Mai cikkünkben a Charter lenyűgöző világába fogunk beleásni. Az eredetétől a mai társadalomra gyakorolt hatásáig megvizsgáljuk ennek a releváns témának az összes oldalát. A Charter már régóta vita és tanulmányozás tárgya, és ebben a cikkben megpróbálunk rávilágítani annak fontosságára és befolyására különböző területeken. A legismeretlenebb aspektusaitól a gyakorlati alkalmazásaiig a Charter kétségtelenül olyan téma, amely senkit sem hagy közömbösen. Készüljön fel tehát a Charter mélyreható és gazdagító elemzésére.
A charter elsősorban a légi forgalomban elterjedt szállítási forma, ami bérelt járatot jelent.
Ezen kívül ismert az elsődleges jelentése is, ami szerződést, alapszabályt, okiratot jelent.
A charterjáratok közvetlenül a célállomásra tudják juttatni az utasokat, a menetrend szerinti járatoknál alacsonyabb áron, ezért kedvelt utazási forma. A chartergépeken általában nincsenek osztályok, és rendszerint nemdohányzó járatokat indítanak. A charterjáratokra vonatkozó szabályok megegyeznek a légi közlekedésben általánosan alkalmazottakkal.
A charterjáratot kétféle módon lehet üzemeltetni:
Az utazási irodák a légitársaságoktól bérelik a gépeket. A charterhelyeket szállásaikhoz foglalják, ezért általában ezeket a jegyeket csomagárban, az utazási ajánlatuk részeként árusítják.[1] Lásd pl. Novák Attila: Theodor Herzl c. könyvében (Vince Kiadó Kft., Budapest, 2002.)
Magyarországon 1990-ben Tésy János indította el az első turizmust érintő járatokat Kréta, Rodosz, Korfu desztinációkkal.