10.1257/app.20140100. ISSN 1945-7782.
  133. ^ Fritz, Josef (2020). "A nyári időszámítás közlekedési balesetek kockázatára gyakorolt ​​akut hatásainak kronobiológiai értékelése". Current Biology. 30 (4): 729–735.e2. két:10.1016 / j.cub.2019.12.045. PMID 32008905. S2CID 210956409.
  134. ^ Jason Varughese; Richard P. Allen (2001). "A nyári időszámítás változásait követő halálos balesetek: az amerikai tapasztalatok". Alvási gyógyszer. 2 (1): 31-36. két:10.1016/S1389-9457(00)00032-0. PMID 11152980.
  135. ^ J. Alsousoua; T. Jenks; O. Bouamra; F. Lecky; K. Willett (2009). "A nyári időszámítás (DST) átállása: a súlyos vagy halálos közúti ütközésekkel összefüggő sérülésekre gyakorolt ​​hatás". Sérülés Extra. 40 (10): 211-212. két:10.1016/j.sérülés.2009.06.241.
  136. ^ Tuuli A. Lahti; Jari Haukka; Jouko Lönnqvist; Timo Partonen (2008). "A nyári időszámítás átállása és a kórházi kezelések balesetek vagy mániás epizódok miatt". BMC közegészségügy. 8: 74. két:10.1186/1471-2458-8-74. PMC 2266740. PMID 18302734.
  137. ^ Mats Lambe; Peter Cummings (2000). "A nyári időszámításra és a nyári időszámításra való áttérés és a gépjárműbalesetek". Balesetek elemzése és megelőzése. 32 (4): 609-611. két:10.1016/S0001-4575(99)00088-3. PMID 10868764.
  138. ^ Manfredini, F.; Fabbian, F.; Cappadona, R. (2018). "Nyári időszámítás, cirkadián ritmusok és szív- és érrendszeri egészség". Bel- és sürgősségi orvoslás. 13 (5): 641-646. két:10.1007/s11739-018-1900-4. PMC 6469828. PMID 29971599.
  139. ^ Derks, L.; Houterman, S.; Geuzebroek, GSC (2021). "Úgy tűnik, hogy a nyári időszámítás nincs összefüggésben az akut miokardiális infarktus miatti perkután koszorúér-beavatkozások számával Hollandiában". Holland szív folyóirat. 29 (9): 427-432. két:10.1007/s12471-021-01566-7. PMC 8397810. PMID 33765223.
  140. ^ a b Cermakian, Nicolas (2. november 2019.). "Fordítsd vissza az órát a nyári időszámításnál: Miért az egészséges választás a normál idő egész évben". A Globe and Mail. Archivált az eredetiből 20. október 2020-án. Lekért 4 március 2020.
  141. ^ a b Block, Gene. "Ki akar sötétben dolgozni? A kaliforniaiaknak állandó normál időre van szükségük". A Sacramento Bee. Archivált az eredetiről 4. március 2020-án. Lekért 4 március 2020.
  142. ^ a b Antle, Michael (30. október 2019.). "A cirkadián ritmus szakértője az állandó nyári időszámítás ellen érvel". U Calgary News. Archivált az eredetiről 4. március 2020-án. Lekért 4 március 2020.
  143. ^ a b "Az egész éves nappali idő állandó jet lag-ot fog okozni" - figyelmeztetnek alvásszakértők a kormánynak írt levelükben.. CBC News. 31. október 2019. Archivált az eredetiről 8. március 2021-án. Lekért 4 március 2020.
  144. ^ Barnes, Christopher M.; Drake, Christopher L. (2015. november). „Az alvás egészségének prioritása”. A pszichológiai tudományok perspektívái. 10 (6): 733-737. két:10.1177 / 1745691615598509. PMID 26581727.
  145. ^ Tuuli A. Lahti; Sami Leppämäki; Jouko Lönnqvist; Timo Partonen (2008). "A nyári időszámításba való átmenetek és a nyári időszámításból való kilépések veszélyeztetik az alvást és a pihenési-tevékenységi ciklusokat". BMC fiziológia. 8: 3. két:10.1186/1472-6793-8-3. PMC 2259373. PMID 18269740.
  146. ^ DST és cirkadián ritmus:
  147. ^ Doleac, Jennifer L.; Sanders, Nicholas J. (8. december 2015.). "A sötétség leple alatt: Hogyan befolyásolja a környezeti fény a bűnözést". Közgazdasági és Statisztikai Szemle. 97 (5): 1093-1103. két:10.1162/rest_a_00547. S2CID 57566972. Archivált az eredetiről 11. március 2020-án. Lekért 22 May 2020.
  148. ^ Grant, Laura (1. november 2017.). "Megéri a fáradságot a nyári időszámítás? A kutatás szerint nem". A beszélgetés. Archivált az eredetiről 11. március 2018-án. Lekért 12 március 2018.
  149. ^ Rachel Pain; Robert MacFarlane; Keith Turner; Sally Gill (2006). "„Mikor, hol, ha és de”: a GIS minősítése és az utcai világítás hatása a bűnözésre és a félelemre. Környezet és tervezés A. 38 (11): 2055-2074. két:10.1068 / a38391. S2CID 143511067.
  150. ^ Simon, Eti Ben; Vallat, Raphael; Rossi, Aubrey; Walker, Matthew P. (23. augusztus 2022.). "Az alvászavar az emberi segítség visszavonásához vezet az egyénekben, csoportokban és nagyméretű társadalmakban.". PLOS Biology. 20 (8): e3001733. két:10.1371 / journal.pbio.3001733. ISSN 1545-7885. PMC 9398015. PMID 35998121.
  151. ^ Cho, Kyoungmin; Barnes, Christopher M.; Guanara, Cristiano L. (13. december 2016.). "Az álmos büntetők kemény büntetők". Psychological Science. 28 (2): 242-247. két:10.1177 / 0956797616678437. ISSN 0956-7976. PMID 28182529. S2CID 11321574.
  152. ^ Joey Crandall (24. október 2003.). „Vasárnap véget ér a nyári időszámítás”. Rekord – Futár. Archivált Az eredeti 29 február 2012.
  153. ^ Paul McDougall (1. március 2007.). "A PG&E szerint a korai nyári időszámítási időmérők foltozása 38 millió dollárba fog kerülni". InformationWeek. Archivált az eredetiből 6. december 2008-én. Lekért 13 február 2009.
  154. ^ "Nyári időszámítás: indoklás és eredeti ötlet". 2008. Archivált az eredetiből 9. június 2016-án. Lekért 13 február 2009. … Lord Balfour egyedülálló aggodalmával állt elő: "Tegyük fel, hogy egy szerencsétlen hölgy ikrekkel van bezárva..."
  155. ^ Jesse Ruderman (1. november 2006.). "Folyamatos nyári időszámítás". Archivált az eredetiből 4. május 2016-én. Lekért 21 március 2007.
  156. ^ "Javaslat a nyári időszámítás (nyári időszámítás) pontosabb beállítására". 28 szeptember 2011. Archivált az eredetiből 8. október 2011-án. Lekért 28 szeptember 2011.
  157. ^ Albert E. Waugh (1973). Napórák: elméletük és felépítésük. Dover. Bibcode:1973sttc.book.....W. ISBN 978-0-486-22947-8.
  158. ^ Leith Holloway (1992). "Légköri napvédő faktor tiszta napokon: megfigyelt függése a nap zenitszögétől és relevanciája a napvédelem árnyék-irányelvéhez". Fotokémia és fotobiológia. 56 (2): 229-234. két:10.1111 / j.1751-1097.1992.tb02151.x. PMID 1502267. S2CID 1219032. Archivált az eredetiből 9. augusztus 2020-én. Lekért Június 6 2020.
  159. ^ @hubermanlab (12. március 2023.). "Itt van a nyári időszámítás" (Csipog). Lekért 13 március 2023 - a ti Twitter.
  160. ^ Ragadd meg a Napfényt (2005), p. xv.
  161. ^ A nyári időszámítás és változatai:
  162. ^ Garner, Bryan A. (2000). "nyári időszámítás". Oxfordi szótár az amerikai használatról és stílusról. o. 95. ISBN 9780195135084. Archivált az eredetiből 9. november 2021-én. Lekért Június 6 2020.
  163. ^ „Ne feledje, hogy nyugdíjba vonulásakor helyezze előre az órákat”. Brooklyn polgár, 25 április 1936. Archivált az eredetiből 8. november 2021-én. Lekért 7 november 2021.
  164. ^ Steve Lohr (5. március 2007.). "Az időváltás technológiai értelemben "mini-Y2K". A New York Times. Archivált az eredetiből 1. február 2017-én. Lekért 21 február 2017.
  165. ^ A. Gut; L. Miclea; Sz. Enyedi; M. Abrudean; Hoka I. (2006). „Adatbázis globalizáció a vállalati alkalmazásokban”. 2006 IEEE International Conference on Automation, Quality and Testing, Robotics. 356–359.
  166. ^ Ron Bean (2000. november). "Az óra mini-HOGYAN". Archivált az eredetiből 13. január 2012-én. Lekért 10 január 2012.
  167. ^ Raymond Chen (2000. november). "Miért tartja a Windows a BIOS óráját a helyi idő szerint?". Archivált az eredetiből 3. január 2012-én. Lekért 10 január 2012.
  168. ^ Paul Eggert; Arthur David Olson (30. június 2008.). "Az időzóna és a nyári időszámítás adatainak forrásai". Archivált Az eredeti A 23 június 2012.
  169. ^ "tztab(4)" (PDF). HP-UX referencia: HP-UX 11i 3. verzió. Hewlett–Packard Co. 2010. Archivált forrásból Az eredeti (PDF) Az 21 szeptemberben 2013.
  170. ^ "Egyéb környezeti változók". IEEE Std 1003.1–2004. A nyílt csoport. 2004. Archivált az eredetiből 6. július 2010-én. Lekért 17 február 2007.
  171. ^ Parfitt, Tom (25. március 2011.). "Gondolj a tehenekre: Oroszországban utoljára mennek előre az órák.". Az őrző. Archivált az eredetiből 27. október 2019-án. Lekért 5 január 2012.
  172. ^ Hollingshead, Iain (2006. június). – Mi történt a dupla nyári időszámítással?. Az őrző. London. Archivált az eredetiről 22. március 2021-án. Lekért 18 március 2017.
  173. ^ "Oroszország nyári időszámítási időeltolással visszaforgatja az órákat". Az őrző. London. 1. július 2014. Archivált az eredetiből 21. december 2016-én. Lekért 25 október 2014.
  174. ^ "Törökország nem fordítja vissza az órát nyári időszámításra". Napi Sabah. 7. december 2021. Lekért 20 szeptember 2022.
  175. ^ "Sajtósarok". Európai Bizottság. 12 szeptember 2018. Archivált az eredetiből 23. október 2020-án. Lekért 23 október 2020.
  176. ^ "Az Európai Parlament megszavazza a nyári időszámítás megszüntetését 2021-től". Az őrző (USA szerk.). London. 26. március 2019. Archivált az eredetiből 20. június 2019-án. Lekért 9 július 2019.
  177. ^ "Az EU DST Bizottságához" (PDF). 2019. március. Archivált (PDF) az eredetiből 30. december 2020-én. Lekért 4 november 2021.
  178. ^ "Szezonális óraátállítás az EU-ban". Mobilitás és közlekedés – Európai Bizottság. 22 szeptember 2016. Archivált az eredetiből 30. június 2019-án. Lekért 23 október 2020.
  179. ^ Posáner, Joshua; Cokelaere, Hanne (24. október 2020.). "Leállítja az órát a szezonális időváltozások miatt? Nem egyhamar". Politikus. Archivált az eredetiből 26. október 2020-án. Lekért 26 október 2020.
  180. ^ Lawson, Patrick (18. november 2020.). „Az időváltoztatás eltörlésének terve európai szinten „teljesen blokkolva van” – mondja az európai ügyek szakértője.. Geads News. Archivált Az eredeti 12 február 2021.
  181. ^ "Térj vissza! A nyári időszámítás vasárnap véget ér". USA Today. 1. november 2018. Archivált az eredetiből 2. november 2018-én. Lekért 2 november 2018.
  182. ^ "Rubio törvényjavaslata a nyári időszámítás állandóvá tételéről a szenátusban". rubio.senate.gov. Lekért Június 15 2022.
  183. ^ Haughey, John (18. szeptember 2022.). "Idő és pénz forog kockán a floridai javaslatban a nyári időszámítás kiterjesztésére". A Florida Center Square. Lekért 3 január 2023. A Floridai Kereskedelmi Kamara és az állami üzleti szövetségek télen, a turisztikai csúcsszezonban egy órányi napfényt biztosítanak, ami több értékesítést eredményezne.
  184. ^ McLeod, Paul (17. március 2022.). "Mindenkit meglepett, hogy a Szenátus átlépte az állandó nyári időszámítást. Különösen a szenátorokat". BuzzFeed. Lekért 3 január 2023.
  185. ^ Schnell, Mychael (25. július 2022.). "Az állandó nyári időszámítás téglafalba ütközik a House-ban". A Hill. Lekért 3 január 2023.
  186. ^ Roenneberg, Till; Wirz-Justice, Anna; Skene, Debra J; stb. (6. június 2019.). "Miért töröljük el a nyári időszámítást?". Journal of Biological Rhythms. 34 (3): 227-230. két:10.1177 / 0748730419854197. PMC 7205184. PMID 31170882.
  187. ^ Roenneberg1, Till; Winnebeck1, Éva C.; Klerman, Elizabeth B. (7. augusztus 2019.). "Nyári időszámítás és mesterséges időzónák – A biológiai és a társadalmi idők harca". Határok a fiziológiában. 10: 944. két:10.3389 / fphys.2019.00944. PMC 6692659. PMID 31447685.
  188. ^ Rishi, Muhammad Adeel; Ahmed, Omer; Barrantes Perez, Jairo H.; stb. (15. október 2020.). "Nyári időszámítás: az Amerikai Alvógyógyászati ​​Akadémia álláspontja". J Clin Sleep Med. 16 (10): 1781-1784. két:10.5664/jcsm.8780. PMC 7954020. PMID 32844740. S2CID 221329004.
  189. ^ "Az Amerikai Alvógyógyászati ​​Akadémia ellenzi az állandó nyári időszámítás számláját". 23. május 2022. Lekért 3 január 2023.
  190. ^ "Az Amerikai Alvógyógyászati ​​Akadémia a nyári időszámítás megszüntetését kéri". 27. augusztus 2020. Lekért 3 január 2023.
  191. ^ Davies, Claire (14. március 2021.). „Az alvástudatosság hete 2021: A válaszadók több mint 70%-a szerint a nyári időszámítás változása nincs hatással az alvásra”. TOP TEN. Lekért 11 január 2023.
  192. ^ a b "Az államok tiltakoznak az órák nyári időszámításra való átállítása ellen". Almanac.com. 6. január 2023. Lekért 7 január 2023.
  193. ^ "Nyári időszámítás: az amerikaiak tartósan előre ugrik, és nem "visszaesnek" | YouGov. Today.yougov.com. Lekért 9 január 2023.
  194. ^ "Nyári időszámítás vs normál idő". 2019. Lekért 7 január 2023.
  195. ^ "Az óraátállítás iránti ellenszenv továbbra is fennáll". 2021. Lekért 7 január 2023.
  196. ^ Ripley, Anthony (1. október 1974.). "A szenátus szavazatai visszatérnek a normál időhöz négy hónapra, és elküldik a számlát a Fordnak". A New York Times. Lekért 7 január 2023.

Források

További olvasnivaló

  • Ian R. Bartky (2007). Egyszer mindenkinek megfelel: Kampányok a globális egységességért. Stanford University Press. ISBN 978-0804756426.

Külső hivatkozások

Hallgassa meg ezt a cikket (39 jegyzőkönyv)
Beszélt Wikipédia ikon
Ez a hangfájl ennek a cikknek a 20. május 2008-i felülvizsgálatából jött létre (2008-05-20), és nem tükrözi a későbbi szerkesztéseket.