CANDU

Ez a cikk a CANDU témával foglalkozik, amely jelenleg nagy érdeklődést és vitát váltott ki. A CANDU egy olyan téma, amely különböző szempontokat és vonzatokat fed le, és jelentősége abban rejlik, hogy a társadalomtól a gazdaságig különböző területekre gyakorolt ​​hatást gyakorol. Ebben a cikkben a CANDU-hez kapcsolódó különböző szempontokat és megközelítéseket, valamint azok lehetséges következményeit és kihívásait elemzik. Hasonlóképpen, a témával kapcsolatos jelenlegi és jövőbeli trendek is feltárásra kerülnek, azzal a céllal, hogy átfogó és naprakész képet nyújtsanak a CANDU-ről.

Atomerőmű CANDU nagynyomású nehézvizes reaktorral

A CANDU az atomreaktorok egyik típusa, ami nehézvizet használ magas nyomás alatt moderátornak is és hűtőanyagnak is. A nehézvíz moderátor miatt természetes uránnal dolgozik, ami leegyszerűsíti a tüzelőanyag elkészítését. A CANDU mozaikszó (CANada Deuterium Uranium).

A CANDU típusnak több előnye is van a hagyományos nyomottvizes reaktorokkal szemben:

  • a reaktortartály több száz csővel van keresztüldöfve. Ezekben a csövekben vannak az üzemanyagrudak, amik így külön-külön elérhetők, lehetővé téve az üzem közbeni üzemanyagrúd-cserét.
  • az üzemanyagrudakat könnyen át lehet helyezni – attól függően, hogy mennyi hasadóképes atommag maradt bennük
  • a reaktortartálynak nem kell nyomástűrőnek lennie, mivel a moderátor csak a keresztirányú csövekben van nagy nyomás alatt.
  • az alacsony nyomás és hőmérséklet miatt sokkal egyszerűbb szenzorokkal is követni lehet a reaktorban végbemenő folyamatokat
  • természetes uránnal is működik, viszont a nagy mennyiségű tiszta nehézvíz óriási kezdeti kiadást jelent.

Érdekesség

A nehézvizes technikának köszönhető a kanadai Sudbury Neutrínó Obszervatórium is, melyben a reaktorhoz szükséges 1000 tonna tartalék nehézvíz részecskefizikai kutatási célokat is szolgál.

További információk